NIEUW te* Wlk HET WORDT ERNST OP JAVA SBSSÏÏftJÏÏ De verdeeling van Rusland volgens Duitsch plan DINSDAG It DECEMBfl* li4§ BUREAm GEESTELIJKE VERWARRING Verkeer in de Wieringer- meer Z. H. DEN PAUS Duitsch civiel bestuur DE GAULLE AAN HET WOORD Frankrijk heeft streng evenwicht noodig DE GROOTE ILLUSIE NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41a JAARGANG! NUMMER islêl ALKMAjM 1 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4718 DEN HELDEg Loodsgracht ê9 Telefoon Ï383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Dec. SPANJE MOET democratisch worden, is de strijdkreet van een nieuw comité, dat in ons goede land is opgericht. Wij we ten niet precies of Spanje inder daad het meest behoefte heeft aan democratie. Wij zijn bereid te ge- looven, dat in het algemeen de mocratie voor elk beschaafd land, dat onder normale omstandighe den leeft, de beste bestuursvorm is. Maar wij hebben zacht ge zegd wel eens den Indruk, dat piet iedereen onder democratie hetzelfde verstaat. En indien Ne- derlandsche mannen en vrouwen er zijn er bij van bijzondere gaven enmet voorliefde voor bijzondere dingen zich geroe pen gevoelen, het in bijzondere mate voor de democratie in Spanje op te nemen, dan kan en zal in ons vrije Nederland niemand hen dat beletten. Maar bij de wijze waarop en de motiveering daar toe past toch wel de gave des on derscheids. Deze schijnt ons bij de promotors en aanhangers van dit comité niet .aanwezig. Veeleer bli,jkt er in erge mate geestelijke verwarring. VRÏJE EN DIRECTE verkie zingen moeten er in Spanje gehouden worden, onder controle van de Vereenigde Volkeren. Het comité wil op deze V. V. een be roep doen. Het is eigenlijk een beetje vreemd. Waarom bemoeien wij 'ons daarmee? En waarom maken deze heeren zich zoo druk om de democratie in Spanje, ter wijl zij de democratie in andere landen, waarmede zij veel betere verbindingen hebben, bijv. Rus land, met rust laten. Het zou in derdaad voor Nederland, het land van Hugo de Groot, o.a., een schoon gebaar zijn maar meer dan ook niet Indien wij herstel van recht en vrijheid, o.a. in den vorm van ware democratie, in heel de wereld bepleitten. Maar waarom nu juist Spanje uitge zocht? Omdat dit land in de hui dige internationale politieke con junctuur een welkome buit is voor de heeren. die op democra tisch wild uit zijn? Maar dat zijn natuurlijk de overwegingen niet van deze heeren wier motief ge zegd wordt „gerechtigheid" te zijn WIE ZIJN DE PALADIJNEN voor het recht en de vrijheid in Spanje. Een merkwaardii sterk links-radicaal georiënteer gezelschap, overwegend bestaan- i de uit socialisten en communis ten. Het slaat ons met verbazing, dat wij in dit ensemble, dat dooi de Communistische Partij, de Waarheid, de E.V.C. en da Dage- raadvrijdenkers sterk gekleurd is, katholieken als drs Schuijt van „Christofoor" en van Duinkerken aantreffen. Het gezelschap met dit doel schijnt ons compro mittant, omdat de politieke ont wikkeling in Spanje niet gezien kan worden zonder de jongste geschiedenis in dat land. En dit is in het kort deze., dat de op stand van Franco, die een sterk katholieken inslag had, niet de gerechtigheid, maar het commu nisme in Spanje heeft verslagen. Nu de politieke realiteit in Euro pa zoodanig is, dat het commu nisme té paard zit, waagt het op nieuw zijn sprong ook in de rich ting van het Iberische schier eiland De „republikeinsche" re- geering van Spanje is uit Mexico naar Frankrijk overgeplaatst. De heer Caballero, eere-godlooze van den Sovjet-staat, speelt bij en rondom deze ensceneering zijn rol. Het is waarlijk hoog tijd, dat wij ojis haasten, deze radicale, communistische agitatie voor het haffel van de gerechtigheid in Spanje te steunen! VOOR ONS ligt het hartver scheurend schrijven, dat de gezamenlijke bisschoppen van Spanje iri 1931 aan de wereld hebben gericht Eén aanklacht over moord en roof. en geweld pleging, onrecht en vervolging onder communistische leiding in Spanje Dat was tem tijde van de tweede Spaansche republiek. INDONESISCHE STRIJDKRACHTEN die hoe langer hoe agressie- ver worden, hebben in Batavia R.A.F. barakken op Kramat aan gevallen met geweren, machinegeweren en granaten. Ze hebben zonder succes 'geprobeerd de barakken met behulp van fakkels in brand te steken. In de omgeving der stad wordt zoo nu en dan geschoten. Sche pen van de Koninklijke Marine hebben Indonesische stellingen ten Oosten van Semarang op Midden-Java beschoten. Op Djetak. ten Noorden van Ambarawa werden aanzienlijke concentraties van Indonesiërs ge meld. Een Mosquito werd bij een verkenningsvlucht neergeschoten en de bemanning gedood. Ook wordt uit de meest betrouwbare bron vernomen, dat een Engelsch convooi met relief-goederen voor Bandoeng zich thans in moeilijk heden bevindt in de nabijheid van Soekaboemi. Engelsche aanvallen uit de lucht. De Engelsche radio te Batavia meldt, dat de R.A.F. een groote raid uitvoerde tegen militaire in stallaties van de Indonesische na tionalisten. Voor 'de raid werden biljetten neergeworpen, die de bevolking voor de dreigende aan vallen waarschuwden. Vervolgens vernielden Britsche vliegtuigen omliggende dorpen. Na een luchtaanval van een uur Is Tjibadak met den grond gelijk gemaakt. Van te voren had een escader jagers pamfletten uitge worpen om de burgerbevolking te waarschuwer!. Republikeinsche verlangt rust. .regeering" De afdeeling Djokjakarta van het centrale nationale comité heeft op 8 December vergaderd en de kwestie besproken of de centrale republikeinsche „regeering" en het hoofdbestuur van het centrale nationale comité uit Batavia die nen te vertrekken. „Het bestuur van het nationale comité van Djokjakarta dringt aan op onmiddellijke verplaatsing der centrale regeering en van het be stuur van het centrale nationale comité naar een plaats in Midden- Java, teneinde rustiger te kun nen werken." De operaties der Britten. De Britsche legergeleidetroep, die ten Zuiden van Bandoeng slag heeft moeten leveren, trekt thans langzaam in de richting van de stad onder voortdurende dekking in de lucht door Mosquito's en Thunderboltsv 'n Colonne heeft de stad verlaten om de geleidetroep te hulp te komen. Dijkgraaf en Heemraden van het heemraadschap de Wieringer- meer maken békend, dat, zoodra de dooi invalt, alle verkeer van rij- en motorvoeruigen over alle wegen in de Wieringermeer ver boden Is Radio Vaticaan heeft een pau selijken brief aan de Beiersche bisschoppen aangehaald, .waarin de Paus schrijft: „De harde pe riode van onderdrukking is voor bij en er is nu hoop voor een krachtiger religieus leven in Beieren. Terwijl wij de vasthou dendheid en den moed van het Beiersche volk bewonderen, kun nen wij ons niet onthouden van de herhaling, dat het niet goed, noch in overeenstemming met de christelijke leer is. om een geheel volk schuldig te achten voor da den. welke door een deel ervan werden begaan" De Paus beloofde in den brief, dat hij ondanks te voorziene moeilijkheden, al zijn invloed bij de Britsche en An^rikaansche regeeringen zou aanwenden, om het lot van de Duitsche krijgsge vangenen te verzacl\en, in het bijzonder om hen in de gelegen heid te stellen met hun familie in contact te komen,. |JE PLAATSVERVANGENDE Amerikaansche openbare aan klager Sidney Alderman heeft, bij het begin van de vierde week van het proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers te Neurenberg, documenten ter tafel gebracht, welke de Duitsche plannen bevatten v</or den aanval op en de bezetting van Sovjet-Rusland. Op een 2 Februari 1941 door Hitler met zijn opperbevelhebbers gehouden conferentie onthulde Keitel de sterkte van de legers, welke voor den aanval op Rusland gereed werden gehouden. Volgens Keitel waren de Sovjets superieur in aantal, doch de Duitschers in kwaliteit. Verder deelde Keitel op ge noemde conferentie mede, dat het aanvalsplan tegen Gibraltar niet langer uitvoerbaar was, daar het grootste gedeelte van de artillerie naar het Oosten was gezonden. In een Duitsche militair document Nederlandsche geïnterneerden arriveeren te Melbourne op de „Oranjefontein". Een groep Nederlandsche kinderen op het dek van de „Oranjefontein" na aankomst te Melbourne. Zij waren met hun moeders en in sommige gevallen met hun vaders geïnterneerd in Japansche gevangenkampen en zullen eenigen tijd in Australië vertoeven, om te bekomen van de in deze kampen doorstane ellende. Nu moet. volgens de promotors van de Nederlandsche Vrij- Spanje-Actie. de derde komen. In naam van de gerechtigheid, die men onder de tweede Spaansche republiek wél heeft leeren ken nen En hoewel wij aan de goede trouw van verschillende deelne mers en sympathiseerenden niet willen twijfelen, is het, gezien de samenstelling van de pommissle en den aard der propagandisten, aan geen twijfel onderhevig, wel ken kant het zal uitgaan Men kan van; Franco veel kwaa£ zeg- gedateerd 5 Februari 1941, ruim wier maanden voor den aanval op Rusland, wordt gezegd, dat de mobilisatie tegen Sovjet-Rusland zoo lang mogelijk gecamoufleerd moest worden, en, wanneer dit niet langer mogelijk zou zijn, zou moeten worden voorgesteld als een misleidende afleiding van de voorbereidingen voor een invasie in Engeland. Volgens de thans onthulde Duitsche plannen zou de Sovjet- Unie na de verovering, in aparte staten worden verdeeld. President Lawrence heeft medegedeeeld. dat aan elk der verdedigers na het beëindi gen van de bewijsvoering slechts een spreekbeurt zal worden toegestaan. Ernst Kaltenbrunner die gerui- men tijd ziek geweest Is, heeft zijn plaats bij de beschuldigden ingenomen. Deze vroegere Gesta- po-leider, een man met een bleek, wreed uiterlijk, heeft een vraag van den president of hij schuld bekende, met een woord beant woord: Unschuldig. Dit zal voor- loopig het laatste woord uit de beklaagdenbank zijn, want de president deelde ook mede dat de beschuldigden nog slechts een maal zullen mogen spreken, na melijk aan het einde van het proces. Naar de Amerikaansche nieuws dienst uit Duitschland meldt, zul len de Amerikaansche bezettings- (Anefo P.) autoriteiten op 1 Januari het ge- heele civiele bestuur in de Ameri kaansche bezettingszone aan de Duitschers overdragen, met inbe grip van de hoogste posten in de provincies. De Amerikaansche autoriteiten zullen in hoogste in stantie het bestuur in handen houden, maar de Duitsche pro vinciale regeeringen zullen slechts bevelen met algemeenen inhoud ontvangen en zij moeten deze met hun eigen civiele apparaat tigheid te maken? Wij willen nog uitvoeren De overdracht zal een nader zien, op welke wijze zich j aanzienlijke beperking van het de geestelijke verwarring van de Amerikaansche personeel. dat bloem van Neerland's intellect in i thans in de Amerikaansche zone deze zaak heeft meeste.- gemaakt.1 gebruikt wordt, beteekenen. gen. maar feit is, dat hij ertoe medegewerkt heeft, den opzet van Lenin, om Spanje te bolsje- wiseeren, te dwarsboomen. Wij kunnen ons voorstellen, dat som migen van meening zijn, dat hij daarvoor thans, nu de wind an ders waait, moet boeten. Maar wat heeft dat ter wereld met de mocratie. laat staan met gerech- Maandagavond heeft generaal de Gaulle voor de Fransche radio het woord gevoerd. Hij zeide. dat Frankrijk in 145 jaar tijds tot ze ven maal toe is overvüllen. Vier maal is Parijs door een vijand bezet geweest Thans is het onze plicht de door de nederlaag van den vijand herwonnen nationale onafhankelijkheid te bewaren. Da positie van Frankrijk, juist tus- schen de beide zeer groote mo gendheden van deze wereld, nood zaakt ons een streng evenwicht te bewaren. Voor zoover zulks van ons afhangt, koesteren wij vriendschap naar het Oosten en het Westen. Vervolgens besprak de Gaulle de internationale poli tieke vraagstukken en het herstel van Frankrijk vooral wat betreft de spoorwegen, de havens en da productie der kolenmijnen. De Prinsesjes hebben uit Ier land ieder een lammetje gekre gen, dat als aardig speelkame raadje bij de kleintjes zeer wel kom zal zijn. MINISTER SCHERMERHORN heeft voor de Vrijzinnig Chris telijke Studenten gesproken, nadat te voren nomen est omen! de Fransche film „De Groote Illusie" vertoond was. De minister-president was 'n beetje somber gestemd op het stramien van zijn vroe gere stelling, dat velen het zich in de gijzelaarskampen -zoo anders hadden voorgesteld en veler illusies nu reeds ver vlogen zijn. Het is in zeker op zicht waar en er zijn verschil lende oorzaken voor. Feit is, dat, zooals Schermerhorn zei, „de strijd tegen ongekende bu reaucratie vruchteloos lijkt," dat „Truman, Attlee en Molo- tof" waarom niet Stalin? over de menschheid beslissen, beteekent „een lek in onze de mocratische begrippen". Wij zouden zeggen: veeleer een lek in de democratische begrippen van de Groote Drie! De Minis ter pleitte voor gerechtigheid, ook tegenover Duitschland, „dat weer een plaats moet krij gen in dit geheel van volke ren". De export van voedings middelen naar Duitschland zal volgend jaar weer beginnen. Een illusie voor de wraakgieri- gen! Zijn pleidooi voor gerech tigheid ten opzichte van de po litieke delinquenten moge geen illusie zijn: „wij zullen dit probleem niet eerder tot op lossing kunnen brengen, dan nadat de wraakzucht eenïger- mate bekoeld is". Wat het Overheidsgezag betreft, is „de innerlijke gehoorzaamheid" der onderdanen een illusie. De Minister noemde het gebrek zeer nijpend en constateerde in ons land een groote mate van apathie. Deze onverschil ligheid kan slechts, meenen wij, weggewerkt worden door sterker principieel besef. Moge Schermerhorn's wensch, dat daartoe „Gods geest moge wer ken in de harten van ons volk", geen Illusie, maar wer kelijkheid zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1