De beleekmis van giraal verkeer De Wasseaaarscke burgemeester MIjll ontkennen Er kom! weer gemeeite-politie Nieuw NoordHollandsch Dagblad 3 Wij moeten er aan wennen UDereldttieuws SPAARCERTIFSCATEN Het effectenverkeer Deportatie van Italianen UITSTEL PROCES- NEURENBERC? Ernstig vliegtuigongeluk Amerikaansche schoenen ,111 heel! de zwaarste siraf verdiend" LANDWACHT geen Duitsche organisatie Duifsehe oorlogsindustrie vernietigd Samenwerking van iwee departementen De besprekingen te Washington Donderdag 15 November 1945 MINISTER LIEFTINCK heeft in zijn rede gesproken over de beteekenis van de girale reke ningen. Het girale verkeer. Deze girale rekeningen ver schaffen het verkeer een zeer bruikbaar middel om de nood zakelijke betalingen te blijven verrichten, ook zonder de be schikking over contant geld. Ve. len staan tegenover deze beta lingswijze nog wat onwennig, maar vele anderen hebben door de ervaring geleerd, dat deze wijze om betalingen te verrichten ook ontegenzeggelijk voordeelen heeft. Zij maakt het houden van grootere bedragen aan contant geld in huis of in de zak overbo dig en schenkt daardoor grooter veiligheid; zij vormt een rem op het doen van lichtvaardige uit gaven, die anders maar al te ge. makkelijk door een greep naar de beurs of de portefeuille plaats vinden; zij maakt quiteering overbodig en verschaft gemak kelijk bewijsstukken van een verrichte betaling. Deze voor deelen zijn echter afhankelijk van een vlotte afwikkeling der overschrijvingen en van het vol strekte vertrouwen, dat aan het tegoed bij een bank of giro-in stelling dezelfde betalingsmoge lijkheden zijn verbonden als aan het geld, dat men bij zich kan dragen. Aan dit laatste behoeft men geen oogenblik e twijfelen. Het girale tegoed is even bruik baar en de vrijheid om daarover te beschikken, zal op dezelfde wijze worden ontzien als aan vaard is voor de nieuwe bank en muntbiljetten. De eenige vrijheidsbeperking die tep aanzien van de girale re keningen nog bestaat, betreft de opneming van die tegoeden in contant geld. Deze regeling is echter alleen van toepassing op de girale tegoeden, die door in levering van oud geld zijn ont staan. Over nieuw geld, dat men bij een bank brengt, kan men niet alleen vrij beschikken door overschrijving maar ook door het op te nmen naar willekeur. Dit geldt echter niet voor de stortingen bij den postcheque- en girodienst. De moeilijkheden die zich t.a.v. deze instelling voor doen, zijn uitsluitend van techni" schen aard en zullen zoo snel mogelijk worden ondervangen. Men bedenke, dat de organisatie van dezen dienst op het onder houden van gesplitste met name van girale en vrije re keningen in het geheel niet was afgestemd, hier moeten wij met een tijdelijke oplossing genoegen nemen, die, zoolang zij duurt voor de betrokken rekeninghou ders ongetwijfeld eenig ongerief veroorzaakt, maar die niet lan ger zal worden gehandhaafd, dan strict onvermijdelijk is. Bij de banken, die op dit soort werk veel beter zijn ingesteld, waren de moeilijkheden dan ook veel minder groot en de vertra ging in de uitvoering van op drachten tot overschrijving op girale rekening, die aanvankelijk ook daar is opgetreden, vermin dert thans bij vele instellingen met den dag. er een spoor na te laten zijn ge deporteerd. Hulde aan de werkers! In dit verband breng ik gaarne hulde aan het bankpersoneel, dat gedurende de achter ons liggen de weken een hoeveelheid werk heeft verzet, waarvan de buiten- staander zich geen voorstelling kan maken. Met groote ijver en plichtsbetrachting heeft 't bank personeel soms tot diep in den nacht aan het verwerken der op drachten gearbeid en daarmede een navolgenswaardig voorbeeld gesteld van dienst en toewij ding aan de publieke zaak, die 't grootste respect afdwingt. Dat de zoo diep ingrijpende geldver. nieuwing zonder ernstige storin gen van het betalingsverkeer tot dusverre is geslaagd, is in de eerste plaats aan de bank-em- ployés te danken. Hierbij ver geet ik niet, het omvangrijke werk, dat bij de uitgifte van de geldkaaren door het personeel van de distributiekantoren is verricht, noch de bijdrage, die 't personeel van de postkantoren den postcheque, en girodienst en van de andere instellingen, die aan de geldsaneering hebben meegewerkt, aan het welslagen daarvan hebben geleverd. In het bijzonder vermeld ik hierbij nog den belastingdienst, die in ai zijn' geledingen in actie is en bij de „iet den grooten voed'- controle en opsporing voortreffe. eeinood. De joego- lijke resultaten heeft geboekt. Ik spreek van het welslagen der geldvernieuwing en bedoel daarmede in de eerste plaats, dat de operatie, die werd uitgevoerd, den patiënt niet door een te sterk bloedverlies of een gevaar lijke vertraging in den bloeds omloop aan het einde van zijn krachten gebracht heeft. Daar van is geen oogenblik sprake geweest. Het herstel is door de geldoperatie niet vertraagd, in tegendeel heeft het door dit in grijpen aan kracht gewonnen. Men moet deze zaak vooral breed en onpersoonlijk zien, dus in het licht van het welzijn der gemeenschap. En dan zijn de resultaten, die werden bereikt, zeker niet gering te achten, Behalve de grootboekinschrij vingen staan de spaarcertifica- ten op stapel als mogelijke be stemming van het geblokkeerde geld. Het ligt in het voornemen om alle particuliere personen en de bedrijven, die in n technisch woordgebruik „geen lichaam" zijn, in de gelegenheid te stellen voor een bedrag van maximaal 300.daarin deel te nemen. In tegenstelling tot de inschrijvin gen op het grootboek zullen deze certificaten overdraagbaar zijn, zij het in eenigszins beperkte mate. Op deze wijze kan worden bereikt dat het kapitaalverkeer weer een bescheiden begin maakt. Ook deze certificaten zul len rentedragend zijn, doch een veel korteren looptijd hebben dan de grootboekinschrijvingen. Ook zij zullen voor de betaling van bepaalde belastingen kunnen worden gebruikt. De hervatting van 't kapitaal verkeer heeft in het algemeen mijn bijzondere aandacht. Op een bepaald gebied, nl. dat van het effectenverkeer, staat de effectenregistratie, die al veel te lang op zich heeft laten wachten, daaraan helaas nog in den weg. Zeker niet tot mijn ge noegen heb ik mij onlangs ge noodzaakt gezien in verband met de overbelasting van de banken, tengevolge van het drukke girale verkeer, de Vereeniging voor den Effectenhandel uit te noodigen de voorinleveüing van effecten voorloopig te staken. Ik begrijp, dat dit voor de commissionnairs, die reeds zoo lang hebben moe ten wachten op een hervatting van hun bedrijf, een zware te leurstelling heeft beteekend. Ik heb echter inmiddels te bevoeg- der plaatse doen weten, dat ik tegen een hervatting der inleve ring van effecten, daar waar dit iractisch mogelijk is. geenerlei iezwaar heb, zoodat ik hoop en verwacht, dat de belanghebben den in onderling overleg spoedig tot een accoord zullen komen om deze boot weer vlot te brengen. Ook voor het maken van een begin met een beperkt beursver. keer liggen de v I irwaarden gun stig. De minister prees tenslotte de medewerking, door het geheele volk gegeven en het begrip, voor de beteekenis van de geldver nieuwing getoond. De Italiaansche minister-presi dent Parri heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat acht tot tienduizend Italianen uit het gebied van Venetië en de Julische Alpen, welke streek door Joego- "ilaven wordt gecontroleerd, zon- Rechter Jackson, de president van het inter-geallieerde tribunaal van Neurenberg, heeft aanbevo len het proces, waarvan de ope ning was vastgesteld op 20 Nov., 12 dagen uit te stellen, zoodat het pas 2 December zou beginnen. Het tribunaal heeft op beide voor stellen zijn meening nog niet te kennen gegeven. Dr. Hans Marx, de verdediger van Julius Streicher, heeft het In ternationale Militaire Gerechtshof verzocht, het proces tegen de voornaamste oorlogsmisdadigers drie of vier weken uit te stellen, omdat de verdediging nog niet gereed is met haar voorbereidend werk. Hij heeft tevens gevraagd, ook den verdedigers de films over de concentratiekampen, en andere oorlogsmisdaden te vertoonen. Een Stirling-vliegtuig van de Royal Air Force is op het club gebouw van een hockey-club in de buurt van het Brusselsche vliegveld neergestort. Vijf leden der bemanning en verschillende burgers werden - gedood. Het vliegtuig vloog laag over het vlieeveld om een postzak af te werpen. Tot dusver zijn de lij ken van twee Belgische meisjes uit de puinhoopen van het club gebouw gevonden. Reddingsploe gen doen al het mogelijke om del andere slachtoffers te vinden. I De HollandAmerika Lijn zal binnenkort haar vloot kunnen verrijken met het 12.000 tons motorschip „Westerdam", dat in September 1939 op stapel werd gezet, doch tengevolge van den oorlog nimmer gereed kwam. Het schip, dat eenige malen door bommen werd ge troffen en driemaal tot zinken werd gebracht, is al deze avonturen toch nog te boven ge komen, en wordt thans geheel afgebouwd. (Foto v. Rhijn-P.) Een telegram, dat door Neder- landsch Volksherstel uit New- York ontvangen werd, deelde mede, dat American relief for Holland 'n toewijzing van 190.000 paar lederen schoenen van de regeering der Vereenigde Staten ontvangen heeft, welke voor verdeeling in Nederland bestemd zijn. H' DE vroegere burgemeester van Wassenaar, Jhr. De Blocq van Scbeltinga. be schuldigd van meermalen ge pleegde hulpverlc ning aan den vijand in tijd van oorlog, verscheen gjyieren voor den Bijzonderen Baad van Cassa tie te 's Gravenhage. De president stelt verdachte eenige vragen over een beschul diging als zou De Blocq zich schul dig hebben, gemaakt aan het ver raad van leden van de binnen- landsche strijdkrachten in zijn gemeente aan den S.D., hetgeen verdachte echter stellig ontkent. Dan komt het salaris van ver dachte als burgemeester van Was senaar ter sprake. „Het bedrag was f 520.netto per maand", aldus verdachte. Van de N.S.B. heeft hij nooit geld aangenomen, terwijl hij volgens zijn verkla ring ook nooit in den vorm van distributiebescheiden voordeelen had genoten van zijn functie als burgemeester. Dan worden De Blocq vragen gesteld over een briefje waarop een aantal namen van illegale werkers voorkomen en dat de S.D.-commissaris Mundt verklaard heeft ontvangen te hebben van verdachte. De Blocq ontkent dit eveneens met de meeste stellig heid. De verdediger, mr. A. J. M. van Dal zei, dat de procureur fiscaal voor het Bijzonder Gerechtshof de doodstraf heeft geëischt op een dagvaarding, welke niet de over tuiging kan wekken dat de fi guur van verdachte tot de slecht- sten behoor* De heerschende stemming in de gemeente Wassenaar blijkt uit een request van den h u i d 1 g e n burgemeester van Wassenaar, daarin ge steund door de hoofden der Kerken, waarin gezegd wordt dat men de eisch van dood straf niet had verwacht. De verliezen, die te Slavische bladen publi- Royal Air Force in den ceerden bijzonderheden oorlog heeft g'eleden, over de botsingen te bedragen 79.147 dooden, Triest tusschen fascisten gewonden en vermis- en anti-fascisten, waar- ten. Volgens radio Munchen zal in de Amerik. bezettingszóne voor d'en komenden winter een half mil- lioen ton voedsel wor den ingevoerd. Tij dens het verblijf van Generaal Eisenhouwer in Amerika, zal Gene raal Patton diens func-i tie in Duitschland waar nemen. Het Iersche Roode Kruis heeft aan dat van Frankrijk een volledig geïnstalleerd ziekenhuis geschonken. De Japansche regee ring heeft een dringend beroep gedaan op Mac Arthur, om handelend op te treden In verband bij slachtoffers vielen. Prins Gustaaf Adolf van Zweden zal als eerevoorzitter van d'en padvindersbond de in ternationale zitting te Londen bijwonen, om te besluiten over de komende Wereldjambo ree. Ook in Amerika heerscht groote wo ningnood volgens de gegevens, die het Ame- rikaai^sclre Woningbu reau heeft gepubliceerd Nijmegen heeft, in ver band met den noodtoe stand! ter plaatse, ver zocht een commissie van den regeeringsvoor- lichtingsdienst in te stellen, die zoo het con tact met de regeering rechtstreeks kan on derhouden. Te Til burg had een plechtige herdenking plaats van de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde Fran- schen. H.M. de Ko ningin heeft, geheel on verwacht, de RAF-ten- toonstelling te Amster dam bezocht en zich uitvoerig laten inlich ten. In de Deurlo is een visschersvaartuig' op een mijn geloopen, waarbij de vier opva renden als vermist zijn opgegeven. Wederom zijn er 160 Iersche ossen onderweg van Ierland naar Rotterdam. Spr. beschouwt verdachte wel schuldig. Levenslange gevangenis straf acht spr. ook te hoog. Ik vraag uw oordeel aldus pl. over een mensch die gefaald heeft, doch ook menschelijk is geweest. De advocaat-fiscaal, Mr. Lan- gemeijer zei dat verdachte de doodstraf verdiend heeft, niet op grond van het feit, dat de Blocq een belangrijke functie in de N.S.B. heeft gehad, doch op grond van de feiten die door verdachte zijn gepleegd, met name het ves tigen van de aandacht der Duit- sche autoriteiten op de activiteit der Binnenlandsche Strijdkrach ten in Wassenaar. Spr. is van meening dat verdachte de zwaar ste straf heeft verdiend en komt tot de slotsom, dat de Raad het vonnis van het Hof ongewijzigd moet laten. Doch onrechtvaardig zou het niet zijn als de proc. fis caal bij het Bijzonder Gerechts hof een nieuwe vervolging zou instellen op grond van verdachtes werkzaamheden als functionaris van de N.S.B. welke vervolging voor verdachte ernstiger gevol gen zou kunnen hebben. De voorzitter bepaalde de spraak op 5 December a.s. uit- De Bijzondere Raad van Cas satie heeft een principieele uit spraak gedaan met betrekking tot ae Nederlandsche Landwacht. Het gold de zaak contra O. van Wijk te Pijnacker, die lid was ge weest van de landwacht en als zoodanig jacht had gemaakt op onderduikers. Van Wijk was door het Bijzonder Gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf Veroordeeld. De proc. fiscaal bij dit hof had de doodstraf geëischt. De proc. fis caal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie had in zijn op 17 Octo ber gehouden, conclusie vernieti ging van het vonnis van het Bij zonder Gerechtshof geëischt en wenschte den verdachte te zien veroordeeld tot den dood. De Raad had aanvankelijk zijn uitspraak bepaald op 31 October j.l. doch later deze uitgesteld tot heden. De Raad ontsloeg Van Wijk van rechtsvervolging daar de Raad zich op het standpunt stelde dat de Nederlandsche Landwacht geen Duitsche organisatie was en dus de ten laste legging, dat verdachte in vijand's dienst zou hebben gestaan, ongegrond is. Welis waar heeft de landwacht diensten verleend aan den. vijand doch dit is verdachte niet ten laste gelegd. De Raad trekt in deze een scherpe scheiding tusschen de Maart '43 opgerichte Nederlandsche landwacht en de in Novem ber '43 opgerichte landwacht. De „News Cronicle" semt uit Frankfort am Main, dat het eer ste groote Duitsche oorlogsbe drijf, dat op het Amerikaansche demilitarisatieprogramma voor Duitschland voorkomt, de rook- looze kruitfabriek Kaufbueren, Maandag j.l. door 14 machtige explosies werd opgeblazen. ALS GEVOLG van ampel overleg tusschen de ministers van Justi tie en Binnenlandsche Zaken is een nieuwe algemeene regeling voor de Nederlandsche politie tot stand gekomen. Ten eerste bestaat de politie voortaan uit de gemeentepolitie, de politie van de gemeen ten met een eigen korps en verder de rijkspolitie, bestaande uit het geen gedurende de bezetting onder den naam marechaussee, alias gendarmerie, uit het oude wapen der koninklijke marechaussee, de rijksveldwacht en de gemeenteveldwacht was samengevoegd. voordracht van de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken. Eenzelfde samenwerking wordt gevonden ten aanzien van benoeming van algemeen inspec teur en officieren der rijkspolitie. Voorts is bepaald, dat de bur gemeesters en onder zekere om standigheden de Commissarissen der Koningin de verantwoorde lijkheid dragen voor en de bevel voering hebben ten aanzien van de handhaving der openbare orde en rust in de gemeenten, ook dan wanneer geen ernstige verstoring daarvan dreigt of aanwezig is. Ten aanzien van de rijkspolitie (behoudens samenwerking met betrekking tot benoemingen.) en de rijkspolitiezorg blijft overigens de verhouding als vroeger. De belangen der rijkspolitie en rijkspolitiezorg worden door de afdeeling politie van het depai-- tement van Justitie behartigd. Bij het ministerie van Binnenland sche Zaken is het die afdeeling openbare orde en veiligheid, die dit onderdeel in het bijzonder be vordert en controleert en in hechte samenwerking met de af deeling politie van het departe ment van Justitie zal moeten werken. I De benoeming van de hoofd commissarissen van politie in de grootere gemeenten geschiedt voortaan op gemeenschappelijke Naar te Washington verluidt houden Truman, Attlee en Mac kenzie King zich nu bezig met het opstellen van het communiqué, dat binnen 24 uur verwacht wordt. Volgens welingelichte bronnen zou Attlee zeer gepor teerd zijn voor het houden van een nieuwe „Big Three"-confe- rentie en men verwacht ook dat dit het belangrijkste resultaat zal zijn van de huidige besprekingen. 'Voor het eerst sinds het begin der besprekingen zijn nu ook de Amerikaansche plannen, die on geveer parallel loop en met de En- gelsche, ter sprake gekomen. Tru man zou de uiteindelijke vaststel ling wenschen van de veillgheids- eischen van de Sovjet-Unie, vóór de atoomgeheimen aan de Inter nationale organisaties uitgeleverd worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3