'ji Tractatie Het M.G. gaat heen voor elke gelegenheid ,A Nieuw Noordhollandsch Dagblad Veel en goed werk gedaan Kinderbiscuits H oc U het nagerecht ook serveert, els een farsche, stevige feestpudding, Maximum licht bij minimum stroomverbruik Cdaalsle nieuws Dreigend rijsttekort op Java i ESESBS& ZeeweE 62 FIRMA BLOM DEKKER uauki iaËÜMi Vrijdag 23 November 1945 HET KANTOOR van het Districtsbureau Alkmaar van het M.G., gevestigd in Huize „Voorhout" aan den Kennemerstraatweg, zal oer 1 December a.s. ziin deuren voor goed sluiten. Tot 1 Ja nuari zal de Staf van 't M-G. in Den Haag. de nog loopende zaken afwikkelen. In verband daarmede, was de heer L. Beineveld, secretaris van het Districtsbureau, zoo bereid willig, ons eenige gegevens te verstrekken, waaruit blijkt, hoe veel werk er door het District Alkmaar moest worden verzet. Niet minder dan rond 10.000 brieven, die in den loop der maanden waren ingekomen, moes ten worden behandeld, waarvan 6500 voor het M. G. zelf en 3500 voor den P.O.D., die in het begin nog ressorteerde onder het M.G. De berg van administratie en do cumentatie groeide nog, toen in de afgeloopen maanden de zelf standige districten Hoorn, Den Helder en Zaandam werden op geheven en de nog loopende za ken werden overgenomen door het district Alkmaar. Het aantal schorsingen be droeg voor het District Alkmaar 126; gestaald; werden 20 personen. Voor Hoorn waren deze aantallen resp. 23 en 18. Twintig commissies werden in beweging gezet, die in totaal 300 dossiers hebben afgewerkt. Er is dus hard gewerkt door het M.G. Alle ambtenaren van hoog tot laag hebben zich ingespannen, om de werkzaamheden zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Het M.G. heeft daarbij veel steun ondervonden van de illegaliteit De samenwerking met deze groep was uitstekend, juist omdat vrijwel alle medewerkers van het M.G. uit de illegaliteit voortkwamen en g'ere. quireerd zijn uit burgers, ambtena ren, zakenmenschen, administra teurs, enz. Velen hebben gemeend dat het M.G. een militaire organise, tie was, vooral omdat haar leden voor het meerendeel geüniformeerd zijn. Dit is echter onjuist De uni form diende slechts, om de vrijheid van beweging te verhoog'en. Wat betreft de activiteit van de yrijlating^commissie en de zuive ringscommissies deelde de secretaris ons nog de volgende bijzonderheden mede. Er werden in totaal 16 zittin gen g*ehouden in de periode van 3 Juli tot 1 Nov. j.l. en 413 adviezen uitgebracht. Daarvan concludeerden er 55 tot vrijlating' en 336 tot afwij zing' van het verzoek tot invrijheid stelling, terwijl in 22 gevallen de be handeling werd aangehouden en overgedragen aan den Gemachtigde voor de Vrijlating'. Veertien zaken werden naar den P.O.D. terugverwe zen voor een nader onderzoek. Een speciaal werk werd gemaakt van de z.g'. "vergeten gevallen", als men den indruk kreeg, dat de zaak onvoldoende werd onderzocht. In zooverre werkte het apparaat dus' als een klachtenboek van den P.O.D. Door de commissie werden 17 dos siers toegewezen aan den heer Wee- gers, ambtenaar van de Reclasseering' ten einde een reclasseeringsrapport te kunnen uitbrengen. Daardoor werden nog' 13 minderjarige perso ren in vrijheid gesteld. Het betrof hier meestentijds de z.g. Luftwaffen. helf er innen. Zij waren min of meer slachtoffer van den barren nood in den afg'eloopen winter. Thans staan zij allen onder voogdij. Tevens werd over vier meerderjarigen een rap port uitgebracht. De militaire Com missaris g'ing vrijwel in alle gevallen fccoord met het uitgebracht advies, n 9 gevallen werd bij vrijlating huisarrest opg'elegd. Aan 7 personen werd meldingsplicht bij de politie op gelegd. Voorts werden 7 personen onder toezicht g'esteld van vooraan staande persoonlijkheden in de be trokken gemeente als pastoors, do minéés, hoofdonderwijzers, enz. Slechts in twee gevallen werd tot in vrijheidstelling g'eadviseerd op grond van het feit. dat de commissie de be wijzen te zwak achtte, om de in be- waringstelling te laten voortduren. Soms werden geïnterneerden in vrij heid gesteld, in verband met hun ge zondheidstoestand. Voor eenige per sonen ook heeft de commissie, wan neer de gevallen van niet-ernstigen aard waren, de illegale werkzaamhe den van geïnterneerden in compen satie gebracht. In totaal werden 1057 verzoeken tot invrijheidstelling ont vangen, waarbij meerdere betrek king hadden op één persoon. Nog slechts weinig'e dagen resten het M.G., om zijn zaken af te wik kelen waarmee ook de laatste afdee. ling en wel sectie 1 de andere af- deelingen waren reeds gaandeweg geliquideerd haar werk neerlegt. Blijkt dus, uit het gegeven cijfer materiaal dat het M.G. veel werk heeft verzet, men kan daaraan gerust toevoegen, dat zij, over het alg'emeen gesproken, ook goed werk heeft verricht. En dit is in ieder geval een pleister op de wonde, dat het Appa raat zoo duur is geweest. Vooral in den aanvang is er mogelijk wel wat al te nonchalant met g'eld en goed omgesprongen. Maar daarvoor stond het dan ook in de kinderschoenen. Later werd alles beter georganiseerd en is er zeker niet met geld gesme ten. De meeste functionarissen van het M.G. zijn, hangende de li quidatie weer in hun oude beroep en burgerlijke functie terugge keerd. Het hoofd van het District Alkmaar. Kolonel Riem, zal waar schijnlijk worden ingezet bij de bijzondere militaire rechtspraak. Het royale gebouw, waarin het M.G. al dien tijd was gehuisvest, wordt, met zijn inventaris, voor 99 pCt. als oorlogsbuit beschouwd en staat als zoodanig onder het Bureau Oorlogsbuit. Een groot gedeelte van den kantoorinven taris is reeds geëerfd door den P. O.D., terwijl de rest waarschijn lijk zal worden ter beschikking gestel^, van de getroffen gebie den. Het ligt in de bedoeling, het gebouw als zoodanig te bestem men voor de slecht behuisde Diensten van de Belastingen, Do meinen, enz. De P.O.D. zou in dat geval de lokaliteiten van een tweetal belastingkantoren kunnen betrekken, waardoor er dan nog enkele gebouwen leeg zouden komen, waarvoor weer andere be stemmingen zouden kunnen worden gevonden. AUTODIEVEN KAMPTEN MET BENZINETEKORT Een voor hotel „Irene" gepar keerde auto werd Dinsdagavond gestolen. De dieven beleefden blijkbaar niet veel plezier van hun clandestienen rit, want gis termiddag werd de Ford V8 onder de gemeente Schoorl onbeheerd en zonder een druppel benzine te ruggevonden. Van de daders ont breekt nog elk spoor. PATIENT „ONTVLUCHT" En jammerlijk verdronken. Een patiënt van het St. Elisa- beth-ziekenhuis wist in den nacht van Woensdag op Donderdag in nachtgewaad uit het venster te springen en te „ontvluchten". Gistermorgen werd zijn lijk drij vende gevonden in het water van de Bleekerskade. Over de toe dracht van dit ongeval is nog niets bekend. SCHORSINGEN DOOR HET MILITAIR GEZAG Het Militair Gezag te Alkmaar maakt hierbij bekend, dat op ad vies van de betreffende Zuive ringscommissies de volgende per sonen door den Verbindingsoffi cier te Alkmaar van den Provin cialen Militairen Commissaris te Amsterdam in hun functie zijn geschorst: Mej. C. E. Vergay, Frö belonderwijzeres, Purmerend; P. de With, Hoofdwachtmeester van Politie te Alkmaar; Joh. Ant. v. Gaaien, Hilversum, Opperluiten- aht bij de politie te Zaandam; C. H. Lindeman, Haarlem, Leeraar aan het Lyceum en Handelsdag school te Zaandam; A. Lübberink, Wachtmeester v. politie te Zaan dam; G. M. R. Brouwer. Opper wachtmeester van Politie te Zaan dam. SWEELINCK KWARTET. De betrekkelijk onverwachte kennismaking met het Sweelinck Strijkkwartet, Biloen, Waterman, Raphaël, Vogtschxnidt, was als 'n oase in de woestijn van ons ten deele uit het evenwicht geslagen tijdsgewricht. Zoo'n superbe Mo- zart-avond viel werkelijk als een ster uit den hemel. In één woord 'n pracht-kwar- tet. Zeldzaam fijn geaceveerd in details en toch een homogeniteit in het samenspel. We hoorden niet meer de kunstenaars afzon derlijk, maar het kwartet en boven dit alles Mozart". En dit is wel het hoogste wat een ensemble in artistiek opzicht kan bereiken. Zoo hoorden we dan voor de pauze.de kwartetten D kl. t, en C gr. t. en daarna het kwartet in G gr. t. Wat zullen we u hiervan ver tellen? Daar zijn geen woorden voor, ge moet Mozart ten slotte leeren kennen door zelf zijn wer ken te gaan beluisteren, want het is het werk van den kunste naar, dat zijn verhaal vertelt. Het waren er dezen avond maar weinigen, die zich aan deze bron van eeuwigdurende bezie ling en vreugde hebben gelaafd. Zoo hebben velen zich weer een muziekevenement van betee- kenis laten passeeren en het ge not gemist, een kwartet te be luisteren, dat met de allerbeste op één lijn kan worden gesteld. Er schijnt kans te zijn, dat bin nen niet al te langen tijd we dit kwartet weer op ons concert podium zullen terug zien. Wan neer dit gebeurt, laat het dan zijn voor een stampvolle zaal, want zoo'n muziekfeest is zelfs niet eens per jaar hier te beleven. W. Schreurs. REVANCHE ZWEMWEDSTRIJDEN In de Overdekte In 't kort deelden wij reeds mede, dat Zaterdagavond in de Overdekte de revanche wedstrijden van de zwem- kampioenschappen zullen worden gehouden. Thans geven wij eenig'e bijzonder heden omtrent deze belangwekkende wedstrijden. Zoo zullen op de 200 M. schoolslag aan den start verschijnen de kam pioene Willy Haverslag van De Rob ben; A. de Groot (ADZ1); G. Jelle- ma (ADZ) en J. v. Vliet (De Robben) Alleen finalisten van de kampioens wedstrijden. Opmerkelijk is, dat mej. Haverlag te Alkmaar haar eerste triumfen be haalde en ook hier den besten tijd maakte. Voor de 100 M. borst-crawl beeren zijn ingeschreven: J. v. Merkesteijn van "Haarlem"; Ramak van RCZ; J. C. Scheffer en H. Rauch van DJK. Bij de 100 M. borst-crawl dames belooft vooral interessant te worden de strijd tusschen de beide rivalen H. ter Meulen en Bep v. Seliaik. Mej. ter Meulen is de pas opkomende ster die de vorige week het kampioen schap won. Verder starten in dit nummer Bep Groenedijk en B. Zijl stra. Dan is er nog het belangrijke nummer 200 M. schoolslag heeren, waarin behalve bekende cracks als: v. Feggelen (De Meeuwen jB. W. Solkemans (Haarlem); Wanrooij (HV GB), ook zal mededingen de DHW-er Slikker. Deze DAW-er leverde reeds in Amsterdam een mooie prestatie door zich daar tusschen de g'roóte "keien" een plaats te veroveren. Deze prestatie is des te mooier daar deze zwemmer wegens het ontbreken van zwemgeleg<enheid zoo goed als niet heeft kunnen oefenen. Vanzelfsprekend is men zeer be nieuwd naar de verrichtingen van dezen Alkmaarschen zwemmer. Tusschen deze nummers zal een demonstratie gegeven -worden in het schoonspringen, waaraan wordt deel genomen door finalisten van de kam pioenschappen. Tenslotte wordt er een polo-wed strijd gespeeld tusschen twee zeven tallen van HVGB en DAW. HVGB speelt in de eerste klasse en DAW in de tweede klasse, zoodat het eerste zevental van DAW een zware strijd wacht. Maar zij speelt in eigen omgeving I De gemeente Alkmaar stelde voor deze belangrijke wedstrijden een me daille beschikbaar en ook de burge meester schonk persoonlijk een me daille. Wij twijfelen er niet aan of deze belangrijke wedstrijden, die voor Alkmaar een evenement beteekenen zullen gïoote belangstelling trekken. OUDE NIEBORP GEMEENTERAAD Oude Niedorp's Noodgemeente- raad behandelde in recordtempo de 7 punten bevattende agenda voor de eerste vergadering. Deze werd Donderdagmiddag te 2 uur in voomalig secretarie onder voorzitterschap van burgemeester Bosma gehouden. Na zijn openingswoord geeft de voorzitter een resumé van de gemeeritefinanciën in bezettings tijd, waaruit hij concludeerde, dat de toestand wel gunstig was, doch ook weer niet zoó rooskleu rig als het zich oppervlakkig laat aanzien De door de minister ingevoerde drastische wijziging der finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, zal het dienstjaar 1945 vermoedelijk een nadeelig saldo bezorgen. B. en W. zullen nog al het mo- gelijke doen om het sluitend krij gen van de begrooting tot stand te brengen om daardoor de nood lijdendheid, die voorheen reeds zoo zwaar drukte te ontgaan. De bevolkingsaanwas is echter ver meldenswaard. Had 1939 een totaal cijfer van ^414 personen, In de daar opvolgende jaren t.m. 1945 zijn de getallen 1423; 1455; 1449; 1552; 1632 en 1753. Vervolgens werden de raadsleden beëedigd en geïnstalleerd. De heeren Hoebe (RK) en v. Zoo- nen (SDAP) werden tot wethouder gekozen. Weldra klept het Zijdewinder klokje. Opnieuw wordt een huurovereen komst gesloten met den heer Droog in zake het oude Nederduitsch Herv. kerkje te Zijdewind, waarvan het door de Duitschers geroofde uurwerk is teruggevonden. Tot lid van het Protestantsch Arm bestuur en als lid der Commissie van Toezicht op dit bestuur kiest de raad respectievelijk den heer A. Meijts en den heer A. v. Zoonen. Tot leden van de Commissie van Toezicht op beheer en gebruik der gemeentelander ij en benoemt de raad vervolgens de raadsleden Kriller, Smal en Klaver. De heer Kriller vestigt bij de rond vraag de aandacht van B. en W. op de mangaten in den berm van den weg langs het zwembad. Volgens den heer Smal is ook in dezè gemeente het klompenvraagstuk zeer nijpend. De heer Tromp vraagt een licht punt aan het Zuideind van Zijdewind bij de kruising met rijwielpad en Prov. weg. Volgens den voorzitter mag Oude- Niedorp maar over 6 lichtpunten beschikken, ter-wijl in dit gebruik het niet-branden bij lichte maan reeds verdisconteerd is. Spr. zal evenwel zijn best doen, maar de beslissing ligt bij het PEN. De heer Tromp noemt den toestand van de Dorpsstraat te Zijdewind, die indertijd aan het Hoogheemraad schap Is overgedragen, een schande'. De voorzitter betwijfelt of verbete ring. door gebrek aan steenen; wel mogelijk is. Niets meer aan de orde zijnde volgt nog vóór 3 uur sluiting op de ge bruikelijke wijze. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men op de bon nen, welke recht geven op 250 gr. ri.ist of kindermeel, desgewenscht inplaats van deze artikelen 250 gram kinderbiscuits kan koopen. Taai-taai enz. op ontbijtkoekbon. Voorts deelt het Centraal Distri butiekantoor nog mede, dat taai taai, Amsterdamsche korstjes en soortgelijke artikelen verkrijg baar zijn op de bonnen voor ont bijtkoek. tjf ah toetje na een intiem dinertje, HONIG'Z PUDDING steekt overal bovenuit doorzijn ver rukke lijken smaak en zijn ntet te evenaren samenstelling f N V. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN Ook in Italië is een regeerings- crisis ontstaan, door het aftreden van de liberale leden van de Italiaansche coalitieregeering. Von Ribben trop heeft een aantal vooraanstaande Engelsche poli tici gevraagd op te treden als getuigen a dé charge, teneinde te verklaren, dat hij geen oor logspolitiek heeft gevoerd. De hoofddirecteur van de Wiener Kriedietanstalt en zijn vrouw, zijn terugkomend van een reis uit Zwitserland, door de Brit- sche militaire politie gearresteerd Het Indië-vliegtuig werd heden middag half drie op Schiphol verwacht. Officieel is te Batavia bekend gemaakt, dat de volgende rijst oogst op Java, naar men ver wacht, een half millioen ton be neden'die van 1945 zal zijn. Hiermede deelen wij U mede, dat na een langdu rig en geduldig gedragen lijden, meermalen voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder Mej. PETRONELLA DE WIT Wed. v. Comelis Dekker m den g'ezegenden ouder dom van bijna 86 jaar godsvruchtig in den Heer is overleden. Uit aller naam: C. DEKKER Alkmaar, 22 Nov. 1945. 2e Landdwarsstraat 36. Rozenkrans bidden in de Kapel der Pius- stichting des avonds te kwart voor zes De H. Uitvaart zal ge houden worden Maandag morgen om half acht in de Kapel der Piusstich- tmg, waarna om 10 uur de begrafenis op het kerk- hot St. Barbara alhier. Heden werden wij smar telijk getroffen door het plotseling overlijden van onzen g'èliefden zoon en broer PIET in den ouderdom van 27 jaar. Zijn. diepbedroefde ouders broer en zusters: H. Buter C. ButerHogeboom Hein - Lies Trien Tuitjehorn, 22 Nov. 1045. De H. Uitvaartdienst heeft plaats in de Parochiekerk van den H. Jacobus de Meerdere op Maandag 26 Nov. a.s. om 9 uur. Jonge Vrouw met dochtertje (6 jr.) biedt zich aan als Huishoudster te Den Helder of Alkmaar. Br. onder no. 13780 bur. v. d. blad. Meubelmakersknecht g'evr. bij Er biedt zich aan: een Land arbeider met zoon (14 jaar}. Loon na overeenkomst. Werk kring Obdam. Een huis disp. Br. onder no. 13799 bur. v. d. blad. GevraagdEen Werkster v. één dag in de week of voor één dag in de veertien da gen. W. A. M. Konincks Krom, Rijp je B 285 Sint Maarten. SCHOORL (N.H.) TEL 359 leveren direct uit voorraad zonder vergunning Aardappelkiembakken, broeiraamlijsten, waterleiding en verwarmingsbuizen, ketels in diverse grooten en glasteeltvergunning Op bestelling: Aardappelkisten inhoud 17 kg. en 25 kg en gaasbakken. Met vergunning: Rugsproeiers, handzaaimachines en alle voork. werkutigen voor land bouw-, veeteelt- en tuinb.-bedrijvon OFFICIEELE PUBLICATIE JOODS€HE EIGENDOMMEN UIT BARNEVELD EN WESTERBORK Ten Departemente van Binnenlandsche Zaken bevindt zich een lijst van goederen, welke toebehooren aan in de Joodi- sche tehuizen te Barneveld vertoefd hebbende Joodsche personen. Voorts' worden maatregelen getroffen om een lijst van de ln de tehuizen te Barneveld en in het kamp te Westerbork aanwezige boeken samen te stellen. Belanghebbenden kunnen toezending van deze lijsten OFFICIEELE PUBLICATIE TOEWIJZINGEN TEXTIEL Het C.D.K. deelt mede, dat detaillisten met ingang van 15 November 1945 de door hen ontvangen punten der textiel- kaart v.a. 510 met een ontvangstbewijs m.d. 342-07 bij de plaatselijke distributiediensten in kunnen wisselen tegen toewijzingen voor textiel. De inlevering dezer punten kan tezamen met de andere thans in omloop zijnde textielpun ten geschieden. KEUKENGEREI EXTRA Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren die nog in het bezit zijn van punten "Keukengerei extra" deze punten nog tot en met 24 November a.s. bij de plaatselijke distributie diensten kunnen indienen. Na 24 November kan dit niet meer geschieden. De inlevering' moet plaats hebben in veel. vouden van 100 punten met een minimum van 100 punten. POOTAARDAPPELEN VOOR EXPORT Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker en Weidebouw maakt bekend", dat de goedgekeurde poot- aardappelen in de sorteering van 25/28 m.m. vierkantsmaat van de rassen Eersteling', Ideaal, Bibtje, Voran, Furore, Industrie, Eigenheimer, Alpha en Wilpo op de gebruikelijke wijze bij de centrale- of subleiding' van de B.E.A. II voor verkoop voor export kunnen worden aangeboden. Deze aanbiedingen moeten vóór 1 December a.s. worden ing'e- zonden In verband met het reeds vergevorderde seizoen zal de B.E.A. II na aanbieding, zoo mogelijk direct tot aan. koop en verlading overgaan. De B.E.A. II behoudt echter het recht om, indien zulke met het oog op de verlading noodzakelijk geacht wordt; te eischen; dat deze pootaard- appelen franco pp een door haar aan te wijzen verzamel plaats worden geleverd, of niet tot aankoop over te gaan. De telersprijs, welke voor deze pootaardappelen is vastge steld is gelijk aan die, welke voor de sorteering 28/35 mm Irlnirnm in linlrmil mnrmnlrt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2