Felle Britsche aanklacht te Neurenberg SINTERKLAAS Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 „Diplomatie", gebaseerd op huichelarij en kwade trouw „Er is nog veel te doen" Noodraad in conflict met burgemeester RADIO-PROGRAMMA kCroniek SINT NICOLAASLIED Het opperbevel in het Verre Oosten Woensdag 5 December 1945 De Britsche aanklacht tegen de nazi-leiders, welke voor het tribunaal te Neurenberg door Sir Hartley Shaweross is voorgele zen, gaf een opsomming van ar gumenten, ten bewijze, dat aan valsoorlogen reeds op het tijd stip, waarop Hitier den tweeden wereldoorlog ontketende, als positief misdadig werden be schouwd. Wanneer als nieuw moet worden beschouwd, dat een staat verantwoordelijk gesteld kan worden voor in zijn naam bedreven misdaden en een indi vidueel persoon voor misdaden, welke namens een staat zijn be dreven, dan wil Shaweross deze opvattingen gaarne verdedigen en rechtvaardigen. Voorts gaf hij een gedetailleerd* overzicht van de Duitsche acties en verklarin gen gedurende de zes jaren, die liggen tusschen Hitler's greep naar de macht en het uitbreken van den oorlog, om aan te too- nen, dat de inval in Polen, Ne derland, België en Luxemburg, Noorwegen, de Sowjet-Unie en andere landen lang voorbereid waren, in strijd met het interna tionale recht, zooals dit ook was neergelegd in verdragen, die Duitschland onder de nazi's mede feteekend had. De beschuldigden ebben door hun steun Hitler in zijn machtspositie gebracht, zoo dat niet als verontschuldiging kan gelden, dat zij slechts Hitler's orders,zouden hebben uitgevoerd. Hun schuld als moordenaars en roovers zou voor de toe komstige generaties wellicht van minder belang kunnen blijken dan hun misdaden van misleiding, waardoor zij zichzelf in de gelegenheid tot moorden en rooven had- Naast het vele, dat reeds werd gepresteerd op stoffelijk gebied wij noemen in dit verband de inzamelingen voor de geteisterde gebieden en den steun in goede ren en geld aan duizenden oor logsslachtoffers zal „Volks- Herstel" ook zijn aandacht be steden aan het geestelijk herstel van het volk. Als Nederland over een paar jaar wederom ordente lijk gekleed kan gaan, doch een ontstellende innerlijke armoede vertoont, zou dit het bewijs zijn, dat een groote hersteltaak hope loos verzuimd is. De taak van „Volks-Herstel" is hier wederom slechts stimulee- rend en samenbindend. Van 6 tot 13 "Januari organi seert „Volks-Herstel." een „ge- zinsweek". Als hier nadere richt lijnen over volgen, zijn dit geen voorschriften. De comité's treden met deze richtlijnen via de in „Volks-Herstel" opgenomen ver tegenwoordigers der kerkelijke en andere betreffende instellin gen met deze instanties in ver binding. Geen enkel initiatief dat reecjp gaande is of ter tafel gebracht wordt, behoeft verijdeld of be concurreerd te worden, 't Eenige streven is er rekening mee te houden, het is het algemeene plan een plaats te geven en ver der de uitvoering vrij te laten. Aan dit werk onze gemeen schappelijke hulp te verleenen is een voorrecht. Te Brussel wordt een conferentie gehouden, waar de organisatie van het spoorweg transport in Europa ter sprake komt, mede in verband met de resti tutie van* ontvreemd spoorwegmateriaal. De eerste verbinding door de lucht tusschen Washington en Parijs is tot stand gebracht. De Sovjet-autoritei ten hebben een memo randum aan den Geal lieerden Conftröle-iraad te Berlijn overhandigd, waarin zij hun ontstem ming uitspreken over de aanwezigheid van nog groote eenheden van het Duitsche leger, de vloot en de lucht macht in de Britsche zöne. Sinds het einde van den oorlog zijn reeds' vier mülia*»~ den weten te brengen, want het verder in practijk bren gen van hun methode van „diplomatie", gebaseerd op huichelarij en kwaden trouw zou onvermijdelijk leiden tot het einde van de beschaafde maatschappij. De Duitsche operaties tegen 't Westen, o.a. Nederland, waren aanvankelijk vastgesteld voor begin November 1939. De Brit sche aanklager zal het tribunaal een serie van 17 brieven over leggen, van 7 November 1939 tot 9 Mei 1940, waaruit blijkt, dat de Duitsche aanval meestal door weersomstandigheden, bijna van dag tot dag moesten worden uit gesteld, ofschoon alle voorberei dingen begin November klaar waren. De eenige fout van deze ongelukkige landen was, dat zij op den weg van een Duitschen invaller lagen. Hij zeide, dat de Duitsche voorbereidingen voor den slag naar het Westen terug gingen tot Augustus 1938. Reeds toen maakten de Duitsche staven plannen om de lage landen te gebruiken als basis voor een be slissende actie in het Westen, voor het geval, dat Engeland en Frankrijk Tsjecho-Slowakije te hulp zouden komen. De burgemeester van Hoog en Laag Mierde, de heer C. H. A. Herkuleyns, was sinds Septem ber van het vorige jaar gestaakt, omdat naar zijn gedragingen tij dens de bezetting een nader on derzoek moest worden ingesteld. Hem werd o.a. verweten, dat hij tijdens de bezetting al te vlot de Duitsche eischen inwilligde en propaganda maakte voor den Ne- derlandschen Volksdienst en Win terhulp. Dezer dagen is het be sluit afgekomen, dat de heer Her kuleyns met ingang van 1 De cember zijn functies van burge meester en secretaris voorloopig mag hervatten. De gemeenteraad is met deze beslissing weinig in genomen. De zeven leden ver klaarden eenparig, dat zij wei. gerden met den heer Herkuleyns samen te werken en hebben al len hun ontslag ingediend. DONDERDAG 6 DEC. HILVERSUM I: 8.01 Nieuws; 12.01 Fred Schick's Orkest; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 John Brookhouse mc-Carthey, orgel; 13.01 Nieuws; 13.20 Orkest van Carla Carcassola; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 Kinder hoorspel; 16.00 Godsd. halfuurtje; 16.30 Zang en piano; 16.45 Voor de kleuters; 17.00 Radio-jeugdkrant; 17.30 Orkest Piet Coomans; 18.01 Jan Corduwener; 18.30 Kwartier voor den arbeid; 18.45 Bekende pianomuziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Ensemble George Frank; 20.01 Nederland herrijst; 20.15 Radio Philharm. Orkest; 22.15 Menschc en maatschappij; 22.30 Op den drem pel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Avond wij ding. HILVERSUM 2: 18.01 Nieuws; 18.30 Ensemble Nina Dolce; 19.00 Kamermuziek; 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 20.01 Canta bile Septet; 20.30 De orkesten van het Paramount Theater en Louis Levy 21.00 Reg'eeringsvoorlichtingsdienst; 21.15 Sylvestre-trio; 21.45 Avond wij. ding; 22.01 Nieuws; 22.15 Gramofoon. muziek; 22.45 Vioolspel. thuis zullen zijn. Er zijn momenteel bespre kingen gaande om Bel gische bezettingstroe pen naar Duiitschland te zenden. Het be faamde proces van de familie van Abdul-Ha- mid 2 tegen de Pales tij nsche regeering, dat al 25 jaar aan den gang is, wordt weer hervat. In Iran is de situatie nogal verward. In Azerbeidsjan wordt een nieuwe regeering gevormd door de democrati sche partij, terwijl een eigen militie wordt gevormd. Wat de aanwezigheid van vreemde troepen betreft, wijst Ameri ka er-nog eens op, dat de Sov jet-Unie en Engeland zich ver bonden hebben, hun troepen tegen 1 Maart a.s. uit het oude Perzenland terug te trekken, waaraan de weigering van Rusland, om dit reeds per 1 Januari te doen, niets veran dert. Volgens den bekenden communistenleider Dimitrof, die zijn rol weer speelt in Bul garije, moet de monarchie in dit land worden afgeschaft, in overeenstemming met de uit spraak van de kiezers, die zoo als men weet niet overal voor vol wordt aangezien. De nieuwe grondwet in Joego slavië houdt volgens radio Belgrado waarborgen in voor de bescherming van de per soonlijke vrijheid en het recht op eigendom, alle privileges worden echter afgeschaft en de scheiding tusschen kerk en staat zal worden ingevoerd. Engeland is met Britsch-lndië ook nog niet klaar: thans gaat, blijkens mededeelingen in het Engelsche Hoogerhuis, een nieuwe Britsche delegatie naar Brisch-Indië om de meeningen te polsen! Verkrijging van vol ledig zelfbestuur kan slechts geschieden door een ordelijke en vreedzame overdracht van de controle op het staatsappa raat aan een zuiver Indische autoriteit, heeft de Britsche minister voor lndië verklaard. Net als bij ons, zouden wij zeggen.De herstelbeta lingsconferentie, te Parijs bij een, heeft drie voorstellen aan genomen betreffende de Duit sche activa in het buitenland, de controleraad te Berlijn zal „Het heerlijk avondje is gekomen", Zoo zingen wij als kleine kinderen Wier vreugde niet is te verminderen Bij het levend zien van korte droomen. Niet alle makkers staken hei razen. Och, Sinterklaas en Zwarte Piet Waarom stop je hun monden niet Met marsepein en speculazen? Laat Zwarte Piet de roe hanteeren Met sterke hand en toch rechtvaardig. De kwaden worden dan zachtaardig En zullen goede dingen leeren. Dan zal in ons het beste spreken. De scherpe tong verliest haar kracht En allen krijgen we ongedacht Veel schoons. Ons zal 't aan niets ontbreken. Hoe rijk wordt dan het korte leven. We zullen onze broeders achten Omdat we mild zijn in gedachten. Bereid 't beste weg te geven. Het paard rijdt in de maneschijn. Dichtbij't vervaagthet is verdwenen. Wat w'eerst nog als iets tastbaars meenen Blijkt een illusie slechts te zijn. JAAP TOES er over beslissen. Men wil o.a. alle Duitsche activa in het buitenland confiskeeren en voor elk land in mindering brengen op de herstelbetalingen. Er be staat alleenmoeilijkheid over de vraag, of de neutrale landen met deze confiscatie accoord zullen gaanIn Egypte doen geruchten de ronde over een regeeringscrisis, Egypte zal, blijkens overleg met Enge land, zelf een vloot krijgen. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat ér een opperbevelhebber van de Nederlandsche Strijdkrachten in het Verre Oosten zal zijn. Voor heen was dit de Gouverneur-Ge neraal. De opperbevelhebber zal ver antwoordelijk zijn aan den Luite nant-Gouverneur-Generaal Deze maatregel blijft zoo lang gehandhaafd, als de kroon dit in verband met de uitzonderlijke omstandigheden noodzakelijk oor deelt. Amerikaansche solda ten gedemobiliseerd; verwacht wordt dat met uitzondering' van de be zettingstroepen, in Juni a.6. alle Am. troepen De registratie-plicht voor bedrijfstransacties van juweliers, goud- en zilversmeden, antiquairs e.d. is met ingang' van 4 December opgeheven. Oude rantsoenbon nen voor terpentijn zijn niet meer geldig. De coöperatieve raad, de toporganisatie voor coö peratieve vereeniglngen op het gebied der voed- jvoorziening, is opge heven. In Hoek van Holland zijn gisteren met de Harwich-boot 2000 postduiven uit En geland aangekomen van de 50.000, die in totaal worden aangevoerd. Aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem de vorige week overkwam, is op 79- jarigen leeftijd te Den Haag overleden de gep. Generaal-Majoor C. F. Gey van Plttius. ER BEWEGEN zich weinig menschen op straat. Enkele reizigers, beladen met pakken begeven zich haastig naar huis om maar zoo spoedig mogelijk in den gezelligen kring van hun gezin te zijn. In een klein eenvoudig huisje zitten twee oudjes bij de zuinig bran dende kachel te droomen over het verleden. „Weet je nog vader, toen jij die groote pop binnen bracht, waar allerlei pakjes uit te voorschijn kwamen? Een auto voor Peter, een serviesje voor Anneke en een kistje sigaren voor jou". „Of ik dat weet, moeder. En toen dien keer, dat jij een groote doos op tafel voor je kreeg. Nieuwsgierig deed je er den deksel af, toen was er weer een doos, en nog een doos en weer een doos en tenslotte een heel klein doosje met een mooien ring erin. Je hebt hem lang gedragen, maar toen heb je hem aan onze dochter gegeven, toen zij ging trouwen". J>|A VADER, wij hebben onzen tijd gehad. Nu is er waar schijnlijk dezelfde vreugde bij Peter thuis met zijn leuk stel jongens. En Anna zal met haar man en kinderen ook wel St. Ni- colaas vieren, 't Is jammer, dat ze zoo ver weg wonen. Ik zou die blijde kindergezichten wel eens willen zien." Zoo troosten die twee zich met schoone herinneringen, maar in hun hart is toch wel een beetje pijn, om hetgeen ze nu moeten missen. „Maar kom moeder, wij moeten dankbaar en tevreden zijn na al die bange jaren, dat wij gespaard zijn gebleven. Wij hebben nog een dak boven ons hoofd. Hoe ve len moeten dat zelfs missen". Vader trekt verwoed aan zijn pijp en rftoeder gaat even naar de keuken om een kop koffie te ha len. Als zij in de kamer terug keert, opent zij een kast en zet een witte doos op tafel. „Toch Sint Nicolaas", zegt zij en met bevende handen snijdt zij een staaf banket in stukken. De oudjes laten het zich goed smaken. De man legt er zijn pijp bij neer en proeft heel fijntjes om de lekkernij op haar volle waarde te keuren. „Dat hadden wij vorig jaar toch maar niet. Toen was er niet eens een fatsoenlijke boterham om te verorberen." „Wij hebben het toch maar goed", meent zij. Dan klinkt ineens heel hard de bel. Zij schrikken van het onverwachte geluid. Er wordt zelden 's avonds ge beld. Wie kan dat zijn? Als dat maar g'een ongeluk brengt. "Ga jij eens kijken" zegt de oude vrouw die van schrik haar stoel niet verlaten kan. De oogen van den ouden haas sperren zich wijd achter de dikke brilleglazen open. "Ja blijf jij maar zitten. Ik zal wel gaan. Hij sloft naar de voordeur. "Goeden avond vader Van Malsen. Ik kom u en uw vrouw vanavond eens een bezoek brengen. Ik dacht, dat een beetje afleiding u welkom zou zijn." De oude man stamelt iets van een vergissing. Moet Sint Nicolaas wel heusch hier zijn? Er zijn hier geen kinderen. "Dacht u, dat ik alleen maar om kinderen denk", protesteert de eer biedwaardige man en zonder verder een antwoord af te wachten, stapt hij het gangetje binnen. Hij heeft moeite om zijn wijden mantel door de smalle deur naar binnen te krij gen. Maar Zwarte Piet is hem be hulpzaam en dan is er zoo waar nog een page ook, een allerliefst kerel tje, dat hupsch naar binnen springt en den verbaasden van Malsen een band geeft. Deze is nog zoo beduusd dat hij niet eens de deur van de ka mer voor het hoogte gezelschap opent maar Sint schijnt hier goed den weg te weten en na enkele oogenblikken buigt hij zich minzaam naar het vrouwtje over. dat met tranen in de oogen zooveel vriendelijkheid in ontvangst neemt. Pieterbaas sjouwt een groot pak aan en in no-time ligt de grond bezaaid met papier, hout wol en touw. Er komen nuttige ge schenken te voorschijn en een brief, die bij het oude echtpaar een flauw lichtje ontsteken. Zou Peter hier voor gezorgd hebben? Maar hoe heeft hij dezen Sint Nicolaas zoo kunnen bestellen? Sint Nicolaas schijnt op al die vra gen g'een antwoord te kunnen geven maar klaagt er alleen over, dat hij het zoo warm heeft. "Ik reis toch maar iiever incog nito dan in zoo'n warm costuum. Weet u wat, laten we de rest van den avond eens gezellig en gemoede lijk bij elkaar blijven. Dan kleed ik mi] in civiel, in het burger weet u. De oude van Malsen moet even lachen. Zoo iets heeft hij nog nooit gehoord. Hij vindt het toch maar een gek geval. Moeder lacht als een klein kind. Maar vol begeeren haakt zij naar een vroolijken avond en zij is—weer zoo op haar gemak, dat ze Sint joviaal zeg't "je gaat je gang maar." Sint Nicolaas is al weg, gevolgd door zijn lijfwacht en het duurt maar enkele minuten of In de huls kamer keeren hij de oudjes terug., hun zoon Peter met diens vrouw en hun oudste jongen. Dat is voor moeder te veel emotie ineens en zij schreit als een klein kind. Vader bekijkt de zaak meer nuch ter en informeert, hoe zijn kinderen ertoe kwamen zoo plotseling hier in huis te vallen. Konden jullie zoo maar weg'? "We kunnen, ik mag niet meer terug", vertelt zijn zoon en dan haalt hij uit zijn portefeuille een brief, waaruit zijn verplaatsing blijkt naar zijn geboortestad. "Ik had nu zoo gedacht. Eigenl.k moest ik 1 December in dienst, maar laat ik het nieuws voor u bewaren als een St. Nleolaas-surprise." De twee oudles zijn als kinderen. Zoo'n groote St. Nicolaas-verrassing was hun nog nooit bereid. En ln geen enkele woning werd dien avond in het kleine stadje met zooveel enthousiasme gezongen: "Ik dank Je Sinterklaasje" al» bij de familie van Malsen. Ai.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3