NIEUW oos Britten zijn den toestand in Soerabaja meester L.T.B. in den druk der bezetting :nde :maar .g. raat meer jiiiiiiiiir DINSDAG 13 NOVEMBER 1945 BUREAUX zeventig jaar geen taxatiemarkt van rundvee meer De eerste InHië-vhsek* Problemen na de bevrijding de melkprijs verhoogd! member 1945 or een -5 uur. pers. N.V. enen heb- gemeente [id schema racht 168. gn hebben (lenen, oen, moe- aber 1943 1943 1943 |mber 1943 1943 1945 1943 - 1943 lan de lo- lemen. besparen met het aanvragen anmerking Èf00r" ider- '45 U ande dden Ieren ïmde jroe- te te ande. rordt e ln 1GEN LUTJES. vlug .ocht. I! f 7.65 f3.10 f 2.30 f2.89 f 7.95 f2.25 f2.04 f 1.02 f 0.79 Jaar ken. J htlng voor rsmachlne» verkrllgb. ILKMAAR 'Mllllllll reparatie VS, NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God U 't nergens veilig (Vondol) Alsonnementipri)* 1 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18780 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsinpel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 MGR. HUIBERS wordt Donder dag 15 November zeventig jaar. Hij bereikt „den leeftijd der sterken", een mijlpaal, waarop voor menigeen den tijd van rust gekomen'is en het dikwijls on aangename tijdstip, om een oud man genoemd te worden. Noch het een, noch het ander is met Monseigneur Huibers het geval. Hij kan, hij wil, hij mag rog niét gaan rusten. En hij behoeft het ook niet te doen. Want hij is nog sterk van lichaam en krachtig van geest en vervuld van, ruste, loozen ijver voor zijn groot, zwaar en verantwoordelijk werk als be stuurder van het volkrijkste bis dom van ons land en als deelheb ber in het bestuur der Vaderland- sche Katholieke Kerk, Waarlijk, als wij zijn rijk en waardig priesterleven overzien zijn jongen kapelaanstijd, zijn professoraat aan „Hageveld", zijn werk als bouwpastoor van een groote stadsparochie, zijn zeven jarigen arbeid als pastoor en de. ken van Hoorn, en zijn tienjarig Pontificaat van het Haarlemsche Diocees sinds December 1935, dan voelen wij hoe terecht op hem kunnen worden toegepast de klassieke woorden uit het boek Ecclesiasticus: „Ziedaar een Hoo- gepriester die gedurende zijn le ven aan God behaagde". EN ALS WIJ ONS herinneren, hoe de H. Stoel in 1935 juist een figuur als Mgr. Huibers uit. koos, om den Bisschopszetel in Haarlem's Kerk te bezetten, een figuur, doorkneed in de practijk van het parochieele priesterwerk in al zijn geledingen, dan hebben wij reden, om God dankbaar te zijn, Die ons in dien tijd en die daarop volgde! dezen Bis schop deed geven. Maar wij moeten ook Mgr. dankbaar zijn, voor de wijze, waarop hij zijn roeping heeft vervuld en vervul len blijft. Veelvuldig en veelomvattend zijn de zorgen van het Bisschop, pelijk Bestuur in deze tien jaren geweest, in het bijzonder de laat ste vijf jaren der overweldiging. Wij weten het, en wij spreken dankbaar over de wijze, waarop de Bisschoppen, de Kerk hebben doen standhouden en het Katho lieke Volk zijn voorgegaan in het verzet, tegen verdrukking en on recht. Maar die dankbaarheid dient zich uit te strekken over lessen vermaningen en aansporin gen, die de Bisschoppen ook onze jarige Bisschop Huibers vóór dien tijd hebben, gegeven. Want daarmede heeft Zijne Hoog waardige Excellentie, voortbou wend op de grondslagen van zijn Voorgangers, wijs en zorgzaam de fundamenten gelegd voor de overtuigende christelijke en na- Vervol,' 4e en 5e kolom) SOERABAJA is nu practisch geheel in handen van de Britsche en en Britsch-Indische troepen, nadat de stad eenige dagen het beeld heeft getoond van een frontstad. Vleigtulgaanvallen zijn onder nomen op Indonesische hoofdkwartieren, waarbij bommen werden geworpen met de melding van geplaatste voltreffers en ook tanks namen aan den strijd deel. BIJ DE „OORLOGSBUIT" trof fen de Britten massa's Japan- sche wapenen aan en zoo kan dan ook het bericht begrepen worden, dat drie Japansche generaals te recht zullen staan wegens het uitleveren van wapenen aan de Indonesiërs. Ruim 3000 Europeanen zijn door da geallieerden bevrijd. Da Ne derlanders die uit de gevangenis van Soerabaja zijn vrijgelaten, verklaarden dat zij veertien da. gen hebben geleefd onder om standigheden, die „nog slechter waren dan de drie en een half jaar in da zeer slechte Japansche kampen". Gewapende benden arresteer den ln Soerabaja linies en rechts Europeanen en brachten ze naar het hoofdkwartier van de Pe- moeda (jeugdbeweging) waar zij beroofd en bedreigd werden. Zij moesten „Merdeka" roepen (vrij. heid) en werden na dit tienmaal gedaan te hebben vrijgelaten. Anderen Werden aan de razernij van de menigte overgelaten, die hen met speren en bajonetten doodden. De Indonesische radio in Soe rabaja poogt ook de Chineezen in het conflict te betrekken door hen tot verzet aan te sporen „daar nu de tijd ook voor hen gekomen, is." Er schijnen volgens correspon denten vele dooden onder de Indonesiërs gevallen te zijn in de gevechten; de schatting Is nu reeds 1500, gewonden inbegrepen. Ook in Soerabaja zijn Sher- man-tanks aangekomen," terwijl er voor de nachturen een uit gaansverbod is ingesteld. A.N.P.-Aneta seinde, dat Soe- karno opdracht heeft gegeven meer extremisten in zijn, kabi net op te nemen. Wat de achtergrond van de gebeurtenissen betreft, deze wordt duidelijik bij het bericht, dat 20000 Japanners, waaronder 14000 mariniers zijn verdwenen. Zij Zooals in een officieel® publi catie ter kennis van de veehou ders is gebracht, worden de ver plichte taxatiemarkten voor ge- bruiksvee met ingang van Don derdag 15 November a.s. opgehe ven, als een van de maatregelen, die meer vrijheid in het veehou- dersbedrijf beoogen te brengen. Dat beteekent niet. dat de han del in rundvee geheel wordt vrij gegeven, maar wel, dat de vee houder. diè in het bezit van een aankoopvergunning is, niet meer op de taxatiemarkt, waar de run deren bij loting aan gegadigden worden toegewezen, terecht moet. Aankoopvergunningen blijven noodig om degenen, op wier be drijven te weinig vee aanwezig is, het eerst in de gelegenheid te stellen hun veestapel aan te vul- I len. Vooral omdat de geteisterde i gebieden thans grootendeels van j vee voor het winterseizoen zijn voorzien en in het algemeen de herverdeeling van den veestapel vèrgevorderd is, kan tot de op heffing der taxatiemarkten wor den' overgegaan. Wel blijven de verplichte vee levering en de overnamemarkten voor slachtvee bestaan, om hand having van het huidige nog altijd lage vieeschrantsoen te waarbor gen. schijnen zich ten zuiden van Ba tavia te hebben geconcentreerd. Oogetuigen vertellen, dat in den loop van den nacht van 28 Oct. de nationalisten een geweldigen aan val te Soerabaja hadden ingezet. Tegen de geallieerden streden, zoo vermeldt A.F.P., 20.000 Japanners met tanks en pantserwagens, het „geregelde Indonesische leger" en een menigte, die werd geschat op 120.000 prsonen. Van de vele Brit sche officieren, die zich in de stra ten bevonden, wist slechts een enkele aan den massamoord te ontkomen. Gevangen genomen Britsche soldaten en officieren werden gemarteld, verminkt en hun lichamen met geboeide armen in de rivier geworpen. Deze wan daden culmineerden in den moord op generaal Mallaby. Onder commando van K. D. Parmentier vertrok een DC 4 toestel van Schiphol naar Inciië. Deze proefvlucht van den Regeerlngstrans- portdienst hoopt men in vier dagen te volbrengen. Even voor het vertrek. De bemanning tijdens het spelen van het volkslied, aange treden voor het vliegtuig. (Foto: Holland Huis-P.) IN ZIJN OPENINGSREDE voor de eerste algemecne vergadering sinds de bevrijding heeft de algemeen voorzitter van den L. T. B. in het bisdom Haarlem, de heer G. W. Kampschöer. Maandag te Haarlem een blik geworpen op den algemeenen toe stand. De L.T.B. is sterk geworteld onder de katholieke boeren, tuin ders en kweekers, de organisatie is sterker opgebouwd dan ooit, een vrije organisatie op onze katholieke beginselen, voor eigen stand. De voorzitter heeft een uitvoerig relaas gegeven over den gang van zaken in bezettingstijd en de dwingende eischen van het oogenblik. PRINCIPIEELE organisatie blijft noodig; de katholieke boeren en tuinders hebben recht op die erkenning, ook door hun prinel- pieele houding ln den bezettings tijd. Zij wezen niet alleen den Landstand en al het andere zoete gefluit van den Nazi-vogelaar en zijn ^trawanten Damave, Ausens en Jansen af, maar zij hielpen Ne derland ook door den honger heen. In het algemeen heeft de Boeren- en Tuindersstand zich in den oorlog van den goeden kant laten kennen. De beste elementen van ons volk zijn op 't platteland in grooten getale te vinden. En wat er in de toekomst ook moge gebeuren, Nederland en zijn ge- eerbiedigde Koningin kunnen op onze leden rekenen. Wij vragen alleen waardeer! ng voor het werk van onzen stand, niet alleen van de medeburgers in de steden, maar ook van de Regeering. Spr. behandelde daarna de ge beurtenissen in den L.T.B. onder Duitschen druk. het drama der overweldiging; de L.T.B. -ver dween, de scholen kwamen ten slotte stil te liggen, de instellin gen baarden zorg, maar het dage- lijksch bestuur kwam meermalen in het geheim bijeen, om de richt lijnen van de leden te bepalen, die clandestien werden doorgege ven. De grootste gebeurtenissen vormden de boete-processie te Heiloo, De pogingen om de ka tholieke boeren, en tuinders in te voorbereiding van een publiek- echtelijk orgaan voor den Land en Tuinbouw door middel van den Stichting van den Landbouw, waartoe de L.T.B. mede het initia tief genomen heeft. Op 1 Novem ber bedroeg het ledental 12.123. De loonen zijn, vergeleken met voor den oorlog, in be langrijke mate gestegen, de consequenties daarvan zijn, dat de organisaties in den land- en tuinbouw moeten aandringen op verhooging van de producten. Plannen voor mechanisatie zijn in studie in verband met het tekort aan arbeidskrachten. Vervolg pag. 3, 5de kolom Een belangrijk bericht voor de landbouwende bevolking De varkensprijzen zijn verhoogd en in de op 28 October begonnen winterperiode wordt eeri melk- prijsverhooging van 3 cent per kg. melk ingevoerd. Een en ander op grond van de gestegen produc tiekosten. Deze prüsverhoogingen hebben voor den consument geen directe gevolgen. De overheid vangt de prijsverhooging met een toeslag op, terwijl varkensvleesch uit eigen Nederlandsche produc tie tot het volgend voorjaar nog vrijwel niet in algemeene distri butie kan worden gebracht, daar de productie uiterst gering is. Wel wordt thans de melkprijs voor den consument in het Zui den, welke prijs op een lager peil ligt dan elders, aangepast aan die voor overig Nederland met ingang van 25 November a.s. (Vervolg van 19 kolom) tionale houding, die het Katho lieke Volk in de zware oorlogsja ren had aan te nemen, en ook in derdaad gevolgd heeft. OP DEN GRONDSLAG van het Heilig Geloof en den Heiligen Godsdienst heeft de Bisschop, met vooruitzienden blik en groot regentenbeleid, die maatregelen in opvoeding en, onderwijs, in ver- eenigingen en pers genomen en doen nemen, die een versterking beteelcenden van de dijken tegen den opkomenden vloed en van de godsdienstige fundamenten tegen den naderenden storm. Dat was den vijand niet onbe kend gebleven en düs was zijn tactiek er op gericht, ondanks fundamen- dijken en versterkte ten, zijn doel toch te bereiken. Hij uueitNii en luinucrs ui «2 ,,oeirir,t.n«'' schakelen bij de_ gecamoufleerde™-^ de Kerk dood-verklaren nieuwe organisatie, mislukten, de| iso^eeraT'van*^ latere „Landstand" werd een vol komen fiasco. Hulde bracht spr. in het bijzonder aan den heer Groen, die zijn principieele hou ding met eenige maanden gijzeling moest betalen. Hulde aan de le den en de ambtenaren, voor hun fiere houding. Sinds de bevrijding heerschte er op alle gebied een chaos, ook in de organisatie, die van alles beroofd was en aan al les gebrek had. Thans hebben wij een herboren L.T.B., met nieuwe krachten en nieuwe afdeelingen, reeds vertegenwoordigd in ver schillende instanties en staande voor groote problemen. Voorop dat van de loonen en de prijzen, en de jeugd, van de pers en alle cul tuur. van charitas en onderwijs, haar zooals de Bisschoppen ln één van Hun brieven schreven. „verstikken". Ook dat hebben de Bisschoppen doorzien en zij hebben niet opgehouden, aan het Katholieke Volk de ware bedoe lingen van den vijand van Chris tendom en Vaderland voor te houden en ons de juiste houding te leeren, welke moest worden aangenomen. WIJ MOGEN VAN ONZEN leant niet ophouden, dit dankbaar te gedenken. Gelegenheden als dezen kroon-verjaardag van. den Bisschop zijn daartoe kansen, die wij niet voorbij mogen laten gaan. Niet op de eerste plaats, om den Bisschop persoonlijk te huldigen. Bisschoppen zijn daar in het al gemeen wars van en onze Bis. schop is dat wel heel in het bij zonder. Maar wel kunnen wij het bereiken van dit hoogtepunt in' het persoonlijke leven van den Bisschop benutten, om ons te be zinnen op de juiste houding, wel ke van ons wordt verwacht. Zoo dan danken wij den goeden God, Die den Bisschop naar onze her haalde gebeden en wenschen ze gende en bewaarde en wij dan ken Zijn Heilige Moeder, die door Mgr. zoo diep en vroom wordt vereerd, voor de bijzondere wijze, waarop Zij onzen Bisschop onder Haar bescherming geno men heeft. En wij danken onzen Bisschop, Mgr. Huibers, voor alles, wat Hij voor ons heeft gedaan, in het bij zonder voor de sterke, beginsel vaste en nationale leiding in de oorlogsjaren. Bij zijn zeventigsten verjaardag herhalen wij onze be. lofte, die dankbaarheid te zullen toonen, door de woorden en ver maningen en voorbeelden ter harte te nemen en in practijk te brengen, nu de Bisschoppen ons op zoovele wijze oproepen tot geestelijke vernieuwing en op standing. De Bisschop vraagt op zijn verjaardag geen iidele woor den en louter stoffelilke geschen ken. Maar wil allen kunnen iet» geven van onzen persoon: een ernstig en waarachtig streven, goede Katholieken, ware Christe nen te zijn, „van zuiver gehalte".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1