NIEUW Britsch-lndische generaal te Soerabaja vermoord Gematigd optimisme over den nieuwen Volkenbond AMSTERDAM-BATAVIA IN TWEE DAGEN? Soekarno verantwoordelijk gesteld r\E TWEEDE KAAlfilR heeft Dinsdagmiddag het Handvest der Vereenigde Naties na een korte behandeling ^goedgekeurd met alleen de stem van den Staatkundig Gereformeerden heer Zandt tegen, die fanatiek zjjn standpunt-tegen volhield, omdat de normen, aan God ontleend, niet tot grondslag van het Handvest zijn genomen. Op zichzelf een prijzenswaardig standpunt dat, ook blijkens het afdeelingsverslag, in de bezwaren van andere christelijke volks vertegenwoordigers tot uiting was gekomen. Maar zij vonden in dit bezwaar,-dat zeker een principieel punt betrof,, geen aanleiding, om het geheele ontwerp af te wijzen. Al blijven met name ook de Katholieken in en buiten de Kamer het standpunt verdedigen, dat Gods wet. richtsnoer moet zijn ook irt het internationale openbare leven Men moet niet te veel vertrouwen op de rechten van den mensch. Wij gelooven graag, dat, zooals de Regeering in de Memorie van Antwoord te kennen heeft gegeven, deze verklaring van de waarde van Me rechten van mensch en persoonlijkheid gegeven is, om te getuigen tegenover de verslagen dictatoriale systemen, die deze*rechten met voeten (hebben getreden, maar in een sterk- Znndra haf vlwtui» was na humanistisch denkende internationale wereld worden aan deze basis land werden de Nederiandsche ficht verderstrekkende consequenties verbonden. En tegenover dit driekleur en de R.A.F. vlag gehe- gevaar dient een principieel-christelijk getuigenis pal te staan en schen. Ter verwelkoming waren 1 dient zoo krachtig mogelijk steun te worden gegeven aan het stre- aanwezig de Nederlandsche am- ven' om de erkenning van Gods majesteit in de theorie en de practjjk Hef eerste Indië-vliegtuig wordt 21 November terugverwacht >er 1945 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God <s 't nergens aetliq Vondel Abonnementsprijs I 1.10 per maand: 1 3.30 per Icwartaaf WOENSDAG 31 OCTOBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18770 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 I DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Ii« s &R ■eed ;ten inde en geil aat loot Laai IET TE Sen eek er: UIT HET GEALLIEERDE HOOFDKWARTIER te Batavia werd hedennacht gemeld, dat brigade-generaal A. W. Mallaby. bevel hebber van de negen en veertigste Indische brigade, te Soerabaja is vermoord. Generaal Christison zal de Indonesische leider dr. Soe karno verantwoordelijk stellen voor den moord. Soekarno heeft bevel gekregen heden om half elf Bataviasche tijd op het hoofd kwartier van Christison te verschijnen. Generaal Christison zeide in zijn verklaring dat brigade-generaal Mallaby „op een smerige manier vermoord was, terwijl hij in conferentie was met extremis tische Indonesische leiders. In den laten namiddag was hjj weggereden om hen te ontmoeten, teneinde den gang van zaken en de volledige uitvoering van de bevelen om het vuren te staken, te ver zekeren en te bespreken. Dr. Soekarno en generaal Hawthorn, de geallieerde be velhebber op Java, vertrok ken Dinsdagmiddag uit Soe rabaja, nadat de overeen komst over het staken van het vuren met de plaatselijke Indonesische leiders was be reikt. Deze wapenstilstand scheen eenig effect te hebben gehad, zoodat officieel 'de toe stand gisteravond „rustig" werd genoemd. In eenige dee- len van de stad waren nog enkele scherpschutters aan het werk. Generaal Christison heeft nieuwe bevelen in verband met de situatie in Soerabaja uitgevaardigd. H.M. de Koningin in Engeland H.M. Koningin Wilhelmina is per Dakota-toestel op het Black - bush-vliegveld te Londen gear riveerd. Zij werd vergezeld van haar adjudant-kapitein R. van Zinninck Bergman haar secreta ris drs. M. Kohnstam en haar hofdame mevrouw L. de Beau fort. Minister Mansholt voor de radio In de rubriek „Op de brug" zal de Minister van Voedselvoorzie ning, Landbouw en Visscherij, ir. S. L. Mansholt, die inmiddels in ons land is teruggekeerd, Vrij dag a.s. voor radio „Herrijzend Nederland" spreken over „Ne derland op de conferentie van de International Food and Agricul ture Organisation te Quebec in Canada". Het Palestijnsche vraagstuk Volgens den diplomatieken re dacteur van de „Evening News" zouden de regeeringen van de Ver. Staten en van Engeland, na afloop van het aanstaarde on derhoud tusschen president Tru man en minister-president Attlee, overgaan tot de vorming van een gemeenschappelijk comité voor het Palestijnsche vraagstuk. Ge roemd blad meldt voorts nog uit Washington, dat aldaar geruch ten de ronde doen, volgens welke de Engelsche regeering boven het krachtens verdrag toegestane aantal, nog de immigratie in Pa lestina zou toestaan van 3600 Joden. Secretaris van Koning Leopold terug „La Lantèrne" weet mee, te deelen, dat de heer Jacques Pi- renne, secretaris van Koning Leopold, uit Genève te Brussel is teruggekeerd. Hij heeft het oordeel van Leopold betreffende het document-Schmidt bij zich, doch weigert zich hierover uit te laten alvorens de ministers van dit document kennis hebben ge nomen. Tl- hit: „Lt .1 - Tr„,. Tri ar li al t>aol>4vlr.iin-n in.4 I t... bassadeur Jhr. Michlels van Ver- duynen, Jkvr. Verbruggen van 's-Gravendeel, de commandant van het Blackbusvliegveld en captain Sprey Leverton, verte genwoordiger van de K.L.M. te Londen. Arrestatie van „Japanschen Himmler" Generaal Mac Arthur heeft de arrestatie gelast van generaal Abe, den „Japanschen Himmler" leider van de Japansche gestapo. Abe heeft persoonlijk de massa arrestaties georganiseerd van Ja- panneezen die zich tegen het be wind keerden. Griffier en commies griffier De Tweede Kamer benoemde tot griffier der Kamer mr. A. F. Schepel, commies-griffier. Mr. Schepel is door den voorzitter met eenige vriendelijke woorden geïnstalleerd. Tot commies-griffier werd be noemd mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, jurist bij het Bu reau Nationale Veiligheid /"SP 1 NOVEMBER, den feestdag van Allerheiligen, zal het N. NoordhoII. Dagblad niet ver schijnen en zullen onze bureaux GESLOTEN zijn. van het internationale rechtsleven tot gelding te brengen. QVER het algemeen was de Kamer gematigd optimist over dit gharter van den Nieu wen Volkenbond, en ook in dit opzicht was er eenstemmigheid met de Regeering. Het is een eerste stap naar een blijvende vrede,, zei Pater dr. Beaufort, die woordvoerder van de Katho lieke fractie was en ook terzake kundig mocht worden geacht, omdat hij als lid van de Neder landsche delegatie ter conferentie te San Francisco de zaken van nabij heeft medegemaakt. Met het voortschrijden van den tijd kan het Handvest aan kracht winnen. Er is geen reden tot gejubel, maar een hoopvol begin is gemaakt. Overheerschend moet volgens dezen katholieken spreker zijn het feit, dat men dit heeft kunnen bereiken. In eindeloos geduld zal deze grootsche taak moeten worden voortgezet. Het vetorecht, dat nu nog bij de vijf groote mogendheden berust, zal in de toekomst nog meer ver- schromppelen. De vraag, of *het offer, dat Nederland hier brengt, gezien het beperkte doel dat er mee bereikt wordt, gebracht moet worden beantwoordde dr. Beau fort met overtuiging bevestigend, gezien ook het universeele ka rakter der organisatie en de mo gelijkheid van oplossing van economische en sociale vraag stukken. Dat wij onze neutrali teitspolitiek prijs geven betreurde pater Beaufort niet, ^vant wij mogen niet langer het standpunt Nieuwe partij in Polen In Polen is een vierde politieke partij opgericht, de Christelijk Democratische Arbeiderspartij, welke onder leiding staat van Popiel. Deze partij toont volgens de „News Chronicle" veel over eenkomst met de Fransche Mou vement Republicain Populaire, welke onlangs bij de «Fransche verkiezingen zulke groote suc cessen heeft weten te behalen. Benoemingscommissie De Tweede Kamer wees aan als leden der benoemingscom missie voor de voorloopige Sta- ten-Generaal (nood-parlement): de heeren IJzerman, Tilanus en Eleckers. De voorzitter der Ka mer wees als plaatsvervangers aan: de heeren van der Goes v. Naters, -Rutgers van Rozenburg en Andriessen. innemen: Ben ik mijns broeders hoeder? De andere sprekers, slechts zes in getal, behandelden, afgezien' van eenige ondergeschikte pun ten, het geheele ontwerp vrijwel in gelijken geest. Zoo vroeg de heer Dinkers S.D.A.P. of ar tikel 192 van de Grondwet ge handhaafd kan -worden, waarin bepaald wordt, dat dienstplichti gen niet dan met hun toestem ming buiten de grenzen van het Rijk in Europa gedwongen kun nen worden op te treden. Minis ter van Kleffens gaf in zijn ant woord te kennen, dat het niet zeker is. dat dit artikel moet vervallen. De heer K r ij g e r C.H. noemde in het bijzonder de ge wijzigde houding van de V.S. een niet te onderschatten voordeel. Ook fteze spreker wees, gelijk anderen dat deden, op de be kende zwakke plekken in het Handvest, maar de mogelijkheid om te komen tot een universeele internationale rechtsorde Is een ideaal, dat Nederland met alle middelen moet bevorderen. (Vervolg pag. 3, 5e kolom) De toestand in China Volgens hier ontvangen be richten hebben de Chineesche commuriisten troepen samenge trokken rondom de drie voor naamste havens van zuidelijk Mandsjoerije om de landing van troepen der centrale Chineesche regeering vanaf Amerlkaansche schepen te beletten. TAIRECTEUR PLESMAN heeft op een persconferentie betoogd, dat de K.L.M. met alle krachten zal werken aan een snelle uitbrei ding van de Nederlandsche Burgerluchtvaart, ook al zou het nood zakelijk zijn, machines te huren en buitenlandsch personeel aan te nemen, om het tekort In „eigen fabrikaat" aan te vullen. Een lang zame groei zou beteekenen, dat onze plaatsen door anderen zouden worden ingenomen. Nederland .zal zjjn plaats in het internationale luchtverkeer dus weer Innemen. Van het allereerste belang is de luchtlijn AmsterdamBatavia, dan de verbinding AmsterdamWest- Indië, ten derde is de verbinding met New-York een der levens lijnen. Groot zijn echter de problemen, die zich hierbij voordoen! De Douglas D.C.-4. die op 7 November met post vertrekt, zal op 11 November te Batavia landen en wordt den 21en Nov. terugverwacht. De juiste route is nog onbe kend, maar waarschijnlijk wordt zij als volgt: Amsterdam-Napels- Cairo - Basra - Karachi - Cal cutta - Singapore - Batavia, een tocht, die in 4 dagen gemaakt zal worden. Als later onderweg z.g. „slip-crews" gestationneerd kun nen worden, zal de tocht tot twee dagen verkort kunnen worden, terwijl bij gebruik van de „con stellations' eveneens een reis- duur van 2 dagen mogelijk zal' zijn. De tweede machine, die den regelmatigen lijndienst zal ope nen, vertrekt, als alles .vlot' en zonder stagnatie verloopt, op den 24sten November. Het ligt in de bedoeling de frequentie van den dienst geleidelijk op te voeren: eerst veertien dagen een half-, wekelijksche dienst, veertien da- gen 3 maal In de week, 14 dagen( 4 maal enz., tot men op '1 Jan.' 1946 den dagelijkschen dienst op ïndië zal kunnen openen. Als men bedenkt, dat per vliegtuig twee bemanningen noodig zijn, dan beseft men, dat alleen op de Indië-lijn ten min- i ste 28 bemanningen noodig zul- 1 len zijn. New-York-Amsterdam in 16 uur. Ook de transatlantische ver binding is op papier al ver ge vorderd en daadwerkelijk ziet 't er naar uit, dat binnen niet al te langen tijd de groote „constel lation" Lockheed-vliegtuigen met 420 K.M. kruissnelheid in 16 uur per vlucht40 passagiers gerief lijk over den Oceaan zullen dra gen. Als in April de 4 machines geleverd worden, dan kan men eind Mei 1946 verwachten, dat de K.L.M. in den clienst gaat meevliegen. Het eerste halfjaar zal dus de American Export Air Lines alleen de verbinding Am sterdam-New-York verzorgen. Aan het Europeesche lucht verkeer zal de K L.M., zoodra zij de vliegtuigen ter beschikking heeft, deelnemen en zoo spoedig mogelijk enkele andere lucht- diensten openen. Het is echter duidelijk, dat de Nederlandsche regeering thans in de eerste plaats haar aandacht wijdt aan het tot stand komen van de regelmatige luchtverbinding tus schen het overzeesche gebied en het moederland. TORPEDOBOOTJAGER NAAR INDIë Onder de klanken van het „Wilhelmus" is de torpedobootjager „Kortenaer" de reis uit Amsterdam naar Indonesië begonnen, onder commando van Lt. ter Zee Ie klasse J. N. Kempers. Deze snelle tor pedobootjager hoopt de reis in 16 ft 17 dagen te volbrengen. Foto Anefo-P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1