NIEUW Millioenen gedeporteerden werkten in Duitschland BEDRIJFSCHAPPEN OP KOMST! DONDERDAG 13 DECEMBER 1945 BUREAUX V NOTA-NOTITIES Zwartste tijdperk van slavenhandel GEESTELIJKE VOLKS GEZONDHEID Belangrijke mededeelingen in de noia van de Regeering DE KABINETS FORMATIE DE P.O.D. 41a JAARGANG NUMMER 18800 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Builen God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Een zeer omvangrijk stuk is de nota, welke de Regeering aan de Tweede Kamer heeft gezonden inzake eenige punten van haar beleid. Wij maken bij dit stuk, dat een aanvulling op de Troonrede mag heeten, enkele voorloopige noti ties. Een brillant document is het niet, groot nieuws staat er niet in. Het registreert een aantal reeds bekende feiten en gegevens en stelt een én ander in een min of meer ver verschiet. Het is niettemin een nuttig ding, om als leiddraad te dienen bij het komende debat in de Tweede Kamer. Want daar is het om te doen, en dat is toch wel heel belangrijk, ondanks de schampere opmerkingen welke wij er hier en daar over gelezen hebben. In hoeverre dit debat, op de basis van deze nota, meer hou vast zal geven, zoowel voor het standpunt van de Reegeering als van de Volksvertegenwoordiging en politieke partijen, groepen en bewegingen, zal moeten worden afgewacht. TEN AANZIEN van zeer veel zaken is het Regeeringsbeleid nog zwevend en zoekend, hetgeen, naar wij gaarne aannemen, niet te vermijden is. Dat de nota over het beleid geen bevredigende in druk geeft, is dan ook onvermij delijk. In zooverre laden wij de schuld daarvan niet op de Regeering. De wel zeer bijzondere omstandighe den, waaronder dit kabinet moet werken na de verschrikkelijke dingen, welke ons land sinds 1940 zijn aangedaan, excuseeren hier veel. Maar toch niet alles. Beschei denheid in oordeel, ook bij anderen, die nogal eens geneigd zijn tot vooroordeel over vroeger bewind, dat de omstandigheden evenmin mee had! moge gebo den zijn, op enkele punten, zou men meer doortastendheid ver langen. Zoo blijkt bijv. dat het aanvan-. kelijk ontbreken van een strak kere lijn inzake het Indische be leid ons veel meer zorg en zeer ernstige! heeft berokkend dan naar veler oordeel noodig was geweest. Dat van Mook Soekamo toch ontmoet heeft, was, om een bekend gezegde te citeeren, in dit geval „erger dan een misdaad, het was een fout". HET INDISCHE BELEID is overigens het centrale punt van de nota. Niemand mag ons tegenspreken, als wij constateeren dat de eind-indruk van dit zeer droevige en dramatische relaas „onbevredigend" is: de regeering stelt die onbevredigdheid nl. zelf ook vast. De vraag is alleen, of dit ind/daad onvermijdelijk was, en of de Regeering mag zeggen, dat ze alles heeft gedaan, wat naar redelijkheid mogelijk was, om een betere uitkomst te ver krijgen. Te apatisch blijft de Regeering staan tegenover het euvel der dure overheidsdiensten, en de daaraan vastzittende kanker der bureaucratie. Waarom begint zij niet een weloverwogen veldtocht tegen deze zeere plek in onze staatshuishouding, welke in heel het maatschappelijk leven door vreet? Wat belet haar, dit te doen? Weinig nieuws hooren we over de kwestie der politieke gevan genen. De mededeelingen in ons blad van gisteren waren vrij wat meer positief. Dat de zaak moei lijk is. ontslaat de Regeering niet van den plicht, hier recht te doen, snel en afdoende. LOONEN EN PRIJZEN doen ons in de gegeven omstandig heden economisch en sociaal vast- loopen. Wij draaien in een krin getje rond. Duidelijke voorlich ting blijft hier noodig. En vermijding van demagogie, waar- pB AMER1KAANSCHE AANKLAGER DODD heeft te Neu renberg een verklaring van de Nederlandsche regeering over de recruteering van arbeidskrachten voorgelegd. In deze verklaring wordt vastgesteld, dat duizenden Nederlandsche arbeiders werden verzameld en weggevoerd, dat degenen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden gedre ven en dat in Rotterdam en Schiedam in twee dagen tijds 55.000 mannen opgepakt en gedeporteerd werden. Volgens een als bewijsstuk voorgelegd officieel overzicht hadden de Duitschers 6.691.000 buitenlandsche arbeiders in dienst in hun Reich, waaronder 4.795.000 burgers. Onder die burgers waren 1.900.000 Russen, 764.000 Franschen, Neder landers waren er 274.000 en Belgen 183.000. We herinneren ons die zwarte dagen voor Rotterdam en Schie dam, toen de duizenden in Rijn aken, vrachtwagens en goederen treinen als vee werden wegge sleept en hoe velen, door de in allerijl bij elkaargetrommelde ver zetslieden konden worden wegge moffeld. Wij herinneren ons ook het voorbeeld van eenige jonge ka pelaans, die vrijwillig den lijdens weg meegingen, om hun parochia nen te kunnen helpen. De razzia's waren de laatste wanhopige pogingen van de Duit schers om hun oorlogsmachine op pijl te kunnen houden. Hoe de heele opzet toch mislukte blijkt uit een brief van een lid van het Commando Holland, die schreef: „De menschen werden op straat gearresteerd en uit de huizen ge haald. Ook werden arbeiders weggehaald uit de fabrieken, die voor ons produceerden. Toen deze arbeiders werden aangehouden of DE SCHADE, aan de geeste lijke gezondheid van het Nederlandsche volk toege bracht, is zeker niet minder belangrijk dan die aan de lichamelijke gezondheid ver oorzaakt. Aan dé nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid is verzocht de regeering van advies te dienen over de maatregelen, die in de naaste toekomst moeten wor den getroffen, zoo deelt de Nota mede. van, naar wij hopen, althans alle bonafide groepen doordrongen mogen zijn. Heelemaal gerust zijn wij nietDuidelijk eri concreet is de Regeering op het punt van den primairen eisch, dat uitkomst uit dezen doolhof alleen te ver wachten is. van verhooging der productie. Dat zeiden de be kwaamste economen en sociologen vroeger ook al. De grooto moei lijkheid is juist, of die productie- verhooging thans of in de naaste toekomst in de practijk mógelijk is, ook in den landbouw, voor ze als dringend noodzakelijk gesteld wordt. Zoo niet, dan moeten we toch weer tot tijdelijke maatrege len dus lapmiddelen onze toevlucht nemen. Want er is het befaamde sociale minimum. En er is eigenlijk ook een economisch minimum, dat daaraan onverbre kelijk vastzit! Het meest concreet is de toe komst voor de organisatie van het bedrijfsleven. Er zijn bedrijfs- schappen op komst. Nadere bij zonderheden wachten wij af aan de hand van het voor-ontwerp, dat aangekondigd is. Wij verheu gen er ons op, en constateeren met voldoening, dat deze vluch tige Nota-notities niet In mineur behoeven te eindigen! wel bang werden om zich op straat te vertoonen, was dat voor ons een groet nadeel". Zelfs Rosenberg noemde eens de methoden, die werden gevolgd maatregelen uit de zwartste tijd perken van slavenhandel. DE WIERINGER MEER DROOG Een kijkje in de drooggemalen Wieringermeer, waar alles, wat onder water heeft gestaan vernield of verdwenen is. Wat er van een boerderij te Slootdorp overbleef.... (Anefo-Breyer) QE REGEERING is van mee ning, dat een nieuwe pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie moet worden opgebouwd met organen, die in staat zijn het geheele sociaal economi sche beleid, voor zoover niet de cer/rale overheid dat zelf in de hand moet houden, over te nemen. Daartoe zullen deze' bedrijfsorganisaties een aantal beginselen moeten belichamen. In de eerste plaats zal de over heid moeten participeeren in de leiding der bedrijfsorgani saties, ten einde te waarbor gen, dat deze organen de be drijfsbelangen zullen behar tigen in het kader van het al gemeen belang. Voorts zal, omdat sociale en economische kwesties niet los van elkander behandeld kunnen worden, in de leiding der bedrijfsorgani satie een coördinatie van so ciaal en economisch beleid moeten worden tot stand ge bracht. Ten slotte is het noo dig, het bedrijfsleven grooten- deels in .verticale kolommen, omvattende de producenten, den groothandel, de verwer kende industrie en den detail handel van dezelfde soorten goederen, samen te brengen, aldus lezen wij in de nota aan de Tweede Kamer. De bovenstaande overwegin gen hebben geleid tot het op stellen van een voorontwerp van wet betreffende publiekrechte lijke organisaties van het be drijfsleven, in het voorontwerp bedrijfschappen genaamd. Daar de regeering er zeer veel prijs op stelt het oordeel van het geheele bedrijfsleven over de bestaande plannen te vernemen, is zij voor. nemens dit voorontwerp zeer binnenkort te publiceeren en aan de daarvoor in aanmerking ko mende organisaties in het be drijfsleven toe te zenden. Het zal noodzakelijk zijn een toporgaan voor het geheele be drijfsleven in het leven te roe pen in den vorm van een sociaal- economischen raad, die de regee. ring over algemeene vraagstuk ken van sociaal-economisch be leid van advies zou kunnen die nen. Bovendien zal er in som mige gevallen nog behoefte be staan aan organisaties, die een functie uit 't sociaal-economische leven in haar geheel vertegen woordigen. Als sluitstuk van de bedrijfs organisatie zal dan ten slotte een regeling moeten worden getrof fen voor de rechtspraak op over. tredingen van de verordeningen der bedrijfschappen, de bedrijfs- rechtspraak en de administratie ve rechtspraak. DE REGEERING deelt in de Nota aam de Tweede Kamer een en ander mede over de ka binetsformatie. Het belangrijk ste is dit, dat behalve op de nood zakelijke instemming met het programma (door den Minister president op 27 Juni voor de ra dio ontvouwd) de formateurs er in bijna even sterke mate den nadruk op hebben gelegd, dat de moeilijke taak, die dit kabinet wachtte, slechts kon worden aan vaard door een groep van men schen, die ook als persoonlijk heden aan elkaar hun vertrou wen konden schenken. In de moeilijke omstandigheden, waar onder verantwoordelijkheid moet worden gedragen, kan deze men- schelijke zijde, die de samenwer king beheerccht, van het groot ste belang zijn, wordt in de Nota gezegd. Het is niet aanneme- MELIJK, dat in de inter nationale conferentie der her stelbetalingen ook compensa tiemogelijkheden in den vorm van annexatie van grondge bied ter sprake zuilen komen Deze aangelegenheid zal die nen te worden behandeld in rechtstreeksch overleg met de groote mogendheden. (Uit de Regee ringsnota) ^IEMAND van de P.O.D. be hoeft te schrikken, dat de krant weer wat heeft. Want P.O.D. beteekent in dit geval de Politiek (van de) Open Deur. Daar zijn we vol van. Onze politieke partijen hebben al herhaaldelijk verklaard, dat zij de deuren en de ramen wijd open zetten voor ver jonging en vernieuwing. En toch blijft er veel bij het oude, zeggen de nurksen. Wij vree zen wel eens, dat open deuren tocht veroorzaken, die vluchtig idealisme doen verwaaien. Ook dr. van Mook heeft „eindeloos" verklaard, dat de deur open blijft, maar de nationalisten willen desondanks maar niet binnenkomen. De voorstelling trekt geen bezoekers ondanks alle tam-tam Ten einde raad heeft ook de Regeering, die een Nota, aan de Tweede Kamer presenteert, nog eens gezegd, dat .alle deuren voor het Indische contaat open staan, hoewel de nationalisten steeds recalcitranter en de ex tremisten steeds vijandiger worden. Zou men niet wat minder royaal kunnen zijn met de P.O.D.. Zou dat niet meer royaal, dat is meer koninklijk zijn? Dat roemruchte „Je Maintiendrai" verdraagt zich toch eigenlijk niet met al dat geleur met de open deur, nu zoo klaarblijkelijk bewezen wordt, dat de gewenschte on- gewenschten het toch vertik ken om binnen te komen. En als de deur heelemaal wijd open staat en de portier va- cantie heeft, komen er soms menschen binnen, die je wer kelijk niet verwacht. Dat zien we aan Soekamo! (Vergelijk de Nota. hoofdstuk Indië De Parijsche politie-agenten van meening, dat zij hun plichten jegens de bevolking niet mogen verzaken, hebben besloten aan de staking van het -personeel it openbaren dienst geen deel te nemen. Niettemin is in een ver klaring namens 25000 politie agenten sympathie betuigd met de stakers

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1