NIEUW Ook op Sumatra extremistische acties REGEERINGSVERKLARING van de Gaulle Bevin blijft bij z'n open kaarten ilES rr~T iet le id ing te of ize '51 rde het OT ZATERDAG 24 NOVEMBER 194J BUREAUX GEEN TEEKEN VAN ZWAKTE Ex-minister-president gaat hangen Motie van vertrouwen aangenomen Toch Nederlandsche troepen naar Indië SLAOLIE MET KERSTMIS MGR. HUIBERS audiëntie bij de Koningin Op '419 JAARGANG er met lioien koa 2815 IS 319 aat ilel. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God is 't nergens veilig (Vondel) AijonnemenUprijs I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal NUMMER 1879® ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCBAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 „De politieke verscheidenheid is geen teeken van zwakte, maar integendeel een bron van kracht, indien eendrachtig wordt samen gewerkt" aldus sprak mr. van Schaik in de Tweede Kamer in een korte rede. waarmede hij andermaal zijn voorzitterschap aanvaardde. Geen teeken van zwakte, en: „ons volk is in staatkundig op zicht niet een doode eenheid". Dat zou het worden, als er één partij was, of een groote, met en kele kleintjes, die niets te betee- kenen hadden. Geen zwakheid, maar een bron van kracht kan die politieke ver scheidenheid zijn, „indien een drachtig wordt samengewerkt". Dit houdt tegelijk in, dat een beperking van de politieke ver scheidenheid gewenscht wordt, want voor de samenwerking die onmisbaar is, omdat iedereen krachtig beleid wil wordt een •redelijk fundament vereischt; zonder een zekere grondslag van overeenstemming is samenwer king onmogelijk; dit vereischt een basis van principen, niet van be langen. Wij gelooven, zonder in allerlei min of meer gewichtige betoogen te vervallen, dat die grondslag er is en nu zal de samenwerking te krachtiger zijn, naarmate de politieke verscheidenheid princi pieel steviger gefundeerd is. Dit scherpt de plicht in o.a. voor de Nederlandsche- Katholie ken, om zich ten volle aan de Partij te geven De „Tijd", aanvankelijk aarze lend tusschen „pro" en „contra" de Katholieke Partij, bekent zich thans tot een „Party voor Katho lieken" en spoort in het bijzonder de jongeren aan. de Partij als hun zaak te beschouwen. Het blad is bepaald enthousiast over de verjonging, die het in de plaatselijke afdeelingen zich ziet voltrekken „in een sterkte die de meeste verwachtingen ver over treft". Deze verjonging moet nu in zeker niet verzwakte mate haar weg vinden naar de centrale bestuurs- en benoemingscolleges en vandaar naar de candldaten- lljsten, meent het blad, dat „het vele jonge bloed, dat is toege stroomd", met toewijding aan de partij hoopt te zien werken. Hetzelfde verhopen wij daar naast van de intellectueelen, die hopelijk in sterker mate den weg naar de Partij (weer) zullen vin den. als het hen blijkt, dat het ernst is met onze Partii-formatie. Dat kan niet meer betwijfeld worden, nu ook in de kringen van de aanvankelijk aarzelende „Tijd" thans getuigd wordt, dat de Ka tholieke Partij waarlijk de partij voor de katholieken mag heeten, „die de groote en directe taak heeft, uit de a.s. verkiezingen een gelid van katholieke verte genwoordigers naar voren te doen komen, dat naar aantal en kwa liteit in staat en geschikt is, een groot aandeel te nemen aan het herstel en de vernieuwing van de politieke en sociale orde, en een sterk en vaardig, maar ook een grootmoedig en openhartig part ner te zijn in de ontsluiting van nieuwe politieke vormen in de toekomst". Inderdaad is ons aandeel in de politieke verscheidenheid er zoo niet op gericht, deze een teeken van zwakte, maar wel een bron van kracht te doen zijn. Daarom Is de verantwoordelijkheid van een leder, die hier kan mede werken. zoo grootj Naar radio Moskou meldt is de vroeg'ere Hongaarseha Minister-Presi dent Bala Imredy in Boedapest ver oordeeld tot den dood door ophan ging. Hieraan werd nog toegevoegd, dat Imredy teg'en dit vonnis beroep heeft aangeteekend, waarover door >rste Gerechtshof een beslis. Generaal de gaulle heeft in een Vrijdag middag gehouden constitu- eerende vergadering een re- geeringsverklaring afgelegd, waarin hij wees op de ver zoening, die er bereikt was tusschen de groote partijen. De regeering zal onver wijld aan de vergadering 2 wetsontwerpen voorleggen inzake de nationalisatie van het bankbedrijf en van de electriciteltsvoorziening. Voorts is het noodzakelijk over te gaan tot een be- stuurshervorming en tot een hervorming van de recht spraak. Het komt de regee ring voor, dat de constitu- eerende vergadering haar taak niet als voltooid kan beschouwen zonder nieuwe grondslagen te hebben ge legd voor de nationale ver dediging. Maar eike vooruit gang en alle hervormingen berusten op een toeneming yan onze productie. Daarna besprak De Gaulle den internationalen politieken toe stand, waarbij hij er op wees, dat het bewijs geleverd is, dat de veiligheid en de voorspoed van elk land afzonderlijk op rechtstreeksche wijze verbonden zijn met de veiligheid en den voorspoed van allen. Frankrijk is ook vastbesloten om in de internationale politiek zijn stem te doen hooren. Op grond van de plaats, welke ons land aldus De Gaulle inneemt in Europa, in Afrika en in Azië en van oudsher, zoowel naar het Westen als naar het Oosten georiënteerd, kan en wil ons land een verbindingschakel het Op sin® za] vaarover door worden genomen. volgens aan het sluiten van de overeenkomst met de Sovjet- Unie, welke als voornaamste doel heeft iedere Duitsche be dreiging in de toekomst onmo gelijk te maken en wees op de pogingen, welke thans over den Rijn waar volgens de Gaulle de sleutel tot Frankrijks toe komst ligt over het nabije Oosten, over Afrika en over het Verre Oosten. Frankrijk streeft er voorts naar de traditioneele banden met de andere landen van West-Europa, meer in het bijzonder met België, Nederland en Luxemburg opnieuw te ver stevigen, zonder dat het zal op- 1-IJDENS ZIJN BEZOEK aan de verschillende op leidingseenheden te Glasgow Wolverhampton en Brent wood gevestigd, heeft de Mi nister van Oorlog, mr. J. Meynen, medegedeeld, dat, in verband met de ontwik keling van de omstandighe den in Indië, besloten is, de in Engeland opgeleide man nen toch zoo spoedig moge lijk naar Ned.-Indiè uit te zenden. In den loop van Februari ral het kader rijn opleiding hebben beëin digd en naar Nederland vertrekken. Dit kader ral dan de opleiding ter hand nemen van de lichting' 1945, di» omstreeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. De eerste opleiding dezer lichting zal vijf a zes1 maanden duren en de hieruit gevormde divisie zal In het najaar van 1943 naar Indië worden verscheept. Het is de bedoeling, dat deze mannen dan ongeveer een jaar ln Indië zullen blijven. In September 1946 begint d» op leiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste in Indië zal aflossen, tenzij intusschen het Koninklijk Ne- derlandseh-Indische leger ln staat zal zijn zijn taak m onze overzeesche rijksgebieden over te nemen. houden de handen uitgestrekt te houden naar de staten van Midden-Europa, den Balkan en Scandinavië. De belangrijkste rede van den middag werd uitgesproken door den communistischen afgevaar digde, Jacques Duclos, die na drukkelijk zeide, dat het conflict der vorige weken thans tot het verleden behoorde en dat ieder spoor van twijfel omtrent het „nationaal karakter" der commu nistische partij thans wegge vaagd is. Niet de communisten hebben in dit conflict de over winning behaald, er is een over winning behaald door Frankrijk en door de republiek". Nadat de constitueerde ver gadering de rede van generaal de Gaulle had aangehoord, werd een motie van vertrouwen, wel ke door de leiders van alle par tijen was onderteekend, met al- gemeene stemmen aangenomen. HET DRAMA OP DE LEÜSDERHEIDE Te Amersfoort had de plechtige bijzetting plaats in iiet massa graf van de twee en dertig dapperen, van I.D. en O.D. die op 20 Juni 1943 en op 29 Juli 1943 voor 't vuurpeleton zijn gevallen (Foto; Anefo/De JongP.) IN EEN RESTJMé van de tweedaagsehe debatten over de buiten- landsche politiek heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken» Bevin, in het Lagerhuis o.m. gezegd: „Tijdens de verschillende besprekingen is veel gezegd over argwaan, en daarmede zou ik gaar ne tegelijk afrekenen. Ik kan slechts herhalen wat ik op 7 November j.l. gezegd heb, namelijk dat, wanneer de groote mogendheden, die op de eerste plaats bij vele kwesties belang hebben, precies willen, zeggen wat zij verlangen, wat aangaat grondgebied of bases of andere zaken, deze verlangens onderzocht kunnen worden. Ik heb toen ge zegd, „laat ons met opgeheven hoofd alle kaarten op tafel leggen". Wanneer eenig grooter of kleiner land-ter wereld afg'waan heeft ten op zichte van Groot-Brittannië, noodig ik dit land uit mij openhartig te ver tellen welke die verdenkingen zijn en dan zal ik hen openhartig van ant woord cïienen. Over de atoombom zeide Bevin, dat het naar zijn meenin^ geen zin zou hebben voor behandeling van deze kwestie een speciale bijeenkomst van de Vereenigde Volkeren te organisee. ren, daar aan alle leden is medege deeld dat op 2 of 7 Januari a.s. de al gemeen© vergadering zal worden ge houden. "En ik vertrouw, zeide hij, dat vóór 7 Januari geen atoombom men gebruikt zullen wórden...." Bevin legde vervolgens den nadruk op het feit, dat de regiering van Groot-Brittannië recht wenscht te doen en dat dit niet mag afhangen van de vraag, of het de belangen van een gvoote dan wel wel een kleine natie betreft. "De groote drie" hebben niet altijd te beslissen. Niet de bewapening maar de cul tuur is van beteekenia. In dit ver band wees Bevin op Frankrijk en hij verklaarde verheugd te zijn over het einde van de regeeringScrisis in dat land. De Duitsche minderheden in Euro pa moeten naar eigen land worden overgebracht, maar dat moet op men. schelijke wijze geschieden. De con- tróle-conuhissie maakt vorderingten met haar plan tot onderbrenging van de verplaatste Duitschers; het zullen er drie en een half millioen uit Polen zijn, twee en een half millioen uit Tsjecho-Slowaklie en een half milli oen uit Hongarije. Anderhalf millioen daarvan krijgen een plaats in de Brit sche zóne. Polin, ging Bevin verder, lijdt nog onder de door den oorlog veroorzaakte kwetsuren. Verscheidene vooraan staande figuren zijn slachtoffer ge worden. Talrijke Polen bevinden zich buitenslands. Die in Groot-Brittannië zullen niet worden uitgezet. Wat Italië betreft, verklaarde Bevin dat uit de wapenstistancfsvoorwaarden kan blijken, dat Groot-Brittannië dat land zooveel mogelijk wil zien han delen als een onafhankelijke natie. Griekenland baarde den minister zorg. "Financleele en economische wederopbouw" was daar noodzakelijk' Uit Bevins woorden blijkt, dat de nieuwe koers die Griekenland thans inslaat, berust op Bevin'a voorstellen dienaangaande. Ook zou men uit zijn mededeelingen opmaken, dat de regent Mg'r. Damas- kinos toch nog niet definitief is af getreden. CR KOMT SLAOLIE, met Kerstmis, voor alle leeftijd groepen, weer 2 d.L., dat is on geveer 180 gram. Dit wordt verstrekt boven het normale vet-rantsoen. Bon 328 of 422 van bonkaart 513 moeten wor den vóór-ingeleverd, uiterlijk 1 December. Datum van afleve ring wordt nader bekend ge maakt; ook zal nader worden medegedeeld, of nog een afzon derlijke koopbon zal worden aangewezen. VAN EEN INDONESIëR, die over het algemeen goed Is ingelicht, maar wiens naam niet wordt genoemd, zjjn verklaringen afkom stig, waaruit bljjkt, dat ook op Sumatra extremistische buitensporig heden niet denkbeeldig zjjn. De Japansche propaganda werkt op dit eiland nog scherper dan elders en de bevolking is van vele gebeur tenissen onkundig gelaten. Ook de jongerenbeweging van de „Pe- moeda" laat van zich hooren en veroorzaakten onrust en relletjes Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin Donderdagmiddag in haar woning te Schevemngen Z.H. Exc. Mgr.- J. P: Huibers, bisschop van Haarlem, in parti culiere audiëntie ontvangen. De Koningin heeft zich meer dan gen half yur met den Bisschop onder houden. x„Tij<r) Met name ln Palembang wordt de toestand vrij spannend g'enoemd. Per sonen die niet in het openbaar met de nationalistische kleuren xood-wit zijn getooid, worden gemolesteerd. Ten opzichte van de Britsch-ïndiërs Is' da bevolking weinig vriendschappelijk, ook al een gtevolg van da "Pemoeda". Verder leven er op Sumatra nog dui zenden Javanen, dia door de Japan ners naar het eiland zijn gesleept, in slechten toestand door de slechte voedselaanvoer, verhinderd door da extremisten. Op Java rustiger, In Semarang is het nagenoeg rus tig. terwijl in Soerabaja het verzet der Indonesiërs zeer sterk afneemt. De vechtlustige stemming hier schijnt snel te dalen, want herhaaldelijk kwam het voor dat Indonesiërs bij nadering' van geallieerde troepen de wapenen wegsmeten en zich overga ven. Ambarawa echter heeft het te kwaad van herhaalde aanvallen, maar de Britsch-ïndiërs weten nog steeds de toestand meester te blijven, ter wijl er voortdurend versterking naar toe worden gezonden. De weigering van het kabinet Sharir om met de Nederlanders te onderhandelen wordt geweten aan extremistische pressie, daar Sharir voortdurend dreigbrieven ontvangt. Nu de inheemsche troepen, die bij het Nederlandsch-Indische leger die nen, Batavia moeten verlaten zullen er ongeveer een kleine duizend man. Nederlandschetroepen overblijven. Het aantal inheemschen wordt geschat op 14000 man. Evacuatie van vrouwen en kinderen. Vijfentwintighonderd geïn ternerden en andere personen zijn uit het kam» te Soekaboemi over gebi'S ent haar Buitenzorg'. Deze maatregel Werd om militaljrè redenen door de autoriteiten genomen. Vijfhonderd vrouweö, kinderen die met de Van Heutsz uit Semarang te Batavia arriveerden, worden met drie Britsche en een Nederlandsche Dakota alsmede met een Britsche Ca, talina-vliegboot naar Bandoeng ge* vlogen. De vijf vliegtuigen zullen elk ongeveer vier vluchten doen. Nederlandsche vrouwen van het Tjidengkamp hebben een verzoek schrift gericht tot generaal Christison m de Amboneesche soldaten niet weg te zenden, aangezien zij onmisbaar zijn voor de bescherming der Euro peanen en bijzonder trouw ten op zichte van de Nederlandsche zaak. Een duplicaat van het verzoek schrift is aan koningin Wilhelmina gezonden. Soortgelijke verzoekschrif ten worden ln andere kampen voor bereid. In Buitenzorg hebben Gurkhas eert Duitsch marineofficier gearresteerd, die op straat in burgekleeding mfet een Roode Kruis-armband rondliep. Een Britsch Dakota transportvlieg tuig is in het g'ebied van Meestercor» nelia na het opstijgen van het vlieg veld Kemajoran neergestort. HoeWel d© verliezen nog' onbekend zijn ge looft men, dat velen alsnog behouden zyn gebleven. Het vliegtuig was op weg' naar Semarang met Britsch-ïn- dlsche en andere militairen en uitrus- toinstukken en stortte in een rijstveld' negen kilometer van Batavia neer. 15.000 Vrouwen moeten uit Midden-Java geëvacueerd worden. BATAVIA. 23 Nov. (ANP-ANETA). Robert Kiek verneemt uit gezagheb bende bron dat het aantal geïnter neerden dat uit de kampen van Mid den-Java geëvacueerd moet wordert ipee- rou* gebieden, die ngar het er autoriteiten "onder be- ijyen" zoo epoedlg mo&te. geëvaCuêérd Zullen wórden.,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1