Nieuw Noordhollandsch Dagblad tSiad en Omlrek SERVIES-WERK IN DISTRIBUTIE EEN KATHOLIEK GEEN BELLAMYAAN? Antwoord aan Pater Groenewoud MGR. L. j. WILLENBORG OVERLEDEN Vruchtbaar priesterleven afgesloten DE WANHOOPSDAAD VAN GiNECHTEN Tien jaar voor een dienstklopper VETTE BAANTJES bij de Amerikaansche radio Witboek der wreed heden gevraagd Wat de bloembon geeft EEN KRANIG ZEEMAN Hooge Engelsche onderscheiding Samenwerking fusschen Frankrijk en België Vrijdag 14 December 1945 Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling ln Februari a.s. weer met de distributie van servies-werk te beginnen, een bericht, dat zeker met vreugde door vele huismoeders zal begroet wor den. Tegen dien tjjd hoopt men de getroffen gebieden, waarvoor thans alleen nog maar vergunningen tot het aanschaffen van de zoo on ontbeerlijke huishoudelijke artikelen als koppen, schotels borden e.d. verstrekt worden, van het noodige voorzien te hebben. De distributie zal nog wel niet op groote schaal kunnen geschieden, men krijgt waar schijnlijk weer een punten- stelsel, maar het begin is er dan toch weer en zoo gaan wij steeds meer den goeden kant uit. ALKMAAR VOOR VELEN, die gisteravond in Hotel Irene het van en thousiasme sprankelende betoog hebben aanhoord van den heer P. Kremers, die een lans brak voor» de Ned Bellamy Partij, moet er wel aanleiding zijn ge weest, om alvast den huisarchi tect te raadplegen voor de nood zakelijke uitbreiding van de ga rage in verband met het zeer binnenkort te verwachten bezit van meerdere automobielen en een eigen vliegtuig, heerlijkhe den des levens, die de spr. in al len ernst beloofde. Zijn uiteenzetting over doel en wezen van de beweging getuigde van idealisme, zelfs toen hij Pa ter Groenewoud aanviel over diens bespreking voor de katho lieken, waarom een katholiek nooit Bellamyaan kan zijn Voor al diens uitlating, als zou de Bel- lamy-gedachte in wezen commu nistisch zijn en dientengevolge voor katholieken onaanvaard baar, kon de heer Kremers niet „nemen". Doch noe meer spr. in zfjn betoog in vervoering geraakte, des te meer bleek Pater Groenewoud gelijk te krijgen. Want al is het waar dat Bel lamy vrfjheid van godsdienst preekt en al zijn de Bellamygedachten t.a.v. den klassenstrijd vrijwel congruent aan de onze, in het voornaamste prin cipe van het Bellamy-systeem, de practische afschaffing van privaat bezit ligt voor ons de noodzakelijke ontkenning' van compensatie door die bijkomstige verschillen met het communisme. Wij schrijven met op zet over de practische afschaffing van alle privaat-bezit omdat in theorie Bellamy het privaatbezit doet voortbestaan. Maar hoe kan er in het Bellamy-systeem sprake zijn van privaat-bezit, wanneer men geen zeggenschap heeft over zijn eigen dom en dit niet op redelijke wijze mag exploiteeren? Men hoeft zelfs geen katholiek te zijn om privaat eigendom voor te staan, want dit ls in feite niets anders dan een elemen tair natuurrecht. En de beer Kre mers, die zelf zegt overtuigd katho liek te zijn, moet toch weten dat wij katholieken geen ongelimiteerd pri vaateigendom dulden. Waarschijnlijk heeft spr.. die schermde met de en cycliek "Quadragesimo Anno", het desbetreffende gedeelte ln deze pau selijke boodschap over het hoofd gezien. Pater Groenewoud zou voorts gezegd hebben, dat het kwaad der menschheid wortelt in de erfzonde. Spr is het daarmede gedeeltelijk eens. maar meent, dat het winststelsel dezer maat schappij het kwaad stimuleert en voedt. Vooral met deze fictie deed de heer Kremers ongewild de deur op slof; voor ons. katholie ken, want die gedachte is té mar xistisch om voor ons aanvaard baar te zijn, afgezien nog van de vele utopiën, die de heer Kremers in zijn sympathiek idealisme op diende P. S. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus B., z. v. Joh. W. Brocatus en C. C. Janson; Marga. retha M„ d. v. Corn. J. Tromp en C. M. El de Wiidt; Petrus M., z. v. Nic. P. C. Erkamp en H. M. J. Bier man. Ondertrouwd: Theodoras A. Mer- tens en Valentine M. L. Conijn. Gehuwd: Nlcolaas J. Duijneveld en Anneliese Drygala: Hendrik G. Veen- huis en Feternella H. Scheer; Hendr. W. Bettink en Maria C. Mors; Hen- derikus Koning en Jacoba de Niet; Klaas Madderom en Hendrika Borra. LIMMEN EEN ZILVEREN POSTBODE Zondag a.s. zal de heer B. Buter zijn zilveren dlenstjubilé vieren als besteller bi) de P.T.T. HEERHUGOWAARD MIDDELBARE ACTE PAEDAGOGIEK Voor de middelbare acte pae- dagogiek slaagde te Amsterdam de heer J. G. Keuss, alhier. HARENKARSPEL VOORDRACHT SECRETARIS De noodgemeenteraad van Ha renkarspel zal op Woensdag 19 December a.s. in openbare zitting bijeenkomen ten Raadhuize. De agenda bevat o.m. een voorstel tot het benoemen van een ge- gemeentesecretaris. Op de voor dracht staan de namen van B. J. Kalb te Warmenhuizen en A. G. Groen te Monster, OUDORP OUDORP HELPT INDIE Het Nederlandsche Roode Kruis zendt thans in velerlei vorm hulp uit naar Indië voor onze landgenoo- ten aldaar en de vele ons goed ge zinde Indiërs. Hiermede wordt een eereschuld ingelost welke Nederland aan Indië heeft. Toen wij in de eerste oorlogsjaren bezet gebied waren en in grooten nood verkeerden, zonden zoowel de Nederlanders als de Indiërs groote sommen geld naar Londen voor den aankoop van oorlogsmateriaal, le vensmiddelen, grondstoffen enz. enz. voor onze bevrijding. Thans verkeeren diezelfde Neder landers en Indiërs in zeer grooten nood. Daarom heeft zich in deze ge meente een comité gevormd met het doel gelden biieen te brengen om het Roode Kruis in staat te stellen de medische hulp. levensmiddelen enz naar Indië te blijven zenden. Wij doen thans een beroep op U om tegenover die Nederlanders en Indiërs, die ons eens hielpen Uw er kentelijkheid te toonen en een bij drage te verleenen aan onze collec tanten, die op Zaterdag 15 December as bij U komen met een lijst voor Uw gift opdat het Nederlandsche Roode Kruis de hulpverleening kan bliiven voortzetten. Toon Uw erkentelijkheid, stel de vele Nederlanders en Indiërs, onze Rijksgenooten niet teleur. Helpt hen door Uw gavel! Het Comité: R. Schoenmaker, wnd. Burgemeester; W. J. H. Pol der Pastoor: S. van Stralen; F. J. M Nurjens; Mej. C. Groenland; G. J. F. Staa; Th. C. Uljttenbogaart; Mej. D. Pauw; P. Groot; Mej. G. Schot; P. Scharen. HENSBROEK. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia Margaretha d. v. C. Appelman en N. Pronk; Jacobus Cornells z. V. M. Mak en C. Heilig. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Overleden: Gerardus Pater, echtgenoot van A. Bakker, 62 j.; Geert Boor, echtgenoot van M. F. Burger, 38 j., overleden te Alkmaar. VASTSTELLING LOONEN In een Dinsdagavond in Café Kossen te Hensbroek gehouden vergadering van werknemers en werkgevers zijn voor land-, tuin bouw- en veeteeltbedrijven voor deze gemeente de loonen vast gesteld, ingaande 1 Jan. 1946, als volgt: Tuinbouwarbeiders, vast in dienst, f 40.— per week, plus vrije Zaterdagmiddag; losse ar beiders 0.85 per uur, Zater dagmiddag wordt doorbetaald; minderjarigen ontvangen voor ieder jaar dat zij jonger zijn 10 pet. minder loon dan de boven genoemde met een minimum van 50 pet.; het loon van boerenar beiders is 10 pet. hooger dan dat van de tuinbouwarbeiders; zij hebben vrij's Zaterdags van 9 uur 's morgens tot 's middags melktijd, bovendien 1 vrijen Zondag per maand; vaste arbei ders hebben 1 week per jaar vacantie, 's zomers, in overleg met werkgever; losse arbeiders ontvangen een vacantiebon van l.per week; kost en inwo ning is vastgesteld op f 12.50; voor overuren f 1.50, deze die nen echter zooveel mogelijk be perkt te worden; regenverlet wordt doorbetaald; de werktij den zijn vastgesteld voor Dec. en 'Jan. op 8 uur per dag; Febr. 9 uur, Maart tot en met October 10 uur en Nov. 9 uur ZIJPE „BUITEN ZORG" Naar ons wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling bet Te huis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden „Buiten Zorg" te Stolpen dat in November 1942 door de Duitschers werd ge vorderd en sindsdien niet meer wordt geëxploiteerd begin Januari a.s. wederom in gebruik te nemen. QISTERMORGEN is in de Mariastichting, waarin hij ruim een week geleden is op genomen voor het ondergaan van een operatie, op 69-jarigen leeftijd overleden Mgr. L. J. Willenborg, pastoor te Bloe- mendaal en geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Mgr. Lau- rentius Jacobus Willenborg wend op 17 September 1876 in Zaandam geboren. Hij was assistent te Bui- tenveldert, kapelaan te Leiden en Delft, en eindelijk, gedurende acht jaar, van de kathedrale kerk te Haarlem. In deze Haarlemsche periode gaf hij voor andersden kenden cursussen in geloofs- en zedenleer, die zeer de aandacht trokken. In 1916 werd hij aange wezen tot bouwpastoor van een nieuw te stichten parochie te Bloemendaal. waar hij prachtig werk verrichtte. Behalve als herder der parochie halve als herder der parochie heeft mgr. Willenborg ook de aandacht op zich gevestigd door de Stichting van het Zieken- apostolaat 1925. Sedertdien is er ieder jaar in de kerk te Bloemen daal een triduum gehouden, dat tot ver buiten de grenzen de aandacht trok. En sinds die stich ting is iedere maand een brief aan de zieken gezonden, tot 1942 oe, in welk jaar de Duitschers het zenden van deze brieven verbo den. In 1945 heeft mgr. Willen borg dit werk hervat Ter gelegen heid van zijn 40-jarig priester feest op 15 Augustus 1940 werd pastoor Willenborg benoemd tot geheim kamerheer van Zijne Hei ligheid den Paus. Over de wanhoopsdaad van Van Genechten wordt officieel medegedeeld, dat v. Genechten om 7 uur een kom melk kreeg, als' gewoonlijk. Om even over half acht constateerde een der bewakers, dat hij zich door op hanging van het leven had be roofd. De daad kon hoogstens 10 minuten te voren gepleegd zijn. Van Genechten heeft klaarblij kelijk de broekband van een onderbroek afgescheurd, voor dat deze in de wasch werd gedaan. Deze band heeft hij met stopwol, welke den gedetineerden wordt verstrekt»om daarmede hun eigen sokken te stoppen, tot een stevig geheel ineen gewikkeld en daarmede heeft hij zich aan een buis van de centrale verwarming verhangen. In zijn cel werden eenige brie. ven aangetroffen, o.a. aan den procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Graven- hage en aan den raadsman. Uit deze brieven blijkt, dat Van Ge nechten tot het inzicht was ge komen, dat hij gedurende de oorlogsjaren gefaald heeft en dat hij liever zichzelf het leven wil de benemen, dan een executie peloton af te wachten. De Oostzaner monteur Wessei Nor den stond terecht voor he%Bijzonder Gerechtshof, omdat hij in de con centratiekampen Amersfoort en Vughrt, waar hij als clandestien slach ter een straf moest uitdienen, zijn medegevangenen had geslagen en ge schopt en hun levensmiddelen ten eigen bate had verduisterd. Verdachte ontkende alles en betoogde, dat hij zooveel goeds voor zijn medemen- schen gedaan had. Zijn medegevangenen van destijds, eveneens clandestiene slachters uit Oostzaan, nl. A. Spaapen, G. de Jong C. de Wit en C. Smit legden echter bezwarende verklaringen af; zij wa ren er getuige van geweest enkelen waren zelf het slachtoffer geweest dat verdachte met een dikke stok gevangenen had geslagen en geschopt en brood, dat aan gevangenen die zwaren arbeid verrichtten, toekwam; zich toeëigende. "Wij liepen als ma gere konijnen rond, aldus een der getuigen en hij liep met een dikken kop; alleen als hij zooveel had dat hij het niet op kon, kregen anderen ook wel eens wat." Zij verklaarden ooi* dat verd. zich had uitgesloofd om voorman te worden, hetgeen hem ook gelukte; zelfs had hij eens een straf commando overgenomen en de gevan genen op Tweeden Kerstdag allerlei strafoefeningen laten maken. Een der getuigen verklaarde dat hij een Jood met een stok had 'toege takeld. Het ontkennen hielp verd. echter niet; de fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tien jaar gevangenisstraf met ontzegging van kiesrecht. I De verdediger kon geen clementie pleiten en refereerde zich aan het Hof. Uitspraak 22 December 10 uur pABELACHTIGE SALARISSEN betaalt de Ameri kaansche Radio uit, blijkens een bericht in de Lon- densche „Daily Telegraph." Efmer Davis, tijdens den oorlog hoofd van den Inlichtingendienst van het Depar tement van Oorlog der V.S., zal zijn voormalig beroep van radiocommentator weer opnemen. Driemaal per week zal hij 15 minuten voor een Amerikaansche Radiomaatschappij spreken. Naar verluidt bedraagt zijn salaris pnd. 1.125 per week. Dit inkomen wordt nog overtroffen door dat van Walter Winchell, die voor zijn beschouwingen voor de radio op Zondagavonden pnd. 1.185 toucheert, en dat van Drew Pearson, die op de zelfde avonden voor de microfoon staat, met pnd. 1.250 per week. Hierbij vergeleken heeft Byron Price, het voormalig hoofd van de Amerikaansche censuur tijdens den oorlog, als vice-president van de Vereeniging van Amerikaansche Film- en Bioscoopexploitanten met een jaarlijksche salaris van pnd. 18.740, slechts een be scheiden inkomen. De heer Van Rappard heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen ge steld: Acht de regeering het niet ge- wenscht, dat. een Witboek wordt samengesteld, waarin een nauw keurige beschrijving wordt gege ven van de martelingen, folterin gen en mishandelingen, waaraani sommigen door de Duitschers en N.S.B.'ers hebben blootge staan tijdens den bezettingstijd? Zoo ia, is de regeering bereid daartoe een commissie te benoe men, bestaande uit drie bekwame juristen, die het recht zal hebben getuigen onder eede te hooren, opdat aan de vergetelheid zai worden ontrukt, op welke bar- baarsche en wreede wijze zoowel Duitschers als N.S.B.'ers tegen over Nederlanders zijn opgetre den? Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat toast en Paasch- brood (matzes) in den vervolge verkrijgbaar zulle®' zijn op voor bloem aangewezen bonnen. Per bon voor 200 gram bloem kan men 200 gram toast of Paasch- brood (matzes) koopen Op de voor biscuits aangewe zen bonnen is in den vervolge geen toast of Paaschbrood meer verkrijgbaar Voorts zal men voortaan ook bij de bakkers bloem kunnen koopen tegen inlevering van, bloembonnen. De bloembon kan bovendien, zooals reeds eerder bekend ge maakt is, gebruikt worden voor het koopen van paneermeel en wel per bon voor 200 gram pa neermeel, Voor de eerste maal in de geschie denis der Nederlandsche koopvaardij heeft een Nederlandsch officier uit handen van Koning George op Buck ingham Palace het distinguished Service Cross ontvangen, pèze eer viel te beurt aan hoofdmachinisl Willem van der Zwan van de voor malige "Koningin Emma" van de Maatschappij Zeeland, dat aan vrij wel alle Britsche invasies, zooals bij Narvik, Dieppe, in Noord-Afrikaop Sicilië en Normandië heeft deelge nomen. In 1940 werd de "Koningin Emma" overgedragen aan de Brit sche koopvaardijvloot, waarop van der Zwan zich onmiddellijk opeaf voor dienstneming hij de Britrche marinereserve, de R.N.V.R.; aange zien de machines' van het toen tot "Queen Emma" verdoopte schip bij zondere behandeling vereischten van een ingewijde als van der Zwan. Hii kreeg vergunning naar de R.N.V.R. over te gaan zonder ziin nationali teit te verliezen en ontving den rang van luitenant-ter-zee eerste klas. Op den eersten September 1943 werd van der Zwan onderscheiden met de Oranje Nassau Orde met de zwaarden, "terwijl hij later het bo vengenoemde DSC ontving dat hem op den eersten Januari 1943 was' toegekend. De mutatie luidde: "We gens groote plichtsbetrachting en voorbeeldig gedrag, betoond gedu rende moeilijke oorlogsjaren, waar in hij, gedreven door den wensch *oor vaderland en Koningin te strij den. groote technische vaardigheid aan den dag heeft gelegd". Luitenant ter zee van der Zwan was van zijn eerste verlof in Neder land naar Londen teruggekeerd om het DSC uit handen van koning George te kunnen ontvangen. Het» ligt in zijn bedoeling binnen kort den zeedienst te verlaten. lil Brussel is een vergadering gehouden van de Fransch-Belgi- sche parlementaire groep, waarin de heer Livier Lapie, lid van de constitueerende vergadering, en voormalig gouverneur van het Saargebied en te Parijs voorzitter van de groep, de wenschelijkheid besprak van nauwe samenwer king tusschen beide landen op po litiek, economisch en cultureel gebied Ook in verband met im migratie-problemen, koloniale vraagstukken en het Ruhrpro- bleem zijn nauwe betrekkingen van het hoogste belang. Hij stelde voor Fransch-Belgische tehuizen in Brussel en Parijs op te richten. Voor de volgende vergadering die eerlang te Parijs zal plaats vinden, wordt het probleem van het Westersch blok, dat van de immigratie en van de scoiale be scherming der in de beide landen verblijvende werklieden op de agena geplaatst AANVULLING BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 13e periode 1945 (9 t.m. 22 Dec. '45) Elk der volgende Geeft recht op bonnen het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 513 354 210 gram ontbijtkoek 355 250 gram grutterswaren 356 250 gram peulvrcuhten 357 250 gram jam, stroop e.d. 358 200 gram zout 359 100 gram vermicelli, puddingpoeder enz. 360 100 gram gedr. zuid vruchten 361 150 gram vieesch 362 2 kg aardappelen 363 1 kg aardappelen 364 250 gram waschpoeder A 35 1% liter melk B 35, C 35 3 liter melk B 36 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 513 449 210 gram ontbijtkoek •450 250 gram grutterswaren 451 250 gram jam, stroop e.d. 452 200 gram zout 453 100 gram vermicelli, puddingpoeder enz. 454 100 gram gedr. zuid vruchten 455 5 liter melk 456 150 gram vieesch 457 1 kg aardappelen 458 250 gram waschpoeder Tabakskaarten enz. T04 2 rants, tabaksartikelen (geen import cigaretten) V 04 100 gram chocolade of suikerwerken X O* 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 14 Dec. a.s. van des middags 12 uur af wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Dec. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 361 en 456 voor vieesch en 362 voor aardappelen worden ingeleverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2