NIEUW roode propaganda werkte Hoe het gif van WOENSDAG 5 DECEMBER 1945 BUREAUX TWEE MANIFESTEN NA DRIE JAAR AMERIKA LAAT ISOLEMENT LOS Een internationale handelsconferentie De kolencrisis in Frankrijk Het lot van vrouwen en kinderen op Java Kousen en sokken uit Amerika TWEE CONFERENTIES TE SINGAPORE Vleesch verloren gegaan Mooi samengaan Aanslagen op Britsche soldaten in Duitschland 41a JAARGANG NUMMER 18799 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitm God is 't nergens veilig (Vondel) Akonnementipriji I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 TEN AANZIEN van den toe stand in ons Indië. die nog allesbehalve tot gerustheid stemt, verschenen twee manifesten. Het eerste is van een aantal „goede vaderlanders", ten deele met jarenlange Indische ervaring, die o.a. verklaren dat het onze nationale plicht is onmiddellijk openbare orde en rust te her stellen, alle maatregelen te ne men, die genomen moeten wor den, om lijf en goed van alle be trokkenen te redden, en alle ex tremistische denkbeelden en doel stellingen hier en in Indië te be strijden. Daartoe luidt het wachtwoord: eerst orde, dan praten. De onder teekenaars van het manifest, voornamelijk oud-Indischgasten, onder wie wij lt. admiraal Fürst- ner, oud-minister Welter, lt. gen. de Swart, oud-vice-president van den 'Raai van Ned. Indië e.a. aantreffen, vragen instemming met een oproep aan de Regeering, waarin zij, ten zeerste verontrust over de toenemende wanorde en onveiligheid op Java, aandringen op krachtige handhaving van het gezag, ter verzekering van de orde en rust en afdoende beveili ging van lijf en goed van onze land- en rijksgenooten. Het andere manifest is van een aantal Nederlanders in Indonesië, behoorende tot uiteenloopende po litieke richtingen. Er van uit gaande dat de verklaringen van dr. van Mook van 6 November j.l. onvoldoende zijn „beneden verwachting"! achten zij het „vanzelfsprekend", dat bij „een dergelijke teleurstellende concrete politieke inhoud", beloften en perspectieven „op ander gebied die ook al „onbevredigend" wor den genoemd, slechts in geringe mate vertrouwen wekken „bij de Indonesische Nationalisten en bi] de internationale wereld". Zij scharen zich achter de ver klaringen van de Indonesische Regeering en veroordeelen alle pogingen de Indonesische kwestie anders dan door overleg met de vertrouwensmannen van het In donesische volk op te lossen en waarschuwen tegen geweldpoh- tiek. Zij dringen met kracht aan om te komen tot een voor beide volkeren aanvaardbare vórm van politieke, economische en cultu- reele samenwerking met uitslui ting van elke politieke overheer- sching. Ziedaar twee manifesten, al dan niet opzettelijk gepubliceerd aan den vooravond van den dag, dat drie jaar geleden de beroemde rede van H. 'M. de Koningin werd uitgesproken! Een merk waardig samentreffen. Hoewel beide groepen mamfes- teerenden zonder twijfel groot res pect aan den dag leggen voor de strekking der koninklijke rede, en het wellicht mogelijk zou zijn, zoodanige constructies te maken, dat men zou kunnen zeggen: de partijen staan niet zoo ver van elkaar af, gelooven wij toch, dat hier in wezen twee gedachten- werelden, tegenover elkaar staan. Zonder dat wij alles voor onze rekening nemen, wat de eerste groep doet, zegt en schrijft, staan wij toch meer achter haar dan achter de tweede. Deze kan er n.l. toch niet aan ontkomen, ervan beschuldigd te worden, dat ze meer bedoelt dan ze zegt. Alle groepen willen overleg, van Mook bijv. heeft, bijna tot ver velens toe, verklaard, dat alle deuren voor overleg open staan. Aan bereidheid tot overleg mankeert het niet, wel is er mee- ningsverschil over de vraag, hoe ver men zal gaan. En over de vraag, of de Indonesische partij voor overleg d.i. thans tot ver nieuwd. verder overleg in staat is. Volgens de zeer recente ver klaring van Sjarir zou een nieuwe ontmoeting met Nederlandsche af gevaardigden geen resultaat heb ben, nu hij nog geen succes gehad heeft met zijn pogingen om de nationalistische jeugd in de hand te houden! Tegenover deze realiteit ver stomt de kreet van „vooruitstre vende" manifesten, die betoogen, dat „overleg de eenlge weg is". DE SENAAT der Vereenig- de Staten heeft met 65 tegen 9 stemmen een amen dement van Senator Wheeler, dat voorstelde, dat slechts het Congres mocht beslissen, of Amerikaansc'he troepen over zee gezonden mochten wor den, verworpen. Wheeler had dit amendement ingediend in verband met de discussies over den Veiligheidsraad der Vereenigde volken, en met het oog op een eventueel ge bruik van Amerikaansche strijdkrachten door dien raad. Dit besluit bevestigt nog eens het streven van Amerika, om zijn isolément in de interna tionale politiek los te laten. Als gevolg van de Anglo- Amerikaansche handelsover eenkomst, waarvan de onder- teekening ieder oogenblik wordt verwacht, zal waar schijnlijk tegen Februari van het volgende jaar een interna tionale handelsconferentie wor den bijeengeroepen. In verband met het ernstige en acute gebrek aan steenkool, heeft de Fransche regeering een aantal maatregelen genomen ter bespa ring van energie. De voornaam ste industrieën zullen slechts drie dagen werken, terwijl de arbei ders op basis van een 40-urige werkweek betaald zullen worden. Voorts zal de verstrekking van electriciteit voor huishoudelijk gebruik gedurende vijf uur per dag worden stopgezet, terwijl de schouwburgen en bioscopen kor ter geopend zullen zijn. IN STRAAT SOENDA heeft een Nederlandsche onderzeeër een Indonesisch schip aangehouden, dat geladen was met propaganda materiaal. Hiertoe behoorde een groot aantal nieuwsbladen van de Indonesische communistische partij. Al het materiaal is in beslag genomen, doch om de vervoerders te arresteeren, was men niet gerechtigd, aldus een bericht van A.N.P.-Aneta. Op het eiland Soem- bawa heeft het verspreiden van dergelijke opruiende geschriften zjjn verderfelijke uitwerking niet gemist. Het was daar volkomen rustig en vreedzaam, toen op 15 October de Nederlandsche troepen door de bevolking werden welkom geheeten. De propagandisten hadden de Nederlanders echter gevolgd en slaagden er binnen 14 dagen in de meening van de bevolking zooda nig te vergiftigen, dat zij plotse ling een onvriendelijke houding tegenover de troepen aannam. Het zou wenschelijk zijn, dat niet volstaan wërd met propa- ganda-materiaal in beslag te ne men, maar ook, dat men tegen de verspreiders strenge maatregelen neemt. Ons komt het onbegijpe- lijk voor, dat in het boven aan gehaalde geval tegen de vervoer ders niets gedaan kon worden. Engelsche hulp bij eva cuatie gevraagd. In het Engelsche Lagerhuis zijn vragen gesteld omtrent eventu- eele hulpverleening bij evacuatie van 200.000 menschen op Java, waarnaar door het -Roode Kruis te 'Batavia zou zijn gevraagd. Uit het antwoord bleek, dat de Minister president den ambasadeur in Den Haag opdracht heeft gegeven om zoo spoedig mogelijk naar de mee ning te vragen, die de Nederland sche regeering over dit probleem heeft. Intusschen wordt een drin gend onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor het inrichten van ontvangcentra en het ver schaffen van scheepsruimte. In Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek met Sir Ernest Oppen- heimer, een der ongekroonde koningen uit de diamantwereld, tijdens een diner te Amsterdam. Sir Oppenheimer vertoeft in de hoofdstad teneinde besprekingen te voeren, welke er toe kunnen leiden, dat ons land de belangrijke plaats, welke het vroeger in de internationale diamantindustrie innam, terug zal kunnen krijgen. (Anefo/Raucamp P.) Daaraan twijfelt niemand. Er is alleen verschil in tempo. Maar vooruitstrevenden moeten oppas sen niet in extremistisch vaar water te komen. Daar kunnen an dere goedwillende vooruitstre venden hen niet volgen. „Meer overleg beteekent voor deze mani festanten „nog verder gaan", te meer als men let op het uitgangs punt, dat deze heeren zelfs de ver klaringen van dr. van Mook niet voldoende vinden. En die verkla ringen gingen al weer veel verder dan de toezeggingen van minister Logemann, welke op haar beurt al een stap voofult waren ver- feleken bij de conclusie van het weede Kamerdebat. Wie nu nog meent, dat de Re geering in haar tegemoetkomend heid jegens de nationalisten niet ver genoeg gaat, geeft voet aan het standpunt der conservatieven, die meenen, dat men tegenover opstandige elementen geen -stap vooruit «moet doen, omdat ze, is de vinger eenmaal gegeven, de heele hand verlangen! De Regee ring kan en mag met verder gaan. Haar verzoenende politiek is vrij wel mislukt. Nieuwe concessies zouden in de gegeven omstandig heden verder bewijs van zwakheid zijn. Nederland kan de waardige en duidelijke toezeggingen van ae Koningin d.d. 6 December 1942 waardiger herdenken! de eerste plaats wordt er aan ge dacht, om het groot aantal vrou wen en kinderen in het binnen land, die in gevaar verkeeren, naar een veilig deel van het eiland te brengen, waar zij onder Britsche bescherming zijn. De concentratie van de Japan- sche soldaten op Java maakt nog weinig vorderingen. Vooral in OQSt- en Midden-Java is de toe stand verward. Het geallieerde hoofdkwartier heeft aan de „re- publikeinsche regeering" verzocht haar medewerking te verleenen, hetgeen is toegezegd, evenwel zonder een enkelen practischen maatregel te kunnen garandeeren. Ambtenaren te Magelang vermoord? Het Nederl. gestencilde blad „De Nieuwsgier", dat te Bandoeng verschijnt, deelde mede, dat alle ambtenaren van de Indonesische „regee ring" en vier geestelijken te Magelang door de extremis ten zijn vermoord. Sjarir heeft in een persconfe rentie een verklaring afgelegd, dat hij nog steeds een mogelijk heid zag om met de Nedelanders tot overeenstemming te komen, hoewel de minste eisch, die van Indonesische zijde gesteld zal wor den de volledige onafhankelijk heid was. Hij deelde mede, dat hij bereid was met Nederland econo mische verdragen te sluiten, waar bij Nedeland als de „meest begun stigde" natie zou worden be schouwd. Sjarir verklaarde ver der, dat vooropgesteld zou moeten worden, dat de Nederlanders geen politieke controle zouden uitoefe nen. Zelfs een dominionstatus zou niet in aanmerking komen. Naar „Het Vrije Volk" ver neemt zal zeer binnenkort een groote partij Amerikaansche kou sen en sokken van standaardkwa liteit in ons land worden aange voerd, die meteen in distributie zullen worden gebracht. Hier voor wordt een speciale bon van de textielkaart aangewezen, die het mogelijk maakt met inleve ring van vier punten, dat iedere vrouw een paar Amerikaansche kousen en iedere man een paar Amerikaansche sokken koopt. De Koninklijke Nederlandsche Lawntennis Bond overweegt om deel te nemen aan de wedstrijden om den Davis-beker, welke in 1946 voor het eerst na den oor log worden gehouden. Donderdag zuilen in Singapore twee belang rijke conferenties worden gehouden over den toestand in Nederlandsch Indië en Fransch Indo-China en de toekomstige acties die daar ondernomen zullen worden. Zij zullen worden bijge woond door veldmaarschalk lord Alanbrooke, generaal Stadd, admiraal lord Louis Mountbatten en lit.-general sir Miles Dempsey. Van Java zullen aanwezig zijn gene raal Christison en dr. H. J. van Mook, terwijl generaal- majoor Douglas Lacey en generaal Jacq Leclerc, resp. commandanten van de ge allieerde en Fransche strijd krachten in Indo-China, eveneens aan de besprekin gen zullen deelnemen. Toen vorige week te Nieuwer- kerk a. d. IJssel een goederen wagon geopend werd in de ver wachting. dat hier gezonde koeien uit zouden stappen, deed men de ontstellende ontdekking, dat men met cadavers te doen had, zoo lezen wij in het „Vrije Volk". De beesten bleken onderweg gestor ven te zijn wegens gebrek aan lucht. Er was geen veewagen beschikbaar en daarom had men voor het transport een goederen wagon gebruikt, waar onvoldoen de lucht binnen kwam. Een rampzalig gebeuren, vooral in dezen tijd van kleine vleesch- rantsoenen. Het ligt in de bedoeling om in de week voor Kerstmis in de Groote Kerk te Haarlem een Kerstspel op te voeren, waaraan de jeugd van alle kerken uit de stad en omgeving zal medewer ken, om op deze wijze gezamen lijk voor Christus te getuigen. De regie is itv handen van Cruys Vqorbergh. Deze uitvoe ring gaat uit van de I.K.O. en het ligt in de bedoeling deze soort voorstellingen tot een jaar- lijksche traditie te maken. VROUW VAN HTMMLER WOEDT GEHOORD. De vrouw van Himmler wordt in de gevangenis te Neurenberg vastgehouden. Zij zal worden ondervraagd en als getuige op treden Ze heeft medegedeeld, dat Himmler haar weinig over zijn leven heeft gezegd en dik wijls voor lange perioden ver dween. Wanneer hij thuis was, leed hij aan een periodieke ziekte die hém voor dagen aan bed kluisterde. P.T.T. OP NIEUWJAAR Op den len Januari zal bij de P.T.T. de dienst als op Zondag worden gedaan, echter met dien verstande, dat overal in den lande een briefpostbestelling zal worden uitgevoerd (in de groote steden zelfs twee), terwijl eveneens bus lichtingen zullen plaats vinden. Hoofdkwartier britsche rijnleger, 4 Dec. (Reuter). De Britsche troepen zijn heden gewaarschuwd om op hun hoede te zijn tegen aanvallen van Duitschers, Deze waarschuwing, die volgde op den moord op twee Britsche soldaten in de Britsche zone, waarbij een derde werd gewond, luidde: „Het is waaschijnlijk, dat da toe stand voor de Duitschers gedurende den winter erger zal worden door het tekort aan voedsel en brandstoffen. Kwartieren en hoofd kwartieren zullen wel niet door een groot aantal Duitschers worden aangevallen. Het grootste gevaar bestaat in een aanval op militairen die alleen loopen of rijden tijdens de uitoefening van hun dienst, vooral in het donker.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1