Toch besprekingen met Nationalisten NEUTRALITEITSPOLITIEK heeft afgedaan M( <Sportnieuws 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad UDere ld nieuws Maandag 29 October 1945 UIT DEN HAAG is bericht gekomen dat Van Mook de opdracht van de Regeering heeft, onverwijld met de Indonesische Na tionalisten besprekingen te beginnen. De Ned. Indische R.V.D. heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „Er heeft steeds volkomen overeenstemming bestaan tusschen den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen en den luitenant-gouverneur-generaal aangaande de mogelijkheid en de vrijheid tot besprekingen tusschen laatstgenoemde en de nationalisten. Het was daarom niet noodig het bevel te sturen om de besprekingen te openen. Den nationalisten is meegedeeld, waar en wanneer luit.-gouverneur-generaal hen wil ontvangen. (ANP-Aneta). De republi keinen creëeren zelf een nieuwe impasse, doordat zij de aanstaan de informeele besprekingen tus schen dr. van Mook, generaal Christison en henzelf op den lan gen baan probeeren te schuiven. Hatta verklaarde tegenover Ho- bert Kiek, dat de republikeinen wachten op het antwoord van Nederland op de verklaringen van den „minister van voorlich ting". Los van deze vreemde en hoogst ondiplomatieke handel wijze zijn neutrale beoordeelaars van oordeel dat de tegenwoor dige republikeinsche houding „betreurenswaardig" is, daar er weinig reden voor de republikei nen is om nu weer een impasse te veroorzaken. De Nederlanders hebben al laten blijken dat zij er de voorkeur aan geven als de besprekingen zoo spoedig moge- m lijk beginnen. Het schijnt dat de republikeinen tijd willen win nen. In Bandoeng, Soerabaja en Semarang komen nog enkele op- zichzelf staande onlusten, voor. Uit Semarang arriveerden 740 Japanneezen te Batavia, die in een speciaal gebied zullen wor den ondergebracht. De internee- ringskampen te Soekaboemi zijn nu voor een deel onder' Britsche bewaking. Hoewel de kampen ook daar overvol zaten, wordt de situatie beschreven als „niet al te slecht". Het aan land zet ten van troepen te Soerabaja gaat door. De speciale ANP-Aneta cor respondent seinde uit Soerabaja, dat de toestand daar, die „vrien- Vervolr van pag. 1) alsof nu de hekken van de bewa- ringskampen ineens wijc zouden opengezet worden om iedereen de vrijheid weer c^elachig te doen wor den aie nu niet bepaald een moord heeft gepleegd of in err.stig'e mate zijn medeburgers heeft benadeeld'. Het tegendeel is het geval. De be slissing van Invrijheidstelling' en buitenvervolgingstelling ligt in han den van hooge vertegenwoordigers van het openbaar ministerie, d. \v. z. in handen van rechtelijke ambtena ren, wier d'agelijksche taak is de ver volging, opdat het recht zijn loop hebbe. Vooral ook moet men niet d'enken dat zij ene voorwaèrdelijk buiten vervolging zullen worden gesteld', 'n gemakkelijk leventje kunnen gaan lijden en zich irj bun handen mogen wrijven, dat zij er zoo gemakkelijk afkomen. Weet men wat de voor waardelijk buiten vervoj£ing gestel den zooal te wachten staat? De vol- gence zestien mog'elijkheden: 1. Onder toezichlsteiling; 2. Gevolg geven aan aanwijzingen van toezicht houders. 3. Verbod om te gaan met bepaalde personen. 4. Verbod tot be paalde vereenig'lngen toe te treden of bepaalde vergaderingen te bezoe ken. 5. Verplichting om te werken. 6. Verplichting om bepaalden arbeid te verrichten (hetgeen dus neerkomt op verplichte tewerkstelling). 7. Aan wijzing' van een bepaalde verblijf plaats. 8. Meldingsplicht, 9. Handha ving van beheer over vermogen (het geen met het oog op collaborateurs en profiteurs uiteraard van groot beiar.g' is). 10. Storting van een waar borgsom tot onbeperkt bedrag. 11. Afstand van eigendommen. 12. Beta ling van een boete tot onbeperkt be trag. 13. Ontzetting uit het recht tot het bekleeden van ambten. 14. Ont zetting' uit het recht btf«»de gewa pende macht te dienen. 15. Ontzet ting uit het recht tot het zijn van raadsman of gerechtelijk bewind voerder. 16. Ontzetting uit actief en passief kiesrecht. Deze maatregelen zijn ingegeven en worden gvdragen door een be paalde mentaliteit, die eener bezin nende gerechtigheid. Zeer velen onder ons. voor recht cn rechtvaar digheid zoo ontvankelijke volk voe len, dat het tijdstip voor bezinning is aangebroken. De berechting der po litieke ontaarding moet worden ont daan var. een onzuiver hijmengsel: dat van den meedoogenloozen harts tocht. Wat onverdraaglijk is voor een rechtsbesehaafd volk als het Neder- landsche is, dat zijn politieke de linquenten en ontaarden, over één grove kam geschoren, als politiek agitatiemiddel gaan dienst doen. Hiermede zou de eene ontaarding de andere oproepen en zou in ons toch al aangetast rechtsleven de zedelijke grondslag, dit is het in de recht vaardigheid deugd' gewortelde oor deel over graad van mlscaad en ver gelding, worden weggetrokken en weggezogen als ln een kolk. delijk" was, plotseling meer ge spannen werd, toen er pamflet ten uit de lucht werden neerge worpen, die vermeldden dat de doodstraf werd gesteld op het onbevoegd dragen van wapenen. De nationalisten hebben het be vel ontvangen zich uit het ha vengebied en de landingsplaats voor zeevliegtuigen terug te trekken. De Britsche comman dant Mellaby heeft ook de voed- selboycot van Europeanen ver boden. De gevangen gehouden Euro peanen werden door de Britsch- Indische politie bevrijd en ook een aantal Indo-Europeanen. Er is reeds een deel van hen per schip geëvacueerd. Onder de bevrijde Nederlandsche officie ren bevinden zich de kapitein ter zee Huiger en de onder-com- Bij brand omgekomen Zondagavond is aan boord van het s.s. „Salando", liggende aan de Fransche boeien tegenover de Levantkade te Amsterdam, brand uitgebroken. Bij aankomst van de motorbrandspuit „Jason" bleek de 51-jarige gezagvoerder P. R. Palm te zijn omgekomen.. Twee leden van de bemanning liepen brandwonden op. naar indie vertéokken De staf van den bevelhebber der Ned. Strijdkrachten Sectie 3, Koning Willem Drie-kazerne te Apeldoorn heeft een „Bureau Indië-vaarders" opgericht, dat tot opdracht heeft, inlichtingen te verstrekken aan de achterge laten betrekkingen van militai ren, die deel uitmaken van de naar N.O.I. vertrokken bataljons der Kon. Landmacht. Verzoeken om inlichtingen dienen schrifte lijk bij bovengenoemd adres te worden ingediend. Ons Tribunaal Alle tribunalen, met een voldoend aantal ka mers zijn thans ingesteld, heeft Minister Kolfschoten in zijn radiorede van 19 October medegedeeld. Men vraagt ons nu, hoe het zit met het tribu naal in het arrondissement Alkmaar. Het antwoord luidt, dat de minister in zjjn rede heeft medegedeeld, dat juist in Alkmaar en in Haarlem en Utrecht de tribunalen niet zijn opgericht. Daaraan wordt echter met inspanning gewerkt. De mogelijkheid is echter de kwestie van de huis vesting en inrichting, waar over men in ons geschonden en gehavend land niet gering mag denken. Men doet echter wat men kan in het volle be sef van den dringenden eisch van beginnen en opschieten. ORGEN BEGINT de Tweede Kpmer met de behandeling van. het wetsontwerp „Goed keuring van het Handvest der Vereenigde Naties, onderteekend te San Francisco op 26 Juni '45." Over dit ontwerp hebben de af- deelingen een gunstig verslag uitgebracht. mandant Paul Debacht Na het j jyjen bleek algemeen van oordeel uitwerpen der pamfletten heb- te zijn, dat het handvest der Ver ben de nationalisten de barrica den weer bezet. Gen.-majoor Na Kamura, de Japansche commandant van dit gebied, is in verzekerde bewa ring gesteld wegen» het niet op volgen van de geallieerde beve len. Generaal Hawthorn, de geal lieerde commandant van de landstrijdkrachten op Java, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin den Indonesiërs wordt bevolen om onmiddellijk alle Europeanen en Indo-Europeanen los te laten, die zij als gijzelaars gevangen houden. Naar schatting bedraagt dit aantal in het door de Britten gecontroleerde gebied 400, terwijl het over geheel Java belangrijk hooger moet worden geschat. Latere berichten spreken van eerste gevechtshandelingen in Soerabaja. Hieronder moet ver staan worden, dat er bij de ont wapening der Indonesiërs hier en daar werd geschoten. Slacht offers schijnen er niet gevallen le zijn. Op Sumatra is het in politiek opzicht kalmer dan op Java. De nationalistische leider is Mo hammed Sjafei. Een andere vooraanstaande figuur is de Chi nees Tokoe Nja Arif. Hij heeft den Nederlanders veel moeite bezorgd. Britten en Indonesiërs schieten goed met elkaar op en evenals op Java werken de In- ee-nigde Naties behoort te worden goedgekeurd. Men sprak zijn waardeering uit voor de voor treffelijke wijze, waarop de re geering het Handvest in de me morie van toelichting heeft be schreven en verduidelijkt. Zij schroomde daarbij niet, ook op de zwakke plekken in de nieuwe organisatie de aandacht te ves tigen. Maar te recht wijst zij er aar.' het slot van haar beschouwingen op, dat het menschdom zich toch wel zeer ernstig mag afvragen, of nu niet het oogenbllk gekomen is, dat het voor het alternatief gesteld wordt: samen te werken of onder te gaan. Met de regeering was men daarom algemeen landers graag met de bezetters samen bij het handhaven van rust en orde. Vee] gevallen van extremisme hebben zich nog niet voorge daan. Er hebben eenige moorden plaatsgevonden doch veel min der dan op Java. Te Siantar ten Zuiden van Medan zijn een Ne derlander en twee Zwitsers ge dood, terwijl een aantal Neder landers daar door de Indonesiërs is afgerost. Het centrum der na tionalistische activiteit is te Fort de Koek waar Mohammed Sjafei woont. De geallieerden nemen op Su matra een strakke en besliste houding aan en dit zal zoo blij ven totdat de situatie van Bata via van Den Haag uit is opge helderd. overtuigd, d'at de poging' om c'oor de oprichting van de organisaties der vereenigde naties deze samenwerking te bevorderen, moet worden gesteund ook door Nederland. -Aan' c'eze taak mogen wij ons niet onttrekken. Ge let op de situatie, waarin wij thans verkeeren, kunnen wij ons er ook niet aan onttrekken. Wij moeten dus tot de vereenigde naties toetreden, ook al heeft de ter goedkeuring voorgedragen regeling verschillende bedenkelijke zijden. Er is thans min der enthousiasme dan bij de oprich ting var. den Volkenbond, er is zeker geen reden om ons aan illusies over te geven, doch dit behoeft geenszins uit te sluiten den vasten wil om op den grondslag van dit inderdaad geenszins volmaakte handvest met de andere vereenigde naties samen te werken tot behoud' van den wereld vrede. Nederland zal ook in ce nieu we organisatie al het mogelijke die nen te doen, gelijk het ook deed m het verleden, om op den grondslag van ce beginselen van gerechtigheid' en internationaal recht den vrede en de veiligheid te bevorderen. Terecht wrjst de regeering er op, dat voor alles van belang zal zijn de geest, waarin de voorschriften van het hand vast zullen worden nage leefd'. In haar Memorie van Antwoord zegt óe regeering dat inderdaad de ter goedkeuring voorgedragen rege ling een aantal bedenkelijke zijden heeft en er is geen reden om ons aan illusies over te geven. Kwam de or ganisatie der vereenigde naties op den voet van universaliteit niet tot stand', de samenleving der staten op nieuw gekarakteriseerd zou worden door anarchie; komt zij wel tot stand' dan is althans de mogelijkheid ge opend op iets beters, op iets; dat toekomstige conflicten kan voorko- ONTOELAATBAAR EEN DER DUITSCHE oorlogs misdadigers, dr. Frank, de oud-gouverneur generaal van. Po len, is volgens een Reuterbericht uit Berlijn tot het katholiek ge loof bekeerd. De radio heeft dit bericht ook omgeroepen en voeg de daaraan toe, dat Frank de H. Mis bijwoont en ter communie gaat. Tot zoover is alles in orde, wat de berichtgeving betreft. Het viel oris echter op, dat de omroe per zich veroorloofde, enkele de tails van dit bericht op een eigen aardige manier te beklemtonen en dat bijzonder de laatste mede- deeling geschiedde met een sma- delijk-hoonend accent. Dit ach ten wij ontoelaatbaar. Wij zou den er nog niet op geattendeerd hebben, indien men ons niet van. verschillende andere zijden even eens kenbaar had gemaakt, dat men zich aan deze wijze van om roepen van dit bericht gestooten, had. Het is best mogelijk, dat de omroeper de portee van het hier gebeurde niet begrijpt, maar hij dient dan toch wel te beseffen, dat hij hier komt op een terrein, waar voor honderdduizenden luis- tenaars dingen worden aange roerd. die de diepste roerselen van het katholieke hart treffen. Overigens laten wij het bericht zelf, dat aan een Poolsch blad schijnt te zijn ontleend, buiten, beschouwing. Wij hebben het al leen over de wijze, waarop het bericht werd omgeroepen. En die was niet in den haak. men of op vreed'zame wijze beslech ten. Niet genoeg echter kan de re geering waarschuwen voor de illusie als zou de totstandkoming van de or ganisatie op zich zelf voldoende zijn om den oorlog uit te bannen. Wat de groote lijnen betreft van de toekomstige buitenlandsche politiek van het Koninkrijk in verhand met het handvest, kan worden vastgesteld, dat nitvoe- ring van de verplichtingen, die ook voor Nederland zullen voort vloeien uit het lidmaatschap der vereenigde naties niet te rijmen zal zijn met neutraliteitspolitiek, een politiek ten aanzien waarvan trouwens proefondervindelijk is gebleken, dat zij in de wereld, zooals die zich heeft onwikkeld, niet langer den grondslag behoort te vormen van ons buitenlandsch beleid. Collectieve veiligheid zij meer ö'an dan ooit ons d'oel. Tegen regionale verdragen tot bevordering van vrede en veiligheid heeft de regeering geen fundamenteele bedenkingen, doch zij heeft daarnaast een open oog voor de groote gevaren var.- blokvorming. Voor het uitspreken van een oor deel over de denkbeelden van gene raal de Gaulle omtrent de vorming' van een West-Europeesch blok, acht de regeering den tijd thans nog niet gekomen. In de V. S. staken mo menteel 225.000 arbei ders van de General Motors, zij willen der tig procent loonsver- hooging hebben. De Britsche militaire in lichtingendienst ln Dultschlanc' heeft over Ritler een rapport in Lor.den ingediend, men vermoedt dat het bin nenkort voor publicatie zal worden vrijgegeven. Londensche invloed rijke kringen hebben verklaard' dat er over eenstemming is bereikt tusschen Truman en Mtlee over de Pales tij r.-sche kwestie. eerste leveranties ko len uit het Ruhrgebied zullen o.m. ook vfeor Nederland zijn bestemd De Transsyberische pijpleidingmaatschappij zal in de komende maand' toestemming' krijgen een pijpleiding aan te leggen van d'e Perzische golf naar d'e Middellandsche zee, zoodat de capaciteit op 300.000 vaten per dag kar. worden opgevoerd. De Fransche regee ring heeft een groote interesse aan den dag gelegd! voor de resten van de Duitsche vloot, waarvan zij 30.000 ton aan scheepsruimte wil hebben. In Helsinki wordt het mogelijk ge acht, dat Mannerheim als president van Fin land zal aftreden. De Arnerikaansche mili taire politie heeft de laatste dagen ln de om geving van Tokio een g'root aantal Duitsche burgers gearresteerd. Volgens het Poolsche persburau te Londen is de vroegere gouver neur-generaal van Polen Frank ,,de beul van Po len", tot het katholicis me overgegaan en zou hij door een Arneri kaansche aalmoezenier zijn gedoopt Frank is een der 24 voornaamste Duitsche oorlogsmisda digers. Op het ter rein van het voormalig Gestapo-kantoor in Warschau heeft een commissie groote hoe veelheden menschelijke as ontdekt van naar schatting ettelijke dui zenden personen. De regeering der Vereenig de Staten heeft in structies gezonden aan den commandant der Arnerikaansche troepen in Oostenrijk, waarin den nadruk wordt ge legd' op ,,de noodzaak het herstel van Oosten rijk als een vrije onaf hankelijke democrati sche staat te verzeke ren." Haarlem zal in Novem ber den dag herdenken dat de stad voor ze venhonderd' jaar de stadsrechten ontving. Tegen een broer en zuster uit Goes werd door de rechtbank respectievelijk zeven en vijf jaar geëischt, om dat zij kort geleden een Duitscher, die hij hen was ondergedoken had den vermoord. Bij de internationale arbeids- conferentïe, die bin nenkort te Parijs zal worden gehouden, zijn o.m. afgevaardigd prof. dr. F. J. Th. Rutten, hoogleeraar aan de Nijmeegsche universi teit en P. J. S. Serra- rens, secr.-generaal van het intenationaal Christelijk vakverbond. Te Rotterdam zijn twee fabrieksgebouwen afgebrand door het ont vlammen van uitstroo- mende gassen. De texitielinidusjjie in Twente heeft momen teel 10.000 halen ruwe katoen aangekregen, bestemd voor de tex tielverwerking. Van uit het repatrieerings_ kamp te Nijmegen zijn nu reeds 100.000 Cana- deezen op transport naar Canada gesteld. Om den Nederlandschen Voetbal beker: HaarlemE'.B.C. 54; De Kennemers—RCH 25; KFCWest- Frisia 3—1; Stormvogels—ZFC 1—0; ZWAFC 2—7; TOG—VS V 2—1; MFC—DTS onbek.; Sporters—Hollan- dia 07; SandowEVC onb.; WSV '30—GVO afgel.; Zilvermeeuwen— ODIZ afgel.; DCGSDW 2—1; Slo- terdijkJan Hanzenkw. 32; DWSV- Voorwaarts 3—5. H.R.C.ALKM. BOYS 2—4 Untied scoort 3 maal In een aantrekkelijken wed strijd is het den Boys gelukt den jubileumwedstrijd van HR.C. te 'winnen. HRC beschikt over een goede ploeg, welke z'n weg in de competitie wel zal vinden. Het begin was voor de Heldersche ploeg hoopvol, want binnen het half uur spelen was de stand 20 in haar voordeel, door goals van de Vries en Rijkers. Hierna kwamen de Boys in de meerder heid en wisten^binnen het kwar tier door Untied 2 maal en Gouds bloem 1 maal, den stand op 32 in hun voordeel te brengen, waar mede de rust inging. Na de rust een gelijk opgaanden strijd, met de aanvallen der Boys iets ge vaarlijker. Weer is het Untied die 20 minuten voor tijd den stand op 42 brengt. HRC probeert nog den achterstand te verkleinen, wat niet gelukt, zoodat met de zen stand het einde komt. A.F.C. PETTEN 5^-0 Verdiende zege A.F.C. heeft in den wedstrijd voor den beker tegen Petten 'n eclatante, welverdiende over winning behaald. De overwin ning was verdiend, omdat A.F.C. over alle linies beter was. In het bijzonder voor de rust speelden de A.F.C.'ers een aantrekkelij ken wedstrijd. De voorhoede, goed gesteund door middenlinie, belaagde steeds het Petten-doel. De beide vleugelspelers, vooral de linksbuiten, hadden een groot aandeel in de 40 voorsprong, wellke A.F.C. reeds met de rust had. Na de rust was A.F.C. even eens in de meerderheid, maar het spel werd toen te kort ge houden, waardoor het bij één doelpunt bleef. De A.F.C.-doelman was uitste kend op dreef en zijn rustig in grijpen gaf vertrouwen in de achterhoede. Verder vielen op rechtachter, spil en de beide vleugelspelers. De middenvoor is technisch niet slecht en verdeelt, het spel niet onaardig, maar heeft te veel ruimte noodig. Petten is een hardwerkende ploeg, zonder uitblinkers. De scheidsrechter had een gemak kelijke taak, want er werd wel eens hard, maar niettemin zeer fair gespeeld. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij. v.v.z.—schagen 1—2 In een weinig aantrekkelijken wedstrijd heeft Schagen een klei ne, doch verdiende overwinning behaald. Hoewel VVZ een paar minuten voor de rust door een prachtige kopbal de leiding nam, kwam na de hervatting de voor hoede van Schagen los. Kort voor het einde scoorde Schagen den gelijkmaker, vrijwel onmiddellijk gevolgd door 't winnende doel punt. Deze wedstrijd werd op 't Boys- veld gespeeld en was de finale van de bekerronde 19431944. De belangstelling was matig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2