NIEUW MINISTER MANSHOLT SOERABAJA is optimistisch Prins Bernhard heeft zijn gestolen wagen terug Behartigenswaardige woorden van Attlee ONS VERLIES aan menschenlevens ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 BUREAUX AR wordt beschoten DE JAARBEURS In April en Sepf-ember '46 Nederlandseh Indië De belangrijke taak der bedrijfschappen DE WERKLOOSHEID Zal niet groot zijn ATOOMBOMMEN Voor Sovjet-Rusland Twee zware jongens gearresteerd Moreel tekort bij de mensshen Ook in China documentenziekte? (2aaisie nieuws Schrikbarende cijfers Russen in Iran NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God It 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 5.30 per kwartaal 41» JAARGANG -» NUMMER 18778 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 4S9 4.50 5.15 1-95 2.90 1.90 5.25 5.25 4.90 390 0.90 2.60 0.75 1.75 l. 2915 BATAVIA, 10 Nov. (Reu ter) Volgens een aan „het ministerie van bultenland- sche zaken der Indonesische republiek" ontvangen telefo nische mededeeling, ligt de stad Soerabaja sinds heden ochtend 6 uur plaatselijken tijd onder vuur. In het geal lieerde hoofdkwartier be schikt men nog niet over bij zonderheden of over een be vestiging van dit bericht. Hedenochtend om 10 uur plaat selijken tijd telefoneerde een re. publikeinseh lid van het gecom bineerde Geallieerde-Indonesi sche Contactbureau te Soerabaja aan de regeering van dj Indone sische republiek te Batavia, dat „kort na zes uur", het tijdstip waarop het ultimatum van ge neraal majoor JVuiViSergh af hep, een hevig granaatvuur werd in gezet. Alvorens gisterenavond te slui ten zeide de onder controle der extremisten staande radio van Soerabaja tot de bevolking niet toe te geven aan de vernederen de wijze waarop generaal-ma- joor Mansergh haar beval te ca- pituleeren. Volgens deze radio was dit bevel in strijd met de tien dagen geleden tusschen ir. Soekarno en generaal-majoor Hawthorn, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten op Java, bereikte overeenstem ming. De radio drong er bij de bevolking op aan, met door met schieten te beginnen botsingen uit te lokken. Volgens een Indonesischen zegman zijn vele Indonesiërs door het granaatvuur gewond, dat in hevigheid toenam. Tegen aller verwachting be staat er voor de komende voor- jaarsbeurs zeer groote belang stelling. Reeds zijn meer dan 700 aanvragen om deelneming bin nengekomen, tot ver over onze grenzen en zelfs van Amerikaan- sche zijdel Het bestuur van de Koninklijke Ned. Jaarbeurs heeft de jaarbeursdata voor 1946 defi nitief vastgesteld. De voorj aars- beurs zal worden gehouden van 2 tot en met 11 April, en de na- jaarsbeurs van 10 t.m. 19 Sept. Een kijkje In een vrouwenkamp bij Batavia, waar tevens de kin deren zijn ondergebracht. Velen van hen zijn eerst kort hersteld van de zware ontberingen, welke zij onder de Japanners hadden te lijden. DE BETEEKENIS van het woord coöperatie is samenwerking Die samenwerking is vooral geboden, als de nood groot is. Dit heeft men ook in West-Friesland begrepen en de oprichting van de Coöperatieve Zaaizaadvereeniging was een moedige stap. Aldus on geveer, begon de Minister van Landbouw en Visscherij, de heer S. L. Mansholt, gisterenmiddag op de bijeenkomst van deze vereeni- ging bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in het Parkhotel te Hoorn, zijn rede. Het is zeer gelukkig, dat ook tusschen de coöperaties onderling weer samenwerking mogelijk is. Spr. hoopt, dat de coöpe ratieve gedachte, die hier zoo sterk leeft, nog meer ingang vindt onder de boeren en de tuinders. Na deze inleiding deelde spr. een en ander mede over de situ atie, waarin de boeren en tuinders zich thans bevinden. Deze is vooral gekenmerkt door het feit, dat wij vijf jaar ais het ware van de wereld zijn afgesloten geweest. Nu het scherm is opgegaan ont dekken we, dat groote veranderin gen hebben plaats gevonden. In de geallieerde staten zien wij grooten vooruitgang op het geoied van den landbouw, die onze ver bazing maar ook bewondering wekt. Zoo is de landbouw in En geland, die verwaarloosd was, dank zij groote inspanning, aan merkelijk verbeterd. Kunnen wij dat tempo bijhouden? In Enge land hebben kleine groepen in de verschillende plaatsen tot taak den landbouw vooruit te brengen. Een boer, die daar niet deugde, kon uit zijn bedrijf worden ge zet, dat ter beschikking van jonge frissche krachten werd gesteld. Dank zij dit alles Is de productie tot 120 procent gestegen. Een an dere verandering die ons ook voor problemen stelt, is de toene ming der industrialisatie in Ame rika. Een derde factor, speciaal in West Europa, is de groote vernie tiging in Frankrijk, België en in Duitschland, die vooral den Ne- derlandschen land- en tuinbouw voor groote moeilijkheden stelt. De totale vernietiging in Duitschland stelt onzen land en tuinbouw voor groote moei lijkheden en dit baart spr. de meeste zorgen. Het zal onze taak zijn nieuwe wegen te zoe ken. Van ons allen vraagt het zoeken naar nieuwe mogelijk heden uiterste krachtsinspan ning, waarbij de regeering steun en leiding geeft. Vooral door het voeren van een actieve handelspoltiek en de regeering zoekt in het bui tenland naar organen die voor den afzet van onze producten noodzakelijk zijn. Verder wil zij door uitzending van onze beste krachten op het gebied der wetenschappen en door voorlichting nieuwe kennis omtrent den land- en tuin bouw bij brengen. Het is niet alleen een kwestie van voorlichting maar ook van onderwijs. Volle aandacht wordt ook geschonken aan de ontwikke ling van de landarbeiders. Niet al- leenv de regeering heeft een taak maar ook de boeren en tuinders zelf door onderlinge samenwer king. Spr. herinnert daarbij aan de Stichting voor den landbouw. In den tuinbouw is men dien weg nog niet met dezelfde ener gie ingeslagen. Toch is het ook hier beslist noodzakelijk dat een tóp-lichaam gevormd wordt om nauw met de regeering samen te werken. Hier boven op moeten gebouwd worden de organisaties voor den afzet en de verwerking, onze z.g. bedrijfschappen. Er moet echter niet alleen op economisch, maar ook op sociaal gebied worden gewerk. Het ont werp, dat wordt gereedgemaakt voorziet dan ook in een Economl scha en Sociale Kamer. Ook voor handel en industrie is natuurlijk een dergelijke organi satie noodig. Deze organen krij gen, In samenwerking met de re geering en belangrijke uitvoerende taak, hetgeen spr. nader uitstip pelt, Spr ging uitvoerig ln op de taak van de sociale kamers, waar in werkgevers en werknemers in 'n verhouing van fifty-fifty zit ting hebben. Van het initiatief van deze bedrijfsorganen hangt veel af voor de toekomst van ons valk. Hier in West-Friesland, vooral on der de tuinders heerscht een goe de geest, die van aanpakken weet. In het algemeen ziet spr. de vooruitzichten wel gunstig, al blijft de toestand in Duitsch land een onzekere factor. Toch zal Duitschland ons weer noo dig hebben. Ook in Frankrijk wil men gaarne met onze co- operaties in contact komen. Verder toonen Zwitserland en Tsjecho-Slowakije groote be langstelling. Rusland, waar van we nog niets weten, biedt eveneens vele mogelijkheden. Er worden van onzen land bouw vertegenwoordigers uit gezonden om te onderzoeken, wat daar voor ons is te doen. In een persconferentie heeft Minister Vos verklaard, geen vrees te koesteren, dat de werkloosheid in ons land In de eerstvolgende jaren groot zal zijn. Er zal zelfs een vrij groote vraag bestaan naar geschoolde krachten. De Minister grondt deze verwachtingen ook op de verhoopte resultaten der ge leide economie, die z.i. blijvend zal moeten zijn. Da Volksvertegen woordiging zal hier tenslotte heb ben te beslissen. Men zal de con junctuur niet alleen nationaal, maar ook internationaal moeten beheerschen. Volgens de Daily Sketch meent men te weten, dat ia den loop van het onderhoud tusschen Truman en Attlee een voorstel ter sprake ge bracht zou worden, een aan tal atoombommen ter be schikking van de Sowjet- regeering te stellen. Aldus zou men, zoo verneemt het blad uit diplomatieke krin- §en te Londen, zoowei den owjets tegemoet kunnen komen ais dengenen onder de Amerikanen, die geheim houding van de constructie methode voorstaan. PRINS BERNHARD is verheugd. De prachtige Mercedes-auto, die eenigen lijd geleden in Amsterdam werd gestolen, kon gisteren weer aan den koninklijken eigenaar worden overhandigd. Maar voor het zoover zou zijn, moest er heel wat werk verzet worden door wachtmeester Visser en zijn vijf speurders. Het voorspel Drie weken geleden, mocht een luitenant van den Staf van Prins Bernhard diens Mercedes- auto benutten voor een dringen de dienstreis naar België. Toen deze officier zijn zaken had ge regeld, ontving hij een telegra fische opdracht, waarvoor hij onmiddellijk naar Engeland moest vertrekken en het gevolg was, dat hij de auto van Prins ENKELE UREN voor zijn vertrek naar de Vcrcenigde Staten, heeft de Britsche minister-president Attlee het woord gevoerd in het Mansion House in Londen. ..Het voornaamste doel van mijn bezoek aan president Truman", aldus Attlee, „is de bespreking met hem en met Mackenzie King van de wereldaangelegenheden, in het licht het verschrikkelijke licht van de ontdekking van de atoomenergie" Over de atoombom sprekend, verklaarde Attlee; „Ik geloof niet, dat de meerderheid van ons volk voldoende begrijpt, ln welken omvang wij deze meeningen moe ten herzien. Wij hebben reeds met de atoombom kennis ge maakt. Wij kunnen er niet zeker van zijn, dat de toegepaste we tenschap voor de oorlogvoering nog andere en nog verschrikke lijker wapens zal uitvinden. Het probleem, waarvoor wij ons thans gesteld zien, is niet zoozeer hoe wij deze nieuwe en verwoestende kracht op de wereld zullen losla ten, dan wel Welke vorm van wereldsamenleving noodzakelijk is in een wereld, waar enkele bommen groote steden zouden kunnen verwoesten. Wij zullen samen moeten werken met alle landen, om na te gaan, hoe wij in vrede met elkaar kunnen leven. In deze tijden, waarin de we tenschap zooveel tot onze be schikking heeft gesteld, is het De COMMUNISTEN van Java hebben beweerd, documen ten te hebben gevonden, die zou den bewijzen, dat de Kwomintang de verantwoordelijkheid draagt voor het uitbreken van den bur geroorlog in China. Een bekend recept? Tsjang Kai Tsjek zou aan den gouverneur van Sjanst onder drukking van de communistische elementen in de van Japan be vrijde gebieden hebben gelast. De besprekingen tusschen Jenan en Tsjoengking zijn op het doode punt gekomen. nog steeds voortduren van oorlog en gebrek te wijten aan een moreel tekort van de menschen. Er was een nacht, welken wij ons allen herin neren, toen de Londensche city door het vuur werd ver zengd, toen huizen, winkels, kantoren en fabrieken wer den verwoest. In den mor gen zag men toen, sereen bo ven de ruïnes uit, onze groo te kathedraal van St. Paul nog staan. Dit komt mij ais een symbool voor. Temidden van den dood en de verwoes ting van deze jaren van oor log zijn nog steeds ongerept gebleven de eeuwige aan vaarde waarheden, waarvan ons leven afhankelijk is." Bernhard in een ga'-ag'e te Brus sel moest stallen. Op 20 October 11. kregen lt. Peterse en soldaat Reinierse van den Staf de op dracht van den Prins, de auto uit België terug te halen. Dit gebeurde. Op den terugtocht naar Holland heeft lt. Peterse eerst gezorgd, dat de auto de grens kon passeeren en is toen voor dienstzaken naar Brussel teruggekeerd. Reinierse zette toen alleen den tocht naar Am sterdam voort. Bij aankomst in de hoofdstad had hij de Merce des voor zijn woning in de Le pelstraat geparkeerd. En hoewel het contactsleuteltje eruit geno men was, bleek de auto eenige uren latei verdwenen te zijn. Oorspronkelijk werd Reinierse ver dacht hieraan debet te zijr:, doch bij onderzoek kwam vast te staan, dat deze volkomen vrij-uit ging. De Am- sterdamsche recherche ging san het werk, doch het mocht haar niet ge lukken de auto te achterhalen. En zeker zou Prins Bernhard zijrj troe telkind voor altijd hebben moeten missen, wanneer r.iet de P.O.D. te Alkmaar op toevallige wijze achter deze zaak was gekomen. (Vervolg pag. 2) De Bisschoppen van Arras en van Mende, in Frankrijk, zijn afgetre den, hun houding tijdens de bezet ting was gewraakt. Veldmaar schalk August von Mackensen is op 96 jarigen leeftijd overleden. Er wordt aan getwijfeld of Mal- ïaby vermoord is, daar in zijn auto een ontploffing plaats gevon den zou hebben van springstoffen. Het vertrek naar Indië van het 4de bataillon stoottroepen uit Weert is uitgesteld wegens daar hcerschendc kinderverlamming. De gezondheidstoestand van ko ning Leopold laat te wenschen DR. PH. J. IDENBURG, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft een schatting' gemaakt van het aantal per sonen, dat Nederland ten gevolge van den oorlog heeft verloren. Hierbij zijn de militairen en burgers, gedood door oorlogshandelin gen, de verliezen van de marine en de koopvaardij, de tengevolge van executie en mishandeling in kampen in Duitschland overleden Joden, politieke gevangenen en tewerkgestelden en de slachtoffers van den hongersnood inbegrepen. Het totaal, waarin dus de verliezen in Nederlandsch- Indië nog niet zijn begrepen, bedraagt 200.000 personen. Per 1.000 inwoners zijn er 22 omgekomen. Het cijfer van de militaire en civiele oor logsslachtoffers voor Groot- Brittannië en Noord-Ierland bedraagt 7 per 1.000 Inwo ners. INPLAATS van te voldoen aan het verlangen van Iran, om dit land te ontruimen, zijn nieuwe Russische troepen de hoofdstad Te heran binnengetrokken. Tal van gebouwen zijn bezet. Nieuwe Rus sische divisies stroomen Iran bin nen. Wat beteekent dit? Een nieuw staal van „machtspolitiek" van de Groote Een in verband met het bezoek van Attlee aan Truman?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1