NIEUW De Duitsche woordbreuk VERKLARING T JON GE REN VRAAGSTUK in den Boerenstand tegenover T sje ch o - Slow a kije der Nederlandsche Regeering DINSDAG 4 DECEMBER 1945 BUREAUX DE SOCIALE STRIJD IN AMERIKA Ingrijpende voorstellen van Truman De vlucht1 van Hess DE ROL VAN JANKE RUSLAND WEIGERT VAN MOOK NAAR NEDERLAND Een nieuwe voorzitter voor den K. N. B. T. B. Het emigratievraagstuk 41e. JAARGANG NUMMER 18798 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALonneinentipriji l 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal ALKMAAR Lcmgestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 PRESIDENT TRUMAN heeft een boodschap gezonden aan 't Amerikaansche congres, waar in hij uitvoerig den huidigen toe stand op de Amerikaansche ar beidsmarkt bespreekt en aan dringt op de spoedige aanneming van wetsvoorstellen welke de middelen aan de hand zullen doen voor het regelen van industrieele geschillen en ter voorkoming van industrieele moeilijkheden. De president verzoekt in zijn boodschap ver der aan de ar beiders van de General Mo tors, die thans staken, onmid dellijk weder om aan het werk te gaan en dringt er bij de werkgevers op aan de pro ductie weder om volledig te hervatten. In dit verband deelt de presi- Pres Truman dent mede, dat is overgegaan tot de benoeming van een commissie, welke een onderzoek zal instel len naar het geschil tusschen de arbeiders en de werkgevers bij de General Motors en bij de Ame rikaansche staalmaatschappijen. De Amerikaansche -presi dent stelt voor over te gaan tot een ingrijpende wijziging in de arbeiderswetgeving der Vereenigde Staten, namelijk, dat machtiging zal worden verleend over te gaan tot het oprichten van commissies van onderzoek, waarin drie door den president aan te - wijzen vooraanstaande bur gers zullen worden opgeno men, welke commissies tot taak zullen hebben alle ar beidsgeschillen te bestudee- ren indien de minister van arbeid geen basis voor het bereiken van een overeen stemming tusschen de be trokken partijen zal' kunnen vinden. De "News of the World" citeert een verklaring van Hess, welke deze Za terdag in zijn cel te Neurenberg' heeft gedaan. Hiermede is het raad sel van zijn vlucht naar Engeland in 1941, dat veel stof heeft opgewaaid opgelost. Hess verklaarde: "Ik vloog naar Engeland om Koning George uit te noodigen voor een vredesconfe rentie met Hitler in Duitschland. Ik wilde de wereld van het bolsjewisme bevrijden. Ik dacht, dat de Hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bij den Koning zou brengen." Goering heeft Zaterdag' verklaard: "Toen Hitier den brief, welke Hess vóór zijn vertrek voor hem achter liet, gelezen had; bleef hij enkele oogenblikken roerloos zitten. Daarna werd hij woedend en beval de ar restatie van allen, die van de vlucht van Hess op de hoogte waren." „lch gahe ïhnen mein Ehrewort" sprak Goering tot den Tsjechischen gezant bij zijn verzekering geen geweld tegen Tsjechoslowakije te zullen gebruiken. Goering in de beklaag denbank thans ook met een blauwe bril op tegen het nieuw aangebrachte felle lichtdat de rechtszaal het karakter van een filmstudio geeft en de tropische atmosfeer nog onverdraaglijker maakt kijkt instemmend bij het voorlezen van deze uit spraak alsof de schadelijke gebeurtenissen zijn eer onaangetast lieten, meldt d& speciale verslaggever van het A.N.P. uit Neu renberg. De wijze waarop zijn woord ge broken werd zette de Amerikaan sche assistent-procureur Sydney S- Alderman, hiermee aan het slot van zijn dagenlang betoog komend, uitvoerig uiteen, zich steeds op documenten beroepen de. De nog niet door hem behan delde punten zal hij na het expose van den Britschen procureur te berde brengen, waarna de Fran- sche en Russische procureurs aan bod komen. Alderman bracht aan het licht, wat zich achter de schermen der Duitsche comedie van München in werkelijkheid afspeelde, toen de wereld nog zoo naief was vertrouwen in de schijnbaar vredelievende taal der Duitsche leiders te stellen. Het agressieplan liep als een uurwerk tot in de fijnste onder deden uitgewerkt. Klassiek zal eens het docu ment worden genoemd, waar in tabeisgewijs alle mogelijke schendingen van het volken recht welke Duitschland waarschijnlijk zou plegen, waren opgesteld en waarin de beruchte Duitsche ex-journa list Janke, dien wij door zijn jarenlange werkzaamheid in Nederland maar al te goed kennen, de hand had. Alle reacties van het buitenland waren tevoren „hineinkalkuliert", Duitschlands antwoorden en te genmaatregelen waren reeds vast gesteld. Zoo was er een voorwend sel voor het doen van gasaanval len in welk geval de wereld moest gelooven dat de Tsjechen dit het eerst zouden gebruiken. De nazi's kenden het internationale recht op hun duim en lapten dit wel overwogen aan hun allesvertrap- pende soldatenlaars. Alderman riep de sfeer op van den zomer van 1938 toen de vredesgezinde 'wereld de angst om het hart sloeg voor het losbarsten van den oor log. De nazi's gingen recht Op hun doel af en waren geen oogenblik geneigd hun prooi los te laten. Ook tijdens de besprekingen te Godesberg gingen zij onverdroten voort alles in gereedheid te bren gen voor het toeslaan, waarvoor een datum in October was bepaald De rol van Henlein in dit alles was van essentieele beteekenis. De stukken toonen aan hoe Ber lijn alles controleerde en medefi- nancierde. "J"ÉN EINDE MISVERSTANDEN weg te nemen, welke schijnen te zijn gerezen tengevolge van de radio-uitzending betref fende Nederlandsch-Indiëdoor den heer Chester Wilmot voor f de B.B.C. op 28 November gehouden, stelt de Nederlandsche regeering er prijs op duidelijk te maken, dat geen verklaring over regeeringsbeleid is afgelegd tegenover den heer Chester Wilmot door den minister van overzeesche gebiedsdeelen. De uitzending, die een persoonlijke weergave was van een ge sprek, dat zes dagen tevoren plaats had, trok zekere onjuiste conclusies, waarvoor professor Logemann geen verantwoorde lijkheid kan aanvaarden. De politiek van de Nederlandsche regeering blijft zooals zij is uiteengezet in de verklaring van 6 November en is gericht op een vreedzame oplossing Van het probleem. De weerzinwekkende nazi-intrignes, provocaties en schijmnanoevres die nog versch in de herinnering liggen passeeren de revue in brieven, telegram men, telefoongesprekken en -no tulen, alles Van Duitsche origine. Alle aandacht valt op het Oosten, hoewel de Duitschers natuurlijk rekening hielden met het ingrij pen van Frankriik en Engeland, die volgens de Duitsche gedachte gang de Belgische neutraliteit mogelijk zouden schenden. In elk geval zou de eerste stoot tegen Tsjecho-Slowakije worden gericht. Hitier hield vijf divisies in het Westen als rugdekking gereed. Nederland wordt in de Duitsche geheime stukken terloops ge noemd. Duitschland verwacht Britsche luchtaanvallen op de in dustriegebieden in het Rijnland, Westfalen en op de Noordzeehaven en is ervan overtuigd, dat vroeg of Iaat de Belgische en Nederland sche neutraliteit zal worden ge schonden. Van den eersten oor logsdag af moest rekening worden gehouden met een gecamoufleerd signaleringssysteem voor vlieg tuigen in België en Nederland en het bestaan van een betrekkelijk groot aantal burger vliegvelden in België en Nederland was voor Duitschland een aanwijzing voor een plan van Engeland om als voorposten voor de luchtverdedi ging van Londen lichte jagers en verkenners na verloop van tijd daar te stationneeren. HET AMERIKAANSCHE minis terie van buitenlandsehe za ken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-unie het Amerikaansche voorstel, alle geallieerde troepen tegen 1- Januari uit Iran terug te trekken, niet heeft aanvaard. Het ministerie heeft de reden van de ze verwerping niet bekend ge maakt. De Sowj et-Unie is van mee ning, dat de in Noord-Iran oor spronkelijk gestationneerde leger macht ruim voldoende geweest zou zijn, wanneer dit leger zich niet zou hebben beziggehouden met het uitoefenen van een poli tieke terreur onder de bevolking, die een bepaalde mate van zelf bestuur eischte, waartoe zij naar de meening van de Sowjet-auto- riteiten gerechtigd was. Daarom is de Sowjet-regeering gekant tegen het zenden van meer troe pen door de Iraansche regeering, op grond van hef feit, dat hun aanwezigheid den toestand aan zienlijk zou verslechteren. De Sowjet-Unie zal overigens de verplichtingen, die zij op zich genomen heeft bij het verdrag van 1942 over Iran, nakomen. De officieele datum van het vertrek van alle bezettingstroepen uit Iran is officieel 2 Maart: zes maanden na het einde van den oorlog tegen Japan. In welingelichte kringen te Londen wijst men er op, dat de Iraansche regeering niet meer dan duizend man naar het Noorden wenschte te zenden, wat tezamen met de reeds aanwezige zesduizend man geen groote legermacht vormt, en men kan moeilijk inzien, dat deze troepen de tegenbewegingen van meer Russische troepen naar Iran moeten rechtvaardigen. Men schat, dat er pp het oogen blik 30.000 man Roode troe pen in Azerbeidsjan zijn. Naar A.N.P.-Aneïa heden morgen uit Londen meldt, heeft de Times-cörrespondent te Batavia hedennacht mede gedeeld dat dr. van Mook Woensdag naar Nederland ver trekt uit Batavia. Hij zal be sprekingen voeren met de Ne derlandsche regeering en ver gezeld zijn van mr. Idenburg. De „Times" meent te weten, dat het vertrek van dr. van Mook naar Nederland een gevolg zou zijn van een wenk van officieuse gezanten uit Nederland, dat hij niet meer in contact is met de meening in het moederland. Het wordt mogelijk geacht, dat hij naar Indië zal terugkeeren met voorstellen, die meer concreet zijn en verder gaan dan die on langs bekend zijn gemaakt; een en ander tenminste volgens dit blad. DEZER DAGEN kwam het hoofdbestuur van den K. N. B T. B. in vergadering bijeen te 's-Hertogenbosch. O.m. werd be sproken de samenwerking met de andere jeugdorganisaties te ver- breeden De KNBTB stelde een commissie in om over dit belang rijke vraagstuk aan het hoofd bestuur te rapporteeren. De com missie, be'staande uit vier verte genwoordigers van de Jonge Boe renbonden en vier vertegenwoor digers van de standsorganisatie, heeft tot opdracht de volgende vraagpunten te bestudeeren: a. de verhouding van de Dio cesane Jonge Boeren- en Tuin dersorganisaties tot de Diocesane standsorganisaties van boeren en tuinders; b. de wijze van nationale sa menwerking tusschen de dioce sane jonge boeren- en tuinders bonden; c. de wijze van samenwerking met de Nederlandsche Katholie ke Jongerenbeweging. Besloten werd voorts de heeren ir A. E. Kromwijk te Haarlem en F. J. M. Smits van Ooyen te Eindhoven te benoemen tot ad- viseerende leden van den Partij raad van de R.K.S.P. De gewestelijke organisaties zullen overleg plegen met de twee andere centrale organisaties in de provincies over de verdeeling van de rijksscholen, die onder beheer van de landbouworganisaties zul len worden gebracht. Een advies van de 3 C.L.O.'s zal hierover worden uitgebracht aan den mi nister. Nieuwe voorzitter Op 17 December 1945 zal we derom een algemeene vergade ring worden gehouden. Op die vergadering zal dan tevens de be noeming 'plaats vinden van een nieuwen voorzitter, daar de heer A N. Fleskens te kennen heeft gegeven als zoodanig te willen aftreden. De K.N.B.T.B. verleent zijn me dewerking aan de oprichting van een gezamenlijk bureau uit de centrale sociale organisaties, van, waaruit de katholieke gedachten- en ideeënvorming naar voren moet treden. De bedoeling is, dat dit bureau een studiecentrum zal zijn. Ook de andere katholie ke centrale organisaties van ar beiders, werkgevers en midden standers zullen aan de stichting van dit bureau medewerken Emigratie Daar het noodig is, dat de noo- dige aandacht wordt besteed aan het emigratie-vraagstuk en de binnen- en buitenlandsehe kolo nisatie, vooral met het oog op de jonge boeren en tuinders, werd besloten, een commissie te benoe men, welke deze vraagstukken onder de oogen ziet. De margarine Afkeuring werd tenslotte uit gesproken over het telegram van het bedrijfschap voor zuivel aan de zuivelfabrieken over de ver vanging van boter door marga rine voor de boeren. Op zeer kor ten termijn zal de rmnister op de hoogte worden gebracht van de bezwaren van den K.N.B.T.B. welke vooral betrekking hebben op de wijze, waarop het bedrijf schap dezen maatregel getroffen heeft,, nl. zonder overleg met de organisaties en zonder eenige toe lichting. waaruit zou blijken, dat het dringend belang van bepaalde groepen uit de bevolking dezen maatregel zou billijken „ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT Si. Hi„oiaas is saterdag op grootsche wijze in de noofdstad in gehaald. Omringd door zijn knechten en herauten staat de grijze Sint op de plecht van het schip, dat hem in Amsterdam bracht en beschouwt het oude vertrouwde stadsbeeld. Anefo P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1