Verkiezingen in den L. T. B. Nieuw NoordhoHandscH Dagblad 3 De jonge Boeren- beweging RADIOPROGRAMMA Weinig opwekkend De repatrieering uit Indië Veiligheidsraad voogd over de atoombom? Fords in aantocht R.K. Werkliedenverbond De doodstraf Agitatie in Slowakije De conferentie te Washington Het proces tegen de oorlogsmisdadigers DE KONING WAS GEEN VERRADER Beter nieuws uit Indië Goede vangt in België Dinsdag 13 November 1945 ENORME BELANGSTELLING bestond er Maandagmiddag in het gebouw van den „Kegelbond" te Haarlem voor de algemeene vergadering van den L.T.B., die zeer bijzonder in het teeken van de verkiezingen stond. De vergadering moest om vijf uur eindigen, en niet alleen waren toen nog niet alle verkiezingsuitslagen bekend, maar enkele stemmingen konden niet meer plaats vinden. Na eenige deliberatie over de stagnecrende gevolgen daarvan, is tenslotte be sloten, dat in de maand December opnieuw een vergadering zal woren gehouden. HET EERSTE belangrijke resuL taat was inmiddels, dat tot algemeen voorzitter werd geko zen de heer G. W. Kampschöer te Monster, met 750 stemmen, in herstemming met het Kamerlid M. P. v. d. Weyden uit Noorden, die 482 stertimen had. Bij de eer ste stemming hadden de heer Jac. Groen te Alkmaar 244 st., Kamp schöer 568, v. d. Weyden 426. Tot voorzitter van den Tuin dersvakgroep werd gekozen de heer Jac Groen, met 648 stem men, tot voorzitter van de Kwee kersvakgroep de heer J. W. A. Lefeber te Lisse, met 171 st. te gen 116 op den heer J. Elders te Bovenkarspel. Voorzitter van de Veehoudersvakgroep werd, bij acclamatie, de heer M. P. v. d. Weijden, de voorzitter van de Akkerbouwgroep is nog niet be kend. Deze voorzitters vormen, met den algemeen voorzitter, het da- gelijksch bestuur. Het Hoofdbe stuur wordt gevormd door dit D.B. plus twee leden üit elk vak groepbestuur, deze verkiezing kon. echter niet meer plaats heb ben en zal in de Decemberverga- dering geschieden. De vakgroepsbesturen. In het bestuur van1 de vakgroep kweekers werden gekozen de h.h. J. Elders te Bo venkarspel; Jac. Prins te Anna Paulwna; C. A. Freriks te Hllegom; Th. Helsloot te Aalsmeer; C. Huigsloot te Roel ofsarends veen P. Damen te Honselerdijk en G. Llootjes te Boskoop. Het bestuur van Akkerbouwvak- fe'roep zal bestaan uit de he eren H. A. Giesen, Wieringermeer, tijdelijk te Meóemblik; W. J. Koekboren te Hoof dorp; A. L. Jacobs te Bleiswijk; J-- C. de Wit, Achthuizen en P. Kijk Aziht Oudelande (Zeeland). In het Tuindersvakgroepbestuur werden gekozen de heeren D. Bij voet te Onderdijk; P. P. Schipper te Zwaag; Nic. Vendel te Heemskerk; G. J. ottenhof te Amsterdam; J. Th. Volgering te Langeraar; A. C. van Kuijven te Poeldijk en M. Nijsten te 's Heerenhoek; terwijl nog een her stemming moet plaats hebben tus- sclren de heeren H. van Tol te Loos- duinen en A. Valkenburg te Bleis- wijk. Voor de negen plaatsen in het be stuur van de vakgroep Veehouders moesten nog tw^e herstemmingen plaats hebben. Gekozen werden reeds de heeren J. B. van Kampen te Spierdijk; M. J. Veeger te Wester- mlent, Texel; J. J. van Schie te Haarlem; W. A. C. Meekel te Bui- tenveldert; H. J. Miltenburg te Bo degraven; M. P. v. d. Weijden te Ze- Venhoven en A. C. Paardekooper te Zoeterwoud'e. Wij vernemen nader, dat in d'e tuindersvakgroep gekozen is de heer Van Tol, Loosduinen, in de veehou dersvakgroep de heer Roeleveën, H- pendam en d'e heer Ammerlaan. Tot voorzitter van de vakgroep Akkerbouw is gekozen de heer Gie ten. De bespreking van het belangrijke rapport van het Werkcomité werd uitgesteld, wegens verhindering van den rapporteur, Ir. Heymeijer en med'e in verband met verschillende voorstellen, om de organisatie Ingrij pendte wijzigen door het invoeren van een provinciale indeeling, met een eigen bestuur voor elke provin cie. Woensflag 14 November 1945 HILVERSUM I, 301 M. 7.30 Och tendklanken; 7.50 Ochtendwijding; 8.01 Nieuwsber.; 9.00 Radiobaken; 10.00 Muziek bij c'en arbeid; 10.45 Rauio ziekenbezoek; 11.15 Kook- praatje; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.45 Berichten var; krijgsgevangenen Uit het Verre Oosten; 12.01 Popu laire dansplaatjes; 12.35 Orgelconcert 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Gramofoon muziek; 14.30 Potpourrieën uit de oude doos; 15.15 Kwartier voor d'e vrouw; 15.30 Londen Symphony Or chestra; 16.31 Na schooltijd'; 16.45 Mu ziek voor de jeugd'; 17.00 Hollywood zingt; 18.04 Ster van den dag. Step- han Grappelly; 18.15 Cabaret: Zes en een kwart; 18.30 Rijk overzee; 18.45 KTontjor.gmuziek; '19.00 Nieuwsber. en reportage; 19.30 Programma voor d'e B.S.; 20.15 De Londenschen cor respondent; 20.30 Gramofoonmuziek; 21.00 Hoorspel: Walvischjagers; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding door kap. ,T. A. Snoeren. HILVERSUM H, 415 M. 18.01 De Nieuwsberichten; 19.00 Avondmelo dietjes; 19.30 Kerkdienst; 20.30 Rosa Spier harprecitai: 21.00 De patriot; 21.15 Eddy Walis speelt; 21.45 Avor.d- wijmg: 22.01 N.ieuwsDer.; 22.15 En semble George Frank. Het voorstel tot Invoering van een progressieve contributie bracht heel wat tongen in beweging. Algemeen kor; men zich wel met het systeem vereenigen, maar voör de eene groep achtte men het voorge stelde tarief te laag, voor de andere te hoog. Uitstel van behandeling werd bepleit. De voorzitter verzette zich daar krachtig tegen en zag ten slotte zijn vasthoudendheid beloond; voor een jaar werd het voorstel aan vaard. De begrooting voor 1946 were; goedgekeurd, evenals een voorstel tot aflossing van rentelooze obliga ties. Prof. Cleophas gaf eenige bijzonderheden op de gebeurtenissen met de Onderwijs- vereeniging en de L.T.B.-schade in den bezettingstijd. Ook hier mislukte de opzet van den Land stand volkomen, al moest sinds 1943 het offer aanvaard worden, dat onze leden hun kinderen niet naar de scholen konden zenden. Thans hebben wij een taak bij den wederopbouw en ook de Kerk heeft daar een taak, die erkend dient te worden, gelijk erkend is de rol, die de Kerk in het verzet speelde. Niet genoeg kunnen wij de houding van de Bisschoppen prijzen. Thans moet allerwege worden begrepen, dat vernieuwing en wederopbouw niet kunnen zon der geestelijke vernieuwing. De Kerk kan niet uitgesloten worden uit het nationale leven. De geva ren zijn nog niet van de lucht! Wij moeten ons beginsel voor de volle 100 procent uitleven. Spr. wees op de Jongerenbeweging In het groote jongerenverbond van arbeiders, middenstanders en boeren, krijgt de L.T.-jongeren groep een zelfstandige plaats on der leiding van rector Brans uit Haarlem. Deze L.T. zal werken in nauw contact met de L.T.B., ook plaatselijk'. De L.T.B. moet dit werk stimuleeren, jong en oud moeten samenwerken, om de or ganisatie van den Katholieken Boeren- en Tuindersstand sterk te maken ondanks influisteringen van zekere zijde. Wij moeten de wereld overweldigen, door de macht van de liefde en de rechtvaardigheid. De DIENSTBODENNOOD is groot. Een waarheid ais een koe. Wij zijn ons wel be wust, geen nieuws te verkon digen. Op allerlei wijzen maakt men dus het zich aan bieden als gedienstige aanlok kelijk. Wij kennen in onze streken de schoone traditie, dat men tegen Kerstmis nieuw personeel huurt. Dat is al ver leidelijk op zich zelf. Wie krijgt dan niet visioenen van heerlijke ganzenbout en geu rige balkenbrij? Ergens in West-Friesland wordt met Kerstmis een meisje gevraagd, doch in de desbetreffende ad vertentie lazen wij, dat aan hetzelfde adres een partijtje puin te koop is. Dat is minder aanlokkelijk. Om een even- tueele candidate den schrik op het lijf te jagen. In ieder geval geven wij haar den raad, eerst eens te informeeren, wat er van haar voorgangster Is ge worden! De repatrieering van de burger lijke personen die in Japansche concentratiekampen zijn geweest en er prijs op stellen naar ons land terug te keeren, zal geschieden door den dienst der repatrieering van het M.G. onder leiding van den kolonel van Os van Delden, die zich hiertoe naar Indië heeft begeven, of daar reeds is gearri veerd. Daanaast heeft ook de dienst der repatrieering van het depar tement van sociale zaken een hoogst belangrijke taak. Het M.G. verzorgt n.l. den rechtstreekschen terugvoer uit Indië naar Neder land per schip of per vliegtuig, zulks in overleg met de Neder - landsch-Indische regeering. De diensf van het departement van sociale zaken neemt de zorg op zich voor allen die niet -recht streeks dus b.v. via Amerika, En geland of Frankrijk naar Neder land terug komen. Hij heeft daar toe in verschillende landen bu reaux in het leven geroepen. Volgens inlichtingen uit gezag hebbende bron te Washington zou Attlee aan president Truman heb ben voorgesteld, te pogen van Sovjet-Rusland een verklaring te verkrijgen over de uiteindelijke eischen voor zijn veiligheid aan Europeeschen kant, als onderdeel van een plan tot verzekering van een volledige overeenstemming tusschen de groote mogendheden en tot het instellen van een „pool" van geheimen betreffende de atoomenergie en andere we tenschappelijke onderwerpen. Naar beweerd wordt, zou dit voorstel de instemming hebben van den Canadeeschen eerste- minister. Mackenzie-Wing. Mocht Attlee er niet in slagen Truman of Stalin voor zijn plan te winnen, dan is het mogelijk, dat een ander voorstel ervoor in de plaats zal treden. Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten en Canada zouden zich willen verbinden in een overeenkomst, volgens welke de. atoombom een geheim zou blijven, maar volgens welke de bom uitsluitend zou worden ge bruikt op verzoek van den Vei ligheidsraad. Het blijkt, dat de Fordfabrie ken te Detroit aan Amsterdam voldoende onderdeélen op korten termijn kunnen leveren voor den bouw van Ford en Mercury auto mobielen en ook vrachtwagens -en wel in die mate, datde Fordfa briek te Amsterdam reeds voor geruimen tijd volop in bedrijf zou kunnen worden gesteld. Het R.K. Werkliedenverbond zal op Maandag 19, Dinsdag 20 en Woensdag 21 November op het gemeenscbapsoord „Drakenburg" de eerste verbondsvergadering na de bevrijding houden. Aan de orde komt o.a. behan deling v'an het ontwerp nieuwe verbondsstatuten, vr n het con cept-begin 5e verklaring der Ne derlandsche Katholieke Arbei dersbeweging en het concept-ur gentieprogram. Voorts zullen o.a. behandeld worden een voorstel om over te gaan tot oprichting van een cul- tuurdiènst en een rapport inzake oprichting van een instituut voor sociaal-economische vorming. Verder staat op de agenda be handeling van het onderwerp „annexatie" Inleiders zijn prof. dr. J. v. d. Brink, mr. J. H. van Maarseveen en dr. A. C. J. de Vankrijker. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. |N TWEE GEVALLEN heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam weer de doodstraf ge- eischt. Allereerst tegen den 2b- jarigen schilder Joh. C. Groot uit Zaandijk, wegens vrijwillige dienstneming bij de S.S., Land storm Niederlande in Nov. 1944. Als reden gaf verdachte op, dat hij dit gedaan had om naar huis te kunnen komen. Aan zijn voor nemen om te vluchten en onder te duiken heeft hij geen gevolg durven geven. In het begin van dit jaar lag hij met zijn onder deel Ven de Nederlandsche S.fa. tegen den Ttijn bij Rhenen, toen bij Arnhem gevochten werd. De advocaat-fiscaal toonde aan dat de Landstorm wel degelijk onder den Fuhrer stond en be wees de schuld van dezen ver dachte aan het ten laste gelegde hoogst ernstige misdrijf en vroeg tegen hem „de eenige straf die ons en onze bondgenooten het gevoel geeft dat er hier recht ge sproken wordt", nl. de doodstraf- Mr. Westrik noemde dezen Groot „een stakker, een speelbal van het noodlot, die te stom is om te weten wat politiek is" en verzocht het Hof met alles reke ning te houden en of wel, als dat mogelijk is, hem voorwaardelijk te veroordeelen, of wel een on derzoek naar zijn geestvermogens te doen instellen. Ook Johannes A. van Eyck, 23- jarig wever uit Renkum, heeft zich laten overhalen bij den Landstorm dienst te nemen. Bij de capitulatie lag hij bij Elst- Rhenen. Daar heeft hij de uni form weggegooid en in eigen burgerpakje is hij later door de B.S. gepakt. De advocaat-fiscaal eischte te gen Van Eyck op gelijke gronden de doodstraf. Mr. Haase, verdediger, zei dat hij voor een geestelijk volwaar dig S.S.'er geen woord ter ver dediging zou willen zeggen, dus, wanneer deze man niet psychisch ontoerekenbaar is, refereer ik mij aan het oordeel van het Hof. H. K. H. Prinses Juliana heeft dezer dagen in haar kwaliteit van Presidente van Nederlands Volksherstel een bezoek aan Groningen en Friesland gebracht. Te Dokkum onderhield de Prinses zich tijdens een eenvoudigen koffiemaaltijd met haar lafelgenooten. De maaltijd werd opgediend door dames in Friesch cc3tuum. (Foto Anefo/Meijer-P) De gewezen president van den tijdens de Duitsche bezetting ge stichten onafhankelijken staat Slo wakije, mgr. Tisso en leden van diens regeering, zijn onlangs door de Amerikaansche bezettingstroe pen aan de regeering van Tsjecho- Slowakije uitgeleverd en in de ge vangenis van Bratislava opgesloten waar zij binnenkort door het volks gerechtshof zullen worden veroor deeld. Dit is voor de aanhangers van de Slowaaksche autonomie, die nog steeds talrijk zijn, aanlei ding geweest voor het op touw zetten van een agitatie door het verspreiden van anonieme pam fletten. De Slowaaksche politie heeft echter met kracht ingegrepen en heeft in het gëheele land een groot aantal arrestaties verricht. Naar in welingelichte kringen verluidt hebben de Britsche, Ame rikaansche en Canadeesche staats lieden het plan van Attlee voor de internationalisatie van alle we tenschappelijke geheimen van mi litaire beteekenis grondig bespro ken. Op het oogenblik werken de Britsche en Amerikaansche des kundigen de details afzonderlijk uit. Wanneer de stukken gereed zijn zullen Attlee en Truman weer bijeenkomen om een overeenkomst uit te werken, een officieel slot communiqué zal dan de Anglo- Amerikaansche politiek bekend maken. Naar te Neurenberg bekend werd, is onder de vier aanklagers in het proces tegen de oorlogsmis dadigers verschil van meening ontstaan over de vraag, of het proces in verband met de ziekte van Gustav Krupp von Bohlen zal moeten worden uitgesteld. Amerika huldigt het standpunt, dat, wanneer Gustav Krupp niet in staat is het proces bij te wonen, in zijn plaats zijn zoon Alfred aangeklaagd zal moeten worden. De drie overige mogendheden; Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk, wenschen Gust. Krupp dan bij verstek te veroordeelen, omdat het proces anders zou wor den vertraagd. Het Hof zal Woensdag in deze aangelegenheid een beslissing nemen. Radio Brussel heeft gisteravond een rede van den Belgischen mi nister van buitenlandsche zaken Paul Spaak uitgezonden, welke rede in het parlement gehouden werd. Spaak zeide; „De koning was geen verrader, doch hij wenschte voor België een terug keer tot de neutraliteit. Dit poli tieke beleid van den koning ten behoeve van de neutraliteit was een ernstige vergissing, omdat deze oorlog onze oorlog was. Het was -onze plicht, hem tot het bit tere einde voort te zetten Ko ning Leopold beging eveneens ernstige vergissingen door naar Berchtesgaden te gaan, door zijn kinderen naar Italië te zenden, door een telegram aan Hitier te zenden enzoovoorts. Wij kunnen 's konings houding politiek niet verdedigen. Indien wij zulks de den, zou dit een ernstige vergis sing op internationaal politiek terrein beteekenen. Wij kunnen geen politiek van dienstbaarheid en zelfvernedering aanvaarden. De koning handelde ln goed ver trouwen, doch zijn politiek faalde. Naar van Nederlandsche zijde uit Bangkok wordt bericht, is de lichamelijke gesteldheid der zich' aldaar bevindende 11.000 ex- krijgsgévangenen, die de Japan sche gevangenschap hebben over leefd, thans dusdanig verbeterd, dat allen geschikt zijn het werk te hervatten. Deze mededeeling kan gedaan worden op grond van de medische rapporten, die zijn binnengekomen. De heer van Boxtel Jr. uit Til burg ontdekte dezer dagen voor een bioscoop te Brussel zijn in September .1. gestolen auto. Hij haalde er een Brusselsche politie agent bij en samen wachtten zij, tot een chique gekleede heer en dame, uit de bioscoop komende, met den wagen wilde wegrijden. Toen greep de sterke arm in. Het bleek een gelukkige greep te zijn. Want een nader onderzoek bracht de politie op het spoor van een in ternationale bende van autodie ven, welke haar vertakkingen had over het geheele vasteland van Europa. L.T.B. IN DEN DRUK DER BEZETTING (Vervolg van pag. 1, 4e kolom) Wat de prijzen betreft, is nu het woord aan den minister, om zijn woord gestand te doen, dat de prijzen van de productie in overeenstemming gebracht zou den worden met de verhoogde loo- nen. De prijzen moeten worden doorberekend en men moet afstap pen van het systeem, dat wordt uitgegaan van het bedrag, dat de consument kan betalen. Wat de marges betreft voor groothandel, tusschen- handel. kleinhandelaar en produ cent, deze zijn in den oorlogstijd breed bezien. Men raakt er nu aan gewend, ten nadeele van den landbouw. Een commissie van de Stichting zal deze kwestie onder zoeken. De vraag zal daarbij aan de orde moeten komen, in hoe verre de tusschenhandel geratio naliseerd kan worden. Hoe staat het met de toekomst van onze jonge boeren en tuinders? Er is bij tienduizenden behoefte aan een eigen bedrijf. Oplossing zal gezocht moeten worden in emigratie en annexatie. Principieel is spr. geen voorstander van emi gratie, maar ze zal aanvaard moe ten fvorden als uiterste noodzaak. Wat de annexatie betreft, staat het H. B. op het standpunt, dat de enorme schade, welke de Duit- schers ons berokkend hebben, het best door gebiedsuitbreiding kan worden hersteld, maar dan dient de toe te voegen grond alleen door Nederlanders bewoond te worden. Spr. vertouwt dat de Re- regeering diligent zal zijn. Over de gelfisaneering zei de heer Kampschoër tenslotte, te hopen, dat de Regeering bij de te volgen belasüngpolitiek er rekening mede zal houden, dat onze bodem uitgeput is door roof bouw, en ook de inventarissen niet meer op peil zijn. Vóór 1940 wa ren land- en tuinbouw aangewe zen op steun en zaten diep in de schuld. Het H.B. is diligent, ook wat de déblokkeering betreft. Verstand en nuchter oordeel leiden de actie van het H.B. om geleidelijk tot meer bedrijfsvrij- heid te komen, met name wat be treft de regeling voor gebruiksvee en paarden. Spr. bracht tenslotte een bijzonder woord van dank aan de bestuursleden Verkleij, van Rijn en Broersen. die gemeend hebben hun plaatsen aan jongere krachten beschikbaar te moeten stellen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3