Noodgemeenteraad treedt aan zuinige gloeilamp Nieuw Noordhollandsch Dagblad De toestand der gemeente- financiën baart zorg DE STAKING IN DE WIERINGERMEER KERSTBOOM- Prijzers vastgesteld Petroleum Vrijdag 30 November 1945 Eindelijk dan is de noodgemeenteraad gis termiddag bijeen gekomen. Ondanks het ongewoon vroe ge uur, één uur in den mid dag, was de raad, waarin de .groenen" domineeren, ver voor het begin, bijna voltal lig aanwezig. En het zonlicht scheen zoo vriendelijk door de warm-gekleurde vensters van de zoo historierijke en indrukwekkende raadzaal, dat de „nieuwelingen" zich spoedig op hun gemak kon den voelen. Burgemeester van Kinschot geeft een overzicht. Het was mr. v. Kinschot een genoegen, den noodgemeenteraad, die overeenkomstig bijzondere voorschriften in het leven was geroepen, officieel te mogen in- stalleeren. Zijn gedachten gingen terug, naar de raadsvergadering van 9 Mei 1940? toen op den vooravond van den eersten oorlogsdag, de raad nog in volledige vrijheid, zij het onder het naderend wapen geweld, kon vergaderen. Op 3 Juli '41 werd de laatste zitting ge houden. Met ingang van 1 Sept. d.a.v. werd de raad van zijn werkzaamheden ontheven ep werd zelfs geen gelegenheid gegeven, op passende wijze afscheid te ne men. In Februari '42 volgde toen het langverwachte ontslag van den burgemeester. Mr. v. Kinschot sprak welge meende woorden van dank tot den ouden raad van 1939. voor de wijze, waarop hij zijn taak voor de gemeente heeft verricht. Woor den van groote waardeering had spr. ook voor de toenmalige wet houders, G. v. Slingerland, mr. C. A. de Groot en V. P. Keijsper voor den grooten steun en mede werking van dezen ondervonden. De burgemeester verzocht daar na alle raadsleden zich van hun zetel te verheffen, ter eere van de nagedachtenis van wethouder Keijsper en het vrouwelijk raads lid mej. Carels. Daarnaast memo reerde hij. met hulde aan hun na gedachtenis, de 18 eere dooden van onze stad. gefusilleerd door den onverbiddelijken onderdruk ker. Voorts betreurde de burge meester .het verlies van 198 Alk- maarders in Duitschland over leden in concentratiekampen, door oorlogshandelingen en ziek ten. Tenslotte vermeldde hij het droevige feit, dat na de bevrij ding. van de plus minus 190 weg gevoerde Joodsche stadgenooten, er slechts 15 mochten terugkee- ren. Bijzondere t b.c.-barakken. De bevolking is sterk, toegenomen cToor de bijzondere omstandigheden. Op 1 Januari 1940 bedroeg' het inwo nertal 33.040 en op 1 Mei 1945 38.232, benevens 3.357 ingeschreven evacués. De gezondheidstoestand der bevol king, speciaal wat betreft de diphterie en tuberculose, baart veel zorg. In het loopende jaar werden zelfs 145 gevallen geboekt. Het aantal verpleeg'- dagen in sanatoria en lighallen was meer dan verdubbeld. In verband met de overbezetting der sanatoria, zullen hier ter plaatse bijzondere barakken voor dag- en nachtverpleg'ing worden gebouwd, welke door de Alkmaarsche Ver. der T.B.C. zullen worden ge ëxploiteerd. Met voldoening constateerde mr. v. Kinschot, dat de voedingstoestand steeds beterende is, terwijl verwacht mag worden dat de achterstand op textiel- en schoeneng'ebied, in den loop van 1946 belangrijk kan worden ingehaald. T.a.v. dit laatste herdacht spr. de gaven in kleeding, welke van de Engelsche gemeente Bath zijn ont_ vangen. Belangrijke gemeentebesluiten. Mr. v. Kinschot vermeldde eenige besluiten, genomen na 31 Aug. 1941, welke van overwegend belang voor de gemeente moeten worden geacht. Zoo b.v. de verkoop van gronden na bij den Kruseman v. Eltenweg voor den prijs van 127.000 t.b.v. den bouw van 254 woningen voor Heldersche vluchtelingen. Deze verkoop ging ge_ Ïiaard met verstrekking van een geld- eening groot 625.000. onder voorbe houd dat de gemeente van Rijkswege het daarvoor benoodigde crediet zou ontvangen. Voorts werd de erfstelling door wij len mevr. K. C. Ripping-Bunnik ten behoeve van een fonds voor studie beurzen en t.b.c.bestrijding' aanvaard. Zorgelijke stand der ge- meentefinanciën. Over vrijwel de geheele linie is een verschuiving in ongunstigen zin ontstaan, vooral als gevolg van de stijging v. loonen en prij zen. De schuldpositie daarentegen heeft weinig wijzigingen onder gaan. De Joestand van de ge meentelijke geldmiddelen is zor gelijk. De onlangs vastgestelde be grooting voor 1945 sloot met een tekort van f 1.254.950, welke ra ming inmiddels is verhoogd tot f 1.354.970. Het geraamde tekort voor 1945 wordt voor een belang rijk deel veroorzaakt door den invloed van de bijzondere omstan digheden, op de gemeentelijke lichtbedrijven. In plaats van een winstsaldo in vroeger jaren, wordt voor '45 gerekend met een verlies van f 550.000. De rekening van* het Slachthuis geeft een verlies aan van, naar ra ming 26.000. De nadeelige saldi van Reiniging' en Plantsoendienst liggen hooger dan ooit tevoren. De kosten van het politie-apparaat ondergingen tot tweemaal toe een aanmerkelijke verhooging*. De uitgaven voor de tu berculosebestrijding zijn sterk toe genomen; de schade aan eigendom men van de Gasfabriek, tengevolg*e van beschieting etc. is getaxeerd op 43.375.die van de Ketkolkbrug, de Nassaubrug en de Popmansbrug' bedraagt 27.200.Scholen en an dere gebouwen hebben een schade rekening van 119.000.De Brand weer noteert aan schade f 21.600. Voor de sedert de bevrijding in uit voering' zijnde werken tot opruiming van barricades etc. werd reeds meer dan 500.000 besteec^jMen mag echter aannemen, dat deze laatste kosten grootendeels door het Rijk zullen worden vergoed. Groote perspectieven voor de Gemeente. De zoo gunstige geografische ligging van de gemeente, schept op allerlei gebied groote moge lijkheden. Als centrum van land bouw en veeteelt, zal zij haar plaats blijven innemen. Aan het marktwezen zal groote aandacht moeten worden besteed. Het in- dustrievraagstuk dient te worden bestudeerd, waarbij de aanleg van een haven- en industrieterrein noodzakelijk ihoet worden geacht. Een commissie uit de Kamer van 1 Koophandel wijdt daaraan reeds haar aandacht. In verband daar mede, is ook den bouw van de nieuwe Friesche brug urgent. Een belangrijk terrein ligt voor de gemeente open op het gebied van den woningbouw. Er is een ernstig tekort ontstaan. De kwes tie van belangrijke grenswijzigin- ben zal ook hier van belang zijn. Als de Ned. Spoorwegen uit voering geven aan het voornemen, om het Noorden van het land via den Afsluitdijk met Holland te verbinden, zal onze gemeente daarvan zeker profiteeren. Woorden van waardeering. Tenslotte uitte spr. nog zijn waar deering* voor de vele werkzaamheden m het belang der gemeente verricht tot de aftredende wethouders de h.h. G. v. Slingerland; F. H. Ringers en C. M. Hoogenboom. Het verheugde burgemeester ook den Gemeente secretaris den heer A. Koelma weer hersteld terug te zien, na zijn ge vangenschap in Haren, Vug'ht en Duitschland. Ook memoreerde hij met groote waardeering den grooten bijstand van het College van Advi seurs, bestaande uit de heeren mr. A. M. Baron van Tuijll van Seroosker- ken; Ds. F. Kuiper: L. H. Muris; C. Couwenhoven; G. H. Hoy tink en I. F. H. Plas. Na beëediging van de nieuwbenoem de raadsleden werd overgegaan tot de wethoudersverkiezingen Candidaat waren gesteld: de heeren G. v. Slingerland (RK1; C. Couwen hoven (SDAP) en G. H. Hoytink na mens de A.R. en C.H. Alle candidaten werden gekozen, met resp. 21 stem men 1 blanco voor de beide eerste candidaten en 20 stemmen en 2 Man co's voor den laatste. De nieuwbenoemden namen daarna hun nieuwe plaats achter den groenen tafel in. De burgemeester richtte daarop tot de wethouders en overige raadsleden een welgemeend woord van g'eluk- wensch en hij sprak de hoop uit, dat allen hun beste krachten zouden ge ven aan de belangen van de gemeente De heer Slingerland heeft daarop, als oudste raadslid in jaren namens den raad een woord van dank ge- spiroken tot mr. v. Kinschot voor diens vriendelijke woorden. N.VB. geen aparte fractie. De heer R. Bakker heeft vervolgens het standpunt van de vijf raadsleden, die zitting hebben voor de N.V.B., uiteengezet, daarbii opmerkend dat de N.V.B. geen partij wil zijn en der halve ook geen aparte fractie zal vormen. Met alpemeene stemmen werd een verordening aangenomen tot wijzi ging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. Vervolgens werd overgedaan tot de verkiezing der verschillende commis sies. De uitslag hiervan was bij het ter perse gaan van ons blad nog niet bekend. Vier afdeelingen. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 38 van het reglement van orde werd de raad voor den geheelen zit tingsduur in vier afdeelingen ver deeld t.w.: Afd. 1: Mevr. J. VriesVrieze; de heeren J. J. Feringa; P. v. d. Borden; R. Bakker en W. Vlotman. Afd. 2: de heeren H. H. v. d. Bo- g*aerde; J. Asies; M. Niele; H. Schou ten en H. Holsmuller. Afd. 3: de heeren I. Vleugel; H. J. J. Bak; M. Coerts; A. Sietsma en J. ten Brink. Afd. 4: de heers-n J. J. G. Wagenaar; N. P. Andriesma; A. v. d. Oever en H. Rucbtie. De burgemeester heeft daarna deze eerste raadszitting met een kort woord gesloen. drie en twintig balen suiker gestolen. Ongeveer zes weken geleden werd er bij de grossierderij van de fa. De Haas een inbraak ge pleegd, waarbij niet minder dan 23 balen suiker werden gestolen. Wekenlang heeft de recherche gespeurd, om de dieven achter slot en grendel te zetten. Haar taai doorzettingsvermogen werd dezer dagen beloond, met de ar restatie van twee ongunstig be kend staande Alkmaarders, een zekeren L. en zijn hanglanger H. Bij een huiszoeking in de wo ning van een der daders, heeft men, op een vernuftige wijze in een looze ruimte tusschen zolde ring en dak verstopt, vijftien balen kunnen achterhalen. De resteerende acht balen waren reeds versjaggerd in Amsterdam. De daders zijn opgesloten in het politiebureau en hebben thans volledige bekentenis afgelegd. kolendampvergiftiging. In een perceel aan het Kerk plein, bewoond door mevr. de wed, Pesser, heeft zich gister middag een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Toen bezoeksters om 1 uur geen ge- hoQr kregen, waarschuwden zij familieleden, die zich toegang verschaften tot het huis en de bewoonster op den grond aan troffen in bewusteloozen toe stand. Onmiddellijk werd dokter Laürens gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse verscheen en overbrenging naar het ziekenhuis noodig oordeelde. NV PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN TOONEEL- EN AMUSEMENTS- VEREENIGING T.I.P. In 't Wapen van Heemskerk gaf de Alkmaarsche Tooneel- en Amusementsvereeniging T.I.P, 'n show- en amusementsavond. Deze avond, waarvoor groote belangstelling bestond, werd met een kort woord door den heer Tros geopend. Twee bekende orkesten werk ten aan dezen avond mede, nl. het dansorkest „De Dolonansen het Zaansche Show- en Tango orkest „De Kruimels".Deze beide orkesten zorgden om beurten voor de goede stemming. De Tipleden Tiny Ris, Piet Tros en Piet Godijn gaven ter afwisseling een paar aardige, maar wel wat oude, schetsen ten beste. De heer Jac. Beentjes zong eenige liederen. ER KOMT WEER SCHOT IN. De bekende weldadigheidspost zegels „Voor het Kind" zijn weer op komst. Na een drietal jaren van ge dwongen rust heeft ook het co mité voor de verkoopactie te Alkmaar en omliggende gemeen ten zijn taak weer opgevat. In verband met de noodige voorbereiding zal de stand in de hall xan het postkantoor iets later dan gewoonlijk en wel op 10 December weder worden ge opend Intusschen zullen enkele da mes van het comité hun reis langs de bedrijven, handelskan toren en bankinstellingen aan vangen, in de verwachting, even als voorheen, met een rijke buit van bestellingen terug te zullen keeren. Na zoovele jaren, waarin geen weldadigheidszegels konden wor den gekocht, zal een ieder en vooral de zakenman gaarne zijn schade willen inhalen! RECTOR HOLTHUIZEN Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Algemeen Ad viseur der Sociale Vereenigingen te Alkmaar Dr. F. C. J. Holthui- zen benoemd tot Rector van Hui ze „St. Augustinus". aldaar. LANGEDIJK. GEEN TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Wenschelijkheid van een teeltregeling. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Langedijker Groenten Centrale werden eenige belangrijke punten aangesneden, die getuigen van een zeker pes simisme in den tuinbouw. Reeds in zijn openingswoord schetste de voorzitter den zeer moeilijken toestand van den tuin bouw, zoowel met betrekking tQt de binnenlandsche, als tot de buitenlandsche aangelegenheden. De tuinbouwers zullen de handen ineen moeten slaan, om gezamen lijk de moeilijkheden op te lossen Aan den misoogst van de kool is niets te doen. De export naar Duitschland zal voorloopig niets beteekenen. Engeland zal, even als vroeger, onze uien wel af nemen. Spr. zeide, dat van over heidswege bekendgemaakt moest worden wat er geteeld moet wor den, waarnaar de tuinbouwers hun teeltplan kunnen regelen. Een loonend bedrijf is niet mo gelijk als er producten worden geteeld, die niet kunnen worden afgezet. Spr. riep aller medewer king in, om eendrachtig samen te werken. Medegedeeld werd. dat van uit breiding van den tuinbouw in de \Vieringermeer niet veel zal ko men. Het land is verpacht en dit zal zoo wel blijven. Aan den Oosterterpweg zullen 9 tuinbouw bedrijven worden gesticht. De omzet over de maand October bedroeg 222.828.45, tegen 286.805.82 over dezelfde maand van het vorige jaar. In de commissie betreffende de herinpoldering van 't Geestmer- ambacht zullen twee afgevaar digden van alle aangesloten tuin- bouwvereenigingen zitting heb ben. De tuinders moeten de inven tarisatie formulieren goed invul len. Deze formulieren dienen o. m. voor het toewijzen van kunst mest, het beschikbaar stellen van electriciteit voor verlichting van koolschuren en voor de afzet. Laarzen voor tuinbouwers. Er zijn 410 paar laarzen ver kregen welke via de tuinbouw- vereenigingen onder de tuinders zullen worden gedistribueerd. Het kwantum is echter veel te gering. Getracht zal worden om meer laarzen te krijgen. De heer S. de Boer deelde mede, dat de pensioenregeling voor tuinders zoo goed als ge reed is. Tegen 'n bepaald per centage van de omzet kan men zich verzekeren voor ouderdoms pensioen. Men is uitgegaan van 'n minimum "omzet vap f 3000. Ook voor kleine tuinbouwers zal echter de mogelijkheid voor ver zekering worden geschapen. Er is aan den Minister verzocht om de prijs van het witlof te verhoogen van 30 op 40 ct. en van spruitkool van 20 op 30 ct. per kg. Tevens is verzocht om het bewaarloon voor kool te be palen op 72 ct. per 100 kg. voor roode kool; 67 ct. voor gele en 52 ct. voor witte kool Deze prij zen zijn berekend naar het nieu we contractloon etc. Aan de Prov. Commissie van de Veilingen "zal worden voorge steld het sproeien van aardap pelen verplichtend te stellen, zoo wel tegen de aardappelziekte als tegen den coloradokever. Gesproken werd over de posi tie van de tuinbouwers t.a.v. de komende belastingen zullen we teruggaan naar de jaren 1930 1936? De voorz. zeide vol ver trouwen de toekomst in te zien. De geldzuivering had tot nu toe spr.'s volle sympathie. Aangedrongen werd op het spoedig bekend maken van het teeltplan 1946 en op het telen van pootaardappelen. Bepleit werd de omzetting van koopver in definitieve vergunningen en wel onder toezicht van de tuin ders en niet van de ambtenaren. Tenslotte werd nog medege deeld dat met de uitbetaling van de afgeleverde pootaardappelen was begonnen.- HIPPOLYTUSHOEF PERSONALIA In de vacature ontstaan door het a.s. vertrek van den heer J. Vos Is tot onderwijzer aan de R.K. Par. Henricusschool be noemd de heer J. Verhelst uit Oirschot. HET BERICHT over de, voor loopig, opgeheven staking in de Wieringermeer bezorgde ons drie brieven De eerste, van den heer Muller uit Hoogwoud, deelt mede, dat het uurloon voor de arbeiders uit de Wieringermeer en de randge meenten niet 62 cent is (zooals wij schreven), maar 61; voorts zou het niet juist zijn, dat bij accoordwerk 72 ct. kan worden verdiend; er mag niet hooger worden gegaan dan 69 cent. Deze inzender verklaart zelf nooit hoo ger dan 67 a 68 cent te hebben kunnen komen. Wij nemen van deze verbeteringen acte. De tweede briefschrijver, de heer Ensink uit Alkmaar, houdt meer algemeene sociale beschou wingen, die feitelijk buiten de zaak om gaan Hij meent o.a., dat men, sprekend over „onredelijke" eischen, die onredelijkheid moet bewijzen. Maar in ons bericht is over onredelijkheid niet gespro ken. Wel is het onredelijk, in dezen tijd over loonverschillen maar direct te gaan staken. En het is deze onredelijkheid, welke men nog al eens bij de E.V.B. aantreft. Verder spreekt de heer E. over interne Alkmaarsche zaken, wel ke wij aan de bevoegde instanties doorgaven De heer Valkering uit Limmen, zelf bouwvakarbeider, betoogt in het algemeen, dat het betrokken loon te laag is. Het distributie pakket kan daar niet van betaald worden. Zoo zonder meer kunnen wij het loonpeil niet beoordeelen. In het algemeen zouden wij zeggen, dat het te laag is. De moeilijk heid bij de grondwerken in de Wieringermeer is echter, dat daar arbeiders van het platteland, die dus voor het plattglandsminimum in aanmerking komen, hetzelfde werk doen als arbeiders uit de groote stad, wier minimum 10, 12, 14 cent hooger ligt Maar.de loonkwestie is een ingewikkeld ding. Dat is pas nog gebleken uit de besprekingen op het congres van den arbeid en uit een dezer dagen door dè Stichting van den Arbeid aan de Regee ring gezonden nota over het groo te vraagstuk van de loonen en de prijzen, in die nota terecht het kernprobleem van het economi sche en sociale leven genoemd. Op het ingewikkelde van het loon en prijzenvraagstuk, juist in ver band met de kwestie van de nood zakelijke levensbehoeften (het distrbiutiepakket) is daar zeer ge argumenteerd gewezen. En de be voegde instanties, de Regeering. de organisaties en de Rijksbe- middelaars, doen al het mogelij ke, om deze moeilijkheden in de beste gezindheid zoo goed moge lijk op te lossen. Daarbij kunnen en zullen plaatselijk en regionaal wel eens fouten worden gemaakt, maar daarop moet men. zeker in dezen tijd, niet antwoorden met stakingen Die zijn inderdaad, om een door inzenders veel gebruikte term te herhalen: uit den booze. De directeur-generaal van de prijzen deelt mede, dat er, om zooveel mogelijk elke bevolkings groep in de gelegenheid te stellen een kerstboom of wat kerstgroen te bemachtigen, maximumprijzen zijn vastgsteld. Deze prijzen, die hieronder worden opgesomd, moe ten duidelijk zichtbaar bij de te koop aangeboden waar worden aangebracht. De maten van kerst- boomen worden gemeten van de onderste vertakking tot en met den kop: Kerstboomen tot 50 cm. f 0.75; 50—70 cm. f 1.—; 70—100 cm. f 1.50; 100—125 cm. f 2.—; 125— 150 cm. f 2.50; 150—200 cm. f 3.50; 200—300 cm. f 5.—. Kerstgroen, sparretakken p. kg. f 0.40; blauwe spar p kg. f 2.50; hulst, goed bezet met bes p. kg. f 3.50; hulst, matig bezet met bes p. kg. f 2.25; hulst, zonder bes p. kg. f 1.10; liguster (al of niet met imitatiepepers enz.) per 10 stuks f 0.50. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die benoorden Haringvliet en Waal in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlich ting op de bonnen 13 t/m 16 van de kaarten UA 510, 13 en 15 van de kaarten UB 510, 64 van de kaarten UC 510, 115, 116 van de kaarten UD 510. gedurende de maand December 1945 4 liter pe troleum per bon kunnen koopen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2