ai neraal Winkelman over de capitulatie voorwaarden Nieuw NoordKollondsch Dagblad Geen verraad MASSAMOORD OP KRIJGSGEVANGENEN RADIOPROGRAMMA DE ANNEXATIE Repatrieering uit Zwitserland REORGANISATIE DER LEGERLEIDING .HERSTELBANK" OPGERICHT Maatschappelijk kapitaal van 300 millioen /Qllerzieleit HET INTERNATIONALE HOF VAN JUSTITIE DE MELKPRIJS Nederl. dankbetuiging aan Ierland Engelscbe profs willen staken Secretaris-generaal Dep. van Justitie QiltkiPuitieriieuiuJ Vrijdag 2 November 1945 II (Slot) Generaal Winkelman had niet an ders d'an woorden van lof voor de wijze waarop op den afsluitdijk ge vochten is en hij zag daarin' een be wijs dat d'e Nederlandsche officieren en manschappen, mits zij maar over voldoende middelen beschikken, zeer goed in staat zijn een geduchten vijand het hoofd te kunnen bieden. Het verraad. De geruchten over verraad gepleegd d'oor Nederlandsche militairen sprak Generaal Winkelman tegen. De fameuze lichtkogelaffaire, die Nederland tijdens de mobilisatie maanden lang heeft opgewonden, is voorzoover Generaal Winkelman weet nooit opgelost. Het onruststoken, dat ongetwijfeld door. Duitsche agenten is gec&an, tijdens en voor den oorlog heeft funeste gevolgen gehad vooral doordat deze geruchten in ce opwin ding' van de oorlogsdagen niet te con troleeren waren en een grif geloof vonden. Over de figuur van overste Mussert sprekende, zeide Generaal Winkelman: Overste Mussert was mij bekend' als een goed officier en ik heb persoonlijk geen redenen om aan te nemen, dat hij deel uit heeft gemaakt van de NSB. Het oordeel van menschen, die in nauw contact met hem stonden was intusschen niet eensgezind. In hoeverre hij opzette lijk bevelen zou hebben gegeven, die ten gunste van den vijand' waren kan ik niet beoordeelen". De capitulatie-voorwaarden De capitulatievoorwaarden zijn nooit officieel gepubliceerd. Generaal Winkelman kan daarover het volgen de vertellen. „De capitulatie heeft uitsluitend betrekking gehad op de weermacht en het eerste punt was, dat de gebeele Nederlandsche weer macht (met uitzondering van de troepen in Zeeland) krijgsgevangene zou worden. Dit werd mondeling toegelicht ijiet de mededeeling, dat het arti kel niet inhielddat de officieren en manschappen naar Duitsehland zouden worden gevoerd. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling, dat ieder Nederlandsche vlieger, die na J5 Mei nog tegen de Duit- schers zou vechten, als franc-ti- reur zou worden beschouwd. Dit sloeg op hen, die onmiddellijk na de capitulatie naar onze bondge- nooten waren uitgeweken. Tegen deze opvatting heb' ik mij verzet aldus de Generaal met suc ces, want dit artikel is uit de ca pitulatie-overeenkomst geschrapt. Over bestuursaangelegenheden is bij de capitulatie niet gesproken. De samenwerking met den vijand Ik had bii een bespreking met ver tegenwoordigers van de groot-indti- strie te kennen gegeven, dat het ver vaardigen van oorlogstuig voor d'e Duitschers ontoelaatbaar was. Ook heb ik dat standpunt later schrifte lijk bevestigd. Zelfs heb ik in dien zin nog brieven doen uitgaan, nadat de Duitschers mijn taak hadden be perkt tot d'e demobilisatie van de weermacht (dit was op 3 Juni 1940). Toen dit ter kennis van de Duitsche overheid kwam, heeft deze mij ge last die brieven als zijnde geschreven buiten mijn bevoegdheid, in te trek ken', maar die, welke dateerden van vroegeren datum, zijn van kracht ge bleven. Tenslotte be«prak Generaal Winkel man nog het beroemde document door de Duitschers in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs gevonden en waar uit volgens hen zou blijken, dat Nederland' reeos vóór 10 Mei de Engelsche en Fransche be velhebbers zou hebben verzocht Ne derland binnen te komen. „Dit document", zeide Generaal Winkelman^ ,Jwas een brief, wel ke ik in Maart '40 heb geschre ven aan onze gezanten te Lon den en Parijs en waarin de hulp IN EEN KNEKELHUIS bij I Metz zijn de lijken van 20.000 Sovjetsoldaten ontdekt Het betreft hier het terrein van het kamp St. Jean bij Bouly Moselle, dat door de Duitschers gebruikt is voor het interneeren van Sovjet- krij gsgevangenen. Zaterdag 3 November 1945 HILVERSUM I, 301 M. 7.01 Nieuws; 7.20 Lcht ochtendprogramma; 7.50 Ochtendwijding; 8.01 Nieuwsber.; 9.00 Radio baken; 9.33 Pianomuziek; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio ziekenbezoek; 11.15 Kookpraatje; 11.45 Krijgsgevangenen in Indië; 12.00 Mu ziek; 13.00 Nieuwsber.; 14.45 B'eetho- venprogramma; 16.00 Politie Harmonie Orkest; 17.00 Gevarieerde muziek; 19.00 Nieuwsber. en reportage; 20.00 Lichtbaken: Henri d'e Greeve; 20.30 Bonte avond; 22.30 Uitvoering sym- phonie; 23.00 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding door mgr. W. v. d. Hengel; 23.30 Rustige muziek. HILVERSUM II, 415 M. 14.05 Tuin- bouwpraatje door S. S. Lantinga; 14.20 Orgelconcert; 15.45 Piano-recital 16.15 Herfstpoëzie; 17.00 Het kleine mannetje, kinderhoorspel; 18.00 Nieuwsberichten; 19.30 Programma voor B. S.; 20.00 Het Omroep orkest; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nicuwsberchten. was omschreven, die wij van de Engelsche en Fransche regeering verzochten voor het geval wij door Duitsehland werden aange vallen. Op gelijke wijze is een me dedeeling voor de Belgische re geering naar onzen gezant te Brussel gezonden. Maar die brie ven en dit hebben de Duit schers hij hun publicatie er niet bij verteld zijn verzegeld aan onze gezanten gezonden met op dracht ze pas te openen na ont vangst van een daartoe strekkend telegram van het departement van buitenlandsche zaken. Dit telegram is in den morgen van 10 Mei '40 verzonden. Eerst toen heb ben onze gezanten den inhoud ter kennis van de buitenlandsche re geeringen kunnen brengen. Voor afgaand overleg met die mogend heden heeft niet plaats gehad." Generaal Winkelman, die thar.s 69 jaar oud is; zal geen rol meer spelen in het herriieuwde Nederlandsche le ger. Hij heeft thans zitting in den Bijzonderen Raad van Cassatie en zal als zoodanig werkzaam kunnen blij ven tot hij den zeven tig j ar iê'en leef tijd' heeft bereikt. Het gebiedsuitbreidings- PROBLEEM waarom spreekt de Regeering. zoo oor logszuchtig over ..Annexatie"? trekt weer de aandacht, om wat minister Schermerhorn. er te Groningen we of niet over ge zegd heeft. De Minister heeft zich niet op alle punten duidelijk uitgedrukt pardon, de verslag gever heeft het gesprokene ver keerd weergegeven: de queue is altijd de schuld van het misluk te "biljartspel. In elk geval heeft de Minister-president nog eens aan de pers medegedeeld, dat hij de uitlating over „annexatie zon der Duitschers" in 't geheel niet heeft gebruikt! De stand van zaken is, 'dat de mislukking der conferentie van ministers van buitenlandsche za ken, te Londen het onwaarschijn lijk maakt, dat Nederland spoe dig zijn standpunt kenbaar zal moeten maken. Zooals reeds is vermeld, heeft de regeering hier uit de consequentie getrokken, en aan de staatscommissie voor bestudeering van het annexatie- vraagstuk verzocht haar werk zaamheden te willen voortzetten en enkele met name genoemde, mogelijkheden te bestudeeren. Ook al erkent Nederland, dat het annexatievraagstuk een internationaal karakter heeft en het tijdstip van be slissing hierin door de vijf groote mogendheden zal wor den bepaald, voor Nederland zelf zijn de hierbij geldende overwegingen gedurende de laatste maand geenszins ver anderd en zal aan de verbon den mogendheden onze ziens wijze kenbaar worden ge maakt op het daarvoor pas sende oogenblik. Op 7 November a.s. zal d'e laatste groep Nederlanders, bestaande uit ongeveer 500 mannen, vrouwen en kmceren, per trein uit Zwitserland' repatrieeren. In totaal vonden tijdens de oor logsjaren ongeveer 1500 Nederlan ders', hetzij als vluchtelingen, hetzij als bevrijde gedeporteerden, in Zwit serland een gastvrij onderdak. Een woord' van warmen dank aan de Zwitsers is hier op zijn plaats voor alle moeite en zorgen, die zij aan onze landgenoten hebben besteed' De behandeling is uitstekend' ge weest, zodat zij na hurj terugkeer in 't vaderland, ongetwijfeld een dank bare. herinnering behouden aan den tijd, in de Zwitsersche bergen door gebracht. LIET OPTREDEN van luit.- gen. mr. H. J. Kruis als chef van den generalen staf gaat gepaard met een reorga nisatie van de hoogere leger leiding. Hiertoe wordt den chef van den generalen staf, rechtstreeks onder den mi nister van Oorlog ressortee- rendé, met ingang van 1 No vember a.s. de hoogste be velsbevoegdheid in de Kon. Landmacht opgedragen. Onde.r zijn bevelen zullen wor den gesteld de bevelhebber der Ned. strijdkrachten met de onder diens bevel staande onderdeelen, waarvan er thans 27 naar Indië vertrekken; de commandant der Nederlandsche troepen in Enge land; de territoriaal bevelhebber in Nederland met de gezagstroe- pen en verder enkele andere commandanten en autoriteiten der Kon. Landmacht. Als sous chef van den gen. staf zal optre den gen.-ma.i. P. L. G. Doorman. Teneinde de werkzaamheden in de hoogere legeleiding te coördi- neeren wordt met ingang van 1 November onder voorzitterschap van den minister van Oorlog een legerraad ingesteld, waarvan de leden den minister van advies dienen omtrent de hoofdlijnen van zijn beleid. In dezen leger raad hebben, zitting, behalve Prins -Bernhard als inspecteur- generaal, de secretaris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van' den gen. staf. de kwartiermeester-generaal' en de adjudant-generaal. In het kabinet van den, Minis ter van Financiën is verleden de akte van oprichting van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V., welke maatschappij in de prac- tijk als „Herstelbank" zal wor den aangeduid. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 300 mil lioen gulden en is verdeeld in 151.000 gewone aandeelen en 149.000 preferente aandeelen. De eerstgenoemde aandeelen luiden op naam en worden door den staat genomen. De overige aan deelen aan toonder, kunnen door particulieren worden genomen. Bij d'e oprichting zijr.' geplaatst en volgestort 51.000 aandeelen van de eerste groep en 49 van de tweede gToep, welke laa*- f zijn genomen door financieele instellingen, die tot de oprichting hebben medegewerkt, waaronder d'e Nederlandsche Bank. De samenwerking, tusschen over heid en particulier kapitaal komt ook tot uitdrukking in de organisa tie van de Herstelbank. Er zijn 15 commissarissen benoemd tezamen vormend den Raad van Toe zicht, van wie er vijf zijn aangewe zen door d'e particuliere aandeelhou ders. Als commissaris is o.m. aange wezen prof. H. A. K'aag uit Tilburg. Z.K.H. Prins Bernhard heeft de functie van bijzonder adviseur aan vaard met den titel van buitenge woon commissaris. Tot president-directeur is benoemd dr. G. W. M. Huysmans, oud-Minister van Financiën en tot directeur-secr. drs. J. F. Posthuma. De Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, heeft, toen de op richting eenmaal een feit was, een rede gehouden en bijzonder dank ge bracht aan den President der Neder landsche Bank, mr. L. J. A. Trip, die het initiatief tot oprichting van de Herstelbank met zijn gezag had' ge steund en intermediair had willen zijn in het overleg met de financieele instellingen. NU PAST ONS alleen de stilte en de overdenking. De dooden, zij zullen ons noodig hebben met ons gebed en onze boete vooral, om de straf te verkorten. Ook zij, de zielen in het vagevuur, hebben diezelfde hunker naar het eeuwige Jeruzalem en ook zij willen de eeuwige rust genieten. Daarom bidt onze Moeder de H. Kerk bij voortduring: Geef hen de eeuwige rust. Daarom ook mag iedere priester vandaag driemaal het H. Misoffer opdragen, om zoodoende in een eiridelooze stroo mde genaden over de afgestorvenen in het vagevuur te laten komen. Als wjj dan de stem van die arme zielen hooren, terwijl zij klagen over hun ballingschap in het vagevuur, dan kan het niet anders, of we zullen ons dezen dag geheel geven, om deze zielen te helpen in hun nood. Deze gedachte ligt ook opge sloten in de gebeden van het H. Misoffer en van het Kerkelijk Officie, dat nu zulk een bijzondere beteekenis krijgt in het zwart en de stille glans der kaarsen. Wij worden verder in staat gesteld vele aflaten te verdienen voor de afgestorvenen; onze eigen dier baren en ook de verlaten zielen, die het gebed van de geloovigen evenzeer behoeven. „Ontsla Heer de zielen van alle afgestorvenen van den band der zonden en laat hen Uw Zaligheid genieten", dat zg ons gebed voor dezen dag. Voor het eerst sedert vqf jaren is in het Vredespaleis te Den Haag het Hof van Internationale Justitie weer bijeengekomen. Van links naar rechts: (zittend) Hudson (Vereenigde Staten); Jhr. v. Eysinga (Nederland); Sir Cecil Hurst (Engeland); Erich (Finland); Guerrero (San Salvador, Presid'ent van het Hof.); Negulesco (Roemenië); Cheng. (China); De Visscher (België); Olivan (Spanje). Staande de drie secretarissen van het Hof. Foto Anefo/Meijer-P.) Naar aanleiding van de in ver schillende bladen opgenomen be. richten omtrent geruchten over een aanzienlijke verhooging van den melkprijs, die aanstaande zou zijn, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat over deze aan gelegenheid binnenkort mededee- lingen zullen wordengedaan. Daardoor zal in ieder geval de alarmeerende strekking van deze geruchten, worden teniet gedaan. AUDIëNTIE VAN DEN BISSCHOP Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Dinsdag - en Woensdag 7 No vember géén audiëntie verleenen. Vorige week heeft een Neder landsche delegatie onder leiding van den heer ir. A. H. Boerma aan den mininster-president van Ierland, den heer de Valera, den dank van het Nederlandsche volk overgebracht voor de verstrekte giften in natura. De Nederland sche delegatie werd aan den mi nister-president voorgesteld door den heer Weenink, consul-gene raal van Nederland te Dublin. De heer" Boerma offreerde den heer de Valera een vaas van Delftsch aardewerk. De Engelsche beroepsvoetbal lers willen staken, daar zij de door hun gevraagde salarieering niet verkrijgen. Dit is gebleken uit een schriftelijke enquete, welke de vereeniging van voet ballers onder haar leden heeft gehouden. Naar verluidt, zouden de mees te profs echter niet aan deze sta king kunnen deelnemen, daar het grootste gedeelte der spelers nog in dienst is en zij dus vallen onder de verordeningen van den Koning, welke o.a. verbieden deel te nemen aan stakingen. Een militair zegsman zeide in dit verband, dat hij niet bevoegd was mede te deelen, of een voetbal staking eveneens onder deze ver ordeningen valt. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. R. M. van Angeren op zijn ver zoek met ingang van 1 Nov. 1945 eervol ontslag verleend als se cretaris-generaal bij het Depar tement van Justitie onder dank betuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan Hare Ma jesteit de Koningin en aan het Koninkrijk ook onder zeer moei lijke omstandigheden bewezen; en is jift ingang van denzelfden datum benoemd tot secretaris generaal bij gemeld departement in vasten dienst mr. J. C. Ten- kink, thans optredend als loco- secretaris-generaal bij voormeld departement. Mr. J. C. Tenkink werd na het vertrek der regeering naar Lon den in Mei 194Ó door minister Gerbrandy aangewezen als se cretaris-generaal. Hij bekleedde onder de bezetting deze functie tot 17 Maart 1941 toen hij op'zijn verzoek van deze functie werd ontheven. Na de bevrijding is mr. Tenkink zijn werkzaamhe den ter departemente weder be gonnen als loco-secretaris-gene raal: AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de 12de periode 1945 (28 October t/m 10 November 1945) voor het Noor den des land. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB en KC 512: 118 250 gram bloem 119 200 gram zout 120 250 gram jam 121 250 gr. peulvruchten 122 plm. 225 gram huishoudzeep 124 150 gram vleesch 125 126 2 kg. aardappelen b 06 1 kg. aardappelen a 07 2 liter melk b 07 c 07 3i/£ liter melk Bonkaarten KD en KE 512: 213 250 gram bloem 21^ 200 gram zout 215 250 gram jam 216 plm. 225 gram huishoudzeep 217 150 gram vleesch 218 1 kg. aardappelen 219 6 liter melk Tabakskaarten Q 413: 04 1 rantsoen import- cigaretten Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 2 Novem ber a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 November mag worden afgeleverd. De aardappelbonnen met den opdruk „stad" mogen uitsluitend in stadgebied, de aardappelbon nen met den opdruk „land" uit sluitend in landgebied worden gebruikt. Deze week wordt wederom één kilogram aardappelen per persoon meer verstrekt aan per sonen van 4 jaar en ouder. Dit kilogram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Men houde hiermede dus rekening en beware één kilogram. Op den jambon kan men in den vervolge jam, stroop, kunst- honing of hagelslag koopen, voor zoover de winkelvoorraad deze keus toelaat. Per bon, welke recht geeft op 250 gram jam of stroop of kunsthoning, kan mén 150 gram hagelslag betrekken. Bij deelneming aan de maaltij den van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 124 of 217 voor vleesch en 125 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door de distributie diensten te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardap pelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3