Het Roode Kruis is van U ers leeft uit U" SOMBERE ZUIVELCIJFERS Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek OUDE MAN OMGEKOMEN Tragisch geval van gasverstikking Bon voor kousen en sokken ARBEID IN BROOD- BAKKERIJEN TOCH MET Z'N ZESSEN Repatrieeringsdienst- Betalen van belasting met geblokkeerd geld Geef uit de volheid uws harten Geen „zwarte" groente meer SCHOENEN Iedere Nederlander één paar Hoe staaf het met de kousen? KAZERNEBRAND AMSTERDAM TE Politie stelt nader onderzoek in Sportnieuws Maandag 10 December 1945 ALKMAAR In het perceel Westerweg 102a Is de 82-jarige Kranenburg door gastverstikking om het leven ge komen. Omwonenden van dit bo venhuis verwonderden zich over het ontbreken van eenig leven3- teeken en kregen op geroep en gebel geen gehoor. Toen zij door de brievenbus een sterke gas- lueht waarnamen, waarschuwden zij de politie, die zich toegang verschafte De beide bewoners, de 84-jarige weduwe Kuymans- Kranenburg, en haar 82-jarige broer, lagen op den grond; de man was reeds overleden, de vrouw werd in bewusteloozen toestand naar het Centraal Zie kenhuis gebracht. Verondersteld wordt, dat de vrouw des morgens het gas heeft aangestoken en dat dit door de tocht is uitgewaaid, waarna het gas bleef toestroomen en de oudjes overvallen heeft. DE BACH'S MATHEUS PASSION Uitvoering wordt traditie Het heeft er alle schijn van, dat evenals in andere steden van ons land, ook hier in Alkmaar de uitvoering van Bach's mees terwerk traditie wordt. Dit is 'n belangrijke aanwinst voor het Alkmaarsche muziekleven. Het Vrijz. Herv. zangkoor onder lei ding van Corn. Jonker heeft eenige jaren terug hiermede een begin gemaakt. De zéér goede indrukken van deze uitvoering, door honderden bijgewoond, zijn nog lang niet uit het geheugen verdwenen. Het Vrijz. Herv. zangkoor heeft deze grootsche idee niet losgelaten, en is intus- schen weer serieus aan het stu- deeren gegaan otn ons wederom in staat te stellen een schitteren, de Bassie-uitvoering te beleven. Alles wordt er op gezet om de komende uitvoering nog perfec ter dan de vorige te doen zijn. Bach's Mattheus Passion geeft ons niet alleen muzikaal genot van de hoogste orde, maar kan ook een belangrijke factor zijn tot geestelijke verdieping. Nu reeds bestaat er voor de uitvoeringen in April groote be langstelling en kunnen reeds kaarten worden besteld. De or kest-begeleiding, welke door het Residentie-Orkest zou worden uitgevoerd, kan door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. De Haarlemsche Orkest-Vereeni. Êing zal deze taak overnemen. lit orkest is momenteel in zéér goede conditie, zoodat ook dit muzikaal onderdeel goed is ver zorgd. Moge de grootsch opgezette voorbereidingen voor deze ko mende passie-uitvoeringen met succes worden bekroond. OPERETTE GRAVIN MARITZA Zoo beleefden we dan een Zon. dagavond-uitvoering, welke zich gunstig onderscheidde van andere Zondagsuittfberingen, nl. in dien zin, dat ze voortreffelijk was. Het verhaal van de gravm, die met haar rentmeester trouwt, heeft Emmerich Kalman leven inge blazen door er een vitale en boeiende partituur voor te schrij ven. De Nederlandsche Operette Studio onder leiding van dirigent Silbermann heeft voor ons deze partituur in vlotte en tempera mentvolle klanken omgezet en ons van cZt werk een voortref felijke en bezielende uitvoering geschonken. De titelro' werd doc -oleue Jacobi uitnemend gezongen en met Hongaarsch temperament gespeeld. Haar tegenspeler* Joh. v. d. Zalm, beheerschte zijn rol volkomen en boeide door zijn prachtig tenorgeluid. Ook de spe. Iers op het tweede plam waren zeer te loven en vormden een ensemble wat volkomen homo geen was. Waar bij sommigen de zang niet volkomen bevredigde, werd dit door goed spel handig gecamoufleerd. Costumeering en decors waren wel wat bescheiden, echter keu rig verzorgd. Regisseur Poons heeft z'n taak met succes weten te volbrengen. Het orkest, waarin we gaarne wat meer strijkers hadden gezien was overigens prima. Volkomen ingespeeld musiceerde het onder de bezielende en muzikale leiding van dirigent Silbermann op en thousiaste wijze, zoodat er van een sleur of louter routinespel gelukkig niets was te bemerken. Een extra compliment willen we brengen voor de beschaafde wijze waarop deze operette werd uitgevoerd. Er vielen geen bana. liteitjes te constateeren, iets wat het peil van de uitvoering niet weinig verhoogde en in dezen tijd zelfs waardevol genoemd kan worden. De vele toehoorders, die de groote zaal van het Gulden Vlies vulden, lieten op ondubbelzin nige wijze -blijken dat ze veel hadden genoten. De spelers had den een groot succes, hetgeen dan ook zéér terecht was ver diend. Dit gezelschap zullen we dan ook gaarne op ons podium terug: zien. W SCHREURS. HEILOO VERGADERING GEMEENTERAAD Vrijdag 14 Dec. a.s., des avonds 8 uur, zal de noodgemeenteraad bijeenkomen. In behandeling komt o.m. de gemeente-begroo. ting voor 1946: Met ingang van 10 December a.s. is op- den letterbon A der tex- tielkaart VA 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart een paar kou sen of sokken verkrijgbaar. De zoogenaamde standaardkousen zijn verkrijgbaar op den letterbon A zonder inlevering van genummer de bonnen. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat door hoofden of bestuurders van broodbakkerijen en door bak kersgezellen met den bakkers- arbeid wordt begonnen op Don derdag 27 December 1945 te 3 uur; op Maandag 24 December en op Maandag 31 Decèmber 1945 mag telkens te nul uur met den bakkersarbeid worden begonnen. Een en ander is alleen toege staan onder voorwaarde, dat dan op Dinsdag 25 en Woensdag 26 December 1945, resp. op Dins dag 1 Januari 1946 geen arbeid wordt verricht. Ten aanzien van de deblok keering van bevroren Nederland sche saldi in de V.S. wordt ver wacht, dat binnenkort vergunnin gen tot vxijgeving der gelden zullen verleend worden tegen overlegging van certificaten De Italiaansche formateur De Gasperi is er toch in geslaagd, een kabinet te vormen, waarin alle vroegere regeeringspartijen, zes in getal, vertegenwoordigd zijn. Op het laatste oogenblik heeft de sociaal-democraat Ruini (leider van zijn partij) zich terug getrokken ais protest tegen de wijze, waarop de portefeuilles verdeeld zijn. Ter gelegenheid van de ophef fing van het Repatrieeringscen- trum te Eindhoven is in het Phi lips ontspanningsgebouw een af scheidsmaaltijd aangericht, tij dens' welke de militaire repa- trieeringscommissaris, majoor dr. D. Vermeulen, een utigebreid. overzicht gaf van de werkzaam heden van den dienst en waarbij door verschillende genoodigden zeef waardeerende woorden voor de groote prestaties van dezen dienst werden uitgesproken NAAR VERPLICHT - VERKEERSONDERWIJS Naar de K.N.A.C. verneemt, is in de laatste vergadering van de Verkeerspolitiecommissie, waarbij zijn aangesloten de chefs der Verkeerspolitie van Amsterdam, Arnhem, Groningen, Eindhoven; Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht besloten den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te verzoeken het verkeersonderwijs als verplicht vak in het leerplan der openbare en bijzondere lagere scholen op te willen nemen Reeds herhaaldelijk heeft de K.N.A.C., ook lang voor den oor log, op het belang gewezen van verplicht verkeersonderwijs; nog onlangs n.l in begin October heeft de K.N.AC zich in een adres aan den minister van On derwijs uitgesproken voor de wenschelijkheid van sooedijje in voering .van dit onderwijs In verband met het bereikte circulatie-volume moet thans de deblokkeering rigoureus worden beperkt, hetgeen tot gevolg heeft dat niet meer alle belastingen uit geblokkeerd tegoed kunnen vol daan worden. Tot heden was het zoo, dat hetgeen voor 1 Januari 194Ö verschuldigd is, met geblok. keerde gelden vereffend kon worden. Ten aanzien van de be lastingen, welke niet volgens kohieren worden geheven, is deze datum nu vervangen door 5 December 1945. Bij betaling mag in deze gevallen dus alleen uit geblokkeerd tegoed worden 'geput, voor zoover de belasting materieel voor 5 December ver schuldigd was, b.v. .accijnzen, omzetbelasting, vermakelijkheids .belasting, invoerrechten, toonbe. lasting, vereveningsheffing enz. Vermakelijkheidsbelasting ter zake van voorstellingen, die op 5 December of later hebben plaats gehad, kan dus niet meer uit een geblokkeerd tegoed wor den voldaan. Voor de overige be lastingen is de oude regeling blijven bestaan. Ondernemings. belasting van 1946 en vroegere jaren, vennootschapsbelasting, personeelsbelasting, inkomsten belasting, grondbelasting e.d. kunnen dus wel met geblokkeerd geld betaald worden. DIRECTEUR-GENERAAL van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer van Ketwich Verschuur, hield eveneens een radiotoespraak. Het Roode Kruis is van u, van het Nederland sche volk, dat leeft uit u, en v o or u, en dat Roode Kruis wil niet anders dan dienen, de helpende hand bieden en nood lenigen in de stilte, die aan het werkelijke dienen haar waarde verleent. Hulp en steun aan al diegenen, die in hunkerend afwachten uit&en naar hen, en dat zijt gij Nederlanders, die Hun ïïunnen en willen helpen verlossen uit de diepe ellende, waarin deze wereldbrand hen heeft gestort. Gij zijt het, op wie hun hoop gevestigd is en niemand anders dan g ij en het Roode Kruis en u zijn het daarom die mede de hulp kunnen en moeten bieden, die zij van noode hebben Ik weet bet, wij zijn vervallen tot de diepste armoede, wij hebben eigenlijk niets meer. En toch is het op u dat wij een beroep doen, om dat weinige dat gij hebt te cïeelen met hen. die niets meer hebben. Met den meesten nadruk wil spr. hieraan toevoegen, dat het Roode Kruis in IncTië haar taak niet in de allereerste plaats ziet in de bulp aan de Europeesche bevolking alleen, maar in gelijke mate aan de inheem- schen en wij behoeven u dan ook niet te zeggen hoezeer het Roode Kruis het betreurt, dat zij door de omstan digheden van het oogenblik niet in staat is om ook den Indonesiërs die bulp te verleerien, dïe zij in niet min dere mate van noode hebben. Het Roode Kruis is zich bewust van haar aanvullende taak in het groote apparaat, dat zich in beweging heeft gezet om Indië met al haar inwoners tot steun en tot hulp te zijn; een taak waarvoor onmetelijke sommen noodlg zijn; sommen die slechts' door u kunnen worden opgebracht en met dit doel voor oog*en herhaal ook ik aldus spr., het dringend beroep op u om te geven uit de volheid uws har ten en in het besef dat ge daarmede bouwt niet alleen aan de toekomst van Nederland maar mede aan de toekomst van Java, Sumatra, Borneo, Cc^bes en duizenden andere eilan den met haar millioenen inwoners, in "wier ziel eenzelfde verlangen naar geluk en naar vrede huist als in uw hart gaan produceeren. Daarnaast speelt het arbeidsvraagstuk een zeer voor name rol. De kousennood is evenwel zoo groot dat met 't oog op den komenden win ter raad geschaft moet worden. Onder de aan ons land toegewezen Amerikaansche goederen bevond zich ook 'een partij kousen. Deze kousen zijn eebter niét van die kwaliteit en het maaksel, welke men gewend is hier te dragen. Toch heefl; men ge meend er goed aan te doen, deze kousen in de distributie te brengen. Deze kousen zullen voor zoover het ongeminderde standaard-kousen zijn, pp de aan te -wijzen bon van de tex- tielkaart zonder inlevering van pun ten verkrijgbaar worden gesteld. Voor kousen uit onze binnenlandsche productie zal men echter voor zoover het Cotton-kousen betreft, naast de bon ook vier punten van de textiel- kaart moeten inleveren. Namens het Amsterdamsche veilingbestuur heeft de heer J. F. Brinkmeyer, voorzitter, ver klaard dat hij den Minister van Landbouw, S. L. Mansholt, de garantie heeft gegeven, dat de leden van de Tuindersveilingver. eeniging van Amsterdam en om streken alle groente-producten, aan de veiling zullen aanvoeren. De minister heeft hun prijs bepaling voor witlof en spruiten goedgekeurd. Hiervoor zijn de tuinders zeer dankbaar. Zij ho pen dat voor de andere produc ten, die zij telen, eveneens hun prijsvaststelling wordt aanvaard. Hierdoor wordt de mogelijk heid uitgesloten, dat de groenten man voortaan nog groenten kan verkoopen tegen zwarten prijs HET CENTRAL BUREAU voor de Statistiek heeft enkele cijfers gepubliceerd omtrent de zuivelindustrie. Volgens de voorloopige opgave over de week van II tot 17 November van dit jaar werd van veehouders 31.660.000 kg. melk ontvangen tegen 33.382.000 kg. in de week van 4 tot 11 November. Dienovereenkomstig zijn ook de hoe veelheden in consumptie gebrachte volle en gestand melk afgeno men. Zij bedgpegen in de beide genoemde weken resp. 23.583.000 en 24.920 kg Ten aanzien van boter zijn de volgende gegevens bekend, die een vergelijking met den vooroorlogschen toestand mogelijk maken. Het voorloopige cijfer voor boter in de week van 11 tot 17 November 1945 is 690.000 kg. (751.000 in de voorafgaande week) De productie cijfers in de overeenkomstige weken van 1939 bedragen, ruim het dubbele, n.l. resp 1.437.000 en 1.474.'000 kg: Voor volvette fabriekskaas bedraagt de vermindering in de ge noemde weken ruim 100.000 kg. Van 11 tot 17 November van dit jaar werd slechts 2000 kg. gepro duceerd, tegen 114.000 kg. in de overeenkomstige week van 1939. De productie van 40+ kaas was in de beide genoemde November- weken van dit jaar resp. 84.000 en 164.000 kg. tegen 974.000 en 1.071.000 kg. in de overeenkom stige weken van 1939 Wat 20+ kaas betreft, hiervan werd in de beide eerste weken van Novem ber van dit jaar 8000 kg. gepro duceerd, tegen resp. 254.000 en 252.000 kg. in de overeenkomstige weken van 1939 Eind 1946 zal iedere Nederlan der van een paar schoenen zijn voorzien. In anderhalf jaar tijd zullen er dus ruim 9 millioen paar schoenen moeten zijn ge produceerd- of uit import ver kregen. Wat de grondstoffen voor onze schoenenindustrie betreft, waren wij den deele aangewezen op het buitenland. Onze binnenlandsche huiden waren over het algemeen te licht om voor zoolleer te die nen. Looistoffen had Nederland practisch ook niet, zoodat deze vrijwel voor 100 pet. uit het bui tenland moesten komen Thans heeft Nederland het buitenland harder noodig dan ooit. De huidige minimum-be hoefte aan schoenen kan bepaald worden op 9.000.000 paar. Bijna iedere Nederlander heeft drin gend behoefte aan een paar schoenen, want van eenige voor. ziening is de laatste jaren geen sprake geweest. Niettegenstaande alle moeilijk heden, die moesten worden over. wonnen, werden sinds de bevrij ding tot 1 October 1945 door onze schoenenfabrikanten 1.500.000 paar schoenen geproduceerd. Thans bedraagt de productie 350.000 paar per maand. Het plan is deze productie op te voe. ren en in Januari 1946 een pro ductie van 600.000 paar p. maand te bereiken. De groote schaarschte aan tex. tiel vormt op dit oogenblik de grootste belemmering voor het uitvoeren van het opgestelde plan. Met de laatste klossen ga rens worden thans de schoenen gestikt. Op korten termijn zullen er garens moeten komen, wil de schoenenproductie niet gestag. neerd worden. Indien aan alle bestaande moeilijkheden het hoofd kan worden geboden, zal een pro ductie van 600.000 paar schoenen per maand niet alleen bereikt kunnen worden, doch verdere .opvoering mogelijk zijn. Het koopen van gereed schoei, sel in het buitenland is een nood maatregel, die genomen wordt in verband met de enorme be hoefte die aan schoenen bestaat. Voordeeliger voor ons land is vanzelfsprekend de aankoop van grondstoffen voor de eigen in dustrie. Kost wat kost wil men echter trachten van Januari 1946 af te komen tot een maandelijk. sche uitgifte van 600.000 schoe nenbonnen. Kousen zijn een van de meest schaarsche textielartikelen. De Ne derlandsche behoefte werd voor den oorlog voor 50 pCt. door import ge- dekt. De rest kwam uit de binnen landsche productie. Door het uitval len van de buitenlandsche leveran ties waren wij gedurende den oorlog al aangewezen op onze eigen indu- .strie. Het is daarom dubbel te be treuren. dat door oorlogshandelingen een zij het klein gedeelte van deze industrie verloren is gegaan. Voor grondstoffen voor de kousen industrie is Nederland niet van het buitenland afhankelijk, doch de groote problemen waarvoor de ge- heele textielindustrie nog staat zijn oorzaak, dat ook aan de kousenindu strie nog met voldoende grondstoffen kunnen worden beschikbaar gesteld om op 100 pCt. capaciteit te kunnen Zondagavond omstreeks half 10 ontdekte de wacht aan de Oranje Nassaukazerne te Amsterdam, dat er brand was ontstaan in een bo ven dezen wacht gelegen slaap zaal van de manschappen, welke zaal eerst kort in gebruik was. De brandweer sukte met veel mate riaal uit. Het nablusschen nam geruimen tijd in beslag. De slaap zaal, die over het geheele mid dengebouw-doorloopt, en het trap penhuis brandden uit. Daarbij gingen ook persoonlijke eigen dommen van de manschappen in de kasten verloren. De oorzaak is nog onbekend. Aan de kazerne zelf gaf men op kortsluiting, maar de politie stelt nog een nader on derzoek In. 3e klasse Ook hier is nog gespeeld, n.l. H. R. C. D. T S. De strijd eindigde hier zo'oals ze was begonnen. Dit was een ontmoeting voor de 3e klasse C. De 3e klasse A is, nu n.l. uiteinde lijk opgeheven. Nadat Hollandia uit deze klasse naar de Zaanscbe afdee- ling was overgegaan, bleef er prac tisch te weinig over om eenigszins toonbare afdeeling te vormen. De vijf clubs zijn nu als volgt in gedeeld Helder komt in afdeeling' B, n.l. in de Zaansche afdeeling; HRC en DTS zijn ondergebracht in afdeeling C, dit is de Haarlemsche afdeeling terwijl Succes en Schagen zich zullen gaan meten met Amsterdamsche 3e klas- sers en wei in afd. D. SCHAATSENRIJDEN Te Warmenhuizen Woensdag a.s. 13 uur, worden in Warmenhuizen onder auspiciën van den K.N.S.B. door de IJsclub „Warmenhuizen", nationale wed strijden in het hardrijden op de schaats voor amateurs gehouden, over 500. 1500 en 3000 meter. In Friesland De Friesche IJsclub Kortezwaag organiseert heden een groote hardrijderij voor mannen om geldprijzen. Dit is de eerste hardrijderij in Friesland van dit seizoen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2