NIEUW Decomediete Neurenberg PROCES TEGEN MUSSERT Duitschers in Batavia gearresteerd heden begonnen BUREAUX Rudolf Hess wil gefotografeerd worden NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 NOVEMBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18792 ALKMAAR Langestraat 42 A Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCH.AGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 NATIONALISATIES IN FRANKRIJK De Fransche minister van Fi nanciën. Rene Pleven, zal gene raal de Gaulle heden, toestem ming vragen tot het indienen van een wet, houdende maatregelen tot nationalisatie van credietin- stellingen Men verwacht dat de wet van Pleven de Banque de France en zes groote credietin- stellingen zal nationaliseeren, en op twee groote handelsbanken regeeringstoezicht zal instellen. Volkspartij in Oostenrijk bovenaan De Oostenrijksche verkiezingen, die een kalm verloop hebben ge had, zijn vooral een succes voor de Volkspartij geweest. Over ge heel Oostenrijk behaalde zij het grootst aantal stemmen n.l. 891.010 van de tot dusver 1.691.000 .getel de stemmen. Zij krijgen 76 zetels in het parlement, terwijl de socia listen er 70 wisten te verwerven en de communisten 3. Dr. Karl Renner is gekozen, evenals de communistische minis ter van binnenlandsche zaken Frans Honner. Er moeten nog 16 zetels bezet v/orden. Vermoedelijk zullen eerst in het midden van deze week de definitieve uitsla gen bekend zijn. Naar aanleiding van de verkie zingsresultaten in zijn land ver wachtte Renner dat er langdurige onderhandelingen noodig zullen zijn, voordat de drie partijen tot overeenstemming zullen komen over het vormen van een nieuwe regeering. Naar aanleiding van de neder laag van de communisten heeft het communistische blad „Volks- stimme" o.m. verklaard, dat de communisten als democraten de uitspraak van het volk aanvaar den. „Wij hebben aldus het blad verloren, doch wij staan nog slechts aan het begin van den strijd om Oostenrijk en wij zul len den strijd winnen". De Duitschers in Tsjecho-Slowakije Na de uitvoering van het plan, hetwelk door Groot-Brittannië. de V.S. en de Sovjet-Unie is goed gekeurd, ÏVi millioen Duitschers uit Tsjecho-Slowakije te verwij deren zullen 1 mill. Duitschers achterblijven. Van gezaghebben de zijde wordt medegedeeld, dat 10 in December en de rest in de volgende vijf maanderi het land verlaten zullen Onder de achterblijvende Duit schers bevinden zich vele. tech nisch en industrieel geschoolde arbeiders, die goede diensten kunnen bewijzen in het scholen van jonge Tsjechen voor de glas- porcelein-, speelgoed- en edel steenenindustrie. Hef godsdienstonderwijs in Berlijn Winzer, hoofd van de afdeeling cultureele zaken van het Berlijn- sche gemeentebestuur, heeft uit eengezet. waarom aan de Berlijn- sche scholen geen godsdienston derwijs wordt gegeven. Dit moet niet beschouwd worden, zoo zei- de hij, als uiting van een vijan dige houding tegenoyer de ker ken. E| t besluit werd noodig ge acht om een uniforme democra tische opvoeding in het geuni- fieerde Duitsche schoolsysteem te verzekeren, dat aldus wordt gevrijwaard voor het gevaar van splitsingen Het gemeentebestuur heeft in Juni besloten toe te staan, dat godsdienstonderwijs als extra leervak gegeven wordt aan die kinderen, wier ouders zulks wenschen. ni COMEDIE TE NEURENBERG wij kunnen het proces tegen dr DuHscfy» oorlogsmisdadigers moeilijk anders zien bracht gisteren een wild gebarende Rudolf Hess op het tooneel, die met alle geweld gefotografeerd wilde worden. Of hem dit geweigerd werd? Weineen, er is een plaatje van hem gemaakt. Goering trachtte hem nog te kalmeeren, maar Rudolfje moest zijn zin hebben. De heer von Ribbentrop had ook wenschen. Hij kon zich door een veelvuldig gebruik van slaap middelen vele détails uit de laat ste acht jaren niet meer herinne ren om zijn verdediging goed' voor te bereiden, heeft hij graag de hulp van zijn secretaresse en enkele collega's van het ministe rie van buitenlandsche zaken als getuigen. De president van het X/ANMORGEN om tien uur is dan het grootste proces, dat vermoe it de lijk ooit in de geschiedenis van het Nederlandsche Koninkrijk is gevoerd, begonnen. Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen hoofd ingenieur, zooals op de rol vermeld staat, leider van de Nationaal Socialistische Beweging in de Nederlanden, is vanmorgen voor zijn rechters verschenen, om verantwoording af te leggen voor hetgeen hij gedaan heeft in de jaren tusschen Mei 1940 en Mei 1945. De belangstelling van het pu bliek wals bij het proces tegen Max Blokzijl voor het Hof aan merkelijk grooter. V'ier personen hadden vanaf omstreeks midder nacht voor den ingang van het gebouw gepost om een plaatsje te kunnen kijgen op de publieke tribune. Onder de genoodigden bevonden zich: de secretaris van H. M. de Koningin, de heer M. Kohn- stamm, de luitenant-generaal I. H. Reijnders, oud-opperbevelheb ber van land- en zeemacht, mr. H. Haga, president van den bijzon deren Raad van Cassatie, mr. Pierre Dupius, ambassadeur van Canada, mr. J. C. Tenkink, secre taris-generaal van justitie, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, deken van de orde van advocaten en kolonel mr. Tollenaar, raadsheer van den Bijzonderen Raad van Cassatie. Het Bijzonder Gerechtshof was samengesteld uit: mr. A. L. M. van Berckel, president; prof. mr. P. G. M. van Oven en mr. H. Burgersdijk, civiele raadsleden en luitenant-ge eraal P. W. Best en generaal majoor H. Ch. G. van Lawick, militaire leden. Achter het Hof hadden bovendien plaats genomen mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder en kolonel J. van Voort- EEN BRITSCH HOOFDOFFICIER verklaarde dezer dagen, dat te Batavia 463 Duitschers door de Militair Police waren gearres teerd, waaronder een van de beruchtste nazi's van Nederlandsch- Indië, wiens naam nog niet mag worden gepubliceerd. Verder ver klaarde deze officier, dat het aantal gevallen van ontvoeringen eenigszins afneemt. Radiostations weer in de lucht. Nadat de radiostations van Djokjakarta en Soerakarta eeni- gen tijd tot stilzwijgen waren ge bracht door Britsche luchtaanval len, zijn ze nu weer in den aether verschenen. Het vermoeden be staat evenwel, dat door de Indo nesiërs een mobile zender wordt gebruikt. Ten Oosten van Tjilitan werd een Nederlandsche patrouille door extremisten aangevallen zonder evenwel verliezen te lijden. Ook werd de chef van den Japanschen inlichtingendienst Poha gearres teerd. die verantwoordelijk wordt 'gesteld voor massamoorden op Europeanen. Het luchtverkeer op Java is nu stilgelegd. Krachtiger optreden verwacht In verband met het bezoek, dat generaal Dempsey aan Batavia bracht met verschillende andere prominente figuren op militair gebied, zal vermoedelijk een wij ziging te verwachten zijn in de houding der Britten. Daarom ook wint de overtuiging veld, dat de ongeregelde benden, maar ook 't z.g. geregelde Indonesische leger van 70.000 man moet worden ont wapend. Daarbij komt, dat de regeering van Sjarir en ook Soekarno vol komen machteloos zijn. Dit blijkt weer uit de zittingen van de „Conventie der nationalis tische leiders", waar de eensge zindheid zoek ls en waar de ex tremisten den bovéhtoon voeren. huizen, die eveneens deel uitma ken van het Bijzonder Gerechts hof. Als procureur-fiscaal had mr. J. Zaayer aan de groene tafel plaats genomen, als griffier fun_ geerde mr. C. G. Iordens. De verdediging van Mussert is in handen gesteld van mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, die aan Mussert is toegevoegd. Mr. Wij ckerheld Bisdom heeft een groote ervaring op het gebied van poli tieke processen, omdat hij tijdens de bezetting in tal van processen tegenover Duitsche rechtbanken de verdediging op zich heeft ge nomen van Engelandvaarders en verzetslieden. De belangrijkste processen uit dien tijd, waarin hij als verdediger optrad, waren het „Geuzenproces", het proces tegen 't „Comité Vrij Nederland" en het proces tegen de eerste redactie van het illegaal ver schijnend blad van dien naam. Overigens is mr. Wijckerheld Bisdom in de eerste plaats een advocaat voor civiele zaken. Zijn optreden in strafzaken dateert pas sedert de bezetting. Hij is op 31 Januari 1908 gebcren en stu deerde aan de Universiteit te Utrecht. 'Hij is bovendien waar nemend rijksadvocaat. HET VALT NIET MEE Het rechtkantelen van het 4000 ton groote schip het stalen ob stakel bij de Hembrug ont moet meer moeilijkheden dan men aanvankelijk heeft gedacht. Op grond van de ervaringen, die Zaterdag opgedaan zijn met de eerste kantelingspogingen, heeft Commodore Mackenzie ge adviseerd eerst den dubbelen bo dem open te branden, zoodat het' water in het laagste gedeelte van het schip kan komen. Daarmee wordt een kleiner traagheidsmo ment bereikt en het gevaar be langrijk verminderd dat het cas co na van links omhoog gewerkt te zijn, over rechts opnieuw zou kantelen. De verwachting van de des kundigen is, dat men voor Don derdag de versperring nog wel niet zal hebben, recht, gezet De ChinCesche regeeringstroe- pen hebben de Ijsvrije haven Hoeloetao in Zuid-West Mand- sjoerije intact op de Chineesche communisten veroverd. Men ge looft dat het communistische gar nizoen zich naar het Noord- Oosten heeft teruggetrokken, tribunaal zegde toe deze verzoe ken in overweging te zullen ne men. Het proces zelf? Alderman, as sistent van den Amerikaanschen onenbare aanklager heeft de be faamde tien geheime nazi-docu menten voorgelezen. Hij zal nog voor 26 aanvullende documenten zorgen. Voorgelezen werd o.a. een protocol van een geheime bijeen komst in de rijkskanselarij in No vember 1937, waarin Hitier ont hulde. dat Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije met geweld veroverd moesten worden om „Lebens- raum" te verkrijgen. Woensdag zal het onderwerp concentratie-kampen worden be handeld. Er staan voor dien dag films op het programma. Voorts wordt deze week de Jodenvervol ging b°^andeld. Mae ^g 3 December zullen de Amerikaansche en Engelsche aan klagers hun requisitoir houden. De Fransche .procureur zsfl ver moedelijk niet voor 10 of 12 De cember voor de balie komen. De plannen van Hitier. Een van de belangrijkste docu menten is niet in Duitschland, doch in Washington ontdekt. Het protocol van een zitting in de Rijkskanselarij van 23 Mei 1939, waarin Hitier voor Goering, Rae. der, Keitel, Brauchitsch en ande ren, plannen voor den aanval in, het Westen ontvouwde, werd met andere stukken langs een groo- ten omweg naar Amerika ge bracht. Daar werd het gevonden en vervolgens via Londen naar Neurenberg gebracht. Alderman zeide, dat de aanklagers het stuk absoluut echt achten en dat de inhoud door Keitel hii onder vraging bevestigd is. Hitier be toogde, dat de economische pro blemen van Duitschland uitbrei ding der Duitsche ruimte eisch- ten. Het leven 'in Duitschland moest niet worden aangepast aan de omstandigheden, doch de om standigheden aan het levenspeil, dat voor het Duitsche volk was bepaald. Dit was volgens Hitier niet mogelijk zonder een aanval en in de zes jaren van zijn be wind was dan ook alles op dit doel gericht. Het gaat voor ons, aldus Hitier, om ruimte in het Oosten en het oplossen van de problemen der Oostzee en der Baltische landen. „Wij moeten ruimte hebben waar weinig men- schen wonen en in Europa is geen andere mogelijkheid te zien, Hitier zeide ook, dat de vol ken van de overwonnen lan den als arbeidersreserve zou den moeten dienen. Na te hebben gezegd, dat het be sluit om Polen aan te val len, vast stond, ging Hitier de krachtverhoudingen na. In deze rede zeide Hitier ook dat -liet bezetten van Neder land en België noodzaak was. Consistorie verdaagd Uit Vaticaansche kringen wordt vernomen, dat het consistorie, hetwelk voor Kerstmis gehouden zou worden en waarin de Paus nieuwe ikardinalen zou benoe men, tot de volgende lente zal worden uitgesteld. Men meent te weten, dat de Paus eerlang de reden van dit uitstetl zal bekend maken. Noorsche procureur- generaal vermoord Op den Noorschen procureur- generaal Arntzen. die in het pro ces tegen Quisling als openbaar aanklager is opgetreden, is, even als op eenige zijner naaste me dewerkers, hedennacht door Noorsche nationaal-socialisten 'n aanslag gepleegd. Hij zou hierbij om het leven zijn. gekomen. Zetel der „Vereenigde Volken" In de voorbereidende commis sie van het uitvoerend comité van de Vereenigde Volken zal in de komende zittingen het vraag stuk van den permanenten zetel van de Vereenigde Volken wor den besproken. Tot dusver heb ben negen leden van het uitvoe rend comité te kennen -gegeven, dat zij voor een stad in de Ver eenigde Staten zullen stemmen; Frankrijk. Nederland en Enge land geven den voorkeur aan een Europeesche stad en ook onder de niet-vertegenwoordigde staten is men meer geporteerd voor het laatste'denkbeeld. Men noemt de namen van Brsissel, Luxemburg en Kopenhagen. Het voorstel te Genève den zetel te vestigen, vond niet veel ondersteuning. HET INTERNATIONALE PADVINDERSCOMITé OP BEZOEK BIJ DEN ENGELSCHEN KONING Het Internationale Padvinderscomité bracht dezer dagen een bezoek aan Buckingham Palace waar zij door den Koning v~n Engeland werd ontvangen. Van links naar rechts: Sir Alfred Pickford (Engeland), Gen. J. Lafout (Frankrijk), Dr. James E. West (Amerika), Z. M. de Koning van Engeland, Prins Gustav Adolf van Zweden, Col. J. S. Wulsen, Lord Rewallen (Shief Scout), Mr. Ove Helm (Denemarken) en Lord Hampton (Groot Brittannië). (Foto; Anefo/InpP.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1