NIEUW Dr. VAN MOOK BUITEN ZIJN BOEK|E? Toestand blijft gespannen VRIJDAG 2 NOVEMBER 1945 BUREAUX Bij HET CORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS BURGEROORLOG IN CHINA ONVER MIJDELIJK? Troepenlandingen in het Noorden Zeven eenheden kolen Verkoop van eipoeder Voordeeltje voor de Regeering Prins en Prinses naar Londen Als we zoet zijn MEER JAM Wat koopen we op de biscuitsbon V „ONHOUDBAAR" NOORDHOLLANDSCH 41e JAARGANG NUMMER 18771 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buiten God ia 't nergens eeilig (Vondel) I I I Te°ef 00^2383 69 DAGBLAD Telefoon 2383 SCHAGEN Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal K Muienstraat 52 Telefoon 459 Niet alleen mannelijke, doch ook vrouwelijke vrijwilligers vinden hun opleiding in de kampen in Australië. Met groote ernst werken zij aan de voorbereiding voor de taak welke ze straks in het Neder- landsch-Indische leger te vervullen zullen hebben. Lt.-Generaal L. H. v. Oyen, opperbevelhebber van het Nederlandsch-Indische leger, inspecteert eenige afdeelingen van het korps in het opleidingskamp Columbia op Nieuw Guinea. (Foto: Anefo-P.) I I IT BATAVIA wordt gemeld, dat ten huize van generaal Christi. son tusschen dr. van Mook en ir. Soekarno de eerste besprekin gen zouden hebben plaats gevonden, die van informatieven aard waren. Dr. van Mook was vergezeld van den heer van der Plas, den adviseur voor Nederlandsche zaken bjj de geallieerde autoriteiten, terwijl ook Mohammed Hatta en drie andere Indonesische leiders aanwezig waren. De Indonesische leiders zouden pogingen hebben aangewend om by de Nederlanders het geloof te ontzenuwen, dat de „republikeinsche regeering" door de Japanners geïnspireerd is. GEHANDELD TEGEN DEN WIL DER REGEERING. Naar aanleiding van dit bericht, deelt de regeeringsvoorlichtings- dienst mede, dat indien het waar is, dat een dergelijke bespreking heeft plaats gevonden, zulks geschied zou zjjn tegen den uitdrukke- 1 ij ken wil der regeering en haar instructies. Richtsnoer voor de regeering blyft, dat tusschen haar en Soekarno geen gemeenschap pelijke grondslag voor besprekingen bestaat en dat bespreking dus onjuist ware. Zy handelt dienovereenkomstig. den steek gelaten worden in de pijnlijke en delicate situa tie, die direct uit den ge- meenschappelijken oorlog is ontstaan." Toestand blUft onrustig. Intusschen blijft de toestand overal onrustig en steeds meer komt de op portunistische houding van Soekarno aan het daglicht. Hij verklaarde door d'en moord op Mallaby zeer getroffen en met afschuw vervuld" te zijn. Hoe wel de berichten aanvankelijk meld den, dat het te Soerabaja weer rus tig was; zijn er nieuwe verzetshaar- den ontstaan 200 mijl meer naar het Westen. Het centrale punt hier van is Magelang, waar een kleine macht van Britsch-Indische ghurka troepen het interneeringskamp be waakt. Tengevolge var.' vliegtuigaan- vallen is het grootste gedeelte dezer stad weer in g'eallieerd'e handen. Soekarno is naar Magelang vertrok ken om in een radiorede een beroep op het volk te doen. Christison heeft onomwon den verklaard, dat Soekarno „wis en zeker" aansprakelijk is voor den moord op gene raal Mallaby. De Britsche pers uit haar meening over dezen man naar aanleiding van de recente gebeurtenis sen in weinig vleiende be woordingen en spreekt van een dubbelzinnige figuur,, waarop men weinig of niet vertrouwen kan. Sympathiek is een artikel in de „Evening Standard" onder den titel „Eerlijk spil tegen onze Nederlandsche geallieerden" waarin 't blad herinnert aan de 50.000 pond, die in Sep tember 1940 uit Batavia bij het Ministerie van Vliegtuig productie binntnkwamen om „Spitfires" te koopen. Soe karno noemt de schrijver een collaborateur. „De Ne derlanders hebben het recht" zoo gaat het blad verder „om te eischen, dat zij niet op onyoordeelige wijze in Vliegtuigversterkingen naar Java. Op het vliegveld' te Batavia zijn 16 Mosquitovliegtuigen gearriveerd, ter wijl aan het beroep op Singapore om meer vliegtuigen te zenden, zal wor den tegemoetgekomen. Het geheele 31ste squadron van de R.A.F. zal op het Kemajoranvliegveld! neerstrijken, terwijl ook zeven of meer Neder landsche Dakota's zullen aankomen. Men verwacht, dat het Nederlannsch. Indische mustangssquadron binr.en 10 dagen hier zal zijn. Ook spoeden zich Britsche oorlogsschepen naar de cen tra van onrust op Java. Omtrent den toestand in Soe rabaja wordt nog nader gemeld, dat de toestand Donderdagavond gespannen was. Er worden drie Britsche legerofficieren en twee officieren van de R.A.F. vermist. Te Kebajoran bij Batavia zijn reeds Nederlandsche troepen on der vuur genomen. Zij hadden het zwaar te verduren. In den nacht van den 29sten October werden aan de Molen vliet in Batavia twee Nederland sche militairen door een menigte Indonesiërs aangevallen en met messteken om het leven ge bracht. De Nederlandsche Kerk te Buitenzorg is geplunderd. Het altaar werd vernield en vele kostbaarheden zijn gestolen. Ontkent wordt dat generaal Hawt horn, die door de linies naar het In donesische hoofdkwartier is gegaan, een overeenkomst heeft gesloten. Hij heeft slechts bevelen gegeven. Hij beval dat alle Britsche wapens en uitrusting, die gestolen waren,' door de Indonesiërs terugeg'even moesten worden en beloofde den terugkeer van gevangen Indonesiërs, -maar zon der hun wapens. [NE KANSEN op het voorkomen van een burgeroorlog in Chi na worden ongunstig beoordeeld. Uit de maatregelen, welke door de centrale regeering worden ge nomen, blijkt, dat deze streeft naar de politieke eenheid van China onder haar uitsluitende controle en dat wordt overgegaan tot een omvangrijke militaire ope ratie, welke de definitieve liqui datie van het communistische re gime en van de communistische legers ten Noorden van de Jang- tse. beoogt. Tsjang Kai Tsjek heeft onlangs een communiqué opgesteld, waar in onomwonden de mislukking van de besprekingen met de com munisten zou worden bekend ge maakt. doch heeft de publicatie op het laatste oogenblik uitge steld, vermoedelijk in afwachting van het antwoord van Jenan op zijn laatste voorstellen. De militaire toestand is voor de centrale regeering buitenge woon gunstig. Tenzij van de zijde van de Sovjetunie in Washing ton wordt geprotesteerd tegen Amerikaansche inmenging in de Chineesche aangelegenheden, zou den de communisten genoodzaakt kunnen worden naar de bergen te vluchten of zich achter den grooten muur terug te trekken. Amerikaansche schepen hebben troepen der centrale Chineesche regeering aan land gezet te Tsjingwangtao, een Noordchinee- sche haven op de grens van Mandsjoerije. De haven ligt in het gebied, dat door de commu nisten wordt bestuur. In niet-communistische Chinee sche kringen hebben zich tal rijke stemmen verheven tegen de Amerikaansche inmenging. MINISTER VOS beeft aan gekondigd, dat wij dezen winter op zeven eenheden brandstoffen kunnen rekenen. Zuinigheid blijft dus nog ge boden. Winkeliers mogen eipoeder, dat nog in hun winkelvoorraad is, zonder bon verkoopen. dit met onmiddellijken ingang. Grossiersvoorraden vallen hier niet onder. Bij de inlevering der honderd gulden-biljetten is een bedrag van 500 millioen gulden niet in geleverd. De intrekking van. het overige papiergeld heeft boven dien een winst opgebracht van 300 millioen gulden. De subsidie op het levensmid delenpakket voor 1946 bedraagt 800 millioen gulden, zoodat dit geld op deze wijze behoorlijk ge dekt is. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernard worden binnen enkele dagen te Londen verwacht, H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard zijn door het Engelsche Ko ningspaar uitgenoodigd om op 6 November het noenmaal in, Buc kingham Palace te gebruiken. kunnen we met Sinterklaas weer suikergoed en marse- Dain verwachten. Dit zal voor klein en groot een zeer pretti ge afwisseling zyn. Het is mogelijk gebleken met ingang van 4 November het jam rantsoen te brengen op de oor spronkelijk gedachte hoeveelheid n.l. 250 gram per 14 dagen. Op den jambon kan desgewenscht in plaats van jam hagelslag, stroop of kunstharing worden gekocht. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op de voor biscuits aangewezen bonnen ook wafels en toast verkrijgbaar zijn. Op een bon, welke recht geeft op 125 gram biscuits, kan men. ook 125 gram wafels of 125 gram toast of 125 gram cream-crackers koopen. Dit is de 26-jarige ad spirant-officier van de R.A.F., Cyriel Jackson, met vrouw en kind,die tijdens een vlucht met een Lancaster boven Schwein- furt uit het vliegtuig klom om de in brand gevlogen stuurboortvleugel te trachten te blusschen. Op de vleugel raakte zijn parachute gedeeltelijk open en de wind blies hem bijna, van de vleugel af Zijn handblusscher werd weggeblazen, raakte in het vuur en hij werd gewond. Hij viel daardoor met een gedeeltelijk geopende para chute naar beneden van 20.000 voet hoogte. Voor dit staaltje van onge looflijken moed ontving hij het Vic- toria-kruis, de hoogste militaire on derscheiding van het Britsche Rijk. (Foto A.B.C.-P. IN ONS INDIë is de toestand onhoudbaar, schreef dr. Meyer 7 Ranneft, oud-voorzitter van den Volksraad, d.d. 30 October, in een brief aan de pers, die voor ons ligt. Dr. Meyer heeft gelijk. Eeni ge uren na ontvangst van dezen brief kwam het bericht, dat de Engelsche generaal Mallaby was vermoord, terwij hij met de na tionalisten aan het confereeren was. Christison vond het gemeen, stelde Soekarno verantwoordelijk, liet dezen rebel bij zich komen en zeidat de nationalisten met de Britten moesten samen werken. Geweld zou met geweld worden beantwoord en.... Soe karno sprak door de microfoon, dat de nationalisten zich netjes moesten gedragen. Intusschen wordt er geplunderd en gemoord entoonen de Buitenge westen aat Indië niet alleen uit op standig Java bestaat: daar is het Ne. derlandsch gezag hersteld. De Engel sche pers huilt nu tranen met tuiten: Als Christison eerder krachtig opge treden was, zou de moord op den generaal niet gebeurc zijn. Dit krachtige" optreden van Christison, vermoedelijk beïnvloed door de over weging, dat in Soerabaja tegenover 15.000 gewapende Indonesiërs slechts 3.000 Britten staan, heeft nu tot ge volg gehaa, dat onze aoctor van Mook toch, zij het dan informeel, be sprekingen heeft gevoero! met natio nalistische leiders, onder wie Soekarno. De pijnlijke vernedering, waarin Nederland zich sinds het on toelaatbare optreden van Christison bevond', heeft insubordinatie van de onderhandelaars jegens het wettige Nederlandsche Gezag tot gevolg ge had. Uitdrukkelijk luidde de op dracht: geen besprekingen met Soe karno. De Nederlandsche Regeering heeft deze daad gedesavoueerd'. Voor- loopig met woorden alleen. De vraag is, of het daar op den duur bij zal blijven. Gaat' het hier ook, als in de kwestie van den Gouverneur-Gene raal, om een ,;verschil in tempo". Ook daarop heeft d'e Regeering Jhr. Tjarda laten schieten!Maar nu nog mooier: Christison heeft ook nog een onthulling gedaan. De Nederland sche marine-kapitein Huyer zou te Soerabaja op eigen houtje, in strijd met de instructies van ifcF.eraal Pat terson; de capitulatie van Japan hebben aangenomen en Japansche wapens hebben ingezameld, die later door Indonesiërs zijn veroverd. Dat heet dan een der oorzaken van de on lusten te Soerabaja. Maar ook in andere plaatsen op Java hadden d'e Indonesiërs wapens. En als er wordt ingegaan op d'e suggestie van Christi son, „dat het aan de Nederlanders zelf wordt overgelaten in d'e kwestie- Huyer diciplinair op te tred'en", dan hopen wij, die overigens uiteraard de details van Huyer'a optreden niet kunnen beoord'eelen dat in oogen- schouw zal worden genomen, dat deze Ned'erl. kapitein het vermoedelijk onhoudbaar vond', dat de onvoor waardelijke capitulatie van Japan b.v in Soerabaja zoo lang op haar uit voering moest wachten door het tal men van de Engelschen. Misschien begreep deze Nederlandsche kapitein ook niet, waarom de capitulatie van Japan in Neder landsch-Indïë uitge rekend' was voorbehouden aan Brit sche, Amerikaansche, Russische en Chineesche troepen en waarom d'e Nederlandsche ipstanties, die niet in: 1945, maar in 1942, aan Japan den oorlog verklaarden, daarvan uitge zonderd» waren. Deze Nederlandsche kapitein heeft vermoecelijk, volgens ce politiek van de Britsche vertraag de film, een fout gemaakt, ook door zijn eigenmachtig optreden. Dit was vermoedelijk geïnspireerd door zijn wettig Nederlandsch gezagsinstinct. Hij is in elk geval niet met rebellen gaan onderhandelen en heeft zich niet, oneer Engelsch geleide, de tent van den rebellen-hoofdman laten binnenbrengen. Wij weten van. IncTë weinig af, zullen de nieuwlichters zeggen, die de Regeering bekogelen met verzoeken, om af te zien van geweld, ornaat datniet democra tisch is! Maar wij meenen dat nauwe lijks een half jaar geleden een boven- en ondergrondsche geweld'adige strijd geëindigd is, die in naam van vrij heid en recht, d'us van- democratie, gevoerd werd. En wij meenen ook, dat.de oud-voorzitter van g%i Volks raad wel iets varï Indië afweet en dat zijn oordeel, „dat de dingen in Indië mis gaan; ondanks den schijn van het tegendeel" waarde heeft. Wellicht zal de Volksvertegenwoor diging, hetzij de oude, of d'e nieuwe in den vorm van het nood-parlement spoediger dan men denkt voor be langrijke besprekingen komen te staan!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1