NIEUW DE OORLOGSGEESEL De onrust op Java verplaatst zich dient uitgebannen Er moet nu 'n einde aan komen VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945 BUREAUX BEGINSELVAST Attlee over de atoom-conferentie VELE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK De schatten van Hitier Moedige houding der vrouwen 4 NIET AARZELEN! MR. DR. BUISKOOL Gaat naar Suriname De toestand in Iran NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nargens veilig (Vondel) Abonnementsprijs l 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal 41a JAARGANG NUMMER 18789 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4713 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 HET MOET NU toch in deze dagen volkomen duidelijk zijn, dat alleen de toepassing en door voering van de Christelijke be ginselen de wereld redden kan. Toepassing en doorvoering van de Christelijke beginselen op elk terrein van het maatschappelijk leven. Er zijn nog menschen, die aan deze waarheid twijfelen en daar om is het noodig, het onomwon den en bij herhaling te zeggen en te motiveeren. Zoo deed magister dr. Stokman goed werk, toen hij deze gedachte nog eens duidelijk uitsprak op de Rijkskieskring-vergadering te Alkmaar: de beginselen werken, zei hij o.m., ook in de staatkunde veel verder door dan velen mee- nen, dan anderen toegeven. Zou het oude bekende woord van Jhr. Ruijs z.g. nog bewaar heid worden, dat Nederland de staatkundige beginselen naar Ka tholieke opvatting hard en brood- noodig heeft? Bij den wederopbouw, waar voor wij nu staan, komen de be ginselen voor honderd procent aan de orde, verklaarde prof. Cleophas onlangs op een massale vegadering van katholieke land en tuinbouwers en de Bruijn, de soliede leider wéér van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, sprak in denzelfden geest. En zoo an deren op de diverse fronten van het openbare katholieke leven. Op de beginselvastheid van de katholieke arbeiders vertrouwde Mgr. de Aartsbisschop, toen Hij deze week de Verbondsvergade ring op de „Drakenburg" toe sprak. Neen, wij moeten geen begin selkwesties maken van dingen die dit niet zijn. maar nog minder moeten wij de beginselen verdoe zelen daar waar ze te pas komen. En toch, velen ook onder ons, vertoonen in kortzichtigheid of waanwijsheid de neiging dat te doen. Wat de Aartsbisschop, namens de andere Bisschoppen, tot de ka tholieke arbeiders zei, geldt woord voor woord ook voor de andere groepen en standen: Gij moet rotsvaste katholieken zijn, trouw aan uw geloof, aan uw organisa tie, aan uw leiders: dit is van groot belang voor u zelf en voor de geheele maatschappij. Het christendom, zei Mgr. de Jong verder, is de zuurdeesem van" de maatschappij. De christelijke maatschappij moet worden opge bouwd: „dit alleen kan de we reld voor den ondergang behoe den." Vooral ook in dit laatste zitten gedachten, welke in meer dan één opzicht tot nadenken stemmen. Waarlijk, er zijn menschen, die meenen dat wij katholieken voor onze zelfstandige activiteit op so ciaal, cultureel en staatkundig gebied geen Ideaal meer hebben! Wat zouden wij dien te beklagen zijn, als dat zoo was! Is het geen ideaal, te streven naar een christelijke samen leving. temeer als wij weten, dat dit alléén de wereld van den ondergang kan behoeden? Het is een ideaal, dat kennis en beleving van de goede beginselen vraagt en dat de volle inzet van ons aller persoonlijk werken waard is! Volgens de Hongaarsche radio heeft de Amerikaansche controle commissie in Duitschland op nieuw 104 oorlogsmisdadigers aan de Hongaarsche regeering uitgeleverd. Onder hen bevindert zich twee ministers uit het pro- Duitsche kabinet-Szalasi, inzake de atoomenergie, waarmede hÖ een tweedaagsch debat van het Huis over buitenlandsche aangelegenheden opende. Attlee zeide van mee ning te zijn, dat het niet mogelijk is het probleem van de atoombom af te zonderen van dat inzake het gebruik van andere vernietigende wapens. De atoombom is de nieuwste uitvinding op het gebied van verwoesting, maar vermoedelijk is z|| niet de laatste. Meer dan iets anders heeft zjj aangetoond, dat wil de beschaving blijven voortbe staan, er geen herhaling moet komen van den eersten en tweeden wereldoorlog. Daarom heb ik bij mijn besprekingen niet alleen ge dacht aan de uitschakeling van de atoombom uit het tuighuis der naties, maar heb ik in hoofdzaak overwogen wat voor een wereld orde er noodig Is in een tijdvak, waarin de wetenschap zulke ver schrikkelijke wapens in menschenhanden heeft gelegd. WIJ kunen, verwachten, dat een oorlogvoering met atoom kracht zal leiden tot de verwoes ting van groote steden, tot den dood van millioenen menschen en tot het terugzetten van de be schaving. Geen enkel veiligheids stelsel kan uit zichzelf een doel treffende waarborg verschaffen tegen de productie van atoom wapens door een natie, die agres sie wil. Dringender dan ooit zal elk land indien, dat het recht tusschen de vol ken dient nageleefd en dat de oor- logsgeesel dient uitgebannen. In de organisatie der vereenigde naties bezitten wij een instrument dat, nuts elkeen voornemens is het te gebrui ken en daarin ligt de quintessence van de zaak het recht kan doen heerschen en den oorlog kan voor komen. Geen internationale organisa tie zal van eenig nut zijn, indien de volken niet besloten zijn onderling' zoodanig vertrouwen te stichten, dat oorlogen ondenkbaar zijn. Over groote deelen is dit vertrouwen reeds aan wezig. Het is' de taak van de staatslieden, dat vertrouwen over de heele wereld te verspreiden. Attlee vervolgde: Het zal waar schijnlijk nog vele jaren duren voordat de atoomkracht voor vreedzame doeleinden kan worden aangewend. Zou het verstandig zijn, nu de organisatie der ver eenigde naties nog maar pas ge boren is, de wereld bekend te ma ken met de methoden om zulke vernietigende wapens te maken? Naar onze meening moe)t hier mede gewacht worden tot het vertrouwen gegroeid en de be veiliging ontwikkeld is. Hoewel de procédés voor het voort bren gen van de atoomenergie gecom pliceerd zijn en groote fabrieken vereischen is het product zelf maar klem. Het gewicht van de bom op Hiroshima was niet zwaar. De atoomkracht is geen aangelegen, heid die door Engeland, Canada en de Ver. Staten alleen kan worden opgelost. Dit is een wereldkwestie en voor haar oplossing hebben wij noo dig niet alleen de overeenstemming van de regeeringen, maar de wil en het vertrouwen der volken. De atoombom is een gevaar dat boven elk onzer hangt en boven alle naties van de wereld. De organisatie der vereenigde naties is geboren bijna gelijktijdig met de atoombom. Die organisatie is de hoop van de we reld en zij behelst ontzaglijke mo gelijkheden. Ik zou gaarne zien. dat iedereen, elke man en yrouw in dit land en in de wereld zou aanvoelen het sterk persoonlijke belang dat hij moet stellen in het succes van deze organisatie, aldus besloot Attlee. Het Engelsche Ministerie van Luchtvaart heeft gisteravond be kend gemaakt, dat een Liberator, kort nadat deze opgÊs tegen was van het vliegveld Marryfield in Somerset, is neergestort. De in zittenden, 28 militairen en 5 le den der bemanning, kwamen om het leven. Bij een verhoor heeft Hitler's hulsknecht en vertrouweling,' Arthur Kannenberg, een verhaal gedaan over een geheime berg plaats te Berchtesgaden, waarm voor millioenen aan schatten en kostbaarheden uit Hitler's eigen dommen verstopt zijn. Kannen- berg zeide verantwoordelijk te zijn gesteld voor Hitler's kost baarheden, die millioenen waard waren. Deze schatten uit de oude en nieuwe kanselarij zijn in een bomvrije schuilplaats bij Berch tesgaden ondergebracht. Tot de schatten behoort veel historisch porcelein, tapijten, zilver, meu bilair en een aantal schitterende piano's, waaronder de piano van Richard Wagner. Kannenberg zeide, dat in Mei van dit jaar S.S.-lieden veel uit Hitler's woning hadden geroofd. Bepaalde nazi-elementen hebben hem met den dood bedreigd, in dien hij zijn mond voorbij praat. Zij wilden ook een kostbaar pak ket met goed en zilver afnemen, dat Hitier hem gegeven had. OP JAVA gaan onrust en gevechten van stad tot stad. In Soera- baja, dat zoo veel te lijden heeft gehad van de verbitterde ge vechten, is het nu iets kalmer geworden; in Batavia begint het schieten hoe lannger hoe heftiger te worden. Semarang is onrustig en de Britten vroegen om versterkingen en ook in Ambawara wordt de toestand onzeker, terwijl Bandoeng het beeld gaat vertoonen van een te verwachten strijd. De 7Va cents postzegel uit de Weldadigheidsserie „Voor het Kind", welke van 1 December tot 6 Januari a.s. door het Staatsbedrijf der Posterijen uitgegeven zal worden, (Foto; Anefo/PTTP.) Ambawara is een belegerde stad. Er bevinden zich 8000 door de Rapwi verzorgde personen, die hier verzameld werden uit de omliggende interneeringskam- pen. Momenteel trekken twee groepen van Britsche militairen op, om eventueele bescherming te verleenen. De stad is door sterke strijdkrachten omsingeld. In Semarang echter is het kalmer geworden en de straten vertoo nen langzamerhand weer het ge wone stadsbeeld. De nationale gouverneur Wongsonegoro is is eenige dagen geleden door ex tremisten ontvoerd; men vreest, dat hij vermoord is. De troepen, die deze stad bezet hadden ter verzekering van de rust, zijn nu in ''marsenen op weg naar Am bawara. Generaal Dempsev te Batavia. De opperbevelhebber der ge allieerde landstrijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, generaal Demp- sey, is te Batavia aangekomen, om besprekingen te voeren met de plaatselijke commandanten. De republikeinsche afgevaar digden, die weigerden met de Nederlanders te onderhandelen, willen wel besprekingen voeren met de Britten, aldus verklaar den zij. Het nationalistische dag blad „Merdeka" heeft zijn minis ter van voorlichting een standje gegeven, omdat hij bepaalde be richten eerder aan ANP-Aneta had doorgegeven, dan aan hen. Zij beschouwen dit als een vijan dige houding. Rapwi protesteert. Aangezien de daden van ter reur hoofdzakelijk gericht zijn tegen de Rapwi (de organisatie voor hulp aan krijgsgevangenen en geïnterneerden), hebben de leaen hiervan èêft protest doen hooren en hun leider met klem verzocht maatregelen te nemen, dat da veililgheid en de rust in hun werkzaamheden wordt ge waarborgd. Bandoeng krijgt steeds meer het beeld van een stad, die strijd tegemoet gaat. Overal verrijzen versperringen en mitrailleurpos ten, terwijl de ingangen van de groote gebouwen door zandzak ken worden beschermd. Er heerscht nog rust, wordt mede gedeeld, maar het is een rust, die op een zekere onrust duidt. Ondanks dit alles houden de vrouwen zich dapper en dit heeft den Britschen commandant ge ïnspireerd om woorden van groo te hulde aan deze Nederlandsche vrouwen te richten voor hun moed en bewonderenswaardige houding. IN „DE OPMARSCH" schrijft mr. P. N. M Kooien, zoon van. den oud-voorzitter der R.K. Staatspartij, staatsraad Kooien, een artikel over het advies van het Staatkundig Centrum, dat zooals we reeds vroeger hebben opgemerkt de vervulling der verwachting, dat alle katholieken op de Katholieke lijst zullen stemmen, afhankelijk stelt van het voldoen aan den eisch van verjonging en samenwerking. Het advies stelt te voren vast, dat „gezamenlijk zelfstandig elec toraal optreden van de Katholie ke Nederlanders vereischt ls. het geen in gewoon Nederlandsch wil zeggen, dat er één Katholieke lijst moet komen bij de verkie zingen,. Nu laat de heer Kooien, die deel uitmaakt van het Centrum, zich ontvallen, dat „het uitkomen met gezamenlijke lijsten in het advies noch wordt aanbevolen, "och uitgesloten". Maar dat_klopt niet. Want al bliift theoretisch de toelaatbaar heid open,, om op andere liisten te stemmen, de-eisch van het ge- zamenliik optreden der Katholie ken laat in geen geval ruimte voor gezamenlijke liisten met an deren. Oolc de noot bij het artikel van de redactie? stelt de zaak niet concreet genoeg. Wij lezen daar, dat het Partijbestuur dat is dus een andere instantie dan het Centrum zich op het standpunt heeft gesteld, dat de R.K. Staatspartij met een eigeni "andidatenüist aan de verkiezin gen zal deelnemen, „zooals in het hoofdartikel is vermeld". Maar dit hoofdartikel zegt het veel ster ker: het herinrert n.l. aan de be slissing van h°t Dageliiksch Be stuur van de Rartij. dat het uit- vom-en met een gezamenlijke can- '"dateriliist voor de komende ver kiezingen onaanvaardbaar" is. 7on moet her ziin Een geza menlijke candidatenlijst is uitge sloten. onaanvaardbaar. Op dit nnnt mag er o-°en aarzeling be staan. Naar wij vernemen zal mr. dr. J. A. E. Buiskool in verband met zijn benoeming tot lid van het Hof van Justitie in Suriname, spoedig zijn functie als waar nemend burgemeester der gem. Schagen neerleggen. De Iraansche troepen hebben nog steeds geen toestemming van. de Sovjet-autoriteiten gekregen om naar Azerbeidzjan door te trekken. In regeeringskringen werd groot sensatie veroorzaakt door het gerucht dat de Ver eenigde Staten eventueel zouden intervenieeren IYE REGEERING doet een krachtigen oproep tot de geheele bevolking om mede te werken aan een doortastende actie tot vernietiging van den zwarten handel, den gifhandel. Onder gifhandel wordt verstaan: alle handelingen, waardoor goederen aan de eerlijke distributie worden onttrokken en voorts het verkoopen of koopen van goederen of diensten tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. Zoowel het verkoopen als het koo pen in den gifhandel is strafbaar. Het is thans door een aan vulling van het Koninklijk Besluit „berechtiging economische delicten" mogelijk om overtreders, „verkoopers zoowel als koopers in dezen gifhandel" direct te werk te stelien in de Rijkswerkinrichting Veenhuizen. Er zal snel en streng tegen deze lieden worden opgetreden. Minister Schermerhorn heeft deze actie tegen den gifhandel ingeleid met een aansporend uioord tot de bevolking om haar medewerking te verleenen, van welken oproep een kort filmpje is gemaakt, dat in de Nederlandsche thöHers zal draaien. De opname werd gemaakt in den tuin van het Ministerie aan het Plein 1813 te Den Haag,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1