VAN BOVENE spreekt te Alkmaar Nieuw Noordhollandsch Dagblad Over Indië in het „Gulden Vlies" De Gideonsbende Vrijdag 2 November 1945 f\E ZOO VERTROUWDE STEM van den heer G. A. v. Bo- vene, hoofdredacteur van Aneta te Batavia, ons allen welbekend door zijn wekelijksche praatjes voor den Nirom, heeft Woensdag avond voor de Kon. Ver. „Oost en West" een causerie gehouden over Indië, waarin hij den toe stand van Onzen Oost in drie fragmenten belichtte en wel zoo als die was tot aan de bezetting door de Jappen, onder het Ja- pansche juk en tenslotte de mo gelijkheden en verwachtingen voor de toekomst. En zooals zijn stem voorheen klonk vanuit Bandoeng, zoo sprak hij op dezen avond vanaf het spreekgestoelte in 't Gulden Vlies, dezelfde stem, die ons zoo vaak sterkte en troost en moed insprak. Alvorens tot zijn onderwerp te komen, meende de heer van Bo- vene een veel verbreide meening t.a.v. onze. Indonesische politiek te moeten rechtzetten. Nederland heeft steeds bewezen, een zeer goed kolonisator te zijn en heeft in dit opzicht dan ook geen en kele verontschuldiging noodig. Nederland heeft in de Oost zijn plicht gedaan. Oord van vrede en rust Tot aan den dag van Pearl Harbour, was ons Indië een oord van vrede en rust en waren Europeanen en inlanders in saamhoorïgheid verbonden. Dit blijkt wel uit de samenwerking, zelfs van hooggeplaatste Indone siërs. Toen de Japansche invasie dreigde en lang daarvoor, heeft zelfs de Mangkoenegoro de In- heèmsche bevolking gewaar schuwd, dat de zwaarste onder drukking zou volgen, indien de Jappen hun voet op Indischen bodem zouden zetten. Inheemsch en Europeesch bestuur hadden in nauwe samenwerking afweer- maatregelen genomen, b.v. op het gebied der luchtbescherming. Er was ook in dit opzicht de groot ste eenheid tusschen blank en bruin. Nederland heeft Australië voor invasie behoed. Toen kwam de Japansche invasie. Er volgde een chaotische toestand, die voor het land allerminst gelukkig was. Wanneer eens de geschiedenis zal worden geschreven, za] blijken dat door onze fiere houding, gestuwd door Doorman's woorden ,,'Ik val aan; volg mij", het lot van Austra lië in de goede richting werd' gedre ven en wij dit werelddeel voor een Invasie hebben behoed'. Een zwart lot dreigde, doch Neder landers bleven naast Indonesiërs op \hrurj post. Daarom is de vraag' van velen of de Nederlanders in Indië zullen terugkeeren, onjuist. Zij be hoeven niet terug te keeren, want zij zijn nooit weggeweest. Indië zal herrijzen. Indië was in het groot-Aziatische complex steeds een voorbeeld van rust. Zoodra het mogelijk is zullen wij voortgaan met den opbouw, die reeds voor den oorlog' was ingezet. De Japansche geest zal echter moe ten verdwijnen. Wij hebben Indië nooit onderdrukt. De Japanners vin gen daarmee aan en Soekarno en de zijnen hebben dit voortgezet en wil len dit ook in de toekomst blijven doen. Daarom laten zij geen enkele item van verzoening aan het woord. Japan heeft de klok teruggezet Sprekende over de bezetting', zei de heer van Bovene, dat het Japan's doelstelling was, geheel Azië en daarna de rest van de wereld onder haar heerschappij te brengen. Alleen de Jappen zouden daarvan de voor deden plukken. Hoe dachten d'e Philippino's daarover? Vraag dat maar aan de Inlanders, aldus spr. Zooals Gen. Mac Arthur het uit drukte, hebben de Japanners ge tracht; zich als mollen in te graven. Zij hadden arbeiders noodig en ge bruikten Europeanen en Inlanders als slaven. Daarmee heeft Japan in Indië de klok teruggezet en in- drie en half jaar niet kunnen bereiken wat' zij wilde. Geen zorg voor de toekomst. De heer van Bovene, die een ken ner van Indië genoemd mag worden toonde zich t.a.v. de toekomst zeer optimistisch. Door de vele berichten en geruchten van onrust, krijg't men vaak een scheef beeld. Java is een zeer klein, hoewel even voornaam deel van Indië. Doch wanneer het daar onrustig zou zijn, wil dat nog niet zeggen, dat dit in geheel Indië zoo is. Het tegendeel is waar. Op Sumatra is alles rustig'. De stemming in Borneo is kalm. Indië verkeert in een overgangsstadium. Ook Java zal spoedig weer rustig worden. Men moet hierbij niet ver geten, dat Japan, dat zich ten laat ste overwonnen zag, achter d'e scher men haar rol doorspeelde en de macht in handen legde van d'e Soe- karnisten. Dat is niet In een hand omdraai uitgewischt. De perspectieven dienaangaande zijn zeer gunstig. De lnheemsche bevolking is heusch niet Vergeten, wat Nederland voor haar heeft gedaan. De offers door ons voor Indië gebracht, zullen niet ver geef sch zijn. ,;Wij kunnen", zoo besloot spr., met vertrouwen weer gelooven in een toekomst van samenwerking tus schen Oost en West." Er werden op dezen avond nog eenige interessante filmpjes vertoond over het Rijk der Toradja's op Ce lebes en het grensgebied' in Suri name. Drs. C. van Rossem, die door zijn jarenlang verblijf in de tropen, bekend is met de aldaar heerschende omstandigheden, heeft d'e smalfilmp- jes toegelicht. DOODENHERDENKING. Op initiatief van de St. Joseph- gezellenvereeniging en de Kath. Jonge Middenstanders is gister middag op het R.K. Kerkhof St. Barbara een korte plechtigheid gehouden, bedoeld als een her denking van allen, die in den strijd voor het vaderland zijn gevallen. Zoowel zij, die' in de Meidagen van 1940 het leven lieten, als zij, die bij het onder- grondsch verzet het offer van hun leven hebben gebracht. Na een korte plechtigheid in de kapel, begaf men zich, voor afgegaan van het vaandel, naar de graven van de gevallenen, die hier ter aarde zijn besteld. Twee leiders der jeugdvereeni- gingen legden een krans op de graven, waarna zij getuigden van den dank, die men verschuldigd is aan hen, die in den strijd voor de vrijheid het grootste offer brachten, nl. dat van hun leven. Op den middag vóór Allerzie len wilden zij dit bijzonder ge denken en in den dood van deze dapperen een aansporing zien voor de jeugd om het vaandel, waarvoor deze helden streden, over te nemen. Kapelaan Zoutebier belichtte nader de beteekenis van het of fer door de gevallenen gebracht en bad God, dat Hij hen de be looning er voor niet zou onthou den. Ook Z.E. spoorde de jeugd aan de vrijheid van ons volk en van de Kerk, met zooveel offers gekocht, verder uit te dragen en te verdedigen. Met 't zingen van ons volkslied werd deze korte, maar treffende plechtigheid be sloten. Onder den indruk verlieten de aanwezigen den doodenakker PSEUDO-AMBTENAAR GEKNIPT. Een inwoner van Alkmaar werd aangehouden, verdacht van oplichting. Hij zou zich hebben uitgegeven voor ambtenaar van meerdere overheidsinstellingen. VIJF ZILVEREN JUBILARISSEN. Feest bij Jac. Met's Auto mobielbedrijf N.V. Het was feest bij de N.V. Jac. Met's Automobielbedrijf. Niet minder dan vijf zilveren jubila rissen uit het personeel zaten on der de palmen, in plaats van in de bloemetjes, in de zaal van het Wapen van Heemskerk. De za ken waren voor die bijzondere gelegenheid tot en met Vrijdag 12 uur stilgelegd, om het voltal lige personeel in de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan de feestvreugde. De feestelingen, P. Slijdering, D. Bakker, P. Tros, P. Hulskamp en J. Mandenmaker, resp. chauf feur, monteur, stoffeerder, smid en administrateur, werden door de directie hartelijk toegespro ken. Ook afgevaardigden van het bedrijf in Hoorn bleven niet ach ter. De drie eerstgenoemde jubi larissen, die in de bezetting reeds hun 25-jarig dienstjubilé her dachten, hadden bereids van de zijde van de directie een ge schenk onder couvert ontvangen. De heeren Hulskamp en Man denmaker kwamen daarvoor thans aan de beurt. Bovendien ontvingen allen nog een geschenk onder couvert van het personeel van Alkmaar en Hoorn. De loco-gemeentesecretaris, mr. Veendorp, sprak hen namens „De Maatschappij tot Nut van het Algemeen" in hartelijke be woordingen toe en overhandig de hen een oorkonde van de vereeniging. De accountant van de N.V., de heer Pisart, deed ook nog een „duit in het zakje". Na dit officieele gedeelte ble ven allen nog eenigen tijd bijeen. De heer J. Mandenmaker dankte namens de feestvarkens. Des avonds werd het feest voortgezet, o.l.v. het personeels lid, de heer Kraayo. VERBLIJFSVERGUNNINGEN De wnd. Commissaris van Politie te Alkmaar maakt, in verban;, met de onlanys In de pers verschenen- publicatie betreffende vergunningen tot tijdelijk voortgezet verblijf ln Nederland, bekend, dat zij, die op 4 Mei 1945: a. de Duitsche en/of de Oosten- rijksche nationaliteit bezaten: b. zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oosten- njksche nationaliteit bezeten hebben en d'e uit hen geboren nakomelingen die de Nederlandsolre nationaliteit mej bezitten; zieh voor het verkrijgen van een dergelijke vergunning ln een met re denen omkleed verzoekschrift tot hem dienen te wenden. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben besloten tot a. vaststelling van een Verorde ningregelende de voorwaarden voor de levering van electriciteit en d'e te verrichten werkzaamheden coor het gemeentelijk electricifteitsbedtrijfte Alkmaar en van een Verordening tot wijziging der verordening regelende de voorwaarden voor de levering vaid gas en te verrichten werkzaamhedeir door de gemeente-g'asfabriek te Alk maar.; b. verpachting van het stedelijk muzlekpark aan E. Jager voor het tijdvak van 1 October 1945 tot 1 Oc tober 1946. Voorts heeft genoemd College be paald, dat wordt voorbereid een her ziening van het uitbreidingsplan-in- onderdelen .West" der gvmeente RK WERKLIEDENVERBOND Drukbezochte vergadering In het Velogebouw heeft de afd. Alkmaar var.- bet R.K. Werklieden verbond een druk bezochte leden vergadering gehouden. De voorz. de heer G. v. Slingerland opende deze vergadering met een woord van welkom, verheugde zich over de groote opkomst en met vreuvde constateerde hij den voor uitgang der arbeidersbeweging. De verkiezing' var.- negen bestuurs leden had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren: van Slingerland; Koopmeiners; van Zanten: Vleugel; Zeegers; Schouten; de Nijs; v. d' Berg en Brakenhof. De beer van Slingerland werd met groote meer derheid vai; stemmen tot voorzitter herkozen. De heeren van Zanten en Koopmeiners werden resp. als secre taris en penningmeester herbenoemd. In een korte, hartelijke toespraak installeerde de voorzitter daarna den nieuw benoemden geest, adviseur d'er sociale vereenigingen dr. Holthuizen. De r.ieuwe adviseur was voor spr. geen onbekende, want op verschil lende bijeenkomsten van sociale ver eenigingen had spr. met Z. Eerw. kennis gemaakt en daarom koesterde spr. groote verwachtingen van den arbeid' van den nieuwen adviseur. De G. A. dankte ir.' een kernachtige toespraak den voorzitter voor zijn hartelijke woorden. De eerste ken nismaking vie] spr. zeer mee en vooral de groote opkomst verheugde hem. Rij beloofde d'en plicht, welke thans op bem rustte, naar beste krachten te zullen vervullen. Dank bracht de voorzitter dan aan den waarn. G. A., kap d'e Wit, die als zoodanig veel en mooi werk heeft gedaan. Als blijk van erkente lijkheid biervoor, zal hem een stof felijk blijk van waardeering gezon den worden. De heer van Zanten hield daarna een causerie over de geestelijke-, sociale en economische vraagstukken tijdens de bezetting en de gebeurte nissen, welke op politiek gebied heb ben plaats gehad'. De heer van Zan ten heeft deze gegevens verzameld in een zevental werken. Spr. memo reerde o.m de verschillende gebeur tenissen, die in Alkmaar plaats von den en de activiteit, welke het Werkliedenverbond en het afc.ee- llngsbestuur aan den dag hebben ge- Ook wees spr. op de mentaliteit, die tijdens den oorlog heerschte en die ook thans nog door vele kath. werkgevers en zelfs1 ook door arbei ders ir; praktijk wordt gebracht. EU spoorde tenslotte de leden aan tot activiteit voor den verderen op bouw van., onze Kath. Arbeidersbe weging. Een hartelijk applaus be loonde den heer v. Zanten voor zrjn interessant betoog. NOG STEEDS DE „GIFHANDEL In een café hier ter plaatse heeft de politie twee personen aangehou den die -zich schuldig maakten aan zwarts handel ln sigaretten. Een partij rookertjes werd in beslag ge nomen. De twee ,;zwarte pieten" zijn, na verhoor en opgemaakt proces verbaal, weer op vrije voeten gesteld HET GODSDIENSTIG LEVEN IN BUCHENWALD J. Robert spreekt voor „St. Augustinus" ,,St. Augustinus" vergaderde ln 't Wapen van Heemskerk. Voorzitter Dijkstra verwelkomde de talrijke aanwezigen en deelde mede, dat er geen bezwaren waren tegen het zit ting nemen ir.' het bestuur van een religieus. Broeder Overste werd ge kozen en nam d'e benoeming aan. De nieuwe adviseur, rector K'olt- huizen, werd' met een toepasselijk woord geïnstalleerd; waarop deze met een hartelijk speechje dankte. Naar aanleiding var. een brief van 't bestuur van de Volks-Hoogeschool te Bergen deelde de voorz. mede. dat het voor de Katholieken niet wenschelijk was, daaraan deel te nemen. Na nog de verdeeling der bestuurs functies te hebben medegedeeld, gaf de voorz. het woord aan d'en spreker var; c.ezen avond den heer J. Robert uit A'dam, die* het onderwerp zou behandelen: Het Godsdienstig leven in het concentratiekamp Buchen- wald. In zijn Inleiding schetste spreker het leven in een kamp. rijk aan te genstellingen, contrasten tusschen licht en donker. In 1933 werden de kampen opgericht, waarin men al spoedig 3 groepen kon onderscheiden communisten, katholieken en protes tanten. Langzamerhand groeide het aantal bewoners, zoodat Buchenwald eindelijk 10.000 zielen telde. Allerlei 'naties waren vertegenwoordigd: Po- len; Belgen; Franschen; Hollanders; Joden enz. Het was 'een duivelsche uitvinding. De gevangenen werden onderscheiden in rooden en groenen. De S.S. was met de bewaking be last maar liet bet interne bestuur aan de gevangenen over. Dat de. com munisten hier een belangrijke rol speelden werd ons duidelijk gemaakt Alle godsdienst was verboden en op religieuse voorwerpen werd ijverig jacht gemaakt. Spreker verhaalde talrijke staaltjes waardoor het mogelijk werd toch d'en godsdienst te beleven. Veel priesters trotseerden allerlei gevaren, om den kampbewoners den troost van d'en godsdienst te brengen. Naoat een voorstel van het bestuur om de St. Willibrord'us-congregatie op te heffen bij acclamatie was aan genomen volgde de rondvraag, waar na de voorzitter d'e vergadering met den Christelijken gToet sloot. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rudolf, z. v. Durk N. Oppedijk en R. Hermanides; Wou ter M. G., z. v. Eendïikus J. van Westen en S. C. var; 't Hoff; Jacob, z. v. Christiaan J. Fruijs en N. A. Leuntjes. Gehuwd; Jacobus Gaarthuis en Catharina H. M. Klerks; Adrianus K'uijs en Dieuwertje de Wit; Jan C. Pelgrim en Neeltje Kleft; Gerard J. Schinkel en Margaretha J. Wester hof. Overleden: Dirk Kuiper, oud 55 j. gehuwd met N. Keijzer; Jacob van der Meer, oud 66 jaar en gehuwd met N. van Maarleveld. VERPLAATSING BLOEMWINKEL De van ouds bekende Alkmaarsche bloemistenfamilie Kleverlaan heeft haar zaak aar; d'e Laat verplaatst van no 190 naar de overzijde no. 231. Met het bestaande materiaal en bescheiden middelen heeft d'e archi tect W. A. Keesom, het verouderde winkelpand, zoowel wat uiterlijk als het interieur betreft, omgetooverd tot een frisschen bloemenwinkel. GESLAAGD Geslaagd voor handelsweten schappen boekhouden M.O. huis akte: F. J. Oomst te Alkmaar. BERGEN. HET BERGER BOSCH. Op uitnoodiging van den wnd. burgemeester van Bergen kwa men met het dagelijksch bestuur der gemeente, het bestuur van V.V.V. en „Ons Bergen", een dertigtal inwoners der gemeente ten Raadhuize bijeen om maat regelen te beramen tot bescher ming van het bosch. De vergadering was eenparig van oordeel, dat nu er weer gas en petroleum wordt verstrekt, voldoende voor huishoudelijke doeleinden en twee eenheden brandstof voor verwarming, er geen oogenblikkelijke nood is en er dus straf opgetreden kan en moet worden tegen verderen houtroof. Ook de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten had daar reeds op aan gedrongen. Van gemeentewege zullen eenige boschwachters worden aangesteld voor het houden van toezicht, daarin bijgestaan door de ter vergadering aanwezige burgers, aan wie daartoe een machtiging werd uitgereikt door den burgemeester. Bij de rechtbank .te Alkmaar wordt op scherpe maatregelen aangedrongen tegen overtreding van de wet in dezen. Verwacht mag worden, dat de bevolking het belang van een en ander zal inzien en zooveel mo gelijk wil helpen om het bosch. voor ondergang te behoeden. Ook de ter vergadering aan wezige plaatselijke commandant der politie zegde alle medewer king toe. Maandblad voor Katholieke Jongeren. NU HET VOLGENDE nummer van dit Jongeren Blad' het tiende zal zijn, heeft het zin, er eens de bijzondere aand'aclrt op te vestigen. Illegaal begonnen een der eerste kranige medewerkers werd door de Duitschers gefusilleerd' trad het na den oorlog in het volle daglicht. Na de toestemming van den Bisschop kreeg het als censor aangewezen den Eerw. EJeer Kapelaan P. J. Zouten- bier en verscheen, dank zij de mede werking van den jongen kunstenaar Henk van den Icsert, ondanks papier en andere moeilijkheden, in een steeds fraaier gewaad'. Na het eerste voorzichtige tasten groeide het uit tot een solide blad, dat bestaansrecht veroverde. Wie in den kring van ontwikkelde andersdenkenden verkeert, wordt herhaaldelijk bitter getroffen door den achterstand der ontwikkelde Ka tholieken. Niet alleen, dat dit tot uiting kwam in den oorlog, toen de clandestiene lezingen van hoogleera ren, dichters enz. waar ook katho lieken als Engelman, v. Duinkerken en Berends optraden bijna steed's bij andersdenkenden plaats vonden Als we de lijst van schier ontelbare te verschijnen literaire tijdschriften nagaan, springt deze bedroevende achterstand' van het Katholieke volksdeel wederom naar voren. In de R.K. Volkskrant van 13 Oct. stond een openhartig artikel: .^Katholiek Réveil; Styl". Daarin wordt dit voor ons zoo pijnlijke onderwerp behan deld, er wordt en helaas terecht over een achteraanstrompelen der Kath. gesproken, terwijl het vaak ge opperde excuus, dat het feit kan worden verontschuldigd door „het gedwongen isolement in het verle den" vrijwel afgewezen wordt en terecht. In dat frissche artikel wordt aangespoord tot een „emanicipatie eindelijk ook op cultureel gebied", tot een Katholiek réveil. Nu strekt het die jongeren, die onder het schoone motto: ,,'Wij varen zingend in cit woedend getij, met God!" de dappere Gideonsbende uitmaken, tot eer, dat zij een poging in die richting doen. Wie de tpt nu toe verschenen nummers opslaat (wie ze niet kent, vrage eens een proefnummer aan bij de redactie. Langestraat 93 te Alk- maar) wordt telkens getroffen door dén frisschen geest van het blad. Te recht zal men mogen cónstateeren, dat de toon wel eens- doorslaat, (maar deEerw. censor .gëeft van wijsheid blijk en van zijn bekendheid' met wat er in .de jeugd leeft en woelt dat hij hun zooveel mogelijk vrijheid laat); dat de artikelen vaak te moei lijk en meestal te lang zijn een euvel, waaraan ook de belangstellen de oudere medewerkers in het laat ste nummer mank gaan doch men zal moeten .toegeven: hier gebeurt iets, dit is iets, hierin wordt een Katholiek ideaal hoog gehouden, hierin wordt genivelleerd naar de hoogte, wat altijd beter is dan ni- velleeren naar de laagte; ja, hierin wordt eindelijk eens gelijkwaardig met de prestaties van andersdenken den naar voren gekomen. Laten dé jeugdige critici, die over te moeilijk klagen gerust hun gemakkelijker ar tikelen inzenden. Inzending staat im- immers voor iedere Kath. jongere (overal in Nederland heeft d'e Gide onsbende zich al vastgezet) open. Als ze maar meewerken, èls ze maar „doen"! Als ze niet mee kunnen 'strijden met de Gideonsbende in him Katholieke Réveil, laten ze dan tenminste belangstelling toonen! Met hulp dér Heeren Geestelijken, met hulp van alle Kath. Jongeren (moet de Kath. Actie zich hier niet achter stellen?) kan dit unieke maandblad de glanzenden spreekbuis worden voor de R.K. rijpere jeugd. In een tijd als déze, waarin om een Katho liek Reveil geschreeuwd wordt, mag deze uit de illegaliteit geboren uiting' met weer verdwijnen door gebrek aan belangstelling, door een tekort aan medewerkers en abonné's. Aller eerst om vreugde en wijsheid' te ge ven in het eigen kamp, om tot na denken te brengen, maar daarnaast als tegenwicht tegen wat er bij de andersdenkenden i n dezen na-oor logstijd mogelijk blijkt te zijn. R. J. VALKHOFF WARMENHUIZEN BENOEMD Als opvolger van den heer Reinders, die zich te Bergen gaat vestigen, is benoemd tot kan toorhouder P.T.T. de heer J. Schiebroek, besteller te Oude Niedorp. HEILOO EERSTE VERGADERING NOOD- GEMEENTERAAD Op Woensdag 7 Nov. a.s. zal des avonds om 8 uur de .belangrijke eerste vergadering plaats vinden van den noodgemeenteraad. De agenda vermeldt o.m.- benoeming* van twee wethouders. WAARLAND R.K. STAATSPARTIJ Dinsdag 30 Oct. heeft de R.K. Staatspartij afd. Waarland een ver gadering gehouden in de zaal van' den heer C. van Op hem. Het bestuur trad' geheel af. De heer Jac. Morsmk en Jac Hoebe, die resp. als voorzittrt en secretaris gedurende zeer vele ja ren deze functies op voortreffelijke wijze hebben vervuld, hadden kennis gegeven dat zij als zoodanig niet meer herkiesbaar waren. Uit d'e ver gadering werd de heer G. Lantmarj als voorzitter benoemd. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren Ant. «Bos; G. Borst; Jn. Dekker Az.; W. Dekker Hz.; P. N. Kuijs; Jac. Mor- sink; D. Pater en Joh. Ruiter. Bij de verdeeling dér functies werd den heer P. N. Kuijs het secretariaat toegewe zen; terwijl de heer W. Dekker Hz. als penningmeester wederom dë zorg voor dë financiën op zich kreeg. HARENKARSPEL. DISTRIBUTIEKRING. Tot directeur van den Distri butiekring Harenkarspel is be noemd de heer J. Kant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2