NIEUW ONMIDDELLIJK RONDE TAFEL-CONFERENTIE Guerilla-strijd in Spanje TE WAPEN TEGEN HET ANTI-CLERICAL1SME Maakt de oorlogsmisdrijven bekend DINSDAG 6 NOVEMBER 1945 BUREAUX Weer een Regeerings-verklaring over Indonesië CO ADJUTOR VAN HET BISDOM BREDA MISSIENIEUWS Geen competitie op 18 November Do Belgische Konings kwestie Turkije en zijn groote buur Ruim 1.000 politieke gevangenen per maand doodgeschoten Geen Duitschers verdreven Ernstig ongeval De Hongaarsche verkiesingen De heksenketel der stakingen Nieuwste moordwapen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1.10 per maand: t 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18774 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 r^E CORRESPONDENT van de „Daily Herald" John Steen seint uit Batavia, dat de Nederlandsche regeering aangaande Indone sië een officieele verklaring heeft afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de regeering aandringt op „wederopbouw in samenwerking op Java en Sumatra onder garantie van behoud van het Indonesische zelfrespect". De verklaring bevat verder het voorstel tot het onmid dellijk houden van een ronde-tafelconferentie ten einde gezamenlijk plannen te ontwerpen. Het onderwijs zal op een ruimere leest ge schoeid worden; er zal een einde worden gemaakt aan het analpha- betisme en de Indonesische taal wordt naast de Nederlandsche er kend. Er komt een Indonesisch parlement op democratische basis met een meerderheid van Indonesiërs, maar, zoo gaat de verklaring voort, ondergeschikt aan de „Algemeene Regeering". (Noot van de redactie van ANP-Aneta: De term „Algemeene Regeering" is woor delijk vertaald uit ons telegram uit Londen.) De kwestie van het stemrecht moet nader in oogenschouw worden genomen. De ver klaring spreekt zich uit voor wet, orde en eenheid. De volledige tekst van de door Van Mook afgelegde regeeringsverklaring zal zoo spoe dig mogelijk bekend worden gemaakt. Het bovenstaande is een korte samenvatting. Paus Pius XII heeft Mgr. Joseph Baeten, die momenteel vicaris-generaal van het diocees van Breda, is benoemd tot coad jutor met het recht van opvol ging van Mgr. P. A. Hopmans, bisschop van het bovengenoemd diocees. Mgr. Baeten werd geboren te Alphen op 8 April 1898; hij werd tot priester gewijd op 2 Juni 1917, vervolgens kapelaan te Sas van Gent op 21 September 1917. con rector van het instituut Sint Louis te Oudenbosch op 24 Jan. 1921, vicaris van het bisdom Bre da op 27 Augustus 1921, pastoor dér Maria-parochie te Ginneken op 23 Augustus 1933, deken van het dekenaat Ginneken op 26 September ^J.934, kanunnik poeni- tenciarius op 11 Maart 1942 en in April 1945 vicaris-generaal van het bisdom Breda. In den loop van Maandag brachten verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten een gelukwensch-bezoek aan mgr. Baeten. Nadat de Missiezusters, Diena ressen van den H. Geest van Baexem-Uden, in het begin van dit jaar zulke droevig*»- berichten moesten vernemen uit de missie gebieden van Nieuw-Guinea en de Philippijnen, waar resp. 36 en 15 Zusters door oorlogshandelin gen het leven verloren, komen nu uit Ned. Oost-Indië dagelijks be moedigende en hoopvolle berich ten binnen. Volgens de brieven van verschillende Zusters uit Ja va en de Kleine Soenda-eilanden schijnt daar geen enkele Zuster van de Congregatie te zijn omge komen en gaat het allen hoe wel ze zeer veel hebben geleden betrekkelijk goed. Behalve in het Oosten worden op 18 November &*een competitiewed strijden gespeeld. Het K.N.V.B.-bestuur dringt er bij de besturen der clubs op aan. dat "op dien dag zooveel mogelijk vriend schappelijke wedstrijden ten bate van het Steunfonds der vereenigingen welke door oorlogshandelingen zijn getroffen, worden georganiseerd. „La Libre Belgique" te Brussel schrijft, dat de koning alleen is opgetreden om het lot der gevan genen te verlichten en de ravitail leering en Lieo landsbestuur te ver beteren. Het feit, dat hij Hitier gevraagd heeft om een verklaring van België, is zeer normaal. Het uitblijven van een dergelijke ver klaring was het bewijs, dat de be doelingen van Duitschland niet zuiver waren. De Belgische bevol king behoort de gevolgtrekking te maken, dat zij door de regeering om den tuin geleid is, aldus schrijft het.blad. Na de beweringen van minister van Acker ontzenuwd te hebben zegt het blad verder, dat het verslag van Schmidt verplet terend Is vdbr zekere personen, doch in geen geval voor den ko ning. Daarentegen schrijft „La Der- niere Heure", dat de koning naar Berchtesgaden is gegaan, niet in da kwaliteit van hoofd van het leger maar van staatshoofd. Dit is volgens het blad, reeds voldoende om hem te veroordeelen. Het blad doet uitkomen dat 3 punten van 't verslag van Schmidt onaantastbaar zouden zijn: 1) de echtheid van het stuk; 2) de waarheid in groote lij nen; 3) dat de koning alleen de nu ances en de details bestrijdt en plat nog maar gedeeltelijk. DE VOETBAL ROLT WEER Te Delft werd Zondag de voetbal competitie geopend met den wed strijd D<H.C.Neptunus welke in een gelijk spel 22 eindigde. Keeper v. d. Broek van D H.C. geeft zich kenne lijk over, doch dit neemt niet weg dat de eerste goal van Neptunus zoo juist gescoord is. Foto v. Reyken-P. Te Ankara zijn nog geen voor stellen van de Sovjet-Unie ont vangen tot hernieuwing van het vriendschapsverdrag tusschen Turkije en de Sovjet-Unie. dat over 48 uur afloopt. Men herinnert er aan., dat het oude verdrag in April 1945 door de Sovjet-Unie is opgezegd en dat de Sovjet-Unie bij die gele genheid haar wensch te kennen heeft gegeven, dat een nieuw verdrag zou worden aangegaan, dat meer in overeenstemming zou zijn met den na-oorlogschen sta tus. In gezaghebbende kringen te Ankara wordt evenwel niet ver wacht, dat nieuwe ontwikkelin gen zich binnen den termijn van 48 uur zullen voordoen. Het tijdschrift New Republic publiOeent een artikel van een anoniemen schrijver, die onlangs uit Spanje is teruggekeerd. In dit artikel wordt verklaard, dat negentig procent van de Spaan- sche bevolking een republiek wenscht, zelfs de monarchistische leider Gil Robles geeft toe, dat de republikeinen minstens 70 procent van het aantal stemmen zouden behalen bij 'n eerlijk ge houden volksstemming. De schrij ver verklaart, dat Franco met slechts steun van 5 procent van de bevolking, voornamelijk door gebruikmaking van onderdruk kingsmethodes, in staat is zijn macht te handhaven. TER GELEGENHEID van een te Brussel gehouden Studiedag voor de Katholieke Vrouwengilden, heeft Kardinaal van Roey het woord gevoerd. Het gevaar van het nat.-socialisme is voorzeker be zworen, zoo zeide hij, maar er zijn andere bedreigingen, die ons nopen op onze hoede te zjjn. De Kerk heeft n.l. reden te over om de politiek te wantrouwen, die door de antichristelijke inzichten van de staatslieden der Sovjet-Unie wordt geïnspireerd. VERVOLGENS waarschuwde de Kardinaal voor den „golf van anti-clericalisme", welke over het land gaat. Tijdens de bezetting heeft de katholieke kerk in Bel gië de trouw aan de kerk en. het verzet tegen den vijand van het begin tot het eind gepredikt. De geestelijkheid heeft daarvan het voorbeeld gegeven. Thans wor den er voorwendsels gezocht en wordt het zoodanig vorgesteld, alsof al de „incivieken" katholie ken zijn en alsof de kreet „Leve de Koning" slechts vernomen wordt in kloosters en- op katho lieke scholen. Dat zijn onrustwek kende voorteekens, waartegen de katholieken zich eensgezind te weer moeten stellen. De tweede reden, waarom de katholieken solidair moeten zijn, ligt dieper. De katholieken heb ben een geheel andere levensop vatting dan de niet-katholieken -en in dit verband betreurde de Kardinaal een artikel in „La Re vue Nouvelle", waarin de stel ling verdedigd wordt, dat de Bel gische katholieken vrij zijn zich ofwel bij de C.V.P. (Christelijke Volkspartij) ofwel bij de „Union Democratique Beige" aan te slui ten. In een commentaar op de rede van Kardinaal van Roey schrijft de „Gazet" van Antwerpen, dat, welke verschillen er onder de katholieken over belangrijke po litieke kwesties ook mogen zijn, deze alle ondergeschikt zijn aan de dringende noodzakelijkheid een politieke formatie te bezitten, die een gesloten front uitmaakt in het openbaar leven om de be langen der katholieken te behar tigen. Tegenover de groote ge varen die èn het katholicisme èn het land zelf bedreigen, is het een gewetensplicht voor de ka tholieken, zich aan te sluiten en kel en alleen bij de C.V.P., de erfgename xan de katholieke partij. Van Russische zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat het be richt, dat een millioen Duitschers de Russische bezettingszone moes ten verlaten, op een misverstand berust. Het betreft slechts een paar honderd personen, niet van Duitsche nationaliteit, die voor zij eventueel naar de Westelijke be zettingszone worden vervoerd zich eerst in een verzamelkamp moeten melden. Op het stationsemplacement te Arnhem heeft zich een ernstig on geval voorgedaan. Vier personen, die bezig waren met het sloopen van en deel van de overkapping van het le perron, zijn, vermoe delijk door den slechten toestand waarin de overkapping zich be vond, hierdoor heen gezakt, en van een flinke hoogte op de rails terecht gekomen. Van de vier personen, die naar het gemeente ziekenhuis zijn overgebracht, be vinden zich drie in levensgevaar, terwijl de vierde beide beenen gebroken heeft. De eerste uitslagen van de Hongaarsche verkiezingen melden dat de partij der kleine bezitters 60 procent der stemmen heeft gekregen, de socialisten 20 pro cent en de communisten 15 pro cent. De verkiezingen zijn zon der incidenten verliepen Terwijl meer dan veertigduizend Engelsche havenarbeiders hebben besloten met ingang van Maandag weer aan het werk te gaan (na vijf weken gestaakt te hebben), breiden in de V.S. de stakingen zich uit. Sinds gisteren is het aan tal stakers met duizend toegeno men en bedraagt thans meer dan tweehonderdduizend. SINT NICOLAAS NADERT. De schrijver van bedoeld artikel wijst op den groei van de guerilla- beweging in Spanje en deelt me de, dat deze beweging vooral den laatsten tijd is toegenomen en er in geslaagd is haar uitrusting te verbeteren. Verschillende guerilla- groepen opereeren reeds binnen een afstand van ongeveer 36 kilo meter van Madrid. Vrij aanzien lijke groepen zijn in- actie in het Cantabrisch gebergte, almede in het gebied van Sierra Morena en in de provincie Cordoba. In het gebied van de Pyreneeën wordt het leger van Franco ge schat op een sterkte van 180.000 man, waaronder zich enkele dui zenden Duitschers zouden bevin den. De arrestaties en schietpar tijen in Spanje duren voort. Tusschen 25 Augustus en 3 Sep tember j.l. heeft de politie van Franco, volgens den schrijver van dit artikel, ruim 1000 personen gearresteerd van wie 500 nabij Madrid, terwijl ruim 1000 politieke gevangenen per maand zouden worden doodgeschoten. Franco heeft nieuwe politiedetachementen gevormd uit vroegere officieren en manschappen van de z.g. „blau we divisie", welke aan de zijde van Duitchland tegen de Sovjet- Unie heeft gevochten. FSEZER DAGEN zal door middel van aanplakbiljetten de Nedcr- landsche bevolking worden opgeroepen tot het doen van aangifte van oorlogsmisdrijven, tijdens den oorlog, waar ook gepleegd, door anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onderdanen. Met de algeheele militaire on- In verband hiermede heerscht in de diverse speelgoedfabrieken wederom een groote drukte met het vervaar digen van speelgoed. Een kijkje in een der poppenfabrieken, waar een jonge poppenmoeder zich nu reeds vermaakt met de zoojuist gereedge komen poppenkinderen. Foto Ass. Corr.-P. derwerping van Duitschland was het voornaamste oorlogsdoel be reikt. Daarnaast eischt echter de gerechtigheid, dat de individueele Duitsche oorlogsmisdadigers, die direct of indirect verantwoorde lijk zijn voor tallooze gruwelda den, worden opgespoord en voor den rechter gebracht, opdat zij hun gerechte straf niet ontloopen. Te zamen met de andere ver- eenigde volkeren heeft ook Ne derland de verplichting op zich genomen, deze taak met betrek king tot de door vijandelijke on derdanen jegens onze landge- nooten gepleegde misdrijven met kracht ter hand te nemen. Van slachtoffers van oorlogs misdrijven, nabestaanden en al. len, die hieromtrent verklaringen kunnen afleggen, wordt verwacht dat zij daarvan mededeeling doen bij de politie. Deze aangifte moet vóór 15 November schriftelijk geschieden. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten. Er wordt een dringend beroep op de „bevolking gedaan. haar volle medewerking te verleenen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden de buren aan den Roer- mondscheweg te Weert opgeschrikt door een hevige explosie in een der panden. De explosie was van dien aard.', dat irj het benedenhuis vrijwel alles werd' vernield, terwijl een der zijgevels door den luchtdTuk werd ontzet. Het onderzoek wees uit, dat door het» raam van het voorportaal een landmijn naar binnen was ge worpen. Het huis werd' bewoond door een recheroheur van politie. Op de bovenverdieping sliepen acht perso nen, maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voer»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1