NIEUW SOERABAJA MOEST SCHOONGEVEEGD ing MAANDAG 12 NOVEMBER 194? BUREAUX TWEE UITSPRAKEN Regeeringsgebouwen bestookt Hef aantal slachtoffers in Nijmegen Voor het hoognoodige Duitschland moet streng worden aangepakt DE STRIJD IN CHINA Katholiek Bureau van den Arbeid OOK DE BRABANTSCHE BOEREN ONTEVREDEN Een scherp adres De rust in den aardappel- handel weergekeerd QC. aats: ik S -98; ge- t.m. ,1k H heel. uur. ijk E ge- i. 202. ge- uur. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41» jaargang nummer 18779 Buiten God la 't nergens oeilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: 3.30 per icwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 e Het hoogwaardig epis copaat heeft d.d. 25 Octo ber, desgevraagd, aan den voor zitter van den k.r.o., prof. dr. J. B. Kors o.p. medegedeeld, dat het de uitdrukkelijke wensch van het Episcopaat is, dat de k.r.o. er met alle krachten naar streeft, zijn autonome werkzaamheid ge waarborgd te krijgen overeen komstig zijn doelstelling, d.i. het uitdragen, der katholieke levens beschouwing op alle gebied, met den daartoe noodigen zendtijd, zooals dit ook in het verleden het geval was. Ziedaar de uitspraak van het Kerkelijk Gezag in de Katholieke Kerk, aangaande een der bran dende kwesties, die de geesten bezig en verdeeld houdt. Zij gaat, als het er op aan komt, nog verder dan punt in hoofdstuk I van het ontwerp-Urgentieprogram der r. K. Staatspartij, dat „ten aanzien van de radio-uitzendin gen (wordt ge-) elscht de moge lijkheid om de Katholieke levens beschouwing volledig tot haar recht te doen komen, met bereid, heid om tot zoo innig mogelijke samenwerking met andere land- genooten te geraken". Opgemerkt mag worden, dat ten tijde van de opstelling van dit ontwerp-program de Bisschop pelijke uitspraak vóór de „auto nome K.R.O." nog niet bekend was. Voorts, dat het Kamerlid Andriessen eenige dagen geleden op een vergadering te Utrecht heeft medegedeeld, dat men ons, wat de radio in overgangstijd be treft, 11 uren zendtijd wil geven, terwijl wij er vóór den oorlog 56 (in de week) hadden! Er is nog een uitspraak van Kerkelijke zijde over de Radio. De Generale Synode der Her vormde Kerken, te Amsterdam bijeen, heeft zich per motie met algemeene stemmen uitgesproken voor een Nationalen Omroep, om dat „ook het belang van de Kerk daarmede het meest gediend is". Een eenigszins vreemde uitspraak, die blijkbaar niet volledig weer geeft, wat in protestantsch-chris- r, telijke kringen leeft en, blijkens den tekst, niet alleen kerkuitzen- dingen, maar ook alle uitzendin gen, die kerk en wereld raken, aan „particuliere vereenigingen" wil onttrekken en overdragen aan organen der kerk. Een standpunt, dat eensdeels beheerscht wordt door de politieke meening van dominee's, die op het standpunt van de Volksbeweging staan, an derdeels een gevolg is van de ver scheurdheid in de protestantsche kerken. Wij zijn dankbaar voor de uit spraak van het Episcopaat. Zij is een belangwekkende vingerwij zing en meer dan dat. De Bis schoppen achten het blijkbaar niet de taak van kerk-organen, om radio-uitzendingen te verzor gen en laten dit in vol vertrou wen over aan den eigen omroep, die het zoo noodig in volle har monie met de kerk zal doen. Van de twee hier gesignaleerde uitspraken is die van de Bisschop pen ons, om meer dan één reden, het liefst, dat zal wel duidelijk zijn. Katholiek Nederland moge den plicht begrijpen, die er een consequentie van is. En hoe zit het nu verder met het radio-vraagstuk? Blijkbaar is de „Radio in overgangstijd" ge strand op den onwil van de Om- roepvereenigingen, om mee te werken. Toch zijn die omroep. vereenigingen er weer, getuige het feit, dat haar omroepbladen met ingang van deze week weer verschijnen. Maar verder? Er verschijnt ook een 'omroepblad van „Herrijzend Nederland", de nog altijd werkende staatsom roep van het M.G. Hoe lang duurt die toestand nog? De beschamen de toestand, dat deze staatsom roep gebruik maakt van de ap paratuur. die de Duitschers had den gestolen en die nog steeds niet ter volledige beschikking van de rechtmatige eigenaren, de Omroepvereenlgingen, gesteld is! VOLGENS DE VERKLARING van het geallieerde hoofdkwartier te Batavia, waren Zondagmorgen strijdkrachten van de vijfde Britsch-Indïsche divisie begonnen met Soerabaja schoon te vegen. De Indonesiërs schoten met lichte machinegeweren. Tegen het einde van den ochtend nam het verzet toe. Generaal Mansbergh bracht toen artillerie en luchtmacht in den strijd. Bepaalde deelen der stad, waar de extremisten de overhand had den, werden met granaatvuur en bommen bestookt. Britsche oor logsschepen beschoten het haven gebied, het postkantoor en de an dere regeeringsgebouwen vijf mi nuten voor de aanvallen uit de lucht. De luchtaanvallen werden uitgevoerd door 4 R.A.F. Thun derbolts en een Mosquito In een tot Soerio, den republi- keinsch „gouverneur" van Soera baja, gericht schrijven, heeft gene- raal-majoor Mansbergh de wapen soorten genoemd welke ingeleverd moeten worden. Alleen in uniform gekleede politie en T.K.R. die met niet meer dan vijf personen dienst mogen doen, zijn gerechtigd hun geweren met tien patronen voor elk te behouden. Op volksverza melingen zal vanuit de lucht ge schoten worden. In een radio-rede heeft Soerio gezegd, dat een verzameling van alle strijdkrachten noodig is, nu alle pogingen tot onderhandelen hebben gefaald. Het is beter onder te gaan dan opnieuw onder vreem de overheersching te moeten zuch ten. Mohammed Hatta, de vice-pre sident van de „republiek" geeft de schuld voor de gebeurtenissen in Soerabaja aan de Britten. Indien de Britsche troepen slechts geland waren voor de verzorging der ge allieerde krijgsgevangenen en ge ïnterneerden, zou alles goed ver- loopen zijn, maar „de betreurens waardige beslissing om hierbij hun Nederlandsche geallieerden te be trekken" werd de oorzaak van al le moeilijkheden. Nader wordt gemeld, dat Soera baja door twintig bommen is ge troffen. In tegenstelling met de bewering van Soebardjo, dat maar lukraak geschoten en gebombardeerd is, deelt men van Britsche zijde mee, dat welbewust op gebouwen is gericht, waarvan men wist, dat zich daarin opstandelingen bevon den. In strooibiljetten, uitgeworpen door een met Indonesiërs bemand vliegtuig, werd de bevolking ver- Dit is de nieufre Engelsche vol automatische waschmachine. Men doet het waschgoed er in, voegt er wat zeeppoeder aan toe, haalt de schakelaar over enna veertig minuten komt de wasch er schoon en droog uit. zocht te blijven strijden voor de onafhankelijkheid. Een leider van de T.K.R. deed voor de radio vooral een beroep op de jongeren en verklaarde, dat de T.K.R. nu zijn toevlucht tot guerillatactiek had genomen. Indonesische rapporten melden, dat te Soerabaja duizenden Indo nesische soldaten en burgers zijn gedood. Ook in Batavia zijn Zaterdag avond weer gevechten geweest. Kinderen worden In Batavia ontvoerd. Gedurende de laatste weken hebben de extremisten in Batavia een steeds grooter aantal kinderen op straat ontvoerd. In de meeste gevallen heeft men omtrent de ontvoerden niets meer vernomen. In één geval werden twee zwaar verminkte lichamen gevonden. De politie schijnt machteloos te staan, en tot nog toe zijn geen gevallen bekend waarin een losgeld ge vraagd werd. Het verdwijnen van deze kinderen (twee dagen gele den verdwenen er nog twee uit een kamp), veroorzaakt aanzienlijke onrust in Batavia. Bantam een republiek Volgens onbevestigde berichten heeft Hadji Selan nu de „onaf hankelijke republiek Bantam" uit geroepen. Tegelijkertijd komen er berichten binnen over een groot aantal Indonesiërs, dat uit Batavia naar Bantam gaat teneinde zich na den ritueelen doop bij Hadji Selan te voegen, terwijl men ook meldt, dat een groot aantal Ban tammere naar de voorsteden van Batavia trekt. Beloftebreuk van Soekarno Radio Soerakarta heeft, ongeacht Soekarno's belofte aan de Britten om zijn uiterste best te doen om aan de gewelddadige campagne die door de extremisten wordt gepro pageerd een einde te maken, op hitsende mededeelingen gedaan, die weer door radio Sarabaja gerela- yeerd werden. Zelfs de officieuse botte weigering om generaal Mans- bergh's ultimatum te aanvaarden is door radio Soerakarta verder uitgezonden. In hoeverre dit be loftebreuk van de zijde van Soe karno is, wordt nu onderzocht. Crisis in het „Soekarno- kabinet". Onmiddellijk na de terugkeer van Soekarno uit Djokjakarta zal een kabinetszitting plaats hebben. Het is mogelijk dat eenige leden van het kabinet zullen worden vervangen door andere, die een meer extreme kijk op de zaken hebben, zoo verklaarde Soebardjo, „minister van buitenlandsche za ken". Pogingen om een nieuw ka binet te formeeren, zijn tot heden gefaald. Volgens de laatste officieele op. gave. bedraagt het aantal dooden onder de burgers van Nijmegen in het oorlogsjaar 19441945 2200. Ongeveer 5500 burgers zijn zwaar verminkt of hebben blij vend letsel. Het aantal lichtge' wonden is nog grooter. Men spreekt van 8000. CEN OVERZICHT van een aantal „OU-barges", die b(j de invasie gebruikt werden en door de Ver. Staten aan ons land geleend zjjn voor het transport van kolen uit het Roergebied. De kolen wor den als deklast vervoerd. De vaartuigen hebben een railing, ver vaardigd uit metaalstrooken, welke voor den aanleg van noodstart- en landingsbanen benut werden. OM DEN ARBEIDERS de beschikking te geven over de noodige fondsen om bin nenkort textielgoederen, huis raad e.d. te kunnen koopen. zijn drie mogelijkheden in zeer ernstige overweging: a. loonsverhooging, waarbij de arbeider zelf moet sparen: b. loonsverhooging, waarbij het meerdere inkomen voor dit doel wordt ingehouden (een spaarsysteem dus); c. de verstrekking van consumptief crediet. De vermaarde schrijver Emil! Ludwig heeft Zondag lnDen Haag gesproken over „Schuld en boete van het Duitsche volk". De Russen en Franschen en ook de Hollanders, aldus was zijn conclusie, begrijpen als buren den Duitscher beter dan de Ame rikanen en de Engelschen De laatsten willen „fair play". De Duitscher lacht daarom of zegt, als hij goed behandeld wordt: „dat Is nog eens een chef!". Duitschland moet streng wor den aangepakt. Een groot psycho logisch effect zal verkregen wor den, als ieder uniform verboden wordt. Deze oogenschijnlijk onbe langrijke maatregel zal op de mi litante generatie van heden groo- ten indruk maken,. Alleen het gevoel van schuld kan den Duitscher verbeteren. Een valsch medelijden van onzen kant zal funest zijn. Een Chineesche communisti sche woordvoerder heeft ver klaard. dat de communisten den regeeringstroepen den toegang tot Mandsjoerije over land zullen beletten. Hij zeide: „Er worden in Peking groote voorbereidingen getroffen om regeeringstroepen door de lucht naar Tsjangtsjoen in Mandsjoerije te vervoeren. De communisten willen den burger, oorlog beëindigen, maar onder de huidige omstandigheden zullen zij vooral weerstand bieden aan de regeeringstroepen, die de be vrijde gebieden binnentrekken". Tenslotte verklaarde hij nog, niets te weten van Yingkau (de door de Russen verlaten haven, die door de Chineesche commu nisten werd bezet). Hevige gevechten zijn ontbrand langs den grooten Chineeschen muur tusschen communisten en regeeringstroepen, waarbij voor het eerst artillerie en mortieren in agtie zijn geweest. Op een bijeenkomst van de R. K. Werkgeversvereniging te Tilburg is medegedeeld, dat voorbereidin gen zijn getroffen tot een nauwe aamenwerking van alle katholieke standsorganisaties, waarvoor z'al worden opgericht een Katholiek Bureau van den Arbeid. In het kader van dit bureau zullen alle katholieke standsorganisaties sa menwerken met het doel het ka tholieke sociale leven in de ver schillende aspecten tot een waar achtige gemeenschap te vormen. Het hoofdbestuur van den Nd.- Brabantschen Christelijken Boe renbond heeft een uitvoerig adres aan den Minister v. Land bouw, Visscherij en Voedselvoor ziening gezonden, waarin ge klaagd wordt over het te lang uitblijven van de noodzakelijke maatregelen, die voor deze boe ren, in het bijzonder voor den boer der kleinere bedrijven, een redelijk bestaan mogelijk maken. Talrijke mistoestanden worden opgesomd, zooals het tergend langzaam werken van het ambtenaren-apparaat, corruptie, dwaze praktijken bij de distri butie, brutale aanmatiging van controieerende ambtenaren en willekeur bij tuchtrechterlijke instanties, gevolgd door eischen, o.a. directe ten uitvoerlegging van de toezegging van den mi nister omtrent bijslagregeling ten bedrage van naar schatting non- derd millioen en het vrij-geven van den veehandel met afschaf fing der verplichte regeling. Voor de deur staat het mo ment, aldus besluit het adres, dat deze laatste krachtige roep om zeer spoedige beslissingen, dia den onrust nog kan wegnemen, overstemd zal worden door ern stige wanordelijkheden. Naar ons van de zijde van da Vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen Aardappel- handel wordt bericht is de voor zitter, de heer J. Bouwman, die door den P.O.D. was gearresteerd verdacht van samenwerking met de Duitschers, weer in vrijheid gesteld. Zooals men zich zal herinne ren heeft deze arrestatie veel stof doen opwaaien en dreigde aanvankelijk een staking in den geheelen aardappelhandel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1