NIEUW DUITSCHE OFFICIEREN in Batavia gearresteerd ENGELAND speelt met open kaarten DONDERDAG 8 NOVEMBER 1945 BUREAUX WETTIGE EVOLUTIE Amerikaansche pers over de Sovjet1 Het INDISCH ORGAAN „Het Dagblad" publiceert een hoofd artikel over den voedseltoestand op Java, waarin staat: „Als onmiddellijk na de nederlaag van Japan de approviandeering op deskundige wjjze was aangepakt en een beroep gedaan was op het buitenland, zou veel onheil voorkomen zijn. Thans echter ziet de toekomst er somber uit en lijkt zij hoe langer hoe somberder te worden. De beschikbare rijstvoorraad is onvoldoende om de bevol. king tot den volgenden oogst te voeden. Plunderen, stelen en zooge naamd beslag leggen op rjjstvoorraden zijn alledaagsche gebeur tenissen. De natte mocson-teelt moet vroeg uitgeplant worden maar de bevolking durft de dessa's niet te verlaten. Als de toestand niet spoedig verbetert, zal een deel van de beschikbare rijstvelden on benut blijven. Zij die verantwoordelijk zijn voor wanorde, opstand en moord, zijn eveneens verantwoordelijk voor armoede, hongersnood en gebrek aan kleeding. Stalin niet bij de parade DE AANKLACHT TEGEN SEYSS INQUART Naar wij vernemen, zal DE KATHOLIEKEN IN PORTUGAL De PATRIARCH van Lissabon, kardinaal Don Manuel Cere- jeira, heeft met betrekking tot de komende verkiezingen verklaard, dat de kerk alle gewettigde vrij heden toejuicht, maar dat zij het politieke strijdperk alleen dan betreedt, wanneer zij wordt aan gevallen. De katholieke kiezers, aldus de kardinaal, moeten met hun geweten te rade gaan en dengene kiezen, van wien zij ver wachten, dat hij zoowel in het openbare als in het partifculiere leven de gehoorzaamheid aan Gods wetten zal bevorderen. Japansche Gestapo in de knel COUP OM TRIEST? H. M. de Koningin in ons land terug Het Zuiden en de gebiedsuitbreiding Sinaasappelen uit Palestina (2aalsie uteuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18778 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 471! DEN HELDER Buitm God ia 'l nargans pat lig fVondal) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal Loodsgracht 69 Telefoon 2333 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 439 Naar algemeen gevoe len bevat de verklaring van de Nederlandsch-Xndische Re geering, door van Mook in volle dige overeenstemming met den Haag afgelegd, voor ons niet zoo veel nieuws, na alles, wat wij van de Regeering, in het bijzonder bij het Kamer-debat, al hebben ver nomen. Voor Indië Indonesië zeggen velen liever en dat velen dit nu grif aanvaarden, is al een conces sie is het wel nieuw en moet het heel belangrijk zijn. Van die veronderstelling zonderen wij kwaadwillige elementen natuur lijk uit. Als Soekarno zegt, dat hij met Nederland niets te maken wil hebben, want dat het toch maar gaat om het herstel van het oude imperialistische koloniale bewind, dan ontmoeten we toch waarlijk een element, waarmede, ook afgezien van alle andere overwegingen, niet te praten valt. Als er iets is, wat algemeen als vaststaand kan worden aangeno men, dan is het dit, dat het oude koloniale bewind niet terugkeert W!ie dit beweert, kent de feiten niet, ook al heet het blad, waarin soortgelijke beweringen nu nog worden geuit, de Londensche „Ti mes". En wat de kwestie van de er kenning van het Nederlandsche gezag betreft, dit: ook al kunnen wij begrijpen, dat sommigen het accent anders zouden willen la ten vallen, zoo lijkt het ons toe, dat ook ten dezen aanzien het zwaartepunt moet liggen op deze passage in de verklaring; de Re geering gaat uit van de erken ning van het rechtmatig streven der Indonesiërs naar een natio naal bestaan en van de overtui ging dat dit streven door een goede samenwerking tusschen In donesiërs en Nederlanders, langs den weg van een wettige evolu tie, te verwezenlijken is. Langs den weg van een wettige evolutie, geen onwettigheid, geen revolutie, erkenning van de wet tigheid van het Nederlandsche ge zag. Indonesië zal volledig deel genootschap verkrijgen in het Ko ninkrijk. Deze vorm, zoo stelde de verklaring vast, is nieuw, doch kan Inderdaad aan het onder de bezetting gegroeide nationaal be wustzijn volie bevrediging schen ken. Dit is toch duidelijke taal, die niet kan worden misverstaan. Nog zijn alle misverstanden van beleid en tactiek niet opgelost. Laat ons daar niet te veel den nadruk op leggen, al zullen we t.z.t. gaarne eens vernemen, hoe het precies met de verklaring van van Mook en zijn wijze van publicatie in el kaar zit. Ook andere bladen ver bonden daaraan conclusies, die niet geheel duidelijk zijn! De interpretatie van de rede van de Koningin, die grondslag is voor de toegezegde hervormin gen, is menigeen misschien niet radicaal genoeg. Ons lijkt ze vol komen duidelijk, zuiver en gaaf. Zij biedt een breede grondslag voor serieuze onderhandelingen in een rustige sfeer, welke nu spoe dig moge worden geschapen door medewerking van alle goedwillen- den. Onderhandelingen langs den eenig juisten weg van: een wetti ge evolutie. Niet meer en niet minder. De New York Herald Tribune noemt de rede van Molotof een stap in de richting van duren- den vrede en schrijft verder onder meer: „Sovjet-Rusland is vasthoudend in zijn opvattingen en argwanend en lastig om mede te onderhandelen, doch zijn doel schijnt tenslotte toch hetzelfde te zijn als dat van alle beschaaf de staten: vrede en opbouw na dezen vreeselijksten van alle oorlogen." Dultsche officieren ge arresteerd. Volgens de Bataviaasche cor respondent van de „Daily He rald" hebben de Britten vijf Duitsche marineofficieren, die naar men verneemt, bij schietpar tijen in Batavia betrokken zijn geweest, gearresteerd. Zij behoor den tot den onderzeedienst en verbindingsdienst met de Japan ners. Voor de capitulatie, toen, Britsche troepen op Java land-' den. doken zij onder. Zij zijn gearresteerd door de zorgeloos, heid van een Indo-Europeesche vrouw, die hen had verborgen. Zij werd stomdronken op straat gevonden en bekende tijdens de ondervraging door 'n patrouille, Duitschers te hebben verborgen. Er wordt thans naar meer Duit schers gezocht, die zich op Java moeten bevinden. Ongerustheid Magelang. omtrent De concentratie van een aan zienlijk aantal gewapenden te Magelang, veroorzaakt ongerust heid, maar de toestand blijft rustig en er zijn tot dusverre geen incidenten gemeld. Een groot aantal gewapende Indone siërs schijnen zich om de stad te concentreeren. Te Batavia zijn de Britsche strijdkrachten echter tot talrijke arrestaties overgegaan. Talrijke gewapende nationalisten werden gearresteerd, doch anderen, die waarschijnlijk door de plaatse lijke politie zijn gewaarschuwd, wisten te ontsnappen. Evacuatie van vrouwen en kinderen. Het Nederlandsche koopvaar dijschip „Talma" is vandaag te Tandjong Priok gearriveerd met vrouwen en kinderen uit Soera- bal a. Het schip was op weg naar Singapore toen het de opdracht kreeg, die vrouwen en kinderen te Tandjong Priok aan land te zetten wier mannen en vaders in Batavia wonen. De „Van Heutz' van de K.P.M. vaart nu regelma^ tig tusschen Batavia en Sema- rang om twaalfduizend voormali ge geïnterneerden uit Midden- Java te evacueeren. Uit Moskou wordt vernomen, dat Stalin niet aanwezig was bij de parade op het Roode plein. In zijn plaats ging Molotof voorop aan den stoet van Sovjet persoonlijkheden op de trappen van het grafmonument van Le nin. De menschen waren zoo ver rast, aldus de Amerikaansche ra. diospreker dat zij vergaten te ap- plaudisseeren. Dit was de eerste maal sinds Stalin, leider van deSovjet-Unie is, dat hij niet bij de parade aan wezig was. Zijn afwezigheid druk te een stempel op de plechtig heid. Men veronderstelt, dat Sta lin zich nog in zijn vacantie-oord te Sotsji bevindt. het uitgesteld vertrek van Baron v. Tuyll v. Serooskerken, den aanklager van Seys Inquart in het proces tegen de oorlogs misdadigers te Neurenberg, dat oorspronkelijk bepaald was op 3 November jl., heden, Donder dag, plaats vinden. Baron van Tuyll zal echter niet rechtstreeks naar Duitsch- Iand vertrekken, doch allereerst naar Parijs gaan voor besprekin gen van informatieven aard. Vandaar zal hij naar Neurenberg gaan om voorbereidingen te tref fen voer deze procedure, die naar aile waarschijnlijkheid op 19 November a.s. znl worden ge opend. D'' ENGELSCHE MINISTER van Buitenlandsche Zaken, Bevin, ,.fie,en in h?t Lagerhuis een rede gehouden over de buitenlandsche politiek, waarin natuurlijk ook de atoomhom ter sprake kwam. Bij het nemen van beslissingen op internationaal gebied mag deze nooit als politieke factor meespreken. De regeering kan ook niet haar verplichtingen overdragen aan de geleerden, die belast zijn geweest met de ontwikkeling der atoomenergie. LIOE GROOT de macht der wa- penen ook moge zijn, zoodra men afwijkt van de gedragslijn, waarbij de problemen worden op gelost op grond van wat recht is zullen deze tot verderf voeren. Ten aanzien van de organ .satie der vereenigde volken, heeft men te doen met een overgangstijd, waarbij rr.en geduld en vertrou wen moet hebben. Dan zal ook da machtspolitiek verdwijnen en de minister deed een beroep op de groote mogendheden om de kaar ten open op tafel te leggen. En geland is daartoe bereid. De minister betwistte Rus land het recht, dat het het monopolie zou bezitten om goede betrekkingen met hun naburen te onderhouden. En geland elscht het recht op met Frankrijk, Nederland, België, Scandinavië of andere landen in een Westelijk bloc in con tact te treden. Engeland zal Te Scheveningen is men, om zoo snel mogelijk met den wederopbouw te kunnen beginnen begonnen met het opblazen van de versperringen. Foto Anefo in de Oostelijke gebieden niets ondernemen, dat scha delijk kan zijn voor de Sovjet- Unie. De minister aanvaardt niet de positie, die Radio Mos kou zoo vaak uitbazuint; zij eischen het recht om goede betrekkingen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een misdadiger ben, wanneer ik dit vraag. De belangrijkste zaak in de buitenlandsche politiek Is het verlichten van een last, die drukt op het leven der men schen. Er is op de wereld ge noeg voor ieder, er behoeft geen naijver, geen afgunst te zijn. Generaal MacArthur heeft de Japansche regeering opgedragen een, uitvoerig rapport jamen te stellen over de „Kempeitai", een soort militaire Japansche Gesia po, officieel in October ontbon den, maar practisch nog steeds werkzaam. De jongste maatregel van MacArthur doet dus meer diepgaande onderzoekingen naar de huidige en vroegere activiteit van deze organisatie verwachten, niet alleen om haar te ontbinden, maar ook om haar medewerkers te straffen, die gedurende den oorlog vele vreemdelingen, onder valsche beschuldiging, hebben gemarteld. Volgens een door A.F.P. aan gehaald bericht van de Gazette de Lausanne, ontleend aan Noord- Italiaansche bladen, zou een ge wapende coup om Triest van Joe goslavische zijde op handen zijn, In de omgeving van Triëst zou den troepenconcentraties zijn ge signaleerd. H.M. de Koningin is gistermid dag per vliegtuig uit Engeland teruggekeerd, na In Londen af scheid genomen te hebben van den koning en de koningin en de Engelsche Koninklijke familie, en na naar persoonlijke zaken gere- feld te hebben. Het vliegtuig, dat estuurd werd door den piloot v. Dijk, die a.s. Zaterdag het eerste Indië-toestel zal vliegen, landde omstreeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg. Gistermiddag heeft Prinses Alice en later Koningin Mary H.M. de Koningin in haar hotel bezocht en afscheid van haar ge nomen. Op het vliegveld Blackbush werd H.M. uitgeleide gedaan door den ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, en den adjudant van den Engelschen koning. De corv'é's voor gebiedsuitbrei ding der drie zuidelijke provin cies hebben een telegram aan da regeering gezonden van den vol genden inhoud: „Comité's voor gebiedsuitbreiding der drie zuidelijke provincies, in vergadering te Eindhoven bijeen, constateeren uit gegevens binnen gekomen uit alle streken en uit alle bevolkingslagen beneden da groote rivieren, dat de groote meer derheid der bevolking o.m. ge biedsuitbreiding als schadevergoe ding noodzakelijk acht en dat da bevolking in het zuiden des lands ernstig bezorgd is voor bestaans mogelijkheid van ons volk al deze rechtvaardige Nederlandsche eisch in den wind wordt geslagen. Zij verzoeken de regeering met groo- ten aandrang alvorens een beslis sing te nemen, ons volk gelegen heid te geven zich bij referendum uit te spreken." De moeilijke deviezen-positie van ons land maakt, dat bij den invoer van levensmiddelen pro ducten van essentieel belang voorrang ontvangen boven arti kelen welke voor de voedselvoor ziening niet heslist noodzakelijk zijn. De import van zuidvruchten, hetzij droog of versch, zal om de ze reden vooralsnog beperkt blij ven. Dezer dagen is te Londen een contract afgesloten voor het leveren van 200.000 kisten si naasappelen uit Palestina aan Nederland. De partij zal In ge deelten worden geleverd In de periode van 1 December tot 13 Februari. In totaal kan 8 millioen kg. worden verwacht, waaronder een kleine partil citroenen. De si naasappelen zullen op een nog nader te bepalen wijze op bon in worden gebracht. In Finland, waar 15 November te Helsinskl, het proces begint tegen acht personen, die men verantwoordelijk stelt voor den oorlog aan de zijde van asmo- gendheden, mag niet de dood straf geëischt worden. Twee generaals der Centrale Chinee- sche regeering, van wie een zich van het leven zou hebben be roofd, zijn krijgsgevangen ge maakt. Prins Konoye zou op de Ujst van Japansche oorlogs misdadigers zijn gezet. Beweerd wordt, dat ook keizer Hirohito er op voorkomt. Tot de spoorlijnen, die voor het eerst voor electrifioatie in aanmerking komen, behooren o.m. de lijnen HaarlemIJmuiden en VelsenIJmuiden OostUitgeest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1