Drieste moord van landwachter Groote spanning te Bandoeng 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Goede vaderlanders praten den mond voorbij Wie zwart koopt maakt van zijn gulden een dubbeltje Kinderbijslagwet De electriciteits- rantsoenen EEN RIJKSDIENST Voor lichamelijke opvoe ding en sporf- EEN VRIEND UIT INDIE KEERT WEER Woensdag 5 December 1945 HOE BUITENGEWOON GEVAARLIJK het kon zijn, in den nu voorbijen bezettingstijd, argeloos en zonder nadenken, dingen die men ter oore gekomen is, klakkeloos rond te bazuinen, is weer eens temeer gebleken, nu de Alkmaarsche P.O.D. klaarheid heeft gebracht in den moord, gepleegd door den landwachter van Kleef en waarvan de ondergedoken jood, de Jieer E. E. Bing, voor den oorlog een bekend Alkmaarsch slager, het slachtoffer is geworden. HET DRAMA SPEELDE zich af, in den zomer van het vo rig jaar. Wijlen de heer E. E. Ring, vroeger ingezetene van Alk maar, doch even voor den oorlog verhuisd naar Heerhugowaard, had destijds geen gevolg gegeven aan den oproep van den bezetter, dat alle Nederlanders van Jood- schen afkomst, zich te melden hadden bij de autoriteiten. Hij prefereerde het risico gesnapt te worden, boven het zekere toekom stig lot in de gaskamers van Auschwitz. Hij meldde zich niet. Dat was voor de Duitschers aanleiding, hem te gaan zoeken. Zoo werd de heer Bing opgejaagd als een wild dier, tot hij eindelijk een vrij goede schuilplaats vond -dn de gemeente zijner inwoning, Heerhugowaard. Boer Kout en zijn gezin ontfermde zich over hem.' Op een gegeven oogenblik ech ter, bleek ook deze schuilplaats niet veilig meer te zijn, daar de Duitschers hun onderzoek op het goede spoor hadden gebracht. De heer Bing vond het toen verstan diger, voorloopig een ander home te zoeken. Toen het gevaar be zworen scheen, keerde hij weer terug. Zwijgen is goud! In den vroegen morgen van 24 Juli reed boer Kout met zijn wagen in den kapberg. Onmiddellijk sloot hij de deur achter zich. Dit alles scheen nogal geheimzinnig' gebeurd' te zijn, althans zoodanig dat door de echt- genoote van boer Ernst, die een en ander had gemerkt het vermoeden werd geuit, dat er iets niet' in de haak was. En, aangezien de heer Bing zooals haar bekend was reeds eerder bij boer Kout onderge doken was geweest, opperde zij de mogelijkheid dat Bing wel weer eens kon zijn teruggekeerd. Geheel arge loos, zonder eenigen opzet maar niettemin uitermate onvoorzichtig, vertelde zij haar ervaring aan haaf man in het bijzijn.van haar kinderen Dat werd de oorzaak van alle el lende. De praatzieke kinderen ver telden het n.l. over aan de buur vrouw, vrouw Koelemey. Een gevaar lijker adres hadden zij niet kunnen treffen. Vrouw Koelemey op haar beurt vertelde het aan haar echt genoot, die een bekend NSB'er was en deze laatste tenslotte gaf het ver moeden als zekerheid door aan een zekeren Trappel, eveneens lid van De politie was niet "safe" Gedrieën beraamden zij wel overwogen de schuilplaats van Bing te verraden. Maar aan wie? De politie en de CCD waren teveel anti- Duitsch en zij zouden de arrestatie van Bing zeker tegenwerken. Er werd toen het plan geopperd, den kameraad NSB'er Swidde, die als zeer fanatiek bekend stond van het geval in kennis te stellen. En de daad bij het woord voegende, begaf Trappel zich naar Swidde. Deze was echter niet thuis op dat moment, maar mevr. Swidde wél en die bleek al even fanatiek te zijn als haar echtgenoot. Zij stelde voor, dat haar zoon Piet die landwachter was met Trappel mee zou gaan. om de Eaak aan te geven bij het Land wacht commando te Alkmaar. Piet Swidde die uit hoofde van zijn functie daar kind aan huis was, introduceerde Trappel bij het com mando en liet hem het relaas doen. Zooiets was natuurlijk een kolfje naar de hand van de sadistische landwachters. Zij besloten er geen fras over te laten groeien. Op 27 uli werd Bing door de inmiddels verwittigd^ Feldgendarmerie, met assistentie van eenige landwachters gearresteerd. Ook de familie Kout, die Bi. had verborgen gehouden, werd meegenomen en overgebracht naar Amsterdam. Moord in koelen bloede. Bij aankomst aan het C.S. te Amsterdam, moesten de arrestan ten en hun bewakers wachten op lijn 24, die hen naar het beruchte gebouw in de Euterpestraat zou brengen. Bing stond hier onder speciale bewaking van den land wachter van Kleef. Op een zeker oogenblik, toen v. Kleef een mo ment werd afgeleid, meende Bing zijn kans schoon te zien. Een kof fer, die hij bij zich droeg, wierp hij voor de voeten van den land wachter. Zoo kon hij de vlucht nemen, voordat v. Kleef maatre gelen had kunnen treffen, een ontsnapping te voorkomen. Het noodlot speelde B. echter parten. In zijn angst liep hij den verkeer den kant op. Plotseling stond hij voor water. Tijd om te bedenken was er niet. Impulsief sprong hij in den gracht, als eenige mogelijk heid om zijn ontvluchting tot een succes te maken. De landwachter die hem op de hielen zat. doorzag het plan van B., toen hij plotse ling een zware plons hoorde En zonder af te wachten, tot B. zich moe gezwommen zou hebben, waardoor hij zeker opnieuw gear resteerd had kunen worden, zon de zelfs een enkele maal te som- meeren trok de verrader zijn re volver en schoot Bing, die nog steeds in het water dreef, zonder pardon dood. Onschuldig verdacht. Heel veel moeite heeft de POD ge had. die zaak te ontrafelen. Een postbode die lid was van de NSB had wel heel erg den schijn tegen zich en oorspronkelijk werd hij ver dacht, debet te zijn aan het verraad. Op zekeren dag n.l. toen hij post moest bezorgen bij boer Kout, merk te hij dat Bing' zich daar in de ka mer ophield. Hij merkte tevens de ontsteltenis, toen Bing zich ontdekt zag. De familie Kout zag den post bode daarop naar den overkant gaan waar ook een NSB'er woonde. In te genstelling met zijn gewoonte de post in de bus te stoppen ging hij den winkel binnen en deponeerde de brieven op de toonbank. Deze on gewone handelwijze werd in combi natie gebracht met de ontdekking door den NSB'er en men concludeer de daaruit, dat het de postbode was geweest, die Bing had verraden en derhalve indirect schuldig zou zijn aan diens dood. Thans is echter gebleken, dat de postbode in dit opzicht volkomen vrij uit gaat. Het zou heel gemak kelijk zijn geweest voor hem, het verraad te plegen en gezien zijn lid maatschap van de NSB was zulks zelfs te verwachten. Hij d fid dit echter niet. En zeer zeker zal de POD bij de berechting van dezen NSB'er. diens houding boeken op de winstzijde van zijn gedragsbalans. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders heb ben op hun verzoek eervol ontslag' verleend aan de heeren: Mr. A. M. Ledeboer, als curator van het Murmellius-Gymnasium, B. Fels, als directeur van het Gemeen telijk Bureau voor Sociale Zaken, tevens directeur van den Gemeente lijken Diensft voor Maatschappelijk Hulpbetoon alhier; A. K. Dijkhuizen, als geneesheer directeur van het Centraal Zieken huis en. directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst alhier; en als zoodanig benoemd onder scheidenlijk de heeren: Mr. F. G. G. Boecrigter, Kanton rechter te Alkmaar, wonende te Ber gen; J. F. H. Plas, boekhouder aan het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar; Dr. W. J. Lojeng*a, districts-school- arts en wnd. Inspecteur der Volks gezondheid te Assen, nadat de reeds eerder benoemde, de heer S. Boon- zaayer voor de benoeming had be dankt wegens benoeming tot direc teur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst te Arnhem. Burgemeester en Wethouders heb ben voorts de volgende besluiten ge nomen a. tot het aangaan van geldleenin- gen ten behoeve van den dienst 1946 en ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, tot een bedrag' van ten hoogste 1.700.000. b. tot het aangaan van een over eenkomst voor 1946 met de N.V. Noorderhank te Alkmaar" betreffende de rentegevende belegging van ge meentegelden; c. tot verhooging van de tarieven voor het gebruik van het Gemeente- Slachthuis; d. tot verhuring' voor het jaar 1946 van een opslagplaats aan het Zeglis, groot 3285 M2 aan den heer J- Bult alhier, voor 525.60 en van een ter rein in den Polder Overdie en Ach- termeer, groot 1400 M2, aan de Ar beiders woningbouwvereen. "Roch dale" alhier, voor 20.teneinde dit als speelterrein te gebruiken; e. tot toekenning van subsidies aan de Alkmaarsche IJsclub en de IJsclub de Omval ten behoeve van het in orde maken en houden van ijsbanen gedurende den winter 19451946. MASCHA TER WEEME EN ANTONY RAEDT. Mascha ter Weeme en Antony Raedt, ook in Alkmaar welbe kend door hun optreden als eer ste dansers bij de Ballet-Parades, hebben samen een duet gevormd en zullen Zondagmiddag 9 Dec. a.s., om half drie, in H Gulden Vlies, optreden. Het programma bevat soli, duetten en dans-scènes, op mu ziek van Chopin, Brahms, Liszt, Granados, Bocai e.a. De begelei ding is m handen van Albert Bocai. OPROEP VOOR SCHEIDS RECHTERS. Daar het aantal regelmatig be schikbare scheidsrechters op het oogenblik niet groot genoeg is, om voor alle elftallen, spelende in den Noord-Hollandschen Voet balbond, een leider te garandee ren, roepen wij een ieder op, die zich aangetrokken voelt om als scheidsrechter bij den N.H.V.B. te worden aangesteld, zich aan te melden. Wij roepen ook de hulp in van alle 'voetbalvereenigingsbesturen om mede te werken, door perso nen welke zij geschikt achten, zooals oud-spelers enz., aan te sporen zich hiervoor aan te mel den. Aanmeldingen kunnen ge schieden Zaterdagavond 8 Dec. a.s., tusschen 7 en 9 uur, in Café. Restaurant J. Koekenbier, Kenn. straatweg, Alkmaar, waar de scheidsrechterscommissie zitting heeft, of aan het Bondsbureau der N.H.V.B., Breedstr. 12, Alkmaar: DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van den heer J. Brink, alhier, om een verlof B verlof voor den ver koop .uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Breedstraat nr. 30. Binnen twee weken na dag- teekening dezer kan ieder schrif telijk bezwaren tegen het verlee- nen van dit verlof indienen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas L., z. v. Leonardus van Dijl en C. Boots; Dirk, z. v. Pieter de Waal en M. Baas. m. Overleden: Trijntje Winder, wed. v. P. Scliouten, oud 89 j. Dieuwertje Veer, wed. v. J. H. A Bergman, oud 74 jaar; Anna E. Heeres, oud 76 jaar; Jacobje Brink, gehuwd met M. Looijenga, oud 70 jaar; Maria C. Blumink, oud 33 jaar. Bij Kon Besluit (Staatsblad F 294) is uitvoering gegeven aan artikel 27 derde lid der Kinder bijslagwet Blijkens artikel 1 van dat besluit bedraagt de bijdrage, bedoeld in artikel 27, tweede lid, onder a, der Kinderbijslagwet, voor het laar 1946 2.19 pet. van het loon, dat krachtens het be paalde in artikel 28 dier wet voor premiebetaling in aanmerking komt. Artikel "2 luidt.als volgt: de opslag, bedoeld in artikel 27, tweede lid, onder b, der Kinder bijslagwet. bedraagt voor de werkgevers, die bij het Rijkskin- derbijslagfonds zijn aangesloten, 0.06 pet. van het loon, dat krach tens het bepaalde in artikel 28 dier wet voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor de'in den vorigen volzin bedoelde werkge vers bedraagt de premie voor het ia-ar 1946 mitsdien 2.25 pet, on derscheidenlijk 1 pet. van*? het loon. dat krachtens het bepaalde in artikel 28 der Kinderbijslagwet voor premiebetaling in aanmer king komt. Eenigen tijd geleden werden verhoogingen bekend gemaakt van de voor algemeen huishou delijk gebruik beschikbare elec- triciteitsrantsoenen. Het is, in verband met de nog steeds nij pende kolenpositie, van 't groot ste belang, dat deze rantsoenen niet worden overschreden. Be halve individueele afsnijding dreigt namelijk een algemeene vermindering der rantsoenen, in dien de centrales een te hoog kolenverbruik zouden krijgen. In dezen winter zullen de le vensomstandigheden niet in de laatste plaats wat de stroom- toewijzing betreft heel wat beter zijn dan tijdens den voor- gaanden. Men toone zijn dank baarheid daarvoor door de noo- dige zelf-discipline bij het ge bruik van electriciteit. DE VERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. In de voortgezette vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is in de va cature C. Hoebe (Wognum) de heer J. Schipper te Hoogkarspel gekozen. Bij de bespreking over een voorstel tot het afschaffen van alle bedrijfsmaatregelen werd er door de. verschillende sprekers op gewezen, dat een Nederland van vrijhandel niet in het kader der overheidspolitiek van de buitenlandsche afnemers past. Andere sprekers daaren tegen betoogden, dat de terug gang van de Nederlandsche bloembollenteelt direct veroor zaakt is door de overheidsmaat regelen. Deze maatregelen steu nen zelfs de teelt in Engeland. Nederlanders zijn naar Engeland vertrokken en ontdoken de sa neering in eigen land. De voor zitter, dr. A. J. Verhage, voerde aan, dat een ontwricht Neder land de geleide economie noodig heeft; laat het deze los, dan zul len de grenzen van onze afne mers gesloten worden voor het eenige product, dat momenteel als tegenprestatie voor het bui tenland kan diénen. Het groeps belang van de bollenkweekers moet in dit geval voor het alge meen belang wijken. De directeur van den Tuin bouw, ir. A. W. van der Plassche, bracht de vergadering de groote binnen, en buitenlandsche ge varen onder het oog, die dreigen, wanneer het vrije spel der eco nomische krachten ontketend wordt. De meerderheid der ver gadering vereenigde zich met de zienswijze van het hoofdbestuur. Naar het A.N.P. verneemt, is bij Koninklijk Besluit op de gemeenschappelijke voor dracht van de ministers van Onderwas, Kunsten en We tenschappen, van Sociale Za ken, van Binnenlandsche Za ken, van Oorlog, van Marine en van Justitie, en gelet op de wenscheltjkheid van een coördinatie van de te treffen maatregelen en voorzienin gen op het gebied van de li chamelijke opvoeding en de sport ingesteld een „rijks dienst voor de Lichamelijke opvoeding en de Sport". De dienst ressorteert onder den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De leiding wordt opgedragen aan een di recteur. De dienst verricht voor den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen alle werk zaamheden van administratieven, organisatorischen, controleeren den aard op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, diens ministèrie betreffen de. De Ministers van Sociale Za ken, van Binnenlandsche Zaken, van Oorlóg, van Marine en van Justitie kunnen afzonderlijke re gelingen treffen ten aanzien van de aan den dienst op te dragen werkzaamhèden. opdat de maat regelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke op voeding en de sport, deze mi nisteries betreffende, gecoördi neerd worden. QÏTICIEEL wordt medege deeld, dat in het Noor delijk deel van Bandoeng ge organiseerde groepen Indo nesiërs met petroleumbom- men naar huizen gooiden. Zij sloten in een huis 14 personen op, die allen levend verbrand den. Aanvallen op het Brit- sche hoofdkwartier werden na de komst van versterkingen afgeslagen. Te Semarang werd een concen tratie van Indonesiërs verspreid door granaatvuur van oorlogs schepen. Achter het politiebureau vond een aantal Japanners 13000 patronen begraven. Er werden nog 1000 geïnterneerden van Am- barawa naar Semarang geëva cueerd. Eenige Bandoengsche hotels zijn vrijwillig ontruimd. Daar de si tuatie zoo verslechterd Is, is het noodzakelijk geworden, een ge heel bataljon Manratta's ter ver sterking door de lucht aan te voeren. Twaalf Dakota's vlogen vandaag den geheelen dag tus schen het Kemajoran vliegveld te Batavia en Bandoeng heen en weer. Op een persconferentie heeft Sjarir, sprekende als „premier" en ook als particulier verklaard te gelooven, dat de Indonesische republiek bereid zou zijn zich te houden aan elk besluit, dat de Vereenigde Volkeren zouden ne men aangaande den toekomstigen status van Indonesië of dit be sluit gunstig zou zijn of niet. Vol gens Sjarir zouden de Nederlan ders ook een zoodanig besluit willen aanvaarden Het is duide lijk, dat, zooals de zaken er nu voor staan, wij in alle zaken de Nederlanders moeten raadplegen". HET. leek of hij uit de lucht was komen vallen. Zes en een half jaar was onze vriend in Indië geweest en bij het toene men der spanningen gingen onze gedachten steeds meer naar hem uit. Zou hij nog in leven zijn? Het was een energieke jonge man, bezeten met een groote onrust en lust tot avontuur. In het eigen land meende hij geen carrière te kunnen maken en daarom zocht hij zijn geluk aan genen kant van den evenaar. Met weemoed in het hart vroegen wij ons dikwijls af of dit avontuur hem geen ellende, misschien zelfs den dood gebracht zou hebben? En nu stond hij plotseling in zijn oude woonplaats, waar wij hem dezer dagen na de ontvangst van een briefkaart, opzochten in le venden lijve voor ons. Hij is meer man geworden. Dat was onze eerste indruk. De battle- dress staat hem uitstekend. De zelfde felle, doch goedaardige oogen, die jé aanblikken met een zekere bravoure en een dosis bru taliteit, alsof zij de heele wereld willen omvademen. Nu en dan 'n ironische glimlach op het ver weerde gelaat, als hij de klein heid van sommige menschen, die groot proberen te zijn, bespot. Wij halen herinneringen op aan vroe ger.,. het is zoo veel en het treft me, dat bij hem de aandacht voor het détail, de kleine trekjes in het leven, toch nog zoo levendig is gebleven, ondanks zijn streven om zich aan de groote lijn te hou den. Hij is nu man van de wereld geworden, heeft vanuit Dakota's, Boeings en welke vliegtuigen al niet, op de aarde neergezien, spreekt vloeiend Engelsch, is een keer ter dood -veroordeeld, maak te twee veldslagen mee, waarvoor hij een onderscheidingsteeken draagt, men zou dus zeggen, hij ziet over de niétige dingen heen, maar neen, als ook hij weer in zijn kleine landje terug is, in- zijn vaderstad, waar hij vele geluk kige jaren met familie en vrien den, ja vele vrienden, doorbracht, komt hij onbewust onder de be koring van veel, wat hem zoo vertrouwd is. En dan spreekt hij er zelf zijn verwondering over uit, dat hem bij zijn terugkomst nog het meest getroffen heeft, dat de kruidenier op dezelfde wijze als vroèger voor zijn deur staat. "Je zult wel een boek over je er varingen in Indië kunnen schrijven?" Er komt even een harde trek op zijn gezicht, dat een ontkennende beweging maakt. Wij begrijpen, dat hij vele wreedheden die hij heeft zien gebeuren niet graag weer opnieuw doet leven. Gedurende drie en een half jaar verbleef hij in een kamp in Thailand. Zelf heeft hij het ook hard gehad en meerdere malen hing zijn leven aan een zijden draad, maar telkens kwam het geluk hem weer te hulp. Dit geluk bestond een keer -in een bloedvergiftiging, die hij aan zijn voet opliep, terwijl hij aan den beruchten Birma-spoorweg' werkte. Het scheelde niet veel of een been moest geamputeerd worden, doch Goddank nam de genezing toen spoe dig een gunstige wending'. "De Jappen zijn collectief slecht. Zoo iets heb je nog nooit gezien", vertelt hij grimmig'. "En wat denk je van den toestand nu in Indië?" "Ik ben natuurlijk blij dat ik er uit ben. Het is daar alles leelijk tegen geloopen, maar daarvan is de Nederlandsch.-Indische regeering voor een groot deel wel zelf de schuld. In haar conservatisme meende zij, dat de Javanen, die zij tegenover de En- gelschen een vreedzaam volk noemde alles wel ,weer zouden slikken. Zij had de kiemen van onrust en verzet moeten kennen. Een paar honderd Engelschen, die op Java landden, waren ten eenenmale onvoldoende." Over de Engelschen heeft onze vriend niets dan lof. Zij hebben alles voor je over en de verhouding tus schen officieren en manschappen is boven allen lof verheven. De houding van de Nederlandsche officieren kan hij niet erg prijzen. Waar het op uit moet loopen, weet hij natuurlijk even min. "En g'a je nog terug naar Indië als er kans is?" Hij trekt er wel graag weer op uit, maar het geestelijk klimaat in Indië heeft hem toch niet heelemaal bevre digd. In het algemeen zijn de men schen nog erg' materieel ingesteld met weinig zin voor iets hoogers. Onze vriend was bij alles toch nog idealist gebleven. Wij verheugden ons over deze uitspraak, voor zoover deze ge tuigde dat hij zich in een dergelijke atmosfeer niet thuis gevoelde. Aan den anderen kant is het natuurlijk gewenscht dat menschen met zin voor een meer cultureel leven in een der gelijke plat-vloersche omgeving een gunstigen invloed uitoefenen. Wij hebben over dergelijke ernstige onderwerpen maar geen boom opge zet en menig maal viel er tusschen ons, terwijl wij broederlijk naast el kaar zaten, een diep zwijgen, waarbij ieder aan zijn eigen gedachten ge noeg had. Beiden zijn wij nog' jong en ieder hoo^t nog veel van het leven tê maken. Het waren gelukkige oogenblikken, dit samenzijn Een goede vriendschap is een kostbaar iets. I. A.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2