De zorg voor hef oorlogspleegkind J Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een bezoek aan het jeugdhuis „Don Bosco" te Scheveningen RADIOPROGRAMMA De 100 gulden-biljetten f 1 0 van bankrekening HET DRAMA- BELSEN LOOPT TEN EINDE Schuldig bevonden HET EERSTE INDSE- VLIEG7U5G In Batavia aangekomen Pensiosngelden VOETBAL OM DE GOUDEN ONAFHANKELIJKHEIDSBEKER AIcmaria De Boys Forward om den K.N.V.B.—Beker „Textieldistributie" AUSTRALIË EN DE IMMIGRATIE Het Rijn- en Ruhrgehted Commissie der Vereenigde Volkeren DE MARTELINGEN TE DACHAU (2aalste nieuws ZWITSERLAND EN DE NEUTRALITEIT Zaterdag 17 November 1945 De godsdienstige en zedelijke opvoeding van deze deerniswaar_ dige schepselen mag niet ver waarloosd worden, doch met één uurtje godsdienstonderricht per week is men er niet. Meer dan anderen behoeven deze kinderen een voortdurende degelijke, maar liefdevolle leiding en wie dan ook deze huizen binnentreedt, bewoond door een jong volkje, waarvan sommigen misschien vroeger langs deze villa's zwier ven, nooit vermoedend in die deftige huizen ooit eens onder dak te zullen vinden, wordt ge troffen door den goeden geest, die er heerscht. Er is allerminst een „weeshuisstemming", menige blijde lach hoort men schallen en mocht er eens droefgeestig heid op een gezichtje uitgedrukt liggen, dan weet een vroolijk ka_ meraadje dit wel weg te toove- ren. Op het oogenblik zijn ongeveer zestig kinderen, jongens en meis. jes, gehuisvest op een wijze, die gezien de beperkte middelen, waarover men te beschikken had werkelijk voortreffelijk mag hee_ ten. Om misverstand te voorko men, wijzen wij er op, dat het ook dezen kinderen, al zijn ze dan „in goede handen", vaak aan de allernoodzakelijkste kleeding. stukken ontbreekt. Is het niet triest te vernemen, dat soms een kind, dat nog wel schoenen heeft, een huisgenootje, dat op bloote voeten door het leven gaat, op zijn rug mee naar school sjouwt? Wij weten wel, dat heel veel kin. deren van ouders, die niets misl deden, ook geen schoenen heb ben, ook geen kousen en wat al niet meer moeten missen, maar zulks neemt dit leed niet weg en kinderen zijn voor ons gelijk. Wij juichen het daarom toe, dat de B.H.O. in ve opzichten de donkere schaduw, üie op zoo. veel kinderlevens is gevallen" weet weg te nemen en het is een genoegen den leider, rector Bo- keloh, bijgestaan door zijn hel pers, met zijn pupillen te zien omgaan of hem over zijn werk te hooren vertellen. De leerplichtige kinderen be zoeken de parochiale school, en kele zelfs de Mulo, terwijl oudere meisjes huishoudelijke werk. zaamheden verrichten. Overgang naar gezins verpleging. Toch dient men deze inrich ting slechts als een overgang te zien naar gezinsverpleging waaraan de voorkeur wordt gegeven, afgezien nog van 't feit, dat het onmogelijk zal zijn al deze kinderen in ka tholieke huizen onder te Zondag 18 November 1945 HILVERSUM I, 301 M. 9.00 Nieuws berichten; 9.33 Zonc.agmorg<encon- cert; 12.01 Middagconcert m.m.v. Jussi Björlii.g; 13.20 Orkest Carlo Carcassola; i4.00 De Spoorwegen spreken; 14.10 Roemeensche volks klanken; 14.30 Radio Philharmorusch Orkest; 17.30 Oude muziek; 18.01 Re ginald Foort, orgel; 19.00 Nieuwsber. en reportage; lij.30 In het rosarium van de zwarte schijf; 20.15 De Lon- densche correspondent J. H. Huizin- ga; 20.30 Vauceville-orkest; 21.15 Lit teraire voordracht; 22.00 Lucrezia Bori en Tito Schipa; 22.15 Mensch en maatschappij; 23.01 Nieuwsberichten; 23.15 Avondwijd'ir.g. HILVERSUM II, 415 M. 8.01 Nieuws berichten; 9.00 Hoogmis van uit de St. Gerardus Majella-kerk te Am sterdam O; 10.30 Gevarieerd Zondag ochtendconcert; 11.25 Gedichten van Guido Gezelle; 12.01 Nieuwsber.; 12.20 Orkest van Jack Louis; 13.45 Week blad' overzicht; 14.30 Orgelconcert door Bernard Drukker; 15.15 Gramo- foonmuzlek; 17.30 Oome Keesje; 18.01 Nieuwsber.; 18.20 Operette-selecties; 18.45 Denksport; 19.30 Programma v. d. B. S.; 21.15 Fragmenten uit opera's; 21.45 Avondwijdir.g; 22.01 De Nieuwsber.; 22.15 Op den drempel van den nacht. Maandag 19 November 1945 7.50 Ochtendwijding door pater W. Ia Haye O.S.Cr.; 8.01 Nieuwsber.; 8.20 Populair ochtendprogramma; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio ziekenbezoek; 11.45 Berichten over krijgsgevangenen in het Verre Oosten 12.00 Een kwartiertje in Sevilla; 13.00 Nieuwsber.; 14.30 Concert m.m.v. Richard Crooks; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Muziek voor de kinderen; 18.01 Gra- mofooi-muziek; 18.20 Voor de rijpere jeugd; 18.45 Orgelspel door Reginald Foort; 19.00 Nieuwsber. en reportage; 19.30 Piano en hobo; 20.30 Benedict Silbermann en ztjn Novelty Serena- ders; 21.00 De geallieerde officier: 21.15 Omroeporkest; 23.0j Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II 415 m: 18.01 Nieuws 19.30 Progr. der B.S.; 10.15 Orgelmu ziek; 20.30 Landbouwpraatje; 20.45 Omroep-Kamerorkest; 21.45 Avond wijding; 22.01 Nieuwsberichten; 22.20 Gramofoonmuziek. brengen. Binnenkort zal daartoe op de katholieken van Den Haag een beroep worden gedaan. Sinds 1 November is de afd. Jeugdzorg van het Militair Gezag overgegaan naar het Departement van Justitie en van katholieke zijde is in verband daarme. het plan gerijpt op te richten een Stichting „Kath. Jeugdzorg", die in naiiw contact met de Vereeniging voor Kinderbe scherming 't werk zal voort zetten. Heeft rector Bokeloh zich spe ciaal het lot van de kinderen in Zuid-Holland aangetrokken, in Noord-Holland heeft de aalmoe, zenier van het dekenaat Alkmaar pater Meijer, zich met deze moei. lijke, maar mooie sociale taak belast. Analoog aan de methode van het M.G. had de B.H.O. nl: haar verzorging -ook provincie- gewijs ingedeeld. De B.H.O. behartigt de belan gen van het geheele gezin. Het eerst komt zij op voor de mis- deelden, de oorlogsslachtoffers in engeren zin, zooals wij ook in onze eerste beschouwing reeds deden uitkomen, maar zij ziet ook de noodtoestanden, die er heerschen in schijnbaar ongeha vende gezinnen. Hierover in een slotbeschou wing. Krachtens de „vijfde uitvoe ringsbeschikking deblokkeering 1945" kan thans ook van de ge blokkeerde rekeningen, ontstaan door het inleveren van bank- en muntbiljetten van 100.een giraal gedeelte worden afge splitst. Dit deel bedraagt 25 pet. van 'het tegoed volgens den stand van 2 October 1945 na kasslui- ting. Het aldus berekende bedrag wordt echter verminderd met het bedrag, dat de belanghebbende sedert 26 September 1945 krach tens een bijzondere of een alge- meene vergunning van de Ned. Bank uit geblokkeerd tegoed bij de instelling, waar hij ook de 100.bankbiljettenrekening heeft, in contanten of op girale rekening heeft vrijgekregen. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 14 November 1945 de algemeene vergunning nr. 5b ook geldt voor rekeningen geopend na 7 Juli '45, met dien verstande, dat op de ge stelde voorwaarden over ten hoogste 100.per twee weken (en dus niet per week) kan wor den beschikt. OZEF KRAMER, kamplei der, en Klein, kamparts, zijn beide schuldig bevon den aan hetgeen hun zoowel ten aanzien van bet concen tratiekamp Belsen als dat van Auswltz ten laste is ge legd. Hetzelfde geldt voor Irma Grese en Weingartner. Veertien verdachten, die te Lueneberg in het proces-Belsen terecht stonden zijn vrijgespro ken Van de andere beschuldig den werd de schuld vastgesteld. De vrijgesprokenen zullen voor- loopig kii hechtenis worden ge houden, totdat over hun toekomst beslist kan worden. Zij, die schul dig bevonden zijn, kunnen alleen ter dood worden veroordeeld, in dien tweederde van. de leden van het Hof hierin toestemt. In het geheel werd over 30 van de 44 leden het „schul dig" uitgesproken. Den ver dachten werd verzocht een voor een op te staan om het over hen geveld oordeel aan te hooren. Kramer hoorde het „schuldig" aan zonder uiter lijke bewogenheid; hij ademde slechts diep en ging weer snel zitten. Even onbewogen reageerde dr Klein. Wein gartner daarentegen viel met gesloten oogen op zijn zit plaats terug, terwijl Hoessier bleef staan, alsof hij door den bliksem getroffeh was. Ida Grese evenaardde Kramer in onbewogenheid, maar de an dere vrouwelijke schuldigen snikten. Gistermorgen om 10 uur Ned. tijd, is de eerste DC4, die na den oorlog weer in dienst kwam, te Batavia gearriveerd. Op 13 November was 't vlieg tuig in Colombo aangekomen, waar men twee dagen is geble ven voor het voeren van-bespre kingen. Via de Cocos-eilanden is men vervolgens naar Batavia doorgevlogen. Men meldt uit Ba. tavia: „Alles wel aan boord". Het ministerie van Financiën deelt mede, dat pensioengelden, die voor 26 September 1945 zijn ontvangen voor een periode, die na dezen datum eindigt, thans ook kunnen worden gedeblok keerd, wanneer zij bij een P.T.T.- kantoor op een geldkaart werden gestort. N.V.B. We dachten een voetballooze Zon dag' tegemoet te gaan doch ter elfder ure Is daar ongewijfelü' zeer tot genoegen van de vele voetbalenthou siasten nog wijziging in gekomen en nog wel 'n zeer belangrijke ook. Laten we maar eens beginnen met AIcmaria Alkm. Boys voor Alkmaar toch wel het neus; 3 van de zalm. Wie zal de derby winnen? De eerste startte slecht. De Boys daarentegen begonnen met een zege. We wagen geen voorspelling, wat voor een derby ondanks terreinvoor- d'eel toch altijd' zeer moeilijk is. West-Frisia gaat naar ZVV, waar de punten zeer duur zullen zijn. Voor de 3de klasse is nog vastge steld DTSSchagen, terwijl voor de 4e klasse b West FriezenVVW en GrashoppeirsAndijk is vastgespeld. De bezoekende clubs zijn hier favo riet. Dan hebben we nog een paar Be kerwedstrijden, waarvan Sporters Forward de Hoornsche derby, de groote strijd is. Het g'aat bier om de bovenste plaats in het Bekertournooi, momen teel bezet door Hollandia. N.H.V.B. In afdeeling B van de le klasse zijn de thuisclubs favoriet. In afd. CC verwachten we over winningen van Geel Zwart en SVW. VZV zal bij JVC een zware noot te kraken krijgen. 2e klasse In afd. E is Spartanen vorige week best gestart, wat voor morgen iets goeds beloofd. St. Bavo krijgt het in Zwaagdijk zeer moeilijk. De St. George reserven geven we in Schel linkhout weüdg kans, evenals SEW 2 dat bij Forward 2 op bezoek gaat. In afd'. F zijn de punten voor MFC 2 en VVW 2. In afd. H deed Hugo Boys uitste kende dingen, dus mogen we een zege verwachten. Ook Dirkshorn en DTS 2 winnen wel. Of zal Con Zelo er anders over denken? In afd. I gaat SRC een zeer zware uitwed'srtrijd tegemoelt; ZAP wint natuurlijk in den Helder. ROTTERDAM BONDS XI Ofschoon vooral in het eerste jaar van den oorlog nog vrij veel werd gevoetbald, werd toch de traditio- neele strijd m Rotterdam al direct Met meer gespeeld. Men durfde dit stukje klaarblijkelijk niet aan, im mers deze traditioneele strijd ging en gaat nru weer om den gouden onaf hankelijkheidsbeker in 1913 in het leven geroepen, waarin het feit werd herdacht dat het 100 jaar geleden was dat Nederland van onder het Fransche juk haar vrijheid terug kreeg. In 1940 we weten het kwam het Duitsche juk, dus weg "Onafhan kelijkheidsbeker"! Onderduiken, 't Is haar volkomen gelukt en nu pronkt ze weer en wordt weer verspeeld'. Het wordt dus een dubbel feest. 't Is natuurlijk ondoenlijk de strijd zelf te bespreken. Wel is het zeer opvallend dat nog vele oude spelers zijn opgesteld, zooals de Stormvogels doelman Kraak; de Blauw Witter Wilders en aanvoerder Smit. Naast deze geroutineerde krachten komen de nieuwe onbekende spelers als Van der Hoeven (DWS). de Welde (DHC) en Stijger (Blauw-Wit). Inmiddels kwamen hiermede toch die spelers' naar voren die ons ver tegenwoordigend elftal zullen vormen om in het volgend voorjaar orvze kleuren te verdedigen tegen de Bel gen die naar verluidt over een zeer sterk elftal beschikken. Tenslote nog even de stand van de serie wedstrijden Rotterdam 26 13 S 8 31 66—66 Bonds XI 26 8 5 13 21 66—66 NAAR AANLEIDING van ons artikel „Textieldistributie, hoe het wel en hoe het niet moet", in ons nummer van 30 October (als gevolg van de klacht uit Obdam) ontvingen wij eenige mededeelin- gen van den leider van het Dis tributiekantoor Heerhugowaard, waarin deze aan de hand van de verschillende voorschriften aan toont, dat het onjuist was te be weren, dat de Distributiekring Heerhugowaard „de" voorschrif ten onjuist toepast. Het verschil zit hierin, dat deze D. K. zich, vanzelfsprekend houdt aan de voorschriften van het Centraal Distributiekantoor, terwijl onze gegevens gebaseerd waren op de voorschriften van het Rijkstex- tielbureau, welke van die van het C.D.K. afwijken en nooit officieel ter kennis gebracht zijn van de Distributiediensten. De Distribu- tiedienst van Heerhugowaard gaat ten deze dus vrij uit, hem treft geen blaam. Temeer niet, daar, als gevolg van onze be schouwing in het nummer van 30 Oct., de voor publiek en dis- tributiedienst gunstiger rege ling ter kennis van den Dienst te Heerhugowaard kwam .en direct daarna ook in Heerhugowaard is toegepast. Hieruit blijkt niet al leen. dat onze publicatie in het algemeen haar nut heeft gehad, maar ook, dat anders dan toen werd verondersteld de distri butiekring Heerhugowaard wel degelijk „begrip voor den gang van zaken" heeft getoond. Daar voor verdient hij een pluim! Een Australische Commissie, die informeel reizen maakt door ver schillende landen, om mogelijk heden te openen voor eventueele immigratie in Australië, heeft ook Nederland een bezoek ge bracht. De leider van deze commissie gaf als zijn meening te kennen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, vóór de Australische gren zen voor buitenlanders zullen opengaan. Toekomstmogelijkheden zijn er vooral voor boeren, die eerst als gewoon arbeider willen beginnen. Ook geschoolde arbeidskrachten voor de industrie zullen- er be staansmogelijkheden kunnen vin den. De afgevaardigde van 't Fran sche ministerie van buitenland- sche zaken, Couve de Murville, heeft in Wishington de eerste be_ sprekingen gehad met Jamei Dunn, vertegenwoordiger van 't Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken over het Fransche standpunt inzake de bestuursregeling in Duitschland. Het Fransche standpunt is nl. dat het Rijn. en Ruhrgebied van Duitschland moet worden afge scheiden en geinternationaliseerd zou moeten worden. Na afloop van deze eerste bijeenkomst wei_ gerde het Amerikaansche minis, terie van buitenlandsche zaken eenige inlichtingen te verstrek ken. De voorbereidende commissie der Vereenigde Volken zal op 23 November a.s. voor het eerst in plenaire zitting bijeenkomen. In Church House, zetel van de commissie, zijn reeds de namen van ongeveer 40 delegaties ont vangen, welke aan de bijeen komst zullen deelnemen. Tot dusverre komen hieronder nog slechts twee ministers van bui tenlandsche zaken voor, nl. die van Egypte en van België. Te Frankfort is het proces begonnen tegen 40 bewakers van het concentratiekamp Dachau, Zij worden beschuldigd, van den dood van meer dan 30.000 gevangenen en van het martelen en uithonge ren van nog vele duizenden meer; bovendien hebben zij de wetten en gebruiken van den oorlog schendend overtreden, experi menten uitgevoerd op gevange nen door hum malaria-injecties te geven, bloedvergiftiging en be smettelijke ziekten te bezorgen. Het bof wordt gepresideerd door brigadier-generaal John Lentz van het derde Amerikaansche le ger; de verdachten zijn van twin tig tot 74 jaar oud dit is de leeftijd van den verdachte Schil ling. beschuldigd van experimen ten met gevangenen voor mala ria-onderzoek. 11 November had te Londen voor het eerst sinds 1938 de plechtige nationale herden kingsbijeenkomst plaats tcaar- in ditmaal de dooden van twee oorlogen werden geëerd. In gezelschap van haar vader, de Koning, legde Prinses Elisa beth een krans bij de Cenotaaf, hiermede voor het eerst in het openbaar optredend. (Foto Amsterdam-P.) Met ingang van 1 December is benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland Mr. H. P. Linthorst Homan. Berichten uit het geallieerde hoofdkwartier op Java zeggen dat de situatie op het eiland over het algemeen kalmer te noemen is. Op Sumatra is een parade van geallieerde troepen te Medan goed ontvangen. Uit Nederlandsche en Indonesische bronnen komen nog steeds berichten binnen over botsingen en ontvoeringen in Soe- rabaja. De comunistische strijd krachten hebben Jehol en Tsja- har (twee Chineesche provincies ten Zuidwesten van Mandsjoerije) bevrijd. De toestanden in het tinbedrijf op Billiton zijn veel beter, dan men aanvankelijk dacht. De Zwiisersche regeering heeft thans geantwoord op de Ameri kaansche beschuldigingen, dat de Zwitsersche nationale bank de Duitsche oorlogsinspaningen ge steund zou hebben en Duitsche oorlogsbuit verborgen zou heb ben. De chef van het ministerie van Buitenlandsche zaken. Stucki verklaarde, dat bepaalde activa van de Deutsche Reichsbank tot een bedrag van 10.128.000 Zwit- ser—«i. francs bestemd waren om in z... nserland Duitsche staats schulden te betalen aan Zwitser sche crediteuren. Bovendien heb ben 18.000 Duitschers een bepaald bedrag uit de geblokkeerde gel den ontvangen, omdat zij anders van honger zouden zijn omgeko men of ten laste zouden zijn ge komen van de Zwitsersche lief dadigheid. De geallieerden had den volgens Stucki geen recht op de Duitsche activa in Zwitserland en hij hoopte dat er geen twijfel overbleef aan het feit, dat Zwit serland het eerste recht op deze activa had. VEEMARKT LEEUWARDEN. 217 stieren, 428 vette koeien, 346 melkkoeien, 208 pinken, 966 graskalveren, 235 nuchtere kal veren, 808 schapen, 78 varkens, 95 biggen, 236 bokken.- Totaal 3914 stuks. Overzicht: stieren, vette koei en, melkkoeien, pinken, aanvoer ruim, handel kalm, afwijkende door mindere soort, lagere prij zen. Graskalveren: aanvoer ruim, handel kalm. Nuchtere kalveren: aanvoer ruim. Varkens: aanvoer minder. Biggen: aanvoer minder, handel vlug, prijzen vast. Scha pen: handel vlug, prijzen vast. De Nederlandsche Veehouderij Centrale nam een flinke partij runderen, pinken en kalveren over en eenige varkens en scha pen. Honderdvijftig personen wer den gedood toen een trein in de buurt van Gergal in Spanje ont spoorde en tegen de hoogspan ningsleiding botste.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3