Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek De Ondergrondsche Het muziekconcours te Obdam RADIOPROGRAMMA Maandag 19 November 1945 ALKMAAR. Nu denkt U aan de wakkere mannen van de eerste K.P. en terech;. Van hen zijn er nog maar enkele in leven, de meeste rusten in 't dierbaar stukje grond, waar voor zij hun leven gaven, in hel denmoed. De christenen geden ken hen in het gebed, opdat zij mogen rusten in vrede. Weet u dat er nóg ondergronds gevochten wordt, niet vóór, maar tegen u? Niet met sten-gun of mitrailleur, maar met geheimzin niger en gevaarlijker wapenen. Het leven van vrouwen en kin deren wordt evengoed nóg be dreigd. Zoolang ge hoort, dat uw welvaart en zaken bedreigd zijn, veert ge op, maar als ik u zeg, dat de Booze zielen aantast door huwelijksontrouw en woordbreuk, legt ge uw blad weg; de interesse is er voor u af. Alweer over onze ziel! Mensch. sie rondom u, de natuur is ver welkt en dood, de struiken en boomen dragen bloesem noch bloem. Zoo zal het na hoogstens 90 jaar met uw lichaam gaan. Dan blijft alleen uw ziel over Haar lot wordt nu door uzelf be slist. Gij, die van een andere kerk naar het Katholieke geloof zijt overgegaan, maar nu alles weer vergeten zijt, ook de Liefde Gods, maakt het met Hem in orde. 20 tot 24 November wordt er een Missie voor u gepreekt tegen 't ondergrondsch-zedelijke kwaad, dat onze samenleving en uw zie len bedreigt. En dit is geen rethoriek of propaganda, maar het woord van Paulus, de heraut Gods als hij zegt: Niet tegen vleesch en bloed alleen, maar tegen de booze machten voeren wij strijd. HERDENKING GEVALLEN STRIJDERS. Indrukwekkende plechtig- heid. Op 17 November van het vorig jaar werden de bewoners van de Wilhelminalaan en omgeving op geschrikt door de salvo's van machinepistolen. Vijf onder_ grondsche strijders, fiere zonen van ons volk, werden daar op dien guren November-namiddag door de Duitsche barbaren als represaillemaatregel gefusilleerd. Een eenvoudig gedenkteeken met de namen der slachtoffers van Duitsche terreur is ter plaat, se opgericht, om voor altijd de gedachtenis levendig te houden aan deze helden, die hun leven gaven om mede daardoor' onze vrijheid te herwinnen. Groot was ongetwijfeld het offer, dat zij brachten en het legt ons allen den plicht op mede te werken en alles te geven om ons vaderland weer tot bloei te brengen. Dan zal het offer dezer helden niet tevergeefs zijn geweest. Velen waren Zaterdagmiddag naar deze plaats gekomen, om' de nagedachtenis der gevallenen te eeren. Een eerewacht van oud- strijders met het geweer op den schouder stond rondom het ge denkteeken opgesteld. De drie kleur hing halfstok. Onder dof geroffel van de omfloerste trom. mels kwamen de autoriteiten, familieleden en kennissen der slachtoffers naar de voor hen ge reserveerde plaatsen. Wij be merkten o.m. burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethou der dr. C. M. Hoogenboom, ge meentesecretaris Koelma, com. missaris van politie W. C. Rijp- ma, een deputatie illegale wer kers uit Kampen, de woonplaats van eenigen der slachtoffers, en voorts familieleden ,van Alk- maarsche ingezetenen, die in den Strijd voor de vrijheid vielen. Burgemeester Kinschot legde namens de gemeente een krans bij het gedenkteeken. Onder doodsche stilte gaf de Mannen- zangvereeniging „Orpheus" een gave vertolking van het indruk wekkende „Ecce quo modo mori. tur" van Handel. De heer v. d. Plas (Oom Jan), de bekende fi guur uit de illegaliteit, heeft daarna een herdenkingsrede uit gesproken. „Deze mannen zijn gevallen", aldus spr., „omdat zij hun plicht gedaan hebben voor het vader land. Zij vielen, in de weten schap een goeden strijd gestre den te hebben, ter verdediging van hun religieuze overtuiging tegenover het heidendom, uit eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid, de democrati. sche gedachte, of wel uit verzet tegen de deportatie van eigen landgenooten. Zij wisten tevens, dat de vlag, die zij stervend moesten laten vallen, door ande. ren zou worden opgenomen. De Strijd is thans ten einde, maar nog hebben wij niet alles bereikt wat wij ons als ideaal in den vrijheidsstrijd hebben gesteld.De evallenen nebben er recht op, at wij het werk voltooien, om daardoor de herinnering aan hun onverzettelijk idealisme hoog te houden." Rein Valkhof heeft daarop het door hem vervaardigde „Aller zielen 1945" gedeclameerd.Voorts werd nog gesproken door een vertegenwoordiger van de Kam per illegaliteit en een broer van een der gefusilleerd en. ,;Orpheus" besloot de plechtig heid met een vertolking van Fr. Roeske's „Het Geuzenvendel op den thuismarsch". Rein Valkhof deed ons voor deze gelegenheid nog een kort vers toekomen, waarin in enkele woorden het drama wordt uit gebeeld, dat hier op 17 Novem ber 'van het vorige jaar plaats vond. h 't Is' middag in de vredig stille laan. Dan, eensklaps komt een grauwe wagen aan, die op deez plek den vrede wreed verstoort: hier wordt een vijftal saboteurs vermoord! Hun strijd was voor de vrijheid en het recht van 't Vaderland, door den tyran geknecht. Eén zet uit volle borst 't Wilhelmus in, een ander juicht schor voor de Koningin. Dan is het al gebeurd en valt de nacht op aard' voor hen, wreed aardig omgebracht. Maar na hun val zijn zij weer opgestaan en hand in hand den Hemel ingegaan Wanneer uw weg u voert dopr deze laan, gedenk de Dooden dan, blijf even staan! Zeer onder den indruk verlie ten allen de onheilsplaats. ALKMAARSCH BEVRIJDINGS- COMITo Donderdagavond kwamen de afgevaardigden van bijna alle buurtvereenigingen uit Alkmaar in de trouwzaal van het stadhuis bijeen od initiatief van 3 buurt vereenigingen, om tot oprichting te geraken van een bevrijdings comité voor Alkmaar en na een geanimeerde gedachtenwisseling is men tot volledige overeenstem ming gekomen. Het Alkmaarsch bevrijdings Comité zal gevormd worden uit leden van de Alk- maarsche buurtvereenigingen en hiertoe zal op 28 November a.s., wederom 's avonds half acht in de trouwzaal van het stadhuis, een ledenraad gehouden worden. Alle buurtvereenigingen worden dan ook verzocht om naar deze belangrijke vergadering één lid af te vaardigen. Üit deze ledenraad zal dan een bestuur gekozen wor den, terwijl dan tevens een werk comité benoemd zal worden. Het ligt in de bedoeling om ieder jaar op 5 Mei een bevrij dingsfeest te vieren. De morgen zal staan in het teeken van bezin ning. Eere- en dankdiensten en en een stille huldiging aan hen die vielen voor de bevrijding van ons vaderland, 's Middags een optocht en feestelijkheden op verschillende punten in de stad. Dit is. in grove trekken weerge geven, het doel van het op te richten Alkmaarsch Bevrijdings Comité. HOE LAAT GAAT DE TREIN? De schrijver van dit blijspel, Louis Verneuil, schijnt een meer handig dan bewonderenswaardig recept gevonden te hebben om een blijspel te construeeren. Er wordt nogal luchtig omge sprongen met a-morale opvattin gen. Maar dit alles blijft zóó aan de oppervlakte, dat men niets au serieus kan nemen. Want het geheel bestaat meer uit een reeks dialogen vol grap jes, die soms arm van geest wa ren, dan uit een spel van boeien de spanning. Caroline, een jong charmant vrouwtje, dreigt de huwelijks trouw te verbreken, door er met een vriend vandoor te gaan. Een zeer tactisch echtgenoot weet dit te verhinderen en zorgt er voor, dat de vluchtelingen den trein niet halen en brengt z'n vrouw tje weer in 't rechte spoor. Het Ruys-ensemble verstond nu de kunst, om dit niemendal letje zóó te serveeren, dat men zich desondanks kostelijk kon vermaken. Het spel van Cor Ruys als Michel Ancelot en zijn tegen speler Matthieu van Eijsden. als Etienne de Boisrobert, was kos telijk. Caroline, Frangoise Flore, speelde perfect, evenals Char- dome, Anton Ruys en de bediende Willy Ruys. Het publiek was enthousiast, er waren zelfs toehoorders zóó door het spel gesuggereerd, dat zij meenden een „goed stuk" te zien. De zaal van 't Gulden Vlies was goed bezet. S. ALmaarsche EXPORT VEILING De Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten heeft Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies haar algemeene vergadering van Aan deelhouders gehouden. De voorzitter de heer R. Wognum, memoreerde in zijn openingswoord den gang van zaken. Er zal weer voor export moeten worden gewerkt. Hij onderstreepte de noodzaak, te komen tot een pensioenregeling voor de tuinbouwers. In verband met een actie buiten de veilmg om, ter verhooging van: de prijzen van verschillende tuinbouw producten, heeft het bestuur éen uit- noodig'ïng ontvangen tezamen met meerdere veilingbesturen uit het land ten kantore van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland, een gedocumenteerde kostprijsberekening samen te stellen voor de artikelen wilof en spruitkool, waarvoor door het Bedrijfschap voor Groente en Fruit een te lage prijs is vastgesteld. Het Jaarverslag. In het jaarverslag 1944 werd den overleden voorzitter den heer S. v. d. Stok herdacht. De omzet is ongunstig beïnvloed, doordat in het laatste kwartaal van 1944, vrijwel niets werd aangevoerd wegens het gevaar lang*s de wegen; waardoor de tuinders alles recht streeks van den tuin verkochten. De omzet bedroeg f 455.592 (v. j. f 638-626) een vermindering dus van f 183.034. Van de aangevoerde tuinbouwproduc ten zijn 37 wagons (v. j. 75 wagons) geëxporteerd. In het voorjaar werd 365 ton spinazie (v. j. 355 ton) aange voerd. De voornaamste aanvoeren wa ren van bloemkool 249.000 stuks (v. j. 145.000); andijvie 151.000 stuks (v. J. 423.000); sla 529.000 (772.000); bospeen 187.000 (57.000); stamboonen 52.000; (54.000); komkommers 90.000 (118.000): aardappelen 1.408.000 462.000); kool 1.791 000 (2.465.000). Hoewel de prijzen iets hooger wa ren dan m 1943, waren zij onvoldoende in verbard met de sterk-verhoogde productiekosten. Gelukkig bleef de N.V. voor directe oorlogsschade ge spaard. De exploitatierekening sloot met een bruto-bedrag van 11.370.59. Na de eerste afschrijving bleef een bedrag van 1800 gld. over voor winst- verdeeling. Het bestuur adviseerde tot een dividend van 5 pCt. op de volgestorte aandeelen en de rest te reserveeren. Aldus werd besloten. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer Visser te Heiloo gekozen in de vac. ven den heer v„ d. Stok. In de rondvraag kwam de wen- schelijkheid naar voren, dat ook an dere witlof veilingen, zooals Wognum en Obdam werden uitgenoodigd om mede te werken aan de vaststelling van de witlofprijzen. Hout voor veilingkisten is toege zegd, hoeweT men nu probeert de vei ling beschuitkisten te doen afnemen die voor dit doel totaal ongeschikt zijn. Een voorstel om te probeeren, de vrachtkosten voor het glas dat ge vorderd is voor den hulp aan het Zuiden terug te krijgen, werd niet gesteund. In 1946 krijgt men het glas weer terug, terwijl men tevens recht krijgt op een aantal raamlijsten ge lijk aar/ het ingeleverde aantal. Men besloot voor de toekomst weer kratten aan te schaffen. Alle prijzen zullen op de helling moeten, aangezien de prijzen van de zaaizaden aanzienlijk lager zullen zijn terwijl ook de afname door de handel gegarandeerd dient te worden. Met klem zal men daarop aandrii> geru A.F.C. I—OUDORP I 4—1. Verdiend won men van de zwaarste concurrent voor den kampioenstitel. Het is meenens bij A.F.C. om in den N.V:B: te komen en met zoo'n elftal, een solide achterhoede, goede mid denlinie en een hernieuwde en productieve voorhoede, is de weg om kampioen te worden gebaand Voor de rust wist A.F.C. door Heijnis de leiding te nemen. 10. Maar Oudorp, dat zich niet zoo maar gewonnen gaf, maakte met een keurige en onhoudbare goal 1—1. Tot de rust bleef de stanS zoo. Na de rust gooide A.F.C. er een schepje op en met succes. Kleijbroek maakte 2l.De span ning steeg. Oudorp probeerde het ook, maar raakte de kluts een weinig kwijt. Termaat stichtte met zijn voorzetten verwarring in de Oudorp-verdedigïng, hier van wist Kuylboer, wiens kanon wij dezen middag misten, met doorzetten te profiteeren, 31. Het ging steeds beter, een enkele aanval op het A.F.C.-doel, maar er kwam geen tegenpunt. Nog maals verwarring in de Oudorp. defensie, weer was Kuylboer er bij, 4I. Ten Broeke is ons inziens de juiste man als middenvoor, hij verdeelde het spel keurig en het weer meespelen van Kleibroek was een verbetering. Rest ons nog te vermelden, dat de scheidsrechter de teugels goed strak hield. Berdos IIA.F.C. n 33. Jong Holland nA.F.C. UI 1—2. Alcmaria Victrix VA.F.C. IV 3—1. BERGEN. PAUL DE WAARD SPREEKT OVER DE R.K.S.P. In een uitvoerige beeldspraak over het schip van staat opende Paul de Waard, de bekende radio reporter, Woensdagavond in de „Rustende Jager" voor de R.K. Kiesvereeniging te Bergen N.H. zijn goed gefundeerde veelzijdige rede over het al of niet nood zakelijk zi7 van het voortbe staan der R.K.S.P. Wat wil nu de R.K.S.P.? Op de eerste plaats het uitdragen van haar beginselen op staat kundig gebied, tevens ook opko mend voor haar belangen krach tens deze beginselen. De emancipatie is voorbij, waarom is dan nog de R.K.S.P. noodig? Er is een drang naar samen werking, waarom dan dit isole ment? Er zijn gemengde kwesties: van onderwijs, woningbouw, hu welijk. Een derde deel van Ne derland is katholiek, waarom zou deze groote, de grootste groep, zich met mogen groepeeren? In deze 5 jaren oorlog zijn de jaren voor de jongeren aJi.w. Indische jaren, maar dat wil niet zeggen, dat ze voor de ouderen maar voor 2% jaar zullen gelden. Laten de jongeren vurig samen werken, gesteund door de erva ring der ouderen. Bestudeert de geschiedenisen snijdt de koor den van het verleden niet door! Neemt de mensehen zoo ze zijn en niet zooals men hen graag zou zien! Van het bestuur werden her kozen: L. van der Velde en J. Pont. Nieuwe voorzitter werd B. Min met de nieuwe bestuurs leden: M. van de Klundert, G. C. Ros, N. Bijl, J. B. Velt. WAARLAND R. K. MIDDENSTAND Nadat enkele middenstanders de oprichtingsvergadering van Harenkarspel-West te Tuitjen- horn hadden meegemaakt namen zij het initiatief om ook te Waar land een afdeeling op te richten. De vergadering stond onder lei ding van den heer C. Dekker Azn. die met algemeene stemmen tot voorzitter werd gekozen. Secre taris en penningmeester werden resp. de heeren A. van Ophem en H. Groot en bestuursleden de heeren J. Jaspers en C. v. Ophem. De goed bezochte vergadering besloot daarna op voorstel van het bestuur zich aan te sluiten bij den Ned. R.K. Middenstandsbond. Als plattelandsafgevaardigde voor het Hoofdbestuur werd candidaat gesteld de heer Jac. J. de Moei te Schagen. De voorzitter deelde mee, dat de straatverlichting in Harenkarspel Oost zeer spoedig zal functïoneeren en alleen enkele voorbereidende maatregelen moe ten worden uitgevoerd. AKERSLOOT BURGERLIJKE STAND Geboren: JoseDh Petrus Lam- bertus Cornelis z. van Petrus J. Gerbrands en Theodora M. A. G. Ruttenberg; Nicolaas Petrus Jo hannes z. van Andries van Sikke lerus en Grietje van Til. Ondertrouwd: Adrianus van Veen, oud 23 jaren, veehouder, won. te Akersloot en Agatha Margaretha Groen, oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Aker sloot. Gehuwd: Pieter Bak en Wil- helmina Gerardina Meijer; Nico laas Blokker en Gerardina Wil- helmina Meijer. LANGENDIJK RAADSVERGADERING De raad van deze gemeente hield Vrijdagmiddag de eerste vergadering na de bevrijding en ook de eerste na de samenvoeging van de vier voormalige gemeen ten op 1 Augustus 1941. Deze vergadering is dus een mijlpaal in de geschiedenis van de Lange- dijk. De voorzitter, burgemeester Schelhaas, ging bet verloop na van de gebeurtenissen in de ja ren die achter ons liggen. In de naaste toekomst vragen o.m. de volgende punten de aandacht: een nieuw uitbreidingsplan in het cen trum van de gemeente; het bou wen van nieuwe woningen ter vervanging van oude onbewoon bare huizen; het bouwen van een nieuwe sluis te Noord-Scharwou- de; het bouwen van een gymnas tieklokaal te Broek op Langen- dijk; de herinpoldering van bet Geestmerambacht en het aanleg gen van een nieuw kanaal aan de westzijde van de gemeente; het bevorderen van de woningbouw en van de uitbreiding van de in dustrie. Bijzondere aandacht vragen ook het tuinbouw en UJj.O.-onder- wijs. Hierna volgde de beëediging van den raad. Van de heer Zee man heeft de voorzitter een lange pijp cadeau gekregen met het verzoek om deze pijp als vredes pijp te rooken op de eerste ver gadering van den raad. Verkiezing wethouders Na verklaringen van de com munisten worden de heeren C. N. Kooy (V.D.) en L. Schrijver (R.K.) gekozen tot wethouders met 11 stemmen en 2 blanco. De heer P. Beers (CPN) vindt de verhouding scheef: in den raad is een linksche meerderheid, ter wijl B. en W. rechts georiënteerd zrin. Spr. stelt voor om aan den Minister een telegram te sturen om spoedig normale verkiezingen te houden. Daar B. en W. zich niet over dit voorstel hebben De raden, wordt van dit punt afge stapt. Goedgekeurd wordt een regle ment van orde voor de raadsver gaderingen, zulks ter vervanging van de vier bestaande reglemen ten van de voormalige gemeen ten. Aan de orde is vervolgens een voorstel tot vaststelling van een verordening inzake de aangif te van nieuwe woningen. De heer Beers wijst op verkeer de dingen, welke bij het verhu ren van woningen gebeuren. Spr. zou de geheele verhuur van wo ningen liever in handen stellen van den burgemeester. De voor zitter zegt, dat alleen ingegrepen wordt bij noodzaak, maar dan ook zonder rekening te houden met den verhuurder. We moeten weer terug naar normale verhoudingen. De verordening wordt hierna goedgekeurd. Op Dinsdag 4 Dec. a.s. zal mej. Ir. van der Ban van den Prov. Waterstaat een uiteenzetting ge ven over het uitbreidingsplan in het centrum van de gemeente. Besloten wordt in hét vervolg geen rondvraag meer te houden. De raadsleden kunnen vragen om inlichtingen etc. schriftelijk in- dieben. Van deze laatste rondvraag wordt intusschen nog door ver schillende leden gebruik gemaakt om de gebruikelijke boomen- en lïchtkwesties te bespreken. De tweede wedstrijddag was zeer druk bezocht, zoowel voor den marsch- als voor den con certwedstrijd bestond groote be langstelling. Het gehalte van de corpsen was beter. d.w.z. er werd niet zoo luidruchtig gespeeld als de vorige week, zoodat het een 'Tl ;vT6. De juryleden hebben een stren ge selectie gehouden, zoodat de 'oegekende prijzen met recht ten volle verdiend waren. Uitslag marsehwedstrijd: Dr. Nuyens. Westwoud 64 pt. Ie pr.; Crescendo, Bovenkarspel 64 pt. Ie pr.; St. Caecilia, Lutjebroek 65 pt. Ie pr.; Irene, Grootebroek 66 pt. Ie pr.; Apollo, 7,uidschar- woude 65 pt. Ie pr.; Muzieklust, Obdam 68 pt. Ie pr.; Crescendo, Purmerend 71 pt. Ie pr. Concertwedstrijd: 3e afd. Harmonie: Nibbixwoud 231 pt., Ie prijs. 2e afd. Fanfare: „Dr. Nuyens", Westwoud, 209 pt., 2e prijs. 2e afd. Harmonie: „Crescendo" Bovenkarspel 220 pt.. 2e priis; „St. Caecilia", Lutjebroek, 202 pt., 2e prijs. Ie afd. Fanfare: „Irene". Groo tebroek, 233 pt., Ie prijs; „Apollo" Zuid-Scharwoude, 224 pt., Ie pr.; „Muzieklust", Obdam. 226 pt., Ie prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmo nie: „Crescendo", Purmerend, 225 pt.. Ie prijs. Eerewedstrijd: Fanfare: „Muzieklust", Obdam, 92 pt., Ie prijs. Harmonie: „Harmonie", Zaan dam, 98 pt., Ie pr. en „Crescen do". Purmerend, 2e prijs (na lo ting); „Harmonie", Nibbixwoud, 84 pt., 3e prijs. Dinsdag 20 Nov. HILVERSUM 1, 301 M.: 7.30 Licht ochtendprogramma; 7.50 Ochtendwij ding'; 8.01 Nieuwsberichten; 8.20 Ge varieerd programma; 10.Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Berichten over krijgsgevangenen in het verre Oosten; 12.01 Zigeuner - muziek; 13.Nieuwsberichten; 13.20 Gevarieerd programma; 15.15 Kwar tier voor de vrouw; 15.30 Philadel phia-orkest; 16.30 Ons korte verhaal; 17.45 Gramofoonmuziek; 18.30 Opera concert; 19.Nieuwsberichten en re portage; 20.15 Vragenkwartier; 20.30 Radio-philharmonisch orkest. Solist Max Rodriguez, cello; 22.30 Zigeuner- melodiëri; 23.Nieuwsberichten; 23.15 Avondwijding: Pater H. Paalvast s.c.j. HILVERSUM 2, 415 M.: 18.01 Nieuws berichten; 18.50 Voor je slapen gaat; 19.30 Programma voor de IE; 20.01 Cello en plano; 20.30 De werkende vrouw; 21.15 Jack Hylton en zijn or kest; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuws berichten; 22.20 "Sweet and swing".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2