CANADA EN NEDERLAND bij elkaar in het krijt WED. J. OTTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSlad eti Om bek HERVATTING van door Duitsche maat regelen gesloten bedrijven Provinciaal Water leidingbedrijf Nieuwe burgemeester van Heemskerk het gerenommeerde AMSTEL BIER en Otter's limonades! GEEN VIJANDIGE GEZINDHEID JEGENS NEDERLAND In de buitengewesten De uitreiking van de Nobelprijzen^. Generaal-majoor van Voorst tot Voorst Een vriendendienst Toepassing van de doodstraf Veldloop in Overveen Van Vliet en Derksen in Parijs Voor het meerendeel vereffening met gesloten beurzen Dinsdag 11 December 1945 De Kamer van Koophandel voor Noordholland, kantoor Alkmaar maakt bekend, dat personen., wier bedrijf tengevolge van Duitsche maatregelen is gesloten (bijv. evacué's, joden, weggevoerde krijgsgevangenen enz.) en die dit bedrijf nu of later wenschen te hervatten, voor 23 Januari 1946 een daartoe strekkend verzoek bij de Kamer moeten indienen, on der opgave van den aard van het bedrijf, van het perceel, waar in het bedrijf vroeger was geves tigd en van het perceel, waarop de huidige aanvraag betrekking heeft Indien dit een ander per ceel is dan het oorspronkelijke, 'Hint opgegeven te worden, waar om niet van het oorspronkelijke perceel gebruik zal worden ge maakt Speciale aanvraagformu lieren zijn bij de Kamer verkrijg baar. Ook personen, die thans een bedrijf uitoefenen in een per ceel, dat door een anderen ondernemer in verband met eerderbedoelde maatregelen is verlaten, moeten binnen den gestelden termijn een soortgelijk verzoek indienen voor de voortzetting van dit bedrijf Bovenstaande goedkeuringen moeten worden aangevraagd op grond van het Besluit Reëvacua- tie-vestiging Kleinbedrijf 1945 (St.bl. F 257. uitg. 22 Nov 1945). Verzuim kan voor betrokkenen zeer ernstige gevolgen hebben met betrekking tot hun bedrijfs uitoefening Eerst thans, nu de Duitsche verbodsbepalingen voor het ver strekken van economische gege vens niet meer van kracht zijn, is het jaarverslag over 1940 van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland versche nen. De bijzondere omstandighe den, waarin ons land varkce'rt, misten ook op het P.W N hun in vloed niet. Naast de gewone bedrijfskos ten konden, rente en afschrijving worden opgebracht, terwijl een bedrag van f 66.161.86 werd be steed aan extra afschrijvingen op verschillende activa De Pen sioenreserve werd gedoteerd met een bedrag van f 20.000. Van het daarna nog beschikbare bedrag werd f50.000 op de reserve voor bijzondere a fvnriivingen ge bracht en het restant, zijnde f 233.253.54 toegevoegd aan de daarmede op f 2.294.816,46 ge brachte Exploitatie-reserve. Met ingang van 16 December 1945 is benoemd tot burgemees ter der gemeente Heemskerk de heer H Nielen - ALKMAAR GROOTE PARTIJ TEXTIEL- GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN Onsociale practijken Een ergerlijk voorbeeld van onsociaal handelen is dezer da gen weer aan het daglicht getre_ den, toen de politie een inval deed bij den manufaeturier M. aan het Payglop. Wanneer het publiek, blij in het bezit te zijn van textielver gunningen, zich bij den manu faeturier vervoegde, teneinde de vergunningen gehonoreerd te krijgen, werd het teleurgesteld weggezonden. Er was niets, en waar niets is, verliest de keizer zijn recht. Naar aanleiding van bij de po litie ingekomen klachten, heeft zij tenslotte ingegrepen. Een zeer groote partij textielgoederen, voornamelijk wollen ondergoede ren van zeer goede kwaliteit, werden in beslag genomen. Over meerdere adressen had M. zijn grooten voorraad ver deeld en zoo konden nog enkele opslagplaatsen van hun kostba ren inhoud worden ontdaan. Deze voorraden waren door M. niet opgegeven aan het Rijks bureau. Dat kon trouwens niet, want, in plaats „zich gelukkig te prijzen, zijn r"êntéle van het allernoodzakelijkste te kunnen voorzien, verdween alles in den zwarten handeL Begrijpelijk was dit voor M. een zeer lucratieve onderneming. Hij zag zelfs kans voor het zwarte geld een prachtige luxe auto te koopen, die hij voorzich tigheidshalve had ondergebracht in een garage onder de gemeente Hem, waar het voertuig rente loos stond. Ook deze auto werd in beslag genomen en zal thans een be stemming krijgen, waar zij brood noodig is. Tegen den manufaeturier werd proces-verbaal opgemaakt, ter_ wijl tevens het Rijksbureau zeer strenge strafmaatregelen zal treffen. Vraagt NU: Beleefd aanbevelend, Hoofdagentschap der Amstel Brouwerij - Telef. 2023 AUTOBOTSING OP DEN KENNEMERSTRAATWEG De eerste sneeuw de oorzaak. Op den Kennemerstraatweg had Zaterdagmiddag een aanrij ding plaats, die, gezien de om standigheden, wonderwel is af- geioopen. Een militaire vrachtauto, ko mende uit de richting Heiloo, wilde een andere auto passeeren. Plotseling doemde er een tegen ligger op, waardoor de militaire auto onverwachts moest remmen. De gladheid van den weg ver hinderde zulks echter, waardoor de auto doorgleed en botsing met den tegenligger onvermijdelijk was. Na de aanrijding gleed de militaire auto nog verder door en kwam eerst vijftien meter verder tegen een langs den weg staanden boom tot stilstand. De bestuurder van den militai ren wagen bekwam eert diepen snijwond aan het voorhoofd. Ver. der hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. De beide voer tuigen weiden noga] toegetakeld en moesten worden weggesleept. SOCIALE ZORG VOOR OUD-B.S.'ERS. Nu de B.S. ontbonden is, is er allerwege behoefte ontstaan aan een instelling, die voor de belan. gen van de oud-B.E.'ers opkomt. Het hoofdkwartier van Z.K.H. Prins Bernhard heeft daartoe in. gesteld Sectie IX, het z.g. Afwik kelingsbureau der B.S. Deze sectie heeft ten doel om de oud-B.S.'ers in het normale leven terug te brengen en op te komen voor hun sociale belangen Om te worden geholpen moet iedere oud-B.S.'er echter een z.g. enquêteboekje hebben ingevuld. Indien dit verzuimd is, kunnen zij niet worden geholpen. Daar het onmogelijk is om iederen oud-B.S.'er uit Alkmaar te bereiken, worden zij verzocht een briefje te zenden aan Ken nemerstraatweg 103, alhier, waarin vermeld wordt of zij al dan niet een enquêteboekje heb ben ingevuld en ingezonden. ALKMAARSCH DRANKWEER COMITé Op Woensdag 12 December a.s. 's avonds om 8 uur, organiseert het Alkmaarsche Drankweer Comité zijn eersten cursusavond in het gebouw van den Alkmaar, schen Bestuurdersbond,Konings weg 2. De heer P. C. Faber uit A'dam (oud-directeur van een rijksop voedingsgesticht) zal spreken over het onderwerp: „Het afwij kende kind". DP toegangsprijs is zoo laag mogelijk gehouden. BRANDSTOF TEVEEL? Binnenbrandjes gebluscht Zaterdag en Zondag werd de brandweer gealarmeerd voor een tweetal uitgebroken binnen brandjes. In beide gevallen be trof het 't in brand geraken van houten opstanden of schoorsteen mantels, doordat tengevolge van de plotseling opgekomen koude de kachel te hard was opge stookt. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN.... Na sluitingsuur van een café aan de Boterstraat ontstond er nogal eenig rumoer, doordat een tweetal bezoekers wat al te diep in het glaasje hadden gekeken. Tengevolge van handtastelijk, heden sneuvelden twee ruiten van een pakhuis in de omgeving. De -politie onderzoekt thans de zaak. HINDERWET Bij besluit van heden is de be. slissmg op het verzoek van de N.V. Bergeroord te Bergen N.H. om vergunning tot het oprichten van een houtbewerkingsinrich ting aan het Zeglis verdaagd. RIJWIELDIEVEN WORDEN BRUTAAL Dienstrijwiel van inspecteur gestolen Onze stad schijnt wel een mag. netische kracht uit te oefenen op lieden, die er op uit zijn zich andermans rijwiel wederrechte lijk toe te eigenen. Er gaat al thans geen week voorbij, of ge dupeerden melden zich bij de politie, met de mededeeling, dat hun onontbeerlijk vervoermiddel spoorloos verdwenen is. Zoo werden jl. Zaterdag en Zondag ook weer drie fietsen, w.o. twee transportrijwielen, ontvreemd. Steeds brutaler treedt 't edele gilde der zwijntjesjagers op. Zon dagavond brachten zij zelfs een bezoek in het hol van den leeuw, waardoor de inspecteur van poli. tie B. het voortaan zonder zijn dienstrijwiel zal moeten doen. Het moet ons van het hart, dat heel vaak gereede aanleiding tot diefstal wordt gegeven. Velen plaatsen hun rijwiel onbeheerd voor winkelpanden en woonhui zen, zelfs zonder behoorlijk af te sluiten. De politie treedt in den laatsten tijd echter streng op tegen deze verregaande non chalance en dezer dagen heeft zij een tweetal onbeheerd staande fietsen meegenomen naar het bureau. Toen eenigen tijd later de onthutste „bestolenen" zich vervoegden bij de politie, om aangifte te doen, konden zij hun eigendom weer in ontvangst ne men, doch niet dan nadat proces, verbaal was opgemaakt, wants't onbeheerd plaatsten van rijwielen is een strafbaar feit. ONGEPASTE GRAP Een 20-jarige jongeman, die, ondanks zijn leeftijd, de kinder schoenen nog niet ontwassen bleek te zijn, wierp Zondagmid dag in de Langestraat een voet zoeker in een groepje van vier meisjes. De ongepaste „grap" leverde hem een proces-verbaal op. VERBODEN KUNST De liefhebbers van de dans kunst maakten gisteren een ver- geefschen tocht naar Het Gulden Vlies. Het danspaar Mascha- Antony Raedt was het niet ver gund zijn kunst te presenteeren, daar de uitvoering op 't laatste moment door den burgemeester werd'afgelast? De reden zal moeten worden gezocht in het feit, dat genoemd danspaar deel uitmaakte van de balletgroep „Yvonne Georgi", welk ensemble in zijn geheel is geschorst voor den tijd van één jaar. FEESTELIJKE BESPELING VAN GERESTAUREERD ORGEL in de St. Jozefkerk Zondag a.s., des middags om 3 uur, zal de feestelijke bespeling van het gerestaureerde orgel in de St. Jozefkerk plaats vinden, door den Haarlemschen organist der St. Jozefkerk, den heer Alb. de Klerk. Het zangkoor „Soli Deo Gloria" zal deze gebeurtenis luister bijzetten. SINT MAARTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje, d.v. M. Hiemstra en A. Snijder; Margriet, d. v. O. Koe dijk en C Rus; Klaas, z. "v. Jacob Gootjes en K. A. Glas; Yvonne Astrid d. v. J. Tuijn en W. T. Kaan.Cor nells, z. v. Ar ie Wit en I T. Govers; Ina, d. v. C. Schut en A. de Maijer. Gehuwd: J.n H. Hagenaar, 24 jaar broodbakker te Harenkarspel en Rei- noutje Koning, 22 jaar LANGEDIJK KATH. SPOFTBEWEGING ACTIEF Op initiatief van de plaatselijke r.k. gymnastiekvereniging had Zondag jl. een bijeenkomst plaats, waarbij alle katholieke sportvereenigingen van de deke. naten Alkmaar, Schagen, Den Helder en Wervershoof uitgenoo- digd waren, om te komen tot de heroprichting van den Bond van Kath. Sportvereenigingen. Het voorloopig bestuur werd samengesteld ais volgt: Jb. Bruijn Dz., voorzitter; J. Blok, •Ursem; L. Kamp (Heerhugo- waard en mej. J. Kramer, Lange- dijk. Tot technisch leider werd benoemd de heer J. Kuilboer uit deze gemeente. ITet doel van dezen bond is, te komen tot voor hun taak bere kende katholieke leiders van r.k. sportvereenigingen. SCHAGEN DE GETUIGEN VAN JEHOVA Naar, men ons mededeelde zul len dé ..Getuigen van Jehova" op 17, 18 en 19 December a.s. in Schagen propaganda-demonstra- ties geven. Deze propaganda zal bestaan uit tochten met span doeken en borden door de plaats, terwijl op Woensdag 19 Decem ber in de zaal van het „Noord- Hollandsch Koffiehuis" een bij eenkomst zal worden gehouden. De gemeente heeft inmiddels toestemming voor een en ander gegeven en de heer Schenk heeft zijn zaal zonder meer aan deze menschen verhuurd. De ervarin gen in andere plaatsen met deze „getuigen" opgedaan, welke een aanfluiting vormen van iedere christelijke overtuiging, geven evenwel aanleiding om met klem tegen deze toestemming te pro testeeren. Waarom moeten hier de gevoelens van alle christelijke en speciaal van de katholieke in woners op de grofste wijze wor den gekrenkt, terwijl men elders, wij denken aan- Nijmegen, deze valsche profeten op tactische wijze dP gelegenheid ontzegt? Laat de overheid van Schagen bewijzen, dat zij haar taak, orde en rust te bewaren, kent en deze propaganda verbieden. Dickson Brown publiceert in de Daily Herald een artikel, waarin hij uitaenzet, dat. in sommige bui tengewesten, met name Celebes, Halmaheira, de Molukken en Am- bon. de inheemsche bevolking den Nederlanders niet vijandig ge zind is. De toestand is daar „be trekkelijk rustig". Brown verklaart, dat er op deze eilanden wel haat jegens de Ja panners bestaat, echter geen al gemeen verlangen naar onafhan kelijkheid. De Nederlanders al daar betreuren het, dat zij niet mogen deelnemen aan de onder drukking van den Indonesischen opstand op Java. In het Nobelinstituut te Oslo heeft de uitreiking plaats gevon den van de Nobelprijzen voor den vrede. De plechtigheid werd geopend met een toespraak van den voorzitter van het Nobelcomi- té van het Noorsche parlement, Gunnar Jahn, die een overzicht gaf van de verdiensten van de twee prijswinnaars, het comité van het Internationale Roode Kruis en Cordell Huil. aan wie respectievelijk de prijzen voor 1944 en voor 1945 zijn toegewezen. Van het Internationale Roode Kruis zeide hij, dat het door zijn werkzaamheid gedurende den oor log de beginselen van de solidari teit van net menschdom, van de gelijkheid van levensbelangen van de verschillende volkeren en van de noodzakelijkheid van waarlijk onderling begrip heeft hoog ge houden. Van Cordell Huil zeide Jahn. dat zijn eerste pogingen gericht waren op het vestigen van vrede en vertrouwen óp het ge bied van de internationale harf- delspolitiek. Aan het einde van den laatsten oorlog voerde hij de leiding van het werk voor de or ganisatie van een internationaal handelscongres. Bij Koninklijk besluit is ter zake van langdurigen dienst eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend aan generaal- majoor H. F. M. Baron v. Voorst tot Voorst van den Generalen Staf, met dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem in moeilijke omstan digheden aan den Jande bewezen. Herbert H. Lehman, directeur. feneraal van de Unrra, kondigde iondagavond aan, dat Tsjecho- Slowakije 2000 ton suiker aan de Uurra heeft toegezegd. Dit is een zeer welkome bijdrage, aange zien de wereldsuikerpositie krap is. Voor den oorlog was Tsjecho- Slowakije een der grootste ex porteurs ter wereld van biet suiker. In een vergadering van advo caten bij het Gerechtshof te Amsterdam werd stemming ge houden over de toepassing van de doodstraf, zooals die in de ge dachte van de heeren van de balie leeft. 't Resultaat was, dat de groote meerderheid tegen de onbeperkte wederinvoering van de doodstraf was, terwijl een geringe meer derheid tegen de tijdelijke toe passing was van de doodstraf voor misdrijven gedurende de bezetting gepleegd. Ten slotte sprak een groote meerderheid zich uit voor sanctie van de Staten-Generaal op de invoering van de doodstraf. In de fraaie omgeving van het Brouwerskolkje hield de H.A.V. (Haarlem) ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een nationalen veld loop, waaraan 180 athleten deelna men. Het parcours van ruim 3V2 km liep langs een weg bij den waterto ren over 4 duinen, w.o. de Blinkert; langs boschpaden naar "Kraantje lek" en ten slotte via een vrij klim- menden weg naar het Brouwers- kolkje. De strijd in de A-klasse was vrij eentonig' en leverde een succes op voor den Leeuwardenaar A. Wal stra. Deze nam terstond de leiding, welke hij na 200 M, korten tijd aan Weenmk moest afstaan. Daarna kwam Walstra weer aan den kop en won met een verschil van 16 secon den. Op de Parijsehe Winterbaan waren Zondag diverse grootheden uit de internationale sprinterswereld ver zameld, zooals de Fransche; Belgi sche en Deensche kampioen, resp. Gerardin, Scherens en Falk Hansen en de Nederlanders Arie van Vliet en Derksen. Er werd een sprintwed strijd gereden* Frankrijkbuitenlan ders over 16 manches a deux en een wedstrijd tegen het horloge over 500 M. met vliegende start. De Ne derlanders wisten al hun series te winnen, behalve van Gerardin waar van zoowel van Vliet als Derksen verloren. Zoowel Frankrijk als de buitenlanders behaalden 24 punten. In den wedstrijd tegen het horloge werd v. Vliet derde achter Gerardin en Senfftleben en Derksen bezette de vijfde plaats. In het algemeen klassement bezette Van Vliet de Se plaats met 8 pnt. en Derksen werd 4e met 10 punten. De algemeene uitslag luidde: Frankrijk 47 pnt.; buitenlanders 37 p. HET CANADEESCHE LEGER verlaat Nederland en de rekening wordt nu opgemaakt, die onze regeering in Ottawa zal aanbieden voor het verblijf van het Canadeesche leger op ons grondgebied, in afwachting van de repatrieering. De kosten voor huisvesting, werkzaamheden ten bate van het Canadeesche leger en andere dienstverrichtingen beloopen vele millioenen dollar. Voor huisvesting alleen moet een bedrag van 400.000 dollar per maand worden be taald. Vóór 8 November geschiedden de meeste betalingen op basis van wederzijdsche hulpverleening, na dezen datum betalen beide (partijen alles contant. Ook Groot Brittannië regelt zijn betalingen aan de Europeesche bevrijde landen volgens een soortgelijk schema. Zoo betaalt Engeland een belangrijk bedrag aan België voor het ge bruik van de haven van Antwerpen. Daar Nederland onlangs groote voorraden legeruitrusting, vacht wagens en stukgoederen van de Canadeesche regeering heeft gekocht, is het waarschijnlijk, dat de koopsom hiervan voor een deel verre- rekend Zal worden met de schuld van het Can. leger aan Nederland. Canada heeft reeds aanzienlijke credieten aan Nederland verstrekt en onlangs werd in Ottawa bekend gemaakt, dat deze verhoogd zullen worden tot een bedrag van meer dan 100 millioen dollar ten bate van Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2