T POLITIEKE DRAMA in Fronkriik Vernieuwd en verjongd bestuur in de Katholieke Partij in ons gewest Nieuw Noordhollandsch Dagblad Fluitman eere-voorsitter De Gaull@ soreekt mannelijke taal Amerikaansche bisschop pen bezorgd Nieuwe bepalingen inzake deblokkeering Maandag 19 November 1943 De r.k. staatspartij in den Rijkskieskring Den Helder heeft Zaterdag middag in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar een flink be zochte een zeer belangrijke algemeene vergadering ge houden onder presidium van den wnct voorzitter van den kieskring den heer H. Nolet. In zijn openingswoord heeft hij gewezen op het bijzon dere karakter van de bijeen komst, omdat het ruim zes jaar geleden is, dat de kring Den Helder officieel bijeen kwam. Wij zijn sinds dien tijd allen rijker geworden aan ervaringen, vooral van minder aangenamen aard. Met Gods hulp zijn wij er goed doorgekomen. Veel is'er vernietigd en de gevolgen daarvan zal ons vroeger zoo bloeiende vaderland nog ge slachten lang ondervinden. Onze Partij was bloeiend, toen wij haar, gedwongen door den bezetter, moesten opgeven. Dat was een slag, want velen hadden in de Partij een stuk van hun leven liggen. Er volgde toen een vierjarig tijdperk van schijndood zijn. Achter de coulissen werd echter doorgewerkt. In het eer ste bezettingsjaar werd zelfs nog clandestien vergaderd, ten kan tore van mr. Leesberg. Daar hebben wij ons beraden, wat er te gebeuren stond. Thans hebben wij weer een vrije regeering met H.M. de Koningin. Zij leve! (Applaus). Het verlies van groote meesters. De voorzitter kon thans de ba lans opmaken. Verheugend is het feit, dat de menschen van onzen kring nu aanstormen, in grooten getale,, oud en jong. Eerst thans kunnen wij zien, welke plaatsen zijn opengevallen. Van de opge stelde troepen blijken er twee „generaals" gesneuveld te zijn, de onvergetelijke K. Goseling en mr. T. Verschuur. Wij beschouw, den Goseling als een persoonlijk vriend, in wiens handen onze be langen veilig waren. Ook het heengaan van mr. Verschuur, is een groot verlies. In de vele vooraanstaande functies, die hij bekleedde, verdedigde hij onze beginselen. En juist toen de vrij_ heid wenkte, betaalde hij aan de S.D. de tol voor zijn opoffering. De voorzitter verzocht mag. Stokman een Onze Vader te wil len voorbidden voor hun ziele- rust. Aanderen staan op de bres. "Er staan", aldus spr., "gelukkig anderen weer op de bres, o.m. oude bekenden als de heeren Jac. Groen en E. J. M. Stumpel. De voorzitter sprak de Iroop uit, c'at zij nog lang het ver trouwen van den kring zullen mog'en hebben. Hartelijke en waardeerende woor den werden door den voorzitter ook gericht tot den vorigen kringvoorzit ter, den heer Fluitman die in dit Gewest zooveel voor de goede zaak heeft gedaan. Om gezondheidsredenen zal hij niet In het bestuur terug- keeren. Hij werd onder applaus bij accla- itie matte tot eere-voorzitter benoemd. De taak van het voorloopig bestuur. De heer Nolet heeft d'aarna ver antwoording afgelegd van de werk zaamheden var/ 't voorloopig bestuur. Er was geen contact met de afdee- lingen en zoo was het ook met de topleiding. Eindelijk kwam er een manifest, d'at opriep tot verjonging, vernieuwing en studie. De oud-voor zitter, d'e heer Fluitman, kon het presidium niet meer waarnemen. Toen heeft spr. zich bereid verklaard die functie voorloopig aan te nemen. De heer v. d. Wildenberg werd bereid gevonden het secretariaat op zich te nemen. Dit voorloopig bestuur heeft getracht zoo spoedig mogelijk den wagten weer in het rechte spoor te zetten. Dat was met zoo eenvoudig. Er waren geen bescheiden meer, geen bezittingen, geen partij- en geen kringTeglementen. Mogelijk zijn er daardoor betreurenswaardige dingen geschied. De omstandigheden hebben dit echter meegebracht. Zoo wist spr. dat de termijn voor het stellen der candidatenveel te kort geweest. Spr. geloofde echer, dat het voorloo pig bestuur recht heeft op het ver trouwen van den kring. Sprekende over het Manifest, meen de de voorzitter het te moeten toe juichen, dat in dit Manifest een op roep wordt gedaan tot de jongeren. Ook zij zullen een plaats moeten heb ben in verantwoordelijke posities. Bestuursverkiezingen. De oudvoorzitter, de heer Fluitman heeft daarna de jongere generatie op het hart gedrukt, de eenheid in eigen kring te béwaren gedachtig het motto: sta pal: houd de wacht, verdedigend het erfdeel der vaderen. Vervolgens was de verkiezing van een voorzitter aan d'e orde. Door het bestuur waren candidaat gesteld de heeren H. Nolet en E. J. M. Stumpel. Met vrijwel algemeene stemmen werd de heer Nolet tot voorzitter gekozen. Hierna werd overgegaan tot de ver kiezing van 9 leden van het bestuur voor Ce drie Statenkringen Zaandam, Hoorn en Den Helder. Deze verkie zingen lokten, nogal wat discussie uit, vooral van de zijde van de af deeling Schoorl, die op het stembiljet graag de leeftijden en .beroepen za»? ver meld'. Aan dit verlangen werd ten slotte void aar/. De verkiezingen hadden tot resul taat dat gekozen werden: voor Statenkring Hoorn: H. v. d. Berg' (Hoorn); J. de Boer Wzn. (Ob- dam); C. Buisman (Enkhuizenl: D. Bijvoet (Onderdtjk); L. Fluitman (E'nkhuizen). P. Hoek (Bovenkarspel) J. B. v. Kampen (Spierdijk); N. J. H. Raat (Wervershoof) en H. N. Smits (Hoorn1). Voor Statenkring Den Helder: J. Blokdijk (Tuitjenhorn-Harenkarsnel) Jac. Bruin (Langedijk); W. Dekker (Schagen); W. Doedens (*t Zand); C. Jong (He erhugo waard' Noord.); P. Luyckx (Den Helder); Jac. Weel (Langedijk) en G. J. M. v. d. Wilden berg (Heerhugowaard Zuid). Voor Statenkring Zaandam: C. Clynck (Zaandam); C. v. Diemen (Uitgeest)N. J. Hooischuur (Koog' a. d. Zaan); dï. J. J. Jungerhans (Alk maar); J. J. v. Slingerland (Alkmaar) J. de Lange (Zaandam); N. v. Luyt (Kromenie); C. A. de Roy v. Zuider- wijk (Wormerveer) en P. de Vries Castrieum); allen in alphabetische volgorde. Tot afgevaardigden in den Partij raad werden, op voorstel van het voorloopig bestuur bij acclamatie verkozen, de heeren: E. Clijnk (Zaan dam); L. Fluitman (Enkhuizen); mr. A. V. M. Leesberg (Alkmaar); N. .J. H. Raat (Wervershoof); Jac. Weel (Langediik); G. J.' M. v. d'. Wilden- berg'en (Heerhugowaard) en D. Wol- dendorp (Alkmaar) en tot plaatsver vangers' de heeren; J. de Boer Wzn. (Obdam); J Elders (Bovenkarspel; N. J. Hooischuur (Koog a, d. Zaan); J. Kamp (Wormer); G. J. v. Slinger land' (Alkmaar) en P. Tromp (Heer hugowaard). De zeereerw. heer pater mag. dr. S. Stokman O.F.M., heeft daaTop een gefundeerd en boeiend betoog gehou den over "Herstel en vernieuwing ook m de politiek", waarvan wij el ders m dit nummer een verslag heb ben afgedrukt. De verdere agenda kwam. door tijdnood, nogal in de verdnik- king Zoo o.m. de behandeling van 'het Urgentieprogram. Zeker zou, wanneer de tijd niet zoo be_ Derkt was geweest, over dit punt nog discussie zijn ontstaan. Het financieel verslag van den wnd. penningmeester kon kort zijn, want de kas en vele bescheiden waren door de moffen in beslag genomen. Er was op dat tijdstip nog ongeveer 1800 gulden In kas. Om het be stuur weer normaal te kunnen doen functioneeren. was voorge_ steld, de contributie op f 150 ner nersoon te bepalen en wel bedoeld als bijdrage voor de par tij (50 cent), voor den kring (25 cent) en voor de afdeelingen (75 cent). Ook dit punt lokte veel discussie uit. Velen vonden dit bedrag een bezwaar. Er kwa men voorstellen van pater mag. Stokman en het Tweede Kamer lid de heer E. J. M. Stumpel, de kasgelden van de afdeelingen op te voeren, door het houden van collecten etc. De afd. Langedijk teekende protest aan tegen de wijze waar op het voorloopig bestuur was samengesteld, zonder dat de af deelingen daarop eenigen invloed hadden kunnen uitoefenen De toenmaals heerschende moeilijke omstandigheden waren h.i. daar voor geen excuus. De voorzitter, de heer Nolet, heeft ten slotte dank gebracht aan de vergadering, voor het in hem gestelde vertrouwen, door zijn benoeming tot definitief voorzitter. J0 DE FRANSCHE communis ten hebben zich tijdens een bijeenkomst van de drie groote partijen, welke Zon dagmiddag in het Paleis de Bourbon is gehouden, uitge sproken voor Felix Gouin (den president van de consti- tueerende vergadering) als candidaat voor de functie van hoofd der regeering. In zijn radiorede van Zater dagavond beeft De Gaulle voor het geheele volk de dramatische gebeurtenissen van de afgeloopen twee dagen uiteengezet. De Gaulle zeide, dat het in zijn bedoeling had gelegen, geen enkele belang rijke politieke strooming of poli tieke partij van de regeering uit te sluiten. Hij bracht de eischen der communisten ten aanzien van een der drie sleutelposities in het kabinet, buitenlandsche zaken, oorlog of binnenlandsche zaken, in herinnering en verklaarde: „Ik kan. deze voorwaarde niet aan vaarden. Ofschoon ik bereid was de mannen uit de partij in kwestie uitgebreid in het economische en sociale werk van het kabinet te betrekken en hun de desbetref fende ministeries toe te vertrou wen, was ik aan den anderen kant van meening, dat ik hun niet de drie plaatsen, die de buiteenland- sche politiek beheerschen, kon toevertrouwen, n.l. de diplomatie, die er uitdrukking aan geeft, het leger, dat die politiek ondersteunt en de politie die deze dekt. Wan neer ik anders had gehandeld, zou ik niet in staat zijn geweest de verantwoordelijkheid te aan vaarden' voor de Fransche poli tiek van evenwicht tusschen twee zeer groote machten een poli tiek, die ik absoluut noodzakelijk acht in het belang van het land en in het belang van den vrede. De Gaulle voegde daar aan toe, dat hij zijn mandaat aan de Assemblee nationale te ruggaf; wanneer deze besloot iemand anders op te dragen de regeering op zich te nemen, zou hij zich zonder bitterheid terugtrekken. Wanneer daar entegen de assemblee weder om hem die opdracht gaf, zou hij zijn best doen nog beter het belang en de eer van Frankrijk te dienen. De M.R.P. en de gedeputeerden van de rechtsche partijen hebben opnieuw te kennen gegeven, dat zij heden, indien noodig, weder om voor generaal De Gaulle zul len stemmen. De socialistische partij is met haar 146 zetels ver deeld. De linkervleugel wenscht het niet op een breuk met de communisten te laten aankomen, terwijl de rechtervleugel zich niet van de M.R.P. wil losmaken. M.R.P. trouw aan De Gaulle. De Mouvement Republicain Po pulaire zal zijn stem aan geen an deren leider geven dan aan De Gaulle. Aldus verklaarde Schu mann, de leider van de M.R.P., tijdens een gehouden vergadering van 15 afgevaardigden der drie Tn de centrale provin cies van Brttsclr-Ind'lë rijn de laatste 6 maan den 40.000 menschen aan cholera gestorven. In Belgische politieke kringen is men ten zeerste verrast over het aftreden van de Gaulle welke beslissing een ernstige politieke crisis wordt genoemd. Het aantal door de Belgi sche krijgsraden uitge sproken doodvonnissen bedroeg 1 Nov. 2105. Z.H. de Paus heeft hij gelegenheid van het eeuwfeest van 't Apos tolaat des gebeds een radio-toespraak tot het Spaansche volk gericht en het aangespoord in onverflauwde verknocht heid aan zijn traditie recht naar het doel te gaan, zoo zichtbaar door de Voorzienigheid aan gewezen. De Vrije Universiteit van Brus sel heeft aan wijlen Pres. Roosevelt posthuum het doctoraat "honoris causa" toegekend. Het proces te Neuren berg zal Dinsdag te tien uur beginnen. Bekende bouwmeesters als de heer W. N. Du dok te Hilversum, de heeren V. Tijen en Maaskant uit Rotterdam zullen hun medewer king verleenen bij het maken van plannen voor den wederopbouw van Velsen. De productie van dekens heilaagt thans 200.000 per maand De toestand ln de schoenindustrie is ech ter niet rooskleurig en de verwachte productie van 600.000 paar p. mnd. ln Januari zal niet wor den bereikt. De be grooting van Amster dam wijst e en tekort aan van 50 mllltoen. Voor het eerst sinds vele jaren was de veemarkt te Zwolle weer „vrij". De boeren uit de omgeving hebben van deze gelegenheid een dankbaar gebruik gemaakt om hun gehavende veestapel weer aan te vullenzonder voor ieder beest een aankoopver gunning noodig te hebben. (Foto: Henneke-P.) groote politieke partijen in het Palais Bourbon." Namens de S.F.I.O. verklaarde Vincent Auriol, dat de socialisten niet voor een candidaat zouden stemmen, die niet door de beide andere partijen zou worden aan vaard. Auriol stelde voor, dat deze delegatie van 15 zich naar generaal De Gaulle zou begeven, om sommige punten op te helde ren. De communisten waren hier echter tegen. De vertegenwoordi gers der drie groote partijen zul len echter heden het contact be waren. In het slotrapport van het Con gres van Bisschoppen der Veree- nigde Staten wordt te kennen gegeven, dat naar hpn meening de tegenwoordige vrede buiten gewoon bedriegelijk is. De nieu we politiek van trachten naar evenwicht tusschen de mogend heden evenals de vervanging van. het „rechtsbeginsel door dat van de noodzaak" zullen volgens hen tot een nieuwen oorlog leiden. De bisschoppen stellen vast, dat er een ernstig ideologisch conflict bestaat tusschen de Sovjet-Unie en de westersche democratieën en zij beschuldigen eerstgenoemd land ervan, dat het elk ander land in zijn politiek stelsel wil betrekken Voor het overige waren de bis schoppen van meening, dat Euro pa met spoed financieelen steun in den vorm van credieten moet hebben en dat er met de andere geallieerden moet worden samen gewerkt, waarbij echter geen sprake mag zijn van „immoreel schipperen, waardoor de vrede een einde zou nemen". De onderteekemaars van het rapport waren mgr. Spellmann, bisschop van New-York, mgr. Stritch, bisschop van Chicago en mgr. Cushing, bisschop van Bos ton. Volgens een nieuwe aanvullings beschikking deblokkeering 1945 zal ten behoeve van loonen, pen sioenen, wachtgelden, lijfrenten e.d. voortaan allereerst het girale tegoed moeten worden aangespro ken. Pas als dit ontoereikend blijkt te ziin, mag geblokkeerd tegoed worden vrijgegeven. In de tweede plaats zal voortaan onder bepaalde voorwaarden voor le vensonderhoud niet meer f 50. doch f 100.per 14 dagen in con tanten worden Vrijgegeven, waar bij eveneens in de eerste plaats de girale rekeningen worden be last. Uitbetaling van achterstal lige dividenden en couponbetalin gen mogen alleen voldaan worden op een geblokkeerde rekening van den begunstigde. Tenslotte is er een wijziging gekomen in de re geling van een giraal gedeelte van de rekening voor andere be drijven dan kleinbedrijf, ten aan zien waarvan een verklaring van de Kamer van Koophandel noo dig ls. De overblijfselen van de Duit- sche vloot zuilen verdeeld worden tusschen de V.S., Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Pater Damasus, directeur der Sint Fidelisvereeniging te Breda, ls benoemd tot nationalen direc. teur der Derde Orde en wordt in verband daarmede overgeplaatst naar Nijmegen. HERSTEL EN VERNIEUWING OOK IN DE POLITIEK (Vervolg van pag. 1) De tendenz van de N.V.B. is een beweging, geladen met dyna miek. Dat is op zichzelf goed. Wij zijn ook wars van verstarring. Maar juist omdat de beweging dy namisch is, is het nu nog niet te voorspellen, wat er uit te voor schijn komt. De N.V.B. zou ook graag de confessinoeeele organi saties vervangen zien door alge meene, zij het dan met behoud van onze katholieke standsorga nisaties. De Bisschoppen hebben ech ter uitdrukkelijk alle katho lieken aangespoord in de eigen katholieke organisatie te treden, op elk terrein van het leven, om onze beginse len uit te dragen en in de re geering invloed te kunnen uitoefenen, voor de doorvoe ring van onze gedachten in het practische leven. Wel staan wij sympathiek tegen over groote samenwerking, doch wij willen onze. eigen organisaties op soc., econo misch, cultureel en politiek terrein, daaraan niet zien op geofferd. Dan zouden wij ons zwak maken en overgeleverd zijn aan de gratie van ande ren. Dat risico mogen wij thans niet nemen. Er zijn in de N.V.B. veel emi nente personen, doch ook ande ren, die ons niet zoo sympathiek gezind zijn. De intrinsieke waar de van ónze partij bestaat ook hierin, dat wij onze beginselen op elk terrein kunnen doen door dringen, niet om ons katholieke beginsel te dienen, doch om het Vaderland te dienen. Want in ons beginsel ligt de meest juiste ge dachte, voor een goede functio neering van het maatschappelijk levert. U rgentieprogr am. Er zijn diepe wonden geslagen, nationaal en internationaal. Daar om moeten wij opnieuw onder het oog zien, wat net meest urgent is. Hiervoor is een Centrum voor Staatkundige yorming opgericht en hebben wij voorloopig al een ontwerp-urgentieprogram. Met in achtneming van de ingekomen re acties. zullen wij straks met een definitief urgentieprogram voor den dag komen. Het laat een nieuw geluid hooren en getuigt van vooruitstrevendheid. Wij zullen nu reeds met andere partijen overleg moeten plegen over punten, die wij straks geza menlijk zullen trachten te ver wezenlijken. Spr. zou graag verjonging in de partij zien. Daar wordt trouwens reeds aan gewerkt. Er zijn acht jaarklassen, die nooit hun invloed hebben kunnen doen gelden. Zoo veel mogelijk klassen en standen zullen vertegenwoordigd moeten zijn. Leeftijd alleen zal niet den doorslag mogen geven, slechts ge schiktheid. Tenslotte heeft Mag. Stokman nog de vraag behandeld, of een N.V.B.-er lid kan zijn van de Staatspartij. Hij meende die vraag bevestigend te kunnen be antwoorden, zoolang de N.V.B. geen partij is. De meeste katho lieken, die lid zijn van de N.V.B. staan op het juiste standpunt, dat zij bij de a.s. verkiezingen, de eigen katholieke partij zullen, steunen. Spr. besloot zijn aandachtig toe gehoorde rede met de epwekking, zich te bezinnen op de eigen ka tholieke beginselen, zeker in een tijd vol beroering en gisting, als wij thans beleven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3