Tot den strop veroordeeld PARADE der schoonheid Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Vonnis op Nederlandschen bodem Sportnieuws Dinsdag 27 November 1945 VOOR HET EERST stonden gisteren in Nederland Duitsche oorlogs misdadigers terecht en wel in het gerechtsgebouw te Almelo, waar een geallieerde militaire rechtbank thans zitting houdt Vier leden van den Sicherheitsdienst hadden zich te verantwoorden wegens moord op den Engelschen vliegerofficier Gerald HOod, en een jonge man uit Nijverdal. Bote van der Wal, bij wien de Engelsche piloot een tijd lang verborgen was gehouden. Deze dubbele moord had plaats niet lang vóór de bevrijding van Twenthe. n.l. in het midden van Maart van dit jaar. Nadat de slachtoffers eenige dagen in het Huis van Bewaring opgesloten hadden gezeten, wer den zij op een avond weggevoerd tot even buiten Almelo en met het beruchte schot in den nek ge dood Geruimen tijd na de bevrij ding werden de lijken gevonden. Men slaagde erin de schuldigen, vier leden van den S.D., die sinds dollen Dinsdag hun luguber be drijf te Almelo uitoefenden, op te sporen, behalve den hoofdman, Kommissar Hardigen, den voor- naamsten schuldige, die helaas nog steeds niet is gevonden. De SD-mannen beriepen zich bij hun verweer voortdurend op de orders, die zij kregen, naar het bekende: Befehl ist Befehl Na een uitvoerig pleidooi van den toegevoegden verde diger werd het doodvonnis door ophanging uitgesproken tegen twee beklaagden, n.l. Sandrok en Schweinberger, terwijl de twee anderen, He- gemann en Wiegmann veroor deeld werden tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het vonnis moet. alvorens te kunnen worden uitgevoerd, eerst bekrachtigd worden door de hoogste Engelsche militaire auto riteiten. MINISTER BEEL Sprak te Hilversum Op een breed opgezetten katho liekendag, voorbereid door alle r.k. sociale organisaties, spraken te Hilversum in de groote St. Vituskerk, voor ruim 2000 perso nen, prof. dr. J. B. Kors o.p. en minister Beel. Prof. Kors zeide, dat men terug moet naar de waardeering van den mensch als de uitdrukking van het goddelijke. Alleen de wet van God leert ons het goede. Daarom moet men terugkeeren tot het deugdleven, waardoor de mensch werkelijk gemeenschaps- mensch kan zijn en de lasten niet afschuift op anderen. Hierna sprak de Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. L. J. M. Beel, die opmerkte, dat men van de regeering oplossing vraagt van zeer vele moeilijkheden. Daarom mag de regeering eischen, dat ieder zijn plicht ver staat, ook de katholieken, van wie velen zulk een aansporing noodig hebben. Op het terrein van het economisch leven zal de overheid verder ingrijpen, dan dat in het verleden is geschied. Doch, zoo vroeg spreker, wat baten overheidsmaatregelen, als de beoogde sociale en economi sche hervormingen niet gepaard gaan met de hervorming van ze den? En wat baten sociale en economische hervormingen, als het karakter van den eigendom miskend blijft en de hooge waar de van den arbeid niet wordt be grepen? Daarom moeten de wer kers in het arbeidsproces zich hun sociale plichten realiseeren. Wij moeten allen bijdragen, al dus besloot spreker, tot vorming DE THUISKOMST DER JANTJES! Voor de uit Japansche krijgs gevangschap terugkeerende leden van het personeel der Koninklij ke Marine is te Doorn in huize „La Foret" een repatrieerings- kamp ingericht. Zoowel officieren, onderofficie ren als manschappen zullen hier aankomen. Bij terugkeer op va- derlandschen bodem na lange ja ren van opsluiting, ontbering en vernedering gaat iedere marine man naar „La Foret". Daar wordt hij geregistreerd, gelegerd, ge kleed, gevoed en uitbetaald, dit- laatste met terugwerkende kracht van het oogenblik af, dat hii geen gage meer ontving. Bovendien wordt iederen gerepatrieerden gevraagd naar feitelijke gegevens omtrent omgekomenen en ver misten In het kamp arriveerden dezer dagen reeds de eerste gasten. Het zal gehandhaafd blijven, zoolang de behoefte eraan bestaat. De burgemeester van Den Hel der heeft doen weten, dat voor iederen vroegeren bewoner dezer marinebasis, welke uit krijgsge vangenschap terugkeert, onmid dellijk een huis ter beschikking zal staan. Huldiging Jaap Vrancken De bekende musicus en compo nist Jaap Vrancken is bij gelegen heid van zijn vijf en twintig jarig jubileum als directeur-or ganist van het zangkoor „Laus Deo" van de St. Antonius Abt- kerk te Scheveningen op harte lijke wijze gehuldigd. Gewezen werd op den roem van zijn werk zoowel in binnen- als buitenland, waarbij herinnsrd werd aan z'n succesvolle loopbaan in Amerika Namens vrienden, leerlingen en cud-leerlingen werd hem een al bum aangebc den met een gave voor het fonds lot uitgave van een tijdens den oorlog geschreven 5- deelig tractaat over contra-punt. MILITAIRE VORDERINGEN Uitgezonderd de gevallen, waar in tevoren reeds een definitieve vaststelling van een vergoeding door of vanwege den minister van Oorlog heeft plaats gevonden, wordt de kwestie der vergoedin gen thans in al haar vormen onder het Ministerie van Finan ciën gebracht en daar centraal ge regeld. Tn een nieuw K.B. is aan ook bepaald, dat de vaststelling der vergoedingen en de wijze van uitkeering zal geschieden volgens door den minister van Financiën te stellen regels door een instantie, welke bij die regels zal worden aangewezen. Tevens zal een be roepsinstantie worden aangewezen voor de gevallen, waarin de be langhebbenden zich niet kunnen vereenigen met de vaststelling der vergoeding. In het nieuwe K.B. is de mo gelijkheid geopend ook onvermij delijke kosten en bedrijfsschade in bepaalden omvang in de rege ling te betrekken. Daar deze uit voeringsregelingen nog moeten volgen; zullen de belanghebbenden nog eenig geduld moeten hebben, totdat een en ander is gepubliceerd Binnen afzienbaren tijd kunnen zij echter de aanwijzing der af wikkelingsinstantie alsmede de bekendmaking der normen tege- HET GEBREK AAN KANTOOR MACHINES. De noodtoestand op het gebied van kantoormachines, zooals schrijfmachines, rekenmachines, duplicators en adresseermachines is algemeen bekend. In totaal zijn er thans na de bevrijding eenige honderden ma chines, meest schrijfmachines, in gevoerd en men heeft gegronde boop, dat er binnen afzienbaren tijd meer zullen volgen. Ook de behoefte aan winkelmachines, zoo als kasregisters, is zeer groot, ter wijl reparatie door het gebrek aan onderdeelen moeilijkheden ople vert. Er werden pogingen in het werk gesteld om de binnenland sche productie van onderdeelen te bevorderen. Spaansch verzetsfront Dr. Juan Negrin, de laatste mi nister-president van het Republi- keinsche Spanje, doet weer van zich hooren. Óp een bijeenkomst van uiterst linksche Spaansche re publikeinen te Mexico-City heeft hij met Alvarea del Vayo de op richting van een „verzetsfront" aangekondigd. Hij zeide, dat de pogingen van de „republikeinsche Spaansche regeering" van José Giral onder alle Spanjaarden te leurstelling veroorzaakt hadden. Deze regeering is te zwak en treedt niet acti-f genoeg op. Als de dijk bij Rammekens klaar is, zal ook Souburg droog komen. Tot heden loopt het dorp bij vloed nog telkens onder water tot groot ongerief van de ruim 2000 inwoners, die hier nog verblijven. Met bootjes en kano's wordt het verkeer onder- houden in het dorp. (Foto; DellaertP.) EXTRA RANTSOENEN Voor a.s. en jonge moeders In aansluiting aan hetgeen eer der gepubliceerd werd, deelt het Centraal Distributiekantoor mee, dat a.s moeders, wier kind ver wacht wordt na 27 April, doch vóór 26 Mei 1946, voor de eerste maal extra rantsoenen zullen ontvangen voor de periode van 25 November tot en met 22 De cember a.s., terwijl a.s moeders, wier kind verwacht wordt na 25 Mei, doch voor 23 Juni 1946, voor de eerste maal extra rantsoenen zullen ontvangen voor de periode van 23 December tot en met 19 Januari a.s Voorts ontvangen jonge moe ders, wier kind geboren is na 26 Mei, doch voor 24 Juni 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen voor de periode van 25 Novem ber tot en met 22 December a.s. en jonge moeders wier kind ge boren is na 23 Juni, doch voor 22 Juli 1945 voor de laatste maal voor de periode van 23 Decem ber tot en met 19 Januari a.s. Politie-agenten staan terecht Voor den economischen rech ter te Haarlem hebben twee wachtmeesters der staatspolitie terecht gestaan, die in het voor jaar van 1944 in de Zaanstreek bij vele boeren in hun uniform een bezoek brachten en van hen voor weinig of geen geld boter en kaas accepteerden, door te zinspelen op len voorgenomen huiszoeking. De rechter veroor deelde ieder, conform den eisch, tot 1 jaar gevangenisstraf. De KLEINE EENZAME, die Charley Chaplin toch altijd gebleven is in zijn groote kunst van de film, is momenteel hier ten lande gekomen met zijn „De Dic tator". Hierover is voor den oor log al veel geschreven en van alle kanten met bewondering zelfs. Dit schijnt nu even anders te worden en dat kan ook niet zoo verwon derlijk zijn. De parodie immers, die in deze film wordt uitgebeeld op het nazisme is bij ons een hard werkelijkheid geworden en daarom hebben wij ook de gru welijke ontdekking moeten doen, dat ditzelfde nazisme, waar de vooroorlogsehe Charley een mees terlijke uitbeelding van gaf, geen parodie mogelijk maakt en dat daar geen humor, al is die dan nog zoo fijn en kunstzinnig, van te maken is. Deze ontdekking is voor den kunstenaar een bittere van een nieuwe, kerngezonde ontgoocheling misschien, maar ook maatschappij op grondslag van in de ontgoocheling zal hij zich christelijke beginselen. RADIO-PROGRAMMA eenzaam groot weten. Verder is de werkelijk-groote Russische film gaan draaien over Stalingrad en daar is weinig van te zeggen aan ons, the in verbeelding die gran- diooze worsteling om de stad heb- j ben meegemaakt. Russische films kunnen goed zijn, dat was al ver Woensdag 28 Nov. 1945 HILVERSUM I, 301 M.: p 7 y° n,ln|vóór de Westeuropeesche camera- 9.'oo Muzieifvan ital componisten; I cultuur haar opleving kreeg in de 10.45 Radioziekenbezoek; 11.15 Kook- I Fratische availt-garde, maar mo praatje; 11.30 Slavische dansen; 11.45 mënteel schijnt het visionnaire in Berichten over krijgsgevangenen; de beelden zich nog meer verdiept 12.35 Orgelconcert; 13.00 Nieuwsber. te hebben. 14.00 Cavalleria Rustieana (Opera); }5-}5 Het kwartier voor de vrouw; Het zal in ieder geval een ware 16.15 Muziek van Ravel; 16.30 Na openbaring zijn, na al de documenta- schooltljd; 17.00 Ensemble van Jetty ties en de middelmatige schlager- Cantor; 18.01 Grarr\pfoonplaten19.00 rolprenten, waarméde de bioscoopen Nieuwsberichten _en reportage; 19.90 worden overstroomd. Gelukkig komt Muziek van M. Ravel; 20.15 De Lon- densche correspondent; 20.30 Fr. chansons; 21.45 Sylvestre trio; 22.30 Componist van de week; 23.01 De nieuwsberichten; 23.15 Avondwijding door pater H. H. Schlüther. HILVERSUM H, 415 M.: 18.01 Nieuwsberichten; 19.00 "Me- ■tropole" orkesit; 19.30 Programma voor de B.S.; 20.01 Omroeporkest; 21.00 De Patriot; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuwsberichten; 22.20 "Op den drempel van den nacht". er in Hollywood ook een sfeer, die genoeg' zal krijgen van het derde- rangswerk van opgedrongen model- artisten en ook daar zal de verdieping zich gnan vastzetten, de verdieping die in Amerika al merkbaar en hoor baar wordt in b.v. het tooneelleven. Daar krijgt het sociale drama de overhand. Het Amsterdamsch-Rotterdamsch tooneel, zooals dit tegenwoordig heet, onder de artistieke leiding van Alb. v. Dalsum en A. Defresne, hebben nu in studie genomen het stuk "The moon Is down", van den Amerikaan- schen schrijver John Steinbeck, dat de geschiedenis behandelt van de Duitsche bezetting in Noorwegen en dat in Oslo een ovationeel succes heeft gehad. Van Dalsum heeft trouwens groot- sche plannen met het herboren too neel. ~Hij gaat ook spelen "Midzomer- nachtdroom" van Shakespeare, dat zijn première juist heeft gehad en vooral niet te vergeten "Gijsbrecht van Aemstel". En wie Van Dalsum zégt. voegt er automatisch de Gijs- bTecht aan toe, gedachtig aan de glansrijke periode, toen hij samen met Charlotte Kohier dit spel to»t een groote hoogte bracht. Dit zal dus in Januari een evenement zijn, niet al leen voor het selecte publiek, maar ook voor het geheele volk, want het is toch een van de weinige stukken jammer genoeg' dat spreekt tot he+ hart van ieder. Wie Zondag in het Concertgebouw aanwezig was, heeft een middag mee gemaakt die bijna onvergetelijk was; de radioliefhebbers hebben er trou wens ook van kunnen meegenieten. Sir A. Botilt, dirigent van het BBC- orkest. leidde het Concertgebouw in een meesterlijke weergave van o.m. de nieuwe "A London ouverture" van Ireland. Een spel. dat een verademing' was voor allen die weten te luisteren en weten te begrijpen wat in de schoonheid van de muziek verborgen is. Deze dirigent heeft een geweldig succes, overal waar hij optreedt en is toch die typische Engelsche kunste naar die volkomen zichzelf* blijft. Jo Vincent is toen wederom ver schenen met het prachtige lied dat Kardinaal Newman al liefhad: "Lead kindly Light". Het leek^ons overigens toe. dat haar stem niet meer zoo krachtig' is dan voorheen; de groote rust van eenige jaren is misschien te lang geweest. Ook de violist van groot formaat Theo Olof is weer opgetreden. Deze jonge kunstenaar heeft een zeldzaam 1 gaaf gevoel. Het lichtere genre "De Nederlandsche operette" heeft ook, onder de strakke leiding van Sylvain Poons haar intrede gemaakt op een werkelijk lofwaardige manier. "Po- lenhloed". waarmede door Nederland zal worden getrokken, zit vol walsen en mazurka's, die zwierige tempera mentvolle uitbeeldingen, die steeds meer "Worden gewaardeerd. Engeland heeft ook op het gebied van de kunst een zwak voor ons landje gekregen. In Londen zal ten minste een tentoonstelling worden gehouden van werken door Neder landsche beeldhouwers en schilders, waarbij we als eersten willen noemen J. Raedecker, de forsche beeldhouwer en de schilderes Charley Toorop, die beiden in onze Bergensche school de grootheid ook van het kleine stukje Noord-Holland dragen ver over het land heen. Ook de gevallen Gerrit van Veen is daar vertegenwoordigd met meer omg'ekomen kunstbroeders en -vrienden. Wie de tentoonstelling "Kunst in Vrijheid" heeft bezocht, kan zich een voorstelling maken, wat er ook in Londen van onze kunstenaars wordt geëxposeerd. De "News Croni- ele", het groote Engelsche dagplad, heeft de organisatie ervan op zich genomen, terwijl de redactie ook toe lichtingen schrijft. Inmiddels is ook het tijdschrift "Kunst en Kuituur" weer verschenen, waarii^in algemeene beschouwingen alles in dit verband wordt medege deeld. Het eerste nummer kwam uit met o.a. een bijdrage van den essayist Dr. Menno ter Braak, die als in een visie in 1940 het nu geplaatste onderwerp behandelde "De Pruisische revolutie". Het verlies van dezen polemischen figuur is voor onze letterkunde niet g'ering. Ook verscheen er een repro ductie in van "De vluchtelingen" van Henk Chabot; hetzelfde, dat op de Londensche expositie te zien zal zijn. 'Ad interim", het letterkundig maand blad dat zich geen bepaalde richting aanmeet, is ook weer verschenen met mooie en opvallende gedichten en prozastukken. Er leeft nog zeer veel onder de jongeren en misschien nog meer onder de nog erg' jonge kunste naars. die zoeken en tasten naar een bepaalden vorm, omdat het evenwicht dat toch ook in de krmst te vinden moet zijn, de rust in het bedenken en -"oorvoelen van een onderwerp nog steeds niet zijn teruggekomen. Maar het essentieele is er: de durf zich vol komen ln eigen meening te uiten en zijn eigen visie vast te houden in ieder opzicht. Dit getuigen de nog schaarsche dichtbundels, die al uitkomen en die in overtuiging en zeggingskracht niet onderdoen voor het werk van de schrijvers van naam. Wij gelooven daarom niet, dat wat "De Nieuwe Eeuw" schreef, "de jon gere kunstenaars wanhopen ook aan zichzelf" een juiste uitspraak is maar meer de uitdrukking van de teleur stelling' van het oogenblik. Daarvoor zijn de reeds tot ons gekomen uitin gen veel te fel en te overtuigend. A. v. d. H. Voor de Sint Nicolaas- tafel Chocolade-truffels. Benoodigdheden150 gram gortgries (heeft u nog gemalen biscuits dan is dit wel zoo lekker); 50 gram suiker; 1 eetlepel cacao; 5 gram Delfrite. Men mengt de gortgries (event, de gemalen biscuits) met de suiker en cacao door elkaar. Intusscben laat men de Delfrite op een zacht vuurtje smelten. Daarna roert men het ge smolten Delfrite met overige ingre diënten door elkaar tot een compacte massa. Indien noodig' voegt men er nog een weinig gekookte melk aan toe. Laat dan de massa eenige uren opstijven. Maak er daarna balletjes van en rol ze door cacaopoeder. Een fijne taart. Benoodigdheden: 5 of 6 beschuiten (op 'n groote ronde schotel); 1 pakje vanille pudding; ons jam. De pudding maakt men klaar op de gewone wijze, dan giet men de heete pudding over de beschuiten en laat dit afkoelen, tot de pudding goed stijf is geworden. Vervolgens brengt men er eenige versiering aan door de jam er op te spuiten (bezit men geen spuitzakje dan kan men de jam er met een mes op strijken en met de punt van het mes wat figuurtjes aanbrengen. Wedstrijdprogramma schaatsenrijden Het wedstrijdprogramma van den Koninklijken Nederlandschen Schaat- senrijdersbond is als volgt samenge steld HARDRIJDEN Proefwedstrijden te Deventer, Zut- fen; Amsterdam, Warmenhuizen; Zaandijk, Bergen; Krommenie; An na-Paulowna en 's-Gravendeel. Prov. kampioenschappen te Veen- dam; Leeuwarden; Zutfen; Oud- karspel en 's-Gravendeel. Kampioen schap van Nederland te Heerenveen. Schoonrijden Dames: Prov. kam pioenschap te Anna-Paulowna; kam pioenschap van Nederland te Heiloo. Schoonrijden heeren: Prov. kam pioenschap te Anna-Paulowna. Kam pioenschap van Nederland te Nieuwe Niedorp. Schoonrijden paren: Prov. kampi oenschap te Zaandam. Kampioensch. van Nederland te Kolhorn. Hardrijden korte baan: Prov. kam pioenschappen te Zutfen en Nw. Nie dorp; kampioenschap van Nederland te Zutfen. Kunstrijden: Propaganda-wedstrij, den voor paren te Tilburg'. Demon straties te Groningen; Coevorden; Zeist; Amsterdam; Warmenhuizen; Nw. Niedorp; Heiloo; Bergen; Uit hoorn; Zaandijk; 's-Gravendeel; Rot terdam. NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR ZWITSERLAND EN FRANKRIJK Naar het A.N.P. verneemt, heeft Zwitserland een uitnoodiglng gericht tot den Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond enkele rijders naar Zwitserland uit te zenden en daar eventueel deel te nemen aan internationale wed strijden. Bij informatie vernamen wij van de zijde van het bestuur van den K.N.S.B., dat deze invitatie officieel nog' niet was binnengekomen. Wel heeft de Fransche Schaatsenrijders - bond zich met een schrijven tot den bond gewend met het verzoek de 2 snelste rijders naar Chamonix te zen den, waar van 1020 Januari a.s. een internationale wintersportweek wordt gehouden in het kader waarvan ook internationale wedstrijden met hard rijden op de schaats zullen plaats vinden. De K.N.S.B. heeft deze uit- noodiging aanvaard. BILJARTEN De uitslagg van de wedstrijden om het Kampioenschap biljarten 7%, gehouden te Leeuwarden zijn als volgt: De cijfers beteekenen: gew. partijen; aantal caramboles; beur ten; hoogste serie en algemeen gemiddelde. de Leeuw 7 2100 122 85 17 .21 Sweering 6 2011 148 101 13.58 v. d. Pol 5 2067 van Vliet 3 17187 Geestman 3 1499 151 129 13.68 145 91 12.32 207 42 v. d. Veen 2 1699 217 57 Kobus 1 1652 173 82 7.24 7.82 9.54 Jacobs 1 1539 17 76 8.64 Het algemeen gemiddelde van de Leeuw beteekent een nieuw Nederlandsch record. Het oude staat sinds Maart 1940 op naam van Van Vliet met 15.29.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3