NIEUW De Duitsche inval in Nederland AANSLAG OP CHRISTISON H.K.H. RPINSES JULIANA UIT HET DAGBOEK van den beklaagde Jodl, den vroegeren Duitschen chef van de legeroperaties, blijkt, dat de Quit- schers reeds in Februari 1940 met hun plannen voor een inval in Nederland gereed waren. Jodls aanteekeningen van 1 Febr. 1940 bevatten n.l. een notitie over een voorgenomen aanval met parachutisten op Den Haag. Op 8 Mei schreef Jodl in zijn dagboek: „De Duitsche inlichtingendienst heeft gerapporteerd, dat de Engélschen aan de Nederlanders toestemming gevraagd hebben om binnen te komen, maar dat de Nederlanders dit geweigerd hebben. Hitier heeft den tienden Mei bepaald als den dag voor den inval en verder uitstel geweigerd, omdat zijn intuïtie zich daartegen verzette." spoort aan tol hulp aan Indië ZATERDAG 8 DECEMBER 1945 BUREAUX KATHOLIEKE POLITIEK Onze neutraliteit duidelijk bewezen Koning Salomons mijnen GOED VOORBEELD VOOR ANDERE GEMEENTEN In Nijmegen geen „valsche profeten" DUITSCHERS WORDEN UITGEWEZEN Ruim zeven millioen uit Oost-Europa DE DRIE'BIJEEN Op 15 December te Moskou Rijwielen met banden Belangrijke gift1 van het PRINSELIJK PAAR Truman krijgt opslag 41e JAARGANG NUMMER 18802 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 De SECRETARIS van de R.K. Staatspartij, mr. F Duynstee, schreef in „de Tijd" een helder artikel over de beteekenis van Katholieke politiek. Pastoor Vis ser uit Utrecht, in katholieke studentenkringen welbekend en geëerd, schreef naar aanleiding daarvan een ongetwijfeld knappe filosofische beschouwing, waarin o.a. tot uiting kwam, dat het be toog van mr. Duynstee eigenlijk te helder was. Toch had pastoor Visser in zijn artikel, dat nogal den indruk maakte van een erg academisch betoog te zijn, een punt van algemeene practische beteekenis. Die komt in het kort hierop neer, of wij er eigenlijk wel goed aan doen, van „katho lieke politiek" te spreken. Wij kunnen het, zoo is in het kort zijn redeneering, met anderen eens zijn over "het natuurlijk goede", en als we dat "katholiek" noemen; om dat wij het ook uit het geloof en de openbaring kennen, dan is het net,' alsof wij die anderen iets "katho lieks" willen opdringen. Het is de bekende kwestie, die ook vroeger al een rol heeft gespeeld, geruimen tijd voor den oorlog al. In de propaganda van de Katholie ke Partij hebben Goseling en Ver schuur z.g. altijd duidelijk doen uit komen dat de beginselen van onze Partij ook door anderen aanvaard kunnen worden, omdat zij steunen op da natuurlijke szedenwet. Maar dat dit steeds algemeen werd erkend is juist mede aan de principlëele propaganda, van de Katholieke Parffi te danken. Er zullen zonder twijfel wel weerbarstigen geweest zijn, die daarvan gruwden, maar die behoeven wij niet trachten te winnen. Waarom heeft de principieele pro paganda niet ten bate van partij- macht, maar ten bate van land en volk rijke vrucht gedragen?' Niet omdat wij met het katholieke etiket schuilvinkje hebben gespeeld, niet omdat wij natuurlijk-goede beginselen als zoodanig hebben gepropageerd, nauwgezet en angstvallig en opzette lijk verzwijgend, dat het beginselen waren, die wij toevallig "katholieke" konden noemén, maar omdat wij met recht en met trots die katholieke beginselen als zoodanig hebben ont vouwd, daarbij aantoonend, dat zij bovendien voor anderen aanvaard baar waren als natuurlijk-goede! Reeds' eerder waarschuwde prof. dr. Ferd. Sassen in de "Nieuwe Eeuw" (in een polemiek met E. Bor- newasser) er tegen, het natuurrecht al te gemakkelijk te aanvaarden als een gemeenschappelijke basis voor samenwerking met anderen, voor een betere rechtsgemeenschap. Voor ons komt er altijd bijde steun van de Geopenbaarde Waarheid: "Aanvan kelijk schijnbare overeenstemming omtrent sommige beginselen die naar onze meening tot den inhoud van het natuurrecht behooren, moet bij na der toezien steeds weer tot scheiding der wegen voeren. Ons realisme ge biedt ons, ons daar van meet af re kenschap van te geven. Het kan ons, ook in de practische staatkunde, voor ontgoochelingen behoeden", aldus prof. Sassen. Met andere woorden: principieel besef duidelijk voorop. OOK PROF ROMME verdedigt in de „Volkskrant" tegenover pastoor Visser de term „Katho lieke" politiek -en schrijft aan het slot van een v uitvoerig artikel deze "fiere woorden: Men zal van ons moeten aanvaarden, dat wat wij erkennen als de natuurlijke zedenwet, is de katholieke ze denwet, en dat het aan de aan vaardbaarheid der natuurlijke ze denwet niets verandert, dat deze natuurlijke zedenwet katholieke zedenwet is. Dit laatste verstop pen. schijnt ons te zijn beneden onze katholieke waardigheid, be neden ons politieke fatsoen en beneden ons aanzien in de Ne- derlandsche politiek". Wij propageeren Katholieke politiek door een Katholieke Partij. de bezettingstroepen IN oostenrijk Volgens radio New-York zijn tus- schen Engeland, de Sow jet-Unie; Frankrijk en de Vereen. Staten be sprekingen begonnen, welke een vermindering beoogen van het aantal der bezettingstroepen in Oostenrijk. Naar voorts gemeld wordt, heeft de Sovjet-Unie voorgesteld, dat de be zettingstroepen van elk der vier be zettende mogendheden tot denzelf den omvang zullen worden beperkt. NADER wordt nog bericht, dat de volledige plannen voor den aanval op Nederland reeds in No vember 1939 bestonden. Op 7 No vember stelde Hitier den aanval voor „drie dagen" uit. Hitier heeft den aanval daarna nog vele malen moeten uitstellen, tot Keitel op 9 Mei het bevel tot den aanval op den volgenden deg teekende. Geheime instructies, gevonden in een Duitsch vliegtuig, dat 10 Januari 1940 in België neerstortte, hebben onthuld, dat de Duitschers toen van plan waren de neutrali teit van Nederland, België en Luxemburg te schenden. Het plan was door België en Luxemburg te trekken en dan met een gedeelte van deze troepen N.ederland te veroveren. NAAR de „Parijs Mondial" meldt hebben avonturiers op 150 k.m, afstand van de heilige stad Medina in het hartje van Hedsjas in Arabië, eenige rijke goudmijnen ont dekt. Een daarvan is zeer waarschijnlijk de bron van de fabelachtige rijkdommen van Koning Salomon geweest. Zij is gelegen in de buurt van het dorp Mahad el Dahab, hetgeen „wieg van goud" be- teekent. Men heeft, door het aantreffen van gereedschap ter plaatse, kunnen conclu- deeren, dat de mijn verschei dene malen geëxploiteerd en vervolgens verlaten werd. Een Amerikaansche expeditie zal de exploitatie weer ter hand nemen. DE POLITIE TE NIJMEGEN, waar de Getuigen van Je. hova, die hun aanstootgevende propaganda over het geheele land voeren, eveneens een bijeen komst wilden houden, heeft dit verhinderd. De eigenaar van een zaal, die men had willen huren, heeft trouwens zijn zaal niet be schikbaar willen stellen. Nijme gen blijft dus verschoond van een ergernis, zooals nog onlangs de katholieken in Alkmaar hebben beleefd. Ook uit het oogpunt van openbare orde is het goed, dat men deze menschen, die anderen in hun religieuze gevoelens, kwetsen, waarbij protest niet uit kan blijven, 't hóuden van open bare verg. verbiedt. Wij hopen,1 dat de bevoegde autoriteiten in andere plaatsen zich aan het Nijmeegsche voorbeeld spiegelen. Daarmee bewijzen zij een goeden dienst, niet alleen aan katholie ken, maar ook aan andersden kenden, die tenminste nog een andermans godsdienstige over. tuiging weten te eerbiedigen. De „overtuiging" van de Getuigen van Jehova is er een, die niet alleen niet strookt met het ge zonde verstand, maar ook door het demonstratieve karakter aan. leiding geeft tot verstoring van de rust. VOLGENS MEDEDEELING van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken zullen og grond van de plannen, welke door den geal lieerden bestuursraad in Duitsch. lanc^ zijn goedgekeurd, millioe- nen Duitschers vóór Augustus 1946 uit Polen, Tsjecho-Slowakije Hongarije en Oostenrijk naar de verschillende bezettingszones van Duitschland worden overgebracht Volgens een aanvankelijk op de conferentie van Potsdam opge steld plan zal de geheele Duit sche bevolking van Polen, welkte 3.500.000 personen omvat, wor- den verdeeld over de Britsche en Sowjet-bezettingszones. Er gaan 2.250.000 personen naar de Ame rikaansche zone, 1.500.000 naar de Fransche zone. Met de uit voering van dit plan is deze maand reeds begonnen. De over. brenging zal op een ordelijke en humane wijze geschieden. ontmoeting tusschen lord wavell en gandhi CALCUTTA, 6 Dec. (Reuter). In politieke kringen alhier wordt een j ontmoeting tusschen den Vice-Koning van Britsoh-Indië, Lord Wavell en GancThi als vrijwel zeker beschouwd. De ontwikkeling der gebeurtenissen 1 sedert de aankomst van Gandhi in I Calcutta wordt bovendien als "vol mogelijkheden" beschouwd. I Reuter verneemt, dat de mi nisters van buitenlandsche zaken van Groot Brittannië en der Vereenigde Staten en de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken der Sowjet-Unie spoedig bijeen zullen komen. Het laatst hebben zij elkaar ontmoet ter gelegenheid van de con ferentie van „Yjjf", die op 11 September in Londen is begonnen en op 2 October jl. werd afgebroken. Later is officieel bekend ge maakt, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie en de Vereenigde Sta ten op 15 December te Mos kou bijeen zuilen komen. Deze bijeen komst zal aan de drie regee ringen de gele genheid bieden tot besprekin gen over een aantal kwesties welke voor de drie regeerin gen van actueel belang zijn, alsmede tot uitwisseling v. inzichten be treffende de controle over Molotoff, de atoomener- de gastheer gie KI AAR DE B.B.C. meldt, is een aanslag gepleegd op generaal Chris- tison, toen zijn vliegtuig uit Singapore te Bnavia terugkeerde. Nadere berichten, ook uit Amerikaansche bron, bevestigen, dat na aankomst van Cliristison uit Singapore een zware granaat in de buurt van zijn vliegtuig ontplofte De generaal bleef ongedeerd. Intusschen is heden ook dr. van Mook uit Singapore te Batavia teruggekeerd. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat met ingang van 1 December wederom aan vragen'voor rijwielen met ban den bij de plaatselijke distribu tiediensten kunnen worden in- EEN GESCHENK VDOR DE PRINSESJES Deze poppen werden vervaar digd door de technische afdee- ling te Amsterdam van den kwartiermeester-generaal. Zij werden door den res. Gen. Maj. v. d. Bergh aan Z. K. H. Prins Bernhard tijdens diens bezoek te Rotterdam aangeboden met het verzoek, hiermede de prin sesjes te verrassen. (Drivé P.) pRINSES JULIANA heeft gisterenavond in een radio-rede tot het Nederlandsche volk gewezen op de' noodzakelijk heid van een krachtige hulpverleening aan onze uit Indië terugkeerende landgenooten, waarvan het comité „Nederland helpt Indië" de organisatie op zich heeft genomen. „Wanneer wij denken aan de spontane wijze, waarmede Indië na den overval op Holland als één man is opgestaan en een bedrag van bijna drie millioen gulden ter beschikking heeft gesteld v. ir de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland, dan past ons in Nederland slechts één antwoord en dat is ons met de grootste eensgezindheid en in algemeene samenwerking en met inspanning van alle krachten nu datgene tot stand te brengen, waar de land- en rijlzsgenooten in Indië op rekenen en op wachten." Het lijden van hen, die thans bijna vier maanden na de bevrijding' nog steeds leven in omstandigheden, welke elke beschrijving tarten en waarvan het ons schier onmogelijk is bij benadering een voorstelling te vormen, dit lijden moet door ons allen tezamen gelenigd worden. Wij weten, dat geen gift te groot, geen gebaar te royaal, geen hulp te overdadig kan zijn. Wij weten, dat wij' hun die hier in hun vaderland terugkeeren zonder eenig bezit dan dat wat hen in Suez op hun doorreis aan kleeding, schoeisel en andere dringend noodzakelijke zaken wordt verstrekt, een oritvangst dienen te bereiden, welke naast onze grootste dankbaarheid en liefde tevens stof felijk zoodanig dient te zijn, dat zij hier kunnen huizen in ons midden zonder het gevoel te fnoeten hebben door hun omgeving als oorlogsslacht offers te worden aangewezen. Maar ook zij die ginds blijven, om dat zij daar thuis hooren, ook naar hen gaat ons hart en daarmede onze hulp uit. Ook de miïlioenen, die daar voortleven, verstoken van het aller noodzakelijkste, ook zij dienen ge holpen. Het is thans g'een vraag meer of het kan of niet kan, het moet; dat is het moeten van een heilig willen. Het ligt in het voornemen van het Prinselijk Paar bin nenkort een belangrijke bij drage voor de hulp aan Indië beschikbaar te stellen. gediend. De distributiediensten zullen in de plaatselijke pers bekend maken op welke dagen aanvragen kunnen worden inge. diend. In verband met het beschik bare aantal kunnen alleen de volgende categoriën van perso nen voor een rijwiel in aanmer king komen: le. Practiseerende artsen, vee-artsen, wijkver pleegsters, verloskundigen en invaliden voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederop bouw en de voedselvoorziening; 2e. personen die belangrijke werkzaamheden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voedselvoorziening. Zoodra men een bon heeft ont vangen moet men den bestelbon bij een handelaar inleveren. De aflevering van 't rijwiel zal ver. volgens plaats hebben tegen af gifte van den afleveringsbon. HET CONGRESLID James Curley heeft bij het Huis van Afgevaardigden een wetsvoorstel, inzake verhoo- ging van het honorarium van den president der V.S. inge diend, meldt het Fransche blad I'Ordre. Voortaan zal president Truman 100.000 i.p. v, 75.000 dollar per jaar ont vangen. Ook het bedrag ter bestrijding van zijn bijzondere uitgaven zal van 25.000 tot 60.000 dollar verhoogd wor den. Curley betoogde, dat het voorstel werd ingediend uit hoofde van de „stijgende las ten van den president, die zelf niet over eenig kapitaal be schikt".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1