PROBLEMEN der loonvorming SEYSS 1NQUART sr Dzn. de eerste Quisling in Europa tracht zich schoon te pleiten id te ad rAMMA lediende Alkmaar Nieuw NoordKollandsch Dagblad Het Arbeidscongres FELLE BRAND OP ROLDUC Raalsle nieuws De betere verhouding tusschen werkgevers en werknemers COED NIEUWS VOOR DE ROOKERS Belangrijke prijsverlaging Hij neemt' Hitier tegen diens kliek in bescherming member 1945 ;e dagen ge- de marine- (Curagao) is geschat op 'ordt gedeel ing gedekt, gelegde- ge wordt op t verzekerd. materiaal De radiozen- heldhaftige inepersoneel. in reparatie als een aan- sen en de 5 Nationale ik is in De directie de autoritei pen gedaan tijde van de waarde van had, in haar 30 NOV. 1945 Li 7.50 Ochtend. tU. G. ten Ha- en; 9.00 Gra- uziek bij den ek; 11.45 Be- ingenen; 12.35 13.00 Nieuws ide orkesten; Vrouw; 16.30 .7.45 Reginald 01 Graag ge- 9.00 Nieuws- 2015 Disco- Ie Brug; 21.30 Orkest; 23.01 Avondwijding ïr. Kwantes. M.: =ramma; 14.00 Nieuwsberich- en gaat; 19.00 jgramma voor Brug; 21.45 den drempel itaire uniform oor hem ech- Itje erbij neer iige jaren ge nten te Uit- na afloop van ij daar in een jn administra. liet hij zich ulks absoluut ups en downs ;ie in 1921 tot ?r een stijging ede door zijn met sprongen ledental van na 600 leden, an het vier- Koster tevens iaat der corv ee jaren later tot secretaris ij ding van de Rundvee en in Noordhol- lem een mooi r "het uitvaar- □rschriften de het rundvee te nemen. streven de erij op een au te brengen. ter hand van ellingen van 't n 1923, 1928 en yu den. ie, mede door eeds de hoog st meest pro- t onze provin- streefde naar *pen en hij feit in de ge- "ij. jaren, en nu 7an de L.T.M. voor den jaar aar Hoorn te de thans ont- t de provincie m hem treffen ijn eigenlijken - zal het stof fen zoo graag Begraafplaats aarde worden Zit-Slaapk, r. water, op ider pension, o. 14007 bur. &.R zoekt on- event. g"e- ebruik van aar of naaste en onder no. t blad. .meisje ondelstraat. Donderdag 29 November 1945 (Van onzen eigen redacteur) Een historische bijeenkomst had Woensdag plaats in den Stadsschouwburg te Utrecht. Daar waren alle „prominenten" op i sociaal gebied in ons land bijeen onder leiding van de Stichting van den Arbeid. Het was, zooals de voorzitter, mr. D. U Stikker, in zijn openingsrede opmerkte, voor het eerst in de historie van ons land, dat er uit eigen initiatief een representatieve bijeenkomst is belegd in groot formaat van de georganiseerde werkgevers- en arbeidersbe weging in ons land. Dit congres had hetzelfde doel als de Stichting in het algemeen, die reeds onder de bezetting tot stand gekomen is: „de verantwoordelijke persoonlijkheden uit de kringen van werk gevers en arbeiders geven, in gezamenlijk verband, en niet meer zooals voorheen gescheiden, uiting aan hun eenparig streven om in eendrachtige samenwerking en in nauwe relatie met de overheid,1 de sociale nooden van ons volksbestaan te lenigen en de sociale vraagstukken van den dag tot een bevredigende oplossing te bren gen." Het was een gezamenlijke manifestatie van de gemeenschap pelijk gevoelde verantwoordelijkheid ten aanzien van ons volksbe staan, bijgewoond o.a. door den minister van Sociale Zaken, den heer W. Drees. Gistermorgen om tien uur is door onbekende oorzaak op een der slaapzalen van Rolduc, het bekende onderwijsinstituut van het middeleeuwsche klooster te Kerkrade, brand uitgebroken. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en de brandweren van de omliggende gemeenten en van de steenkolenmijnen ruk ten uit om bij het blusschings- werk te helpen. Om twaalf uur was men het vuur nog niet meester. Toen stond ook de uit kijktoren in brand De kostbare bibliotheek is in veiligheid ge bracht. Nader wordt gemeld, dat de soort ligt dan op 8 en de duurste op 20 cent. Cigarillos worden ver laagd tot gemiddeld 10 ct. per stuk, terwijl „sprietjes", waarvan er 20 in een rantsoen ,gaan, ten hoogste 5 ct. per stuk mogen kos- teri. Ofschoon deze prijzen nog be langrijk boven het peil van voor den oorlog liggen, moet men niet uit he£.cpg verliezen, dat de prijs van de ruwe tabak op het oogen- blik aanzienlijk hooger is dan voor den oorlog. Ook de hoogere loonkosten spelen bij den klein handelsprijs een belangrijke rol, evenals de veel hoogere sociale lasten, terwijl voorts de accijns- en omzetbelasting een veelvoud bedragen van de voor den oorlog verschuldigde rechten. Deze factoren gelden eveneens Britsche politie heeft op een ille gaal stoomschip geschoten, dat met meer dan 200 Joodsche vluchtelingen uit Griekenland in Palestina arriveerde, waarbij acht Joden werden gedood en 78 ge- wond. ten zullen voorloopig 60 cent per pakje blijven, dank zij tijdelijke verlaging van den accijns. AI zul len de vroegere prijzen nog wel eenigen tijd buiten ons bereik blijven, de kwaliteit van -de ruwe tabak is zoodanig dat de Neder- De voorzitter heeft verder uit voerig een en ander over de be doelingen van het Congres en over het ontstaan en het streven van de Stichting verteld. Herin nerd werd aan den strijd tegen den bezetter; toen Woudenberg op de arbeidersbonden werd los gelaten, weigerden de werkgevers, het N.A.F. als de werknemers organisatie te erkennen. In de samenwerking van de Stichting staat het zelfdoen van de bedrijfsgenooten voorop: er zijn verschillende urgente onder werpen aanhangig en in voorbe reiding. De Stichting erkent de principieels verscheidenheid der aangesloten organisaties. De neu trale middenstand moet zich over de medewerking nog formeel uit spreken. De Stichting is door de Regeering erkend als officieele adviesinstantie op sociaal gebied. Verder deelde de voorzitter o.a. mede dat een sterkere, formeele eenheid aan werkgeverszijde in wording is. Ook richtte hij zich tegen het verkeerde eenheidsstre- ven, zooals dat o.a. in de een heidsvakbeweging tot uiting komt en hij vroeg respect voor eiken Nederlander, „die een innerlijke behoefte heeft zijn meening tel kens weer zegenrijk te toetsen aan beginselen van religieuze levens overtuiging". Enkele problemen van het sociale terrein passeerden dezen dag op het congres de re vue. Zoo sprak prof. mr. M. G. Levenbach, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, over de verhouding tusschen 'werkgever en arbei der, vroeger en nu. Hij bezag deze verhouding historisch onder de aspecten van macht, recht en ge zindheid, ging de ontwikkeling van de vakbeweging van de laat ste honderd jaar na, bezag de Ka mers van Arbeid ingevolge de wet-Kuijper van 1897 als de pri mitieve voorlooper van de be drijfsorganisatie, herinnerde o.a. aaii de encycliek „Rerum Nova rum", aan de verschijning van het Paaschmanifest in 1919, enz. enz. Komend tot dezen tijd zag hij de Stichting als een gezagsorgaan met een, beperkt, gemeenschaps belang. Hij -«miste in de statuten de vermelding, dat het algemeen belang gediend moet worden (maar dat dit toch tot zijn recht komt in de taak van het toezicht der overheid, zooals ook in de openingsrede tot uiting is geko men. waar erkend werd, dat, bijv. bij het voorstellen van het loon niveau „de macht van de onder nemers en arbeiders nooit mag leiden tot uitbuiting van den con sument"). Verder zag inleider een bezwaar in het feit, dat bet zwaartepunt ligt in de leiding van de Stichting. Hier moet gewaakt worden voor democratie. In elk geval wordt in en door de Stichting een nieuw stuk recht verwezenlijkt, waarin het vooral zal gaan om de gezind heid, de gerechtigheid. In ae gedachtenwisseling wer den door eenige sprekers aanvul lingen gegeven op de historische beschouwingen; dr. Kortenhorst vroeg wat inl. er van dacht de Stichting niet alleen te bekleeden met publiekrechtelijke bevoegd heid, maar ook te doen uitgroeien tot een deel der Staten-Generaal als een Sociale Kamer.. Prof. Levenbach gaf langs een omweg te kennen, dat hij daarvan geen voorstander is. „Loonvorming" was het onderwerp, dat prof. C. P. M. Romme, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, inleidde met een heldere uiteen zetting van taak een bevoegdheid van dat college. Sinds 15 October 1945 staat vast, dat geen wijziging gebracht mag worden in de loo- nen, zonder toestemming van de Rijksbemiddelaars. Dit beteekent niet, dat dit college loondictatuur uitoefent. Het is gebonden aan verschillende bepalingen, o.a. overleg met het departement. Maar nog meer aan economische kabels! Het heeft niets te zeggen over de prijzen, hoewel de ver houding tusschen loonen en prij zen zeer belangrijk is en bepaald wordt door factoren, die zelfs on afhankelijk zijn van de vrije keu ze der overheid. Verder is er de invloed van cbronische begroo- tingstekorten, valuta-verhoudingen enz. Prof. Romme gaf verschillende beschouwingen over de mogelijk heden om het algemeen reëel loonpeil te bepalen. De kern daarvan ligt in de arbeidsproduc tiviteit. Opvoering van de produc tie is de motor, de krachtbron, van de onlangs (in de Troonrede Red.) genoemde verruiming van het levenspeil. Hierbij gaat het, zooals prof. Romme in het debat verduidelijkt, niet om de indivi- dueele prestatie van den arbeid, maar om de algemeene productie mogelijkheid van den arbeid-als- geheel. Het algemeen niveau van het g e 1 d lo o n en het bijzonder re- eele loonpeil in eiken bedrijfstak kunnen wel door de Rijksbemid- de'^irs worden vastgesteld. Hier bij moet rekening gehouden wor den met de exportmogelijkheden en met een rechtvaardige onder verdeeling van de deelen van het inkomen dat toekomt aan den ge- zamenlijken arbeid. De landelijke loonenregelingen zijn een urgente en moeilijke aan gelegenheid. Het gaat hier vooral om de coördinatie van de loonen. Voor de toekomst zal een ge zamenlijk orgaan voor loonen en prijzen noodig zijn. Het bedrijfs leven moet deze zaak zelf ter hand nemen, onder toezicht van de overheid. Hiertegen werden in het debat stemmen gehoord, die prof. Rom me niet overtuigden. Verder gaf ir. Heijmeijer namens de Stich ting van den Landbouw uiting aan wenschen ten aanzien van de loonen van de landarbeiders. Op dit en andere punten komen wij in nadere beschouwingen terug. Het vooral door de boeiende besprekingen in de middagzitting interessante en nuttige congres is om half vijf door den tweeden voorzitter, den heer E. Kupers, met enkele slotbeschouwingen in het kader van den dag, gesloten. Radio Moskou heeft medege deeld, dat besloten is tot benoe ming van Roedioenof tot ambas sadeur van de Sovjet-Unie in Griekenland. brand op Rolduc is gebluscht en voor den prijs van kerftabak, die i landsche tabaksindustrie in staat geen van de uit historisch oog- 1 thans op gemiddeld 52 cent per I is een zeer goed product af te le- KalcfTMib-o öaiiriii„Tar, Kooff 40 sram is vastsesteld. De sisaret— t vererl. punt belangrijke gebouwen heeft 40 gram is vastgesteld. De sigaret bereikt. Toen de brand ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds boog uit het dak, boven een van de zolders van het z.g. Klein-Rolduc,- een gedeelte van het gebouwen complex, dat ongeveer "honderd jaar geleden werd gebouwd. On der dit dak bevindt zich enkele verdiepingen lager de bibliotheek, welke werd ontruimd. Dank zij de buitengewoon krachtige in spanning der brandweerlieden was om half een het gevaar voor uitbreiding geweken. Toen was de kerktoren in Klein-Rolduc af gebrand terwijl de slaapzaal „5" geheel en de daaraan grenzende vleugel, waarin de bibliotheek ligt, gedeeltelijk uitgebrand. Tij dens het blusschingswerk hebben de 450 leerlingen, die Rolduc her bergt, belangrijke hulp verleend bij het' beveiligen van den inboe del. Daar slaapzaal „5" is uitge brand en slaapzaal „6" door wa terschade totaal onbewoonbaar is geworden, moet voor ongeveer honderd interne leerlingen een onderkomen voor den nacht wor den gezocht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. kiET DEZE WOORDEN besloot de aanklager de zitting, die bjjna geheel gevuld was met de kwestie van Oostenrijk, waarin Seyss Inquart de groote verradersrol heeft gespeeld en welke kwestie het lugubere begin was van een reeks van misdaden. De aanklachten waren fel en scherp en de verrader toonde nu en dan groote onrust. Met ingang van 1 December a.s. wordt de gemiddelde prijs voor sigaren belangrijk verlaagd. De groote sigaren, die thans gemid deld 18.5 ct. per stuk kosten, zul len gemiddeld 15.5 cent per stuk gaan kosten. De goedkoopste Ter sprake kwamen verschil lende brieven van Von Papen en Seyss Inquart, gericht aan Hitier, In deze brieven wordt onomwon den de weg gewezen naar de verovering van Oostenrijk. De verdediger van den Reichs- kommissar had een zwak oogen- blik, toen bij het ter sprake brengen van een brief, hij te kennen gaf, dat dit stuk vermoe delijk wel anders geschreven zou zijn, wanneer de schrijver had geweten, dat het hier ter tafel zou komen. Waarop de aanklager droog antwoordde, dat dit wel met alle documenten het geval zou zijn. Ook werden de bewij zen voorgelezen, waarin stond, dat Duitschland maandelijks 200.000 mark uittrok om de de verdedigers wel vast stond. Een oprechte uiting, waarmede ieder kan instemmen. Hess is door de deskundigen toerekenbaar verklaard voor alle daden van oorlogsmisdaad, .net de verzekering, dat hij zich van deze niet benijdenswaardige po sitie terdege bewust is. Alleen bestaat bij hem de neiging zijn geheugenverlies uit te buiten, om te ontkomen aan de verhoren. Goering toont zich nu eens op gewonden, dan weer zeer ge amuseerd. Bij het ter sprake brengen van den moord op Dol- fuss s.v. raakte hij zeer opge wonden en schreeuwde: „Nein, nein", hoewel het Hof een foto werd getoond, waarop de huldi ging te zien is van de daders van Oostenrijksche nazipartij te steu- i dezen moord. Tijdens verschil- nen. In een interview, dat een cor respondent mef den verdediger van Seyss Inquart had, zei deze o.rn., dat het heel moeilijk zal zijn in Nederland getuigen te vinden, die ten gunste van zijn cliënt zouden pleiten en dat het lot van de beklaagden ook voor lende andere debatten echter amuseerde hij zich kostelijk en liet goed merken, dat hij alles nonsens vond. Zijn reactie is steeds heftig en hij wordt wel als het middelpunt beschouwd van het geheele pro ces, althans beschouwt hij zich zelf zoo. Mussert aan het woord Na heropening der zitting verkrijgt Ir. Mussert het woord om zijn eigen verdedi ging te voeren. Eerst infor meert hij of de microfoon installatie wel goed werkt, wat den indruk wekt, dat hij grootsche plannen heeft. Hij begint met te zeggen, dat hy zich voelt als een chi rurg, wiens werk fout beoor deeld wordt. Hy wil een beeld geven van hetgeen er in de afgeloopen 5 jaren is gebeurd. Iets minder eenzijdig dan de openbare aanklager deed. Het was in 1940, aldus Mussert, mogelijk, dat Hitier den oorlog zou winnen. Het was toen mijni taak te voorkomen, dat Neder land zou worden ingelijfd en dat heb ik getracht te bereiken met De Antwerpsche politie heeft een beruchte Nederlandsche S. D.- spionne gearresteerd. 50.000 Vrouwen van Amerikaansche solda ten wachten momenteel op verscheping naar de V. S. Ook in Noor wegen is het brood zonder bon gekomen, evenals verschillende soorten gebak. Bij een tocht van 700 Ame rikaansche vliegtuigen over het Himalaya-ge- bergte zijn elf toestel len door het slechte weer verongelukt. In Palestina zijn door Joodsche g'ewapende "terroristen" aanslagen gepleegd op eenige kustwachtstations, bij opsporingen van de da ders hebben zich on_ eenigheden voorgedaan. De Chineesche re geringstroepen vorde ren langzaam in de richting ven de Mands. jcrerijsche hoofdstad. In New York heerscht een ongekende misda den-epidemie, zoodat de politie moest wor den versterkt. De Oostenrijksche volks partij heeft bij de jong ste verkiezingen een groote meerderheid van stemmen behaald. Te Londen Is een inter., nationale walvischcon- ferentie geopend, waar- aah ook Nederland deelneemt, om maatre. gelen te bespreken in verband met de nieuwe bepalingen. Men verwacht, dat de mijnenvegers die op weg zijn naar Indië omstreeks Kerstmis al daar zullen aankomen en terstond het werk zullen opnemen. Namens alle Engeische vrouwen is op 't eere graf van de gefusilleer- den te Bloemendaal een krans gelegd. Ook de luchtverbinding1 met Kopenhagen is thans hersteld; voorloopig echter nog niet voor passagierdiensten. H.M. de Koningin heeft aan het Comité "Ne derland helpt Incïlë" 'n gift geschonken van 250.000. Nederland heeft met Canada een contract afgesloten voor levering van 5000 paar den, waarvan er j-eeds 1800 zijn gearriveerd. De Britsche torpedo- bootjager "Guilliam" is aan de Nederl. Marine overgedragen onder den naam "Banckert". mijn voorstel tot een Germaan- schen Statenbond. Een bond van gelijkgerechtigde staten stond mij voor oogen, toen ik mijn nova aan Hitier samenstelde. Ook het Engeische volk zou daarin thuis hooren Mijn standpunt was. dat de slechtste Nederlandsche re geering in Den Haag mij liever was dan welke andere ook. Als ik een ijdeltuit genoemd werd, dan wil ik slechts opmer ken, dat ik in 1940 maar ééni woord had behoeven te zeggen om als stadhouder van Himmler aan de macht te kunnen komen. Het is juist, dat ik actieve deei- i neming in de Duitsche oorlogs voering heb bevorderd, maar dat deed ik, om de Himmlerkliek in Nederland den wind uit de zeilen te nemen en ons te beveiligen te gen het Aziatische gevaar. Mussert zei voorts, dat hij de ordening der Europeesche volken gewild heeft, toen hij in 1931 de N.S.B. oprichtte. Spr geeft toe vermoedelijk een fout te hebben gemaakt, toen in 1939 de oorlog uitbrak, door het imperialisme van Duitschland niet belangrijk genoeg te hehbben geschat. Hitier wilde dit imperialis me niet. Het was zijn omge ving, die haar wil doorzette. Deze kliek dreef haar an- nexionistische streven door. Mussert zegt ook steeds de Nederlandsche koloniale be langen te hebben voorge staan Het was de N.S.B., die steeds gevochten heeft voor een versterking van de ver dediging van Indië. Daarom wil hij ook nu wel zeggen, dat het geld, waarvan de N. S. B. propaganda maakte, uit Indië kwam. Mussert. geeft vervolgens een uiteenzetting over de doelstellin gen der N.S.B. Hij zegt vervol gens, dat de Rijkscommissaris hem steeds belet heeft zijn eigen weg te gaan Dan bespreekt hij de plichten van den Nederlander" tijdens de bezetting en hij vraagt zich af, waarom generaal Winkel man heeft gecapituleerd. Dat be- teeker.de toch het uitleveren van onze wapens en de industrie aan den vijand. Daarmede vergele- 'ken is de hulpverleening van de N.S.B."ers aan den vijand niet belangrijk geweest. Voor de on- dergrondsehe strijders heeft spr. eerbied, maar niet voor de on- dergrondsche „schuilers". Hij heeft gedaan wat mogelijk was om de gijzelaars te beschermen. De N.S.B.'ers hebben met ge kruiste armen toegezien, toen de Duitschers kwamen, omdat zij uit het leger moesten gezet. Mussert heeft zich in Mei 1940 verstopt, om niet het lot van zijn broer te deelen. Na September 1944, toen Schmidt vermoord was. is het pas voor hem duidelijk geworden, dat Himmler in Duitschland den strijd won en toen was ook voor spr. het gevecht afgeloopen. Hij Is nooit voor zijn pleizier of uit ijdelheid naar Hitier gegaan Alles wat ik heb kunnen be reiken, riep Mussert nit, is winst geweest. Wanneer hij maar een regeering had kan nen vormen, was het uit ge weest met de mistoestanden in de concentratiekampen. „Er zaten toch ook N.S.B.'ers ender de bewakers in de kampen", interrumpeerde ge neraal Best, militair lid van het Hof. „Maar niet de goede en echte N.S.B.'ers", antwoordde Mus sert. Spr. zegt tenslotte als idealist gehandeld te hebben, waarbij 'lij deed, wat zijn plichtsgevoel hem voorschreef. Mussert was bijna drie uur aan het woord geweest. Generaal Best bracht hem on der het oog. dat hij zich niet met generaal Winkelman vergelijken mocht. .,U hebt gezegd", merkte generaal Best verder op, „dat u het schaamrood op de kaken is gekomen, omdat Nederland na vier en een halven dag capitu leerde Was dat soms, omdat' uw Duitsche kameraden na de ploer tige verklaring van Goebels als een dief in den nacht hier binnen, vielen?" De president bepaalde hierna de uitspraak op 12 December a s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3