Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek Broeinesten van de Nazi Verkiezingen in Brazilië FIETSEN voor getroffen gebieden (2aatste nieuws ONZE HANDEL Afhankelijk van Engeland Truman is vol vertrouwen De televisie gaat vooruit Burgeroorlog in Iran? Wat onze landbouw verloor Het tekort aan verplegend personeel Vervreemding van landbouwgronden c SA TE Dinsdag 4 December 1945 ALKMAAR AUTO RIJDT IN HET N.H. KANAAL Een personenauto, bestuurd door een zekeren W„ die, komen-' de uit de richting Schermerhorn, ter hoogte van den Omval, recht door reed, in plaats van den. Nieuwen Schermerweg in te slaan, kwam in het water van het Noordhollandsch Kanaal terecht De chauffeur wist zich onmiddel lijk uit de auto te werken en op den wal te komen. De inzittende passagier had echter meer moei lijkheden, zich uit den wagen te werken. Dit gelukte hem eerst, nadat hij een ruit had kapot ge slagen, waardoor meerdere spie ren van de rechterhand werden doorgesneden. Hevig bloedend werd het slachtoffer overgebracht naar het Centraal ziekenhuis. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID Door de duisternis misleid is Zondagavond een 21-jarig meisje in het water van de Oudegracht terechtgekomen. Het duurde nog al eenigen tijd, voordat zij op het droge werd gebracht. De politie oordeelde het noo. dig, de drenkelinge over te bren gen naar het Centraal Zieken huis, waaruit zij gisterenmorgen weer kon worden ontslagen SCHOORSTEENBRANDJE. Gisteravond omstreeks half zes brakj er een schoorsteenbrandje uit in een perceel aan de Achter straat. De uitgerukte motorspuit be hoefde geen dienst te doen. HET ST. NICOLAAS-FEEST. Der openbare scholen. Na een onderbreking van drie jaar hebben de kinderen Van de laagste klassen der openbare scholen weer hun traditioneel St. Nicolaasfeest gevierd. Honderden kinderen maar ook vele ouderen waren gis termiddag naar de Bierkade ge togen om daar bij zijn aankomst den grooten kindervriend te ver welkomen. Ondanks het minder gunstige weer was de stemming onder de jeugd opperbest en vol ongeduld werd het groote oogen- blik verbeid. Het was half twee toen een feestelijk versierde motorboot in zicht kwam en toen deze wat naderbij kwam, ontwaarde men allereerst Zwarte Piet, die met breede armzwaaien de Alkmaar- sche schooljeugd verwelkomde. Het groote''gejuich der kinde ren wees er dan op, dat zij ook St. Nicolaas gewaar werden, die vriendelijk wuivend dankte voor de hartelijke ontvangst. Ook de trouwe viervoeter van den Sint, onmisbaar op zijn vele en groote reizen, was aan boord. Toen de boot gemeerd lag en de plank uitgelegd was stapte de groote heilige aan wal, be steeg, geholpen door zijn knecht, zijn witte paard, waarna de tocht ondernomen werd naar de Breed- straat, waar in 't Wapen van Heemskerk het eigenlijke Sint Nicolaasfeest pas begon. Op zijn tocht ontmoette de goede Sint allerwege groote be langstelling 'en het muziekcorps Excelsior zorgde er voor, dat ae goede stemming der kinderen tijdens den tocht behouden bleef. Terwijl de kinderen de zaal vulden, kreeg de heer Witte, be heerder van 't Wapen v. Heems kerk, gelegenheid den grooten heilige in zijn privé-kantoor te ontvangen en te verwei kermen en het was tevens een welkome ge legenheid voor den goeden Sint en zijn trouwen knecht om wat op verhaal te komen van de ver moeiende tocht door de stad. Op gewekt en monter stapte Sint Nicolaas, gevolgd door zijn knecht, de zaal binnen, waar een opgetogen kinderschaar den Sint frissche liedjes toezong. Op het tooneel werd St. Nicolaas ver welkomd door den heer De Vries, voorzitter der commissie van voorbereiding. In 1941 was het de laatste maal, dat men het feest kon vieren. Daarna was dat niet meer mogelijk, aldus ver telde de heer De Vries over de hoofden der kinderen heen, om dat men dan het zoo echte Ne- derlandsche feest, als de viering van den verjaardag van St. Nico laas is, in handen had moeten geven van een volksvreemde organisatie als de Volksdienst. Dank bracht de heer De Vries aan allen, die hadden medege werkt en bijgedragen om dit feest te doen slagen. Daarna richtte St. Nicolaas het woord tót de jongens en meisjes en op zijn verzoek zongen zij met veel enthousiasme 't Wilhelmus. Volop genoot de jeugd hierna van de poppenkast. Vol spanning leefden zij met de avonturen mede. Tot slot kreeg elke scho lier zijn St. Nicolaas-pakket mee naar huis en men kon aan de glunderende gezichten der kinde ren zien, dat zij een St. Nicolaas feest hadden meegemaakt, waar over zij nog lang zullen spreken. De commissie, die het feest organiseerde, had veel eer van haar werk. Burgemeester en mevr. Kin schot waren zoowel bij de aan komst van den Sint aan de Bier kade alsook in 't Wapen van Heemskerk aanwezig. MIJN EN DIJN 't Was vodr Dirk K. gelukkig, dat er zoo'n gunstig rapport was uitge bracht. Hij had zich schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal. De offi cier eischte 1 jaar met aftrek en 3 proefjaren; de uitspraak luidde 7 maanden vodfw. met 3 proefjaren. Nic. v. d. L. geboren te Zijpe 30 Maart 1S21 had te Alkmaar uit een gang een leeren jas gestolen en die voor 90.verkocht, 't Gebeurde 15 Oct. 1945. In 1944 had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een kruiwagen. Daarom achtte de Officier een ernstige correctie nood zakelijk en requireerde 150.of 30 dagen. Uitspraak conform. Jacobus H. te Den Helder was zoo vrij geweest op 27 Juli 1944 uit een woning aan de Westgracht een vloerkleed weg te nemen. De Offi cier sprak van een ernstig feit en vroeg 30.— of 20 dagen, wat de rechter veranderde in 40.of 10 dagen. Een rare Frans was Frans S. te Den Helder. Die vond zoo maar tus- sehen aardappelkisten bankbiljetten van 50.25.en 10.een som van 372.50. 't Rapport was niet zoo gunstig', 't Sprak van een slappe opvoeding, 't Was voor den Officier aanleiding 6 maanden te eischen. De verdedig'er mr. Lees berg Sr. vroeg voorw. straf en onder toezicht stelling. De rechter vonniste 7 maanden met aftrek en 2 maanden voorw. met 3 proefjaren. Engelbertus L. te Egmond-Bin- nen had zich een ledikant en 2 kisten toegeëigend, behoorende aan zekeren Hopman. Hij hoorde zich veroordee- len tot 60.— of 20 dagen. Trijntje D., linnenmeisje te Alkmaar, was beschuldigd uit een inrichting een ledikant, 2 schilde rijen en een kist met linnengoed ontvreemd te hebben. Bij de behan deling bleek er alle reden te zijn om goede trouw te veronderstellen, waarom de Officier vrijspraak vroeg. De verdediger mr. Sehenkeveld ging hiermede accoord. Het vonnis luidde idem. Maria S. te Schagen moet voor zichtig' zijn met het koopen van goe deren. Anders kon het wel niet zoo goed afloopen als nu. Zij werd vrij gesproken van de ten laste gelegde schuldheling. Het zwakke geslacht was op deze zitting ruim vertegenwoordigd. Nu was het Dma K„ geboren te Sneek, die van een ander meisje een bankbiljet van 10 gulden had gesto len De rapporten over haar luidden gelukkig gunstig. De Officier achtte een combinatie van straffen nuttig en eischte 3 maanden voorw. bene vens een geldboete van 20.of 10 dagen Uitspraak conform. a Martha K. te- Wervershoof had eerst den verkeerden weg bewan deld maar zich gebeterd. Ook voor haar werd 3 maanden voorw. ge vraagd met 3 proefjaren. De rechter vonniste evenzoo. De laatste beklaagde H. L. stond terecht ter zake dat hij verschillen de goederen van iemand had geruild voor levensmiddelen, wetende dat die goederen door diefstal verkregen waren. Die wetenschap werd niet bewezen g'eacht en beklaagde vrij gesproken. BOYS-KLANKEN. Eerste nummer. Zoo hebben dan ook de Alk- maarsche Boys hun eigen club blad gekregen. Het eerste nummer verscheen op 2 December en in haar voor woord deelt de redactie mede, dat voorloopig eenmaal per 14 dagen een gestencild blad zal verschijnen. Zij hoopt echter t.z.t. vergunning te krijgen met een gedrukt blad te mogen verschij- nen. Het eerfete nummer bevat arti kelen van den voorzitter en den eere-voorzitter. Verder een ern stig woord over de noodzakelijk heid der training en een lezens waardige uiteenzetting van wat tempo in een wedstrijd beteekent LANGEDIJK. STALLANTAARNS VOOR AMMERZODEN. In de door het rayon Langedijk van Ned. Volksherstel geadop teerde gemeente Ammerzoden bestaat nog een groote behoefte aan stallantaarns, voor kaars- en petroleumverlichting. Er wordt een dringend beroep gedaan op allen, die dergelijke lantaarns kunnen afstaan, om hiervan kennis te geven aan een van de bestuursleden van N.V.H. in de plaats zijner inwoning. Er zijn er een goede vijftig mjodig. Dat mag voor het groote rayon Langedijk geen bezwaar zijn. Wanneer deze stallantaarns er zijn, zal Arnmerzodeh zoo lang zamerhand .weer geheel „op stel" zijn. HENSBROEK. HERVATTING BUSDIENST ALKMAAR—WINKEL. Met ingang van Maandag a.s. zal de busdienst Alkmaar-Winkel via Hensbroek-Obdam weer wor den hervat met drie diensten per dag v.v. URSEM. „ST. DEUS DEDIT". De plaatselijke afdeeling van „St. Deus Dedit" vergaderde de zer dagen in Café Oudejans, waarbij de heer Oolsthoorn het doel en wezen van de r.k. arbei dersorganisatie heeft uiteengezet. Er meldden zich tien nieuwe le den, waardoor „St, Deus Dedit" thans 43 leden telt. DE COCKSDORP SCHIP GESTRAND Een Deensch vrachtschip liep op de zandbanken. Het schip had gedurende den oorlog in Enge land gelegen en was op weg naar den huiselijken haard. ZIJDEWIND. BRAND. Zaterdagmiddag is de boerderij van N. Mak te Zijdewind geheel in* vlammen opgegaan. Volgens niet-officieele berichten is deze brand ontstaan door explosie bij het aansteken eener gaslamp. De brand dezer afgelegen boerderij is, buiten de bewoners, door de zwaar hangende mist niet direct bemerkt geworden.Daar de brand op den zolder is begonnen, kon, mede door de hulp van enkele „buren", beneden nog het een en ander worden gered. De verzekering dekt de schade. BURGERBRUG PROPAGANDA VERGADERING De voorzitter opende met den Chr. groet en bracht naar voren dat het 10 jarig bestaan op Zon dag 16 December zal worden ge vierd. Voorz. leest het reglement voor waar allen mee instemden. Contributie bespreking; 25 cent per maand. Bespreking 10 jarig bestaan. Vroegmis tot intentie van de propagandaclub; na de vrouwen, gaan de leden allen te Communie, waarna gezamenlijk ontbijt in het Kerkehuis. Daar het nog steeds distributie is wor den de leden verzocht mee te werken door het inleveren van geldige bonnen, zooals voor brood, vleesch, kaas. enz.. Gele- legenheid tot het inleveren van bonnen op Zondag 9 Dec. na de H.H. Missen in het Kerkehuis. Mochten er soms zijn die in na- tura was hebben dan is dat zeer welkom. Verder gaf de voorz. 't woord aan den Geestelijk Advi seur, die naar voren bracht het werk dat in voorbereiding is van de R.K. Kiesvereeniging. Verder bracht hij naar voren de Katho lieke Actie. Het doel is weder op te bouwen,-vooral op godsdien stig terrein. De voorzitter wees nog op het nut van de retraite. Men kan zich voor deelneming aanmelden bij den voorzitter. Volgens den bijzonderen correspon dent van de "News Chronicle" te Neurenberg' zullen als gevolg van documenten, gevonden in het Duif- sche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, wellicht vervolgingen worden ingesteld tegen een aantal niet-Duit- sche nazi-sympathisanten in Enge land en andere landen. Vele belang'- rijke stukken zijn onlangs voor on derzoek naar Londen overgebracht, o.a. tot Hitler en Von Ribbentrop gerichte brieven. De onderzoekers, die tot geheimhouding vérplicht zijn, zeggen zich verbaasd te hebben over hetgeen aan het licht gekomen is en over de personen die hierbij betrok ken zijn. Voor het eerst sinds' 1934 zijn de Brazilianen Zondag naar de stembus getogen voor het kiezen van een nieuwen president der republiek en van een Senaat en een Kamer. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is de dag kalm verloopen. Een opmerkelijke bijzonderheid van deze verkiezingen is de massale deelneming' van de geestelijkheid die, tezamen met 1 de "Katholieke Liga" een actie heeft gevoerd voor de "verdediging der christelijke be ginselen" als de onontbindbaarheid van het huwelijk en het godsdienst onderwijs. Evenals de "Christelijke Sociale Partij heeft de Lig'a de katho lieke candidaten aanbevolen en be sloten de communisten te bestrijden. Naar wij vernemen zijn de 50.000 tweedehandsch fietsen, die in Enge land zijn aangekocht voor het groot ste gedeelte bestemd voor de getrof fen gebieden. Zoo zullen er 30.000 ter beschikking komen van het leegge roofde gebied tusschen Arnhem en Susteren. Behalve heierenr ij wielen zijn er ook dames-sportfietsen en zware bestelf ietsen bij. De uniforme prijs zal 55.bedragen. In Batavia verwacht men in het midden van deze week twee con ferenties, waarvan één tusschen de Nederlanders en de repubii- keinnen De Nederlandsche autoriteiten zjjn van plan alle Amboneezen uit de gevaarlijke gebieden op Java te evacueeren. Minister Vos heeft verklaard, dat zijn bezoek aan Londen eeni tweeledig doel heeft, n.l. een be gin te maken met de geleidelijke liquidatie van het Regeeringsin- koopbureau en een gedachtenwis- seling over den handel en over financieele vraagstukken met de Britsche ministers. De behoefte aan aankoopen door officieele instanties zal min der dringend worden, naarmate de omstandigheden gunstiger worden voor een hervatting van den, particulieren handel. Neder land is hoofdzakelijk afhankelijk van Engeland en de Vereenigde Staten voor de wederuitrusting van zijn industrie, daar Duitsch- land op het oogenblik niet in staat is te leveren. Het handels verkeer zal op het oogenblik hoofdzakelijk eenzijdig zijn, Ne derland zal zeer veel zijner in dustrie-uitrusting in Engeland moeten koopen en" kan niet veel fen verkoop aanbieden. In' antwoord op een vraag naar de mogelijkheid van het spoedig tot stand komen van een Engelsch Nederlandsche handelsovereen komst, zeide ir. Vos. dat ontwik kelingen' in die richting ten nauw ste verband hielden met en af hankelijk waren van de op het moment in de wereld gevoerde onderhandelingen om te geraken tot geregelde toestanden in het buitenlandsche handels- en geld verkeer, hetgeen tegelijkertijd de ontwikkeling van den internatio nalen handel op den grondslag van multilaterale handelsovereen komsten zal bevorderen. President Truman heeft in een pers-interview zijn vertrouwen uitgesproken, dat de oorlog als politiek instrument tot het ver leden gaat behooren. Hij noemde het gelukkig, dat er niet alleen tusschen de Vereenigde Volkeren de wil bestaat tot den vrede, maar ook. dat zij een procedure en een methode hebben ontwor pen om dezen te bevorderen en te beschermen,. In een tijdperk van atoom- en electronische wapens is dat van groote beteekenis. Door middel van den socialen en eco- nomjschen raad zullen de produc ten. dezer aarde een wijdere ver spreiding vinden en op deze wijze het lot der menschheid verbete- Zaterdag passeerde de televisie een nieuwe belangrijke mijlpaal, toen de N.B.C. (National Broad casting Company) een, televisie uitzending gaf van den Army Navy-voetbalwedstrijd in het Ste delijk Stadion van Philadelphia naar twee van de verst gelegen televisiestations in New York en Schenectady, alsmede naar een station in Philadelphia zelf. Een gezelschap van 200 personen sloeg het schouwsjpel gade in het ont- vangststion in NewYork. De beel den op de schermen van de tien ontvangsttoestellen waren zoo realistisch, dat de aanwezigen juichten en in de handen klapten bij verschillende spannende ge deelten. Slechts een enkelen keer ging er iets verkeerd bij de uit zending of bij de ontvangst Voor het opnemen van den wedstrijd werden drie camera's gebruikt, de Orthicon-beeld- en twee ge wone Orthicon-camera's. De bezondere correspondent van de „News of the world" te Te heran schrijft, dat indien Enge land en Amerika er niet in sla gen om de Sovjetunie van haar bemoeiingen in Iran af te bren gen, een burgeroorlog in dat land tegen het voorjaar onvermijdelijk zal zijn De zgn. „democraten" zouden het ontslag van alle leiders*van de centrale regeering. zooals den eersten minister, den minister van buitenlandsche zaken, het hoofd der politie enz., kunnen eischen. Deze eisch zou stellig niet worden ingewiligd EEN STAKING is uitgebroken bij de Haarlemsche Machine fabriek v.h. Gebr. Figee. De oor zaak is, dat er ontstemming on der het personeel ontstaan is, omdat een vroegere bedrijfslei der opnieuw aangesteld is. De Rijksdienst voor Land- bouwherstel verschaft de volgende raming van de verliezen aan doode en le vende inventaris van den landbouw door oorlogsom standigheden. Doode inventaris: 18.000 wagens en karren, 40.000 paardentuigen, 50.000 werk tuigen en machines, 150 tractoren, 600 motoren, 310.000 stuks gereedschap en 1.900.000 stuks diversen. Levende inventaris: 35.000 paarden, 75.000 stuks rund vee, 13.000 schapen, 76.000 varkens, 55.000 geiten en 500.000 kippen. Sedert de minister van Sociale Zaken, op 7 September j.l. zijn bekende radiorede over het tekort aan verplegend personeel heeft gehouden, is de situatie in zoo verre gewijzigd, dat de toevoer van leerlingen naar de ziekenhui zen niet alleen is hersteld, maar de behoefte heeft overschreden. Ten aanzien van de sanatoria en de inrichtingen voor geesteszie ken is dit echter niet het geval. Het tekort aan gediplomeerde krachten is echter bij alle zieken huizen nog nijpend. Hieromtrent heeft het Dep. overleg gepleegd met de organisaties van de hier bij betrokkenen, t.w. ziekenhuis besturen, directies en verplegen- den. Algemeen was men van oor deel, dat alleen door een verbe tering van de arbeidsvoorwaar den, zoowel in materieelen als in ideëelen zin, de verplegenden aan de ziekenhuizen zijn te binden. In het bijzonder werd de aan dacht gevraagd voor verkorting van den arbeidstijd en voor ver betering van de salarieering en vooral van de pensionneering, wel ke in het algemeen onvoldoende werd geach.t Een nieuw ontwerp inzake ver vreemding van landbouwgronden is samengesteld, waarvan de in werkingtreding echter door on voorziene omstandigheden werd vertraagd. Daar deze materie thans bij de wet moet worden geregeld, zal dit ontwerp na ver loop van tijd aan de volksverte genwoordiging worden aangebo den. Thans moet sinds 9 Sept 1944 ten aanzien van het vervreemden van landbouwgronden krachtens het besluit beperking rechtsver keer van genoemden datum toe stemming worden gevraagd aan den Minister van Justitie. Dit geldt rniet voor scheiding en dee ling van gronden. Hiervoor moet toestemming worden gevraagd aan den voorzitter van de Kamer van Toezicht op het Notariaat. Het toezicht op de overeengeko men prijzen wordt uitgeoefend door de Rijksbureaux voor onroe rende goederen,. DE VERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR (Vervolg) Vervolgens is de voorzitter dr. A. J. Verhage te Heemstede, her kozen. In de vacature W. jonk heer werd gekozen de heer M. J. Mesman te Lisserbroek, in de vacature Chris Kieft de heer B. Kroeze te Wijk aan Duin, in de vacature P. Kramer de heer B. P. Heemskerk te Bennebroek en in de vacature S. Schoneveld de heer G. van de Marei te Wasse naar. Het belangrijkste punt van de agenda werd gevormd door voor stellen der afdeeling Uitgeest in zake afschaffing van alle sanee- ringsmaatregelen. Na uitvoerige discussies sprak de Vergadering zich im meerderheid tegen deze voorstellen uit. Ook de kwestie van het teelt- recht hield de vergadering zeer lang bezig, daar in verschillende afdeelingen groote ontevreden heid bestond over de toewijzin gen, die in den loop van dit jaar zijn geschied. Het hoofdbestuur zegde toe, dat een andere wijze van toewijzing overwogen zal worden, waarbij de afdeelings- besturen zullen worden inge schakeld. Dinsd D bolk baar meei zitte dach leret in d conc het 1 Jac. M C H. Ook V. en were nis Van herdat S. S< der v< van, H de hee directf voor en drs aan Lisse, ther F bekent Het o.m., weest, te hoi heeft teerd, door c waarc verhoi gekom kers 1 deel b den. I verket lukkig te iku zijn vi spreki de na- reld i£ min o: port n gebiec alleen krach Mansl sche Engeb van e markt siast ter ni< Men s een ht iniem ten op De u weg'en groote De k gen on te krijj ook al op een geleder hebben dig'end heeft aan b Finlanc van de er is nc poging\ regelen krijgen den ge dat mi kringer stellen worden van de Hoopge weer ri g'ebiede pa voo een be handels Met landen handels ook al kort or deelen tale exj dragen, onbevr< noemd. Voor is een een zee dig. Vc no o dig', baet ui bollenr< trekker De r* niet oi naar In moeten geachte mogelij meer v jonge i gelijkhé te vesti De pi en het ge mer helpen, vonden, een bel telijk 1 verdeeli! uig tijd echter j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2