NIEUW Spaansche boeren roeren zich Op Java broeit overal onrust VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 BUREAUX Toenemend verzet tegen Franco DE KAARTEN OP TAFEL SOEKARNO VRAAGT HULP Van Truman en Attlee Britsche troepen versterkt Overal hetzelfde rood NIEUWE MENSCHEN Maar van den ouden stempel! Nieuwe complicatie in Chineesche situatie WACHT NIET Op de kleuaardappelen 41« JAARGANG NUMMER 18777 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitm God it nergens oetltg (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: I 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 X/OLGENS SPAANSCHE Republikeinsche kringen in de Engelsche hoofdstad, blijkt het toenemend verzet van het Spaansche volk tegen het regime van Franco uit het stijgende aantal schermutse- lingen tusschen Republikeinen en strijdkrachten van de Regeering tile Spd wXdafg^ehe?leEn:i en "et steeds grooter aantal stakingen in Spanje, gelsche Lagerhuis bij het debat over de Buitenlandsche politiek, waarin Churchill zich ook op - - t j gime deel, in een enkele maand NAMENS DE BRITSCHE Re geering deed Minister Bevin een beroep op de groote mogend heden, om de kaarten op tafel te leggen: Engeland is daartoe be reid. De breedgeschouderde Britsche Minister van Buitenlandsche Za- bijzondere wijze mengde, Zoo zijn eerst de kaarten in Engeland in zooverre ook nog eens op tafel gekomen, dat on dubbelzinnig is vastgesteld, hoe Regeeringspartij en oppositie het bij breede verschillen over de binnenlandsche kwesties, volko men eens zijn ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Nu moeten ook de andere groote mogendheden bereid zijn, de kaarten op tafel te leggen. Aan den vooravond van het ver trek van Minister Attlee naar Washington die met president Truman gaat confereeren, terwijl Stalin.... „ondergedoken" schijnt te zijn, krijgt dit plechtige beroep van Engeland bijzóndere betee- kenis. Het is een uitnoodiging om tot een nieuwe samenspreking te komen, nu de internationale sa menwerking al sinds een maand, toen de conferentie in Londen mislukte, gestrand is op de klip pen van het wantrouwen. De kaarten op tafel, niet alleen inzake de kwestie van de atoom bom, die Bevin niet beslissend vindt, maar wel inzake de ver schillende moeilijkheden, welke tusschen Amerika en Engeland eenerzijds, en Rusland anderzijds bestaan. Over die kwesties zelve is in het Lagerhuis, als bij af spraak, niet in bijzonderheden gesproken. Ook een aanwijzing, dat Attlee en Truman daarover willen spreken; want Regeering en oppositie zagen beiden in, dat het ontactisch zou zijn,, dit over leg tusschen deze „Big Two" door voorbarigheden te vertroebelen. Bevin is een realist, die zijn vredes-idealen en zijn geloof in een betere wereld nog niet liet uiteenrafelen door een uitbarsting van atoom-energie. Die atoom bom is een modern zwaard van Damocles boven den wereld vrede, maar toch is hij voor Be vin niet de beslissende factor in de internationale politiek. De vraagstukken moeten opge lost worden op grond van wat recht is, verklaart Bevin, Dit is inderdaad het zwaarte-punt en het juiste standpunt. Maar er kennen de groote mogendheden een gemeenschappelijke basis ten aanzien van de vraag wat recht is? Aan de wóórden die Molo- toff bij de herdenking van de October-revolutie heeft gesproken zou men het wel zeggen, maar wat zijn woorden in het aange zicht van de daden,? De Sovjet-Unie blijft „oprecht" hebben 400 boeren uit Andalusië zich bij de guerrillabeweging aan gesloten, terwijl de boeren van de Estramadura zich krachtig ver zetten tegen de door de Phalange bevolen vorderingen. Deze gewij zigde houding van de boeren sterkt de arbeiders in hun stand punt, daar deze thans weten, dat zij een schuilplaats en voedsel op het platteland zullen vinden. In alle groote Spaansche steden wordt melding gemaakUvan bot singen tusschen voor- en tegen standers van, Franco. Het jongste decreet van Franco, waarin mach tiging wordt verleend voor het vormen van troepeneenheden uit de burgerbevolking, wijst op een algemeene mobilisatie van alle verdedigers van het regime, ten einde op alle mogelijkheden voor bereid te zijn. naar internationale samenwerking verlangen, lezen wij, maar zij wil geen wijziging brengen in haar voorwaarden daartoe. Is dit „op recht" en is dit „samen"werken? De kaarten op tafel, maar dan niet op de basis van de machts politiek, waarvan Bevin zeide, dat ze hem bij menige onderhan deling somber aangrijnst. De kaarten op tafel, om „te zoeken en te streven" naar een ander ideaal, het beginsel van samen werking waar naar wordt ge streefd. De „afschuwelijke nachtmerrie der onzekerheid" wordt niet ver oorzaakt door tijdelijke meenings- verschillen, die Bevin uit door te zeggen, dat hij reden heeft om gepikeerd te zijn, maar wel door een wederzij dsch wantrouwen, dat Amerika en Engeland koes teren jegens de bedoelingen der Russische politiek, en dat Rus land koestert jegens de nauw lettende zorg, waarmede die beide landen het geheim van de atoom bom bewaken. De kaarten op tafel, een poli tiek gericht op den wereldvrede, de draad van Londen weer opge- NEW YORK, fj Nov. (Reu ter). Volgens een te New- York uit Batavia ontvangen telegram zou Soekarno een beroep hebben gedaan op president Truman en den Britschen eerste minister Att lee, om hun bemiddeling te verleenen „ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". OPPERVLAKKIG schjjnt het op Java rustig, maar vooral in Bandoeng en Magelang zijn stille krachten voortdurend werk zaam. Te Bandoeng concentreeren de extremisten zich op betrekke lijk groote schaal. Bandoeng is naar gemeld, bedoeld als hoofd kwartier van zes Indonesische divisies die men bezig is te formee- ren. In Magelang hcerscht groote onrust vanwege het feit dat gewapende Indonesiërs uit de omliggende kampongs zich te Mage. lang concentreeren. Tallooze bewoners zijn bezig zich gereed te ma ken voor evacuatie. Winston Churchill, Mevrouw Churchill en de Nederlandsche Ambassadeur te Londen verlaten het gebouw der Nederlandsche Ambassade ln de En gelsche hoofdstad, waar H.M. de Koningin Wilhelmina aan Churchill een verzameling van ongeveer 630 brieven welke de voorvader van Chur- chll, de eerste Hertog van Marlborough, in de periode van 17021711 aan den Raadspensionaris van Holland, Antonius Helnsius, schreef, over handigde. Links ziet men de doos, welke het fraaie kistje, waarin do brieven zich bevinden, bevat. (Foto A.B.C.-P.Ï Men ontdekte driehonderd ge wapende Indonesiërs bij het vlieg veld Tiililitan die door de Neder- landsch-Indische troepen uiteen gedreven zijn. De strijd duurde bijkans een uur, waarbij een Nederlander ernstig en een ander licht gewond werd. Volgens een officieele Neder- landsch-Indische verklaring heb ben zich op tal van plaatsen klei ne incidenten voorgedaan. Aan vallers van de schoenfabriek van Batavia droegen naar gemeld wordt, khaki en groene unifor men. De schermutselingen begon nen opnieuw achter het Hotel des Tndes. Indonesische politie heeft spoorwegstations geplunderd. Gistermorgen om half negen nomen, dat moge het resultaat begonnen vijandelijkheden in zijn van, het overleg der Groote Twee, om dit zoo spoedig moge lijk tot een overleg van de Drie, Vier of Vijf te doen uitgroeien. De kaarten op tafel, het is de eenige mogelijkheid, de af schuwelijke nachtmerrie der on zekerheid af te troeven. „ER ZIT SCHOT IN" In de Betuwe ls de wederopbouw ln vollen gang. Tusschen de boomgaar den worden thans de nieuwe hulzen opgetrokken. Foto Meijer-P. Kramat waar vijfhonderd gewa pende Tdonesfërs verzameld wa ren. Britsche tanks rukten op. Uit betrouwbare bronnen is gemeld, dat de Britsche troepen te Soerabaja bijna een divisie sterk zijn. Ook in het gebied van Semarang zijn de Britsche troepen versterkt. Soekarno heeft met andere In donesische leiders in zijn hoofd kwartier besprekingen gevoerd met de veertienhonderd Indone siërs, die met de Esperance Bay uit Australië naar Java gebracht zijn. Geen landingsverbod in Australië de Nederlandsch-Indische Dat Op een bijeenkomst van fret Iraan- sche parlement heeft de afgevaar digde Etebar medegedeeld: .Vandaag* heeft het roode leger vijfenveertig gebouwen in Teheran bezet. Het hoofdkwartier is1 nog steeds in deze stad. Twaalf duizend nieuwe Russi sche soldaten zijn bij Bendar Shah geland; tachtig* duizend in Astaria en twee nieuwe divisie's zijn pas m Azerbeidjan aangekomen. Waarom worden onze gendarmes door de Russen gehinderd' naar het Noorden te trekken om de orde te herstel len?" troepen aan boord van hun schip in de haven van Sydney niet aan land mogen komen, is, naar ge meld, niet het gevolg van eenig verbod van Australische zijde, maar van den Ne£erlandschen commandant, die mogelijke bot singen wenscht te vermijden. TOT HONDERDEN JONGE MANNEN van de Residentie heeft Z.H. Exc. Mgr. J: P: Hui- bers Donderdagavond het woord gericht in de kerk van den H. Jacobus te 's-Gravenhage, waar de Bisschop het H. Sacrament v. h. Vormsel heeft toegediend. De Bisschop richtte een waarschu wend woord tot de jongeren, om zich niet te laten vangen in den strik van den duivel, die thans met list en verlokking tracht te bereiken, wat de vijand door geweld in de bezettingsjaren niet mocht gelukken. Er moet front gemaakt worden tegen het ver val der zeden in alle lagen van de samenleving. De Bisschop be. zwoer de jeugd, niet te luisteren naar adviezen, die onder het mom van samenwerking worden ge geven, doch welker eigenlijk doel het is de katholieken los te ma ken van hun oude beproefde organisaties, waarin zij juist in de bange jaren, die achter ons liggen, zulk een ruggesteun von den. „Weest mannen van den nieuwen tijd, doch van den ouden stempel", zoo beval de Bisschop zijn gehoor aan. „Blijft u scharen achter uw Bisschop en de pries ters en put uw kracht uit een voortdurend gebed tot den Heili. gen Geest, opdat die u mede leide en u pal blijve doen staan tegenover de verleidingen In ve lerlei vorm." In de Chineesche situatie ls een. nieuwe complicatie ontstaan, die strijdig Is met de recente Chi- neesch-Sovjetrussische overeen, eenkomst, krachtens welke troe pen van de Centrale Chineesche regeering Mandsjoerije zouden betreden en de controle, van de Sovjet-strijdkrachten zouden overnemen. De afspraak was, dat de troepen van Tsjoenking via de haven vain Jingkau in de Golf van Liaotoeng zouden binnenko men. Vijf dagen voor den vast- gestelden datum van vertrek der Sovjettroepen arriveerden Ameri. kaansche schepen met Chineesche troepen in de Golf van Liaotoeng, om evenwel te constateeren, dat de Sovjetbezetting reeds vertrok ken was en het beheer over de haven had overgelaten aan de Chineesche communisten, die in allerijl verdedigingswerken gin gen aanleggen om de regeerings. troepen het aan land gaan te be letten. De gunstige vervoersomstandig= heden maakten het mogelijk, zoo als men weet. deze week aan alle personen boven 4 jaar 6 kg aard appelen te verstrekken, waarvan 3 kg bestemd is voor eigen win- tAurvncfl s cf Het blijkt, dat een deel van het publiek deae 6 kg niet ten volle opneemt, maar klaarblijke lijk wacht tot er kleiaardappelen worden verstrekt. Er is echter een kleine hoeveelheid kleiaard appelen beschikbaar. Op klei aardappelen voor den winterop- slag behoeft men dan ook Piet te rekenen. Indien niet alle bij den kleinhandel voorradige aardappe len voldoend houdbaar zijn, zal het wintervoorraadje voortdu rend vèrverscht moeten worden. In tegenstelling met vorige jaren bestaat thans de ver plichting tot het vormen van een wintervoorraad. Wie zien niet aan deze regeling houdt, zal dezen winter of direct na den winter wanneer de aardappelen van den winter voorraad op het normale rantsoen zullen worden inge houden niet uit eigen voor raad kunnen putten en uit sluitend over een tijdelijk verlaagd rantsoen beschikken. De aardappeloogst van dit jaar laat namelijk in geen ge val toe, dezen wintervoorraad extra boven het gewone rantsoen te verstrekken. Het vormen van een tegoed bii den kleinhandelaar is ver boden, daar de bonnen slechts een week geldig zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1