NIEUW Organisatie der volkeren Koning van Joego-Slavië onttroond Soerobojo volledig door geallieerden bezet BUREAUX Actie van Nederlanders te Batavia te voor *en :iden NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal VRIJDAG 30 NOVEMBER 1945 41e JAARGANG NUMMER 18795 ALKMAAK Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 uur, teru- 1.30 jaar. E JOEGO-SLAVISCHE constitueerende vergadering, welke Don- derdag in Belgrado bijeen is gekomen, heeft, naar radio Belgrado meldt, besloten tot het uitroepen van de republiek, terwijl tevens werd besloten, dat aan koning Peter en aan het vorstelijk huis van Karageorgevitsj alle „geïnvesteerde rechten" worden ontnomen. REPUBLIEK UITGEROEPEN Het afschaffen van de monar chie en het uitroepen van een fe derale Joego-Slavische republiek werd reeds sedert eenigen tijd verwacht, In de desbetreffende verklaring van de constitueerende vergade ring wordt medegedeeld: „In overeenstemming met den vrij tot uiting gekomen wil vani alle be volkingsgroepen van Joego-Slavië heeft de constitueerende vergade ring besloten: ten eerste, dat een federale volksrepubliek van Joe go-Slavië wordt uitgeroepen en ten tweede, dat door dit besluit de monarchie in Joego-Slavië de finitief is afgeschaft in naam van de bevolkingsgroepen van Joego- Slavië en dat aan Peter II Kara georgevitsj, evenals aan He ge- beele Karageorgevitsj dynastie alle rechten, welke vroeger aan hem en aan de Karageorgevitsj dynastie zijn toegekend, worden ontnomen. Het uitroepen van de republiek is te Belgrado met groote geest drift ontvangen. In de Nationale Vergadering werd een proclama tie voorgelezen, waarin van Ko ning Peter gezegd Werd, dat hij noch het verlangen noch de be kwaamheid gehad had, het ver zet tegen de indringers te orga- niseeren. Door zijn daden gedu rende de nationale bevrijding heeft hij het verzet verzwakt, en de verraders van het volk ge steund. Een verklaring van Koning Peter. Koning Peter II van Joego- Slavië heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt aat de regeering van Tito eenvoudig al haar verplichtingen vertrapt heeft, overeenkomsten vernietigd en een totalitaire regeeringsvorm in gesteld heeft, in volkomen tegen stelling tot de idealen van de Ver- eenigde Volken, de besluiten van Jalta en de beloften, die zij zelf hebben afgelegd. Hij meent, dat de verkiezingen niemand over tuigd hebbel dat hierbij de volks wil vrijelijk tot uitdrukking is ge komen. „Ik ben mij volledig bewust van mijn verplichtingen jegens mijn vaderland zoo besluit de koning en ondanks de maat regelen, die het huidige regime tegen mij neemt, zal ik ook voort aan doen wat mijn geweten mij beveelt om Joego-Slavië te' be vrijden van de tirannie, ongeacht van welke zijde deze komt." DOODSTRAF tegen jong meisje geëischt Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht heeft tegen een 20-jarig meisje, Aaitje W. Ultzen, uit Gro ningen afkomstig, dat haar fa milie verraden had, alsmede de verloofde van haar zuster, met het gevolg, dat hij is gefusilleerd en moeder en zuster 4 maanden gevangenisstraf hebben moeten ondergaan,, de doodstraf ge- eischt. Deze familie deed veel aan illegaal werk en na een ru zie, omdat zij van haar ouders geen toestemming kreeg om met 'n Duitschen soldaat om te gaan, heeft zij van een en ander bij een lid van de landwacht aan gifte gedaan. De vader bevond zich tijdens de arrestatie van de overige leden van het gezin, waarbij verdachte rustig bleef toezien, in een ziekenhuis. Na de bevrijding heeft zij nog vier maanden een ander persoon die van dit verraad verdacht werd, laten boeten Naar wij vernemen is benoemd tot lid van den Raad van State, mr. J. H. Scholten. thans referen daris bij dat college. Nederlandsche delegatie heeft1 een voorstel tot doeltreffender werk IN LONDEN heeft thans de zitting plaats van de voorbereidende commissie der Vereenigde Natiën. De Nederlandsche delegatie heeft een voorstel ingediend tot oprichting van een permanent Comité voor vrede en veiligheid uit de algemeene vergadering van de organisatie der vereenigde naties. Dit comité zou uit 18 staten-leden moeten be staan en in staat zijn een betere voorbereiding te verzekeren van het werk betreffende de hoogst belangrijke kwesties inzake vrede en veiligheid dan een werkcomité, ingesteld als een der vijf of zes comité's, waarin de algemeene vergadering zich tijdens haar jaar- lijksche zittingen zal verdeelen. Er zou op deze manier ook een Qe Volkenbond moet hef soepeler en doeltreffender coördi natie verzekerd worden tusschen maar QpktlQppfill de respectieve functies van den| Veiligheidsraad en de algemeene q„ 2jjn persconferentie heeft vergadering. De beraadslagingen j m j vani de algemeene vergadering en President Truman verklaard, het opstellen van haar aanbeve- dat hij geen voorstander van lingen met betrekking tot vraag-! nieuwe conferenties van de stukken van vrede en veiligheid Groote Drieis en er de „oor- worden ook intensiever voorbe-i reid. terwijl minder neiging be-' keur aan geejt, dat de organi staat om speciale zittingen van1 J~ Tr de algemeene vergadering bijeen te roepen. Verder kan de wereld- De Staatsloterij ER IS EEN BESLUIT van den minister van Finan ciën betreffende het loterij wezen afgekondigd. Dit besluit brengt de Staatsloterij bijna geheel in den vorm -van voor den oorlog terug. Het oude trekkingsplan is hersteld, zoo dat er weer evenveel prijzen als nieten zijn Een Zwitsersch graanschip de „Dubrovnik" is met een lading van 8000 ton tarwe voor Zwit serland de Rotterdamsche ha ven binnengeloopen. Rotter dam is momenteel de eenige haven, vanwaar het graan per schip naar Zwitserland kan worden gebracht. Tijdens het lossen van het graanschip. (Foto; Anefo/HofP.) opinie vollediger en voortduren- der van het optreden van den Veiligheidsraad op de hoogte wor den gehouden en op haar beurt zou de wereldopinie eerder be reid zijn den Veiligheidsraad haar steun te verleenen, wanrjeer laatstgenoemde van meening is, dat in een gegeven situatie het oogenblik voor internationaal op treden' of voor eenige andere be langrijke actie gekomen is. Belangrijk meeningsverschil Het eerste teeken van een be langrijk meeningsverschil in de voorbereidende commissie der Vereenigde Naties kwam giste renochtend aan het licht in het technische comité voor het trus teeship. Gromyko. de afgevaar digde van de Sovjet-Unie, zette het bezwaar van zijn land uiteen tegen het voorstel vervat ini het rapport van het uitvoerend co mité voor de oprichting van een orgaan der Vereenigde Naties ter behandeling der kwestie van het trusteeship. De klompennood In verband met den steeds grooter wordenden klompennood, is kapitem. Tees -ling. stafcom- mandant noodvoorziening, van Den Haag naar het Zeeuwsch- Vlaamsche plaatsje Clinge gevlo gen om daar met den heer C. Se- ghers, provinciaal leider van de Vakgroep Klompenindustrie over directen aankoop van klompen te spreken. Deze beeft hulp toege zegd, mits er buiten de gewone houttoewijzing, extra hout zal worden toegewezen. Een accoord werd bereikt satie van de Vereenigde Naties de taak op zich zou nemen de internationale moeilijkheden op te lossen. Hei1 geheim van de „Bismarck" De speciale verslaggever van de Daily Mail te Neurenberg meldt, dat door middel van do cumenten, betrekking hebbe.nd op de Duitsche marine, welke ter sprake kwamen in een der zittin gen, hét mystieke waas, waarin 't Duitsche slagschip „Bismarck" was gehuld, is weggevaagd. De Duitschers beweerden indertijd, dat het slagschip 35.000 ton mSE Nu is voor het eerst gebleken, dat de „Bis marck" 56.000 ton mat en daardoor het grootste oorlogs schip ter wereld was. Verder is aan de hand van de docu menten komen vast te staan, dat Duitschland reeds lang voordat Hitier aan de macht kwam, nl. in 1919, zich o.a. wat de vloot betrof, voorbe reidde op een tweeden oorlog. 6 S.S.ers- UITGEBROKEN Vier van hen weer gesnapt Zes geïnterneerden, S.S.-ers en' Landwachters, hebben kans ge zien dezer dagen uit te breken uit het kamp te Schoorl en on der bescherming der duisternis de vlucht te nemen. Intusschen is de bewaking erin geslaagd, vier van hen te achterhalen waarvan een reeds kans had gezien, zich in Den Helder te verbergen. Naar de twee overigen wordt nog naarstig gespeurd. De mogelijkheid dezer ontsnap ping meent men te moeten toe schrijven aan de minimale bewa king en de zeer onvoldoeq.de ver lichting van het kampterrein Naar Indië Morgen, Zaterdag, zal weder om een groep repatrieeringsdes- kundigen. doctoren en verpleeg sters in Roode Kruisverband via Londen naar Nederlandsch-Indië vertrekken. Het betretf hier ne gentig personen, waarvan 40 mi litairen van den repatrieerings- dienst en 50 leden van het Neder landsche Roode Kruis. Op den derden dag van de bui tengewone zitting van den Japan- schen Rijksdag is rumoer veroor zaakt door de eisch van Takao Saito, den leider van de vooruit strevende partij, dat prins Ko- noje, voormalig premier en thans minister zonder portefeuille, op de lijst van oorlogsmidadigers zou worden geplaatst. |_|ET GEALLIEERD HOOFDKWARTIER te Batavia deelt mede, dat Soerabaja nu volledig door de gallieerde troepen bezet is. Vanuit de lucht heeft men een evacuatie op groote schaal van Indo nesiërs uit de stad waargenomen. De Indonesische artillerie heeft het zwaar te verduren gehad. Er is reeds een plaatselijk geallieerd bestuur gevestigd. Ten Zuiden van de stad hebben de militaire opera ties nog steeds voortgang. Het gebied om Darmo is onder water ge zet. Na de hevige gevechten, die te Bandoeng tegen de extremisten geleverd zijn, schijnt de rust hersteld. Ook in Semarang, nadat extre misten de gevangenis beschoten hadden, waardoor vier personen gedood en zes gewond werden, is de toestand weer normaal. Te Batavia is het eveneens in het algemeen rustig. Verbond van Nederlandsche burgers te Batavia. Een groep Nederlandsche pa triotten heeft te Batavia een Verbond van Nederlandsche bur gers opgericht, dat zich ten doel stelt een wettige regeering in het leven te roepen. Het wil het Ne derlandsche standpunt in Indo nesië, in Nederland en in den vreemde verbreiden en weigert het Engelsehe leger als scheids rechter in interne kwesties te beschouwen. Het ziet in de En gelsehe bezettingstroepen slechts een geallieerde macht. In de kampen voor oud-krijgs gevangenen en -geïnterneerden heerseht groote ontevredenheid over het feit. dat vele burgerlijke ambtenaren van den ouden stem pel en in het bijzonder legeroffi cieren. die zich in den oorlog niet voorbeeldig hebben gedragen, weer in hun oude functies her steld zijn. Zij vinden het oude Nederlandsch-Indische bestuurs systeem, waarbij de leiders niet gekozen, maar benoemd zijn, uit den tijd. Kleine Australische afdeelingen hebben in Indië in totaal 83000 Japanners ontwapend en geïnter neerd. BON VOOR THEE Het ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedsel voorziening deelt mede: Het tijdstip waarop een bon voor thee geldig zal worden verklaard, is vastgesteld op 7 December. In verband met de vele technische moeilijkheden, die de distributie van den be scheiden theevoorraad, waar over ons land beschikt, mee bracht, lag het aanvankelijk in de bedoeling een lateren da tum te bepalen. Bij alle tegen vallers is dan nu als meevaller gekomen, dat op 7 December een bon voor 50 gram thee voor alle personen ouder dan 4 jaar aangewezen wordt. Vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributie van thee zal afhangen van den aanvoer, want de voorraad waaruit thans verdeeld wordt, is niet meer dan voor tweemaal toe reikend. De thee is gemengd uit goede Engelsehe soorten en zal in één kwaliteitsklasse in den handel worden gebracht. Hef herstel van Oostenrijk Volgens den bijzonderen cor respondent van de Times erkent men in geallieerde kringen te Weenen, dat aan de nieuwe Oos- tenrijksche regeering meer be voegdheden dienen gegeven te worden dan het voorloopige be wind bezat. Vernomen wordt, dat de Amerikaansche vertegenwoor digers in den geallieerden con- troleraad voorstanders zijn van het herstel der rechtstreeksche diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk. De Britsche regeering zou dezelfde meening huldigen. Generaal Mark Clark, de Ameri kaansche vertegenwoordiger in den raad, zou, voor zoover het 't Oostenrijksche handels- en reizi gersverkeer betreft, voorstander zijn van de onmiddellijke afschaf fing der demarcatielijnen, welke Oostenrijk in vier zones verdee len Tevens acht hij het niet noo- dig, dat de gezamenlijke bezet tingstroepen der geallieerden in totaal dq 100.000 man zouden overschrijden. Korps rijkspolitie Het Ministerie van Justitie heeft besloten in afwachting van een nadere regeling met ingang van 9 November 1945 te benoe men: Alle officieren van het korps rijkspolitie tot onbezoldigd commissaris van rijkspolitie, alle onderofficieren van het korps rijkspolitie tot onbezoldigd rijks rechercheur en alle overige léden van het korps rijkspolitie-tot on bezoldigd rijksveldwachter. Alle tribunalen beginnen spoedig Van officieele zijde wordt medegedeeld, d'at verwacht mag worden, dat alle tribunalen spoedig hun werkzaamheden zullen hebben aangevangen. Na de benoeming van de leden d'er tribunalen moest eerst gezorgd .worden voor -hun huisvesting en verdere outillage, 'hetgeen, evenals het verkrijgen van ge schikt personeel (typisten enz.) groote moeilijkheden met zi-ch bracht. Deze moelijkheden zijn nog niet overwonnen, maar al het mogelijke wordt verricht om een en ander zoo spoedig mo gelijk gereed te hébben. Bij enkele tribunalen is men zoo ver gevorderd, dat met de in structie Won worden begonnen-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1