Herstel vernielde kerken Hitier stuurde op oorlog aan bij de Prinsesjes op bezoek Nieuw Noordhollandsch Dogblad 3 Hoe de financiering is geregeld Katholieke Cultuur beweging Onvriendelijkheden in het Engelsehe Lagerhuis Bij een goeden levenswandel past geen zwarte handel ST. NICOLAAS „Jullie bent zoete meisjes geweest kroniek j-J ET ENGELSCHE LAGER HUIS houdt zich onledig met eendebat over een con servatieve motie van wantrou wen tegen het Engelsehe re- geeringsbeleid, vooral in ver band met de nationalisatie- politiek van Labour, die ook, nogwel door Churchill be schuldigd werd van partijdige benoemingen. Er zijn meer dan honderd sprekers.... Als het bij ons gebeurde, sprak men er schande van, in Engeland noemt men het een glanspunt van de democratie. N FRANKRIJK heeft de com missie voor de Grondwet van de Wetgevende Vergade ring zich met 22 tegen 18 stem men uitgesproken voor één Kamer, zoodat Frankrijk wel zoo goed als zeker afscheid zal nemen van zijn Senaat. QEHE1MHOUDING is een der oorzaken van het wantrou wen in de internationale poli tiek. Wij zien het aan de atoombom en aan de houding der Russen, die geen potten kijkers in hun land en in hun invloedsferen toelaten, hoewel juist deze week voor de eerste maal ongecontroleerde berich ten uit Moskou door Reuter zijn ontvangen. Het begin is er. Maar wij zijn er nog lang niet. Ter vergadering van de Voor bereidende Commissie der Ver- eenigde Volkeren is deze week een en ander te doen geweest over de kwestie der geheim houding van bepaalde bespre kingen. De kleine naties heb ben zich tegen die geheimhou ding unaniem verzet en hf-t succes beleefd, dat hun stand punt tenslotte is aangenomen. Die kant moet het toch op: ge heime diplomatie immers is de kiem voor het internationale wantrouwen. RAF«KMA Vrijdag 7 December 1945 TEN AANZIEN van den herbouw van vernielde of beschadigde berken, is thans door het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw een regeling getroffen. Regelingen ten be hoeve van de kerkelijke gebouwen en de monumenten, zijn in ver gevorderden staat van voorbereiding. De werkzaamheden, welke moeten worden verricht om de kerkdiensten voortgang., te laten vinden, zijn van gelijke urgentie als die, welke nqodig zijn voor het weer bewoonbaar maken van lichtbeschadigde woningen en voor den noodwoningbouw. GEDACHT is hierbij aan het geschikt maken van een kerk als noodkerk, het inrichten van andere gebouwen voor het hou den van kerkdiensten en bij hoo- ge uitzondering het bouwen van een noodkerk, hetgeen voor 1945 op het program staat en zoo noo- dig wordt voortgezet in 1946. Te vens zal voor 1946 een bouwpro gramma worden opgesteld voor het herstel van monumenten en andere kerken en voor den bouw van noodkerken. Een urgentieplan zal ten aanzien hiervan in overleg met de kerkgenootschappen door het college van algemeene com missarissen voor den wederop bouw worden vastgesteld. Van rijkswege wordt een voor schot tot een maximum van 90 procent verstrekt in afwachting van een définitieve rijksbijdrage. De kerkelijke gemeenten en pa rochies, welke ter voorloopige ver vanging van haar kerkgebouw een andere ruimte als zoodanig willen inrichten, zullen hiervan ^Uifd&uitenieuuLi OFFICIEELE BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 13de periode 1945 (9 tot en met 22 De cember 1945) yoor het Noorden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten 335 t/m 341 342 343 344 345 '346 347 348 350 351 352 b 31 b 33 a 34 b 34 349 353 b 32 c 34 Bonkaarten 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 d 31 e 31 d 32 KA, KB, KC 513 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 50 gram thee 250 gram margarine 200 gram kaas 150 gram vleesch 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 1% liter melk 3 liter melk KD, KE 513 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 5 liter melk 150 gram vleesch 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 03 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen im- port-cigaretten). V 03 100 gram chocolade of suikerwerk. X 03 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen im- port-cigaretten). G 02 (groentekaart) periode 23 Dec. 1945 t/m 19 Jan. 1946 De bonnen voor vleesch, melk en aardapelen zijn geldig tot en met Zaterdag 15 December a.s. De kaas zal voor de helft in buitqnlandsche, volvette of 40+ kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas worden geleverd. Voor de week van 16 tot en met 22 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch melk, aardappelen, grut terswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli, zuid vruchten, waschpoeder, versnape ringen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 December a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 10 December mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 352 voor aard appelen worden ingeleverd. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 De cember bij een handelaar in groente worden ingeleverd. Deze brn dient voer het betrekken van groente gdurende het tijdvak van 23 December tot en met 19 Jan. a.s. zelf de kosten moeten dragen, be houdens de bijdrage, die haar hiervoor door het Centraal Bu reau verzorging oorlogsslacht offers kan worden verstrekt. Ook de financiering van den bouw van noodkerken moet in beginsel door de kerkelijke gemeenten en pa rochies zelf geschieden. Geval voor geval zal afzonderlijk wor den bezien. Het gedeelte der her bouwsom, waarvoor een rijksbij drage wordt verleend is o.a. af hankelijk van de financieele po sitie van de gemeente of parochie. De Nederlandsche Handel-Maat- schappij te Penang, de eenige Nederlandsche Bank aldaar, heeft haar werkzaamheden hervat. Op Katholiek-Cultureel gebied is een nieuwe toestand ingetre den door de plannen voor een Ned. Kath. Cultuur-Beweging, welke de instemming van het Hoogw. Episcopaat hebben ver worven Het bestuur van de Ka tholieke Cultureele Federatie acht het tijdstip aangebroken, al le aangesloten en gegadigde ver- eenigingen op te roepen ten ein de den nieuwen toestand te be- studeeren en naar bevinding van zaken 'te handelen. Het bestuuf der K.C.F., dat voornemens is zijn mandaten ter beschikking te stellen, heeft daartoe in overleg met het voorloopig béstuur der Ned. Kath Cultuur-Beweging be sloten om in gezamenlijk com missoriaal verband een weekend te beleggen. Zaterdag 15 en Zon dag 16 December a.s., op „Dra- kenburgh" te Baarn De bedoeling van het organi- seerend comité is, om de Kath. Cultureele Federatie, als centrale van ontwikkelingsvereenigingen, in te schakelen als orgaan in de Ned Kath. Cultuur-Beweging. Aan het slot der bijeenkomst wil men komen tot de vorming van een nieuw voorloopig be stuur van de Kath. Cultureele Federatie Goering heeft in verhoor met betrekking tot het uitbreken van den oorlog beweerd, dat hij alles gedaan heeft om den dreigenden oorlog met Engeland te voorko men. Hij zeide aan kolonel John H. Amen, dat hij door een recht- streekschen koerier buiten de normale diplomatieke wegen om, in verbinding stond met Halifax en dat hij den oorlog tegen Enge land onvermijdelijk achtte bij een aanval op Polen. Ook Ribbentrop heeft bij zijn verhoor doen voorkomen, of hij Hitier heeft willen remmen. Hij verklaarde: „Toen ik van de bfficieele Britsche garantie door middel van experts hoorde, ben ik onmiddellijk naar den Fuehrer gegaan en toen ik ver nam, dat militaire maatregelen tegen Polen waren genomen, heb ik hem gevraagd, zijn orders terug te trekken en den op- marsch niet door te laten gaan. De Fuehrer stemde daar onmid dellijk mee in en gaf via adju dant Schmundt bevel om den op_ marsch te staken". De stukken betreffende talrijke besprekingen in Hitler's bureau met Henderson toonen, dat er harde woorden zijn gevallen. Niet alleen de Fuehrer liet zich vele malen op de bekende wijze gaan, maar ook Ribbentrop ging zoodanig te keer, dat Henderson van hem getuigde, dat hij leek op Hitier op zijn slechtst. De derde beklaagde, die in de stukken belicht werd, was Keitel. Van hem was er echter geen eigen verhoor, doch een meer betrouwbaar memorandum, ge schreven door opperspion Cana- ris. Dit stuk toont, dat Keitel in de lichtvaardigheid, waarmede over den oorlog gedacht werd, niet onderdeed voor den Fuehrer. Officieel werd medegedeeld, dat het Hof \n 21 December tot 2 Januari geen fittingen zal hou den. Bij de bespreking over den inval in Noorwegen en Denemarken wer den Rosenberg en Raeder de voor naamste schuldigen aan het Noor- sche drama genoemd. Zij waren het, die deze actie voorstelden aan Hitler wiens ontvankelijkheid voor dergelijke suggesties zijn kenden. Sinds October 1939 werd aan plan nen gewerkt onder den naam "We- serubung". Als belangrijk document overlegde Jones een brief van Rae der waarin het voordeel van vloot- en luehtbases aan de Noorsche kust belicht werd. Dönitz ondersteunde dit met een memorandum waarin hij Trondheim* en Narvik voor zijn duikbqoten opeischte. Jones legde ook documenten over betreffende Rosenbergs actie voor de vijfde co lonne in Noorwegen. De Britsche woordvoerder wees er op, dat Quis ling sedert April 1939 een willig werktuig van Rosenberg 'was. Be langrijk noemde Jones bet feit, dat ook Reader contact heeft gehad met Quisling, omdat daaruit blijkt hoe nauw de militaire en de politieke leiding samenwerkten. Het proces tegen de oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Ten einde te beletten, dat de misdadigers, indien zij daartoe neiging mochten voelen, zich naar beneden zouden kunnen storten, heeft men in de gevangenis in de ruimte boven het trappen huis gaas gespannen. (A.B.C. P.) In het Engelsehe Lagerhuis zijn harde noten gekraakt en Chur chill en Attlee hebben als twee kemphanen tegenover elkaar ge staan. De uitdrukkingen, die werden gebezigd, kunnen alles behalve parlementair genoemd worden. Churchill noemde de leden der regeering „nieuwlich ters en rustverstoorders", noem de het beleid van Sir Stafford Crips „rampspoedig voor ons allen", terwijl Attlee sprak van „gieren", menschen, die nu niet meer tot de natie mogen behoo- ren, waarmee hij bedoelde doc trinaire socialistische lieden, door wier actie Churchill destijds minister-president was gewor den, want de conservatieven ver achtten hen toen. „Churchill heeft", aldus Attlee, „terecht het respect van ons land verdiend, maar nu gedraagt hij zich als een partijman. Lieden, die de buitenlandsche politiek van de Labourpartij willen on dersteunen, moeten niet voort durend „rotte visch" roepen." Een motie van wantrouwen, die door de conservatieve oppo sitie werd ingediend, werd met 381 tegen 197 stemmen verwor pen en Attlee werd aan het einde van zijn rede langdurig door zijn medestanders toegejuicht. |_|ET SPREEKT WEL VANZELF, dat St. Nicolaas, de gelegen heid om op zijn eersten verjaardag na de bevrijding van ons land, kennis te maken met drie Nederlandsche meisjes, die tot dusverre in Canada den 5en December hebben moeten vieren, niet onbenut voorbij heeft laten gaan. De namen van de drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Margriet, en te oordeelen naar de groote vriendelijkheid waarmede de goede Sint hen toesprak, kan men gevoegelijk aannemen, dat zij zelden of nooit stout zijn geweest. NADAT DE SINT het intieme feest, dat ter gelegenheid van zijn jaardag in het paleis Soest- dijk gevierd is, met zijn hooge aanwezigheid tot. een onvergete- lijken avond had gemaakt, heeft hij gistermorgen, tijdens een door de Canadeezen in samenwerking met het Entertainment Committee grootsch opgezet feest voor 6000 kinderen uit Baarn en Soesldijk, van de drie prinsesjes afscheid genomen. De Sint op zijn schimmel naar het paleis. Enthousiast toegejuicht door de overal langs den weg staande jeugd, begeleid door twee zijner bereden knechts en geëscorteerd door een zestal Baarnsche nota belen te paard, reed de bejaarde Bisschop, gezeten op zijn trouwen schimmel, in de stralen van een vriendelijk winterzonnetje van het station te Soest naar het Konink lijk Paleis. Een onberispelijke militaire band van Canadeesche soldaten marcheerde aan 't hoofd van den fleurigen stoet en draai de, bij het paleis gekomen, links af de oprijlaan in. Trappelend van ongeduld, kennelijk vol verwach ting, stonden daar vóór het paleis de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, de laatste als een ka bouter tegen de koude beschermd door een wit bontjasje, in gezel schap van h'^» moeder, terwijl Z. K. H. Prins Bernhard enkele meters daarachter het unieke ta fereeltje on de gevoelige plaat vereeuwigde. Terwijl onder de tonen van een vroolijken marsch de militaire band en de St. Nicölaas-escortee- rende ruiters hun weg vervolgden, verlieten de Sint met zijn twee knechts den stoet en lieten hun paarden voor de prinsesjes halt houden. „Jullie bent zulke zoete meis jes geweest", zeide hij tot haar, „dat ik, voor ik terugreis naar Spanje, even afscheid van jullie kom nemen". Prinses Irene had Ontzag voor den Sint. Irene toonde het meeste ontzag en stond stil en eerbiedig naar den heilige op t,e kijken. Beatrix daar entegen stapte dapper naar vo ren en gaf St. Nicolaas een hand, terwijl de kleine Margriet met kinderlijke onbevangenheid naar Zwarte Piet keek. „Natuurlijk", vervolgde de Sint, „heb ik nog wat voor jullie mee gebracht. Deze cadeaux" en hij haalde vier in rood kerstpapier verpakte kinderboeken te voor schijn, terwijl de twee Pieten nog drie zakjes met Canadeesche lek kernijen lieten zien - „deze ca deaux heb ik speciaal voor jullie van onze Canadeesche vrienden ontvangen." „Pak ze eens aan, Trix", zeide H. K. H. Prinses Juliana tot haar oudste dochter, die daarop, on middellijk gevolgd door Margriet, de pakjes in ontvangst nam. En zooals de goede Bisschop zeker reeds honderden malen ge vraagd heeft, zoo vroeg hij ook thans:,, En wat zeggen jullie nu?" En zonder mankeeren volgde uit die keeltjes: „Dank u wel St. Nicolaas". De Sint nam daarop afscheid, schudde de Prinsesjes allen de hand en zette zijn schimmel in den draf. nagewuifd door het op het bordes staande Koninklijk Gezin. De lage winterzon langs den linkervleugel van het paleis, wierp op den ouden, maar niettemin kaarsrecht op zijn schimmel geze ten bisschop, gevolgd door zijn zwarte knechts met hun fleurige costuums, een sprookjesachtig licht. ZATERDAG 8 DEC. HILVERSUM 1: 8 01 Nieuws; 12.01 Gramofoonmu- ziek; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 Orgelconcert door Bernard Drukker: 13.01 Nieuws: 13.20 Ensemble Jetty Cantor; 15.00 Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan en Isja Rossican plano; 15.30 Engel sehe les; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.45 Boekbespreking; 17.00 Cantabile- Septet; 17.30 Swing programma; 18.01 Radio-Filmshow; 18.45 Gramofoon muziek: 19.00 Nieuws; 19.30 "Novelty Serenaders"; 20.01 Nederland herrijst; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 "De week is voorbij": 21.30 "De avonturen van de schim"; 22.00 Jan Corduwener 22.15 Mensch en maatschappij; 22.30 Dansmuziek; 23.01 Nieuws; 23.15 Avondwijding; 23.30 Gp den drempel van den nacht. HILVERSUM 2: 13.01 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Canadeesch proe'ramma; 14.01 Tuinbouwpraatje: 14.20 Sus! v. d. Chijs, piano; 14.45 Beeldende kunst; 15.00 Gramofoonmuziek: 16.00 Tuber culosebestrijding; 16.15 Vibrafoon- Sextet: 17.00 kinderhoorspel; 17.30 St. Nicolaasliederen: 18.01 Nieuws; 18.30 Gevraagde platen; 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; fO.Ol Het Me- tropole-Orkest; 20.30 Sportpraatje; 20.45 Romantische muziek;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3