Nieuw NoordHollandsch Dagblad Oplichter-fantast van ongekend formaat opereert in en om Alkmaar De man met de „invloedrijke relaties" DE TOESTAND IN SOERABAJA Kostbaar geschenk voor Churchill Door H.M. de Koningin overhandigd RELLETJES RONDOM INDIE Benoemingscommissie Staten-Generoal Veemarkt te Leeuwarden De Spaansche markt Tweede crediet van vijftig millioen RADIOPROGRAMMA HET GERUCHT OM KONING LEOPOLD De zwendel bij den Evacuatiedienst Zaterdag 3 November 1945 107 3227 QE POLITIE heeft een in- woner onzer gemeente aan gehouden, die door zijn onbe grensde fantasie en daarmee gepaard gaande oplichting vele menschen vooral oorlogsg- slachtoffers, In den ruimsten zin van het woord in en ver buiten Alkmaar, heeft gedu peerd of gedesillusioneerd. Wij hebben dezer dagen reeds een kort berichtje gepubliceerd over een pseudo-ambtenaar, die wegens oplichting was ge- arresteeerd. Thans blijkt die „iemand" een fantast en op lichter van ongekend formaat te zijn. De tragi-comedie begon reeds in den afgeloopen bezettingstijd. Bur gemeesters en boeren, hoogge plaatste ambtenaren en kleine lui den, alles en iedereen mengde hij in zijn praktijken. Bij de boeren vormden meestal de paarden het corpus delicti. Kunt U geen paard krijgen? Spreek met Loeb en hef komt in orde. Dooj- zijn imponee- rende manier van optreden en quasi-bescheidenheid, wist hij het vertrouwen te winnen. Zelfver zekerd zegde hij toe, binnen enke le dagen een aankoopvergunning te bezorgen. Hij had, als hoogge plaatst ambtenaar, invloedrijke relaties en zou „dat varkentje wel even wasschen". Vanzelfspre kend stopten de boeren hem een paar pondjes boter in de hand ter stimuleering en verkneukelden zich al in de nieuwe aanwinst voor hun bedrijf. Oorlogsslechtoffers werd van alles en nog wat beloofd, en ook bij deze groep ging dat niet zelden gepaard met een onge vraagd offertje. Maar de boeren wachtten tevergeefs op hun paar den en oorlogsslachtoffers op hun huisraad. Zij kunnen blijven wach- ten De ziekelijke oplichter-fantast wist zich aan de tijdsomstandighe den aan te passen, want onmiddel lijk na de bevrijding, toen er auto's loskwamen, legde hij zich daarop toe. Hij wist zelfs ten be hoeve van „zijn werkzaamheden" de Alkmaarsche B.S. zwak te ma ken, door allerlei geloovenswaar- digge verhalen op te disschen en dige verhalen op te disschen en in bruikleen. Hij toonde zich in elk opzicht hulpvaardig. Moest er iemand naar Den Haag: hij zou morgen wel even met de auto voorrijden. Je moet tenslotte iets voor je mede- menschen over hebben Gaarne ook zocht hij zijn ar beidsterrein onder de Geestelijk heid. Een Pastoor in Sassenheim werden vérgaande toezeggingen gedaan. Op zijn vele reizen kwam hij o.m. in contact met den Pas toor van Renkum, die door de oor logsomstandigheden zonder harmo nium zat. De ambtenaar wist wel raad. Zelfs wist ie in Alkmaar eenige menschen te bewegen geld bijeen te brengen voor het goede doel. Een piano-orgelhandelaar uit Alkmaar, bewogen door zooveel edelmoedigheid, liet zelfs eenige honderden guldens van den prijs zakken. Het bedrag werd betaald en inderdaad kréég de Pastoor van Renkum zijn orgel. Tot zoover was hem nog niets ten laste te leggen. Hoogstens kon men hem tot een fantast bestempelen, die zoodanig met de waarheid jongleer de, dat hij op het laatst in zijn eigen doolhof van waarheid en leugen vastliep. Maar een dergelijke arrogante houding kostte ook geld. Dat moest ergens vandaan komen. En zoo gleed de ambtenaar steeds meer af naar het gevaarlijke terrein van de oplichting. De een werd benadeeld voor 300 gulden; een ander werden middels lokkende voorspiegelingen twee lappen stof* ontfutseld; een derde stelde hem in goed vertrouwen geld ter hand om te zorgen voor een rijbewijs, enz. enz. Vooral den laasten tijd maakte hij het al heel erg bont, door er een huurauto met chauffeur op na te houden, waarmede hij zijn „be zoeken" ging afleggen. Zooals het in zijn kraam te pas kwam, noem de hij zich beurtelings controleur van de C.C.D., Hoofdcontroleur van het Centraal Distributiekan toor, Hoofdambtenaar bij de Rijks verkeersinspectie enz. In werke lijkheid was hij ambtenaar bij het C.B.V.O. met een heel mager sa- larisje. Steeds meer raakte hij in den knoei. Hij reisde van de eene plaats naar de andere en stopte het eene gat met het andere. Thans zijn er velen, in het ge- heele land, die óf door hem zijn opgelicht, óf bedrogen, doch op zijn minst gedesillusioneerd. Volgens verklaringen tegenover de politie, was hij tot zijn daden gekomen, door^gehoor te geven aan iemand uit Haarlem, die hem daar toe had aangespoord. Doch de po litie kan dien „iemand" niet vin den en ook datzal wel een fan tasietje zijn. Nu eenmaal bekend is, dat hij gearresteerd is, komen vele gedu peerden aangifte doen. Anderen, die getracht hebben van zijn „in- •'ioedriikheid" 'p nrofiteeren, dur ven zich waarschijnlijk niet te mel- ddn. Het onderzoek is nog lang niet ten einde en waarschijnlijk zullen nog zeer veel slachtoffers zich melden. Er zijn wél rare apostelen IN SOERABAJA zijn tanks aan land gezet, terwijl de Britten zich nu geconcentreerd hebben rond de havens en kazernes. De toestand was daar in den nacht van Woensdag on Donderdag zeer gespannen. Ook de Britsche krui ser „Susex", begeleid door een aantal torpedojagers is in de ha ven aangekomen om de vrouwen en kinderen te evacueeren. Kolonel Pugh, de Britsche com mandant te Soerabaja, heeft ver- geefsche pogingen aangewend voor de overbrenging der voor malige geïnterneerde^ en ande ren naar veiliger oorden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het lesje.van de Thunder bolts, beter schijnt geholpen te hebben dan de beroepen, die dr. Soekarno den laatstèn tijd op de bevolking gedaan heeft. Te Magelang schijnt de toestand iets minder gespannen te zijn, hoewel men zich weer niet aan de belofte heeft gehouden om een uur voor de aankomst van Soekarno en de Britsche briga dier Hethell bet vuren te staken. Britsche troepen hebben in Batavia de orde hersteld, nadat ■gisteren onlusten waren uitge broken. Britsche tanks rijden door de straten. Ook de toestand in. Semarang is na de aankomst van Soekarno iets minder spannend geworden. brufkelijk. dat dergelijke kost bare archiefstukken in origineel worden afgestaan, maar de re geering heeft gemeend, dat iets zeer bijzonders moest gebeuren om den vroegeren Engels"hen premier voor zijn groote verdien sten jegens ons land te beloonen. Zij heeft gedacht den dank van het geheele Nederlandsche volk niet beter tot uitdrukking te kun nen brengen dan door de aanbie ding van deze collectie brieven. KONINGIN WILHELMINA heeft gisteren op de Nederlandsche ambassade oud-minister Churchill en mevrouw Churchill ont. vangen. Zij overhandigde den staatsman een geschenk van haar volk, bestaande uit een verzameling, brieven, door zijn voorvader den eersten Hertog van Marlborough aan raadspensionaris Heinsius geschreven in het kader van het bondgenootschap tusschen het Koninkrijk Engeland en de Republiek der Vereenigde Nederlanden tijdens den Spaanschen successie-oorlog. De Nederlandsche ambas sadeur, Jhr. mr. E. F. M. J, Michiels van Verduynen, was bij de overhandiging van het geschenk aanwezig. De brieven zijn Churchill aan geboden in 'n fraai 17de eeuwsch met schildpad belegd kistje van ongeveer 27x4.0x25 c.M.. voorzien van gesmeed-zilveren hengseltjes en zilveren sleuteltje. Het werd vervaardigd in het begin van de 18de eeuw en bevond zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het dek^pl bestaat uit een kistje op zichzelf en heeft een prachtige reliefversiering. De brieven zijn in chronologi sche volgorde gerangschikt door den archivaris van de stad De venter, mr. van 't Hoff. De oorkonde, die evenals de klapper, geheel met de hand is geschreven door den graficus P. van Trigt en op fraaai perkament is uitgevoerd, is geteekend door H. M. de Koningin, den minister president, prof. ir. W. Schermer- horn, den minister van buiten- lanfische zaken. mr. E. N. van Kleffens en den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. dr. G. v. d. Leeuw. Het is in het algemeen niet ge- In Utrecht werd Donderdag avond een vergadering van de „Perhimpoenan Indonesia" ge houden, waarbij het tot ongere geldheden is gekomen. Er ont stond een hevig tumult, toen de eerste spreker, de secretaris der vereeniging, de heer T. M. Dali- loedin, aan het einde van zijn rede, zijn sympathie tegenover de stakers in Australië uitsprak. Onder luid geroep van „schande" verlieten velen de zaal. Na on geveer een half uur, waarin het zeer rumoerig bleef, vervolgde de spreker, doch toen hij tegen het einde het Hollandsche gezag met dat van de Duitsche bezet ting in Nederland vergeleek, werd opnieuw hevig geprotes teerd. Na afloop van de vergadering hebben studenten voor de woning van den burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, gedefi leerd om hun aanhankelijkheid jegens de regeering te betuigen. De burgemeester trad naar bui ten op het bordes en ontving daarna een deputatie om zich over het gebeuren in „Tivoli", waar de bijeenkomst gehouden werd, te doen inlichten. Hij zegde toe een onderzoek te zullen in stellen. De commissie welke de 41 va catures in de Staten-Generaal door benoeming zal aanvullen, is thans compleet. Zij staat onder presidium van den vice-presi dent van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts v. Blokland. Plaatsvervangend voorzitter is staatsraad Th. F. J. Muller Ma's- sis. De Tweede Kamer wees als leden der commissie aan de hee- ren IJzerman (s.d.a.p.), Tilanus (c.h.) en Deckers (r.k.); de Na tionale Adviescommissie de hee- ren ds. J. J. Buskes te Amster dam, mr. dr. J. Donner te Voor burg, mr. E. E. Menten te War mond, R. von Nordheim te Delft en prof. dr. M. N. van Rooy te Sittard. De Eerste Kamer heeft als le den aangewezen de h.h. Blom- jous (r.k.) en Vijlbrief (s.d.); tot plaatsvervangers de heeren De Bruyn (r.k.) en Hiemstra (s.d.a.p.). LEEUWARDEN, 2 Nov. Stieren 194, vette koeien 296, melkkoeien 493, pinken 116, gras kalveren 572, nuchtere kalveren 177, schapen 1033, varkens 87, bokken 160, biggen 213. Totaal 3341 stuks. Stieren, vette koeien, melk koeien, pinken, graskalveren, aanvoer ruim; biggen, aanvoer ruim, handel slecht, prijzen min der; schapen, aanvoer ruim, han del slecht, prijzen minder, De Nederlandsche Veehouderij Cen trale nam een groot aantal run deren en eenige varkens en scha pen af. Vertegenwoordigers van de Britsche industrie zijn in Barce lona aangekomen met het doel een afzetgebied te vinden voor Engelsche producten. De pers bevestigt, dat „zij op de Spaan sche markt de Amerikaansche in- dustrieelen trachten voorbij te streven, nu men in Britsche handelskringen ten zeerste in be slag wordt genomen door de op heffing van de Leen- en Pacht wet". HET MINISTERIE VAN FINANCIëN deelt mede, dat een tweede leeningsovereenkomst tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de In- en Uitvoerbank der Vereenigde Staten is gesloten. Krach tens deze overeenkomst opent de In- en Uitvoerbank ten behoeve van Nederland nogmaals een crediet van 50 millioen dollar ter financiering van den aankoop en uitvoer uit de Vereenigde Staten van een reeks nader omschreven Amerikaansche producten, bestemd voor gebruik in het Rijk in Europa. |_jET NIEUWE CREDIET zal beschikbaar zijn tot 31 De cember 1948. Tegenover de op grond daarvan opgenomen voor schotten zal Nederland schatkist biljetten afgeven, die V-k. rente dragen en die op 31 December 1950 vervallen po welken datum Nederland het recht heeft nieuwe schatkistbiljetten in ruil voor de oude aan te bieden. De gezamen lijke hoofdsom dpr nieuwe schat kistbiljetten moet worden afge lost in dertig ongeveer gelijke hafjaarijksche termijnen. Nederland zal het recht hebben op iederen datum, waarop rente moet worden betaald, tot ver vroegde aflossing van schatkist biljetten over te gaan. De In- en Uitvoerbank heeft zich bereid verklaard, de schat kistbiljetten, welke zij op grond der nieuwe overeenkomst van de Nederlandsche Regeering zal ontvangen, aan handelsbanken en anderen te verkoopen. PETROLEUM. Het Centraal Distributiekan toor maakt bekend, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden, gedurende de maand November 1945 op bon 09 t.m. 12 van de kaarten UA 510, op bon 09 en bon 11 van de kaarten UB 510 en op bon 63 van de kaarten UC 510 vier liter petroleum kunnen koopen. Voorts zijn gedurende boven genoemde maand de bonnen 112, 113 en 114 van de petroleumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor het koopen van 2 liter pe troleum per bon. Zondag 4 November HILVERSUM I, 301 M. 9.33 Zon- d'ag'morgenconcert; 10.30 Kerkdienst; 12.01 Gramofoonmuzieik.; 12.45 De Nieuwsber.; 14.00 De spoorwegen spreken; 14.30 Concertgebouworkest; 17.45 Herinneringen; 18.04 Muscfcte- muziek; 19.00 Nieuwsber. en sport uitslagen en reportage; 19.30 Muziek van* de week; 20.15 De Londensche correspondent; 20.30 Fransche ope ra's en operette's; 21.15 Koos Koen; 22.30 Alfredo Campoli en zijn orkest; 23.01 Nieuwsberichten; 23.15 Avond wij Ging door Kap. J. Kraakman. HILVERSUM II, 415 M. 9.00 Hoog mis vanuit het Klein Seminarie Beek vleit te St. Michelsg^estel; 10.15 Het lied van de klokken; 11.20 Rus sische balletmuziek; 12.01 Nieuwsbe. 12.20 Eddy Walls speelt. Muziek- allerlei; 14.00 Oude en nieuwe Ne derlandsche kerkmuziek; 15.00 Ne- derl. Indië. Spr. J. C. v. Bovene; 15.15 Gevarieerd' muziek-programma; 17.30 Oome Keesje; 18.01 Nieuwsber. en sportuitslagen; 19.00 Hawaiianmuziek 19.30 Programma voor de B.S.; 20.01 Radio Philharmonisch Orkest; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuwsber.; 22.15 Op den drempel van den nacht. Maandag 5 November HILVERSUM I, 301 M.: 7.20 Marschen en tango's; 7.50 Och tendwijding, Pater A. J. A. Linne- bank O.P.; 8.01 Nieuwsberichten; 8.20 Licht ochtendconcert; 9.33 Kamermu ziek van Wolfgang Amadeus Mozart; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek- 11.45 Krijgsge vangenen in Ind'ië; 12.01 Zang; 12.15 Muziek; 13.00 Nieuwsberichten; 13.45 Radio-baken; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 15.30 Werken van Felix Men- delssohn-B'artholdy; 16.31 Na school tijd; 16.45 Muziek voor kind'eren; 17.30 Roode Kruis-praatje; 17.35 Orkest Carco Carcassola; 18.20 Programma voor de rijpere jeugd; 18.45 Piano muziek; 19.00 Nieuwsberichten en re portage; 19.30 Cantabile-septet; 21.00 De Geallieerde officier; 21.15 Omroep orkest; 22.30 Lichte avond'klanken; 23.01 Nieuwsberichten; 23.15 Avond- wijding. Dezer dagen is het onderhoud gepubliceerd, dat heeft plaats gehad tusschen koning Leopold en Hitier op 19 November 1940. Dit onderhoud werd door dr. Schmidt genoteerd in algemeene lijnen, zoodat niet alles letterlijk is opgenomen en waarschijnlijk met eigen woorden en uitleggin gen is weergegeven. Aldus tenminste de verklaring van koning Leopold zelf, die in een schrijven aan zijn secretaris bekend maakte, dat tijdens het onderhoud dr. Schmidt slechts notities maakte en dat hem in zage van het rapport werd ge weigerd, toen hij er om vroeg. Het dagblad „Laatste Nieuws" vraagt in. verband hiermede, welke waarde er gehecht moet worden aan 't rapport-Schmidt. Het blad betreurt verder, dat de koningskwestie een spel gaat worden van politieke hartstoch ten. „Le Peuple" echter stelt den koning scherpe verwijten en schrijft, dat indien Leopold vier maanden geleden afgetreden was hij voor de nationale opinie een. groot man zou zijn geweest. Het eerste document is gepu bliceerd, gaat het blad verder en met andere documenten zal de publieke nieuwsgierigheid bevre digd worden, maar de stemming zal niet kalmeeren en het land zal de gevolgen duur moeten be. talen Koning Leopold heeft verder nog aan zijn secretaris medege deeld, dat hij zijn dossier ter be schikking stelt van de geheele natie. (Vervolg van pag. 1) Meerdere ambtenaren van het Bureau bleken erbij betrokken te zijn, maar het stond vast, dat het v. d. Pluym was, die uiteindelijk de touwtjes in handen had en de amb tenaren min of meer in zijn greep had. Dat was aanleiding voor den Commissaris, om tot arrestatie van v. d. Pluym over te g'aan. Dit ge beurde Woensdag jl. Ook eenige hoofdambtenaren en de secretaresse, mej. Kühl, werden achter slot en grendel gezet. De aannemer Heertjes uit Santpoort en de Haarlemsche bouwer Teeuw, die steekpenningen gegeven hadden, volgden d'enzelfden weg. Het nderzoek is nog niet ten einde. Tientallen getuigen moeten worden gehoord en meer arrestaties kunnen verwacht worden. En hoe meer het onderzoek vordert, des te iA.ee r wordt de schuld' van den heer Bart afg'ewentelt en blijkt zwaarder te gaan drukken op den heer v. d. Pluym. Wie een kuil graaft voor een ander Spiegeleitjes van tien gulden. Waar is al dat geld' gebleven?, zoo zullen velen zich afvragen. Ziehier d'e oplossing'. De heer v. d. Pluym, die voor kor ten tijd nog een bescheiden huis be woonde, vond dat blijkbaar niet volgens zijn stand. Hij verwisselde zijn woning met een riante villa in Bloemendaal, vroeger bewoond' door N.S.B.-ers en had zich zeer luxueus geïnstalleerd op een manier, die voor nietingewijden deed vermoeden, dat hij een kapitaalkrachtige grootin dustrieel was. Vaak, in de dagen vóór de bevrij ding, tufte hij met zijn kornuiten in een luxe auto naar Amsterdam, waar een bezoek werd gebracht aan d'e duurste eetgelegenheden. De zwart ste prijzen waren niet zwart genoeg en wanneer de portefeuille iets dun ner werd, wel, dan zocht men het wat dichter bij huis en deed zich in Alkmaar te goed'. Nog eenige dagen voor de be vrijding, toen menschen van allerlei rang en stand zich op weg begaven, om hier of daar een stuk brood of een maal aard appelen te bemachtigen, hestel den de heeren het beste wat er te krijgen was. En o wee, als de biefstuk te taai was, of het spie gelei niet heel, dan daalden de klachten neer op den ronden rug van den kellner. Menschen lie pen uren in den regen, op zoek naar een hap eten; ambtenaren van den Evacuatiedienst aten zich op dat zelfde oogenblik rond aan biefstuk en eieren.... Men hoeft geen accountant te zijn, om te kunnen rekenen. Dien tijd stond een zwart spiegeleitje op 10 gulden.Maar hoe gepeper der, hoe smakelijker, was het motto van de heerenThans kunnen zij over hun zonden na denken. Het onderzoek gaat voort. De sneeuwbal zal nóg grooter wor den

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3