Nu de dorpen droogkomen Stad van speelgoed en misdaad Nieuw Noordhollandsch Dogblod De hoeveelheid zeevisch TIENDUIZENDEN INDIE-GANGERS THUIS VERWACHT RADIOPROGRAMMA per bon Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" Amerikoansehe leening aan België? Radio-Moskou beschuldigt1 De toestand van Patton DE JAARBEURS WORDT GROOTSCH Deelneming uit het buitenland Vrijwillig verbannen!.v Van hart tot hart Britsche troepen uit Indo-China kroniek Dinsdag 11 December 1945 DE DROOGMAKING van de Wieringermeer nadert thans zijn voltooiing. Met man en macht is hieraan gewerkt. Reeds werd vorige week een peil van 4 M. N.A.P. bereikt, zoodat nog slechte minder dan 1 M water behoeft te worden uitgeslagen. Naar het zich laat aanzien, zal de Wieringermeer dan ook overeenkomstig de maan den geleden gestelde raming, binnen 14 dagen den stand van 5 M. N.A.P. bereiken, waarmede de droogmaking 1945 nog vóór Kerstmis een feit zal zijn geworden. Alsdan zullen de naar schatting 700 mil- lioen kubieke 'meters water uit den polder gepompt zijn en 20.000 H.A. vruchtbare grond opnieuw voor ons land zijn herwonnen. Met het droogkomen blijkt echter eerst reclrt duidelijk de enorme om vang van de ramp, die dezen polder en daarmede ons land heeft getroffen. Gedurende de beide afgeloopen we ken zijn de dorpen Slootdorp (het oudste Wieringermeerdorp) en Mid- denmeer ('t handelscentrumdroog. gekomen, terwijl dezer dagen Wie- ringerwerf (het officieele centrum) zal droogvallen. Op een tocht naar deze drie dorpen nebben wij wel zeer treurige erva ringen opgedaan. Het alleraardigste Slootdorp, mef zijn reeds zoo mooi gevulde opgaande beplanting, is niet meer. Van de 150 woningen die het dorp telde, alle binnen de laatste 15 jaar gebouwd, is er niet één meer bewoonbaar.In totaal zullen hoogstens 15 perceelen voor herstel in aanmerking komen; de rest is een groote ruïne. De ker ken zijn gehavend, de scholen ver nield, evenals alle zakenpanden. In Middenmeer is het beeld niet veel beter. Hier zullen misschien 10 pet. van de ruim 200 woningen kun nen worden hersteld. De Herv. kerk zal na veel moeite gerestaureerd kunnen worden. De scholen zijn ook mer verdwenen, evenals ruim 180 woningen, zakenpanden; kantoren e.d. Het bekende Hotel Smit met de groote Beurszaal is ernstig bescha digd. De Industrieweg met zijn groote graanpakhuizen vertoont nog slechts kapschuren op wankele pilaren. Het eens zoo bloeiende handelscentrum van den polder is totaal verwoest. Den ergsten toestand troffen we evenwel aan in Wieringerwerf. Hier staat geen enkel huis1 meer overeind van de meer dan 100 nieuwe wonin gen. die hier, ruim gebouwd, het landelijke officieele centrum vorm den. Slechts het Domeinkantoor en de drie kerktorens hebben zich kunnen handhaven. De kerken zoowel als de drie scholen en het noodziekenhuis, het Raadhuis zoowel als het Postkan toor, alles is één groote uitgestrekte verlaten puinhoop. Alles is hier als een kaartenhuis ineengestort en ligt alsof er een zware wals overheen is gegaan. Een dikke laag drabbig slijk bedekt alles. Hier is geen tweede voorbeeld van. De zwaarste beschie ting zou niet zulk een beeld van ver woesting kunnen achterlaten, als de millioenen kubieke meters water hier hebben gewrocht. Wat de boerderijen en boerenwo ningen betreft, liet zich dit langs de randen in het Noordwestelijk gedeel te aanvankelijk niet ongunstig aan zien. Er is echter geen enkele boer derij die ftiet gehavend is. Met veel, zeer veel moeite zullen nog een kleine honderd bedrijven kunnen worden hersteld na groote reparaties en ge deeltelijken herbouw. Dan is men er echter ook. In het overige deel van de Wieringermeer staat geen enkele boerderij meer. Overal zijn 't slechts puinhoopen. Waar ook in de vele plaatsen van ons land zware verwoes tingen hebben plaats gehad, nergens is de vernieling- zoo totaal en radi caal als in de Wieringermeer:... In de komende maanden zullen vijftigduizend personen uit Indië naar het vaderland worden gerepatrieerd, aldus deelde het hoofd van den repa- trieering'sdienst mede. Daarvoor zijn verschillende organisaties ingescha keld, die vanaf Singapore de thuis komenden zullen verzorgen, kleeden en wat ze verdienen, zullen "ver wennen*'. In Suez ontvangen ze ten slotte warme kleeding, om ten min ste eenigszins tegen de koude te zijn beschermd. In ons land aangekomen worden ze terstond naar hun eigen familie gebracht of in ontvangst centra opgenomen. Ook via de distributie zullen deze gerepatrieerden worden verzorgd. Voorloopig krijgen ze een extra bon kaart, terwijl ook aan hen, die onze "koude winters zijn ontwend, een ver hoogd brandstoffenrantsoen zal wor den verstrekt. Een andere kwestie is nog die van het onderhoud der gezinnen. Van overheidswege is bepaald, dat de ge zinnen die dit noodig zullen hebben per hoofd 1 150.ontvangen en ver der voor één gezinslid boven 17 jaar loo.de volgende f 75.en be neden dien leeftijd 60. Vanzelfsprekend wordt er op de maatschappijen, wier employés even eens tot de gerepatrieerden behoo- ren, een beroep gedaan ook nu hun werknemers te blijven helpen. Deze g<eheele organisatie zal door het Comité "Nederland helpt Indië" worden gedragen en gesteund, WOENSDAG 12 DECEMBER HILVERSUM 1: 7.50 Ochtendwijding; 8.01 Nieuws; 12.01 Gramofoonmuziek; 12.30 Neder land gaat weer aan den slag; 12.35 Orgelconcert door Bernard Drukker; 13.01 Nieuws; 13.20 Orkest Carlo Car- cassola; 14.01 Relais wereldprogïam- ma; 15.00 Kwartier voor de vrouw; 15.15 Robert Lor tat speelt walsen; 15.3CL Kalender der toonkunst; 16.00 Bij Delvertelling; 16.30 Kamermuziek; 16^45 Na schooltijd; 17.00 Kinderkoor; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Mede- deelingen van Nederlands Volksher stel; 17.35 Jazzmuziek; 18.01 Jan Cor- duwener; 18.15 Cabaret "Zes en een kwart"; 18.30 Het rijk overzee; 18.45 KrQntjongmuziek; 19.01 Nieuws; 19.30 Eddy Walis speelt; 20.01 Nederland herrijst; 20.15 Brieven van onzen Lon- denschen correspondent; 20.30 Kamer muziek; 21.00 Hoorspel; 21.40 Gramo foonmuziek; 23.01 Nieuws. HILVERSUM 2: 18.01 Nieuws; 18.30 "La Gioconda"; 19.15 Hans Brandts Buys Clavecimbel; 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Omroeporkest; 21.00 De Patriot; 21.15 Vaudeville Orkest; 21.45 Avond wijding; 22.01 Nieuws; 22.20 Dansmu ziek. Het Centraal Distrbiutiekantoor deelt mede, dat in den vervolge het rantsoen zeevisch, d.i de hoe veelheid zeevisch, welke per aan gewezen bon verkrijgbaar is, de volgende hoeveelheden bedraagt: 500 gram versche zeevisch of 250 gram zeevisch in mooten of 200 gram gefileerde versche zeevisch, 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch of 150 igram gefileerde gerookte of gestoomde zeevisch. De 60e jaarvergadering van den Ijsbond „Hollands Noorder- ikwartier" zal Zaterdag 15 De cember a,s„ des voormiddags om half elf in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden worden. De heer Camille Gutt, Belgisch minister van Staat, heeft volgens de „New York Herald Tribune" medegedeeld, dat België in het begin van het volgend jaar den Vereenigden Staten zal verzoeken om een leening voor een totaal bedrag van 3400 millloen dol lar Dit geld zou gebruikt worden om in Amerika op groote schaal transportmateriaal, machines, ge reedschappen en grondstoffen aan te koopen, opdat België zich nog sneller zou kunnen aanpassen aan de vredeseconomie. De Amerikaansche Export-Im- portbank heeft België reeds twee leeningen voor een gezamenlijk bedrag van 100 millioen dollar verstrekt. In het ministerie van Financiën te Rrussel verklaart men niets te weten omtrent de operaties waarvan in bovengenoemd be richt sprake is Radio Moskou heeft de geal lieerde bezettingsautoriteiten er van beschuldigd af te wijken van de beginselen, vastgelegd te Te heran. Jalta en Potsdam. De ra diospreker zeide: „De geallieerde bezettingsautoriteiten hebben bijvoorbeeld in het bevrijde Ita lië een organisatie en een regee ring geschapen, die het initiatief van het Italiaansche volt beknot heeft en die de activiteit van re actionaire groepen bevorderd heeft Het Grieksehe vok is nog steeds tn de macht van reactio nairen, die met de Duitsche fas cisten samengewerkt hebben en die de democratische regeering in naburige staten vijandelijk gezind zijn. Als resultaat van de poli tiek van bezettingsautoriteiten In sommige staten in West-Europa zijn de machten der interne re actie daar actiever geworden Een Engelsche en een Ameri kaansche zenuwspecialist hebben zich naar Mannheim begeven, waar generaal Patton, ernstig ge kwetst na zijn auto-ongeluk, in een ziekenhuis is opgenomen ln het ziekenhuis is men algemeen van meening. dat de toestand van den generaal zeer ernstig is. Zijn vrouw heeft zich uit Amerika per per vliegtuig naar Mannheim be geven. Het officieele communiqué over den toestand van generaal Patton verklaarde heden, dat de generaal van den nek naar bene den geheel verlamd ls Mr. Milius, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs deed ons mede- dëelingen omtrent de komende Voor- jaarsbeurs, welke van 2 April tot 11 April 1946 te Utrecht zal_worden ge houden. Voor deze eerste Jaarbeurs na de bevrijding bestaat in de kring van handel en industrie buitengewoon groote belangstelling. Deze Voor- jaarsbeurs zal ditmaal internationaal zijn en het is verblijdend, dat ook de belangstelling tot ver over onze gren zen ongekend gïoot is. Aanmeldingen uit Scandinavië, Engeland; Amerika; Tsjecho-Slowakije; België en Zwitser land zijn binnengekomen. Gewoonlijk bewoog bij voorgaande beurzen het aantal deelnemers zich tusschen de 600 en 700, terwijl nu het aantal aanvragen de 1000 reeds gepasseerd is. De drie vaste gebouwen, met tus schen liggende ruimte en het Vree- burgterrein zullen worden bezet. Er 'wordt zelfs overwogen om over het oude gebouw van de Galeries Moder- nes op De Neude de beschikking' te krijgen om daar een bepaalde groep in haar geheel onder te brengen. Dan zijn er nog tal van andere vraagstukken op te lossen, als daar zijn: het transportprobleem; het rei- zigersvraagstuk en het probleem van huisvesting. Het ziet er naar uit, dat de moeilijkheden door de medewer king', welke door de verschillende in stanties wordt verleend zullen wor den overwonnen. Met de jegeering worden maatrege len overwogen om voor de deelnemers de Import- en exportformaliteiten met de daarmee samenhangende deviezen- en contingenteeringsaang'elegenheden in zooverre te vergemakkelijken, dat deze in Utrecht kunnen worden be handeld en men dus daarvoor niet meer speciaal naar Den Haag zal be hoeven te gaan. Ten slotte kunnen we mededeelen, Naar de Daily Express ver neemt. hebben 20.000 Joegosla- ven in de Britsche zone in Duitschland aan een ultimatum van Tito, naar hun land terug te keeren of uitgebannen te worden, geen gehoor gegeven. Zij zijn nu officieel bannelingen. Onder hen bevinden zich 46 genraals. bene vens de chef van den koninklij ken staf. Velen van hen hebben tegen de Duitschers in Boedapest gevochten en alles gedaan om de geallieerden te helpen. De Joego- slaven welen wat hun te wachten staat als zij terugkeeren. IK WIL het D oprecht ver klaren, wij hebben U benijd, afgunstig als wij waren, om dat U voor zooveel rampen ge spaard zijt gebleven, maar aan den anderen kant weten en erkennen wjj, dat wij in Zwit serland groote vrienden heb ben, die zich veel hebben ont zegd, om ons te kunnen hel pen, aldus de Minister-presi dent tot Zwitserland. dat het secretariaat van de Jaarbeurs dat al zooveel jaren ln het houten noodgebouw is gehuisvest, direct na de Voorjaarbeurs in het eerste vaste gebouw zal worden gevestigd. De houten gebouwtjes zullen worden afgebroken, waardoor dan eindelijk dit gedeelte van het Vreeburg zal vrijkomen. Met de plannen voor het vierde vaste gebouw die reeds klaar liggen: wordt nog even gewacht om na te gaan of door de opgedane ervaringen daarin nog wijzigingen moeten wor den aangebracht. Naar Reuter uit Saigon meldt, zullen, de Britsche en Britsch- Indische troepen zoo spoedig mo gelijk uit Indo-China vertrekken. Men gelooft, dat een brigade- groep reeds voor Nieuwjaar uit het land vertrekken zal De Fran- sche militaire operaties tegen de Anamietische oppositie verloopen succesvol. Op sommige plaatsen wordt het Japansche garnizoen als voorzorgsmaatregel gehand haafd: zij zijn dan verantwoorde lijk voor de veiligheid van eent klein aantal Franschen en andere Europeanen In Engeland hebben vele socialisten zich tegen de financieele overeenkomst van hun land met de V.S. ver klaard. Voor meer dan 80.000 gevangenen wordt in Griekenland amnestie afgekondigd. Begin 1946 zal een Russische divisie op de Japansche moedereilan den aankomen. De Geallieerde bestuurs commissie heeft een. dringend beroep op de Unrra gedaan om voed sel en andere levens behoeften naar Oosten rijk te zenden. Het nieuwe Ital. Kabinet van de Gasparri is door het Comité van Nat. bevrijding en door den prins-regent Umberto goedgekeurd. De Geallieerde bestuurs raad heeft maatregelen genomen om alle mili taire organisaties in Oostenrijk te verbie den. Molotof, de Russische Volkscom missaris voor Buitenl. Zaken, heeft gasteren den buitengewonen af gezant van Iran in audiëntie ontvangen. De voedselpositie in Japan ls zeer zorgwek kend. Op een verga dering van de Int. Ka mer van Koophandel te New-York heeft dr. F. A. Fentener van Vlissingen verklaard, dat Nederland buiten de reeds overeengeko men leening van 100 millioen dollar nog een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Sta ten noodig heeft voor het herstel van zijn productiemiddelen. Ter bestrijding van den golf van misdaad, waar door Londen de laatste weken wordt geplaag'd, is door Scotland Yard een plan opgesteld tot het opruimen van de naar schatting ongev. 9000 militaire deserteurs waaronder zich ongev. 500 Amerikanen bevin den. Van i0 Dec. af is alle reisverkeer voor burgers in de Britsche zóne in Duitschland verboden, daar al het spoorwegmaterieel noo dig' is voor het vervoer van gedemobiliseerde Duitsche soldaten. Generaal Mac Arthur heeft de arrestatie be volen van 60 Japannee- zen, die verantwoorde lijk worden gesteld voor gruwelen ten opzichte van Geallieerde krijgs gevangenen of geïnter neerden bedreven. Vandaag is de Rijnbrug bij Oosterbeek in de spoorlijn ArnhemNij megen geopend. Op ruim 70-jarigen leeftijd is plotseling overleden A. W. F. Baron van Lynden, oud-gemeente secretaris van Beek bij Nijmegen, die geduren de lange jaren een diep gaande studie maakte van agrarische en eco nomische problemen. In de diamant-industrie te Amsterdam wil men trachten in den kortst mogelijken tijd weer 3000 arbeiders aan het werk te stellen en om in het te kort aan ar beidskrachten te voor zien is een vakschool opgericht. In Den Haag is op 61-jarigen leeftijd plotseling over leden de bekende too- neelspeler Adolph En- gers. JV OOSTENRIJK is een nieu we regeering tot stand geko men. Een allermerkwaardigste zaak is dat. Toen, kort geleden, na eenige strubbelingen met de Russen, vrije verkiezingen zijn gehouden, werd, ondanks opmerkelijke roode successen in eenige steden, met name Weenen en Graz, de volstrekte meerderheid behaald door de Katholieke Partij. Dit is de Volkspartij, die de katho lieke wereldbeschouwing tot richtsnoer heeft, en vroeger Christelijk-sociale partij heette. Die overwegend katholieke meerderheid kwam van het platteland. Het is veelzeggend, ook voor andere landen, zelfs al zou dat land Nederland hee- ten! Nog veelzeggender is, dat naast de 85 katholieke Volks partij-zetels en 76 socialistische slechts 4 communisten uit de bus kwamen. Ondanks of dank zij! het feit, dat Oos tenrijk overwegend onder Rus sische invloed staat. Men heeft de Sovjets in hun ware ge daante leeren kennen. Thans heeft Figl, de leider van de Katholieke Partij,' zijn kabinet gevormd. Voorname lijk natuurlijk met de socialis ten, terwijl er één communist in zit. Heel erg schijnt het par lementaire pad van Figl niet over rozen te gaan, want de socialisten-leider heeft zich op het laatste oogenblik uit het kabinet terug getrokken, om dat hij zich niet vereenigen kon met de wijze, waarop de portefeuilles zijn verdeeld. Het beteekent, dat de oppositie in het parlement, als puntje bij paaltje komt, nog sterker zal worden. De Katholieke leader in het zwaar-beproefde Oos tenrijk met zijn bewogen his torie, staat voor een zware taak! EEN NAAM, die eerst verbon den was met het rijk van het kind, Neurenberg, de stad van het speelgoed, heeft nu een bit teren klank gekregen door een van de meest weerzinwekkende processsen, die de wereld gekend heeft. De misdaad wordt er uit een gerafeld en de foto's der dagbladen geven een beeld van menschen, die zich nog moeilijk een houding kunnen geven, wan neer hun geweten voor de vol keren, die zij'door hun afschu welijke daden hebben doen sid deren, wordt Uitgestald. Daarom poseeren zij als komedianten en iedere gelaatsuitdrukking en elk gebaar wordt door filmoperateurs en fotografen bespied en indien het de moeite waard is, vastge legd. Zijn het nog wel menschen, vraagt men zich af, wanneer men leest van een glimlach, die zich op het gelaat van zoo'n oor logsmisdadiger vertoont, wanneer een aanklager een bepaald ont stellend feit voor de zooveelste maal opnoemt? Wat gaat er in hun gedachten om? Klopt er in hun lichaam nog een hart? Wat bracht hen tot zooveel wreedheid? Hebben zij dan nooit ge luk gekénd, waarom zij uit verbeten heid en jaloezie met dat van mil lioenen menschen gespeeld hebben, het zelfs ln stukken gooiden? Hadden zij geen moeder, die hen voorzichtig binnenleidde in deze we reld, dikwijls zoo rampzalig, maar waar ook veel schoonheid straalt? Neurenberg, wekt deze naam ook bij hen geen herinneringen aan een ge lukkige jeugd? Wat is'er in hun leven geweest, dat zij nu voor het meest sinistere misdrijf niet zijn terugge schrokken? En daar is een wereld, die hen uitstoot en om vergelding' schreeuwt. Waarvoor die langdurige komedie? Waarom geen korte metten met deze boeven gemaakt? En dan is er het antwoord van een radio verslaggever, die erop wijst, dat het lange lange wachten op een vonnis, dat onherroepelijk komt, voor hen een kwelling en straf op zichzelf is. Maar waarin vindt deze straf haar rechtsgrond? Zeker, de misdaad moet gestraft worden en met het recht zelf, dat volgens' den onlangs gestor ven geleerden prof. dr. J. Th. Bey- sens, in positieven zin naar wezen of doel de concrete org'anisatie van het menschelijk gemeenschapsleven naar gerechtigheid is, is natuur-noodwen- dig het strafrecht verbonden. "Straf nu aldus weer prof. Beysens is een leed, den wetsovertreder om zijn overtreding of rechtsschennis toege voegd of opgelegd door de rechts- overheid." "Straf is naar haar inner lijk wezen echter geen leedtoevoeging zonder meer, maar leedtoevoeging als ordemakend en handhavend mid del." Zelfs de vergeldingsidee, zoo wordt verder betoogd; al is die niet uitge sloten, mag niet primair zijn in de straf en is geen doel. Deze nuchtere gedachten kunnen de begrijpelijke, maar niet geed te keuren wraakgevoelens; die bil de meeste menschen leven, mogelijk be koelen. Wij houden hier geen plei dooi tot vrijspraak voor menschen, die hun straf verdienen, maar het ls zoo jammer dat de christelijke ge dachte, waarbij deernis inplaats van wraak tegenover den zondaar j, in deze dag'en zoo in het gecn££ïg komt. Wij namen Neurenberg als uit* gangspunt voor onze beschou wing, maar ook bij het lezen in sommige bladen van de versla gen der processen tegen eigen landverraders moeten wij consta- teeren, hoe het gevoel afgestompt raakt. Wij vinden het niet pas send om boven het vonnis van Max Blokzijl, al verfoeit men hem nog zoo. te schrijven: „Blok zijl krijgt zijn St. Nicolaas-ge- schenk", omdat de uitspraak op 5 December viel. Het gaat ook niet aan om te schrijven in den geest van „dat was nu eens een kolfje naar hun hand", als men vertelt, hoe en thousiast de leden van de Ge- zagstroepen hun taak vervulden bij het transport van politieke gevangenen, die van het eene kamp naar het andere moesten verhuizen. Het zijn alle symptomen, die erop wijzen, dat verbeten wordt, hoe wij ook ij politieke delin quenten, met menschen hebben te doen,, al zijn hun fouten nog zoo groots Verkeerd is het ook, zijn buur man, die zoo gelukkig is, uit het kamp ontslagen te worden, met den nek aan te zien. Kent U zijn wroeging en spijt? Vergeten wij nooit het verhe ven voorbeeld van Christus, Die zelfs dè zondaars tot Zijn vrien den rekende. I. A.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3