HET DUITSCHE VOLK begint pessimistisch te worden 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek De zaak v. d. Pluym PELS' Sherry Pels Zoon - Alkmaar HET WIL NOC NIET ERG KONING PETER VERBANNEN Monarchistische actie in Oostenrijk Kunstmesttoeslag De verduistering te Zaandijk De a.s. Rijksconferentie Opleiding voor de genie Bisschopswijding van Mgr. Jos. Baeten Benoemingen in het Bisdom Haarlem VOLKSHERSTEL Geen N.V.D. of Winterhulp SOCIALE ONRUST Maandag 3 December 1945 ALKMAAR Bart in vrijheid gesteld De heer M. Bart, destijds hoofd van de Bouwafdeeling van het Evacul'iebureau, die meerdere we. ken geleden was gearresteerd, vooral in verband met zijn mani pulaties met betrekking tot het „theehuis", is dezer dagen op vrije voeten gesteld. Hij had reeds drie weken geleden een volledige be kentenis afgelegd, doch moest, ten behoeve van het onderzoek nog eenigen tijd in voorarrest worden gehouden. Nu de politie volkomen op de hoogte meent te zijn. ook met de frauduleuze handelingen ran de overige gearresteerde ambtenaren, heeft zij hierin aan leiding gevonden, Bart in vrijheid te stellen. Hij zal t.z.t. zich voor den rechter hebben te verant woorden. B. EN W. VERDEELEN DE FUNCTIES Door het college van B. en W. werden de verschillende gemeen telijke functies verdeeld als volgt: Mr. v. Kinschot: onderwijs en geneesk. dienst. Weth. G. v. Slingerland: finan ciën en sociale zaken. Weth. G. H. Hoytink: lichtbe- drijven, slachthuis en marktwe. zeil. Weth. C. Couwenhoven: open bare werken, plantsoenen en ha venbedrijf. SPREEKUREN WETHOUDERS 's Maandags van 45 uur zul len de wethouders C. Couwen hoven en G. Hoytink voor de in gezetenen van onze gemeente zit ting houden. Het spreekuur van wethouder G. v. Slingerland is eveneens bepaald op de Maanda gen en wel 's middags van 34 u. R.K. ARBEIDERSBEWEGING. Dezer dqgen vergaderde de katholieke arbeidersbeweging te Alkmaar onder leiding van haar voorzitter, den heer G. v. Slin gerland. Als spreker trad op de geeste lijk adviseur dr. Holthuizen. Spr. schetste de positie van den arbei der in de naaste toekomst. In zijn organisatie heeft de katholieke arbeider alles wat hij noodig heeft. Zijn organisatie is gezui verd en zonder dwaling. De kerk wil een betere verdeeling van het aardsch bezit. Zij wil het pri vaatbezit. Echter, dit werkt ver; keerd en moet meer aan het doel beantwoorden. Alg deze verande ring niet radicaal geschiedt, zal het communisme komen. Ons land is tengevolge van den oor log zeer verarmd. Het levens onderhoud is duur en voor groo- tere gezinnen niet' te betalen. Kunnen de arbeiders niet dee- len in de winst uit de bedrijven? Wie zou dit moeten regelen? De staat is overbelast met werk. Elf jaar geleden gaf Paus Pius XI ons zijn Q.A. Er moeten beroep- schappen komen of corporaties. Dit is een organisatie, welke alle bedrijfsgenooten omvat. Als jong ste yoorbeeld moge dienen de instelling van een mijnraad, waar van de 20 leden de helft komen uit de werknemersorgani saties. Dit houdt groote beloften in en daarom zijn op de laatste vergadering van het Verbond nieuwe plannen ontworpen om de arbeiders vorming en sociale scholing te geven, om de belang rijke plaatsen aanstonds naar be- hooren in te kunnen nemen. De eerw. spr. wekte tenslotte alle leden op paraat te zijn en zich open te stellen voor den geest van den nieuwen tijd. die ons allen moet bezielen. Medewerking werd verleend door een groepje dames en hee- ren, die onder leiding van den heer C. J. Berkhout eenige zeer goede zang- en declamatie-num. mers ten beste gaven. ALCMARIA-NIEUWS Weer verschenen Na een gedwongen onderbre king van vijf jaar is thans weer verschenen „Alcmaria-nieuws", het off. clubblad van de Alkmaar- sche Voetbalvereeniging Alcmaria victrix. Dit clubblad, dat er ty- pogragfisch uitstekend verzorgd uitziet, staat thans onder leiding van C. Helderman en J. Metz. De redactie opent met een arti keltje, waarin zij de Alcmaria vrienden opwekt haar in haar taak te steunen. Temeer daar zij de medewerking van oude, ver trouwde krachten, als van den Lutterot, die wegens drukke werkzaamheden daartoe niet meer in staat is, moet missen. Verder vindt men in het or gaan verschillende interessante en lezenswaardige bijdragen en de mededeelingen van het bestuur AANGIFTE VERMOGENS. De pl. vertegenwoordiger van ,,Het Nederlandsche Beheers instituut" vestigt de aandacht op de bekendmaking in de Staats courant van 2 November 1945, no. 103, luidende als volgt: „De aangifte, bedoeld in de artikelen 5 en 6 van het Besluit Vijandelijke Vermogens, moet geschieden vóór den eersten Jan. 1946, ten kantore van 't Bureau (den vertegenwoordiger) van het Nederlandsche Beheersinstituut, waaronder de aangever ressor teert. Vermogens van personen, die op grond van veroordeeling we gens of verdenking van een der misdrijven, genoemd in het Be sluit buitengewoon strafrecht, dan wel krachtens het bepaalde in het Besluit op den bijzonderen staat van beleg of het Tribunaal- besluit na 31 December 1945 van hun vrijheid zijn beroofd, moet op de wijze en ter plaatse, als hiervoor vermeld, worden aan gegeven binnen één maand na de vrij heidsberooving. Voor de aangifte moet gebruik gemaakt worden van een door den aangever te onderteekenen formulier, dat door het Neder landsche Beheersinstituut is vast gesteld. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de bureaux (de vertegenwoordigers) van het Nederlandsche Beheersinstituut. De genoemde formulieren zijn te Alkmaar verkrijgbaar ten kan tore van het Nederlandsche Be heersinstituut, Huize Voorhout, kamer 62. BURGERLIJKE STAND Overleden: Anna Tiebie, oud 36 j., geh. m. ;J. Smit; Neeltje de Jong, oud 73 j., gesch. v. J. Snaas Maria H. de. Graaf, ou5 j., geh. m. T. Mors; Cornells van Rossem, oud 50 j„ geh. m. M. E. van Medenbach de Rooij. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van den heer D. Hopman, alhier, om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Nieuw- poortslaan 94. Binnen twee weken na dagtee- kening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indie nen. Reeds vijf lange jaren wacht onze Clientèle op Aanstonds echter zal dat zorr- gerijpte product dit geduld dubbel en dwars beloonen. LANGEDIJK. R.K. VOLKSBOND. De R.K. Volksbond hield Don derdagavond een belangrijke ledenvergadering in De Burg te Noord-Scharwoude. De voorzit ter deelde mede, dat van het Kanunnik van Schaickfonds be richt was ontvangen, om voor dit fonds leden te willen werven, die ineens 1.per jaar zouden be talen. In de kas van de retraiteclub was nog 42.22. Het bestuur stelde voor om voor dit geld 3 of 4 leden aan de eerstvolgende retraite te laten deelnemen. Al dus werd besloten. Een voorstel van het bestuur om voor het vaandelfonds 1 cent per lid per week te heffen uit de afdeelingskas werd aangenomen. Het bestuur stelde voor om een retraiteclub op te richten. De le den kunnen wekelijks kaartjes koopen a 10 cent. Het aldus ge spaarde geld wordt niet terug gegeven voor andere doeleinden. In de controle-commissie wer den benoemd de heeren P. Mul, Jb. Grootjes en P. Blijleven. Vervolgens leidde spreker het belangrijkste agendapunt, de ont wikkelingscursus, in. Spr. wees op het groote belang van een goede ontwikkeling. Ter voorbe reiding van een verbondscursus, welke het volgend jaar zal wor den gehouden, zal dit jaar een cursus worden gegeven in alge- meene ontwikkeling. Voorts zal een keer per maand een verbondsvergadering worden gehouden, waarop een onderwerp van algemeenen aard zal wor den behandeld. Ongeveer 40 leden gaven zich op voor het volgen van dezen cursus. H. HUGOWAARD. MUTATIES Zaterdag 1 Dec. j.l. had op het Distributiekantoor alhier het af scheid plaats van den Directeur, den heer J. IJtsma, die een an deren functie gaat vervullen. De heer C. Fransen die met ingang van 1 Dec. ais opvolger en direc teur van den Dienst is benoemd sprak een toepasselijk woord van afscheid en bood namens het per soneel den scheidenden directeur een cadeau aan. De heer Fransen was reeds eenige jaren wnd. directeur van den dienst. Tot zijn plaatsvervanger werd benoemd, heer G. den Das. die reeds vijf jaren ten kantore werk zaam is. Ten aanzien van den invloed van de geldsaneering op de aan bieding van arbeidskrachten kan worden medegedeeld, dat zich van 3 tot en met 16 October j.l. bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux 4023 mannen en 679 vrouwen hebben aangemeld. Hoewel deze cijfers door ver schillende omstandigheden geen volkomen exact beeld van den invloed der saneering vermogen te geven, kan er toch wel deze al- gemeene conclusie uit worden ge trokken, dat geen zeer belang rijke aantallen mannen en vrou wen als gevolg van. de saneering zich in het arbeidsproces hebben laten opnemen. Voor de bouwvakken, waarbij de vraag uit de geteisterde gebie den het aanbod uit het geheele land verre overtrof, hebben zich onder den invloed van de geld- saneeringsmaatregelen in boven genoemde periode slechts 401 mannen laten inschrijven. Wat betreft de vrouwelijke ar beidskrachten. waaraan zoowel, in eiken bedrijfstak als in de huis houdingen een dringend tekort bestaat, kan worden medegedeeld, dat zich onder invloed van de geldsaneering bij de Arbeidsbu reaux hebben aangegeven: 64 vrouwen in de kleedingindustrie, 22 in- de textielindustrie, 248 in het huishouden en 214 ongeschool den. De Joegoslavische constituee- rende vergadering "heeft naar Radio Belgrado meldt een aan tal wetten en decreten goedge keurd, welke o.m betrekking hebben op een besluit, waarbij bepaald wordt, dat ex-koning Pe ter niet meer naar Belgrado mag terugkè'eren en uit zijn land wordt verdreven. Tevens is bij de ver gadering een voorstel ingediend, waarin bepaald wordt, dat de functie van president van de nieuwe republiek zal worden uitgeoefend door een lichaam be staande uit den president van de vergadering en zes vice-presiden- ten, als vertegenwoordigers van de zes federale eenheden van Joego-Slavië Volgens den Weenschen cor respondent van de Daily Herald zouden Aartshertog Ótto van Oostenrijk en diens broeder, aartshertog Robert, plotseling in Innsbruck zijn opgedoken, waar zij een monarchistische propa- ganda-organisatie in het door de Franschen bezette gebied van Ti- rol zouden hebben opgericht De correspondent deelt voorts nog mede dat vlugschriften ten gun ste van de monarchie in Tirol worden verspreid door een orga nisatie, welke zich „Liga van Oostenrijkers" noemt. Het ligt in het voornemen om aan door oorlogsgeweld ernstig getroffen bedrijven voor het ko mende bemestingsjaar een toeslag boven de gewone kunstmesttoe- wijzing te verstrekken. Het zal van de kunstmestpositie afhangen, welke hoeveelheden in den loop van het voorjaar voor dit doel beschikbaar zullen worden ge steld. De gemeente-ambtenaar B A. ten T. te Zaandijk, die zich in den loop van 1944 heeft schuldig ge maakt aan een uitgebreide frau de, waardoor deze gemeente voor een bedrag van f 80.000. benadeeld is, is door de Haarlem- sche rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, de eisch was 2H jaar. DEBLOKKEERING VAN GELDKAARTEN Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat voortaan voor le vensonderhoud, huwelijk, geboor te of overlijden deblokkeering van tegoed op de geldkaart kan wor den verkregen, mits de aanvra ger over geen enkele andere de- blokkeeringsmogelijkheid beschikt. De terugbetaling door de inlever- kantoren geschiedt volgens de re gelen der algemeene vergunnin gen nrs. 5 b en 30 van de Neder landsche Bank, met dien verstan de evenwel dat bij voldoen aan de gestelde voorwaarden het ge heele nog op de geldkaart be schikbare bedrag in eenmaal mag worden uitbetaald. De geldkaart wordt in dat geval ingetrokken. De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft in het kader der voorbereidingen tot de Rijks conferentie een commissie ge vormd met de opdracht het socio logisch materiaal te verschaffen, datNde Rijksconferentie dienstig kan zijn bij de overweging van de structuur des Koninkrijks. Leden van deze sociologische studie-adviescommissie zijn', prof. Tinbergen', dr Kuin, secretaris generaal van Handel 'en Nijver heid. Fred. Cfudschans Dentz, me dewerker van het weekblad „Het Indisch Nieuws" en bekend des kundige op het gebied van West- Indische Zaken en dr. Soemotro Djojohadi-Koesoemo. In 1946 zal worden opgericht een schoolbataljon genietroepen, waar achtereenvolgens de ver schillende lichtingen voor de ge nietroepen zullen worden opge leid. Noodig zijn nog een aantal onderofficieren, ikofporaals en manschappen als vaste instruc teurs van dit schoolbataljon. De opleiding begint 1 Januari. Zij, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen', wor den uitgenoodigd een eigenhan dig geschreven sollicitatiebrief te richten tot het hoofd van het Centraal Bureau militaire oplei ding, sectie VIII (genie). Nieuwe Frederikskazerne, 's-Gravenfaage. De bisschopswijding van Mgr. Jos. Baeten, als bisschop van Bre da, zal worden toegediend door Mgr. P. Hopmans, die hem ook tot priester wijdde. Als episcopi- assistentes, zullen volgens „Sanc- ta Maria" fungeeren Mgr. dr. L. Lemmens, bisschop van Roermond en Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape laan te Rotterdam (H. Lamber- tus den Weleerw. Heer A. H. Duijvestijn; tot kapelaan te Zaan dam den weleerw. heer H. B. Bertels. die Kapelaan was te Nibbixwoud. IN HET RUHRGEBIED zijn door de Britten ruim zestig Duitsche industrieelen gearres teerd. Zij leefden als vorsten in paleizen en zijn in verband met hun oorlogspolitiek opgesloten. De bevolking in Duitschland begint de toekomst donker in te zien. Men vreest honger en kou in den komenden winter. Een En- gelsch berichtgever voegt daar min of meer laconiek aan toe „dat er geen aanwijzingen zijn voor eenigerlei vorm van georgani seerd verzet". In Berlijn zijn zeventig jeugdige misdadigers gearresteerd door Russische en Engelsche politie, met medewerking van de Duitsche politie, die daartoe bewapend werd maar na de razzia deze wa pens weer moest inleveren. De Aartsbisschop van West minster, mgr. Griffin, heeft ver klaard, dat wel het nationaal- socialism»- moet worden uitge roeid, maar dat gevoelens van haat en wraak niet mogen over- heerschen. Het is plicht van chris tendom en menschelïjkheid, om het Duitsche volk van den hon gerdood te redden. Wie kennis nam van onze vori ge artikelen, kan hier zelf reeds een ontkennend antwoord op ge ven. „Volks Herstel" berust op het initiatief der afdeelingen zelf Haar vorm is democratisch. Het tracht slechts het eigen initiatief der afdeelingen te stimuleeren en samen te binden. Er wordt door Ned. Volksherstel nergens ge dwongen en gedecreteerd. Volks- Herstel zal op gezette tijden een beroep doen op de offervaardig heid der bevolking Maar daar door is het nog geen „Winter hulp". Het terrein, waarop „Volks- Herstel" zich beweegt, is het •terrein, waar de in „Volks-Her- stel" saamgebonden organisaties zich op bewegen. Het betreft het materieel, physiek, sociaal en cultureel-moreel herstel van Ne- derlancA.De taak, die na de capi tulatie het- allereerst in aanmer king kwam, was die van: mate rieel herstel. Wat op dit gebied in District Alkmaar werd gepres teerd, is buitengewoon De eerste inzamelingen overtroffen menige verwachting. De volgeladen auto's uit West-Friesland rolden steeds het getroffen Brabant binnen, toen Amsterdam nog moest be ginnen. De verdeeling der Shaeff- en B-2-goederen heeft in menig huisgezin de eerste redding ge bracht. Natuurlijk, er kleefden onvolmaaktheden hier en daar aan het werk in sommige afdee lingen. Hoe kan het echter an ders bij een instelling, die onder gronds en daardoor weinig voor bereid, plotseling voor een zoo moeilijke taak geplaatst werd. Bovendien, er was naar verhou ding maar weinig te verdeelen en er was zoo veel noodig. Bij de volgende verdeeling der „Hark"- goederen zal echter vetracht wor den de ontstane hiaten aan te vullen. Er rust hier een zware taak op onze afdeelingen. maar met inschakeling der bestaande sociale vereenigingen en het Dis tributie-apparaat moet dit kun nen gelukken, al ontveinzen wij ons niet, dat er onvolmaaktheden zullen blijven. Noot van de redactie: In een van onze artikelen over het werk van de Bisschoppelijke Hulp actie voor Oorlogsslachtoffers in het Bisdom Haarlem hebben wij aanmer kingen gemaakt op de werkwijze van Volksherstel, waarbij wij een verge lijking troffen met den Ned. Volks- dienst, die op Duitschen leest ge schoeid was. Men heeft daaruit de conclusie getrokken, dat wij aan de instelling Nederlands Volksherstel, waarvan wij het mooie werk aller minst willen onderschatten, een on- vaderlandseh karakter hebben toe gekend. Dit is allerminst onze bedoe ling' geweest. Het ging voornamelijk om haar werk-methode, die in vele kringen autoritair genoemd wordt, omdat de bestaande instanties niet voldoende erkend en ingeschakeld werden. In belanghebbende kringen is daarover het laatste woord nog niet gezegd. Ook wij iropen van harte dat spoedig een bevredigende oplos sing gevonden wordt, want ten slotte mag de hulpverleening er niet onder lijden. Helaas ls het nu eenmaal zoo, dat de Duitschers ons in vele op zichten onbewust met hun methoden hebben geïnfecteerd en de gedachte daaraan deed ons de gewraakte rege len schrijven. Wij Iropen hiermede Volksherstel voldoende recht te heb ben gedaan en handhaven overigens onze waardeering voor deze nuttige Instelling, waarvan wij trouwens bij meerdere gelegenheden in ons blad hebben blijk gegeven. IN AMERIKA duurt de sociale onrust voort, en vreet daar als een kanker aan het na-oorlogsche herstel Een door president Tru man bijeengeroepen conferentie va» werkgevers en werknemers is niet tot overeenstemming geko men. Zonder eenig resultaat gin gen de partijen, die de stakingen in de verschillende bedrijven be spraken. uiteen. Thans wordt de mogeliikheid van bemiddeling in de staking bij de General Motors onderzocht. Men verwacht anders een langdurige en kostbare strijd in de automobielindustrie der Ver. Staten. IN ENGELAND zou de termijn van het ultimatum der Londen- sche havenarbeiders morgen af- Ioopen. De vakbonden hebben den arbeiders geadviseerd, aan het werk te blijven. Morgenochtend beginnen nl. de besprekingen met de Regeeringscommissie en de ar beidersleiders willen het rapport vaw deze besprekingen afwachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2