EEN FRISCH GELUID NEUTRAUTEITSSCHENDING stond 75 October 7939 al vast van Minister van der Leeuw Nieuw NoordHollondsch Dagblad 3 De toekomst1 van de Ne derlandsche beschaving" RADIOPROGRAMMA De vloot van de Koninklijke Pakketvaart Niemand wordt veroordeeld omdat hij soldaat is" UDereldtiieuws DE PROFESSOR UIT 10 WA En de spion uit Dordrecht J*£romek DUITSCHE FQK- HENGSTiN Maandag 10 December 1945 IIV HET WEKELIJKSCH RADIO-KWARTIER van de regeering „Op de brug" heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, Vrijdagavond een belangwekkende rede gehouden over „De toekomst van de Ne- derlandsche beschaving." Hij heeft daarin interessante gedach ten ontwikkeld, die wij hier gaarne weergeven. Ook in cultureel opzicht bevinding wij ons volgens den Mi nister in een noodtoestand. Verschillen, op religieus en politiek terrein, kunnen belangrijk zijn. Bij allen nadruk, dien wij leg gen op onze uiteenloopende overtuigingen, mogen wij niet uit het oog verliezen, dat ook het Nederlanderschap meer is dan alleen maar een kwestie van den burgerlijken stand, die van- zelfspreekt en waarvoor men alleen in oorlogstijd warm loopt. Het is een ideaal en een over tuiging. Anders dreigt de winst van dezen oorlog verloren te gaan en daarmede de grondslag aan de toekogist van onze beschaving te worden onttrokken. Er is eeri tweede voor waard^ waaraan moet wor den voldaan, wil onze bescha ving een toekomst hebben. Dat is de gezondheid van het gezin, dat nog altijd de grond slag is, niet alleen van onze gansche maatschappij, maar ook van een krachtige en doelbewuste cultuur. Het is in de afgeloopen jaren helaas wel afdoende gebleken, dat ook de kunst en de weten schap 't niet kunnen stellen buiten die algemeene normen van trouw en nauwgezetheid, waarvan het gezonde gezin de kweekplaats is. Goed burger- lijk en artistiek of weten schappelijk, zijn volstrekt niet met elkander in strijd. De al te losse band, die thans vele gezinnen bijeen houdt of niet bijeen houdt, geeft aanleiding tót ernstige bezorgdheid. De school moet echter aanvul lend optreden en spr. zal met alle kracht streven naar de aangekon digde vernieuwing van het onder wijs. De vernieuwing behoort te beginnen bij de opleiding der leerkrachten zelf. Aan de oplei ding van leeraren-en onderwijzers zal dan ook de meeste aandacht moeten worden besteed. In de tweede plaats zal, naarmate men tracht ook reeds binnen het be staande kader tot een zekere ver nieuwing te geraken, blijken, dat elke school wordt tot een levend lichaam in plaats van een „inrich ting van onderwijs." Dan is er het derde milieu, waarin de jeugd zichzelve opvoedt, de jeugdvereenigingen. Voor de overheid kan hier alleen een taak zijn van coördinatie en bemidde ling. Er is in het verleden wel zeer veel aandacht besteed aan het bijbrengen van de noodise kennis, maar betrekkelijk weinig aan de eigenlijke opvoeding. De stimuleering van een echt Neder- landsche en gezonde opvoeding kan ook buiten schoolverband niet worden gemist. Wij zouden een geweldig eind verder zijn, wan neer de frissche en gezonde sfeer van den volksdans de benauwde en ongezonde van de moderne dancing kon vervangen. Het is nu niet bepaald een bewijs van den bloei onzer beschaving, dat men In een Drentsch of Noord-Hol- landsch dorp jazzt en swingt, juist zooals men het overal" in de wereld doet, zonder iets eigens en iets verheffends. Ook tusschen kunst en volk is een groote af stand gekomen, die moet over brugd worden. Het zal noodig zijn, dat ook hier de overheid op treedt, niet om voor kunst te zor gen, maar wel om te bevorderen, HILVERSUM I. 6.45 Ochtend gymnastiek; 2.01 Nieuws; 7.50 Och tendwijding; 8.01 Nieuws; 12.01 Zd. Amerikaansche muziek en zang; 12.30 -Nederland weer aan den slag; 12.35 Ensemble Jetty Canter; 13.01 Nieuws 13.20 Dansorkest Lex van Spall; 14.01 Relais wereldprogramma; 15.00 Kwartier voor de vrouw; 15.15 Caba ret; 15.30 Recital; 16.00 Bijbellezing'; 16.30 Recital; 16.45 Ons korteverhaal 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 .Ne derland helpt Indië"; 17.35 Harry de Groot's virbafoon sextet; 18.01 Ha waiian muziek; 18.15 Jane Bron; 18.30 Engelsche les; 19.01 Nieuws; 19.30 Gabriel Faure programma; 20.01 Ne derland herrijst; 20.15 Gramofoon muziek; 21.00 Vragenkwartiertje; 21.15 Gabriel Faure programma; 21.45 Het Sylvestre Trio; 22.15 Mensch en maatschappij; 22.30 Componist van de week: 23.01 Nieuws; 23.20 Avond- wijding^, HILVERSUM II. 18.01 Nieuws; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.50 Voor je slapen gaat19.01 Ensemble George Frank; 19.30 Voor de Nederl. strijdkrachten; 20.01 Kamermuziek; 20.40 De werkende vrouw; 20.55 Or gelconcert; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuws; 22.20 Dansmuziek. dat de kunst van allerlei soort on gehinderd tot het volk kan komen. In den komenden tijd zal Neder land ondanks financieele en ande re misère ook zijn uiterste best hebben te doen om in weten schappelijk opzicht bij te blijven. Dit alles zal gedragen moeten worden, zoo besloot de Minister, door het beste, dat ons menschen gegeven is, door den geest van nederigheid en gehoorzaamheid aan de taak, waarvoor God ons stelde. De directie van de Koninklijke Pakketvaartmaatschappij deelt mede, dat 49 van de grootste schepen der vroegere 135 sche pen tellende vloot der KPM zijn overgebleven, de meeste ver- eenigd in de Scheepspool, doch zonder te zijn teruggekeerd van Australië, Britsch Indië en in gebruik voor het transport van reliefg/ederen voor de Rapwi en het Roode Kruis. De Pakketvaart verwacht te ontvangen: 20 sche. pen gevorderd door de Neder- landsche regeering in de Vereen. Staten, 1 schip, de „IJmuiden", dat weer hersteld is en 36 sche pen, die gevorderd zijn of op het punt zijn van stapel te loopen van Hollandsche werven. De Pakketvaart hoopt in de toe komst den dienst uit te breiden tot Australië, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. De huidige toe stand in Ned". Indië, belemmert een goeden gang van zaken. De pakhuizen te Tandjong Priok zijn tot den nok gevuld met goederen die niet in het land gedistri bueerd kunnen worden, met het resultaat, dat het scheepvaart programma in de war gestuurd wordt. Op energieke wijze werden de herstellingswerkzaamheden~aan de door de Duitschers vernielde sluizen in de Maas ter hand genomen. Dat er flink aanpakt werd bleek wel uit het feit, dat reeds maanden geleden de eerste booten met steenkolen naar Rotterdam konden varen. Een kijkje op de werkzaamheden, die gestadig vorderen. (Anefo/Taconis P.) QE OPEENSTAPELING VAN BEWIJZEN der militaire voor- - bereidingen, die getroffen werden op hetzelfde oogenblik waarop verdragen werden gesloten of verzekeringen werden gegeven, was zoo overstelpend dat het geen wonder is dat de gezichten der twintig beklaagden in Neurenberg groote be zorgdheid verraden. De opgewektheid waarvan de beklaagden gedurende het proces hebben blijk gegeven heeft kennelijk plaats gemaakt voor het sombere inzicht dat tegen deze aan klacht nauwelijks een verdediging mogelijk is. De aantijgingen tegen de ver tegenwoordigers van het Duitsche militarisme hebben buiten de pro ceszaal eenige deining veroor zaakt. Zoo is de vraag opgewor pen of het verantwoord is gene raals en admiraals te oordeelen op grond van het werk dat zij als soldaat gedaan hebben. De Ameri kaansche aanklager heeft nu kort en bondig verklaard, dat niemand wordt veroordeeld als beroepssol daat en de vraag is slechts of er misdaden tegen de vrede of te- fen de menschheid zijn begaan oor politici, staatslieden of men schen in uniform onverschillig hun beroep." V/ERNIETIGEND waren de blik- ken, waarmede de Britsche assistent-president. G. D. Roberts, de mannen in de beklaagdenbank monsterde, toen hij, de documen ten een oogenblik vergetende, de Duitsche leiders in honende be woordingen geeselde wegens hun trouwbreuk jegens Nederland, In de conferentie van 23 Mei 1939 tusschen Hitler, Goering, I bevel voor de bezetting van Hol- Raeder, von Brauchitsch en Kei-land tot aan de Grebbe- en Maas- tel. werd reeds besloten, dat de linie, alsmede de Waddeneilan- luchtbases in Nederland en Bel-j den Van dit tijdstip af stond het ffië, In geval van een oorlog met vast, dat de neutraliteit van Ne- Polen, bliksemsnel moesten wor- derland zon geschonden worden, den. bezet tot aan de Zuiderzee. Een latere instructie van Kei met het doel de beveiliging van Duitschlands Westflank Ter ca mouflage van de bedoelingen zou een verklaring betreffende eer biediging van de neutraliteit wor den gegeven, hetgeen op 26 Aug. 1939 tegenover de Koningin ge schiedde. De trouweloosheid blijkt even eens uit wat geschiedde onmid dellijk na Hitiers verklaring van 6 October 1939, waarin hij den nadruk legde op de traditioneel® vriendschap tusschen Nederland en Duitschland. De door Hitier zelf ondertee- kende verklaring, waaronder ver der de namen van Keitel. Raeder en Goering staan, zegt, dat het doel van den aanval is. de bezet ting van de grootst mogelijke ge bieden in Nederland, Beigië en Noord-Frankrijk. Op 15 October 1939 volgt het bevel aan Keitel, Raeder, Goering en den generalen staf vaii het leger om voorberei dingen te treffen voor de uitvoe ring van een, te geven speciaal In België zal vanaf 1 Januari 1946 de vrije handel voor fietsban den worden Ingevoerd. De Universiteit te Keulen js weer geopend zoodat in de Britsche bezettingszöne nu alle universiteiten weer zijn begonnen. Het pro ces tegen de Japansche oorlogsmisdadigers zal in Januari a.s. vermoe delijk beginnen. De UNRRA heeft opnieuw een crediet van de Amerikaansche Senaat ontvangen, nu tot een bedrag van 1.350.000.000 dollar. Te Helsinki hebben de rechtscïre partijen voor het eerst sedert 1936 een groote meerderheid behaald. Te Yokohama is het proces begonnen tegen '300 Japansche oorlogs misdadigers. die zich meerendeels hebben schuldig gemaakt aan wreedheden in kampen van krijgsgevangenen. Voorgesteld wordt 't voorvaderlijk huis van Roosevelt te New-York Hyde Park te gebruiken als hoofdkwartier van de Vereenigde Volken. Veldmaarsch Mont gomery heeft verzoeken van Kramer en andere veroordeelden van Bel. sen en Auschwitz, om 't doodvonnis te herzièn, afgewezen. De K.N.A.C. heeft een adres tot de overheid gericht met het verzoek alle nog bestaande Duitsche verkeersbor den te laten weghalen. In Amsterdam staan momenteel nog' 11.000 arbeiders op de lijsten van de arbeidsreserve. De benzinepositie voor de maand Decem ber is betér dan werd verwacht, zoodat door de Rijksverkeersinspec tie nog aanvullende toewijzingen zullen worden verstrekt. In Den Haag is in oprich ting het "Nederlandsch Genootschap voor inter nationale zaken", be- oog'end de studie in ons land van internationale vraagstukken aan te moedigen en het bui tenland in te lichten nopens hetgeen hier te lande op internationaal gebied wordt voorg«e- staan. Het ligt in de bedoeling der regeering' om zoo spoedig moge lijk te komen tot een volledige coördinatie van alle instanties, werkzaam op het gebied van vermogensopspo ring. tel aan Goering verwerpt het oorspronkelijk plan pm de invasie bij speciale order te doen geschie den. Zij zal thans een onderdeel vormen van den algemeenen aan val. Men vraagt zich nog af, wat de houding der Nederlandsche troepen zal zijn en stelt huichel achtig vast, dat. waar geen weer stand zal worden geboden, de operatie het karakter van een vredelievende bezetting zal dra gen. Nogmaals wordt bepaald, dat Nederland van de Wadden-eilan den tot aan de Grebbe- en Maas- linine zal worden bezet. Op 8 Mei noteert Jodl alarmee- rend nieuws uit Nederland: in trekking van verloven, inunda ties. wegversperringen en andere mobilisatiemaatregelen Volgens inlichtingen van den spionnage- dienst vroegen de Engelschen toestemming tot binnenrukken, hetgeen de Nederlanders hadden geweigerd Dan komt er bericht binnen, dat de Fuehrer niet lan ger wil wachten. Goering wil echter minstens uitstel tot 10 Mei. Keitel dringt op spoedige actie aan. De Fuehrer, die buitenge woon geagiteerd is, stemt ten slotte toe In uitstel tot 10 Mei, hetgeen evenwel in strijd was met zijn intuïtie, naar hij zeide. Op 9 Mei besluit de Fuehrer, dat hij definitief op 10 Mei het bevel tot den aanval zal geven Neeen uur des avonds wordt het code woord Danzig" aan de bevel hebbers geseind Dit is het bevel om over zeven en een half uur, dus den volgenden ochtend te half vijf den inval te beginnen. Anton van der Steenhoven, ook wel bekend als Jacob van Berkel, Mijlweg 3 in Dordrecht, had bijna vier jaar in Duitsch land als spion doorgebracht. Door gebruik te maken van valsche papieren en verschillende ver mommingen slaagde hif erin de Gestapo, die hem dikwijls dicht op de hielen zat, steeds een stap je voor te blijven. Nadat hij een groote hoeveelheid waardevolle inlichtingen omtrent de nazi activiteit had verzameld, kreeg hij van H. M. de Koningin de opdracht een tournee* door Ame rika te maken om lezingen te houden. Toen hij nu voor de uni_ versiteit van Iowa een voor dracht hield maakte hij kennis met professor Elmer T. Petersen, deken van het College of Educa tion aldaar. En zoo ontstond een warme vriendschap. Het tooneel wordt nu vernlaatst naar Neder land. Zes eijt dertig bekende Amerikaansche professoren ko men naar Nederland. De krant publiceert de namen van de pro fessoren. Een daarvan klinkt v. d. Steenhoven bekend in de ooren en hij laat geen tijd verloren gaan om contact te zoeken met prof. Peterson in kasteel, Oud-Wasse naar. En zoo had iri de bureaux van den Amerikaanschen Voor lichtingsdienst in Den Haag het blijde vervolg plaats van een vriendschap, die zijn oorsprong had in heel wat onheilspellender dagen! yAN FRANSCHE ZIJDE is men weliswaar niet voor nemens, officieel eenige stap te ondernemen over de nieuwe conferentie van de Groote Drie welke te Moskou aanstaande is, maar men is daar toch, ook blijkens de persuitlatingen, die de publieke opinie weergeven, slecht te spreken over het feit, dat Frankrijk buiten de deur gehouden wordt. Engeland, dat graag ook met de Franschen goede vrienden wil blijven, heeft zich bereids gehaast, te verzekeren, dat het zich niet zal binden aan besluiten, die rechtsstreeks betrekking heb ben op Fransche belangen. De groote vrees der Franschen is, dat de Drie onder elkaar toch een en ander zullen bedisselen over de toekomst van het Duit sche bestuur. Hier spreekt het oude Fransche chauvinisme. Frankrijk is nog niet overtuigd dat zelfs na de totale nederlaag vanr Duitschland, het militaire monster in Germania toch niet weer den kop zal opsteken. Het vreest dit met name, als het Ruhrgebied en het Rijnland bij centraal Duitschland blijven. De andere groote mogendhe den zijn over het algemeen van meening, dat het voldoen de is, de Duitsche zware indus trie te vernietigen en andere beperkingen aan Duitschland op te leggen. Men acht in deze kringen een herstel van het centrale Duitsche bestuur wel gewettigd en noodig. Overi gens houden de Groote Drie •vast aan het oude standpunt, dat op grond van de overeen komst van Yalta dergelijke bij eenkomsten van de Drie ge oorloofd zijn. Dit is in Potsdam waar besprekingen van de Vijf, dus met Frankrijk en China zijn aanvaard, ook vast gesteld en men weet, dat het juist de meeningsverschïllen op dit punt geweest zijn, die de conferentie te Londen in dertijd deden mislukken. Er zal dus nog wel eenig gewrijf zijn in en om Moskou! Donderdag 14 December zal een colonel van het Military Gouvernment te Oldenburg, in de cavalerie-kazerne te Amersfoort aan minister Mansholt zeventien 1 fokhengsten van oorspronkelijk Duitsch eigendom overdragen, die ten behoeve van het herstel van den Nederlandschen fok- paardenstapel door de Engelschen in Duitschland voor Nederland zijn gevorderd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3