RINGERS' SCHOORSTEEN ROOKT WEER H1 Nieuw NoorciHollaniJsch Dagblacl Export van cacao- en chocolade-producten gedeeltelijk vrij HOERA RECEPTIE met Chocolade-tractatie bij V. D. op de eerste etage. Nobelprijs voor den vrede Dinsdag1 13 November 1945 zijn van mind'ere kwaliteit dan die van AmerikaanscLen bodem. Boven dien gingen slechterekwaliteiten voorheen naar de extrarieerbedrijven, moeten thans echter door de choco ladefabrieken verwerkt worden. En juist die fabrieken, zooals d'e N.V. Ringers, die zich hebben gespeciali seerd: op verfijnde soorten, ondervin den hiervan den meesten hinder. Er is echter kans, dat men spoedig weer Amerikaar.sche cacaoboonen zal kunnen verwerken. Geen melkchocolade. Naar de heeren Ringers ons mede deelden, is het voorloopig' uitgesloten melkchocolade te produceeren. Wel zijn hiertoe stappen ondernomen, d'och de stand der melkpoedervoorrad'en is, zoo riet precair, dan toch in ieder geval onvoldoende, om hiervan af te zonderen ter verwerking in d'e cho colade. Al met al zijn de perspectieven in dezen tak van industrie niet ongun stig te noemen en het is zeker niet uiftgeslaften, dat men spoedig weer met artikelen van werkelijk voor- oorlogschen kwaliteit voor den .dag zal kunnen komen. ER WOLKT WEER grauwe rook uit den schoorsteen van Ringers' Cacao- en Chocoladefabrieken N V Achter de muren en ruime vensters heerscht een levendige, men zou bijna zeggen vooroorlog- sche drukte. En het 'hooge arbeidstempo is er borg voor, dat ook in de toekomst de versnaperingsbonnen gehonoreerd kunnen worden. Toch kan men niet zeggen, dat de productie al op vooroorlogsch peil staat. Werkte men vroeger met ca. 600 man personeel, thans bedraagt de sterkte slechts 240. Wel kan met deze sterkte nog veel bereikt worden, want de N.V. Ringers staat van oudsher bekend als een der meest arbeids intensieve bedrijven van Neder land. Het tekort aan jeugdig en vrouwelijk personeel nijpt ech ter. De grondstoffen voorraden zouden misschien een hoogere productie als de huidige toelaten. Immers, er is minstens voor een half jaar cacao; suiker is er voor drie maanden voldoende. Het is nujiog niet te voorspellen, of de suikerpositie zoo betrekkelijk gunstig zal blijven. Oorspronke lijk, d.w.z. direct na de bevrijding van Java, kwamen er van daar zeer gunstige berichten. De ont wikkeling der gebeurtenissen in onze Oost heeft die positie echter aan het wankelen gebracht en men kan nog niet overzien, of de recente troebelen een spaak in het wiel zullen, steken. Zeker is, dat er in de verdere toekomst, relatief gezien, meer cacao zal zijn dan suiker, hetgeen tot ge volg zal hebben, dat er meer chocolade-artikelen geproduceerd zullen kunnen worden dan sui kerwerk. Sinterklaas zonder choco ladeletters. De traditioneele chocoladeletters zuilen wij op 5 December nog wel pioeten missen. De tijd om d'eze let ters te produceeren, Is te beperkt. Velen hebben er geen idee van, wat er aan voorraden verwerkt moet worden, wil men elke Nederlander laten snoepen. Elke periode met een rantsoen chocolade van 100 gram voor alle leeftijdsgroepen, vordert reeds een hoeveelheid van 900 ton; een niet onbelangrijke .hap dus uit de voorraden. Toch behoeft men voor de toekomst in dit opzicht niet al te pessimistisch te zijn. In het vervolg zal waarschijnlijk een regelmatige zij het kleine distributie van cho- coiaae-artikelen kunnen plaats vin den. Men vergete echter niet, dat in voer van cacaoboonen deviezen ver- eischt en dat is iets. waarmee men zeer zuinig moet omspringen. Er was geen suiker, wel cacao. Dat de geregelde productie van chocolade zoo lang op zich heeft laten wachten, is ook een gevolg van het feit, dat er wel cacao boonen waren, doch geen suiker. De fabrikanten hebben toen bij de regeering op suikerlevering aangedrongen en met succes. De regeering heeft zich daarbij waar schijnlijk laten leiden door de wetenschap, dat chocolade niet slechts snoepgoed is, doch tevens een welkome aanvulling van het rantsoen. Weinigen zullen b.v. weten, dat er in 100 gram choco_ lade-artikelen niet minder dan 35 gram vet is verwerkt. Er is hard gewerkt. Wanneer men weet, dat de N.V. Rin gers eerst eind Sept. en dan nog op kleinen schaal de productie is be gonnen, moet men respect hebben voor hetgeen gepresteerd is. Per 11 No vember was een bon bekend gemaakt voor chocolade-artikelen. Voor dien datum moesten echter de winkeliers bevoorraad' worden. Daarmee werd op 16 Oct. een begin gemaakt. Dit ge schiedde niet op vooruit ingeleverde bonnen. De fabrikanten zijn n.1. vrij gelaten in de manier van bevoorra den. Zoo heeft de N.V. Ringers haar afnemers bevoorraad, op basis van 71/» pCt. van de afname in 1940. Nederland kan weer exporteeren. Met ingang van 11 Nov. jl. is de export van cacao- en chocolade producten onder bepaalde voorwaarden althans vrijgege ven. Dit is een heugelijke ge beurtenis, want onze cacao- en chocolade-industrie is een na tionale zaak. Engeland, België en onze Koloniën waren' zeer belang rijke afnemers van onze verwerk te producten. Dit terrein moeten wij vooral nu herwinnen, want export helpt ons tevens aan de zoo noodige deviezen. Orvs land ligt in dit opzicht zeer gunstig en stond vóór den oorlog wat be treft onze cacao- en chocolade-in dustrie op de derde plaats in d'en rij der naties, achter Enge land en Amerika. Goede, hoewel niet vooroorlogsche kwaliteit. De kwaliteit van d'e huidige cho- oolade- en cacao-producten ia goed, hoewel nog niet vooroorlogsch. Men heeft nog Hechts de beschikking over Afrikaansche cacao-boonen en deze Vanaf morgen, WOENS DAGMIDDAG, houdt ST. NICOLAAS EN ZIJN ZWARTE PIETEN, telkens des middags van 24.30 uur Voorverkoop receptiekaarten zoo-- lang de voorraad strekt aan de parterrecassa's. ALKMAAR VISCHWEDSTRIJD Z ondag hield de Vischvereeniging „V.O.T." een wedstrijd in 't Waar land. Er werden in totaal 140 baar zen gevangen. De uitslag is als als volgt: 1ste prijs M. Termaat. 34 stuks; 2de prijs B. Jansen, 23 st.; 3de prijs R. Snijders, 22 st.; 4de prijs W. Siewers, 21 st., met groot sten baars, 24 cm. OPBRENGST COLLECTE De jj. Zondag hier ter stede ge houden collecte door personeel van de Ned. Spoorwegen in uniform, heeft 't mooie bedrag van ƒ1227.22 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertrude M. M., d. v Johannes H. de Jong en V. Jonk; Columbia A. C., d. v. Nicolaas Beentjes en N. Flutsch; Cornelis, z. v. Cornelis Mazereeuw en E. Roorda; Odilia A. J. M., d. v. Mar- tinus W P. Kappen en A. Bosch- ma; Petrus, z. v. Pieter de Jong en G. Hagen; Elizabeth, d. v. Jo- hanes Groen en T. Kluit. Getrouwd: Klaas de Wilde en Brunhilde H. E. Konczaliski. Ondertrouwd: Gerbrandus P. Schothorst en Lolkjen M. Schaap; Nicolaas Bijwaard en Johanna C. de Ruijter; Jan Voorthuijsen en Francisca Vergaaij; Alexander Harris en Anna Klasina Ursem; Johanes C. van Diepen en Adria- na M. Louwe; Franciscus Hendri- cus Beudeker en Maartje Scha- gen; Cornelis de Lange en Jean- nette A. de Lange; Egbertus H. J. Cock en Cornelia Holsmuller; Wil lem Ellis en Cornelia Zonneveld; Adrianus C. Hemels en Cornelia Twisk; Jacobus Smit en Maria A. de Groot; Jan Pehlig en Elisabeth Luiten; Willem Peek en Maria P. van Lienen; Wilhelmus J. Was sing en Geertruida van Leeuwen. Overleden: Gerardus J. Wille- kes, oud 72 jaar, gehuwd met G. Hollenberg; Jansje Sollie, oud 59 jaar. POLITIERECHTER. De Politierechter had dezen middag een groot aantal zaken te berechten inzake verboden vervoer van tarwe, gerst en visch voornamelijk paling. Zoo was Willem B. te Medem- blik op 23 Mei gesnapt met 12 kilo paling, 't Was voor een brui loft, beweerde hij. 't Kostte hem 25.of 10 dagen. 't Zelfde feit was Jacob S. op 21 Mei te Enkhuizen overkomen, evenals Cornelis B. en Augusti- nus B. Wegens verzachtende om standigheden kregen zij 10.of 5 dagen. Jacob F. te Enkhuizen had in Juni 2 maal paling vervoerd, 't Eerste feit werd bestraft met, 10.of 5 dagen, 't tweede werd getaxeerd op 7 20.of 10 dagen. Voor de verandering had Nico laas P., destijds te Ursem, een ruilhandel in tabak gedreven met Johannes B. aldaar voor een fiets. Beiden werden bestraft met 25.of 10 dagen, 't Was ge beurd in Maart 1944. Drie spoorbeambten te A'dam hadden op 16 Juni te Heilo een part- aardbeien gekocht, met het doel ze naar A'dam te vervoeren. Daarvan kwam niets, wel een zachte straf van 5 of 3 dagen. Andries K. te A'dam was in Maart met een auto uit geweest om wat groenten te koopen. In Midwoud werd een partij roode en witte kool opgedaan, maar het vervoer zonder bewijs was ver boden. Dus inbeslagneming volg de. Er was geen eigen bate m 't spel, vandaar 10.— of 5 dagen. Jan de B. te Hoorn was op 29 Mei aangetroffen met rogge, erwten, tarwe en capucijners, een aanzienlijke hoeveelheid. De prijs was 15.of 10 dagen. K. de W. te Ursem had voor J. Z. .te Oterleek 75 K.G. tarwe vervoerd, om die bij Timmerman te laten malen, 't Kostte beiden 30.of 10 dagen. 't Was niet prettig voor Jan M. te Egmond, dat hij onderweg zijnde met aardbeien werd aangehouden, 't Was niet in orde; vandaar een eisch en uitspraak van 40.— of 20 dagen. Leonardus J. vervoerde op 10 Juli 68 K.G. tarwe. Dit was boven de maat, blijkens de eisch: 50. of 10 dagen. Uitspraak was dito. Jacobus H. te Alkmaar was op 29 Juni onder Heilo aangehouden met 500 K.G. aardappelen, be stemd voor A'dam. 't Ging niet door, wel een boete van 25. of 10 dagen. Gelukkig voor P. K. te Heilo en W. v. S. te Beverwijk, dat ze gunstig bekend stonden. Ze ver voerden aardappelen, tarwe en gerst: De officier was matig in de eisch van 20.— of 10 dagen; de rechter vonniste f 15.— of 10 dagen. BESLUITEN 'GEMEENTERAAD Burgemeester en Wethouders van Alkma t hebben de volgende besluiten genomen-: a. tot vaststelling van een ver ordening houdende bepalingen voor de particuliere geldsehiet- banken in de gemeente Alkmaar, als bedoeld in art. 15 der Geld- schieterswet; b. tot intrekking van de be sluiten van 13 Mei 1943 en 10 Aug. 1943 betreffende reorganisatie van het maatschappelijk hulpbetoon en het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, tot wederoprichting van een gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, tot vaststelling van een reglement voor deze instelling en van een verordening op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, zoome de tot overdracht aan de gemeen telijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon van hare vroe gere bezittingen; c. tot verhuring van een ge deelte van het perceel Thorbecke- straat B 120 te Schagen aan het Rijk ten behoeve van het bijkan toor Schagen van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Alkmaar voor f 540.per jaar; d. tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1945 in verband met de verandering van inrichting van de ter beschikking van het Rijk gestelde lokalen voor de huis vesting van een Landbouwwinter- school te Alkmaar. URSEM BILJARTCLUB KRIJT OP TIJD Propaganda-avond De bilartclub K.O.T. te Ursem organiseerde dezer dagen in café Oudejans een propaganda-avond Het woord werd gevoerd door den heer Bosje, afgevaardigde der N.B.B.. die een zeer duidelijke uiteenzetting gaf van de rechten en plichten van de aangeslotenen bij den N.B B. Tot slot werden eénige wed J ij den gespeeld door de heeren Smit van Amsterdam, Boekei van Schagen en Oudejans van Ursem. HEERHUGOWAARD R.K. TOONEELVER. „PIUS XI" Op Zondag 18, Dinsdag 20 en Zondag 25 Nov. a.s. zal in de zaal van den heer Jac. Groenland een uitvoering worden gegeven door de bekende R.K. Tooneelvereen. „Pius XI". Opgevoerd zal worden het mooie bijbelsche tooneelspel „De Rabbijn van Seleta" in 4 be drijven. Dit stuk heeft in Amster dam overvolle zalen gehad, wel 'n bewijs dat het ook in de stad in den smaak is gevallen. EGMOND a. d. HOEF ZEEVOGELS I—I.E.V. I (Velsen) I—I De Zeevogels zagen zich voor dezen wedstrijd voor een moeilijke opgave geplaatst; zij moesten te gen het sterke I.E.V., dat de vori ge week Vitesse „kraakte", met 2 invallers uitkomen, maar zij heb ben zich in dezen wedstrijd van haar beste zijde laten zien, en de jubileerende vereeniging (I.E.V. vierde vandaag haar 10e lustrum) tenminste één puntje weten te ontfutselen. LANGEDIJK LANGEDIJK's HISTORIE. Dat er meer belangstelling voor de historie van onzen streek be staat dan menigeen verwacht zou hebben, is dezer dagen wel ge bleken, toen in „Concordia" te Noord-Scharwoude de eerste bij eenkomst werd gehouden, waar op initiatief van een aantal in gezetenen door den heer K. Zeeman Sz. te Noord-Schar woude, die zich zeer veel moeite getroost heeft en nog getroost om de geschiedenis van ons ge west te boek te stellen, een eer ste inleiding werd gehouden over de geschiedenis van Langedijk. De bovenzaal van „Concordia" was veel te klein om allen te kunnen herbergen. Een aantal personen heeft zich met een staanplaats op den gang tevreden gesteld, terwijl nog eenige tien tallen teleurgesteld naar "huis moesten vertrekken. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de wethou ders, de heeren N. Kooij en L. Schrijver; de burgemeester was verhinderd. De heer Zeeman heeft een uit voerige schets gegeven van de geschiedenis van Langedijk, niet. zoozeer wat de plaatselijke bij zonderheden betreft, maar meer als onderdeel van de omgeving, vanaf eenige eeuwen voor de jaartelling. Spr. ging den strijd na, welke de Westfriezen hebben moeten voeren tegen de graven van Holland en tegen den erf vijand, het water, zoowel van de zee als van de vele binnenmeren, welke onze provincie vroeger rijk was. Hij vertelde van het ontstaan van de eilanden Texel en Wieringen, van de vele water vloeden, welke de bewoners yan de lage landen zeer veel overlast en groote schade aan menschen- ïevens en have en goed" hebben gekost. Hoe in 1287 in Zeeland, Holland en West-Friesland 30.000 menschen zijn verdronken, hoe in 1570 Callantsoog zwaar geteis terd werd en Friesland 20.000 zielen missen moest door het wa ter en de Zijpe, in 1571 als oor logsmaatregel geïnundeerd werd en pas in 1597 weer droog kwam. In den strijd tegên den zeewolf is de Westfries sterker en zelf standiger geworden. Deze onafhankelijkheidszin van de Westfriezen heeft de Hol- landsche graven veel moeilijkhe den bezorgd, doch tenslotte wist Floris V, met medewerking van het water, dat voordien steeds de Westfriezen tot steun was ge weest, de Westfriezen te bedwin gen. Er werd een verdrag met hen gesloten en West-Friesland werd door middel van een aantal sterkten in toom gehouden. In den strijd tusschen Jacoba van Beieren en Philips van Bourgon. dië waren de- drie zuidelijke dor pen solidair met Jacoba, Oud karspel met Philips. Jacoba ver loor en ook onze voorvaderen hebben daarvan de wrange vruchten geplukt. Er moest een aanzienlijke schatting worden betaald, terwijl er ten eeuwigen dage een haarstedenbelasting van 4 grooten per jaar werd opge legd. De stadsrechten gingen ver loren en ieder dorp moest elk jaar toen mannen ter volledige beschikking van den overwinnaar stellen. Dit duurde tot 1455, toen, na gedane verzoeken door de be trokkenen, de heerscher zoo edel moedig was, in een pardonbrief, waarin wel zeer nadrukkelijk werd gewezen op zijn goedertie- renheidj deze zware lasten wer den kwijtgescholden, tegen beta ling van 20.000 schilden. Alk maar, dat in 1426 veroordeeld was de muren te slechten en de deuren uit de poorten te nemen, kreeg eveneens in 1455 weer het recht, deuren in de poorten aan te brengen. Naar aanleiding van deze inlei ding, welke met groote belang stelling werd gevolgd, werden talrijke vragen gesteld en door den spreker beantwoord. De tweeSs lezing zal op Zater dag 24 November worden gehou den, in de zaal van den heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN EN KLOMPEN. Er worden thans huis aan huis formulieren bezorgd voor het aanvragen van schoenen en klompen. Men verzoekt ons van de zijde van Ned. Volksherstel, er de aandacht op te willen ves tigen, dat deze formulieren uit sluitend bestemd zijn voor het aanvragen van klompen, aange zien er voor N.V.H. geen schoe nen meer te verwachten zijn. De schoenen gaan thans over de ge wone distributie en daarvoor heeft men eenige weken geleden reeds aanvraagformulieren kun nen afhalen. De bedoeling van deze klom penformulieren is, om een over zicht te krijgen van de behoefte, welke er momenteel aan klom- en bestaat. Men moet uit deze uis aan huis-verspreiding niet afleiden, dat er nu ook binnen kort voldoende klompen zullen aankomen om iedereen aan een paar klompen te helpen. De aan voer gaat nog maar langzaam aan. Het is wel goed, er even den nadruk op te leggen, dat men zoo bescheiden mogelijk dient te zijn met het aanvragen. Wanneer men geen dringend,gebrek heeft en dit geldt ook voor andere arti kelen moet men niet aanvra gen. Het werk van N.V.H. en dis- tributiedienst wordt er door be moeilijkt en de kans dat de men schen, die wel dringend behoefte hebben aan een of ander artikel, h'et juist niet krijgen, wordt- er door vergroot. EGMOND' BINNEN POSTJUBILEUM Up 16 November a.s. hoopt de heer H. Mooy, Desteiier-statlonnouder te Egmond Binnen zijn 25 jarig jubileum bij een dienst der P.T.T. te herden ken. De heer Mooy, heeft zich gedu rende het afgeloopen 25-jarig tijd vak steeds op voortreffelijke wijze van zftn' plicht gekweten en is vooral door zr|n bekende hulpvaardigheid, en zt)rj gelijkmatig, aangenaam ka rakter een gaarne geziene persoon lijkheid geworden. Ongetwijfeld zal het hem op zijn feestdag aan belangstelling van de zijde van zijn vele dagelijksche klari. ten niet ontbreken. De Nobel-Commissie van het Noorsche Parlement heeft heden den Nobelprijs 1945 toegekend aan den heer Cordell Huil. De Nobel prijs voor 1944 wordt uitgereikt aan 't Internationale Roode Kruis, dat zulle prachtg werk onder de gevangenen gedurende den oor log verricht heeft. OFFICIEELE PUBLICATIE. AFSCHAFFING TAXATIE- MARKTEN VOOR RUNDVEE. De verplichte taxatiemarkten voor gebruiksvee worden met ingang van Donderdag 15 Nov. a.s. opgeheven. Bij den handel in gebruiksvee blijven evenwel aan koopvergunningen vereischt. Het vervoer van runderen moet door geleidebiljetten gedekt zijn, ten einde te bereiken, dat de bedrij ven, waar, hetzij door oorlogs handelingen, hetzij door andere omstandigheden, te weinig vee aanwezig is, in de eerste plaats in de gelegenheid komen hun veestapel aan te vullen. Verder blijven de maximumprijzen voor het gebruiksvee van kracht. De overnamemarkten voor slachtvee evenals de verplichte veelevering blijven bestaan, aangezien het anders zeer twijfelachtig zou zijn of het vleeschrantsoen voor de burgerbevolking zou kunnen worden gehandhaafd. Door het opheffen van de taxatiemarkten is het echter niet meer mogelijk, dat gebruiksvee wordt geleverd ter voldoening aan een last tot levering in verband met den op- gelegden aanslag. Overwogen wordt verder op korten termijn om verlichting toe te passen, in die gevallen, waar de veestapel zeer sterk door de veelevering is of zou worden aangetast, indien aan den aanslag zou worden voldaan. OPHEFFING MAATREGELEN. VEEHOUDERIJ. Het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening maakt bekend, dat het thans mo gelijk is eenige maatregelen op net gebied van de veehouderij op te heffen. Zoo zullen met ingang van 15 November de Taxatie markten voor rundvee worden afgeschaft en met ingang van 19 November de taxatiemarkten voor paarden verdwijnen. Het verplicht wegen van ieder huis- slachtingsvarken wordt met in. gang van heden vervallen ver klaard. De aankoopvergunningen voor gebruiksvee, zoowel als voor paarden, zijn verhoogd tot 1.50 per K.G. geslacht gewicht, ter wijl met terugwerkende kracht, ingaande 28 October j.L, de win- termelkpriis is verhoogd met 0.03 per K.G. melk. De véehou. ders worden voor nadere bijzon derheden verwezen naar desbe treffende afzonderlijke publica ties.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2