NIEUW MUSSERT TER DOOD veroordeeld Wanneer wordt een politieke gevangene vrijgelaten? VAN MOOK KOMT NOG NIET WOENSDAG 12 DECEMBER 1945 BUREAUX ERGER DAN DEMAGOGISCH Delinquenten worden na 14 dagen reeds verhoord DE WIERINGERMEER IS DROOG Het onderwijs in België Goed nieuws op kleedinggebied Schoenreparatie met rubber Te veel van hef goede DE VLAGGEN UIT! NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18805 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 De BEDOELINGEN van het Nederlandsche comité „Vrij Spanje", waarover wij gisteren spraken, toelichtend, heeft de heer professor Jan Romein ge zegd. dat in Spanje de derde we reldoorlog wordt voorbereid! Dit zegt dezelfde heer Romein, die geruimen tijd met quasi-histori- sche artikelen in het dagblad „Parool" tegen Spanje geageerd heeft. Dezelfde, die in datzelfde „Parool" de blanke onschuld van Rusland heeft bepleit inzake nieuwe oorlogsmogelijkheden. Dat er weer een derde oorlog kwam, dat was niets dan een kwaadaardig verzinsel van reac tionairen, die bepaalde dingen op het oog hadden Er was geen sprake van, het moest nu maar eens uit zijn Ieder objectief en weldenkend mensch kon toch be grijpen. dat er geen sprake was van nieuwen oorlog Toen ging het over Rusland. Nu gaat het over Spanje. Dan is bij sommige menschen alles ge oorloofd Ook de geschiedkundige enormiteit, volgens een persver slag door Romein verkondigd, dat Spanje de eerste fascistische staat was Wij meenen, dat Franco, na de tweede Spaansche republiek, welke Spanje totaal ontredderd had, in 1939 voor goed aan het bewind kwam en dat het fascisme in Italië zijn intrede deed in 1922. MAAR DAT is het belangrijk ste niet. Hoe staat het met de bewering, dat nu toch de der de wereldoorlog voorbereid wordt en dat wel in Spanje, waar eeni- ge tienduizenden genaturaliseerde Duitschers leven? Spanje is rijk aan uranium, de wereld is vol van de atoom-bom, dus klaar is de demagogie Het vervelende is al. dat de Vereenigde Naties wel iswaar pogingen doen let wel pogingen om de atoom-energie onder hun controle te krijgen, maar dat de deur dezer Volken gemeenschap voor het ondemo cratisch Spanje gesloten blijft. Tusschen haakjes: het ultra-de mocratische Rusland speelt daar de eerste viool! De bewering, dat' de Duitsche nazi's in Spanje een, derden wereldoorlog voorberei den, schijnt ons echter erger dan demagogisch. Zij wordt n.l schijnheilig in het licht van de realiteiten der Russische politiek, waarover een andere historicus pas weer een boekje heeft open gedaan, n.l Gerard Knuvelder in „de Nieuwe Eeuw". OOK DEZE is niet gewend, een blad voor den mond te ne men. Hij schrijft o.a „dat het comedie is, zich blind te staren op het voor de geschiedschrijvers höogst-belangwekkend proces te Neurenberg, maar de blik te sluieren voor het geweldig dra ma, dat. op den dag van vandaag millioeiien menschen meesleurt in nood en ondergang en morgen nieuwe millioenen bedreigt. Neu renberg oordeelt over het verle den, te Moskou wordt heden en toekomst verkracht Knuvelder wijst er dan op, dat er een com- munistisch-bolsjewistische be dreiging van den wereldvrede be staat en dat het sluiten van het verdrag in 1939 door Duitschland met Rusland, inhield, dat Rus land een verdrag sloot met de Nazi's, hetgeen tot Juni 1941 duurde! Rusland blijkt het oude gevaar voor den wereldvrede: „het poogt andere volken zijn a-religieuze, a-moreele. staatkun dige en, sociaal-economische ideo logie op te dringen, het poogt de wereld geestelijk om te wentelen, en dat precies als de nazi's langs den weg van geweld en in trigue". De wezenlijke tragedie van deze wereld is, volgens Knu velder, dat de „bevrijding" door het communisme de poging zal zijn, de Europeesche bescligving te vernietigen door den mensch zelfs de herinnering aan zijn kindschap Gods te ontnemen. ZEIDEN WIJ dus te veef, toen wij schreven, dat het een |IR IS OVER HET VRIJLATEN van politieke gevangenen nog steeds veel te doen en de meeste menschen denken, dat hier bij naar willekeur wordt te werk gegaan. Daarom is het goed, dat wij eens uiteenzetten welke gedragslijnen hierbij voortaan gevolgd worden, waarvoor wij ons licht hebben opgestoken bij Mr. J. Zwanenburg, den gemachtigde voor de vrijlating in het district Hoorn, dat behalve deze stad ook omvat Enkhuizen, Medemblik en Spanbroek. Voorop kunnen wij stellen, dat van een algemeene vrijlating van de zoogenaamde lichte gevallen tegen de Kerstdagen geen sprake is, maar, dat élk geval op zich zelf bekeken wordt en men hierbij te werk gaat volgens rege len, neergelegd in het jongste Koninklijke Besluit betreffende politieke gevangenen. Tot en met 1 October werd de goedkeuring1 voor "vrijlating verleend door den Districts Militaire Commis_ saris op voordracht van een zooge naamde Vrijlatingscommissie, waarin vertegenwoordigers van de Illegaliteit zaten en andere personen, van wie geacht mocht worden dat zij met plaatselijke toestanden op de hoogte waren. Mr. Zwanenburg verzekerde ons, dat deze commissie nuttig werk heeft gedaan en dank zij hraar bemoei ingen in het district Hoorn vele po litieke delinquenten zijn vrijgelaten. Om misverstand te voorkomen wij zen wij erop, dat de in vrijheidstel ling van een bepaald persoon nog niet wil zeggen, dat hij later geen straf ondergaat. Het delict kan ech ter van dien aard zijn, dat langer opsluiten niet gewettigd is, omdat daardoor vooruitgeloopen zou wor den op een vonnis, dat mogelijk niet zoo zwaar is. Sedert 1 October beslist nu voor- loopig een Militaire Commissaris over het in bewaring' stellen en vrijlaten van een politiek verdachte en zoo lang het Militair Gezag niet volledig is geliquideerd, kan deze functionaris ook namens deze instantie iemand aanmeldingsplicht of fruisarrest op leggen. Bij het nieuwe Koninklijke Besluit is evenwel aan de procu reurs-fiscaal bij de Gerechtshoven g'roote invloed toegekend in zake de aanhouding, waarom de P.O.D. het initiatief neemt, de bewaring waar over het Militair Gezag bevoegdheid had en de verlenging, waarover ten slotte de procureur-fiscaal beslist. EINDELIJK, na maanden van hard werken, is men er in geslaagd, de Wieringermeer droog te krijgen Gisterochtend omstreeks negen uur was deze heugelijke gebeurtenis een feit Aan H. M. de Koningin en aan den minister-president werden telegrammen gezonden om hun hihervan mededeeling te doen. De Senaatscommissie voor open baar onderwijs is Dinsdagochtend bijeengekomen, ten einde de be- grooting voor het dienstjaar 1946 te onderzoeken. De commissie is het eens over het beginsel, het onderwijs verplichtend te stellen tot 16 jaar. De minister zal bin nen drie maanden een plan voor leggen, houdende coördinatie ent verdeeling der programma's voor het lager, middelbaar en technisch onderwijs, rekening houdende met de nieuwe eischen, die de verlenging van de school plicht met zich brengt blijk igieeft van geestelijke ver warring. met overdadige mede werking van communisten en vrijdenkers een land als Spanje te willen „bevrijden"? Het is klaar als de dag, dat een nieuwe tyrannie naar bolsjewistisch mo del klaar staat. Of lokt, naar de openhartige uitlating van Ro mein, de rijke uranium-bron, om de atoom-energie in liriks-radi- cale handen te vergrooten? Met ingang van 1 Januari is bij eiken P.O.D. namens den procureur-fiscaal een vertegenwoordiger ingeschakeld, die al deze zaken nu te behandelen krijgt. Hij treedt volkomen als den gemachtigde van den procureur fiscaal op, wat natuurlijk een vlotten gang van zaken aanmerkelijk bevor dert. Mr. Zwanenburg heeft drie leden van bovengenoemde commissie als zijn adviseurs gekozen. Eiken Woensdagmiddag van half drie tot vier uur houdt hij spreekuur, maar met nadruk: wijzen wij er op, dat verzoeken om vrijlating schriftelijk moeten worden ingediend. Een belangrijke verbetering is dat een dilinquent, zooals dit bij massa-arrestaties tot heden geschied de, niet eerst maanden behoeft te "zitten" alvorens verhoord te wor den. Neen, na veertien dagen wordt hij reeds- aan den tand gevoeld en dan wordt eventueel beslist tot drie maanden vast houden. Tegenover degenen, die reeds zoo lang in kam pen vertoeven, zou dit als een onbil lijkheid gezien kunnen worden, maar elke overgangsmaatregel scl ^pt nu eenmaal ongelijke verhoudingen, het geen men zooveel mogelijk wil com penseer en, door aan te nemen dat voor deze menschen d§ termijn van drie maanden reeds verstreken is. Er zal dus spoedig worden nagegaan of zij voor vrijheid in aanmerking ko men of wel dat langer vasthouden gerechtvaardigd is. (Vervolg pag. 2, 5e kolom) Het lag in de bedoeling-, dat Van Mook op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hij verge zeld zou worden door mr. K. F. J. Verboek'et wnd. hoofd van den regeeringsvoorlich- tingsdienst. Uit gezaghebben de bron wordt echter nader vernomen, dat dr. v. Mook zijn reis met het oog op de huidige ontwikkeling eenige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter, zooals in de bedoeling ligt, morgen vertrekken. Zijn fa milie zal hem hierbij verge zellen en jiij hoopt voor eeni- gen tijd in Holland te Ver blijven. Ook zal per vliegtuig morgen naar Nederland ver trekken ir. M. Ph. Broek- huisen, directeur van een aantal spoorwegmaatschap pijen. Dank zij de vlotte medewerking van Nederlands Volksherstel heeft de H.A.R.K. de beschik king gekregen over een zeer igroo- te partij Distex-goederen ter gra tis verspreiding onder de noodlij dende Nederlandsche bevolking. De balen waarin deze, door de Nederlandsche regeering indertijd in 'het buitenland aangekochte, gedragen kleeding is verpakt, liggen reeds in de magazijnen van de H.A.R.K. te Rotterdam en Am sterdam. zoodat de distributie over het land snel kan geschie den. De lederpositie is varj dien aard, dat aan schoenherstellers een groot percentage rubber in plaats van leder als zoolmateriaal wordt verstrekt. Voor schoenre paraties met rubber is hetzelfde aantal schoenreparatie-bonnen noodig als voor reparaties, uitge voerd met leder IJSGANG OP 'T 1JSELMEEN LIET BIJZONDER GE- n RECHTSHOF te 's-Gra- venhage heeft heden, Woens dagmorgen, ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., ter dood veroordeeld. Het Hof overwoog hierbij, dat de dagvaarding wettig en overtuigend bewezen was, dus dat bewezen is, dat Mus sert getracht heeft het rijk onder vreemde heerschappij te brengen, dat bewezen is, dat Mussert in tijd van oor log den vijand hulp heeft verleend, en dat bewezen is, dat Mussert getracht heeft den grondwettigen regee- ringsvorm omver te werpen. Het Hof verleende het recht van cassatie. Evenals voor het proces zelf was ook voor de "uitspraak de publieke belangstelling gering te noemen. Mussert hoorde den president, mr. v. Berckel, toen deze het dood vonnis uitsprak, rustig aan. Hij scheen deze uitspraak verwacht te hebben en toon de niet de minste verrassing. Het is nog niet bekend of Mussert van het hem ver leende cassatierecht gebruik zal maken. Uit Joego-Slavië en Zwitser land wordt melding gemaakt van hevigen sneeuwval. In Belgrado is bijna een meter sneeuw geval len, waardoor alle verbindingen met de stad werden verbroken. In Zwitserland is men volop bezig aan de wintersport, waar volgens radio Bern ruim 30 cen timeter versche sneeuw geval len is De vorst der laatste dagen veroorzaakte grooten ijsgang op het IJsélmeer. De Oranje sluizen te Amsterdam konden wegens ijsgang geen schepen meer schutten en bleven ge sloten. (Anefo Haren Noman P.) [)E WIERINGERMEER is droog. Op 17 April 1945 volbrachten de Duitschers het schennend stuk. Op 9 Augus tus begon de droogmaking, gisteren, 11 December, was deze voltooid, 14 dagen eerder dan de berekening was. Nu vlaggen de Wieringermeerboe- ren die in Noordholland-Noord en in Westfriesland als gasten wonen. En ir. Ringers, de man van den wederopbouw, steekt de fanfare voor de radio. Nu komt de tweede faze van dit groote herstelwerk: het weer bewoonbaarmaken, .en de in cultuurbrenging, waarvoor 800 noodverblijven zullen worden gemaakt voor boeren en land arbeiders en hun gezinnen. Burgemeester Loggers, die zoo lang in Schagen woont, loopt met een verheugd gezicht rond en is vol moed. Op de graan- beurs in Winkel, die vroeger bij Smit in Middenmeer gehou den werd, gaat vandaag een extra-rondje. De vooruitzich ten op den terugkeer naar het beloofde land zijn gunstig en de boeren verlangen naar hun eigen haard. Zij willen weer werken voor het Vaderland. Daarom zijn de vlaggen uitge gaan in de dorpen rondom de Wieringermeer, op het tijde lijke raadhuis in Kolhorn, in de Wieringerwaard, in de An na Paulownapolder, in Drech- terland, overal waar Wierin- germeerboeren tijdelijk wonen sinds den onheilsdag van 17 April. Daarom ook hebben de boeren gezamenlijk een tele gram gezonden aan de Ko ningin, die voor hen bij al hun tegenslag het centrale punt was van het nationale belang, dat door een werkstuk als de droogmaking sinds jaren ge diend werd. Daarom is in me nig Wieringermeer-gezin naar vroom boerengebruik bij het gemeenschappelijk avondgebed een dankbede gericht tot God, nu de grondslag voor herstel en vernieuwing van den gelief den polder voorspoedig gelegd isl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1