NIEUW MASSA-PSYCHOSE IN GEVANGENKAMP Het standpunt is onveranderd Centraal Duitsch bestuur? MAANDAG 5 NOVEMBER 194? BUREAUX Rondom de gebeurtenissen in de R.W.I. te Hoorn De Nederlandsche walvisehvaart Een uitnoodigend gebaar Export1 van poot- aardappelen Himmler's financier gepakt De BERLIJNSCHE CORRESPONDENT van de Amerikaansche Radio-Omroepmaatschappjj C.B.S. heeft bericht, dat Amerika Sovjet-Rusland en Engeland besloten" zouden hebben een centraal Duitsch bestuur voor geheel Duitschland in te richten, ongeacht Frankrijks oppositie hiertegen. Drie tegen een NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALonnementiprija 1.10 per maand: I 3.30 par kwartaal 41a JAARGANG NUMMER 18773 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 1330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 CR IS EEN EN ANDER te doen over gebeurtenissen in den Kren- tentuin, de Rijkswerkinrichting in Hoorn, die sinds de bevrij ding als kamp voor politieke gedetineerden is ingericht en waar sinds 23 October ongeveer elfhonderd vrouwelijke politieke gevan genen vertoeven. Wat er gebeurd is, werd in den volksmond en in onjuist ingelichte persbeschouwingen „opstand" genoemd, maar des. kundigen noemen het een geval van „massa-psychose", dat zich in een land als het onze sinds 125 jaar niet heeft voorgedaan! Er was natuurlijk inderdaad een en ander niet in den haak en het is te betreuren, dat de geruchten en verkeerde berichten in bepaalde bla den, die er een eer in stellen, aan zekere radicale agitatie mee te doen, langer vrij spel hebben gehad dan o.i. wenscheljjk was. Tot Zaterdag toe hebben de autoriteiten officieel gezwegen en de bona, fide pers publicaties ontraden, toen zj|n in de onmiddellijk omgeving van „de plaats des onheils" verschillende mededeelingen en gege vens verstrekt. Dit geschiedde in een perscon ferentie, waaraan behalve door de kampleiding, werd deelgeno men door den regionalen inspec teur, den res. kap. W. A. Waage, den bekenden Amsterdamschen psychiater dr. J. Kat, dr. J. Meu- leman, regeeringsgevolmachtigde van het Departement voor Alge- meene Oorlogsvoering en mr. A. Zwanenburg van den P.O.D. te Hoorn. Wat is er gebeurd? Op 23 October zijn bijna elf honderd gevangenen van Schoorl naar Hoorn overgebracht. In Schoorl waren klachten, ook over de behandeling, maar de omgeving was er niet zoozeer die van een gevangenis. Toen kwa men de dames op een regenach- tigen dag, naar Hoorn en op de brug van den Krententuin begon de misère al: de aanblik van het sombere gevangenisgebouw met zijn getraliede ramen werkte da nig op de zenuwen, die door al lerlei oorzaken toch al gespannen waren. De inrichting van het gebouw was onvoldoende berekend op vrouwelijke gevangenen, de sa nitaire installaties schoten heele- maal tekort, het noodweer van de volgende twee dagen bracht lek kages aan het licht, het regende in, en tengevolge van dit alles ontstond een rumoer en gegil, er werd geroepen en gescholden, het bewakend personeel werd ge dreigd, er werden ruiten inge gooid en ook onderling was er onder de dames groot meenings- verschil. De bewaaksters uit het Schoorlsche kamp konden de fu ries niet baas worden en werden na twee dagen ontslagen; er kwam assistentie, de storm scheen soms te bedaren, om even later weer op te laaien. Toch slaagde de kamplei ding, die naar het algemeen gevoelen van de deskundigen voor een bovenmenscheljjke taak stond, en de hoogste lof verdient voor de wijze, waar op zij deze volvoerde, er dank zij verstandige tactiek in, ge leidelijk den grondslag te leg gen voor rustiger verhoudin gen. Maar ondanks het uit stekende eten Werd de eerste dagen de toestand op de zalen nog niet rustig. De zenuwspanning bleef, de vrouwen hadden uit halve indruk ken van d'e rede van minister Kolfschoten het idee-fixe overge houden, dat ze zeer spoedig zou den worden vrijgelaten (een in druk, die uit deze rede in het ge heel niet kon worden gedistil leerd) en dus riepen ze maar. dat ze naar huls moesten, naar hun kinderen. Na enkele dagen is de inspectie gekomen, die het ge bouw heeft afgekeurd, er is ook een psychiatrisch onderzoek inge steld en thans „eten de dames weer uit de hand" en ze weiger den weg te gaan, nu opnnieuw verhuizing in uitzicht is, omdat ze niet tem* blijven in een afge keurd kamp. Niettemin zal die overplaatsing naar het kamp te Castricum toch plaats hebben zeer binnenkort. Volkomen rechteloos. CN NU EERST IETS over de oorzaken. Wij hebben er al iets van gezegd. De psychiater is van oordeel, dat we hier te doen hebben met een geval van massa psychose, een ziekelijken toe stand bij een massa, o.a. veroor zaakt door de volkomen rechte loosheid waarin gevangenen ver- keeren, velen sinds de Meidagen toen wilde arrestaties hebben plaats gehad en velen zijn nog nooit verhoord. De schattingen van het percentage onschuldigen loo- pen uiteen, maar het vari eert vati acht tot tien. Er zitten verder menschen, die als straf misschien twee maanden zouden krijgen, maar nu al een half jaar worden vastgehouden. Dezen voelen zich ernstig tekort gedaan. Onder de schuldigen N.S.B.-ers zijn vrijwel allen geestelijk onevenwich- tigen hebben heel weini gen een gevoel van schuld. Anderen hebben een sterk uitgesproken gevoel van eigenwaarde. Sommigen voel den zich door het haar ont nemen van kleine eigendom men in Schoorl achteruit gezet. En zoo waren er, gevoegd bij de verkeerde verwachtingen na de ministerieele rede en de plot selinge overgang naar een echte gevangenis, die onvoldoende was ingericht, meer zielkundige fac toren, die het pathologische ver schijnselen tusschen 23 en 30 Oc tober verklaarden. (Vervolg pag. 3; 4e kolom) Naar wij vernemen zijn te Am sterdam plannen ontworpen om Nederland weer een belangrijke rol te doen spelen in da wal visehvaart, welke voor den oor log in handen was van Noorwe gen, Engeland, Duitschland en Japan. Deze plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Binnenkort hopen de initiatiefnemers in staat te zijn de volledige details van de op te richten „Nederlandsche Maat schappij voor Walvisehvaart" te ontvouwen. Uit Tsjoenking wordt vernomen, dat de Chineescha minister van voorlichting bijzonderheden heeft onthuld van voorstellen, die de regeering heeft gedaan aan de communisten van Yenan In de hoop een eind te maken aan den burgeroorlog Deze punten zijn: 1. Stopzetting der troepenbewe gingen aan beide zijden. 2. Terugtrekking der communis ten alvorens troepen zich langs de spoorlijnen bewegen. 4. Instellingen van een corps tot behoud van den vrede (antiban- dietentroepen) en van een contro leerend lichaam. Dit voorstel van de regeering beteekent, dat Tsjang Kal Sjek te gemoet komt aan de voorwaarden van de communisten. De belang rijkste concessie is de bereidheid van de regeering om de communis ten te raadplegen over de troepen bewegingen langs de spoorlijnen. Reeds de vorige maand is een aan vang gemaak met het exporteeren van pootaardappelen naar België en Frankrijk. Behalve naar deze landen zullen ook naar een aantal andere land'en die vroeger tot onze afnemers behoord'en, belangrijke hoeveelheden pootaardappelen worden uitgevoerd. Onderstaande hoeveelheden zijn de finitief verkocht: België 45.000 ton; Frankrijk 65.000 ton; Luxemburg 3.500 ton; Zwitserland' 4.700 ton; Italië 3.200 ton; Brazilië 1.000 ton. Bovendien wordt nagegaan in hoe verre het mogelijk is nog dit najaar een beperkt kwantum pootaardappe len te exporteeren naar Spanje; Portugal; Egypte; Madeira; Z.-Afrika en andere landen, die vóór den oor log regelmatig Ned'erlandsch poot- goed importeerden. De vraag naar onze pootaardappe len ia in vele land'en zoo groot, dat het gevraagde kwantum slechts voor een gedeelte kan worden geleverd. Deze belangstelling is een zeer ver heugend en hoopvol verschijnsel en bewijst, dat men nog steeds en zelfs in toenemende mate aan het Neder landsche pootgoed de voorkeur geeft ook in d'e overzeesche landen, waar heen d'e laatste zes jaren geen poot aardappelen konden worden g'eex- porteerd. fVE Regeer ings voorlicht ings- dienst deelt het volgende mede; De Regeering heeft van den luitenant-gouverneur-gcneraal de gevraagde inlichtingen ont vangen omtrent een bespre king met nationalistische ver tegenwoordigers, waarbij ook ïr. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder wel ke omstandigheden en op welke motieven de luitenant- gouverneur-generaai gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekarno bjj deze oricn- teerende bespreking geen be zwaar te moeten maken. De regeering acht het niet in 's lands belang in nadere be schouwingen hieromtrent te treden. In het afwijzend stand punt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bjj den luitenant-gouverneur-generaal geen wijziging gekomen. VOLGENS de jongste berichten schijnt de toestand tn Batavia, weer eenigszins gespannender te worden, ai worden geen noemens waardige revolutionaire handelin. gen gemeld. De Britsche woordvoerder zei- de. dat de nationalisten dum- Generaal Majoor D. J. Mc. Mulien, commandant van de Canadeesche technische troepen in ons land, heeft de noodspoorbrug over den Use! bjj Deventer geopend, daar mede de directe treinverbinding tusschen het Westen en liet Noor den en Oosten des lands herstellende. (Foto Anefo/v. Haren Nomann-P.) dum-kogels hadden gebruikt en daarom betitelde hij ze waar schijnlijk met terroristen, tevens gebruiken guerillabenden buit gemaakte Japansche tanks. In Soerabaja is het wat rustiger ge worden, hoewel ook hier de span ning merkbaar is. Inmiddels is de opvolger van den vermoorden generaal op weg naar de stad, terwijl de evacuatie van vrouwen en kinderen, die zooveel mogelijk naar Batavia worden overge bracht, vlot verloopt. Te Mage- lang komen nog onregelmatige gevechten voor, doch ook hier neemt een gespannen rust de overhand. De heer Kersten, die, zooals reeds bekend is, naar Indië ver trok in opdracht van de Neder landsche regeering, om rapport uit te brengen, is te Batavia aan gekomen. Direct na de landing der geallieer de troepen op een eiland in de Indonesische Archipel werd onder stormachtige bjjval der inheem- sche bevolking de Nederlandsche driekleur geheschen. Zij is het symbool van vrede en vrijheid en van de onverbrekelijke verbonden heid van Nederland met Indonesië en Indonesië met Nederland. Foto AnefoP. De Keulsche bankier Baron v. Schroeder, de man die Hitier be kend maakte met Von Papen, 18 te Dusseldorf in hechtenis geno men. Hij behoorde tot een groep fa brikanten, die jaarlijks uit hun ondernemingen 1.1 millioen mark ter beschikking van Himmler ge steld hebben. HET BESTUUR VAN HET RUHRGEBIED. De Sowjet-regeering zou aan de Britsche en Amerikaansche regeeringen te kennen hebben gegeven, dat zij gunstig staat tegenover eventueele internatio nalisatie van het Ruhrgebied. Deze kwestie werd reeds door de Sowjet-Unie te Potsdam op het tapijt gebracht. Zij deelde op die conferentie mede, dat zij van haar kant toestemming zou wil len verleenen voor een bestuur van het Ruhrgebied door een internationale commissie, waar in ook So wj et-Rusland en Duitschland vertegenwoordigd zouden zijn. Van Britsche en Amerikaansche zijde zou geant woord zijn, dat deze kwestie niet buiten Frankrijk orrt besproken kon worden. De Sowjet-regee ring zou later langs diplomatie- ken weg nogmaals op deze kwes tie teruggekomen zijn. Londen en Washington waren echter niet enthousiast voor het pian, vree- zend, dat een afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland een nieuwe volksverplaatsing op groote schaal tengevolge zou hebben. Daarom zou men de be slissing over deze kwestie op de lange baan willen schuiven. Reuters speciale correspondent schrijft, dat de Oostenrijksche kanselier, dr. Karl Renner, de posi tie waarin hij door de geallieerden was gebracht heeft beschreven als die van „een man in een roeiboot met vier olifanten als passagiers". Behalve de oorspronkelijke be volking van zes millioen zielen verwijlen binnen Oostenrijks gren zen thans 600.000 Sowjet-Russi- sche militairen, 200.000 Ameri kaansche, 100.000 Britsche en 50.000 Fransche. Dit beteekent in totaal: een „bezettingssoldaat" op drie volwassen mannelijke Oos tenrijkers. Bovendien is Oostenrijk ge dwongen gastvrijheid te verleenen aan ongeveer 300.000 sudeten- Duitschers uit Tsjecho-Slowakije, wier aantal dagelijks aangroeit. Dan zijn er nog ongeveer 11.000 Tito-vijandige Joegoslaven ln de Britsche zone en nog meer in de Fransche zone. Er zijn voorts Pool- sche troepen van generaal Anders en Nazi-gezinde Hongaarsche een heden. In totaal herbergt Oosten rijk op het oogenblik meer dan een half millioen vluchtelingen en „verplaatste" personen. De geldcirculatie in Oostenrijk neemt nog steeds toe, tengevolge van het inbrengen uit de om ringende landen en door enkele van de bezettingslegers. Van een landelijk plan voor economische heropbouw ls geen sprak. In elke bezettingszone wordt op eigen ge legenheid gewerkt of nagelaten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1