De Amsterdamsche derby Achttienhonderd twaalf millioen gulden tekort Ouwe Sunderklaasfeest gevierd De g°!de ff*?ie' Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Op de voorloopige Rijksheg rooting RADIOPROGRAMMA Een bonte geestige stoet FOLKLORE OP TEXEL illegaliteit' STAD EN LAND kroniek De Boys ontvangt Z.F.C. Heider en H.R.C. spelen uit 1 ccc Zaterdag 15 December 1945 VOOR HET TWEEDE HALF- JAAR 1945 is een autorisatie begrooting opgemaakt. De split sing in gewonen- en kapitaal- dienst is vervangen door een scheiding in gewonen en buiten gewonen dienst. Deze begrooting vertoont het volgende beeld: Titel A. Gewone dienst: uit gaven circa 1142 millioen; mid, delen circa 549 millioen. Na deelig saldo circa 539 millioen. Titel B. Buitengewone dienst: uitgaven circa 1309 millioen; middelen circa 90 millioen. Nadeelig saldo circa 1219 mil lioen. Geheele dienst: uitgaven circa 2451 millioen; middelen circa 639 millioen. Nadeelig saldo 1812 millioen. De stijging der uitgaven is voor een vrij aanzienlijk deel te wij ten aan de personeelsuitgaven, die (met inbegrip van de wacht gelden en pensioenen) in het ge. heele jaar 1939 274 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 345,5 millioen. Weliswaar zijn de loonen en sa larissen in overheidsdienst sedert 1939 met ongeveer 25 pet. geste gen en komt een belangrijk deel der nieuwe uitgaven voor reke ning van de ministeries van Oor log en Marine, doch anderzijds is de stijging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheids bemoeiing en van het vaak in efficient functionneeren van het bestuursapparaat. Dit bestuursapparaat was op het moment der bevrijding door verschillende oorzaken reeds sterk in omvang toegenomen. Er kwam een overmaat van personeel, „waarbij de daling van de prestatie per hoofd ech ter toch den schijn kon wekken, alsof ieder nuttig werk verricht te". Ook in het omvangrijk ap paraat van het Militair Gezag school veel inefficiëntie. Ten slotte heeft de huidige re geering ten behoeve van de ten uitvoerlegging van haar program zich in vele gevallen genood zaakt gezien om nieuw perso neel in dienst te stellen. Tegenover het tekort van deze autorisatie-begrooting ver toont de kasbegrootmg een over schot, dat nog aanmerkeliik hooger belooft te worden dan de rammg. Dit overschot is te dan ken aan twee omstandigheden, n.l. den verkoop tegen practisch HILVERSUM^ 16 DECEMBER 9.20 Gramofonomuziek; 9.35 Kamer, muziek; 10 uur Hoogmis uit cïe Abdij van Berne te Heeswijk; 11.30 Canta- bilé-Septet; 12 uur Cantate M 141 Bach; 12.30 Gramofoonmuziek; 13 uur Nieuws; 13.20 Ensemble Nina Dolce; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.30 Het Radio Philfc. Orkest; Soliste Ida Handel, viool; 16.40 Gewijde muziek; 18.00 Piano en orkest; 18.30 Sylvester trio; 19.00 Nieuws; 19.30 Musette- orkest; 20.00 Nederland herrijst; 20.15 Métropole Orkest; 20.48 Rubriek van den wederopbouw; 20.55 Aansluiting met het Concertgebouw te Amster dam; 22.15 Mensch en Maatschappij; 22.30 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 9.05 Gramofoonmuziek 11.30 Gewijde muziek; 12.00 Nieuws; 12.20 Ensemble George Frank; 12.50 piano; 13.00 Zuid-Amerikaansche mu ziek; 13.30 Voordracht door Annie Schuitema; 14.30 Volksliederen; 15.00 Indische actualiteiten; 15.15 Geva rieerd concert; 16.00 Filmpraatje; 16.15 "Thé-complet"; 16.45 Vaudeville Orkest? 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.20 Zestiende Eeuwsche Chansons- en Madrigaalmuziek; 18.45 Denksport; 19.00 "Novelty Serena- ders"? 19.30 Voor de Nederl. Strijd krachten; 20.00 Het Concertgebouw orkest o.l.v. Clarence Raybould; 20.35 Hoor»e*; 21.05 Londenschen corres pondent; 21.20 Eddy Walis speelt; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. MAANDAG 17 DECEMBER HILVERSUM II: 8.00 Nieuwrs; 12.00 Gramofoonmu ziek; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 Rentmeester's Conti nental Kwintet; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Jack Louis; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Kalender der toonkunst; 16.00 Godsd. halfuurtje; 16.30 Tenor en piano; 16.45 Na schooltijd"; 17.00 Ted Powder en zijn orkest; 17.30 Roode Kruis-praatje 17.36 Cantabilé-septet; 18.00 Cowboy liedjes; 18.15 Voor de rijpere jeugd; 18.40 Swing kwartet; 19.00 Nieuws; 19.30 Sopraan en piano; 20.00 Neder land herrijst; 20.15 Vaudeville orkest; 21.00 De stem onzer bondgenooten; 21.15 Jan Corduwener; 21.35 Geesti%' intermezzo; 21.40 Ensemble Jetty Cantor; 22.15 Mensch en Maatschap pij; 22.30 De componist van de week; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondwijding. contante betaling van goederen, welke in het buitenland op cre- diet werden gekocht en voorts de omvangrijke stortingen bij de Rijkspostspaarbank en den Postcheque- en Girodienst. Intusschen laten deze credie- ten en de geldsaneering op dit oogenblik de regeering eeni- gen tijd om orde op zaken te stellen. De minister geeft de verzekering, dat hij dezen tijd zal uitbuiten en met inspanning van alle krachten zal pogen, voordat de deflationistische werking, die van deze factoren uitgaat, zal zijn opgehouden, het budgetaire deficit binnen ver antwoorde grenzen terug te brengen. gewonden te betreuren. De voormalige "Gau- Amerika streeft er naar levensmiddelen in blik meer en meer te ver vangen door bevroren levensmiddelen. De Minister van Oorlog' Kobelt is gekozen tot bondspresident van VoQr dfi vissch ha_ leiter" van Luxemburg Gustav Simon is in (ïe Engelsche bezettings- zóne aangehouden. De Tyroolsche landdag heeft geprotesteerd te gen een afscheiding van Zuid-Tyrol. Zwitserland. Dat Amerika een vliegveld wil in België in ruil voor een leening, wordt in Brussel tegengespro ken. Een Fransch verkeersvliegtuig is1 bij Ceuta in Spaansch Ma rokko neergestort, waar bij vier personen om 't leven kwamen en 14 werden gewond. Alle Iraansche legeronder- deelen die zich naar 't Noorden trachten te begeven voor het her stellen van de orde, zijn door Sovjet-Russische venarbeiders en lossers van IJmuiden worden 1500 paar rubberlaarzen en 500 paar klompen beschikbaar gesteld. Heeft u al kinderpost zegels gekocht en ge bruikt? De in het in. dustriëele en maat schappelijke leven zeer bekende heer A. K. Spanjaard is te Den Haag op 78-jarigen leef tijd overleden. De suikerproductie in de Hoeksche Waard is dit geschrifte teneinde zich met de bezittingen van zijn overleden tante te verrijken, twee jaar ge vangenisstraf geëischt. Aan den beeldhouwer Mari Andriessen is op dracht gegeven tot ver vaardiging van een mo nument te Enschede ter nagedachtenis van de honderden oorlogs slachtoffers van deze stad. Bij een botsing van een Canadeesche auto tegen een boom te Apeldoorn zijn twee in zittende meisjes zwaar gewond, van wie een Mjaar abnormaal laag. - troepen tegengehouden. Er is tegen Jhr. Mr. E. spoedig' is overleden. Bij een mijnongeluk von Bonninghausen, ex- jn den ouderdom van in de steenkolenmijn burgemeester van Hil- 69 jaar is te Groningen van Kessales in België versum en Tubbergen, overleden prof. dr. H zijn twee dooden en vijf wegens valschheid in van Goudvenen. Voor het eerst na 5 jaren schoot Texel bij de viering van 't Ouwe Sunderklaasfeest weer origineel .li; zijn slof. Te Den Burg weerklonk om 8 uur het gezang van de jongens, die verleden jaar naar Assen wer den getransporteerd. Volledig uit gerust met schoppen, bivakmutsen on etenspannen, trokken ze door de straten. Wie verder keek dan het uiterlijke, zag in de vroolijk stappende jongens het symbool van de duizenden bevrijde gede porteerden. -■ De stemming was er toen met ten in en allerlei lugubere en jprookjesachtige figuren doolden n Den Burg rond. Een ervan teeldde uit „er zit schot in", het- ;een ook bewezen werd door de "exelsche Boys, die met niets meer of minder op de proppen - .vamen d in met- de „nieuwe veerpont". Onder luide toejuichin gen knipte Mevr. Vermeulen het lint door, waarna ook de actieve juryleden de deugdelijkheid van het gevaarte mochten probeeren. Het nieuwe gemeentebestuur blijkt toch wel zeer actief te zijn, of kwam het door den nieuwen wethouder, ofdoor den in he' hoenderhok geworpen knuppel waarop echter geen gekakel werd vernomen! Hoe bekend Ouwe Sunderklaas wel is, bleek, dat zelfs de „Big Three" en Charley Chaplin naar Texel waren gekomen, terwijl ook de P.O.D. goed vertegenwoor digd was. Een stier van onge hoorde afmetingen maakte ver der de straten onveilig, en we wenschen de fokvereeniging van di1 apparaat veel succes! Om half elf werden in de groo ve zaal van PEN de prijzen uit gereikt en geheel verdiend gingen le Texelsche Boys met den wis- elbeker strijken. Daar dit de lerde maal was, achtereenvolgens, wam de beker (uitgeloofd door le Tex. Crt.) definitief in hun be lt. De 2e prijs was de „knuppel n het hoenderhok", 3e „Big "hree". 4e „Er zit schot in"; 5e de P.O.D 6e Ruiterver.; 7e Char- ey Chaplin. Vermeld mogen ook nog worden Juffrouw Ongelijk, Amer. vlag, koe. kegelspel en rattenvanger. Tegen elf uur trokken de mees ten naar de buitendorpen. In Den Burg zelf was geen gelegenheid tot dansen, zoodat om 12 uur het dorp weer uitgestorven leek. OUDE SCHILD Schoorvoetend kwamen daar door het slechte weer de gemaskerden de straat op, doch na achten werd het levendiger en ook hier zat de stem ming er onmiddellijk in. In "De Ze ven Provinciën", zoowel als in het "Eigen Gehouw" was gelegenheid tot dansen en daarvan werd dan ook een dankbaar g'ebruik gemaakt. Het aan tal gemaskerden was niet groot. Tot laat in den naelrt duurde de pret en ook Oude Schild kan zeggen dat Ouwe Sunderklaas volledig her rezen op Texel is teruggekeerd. DEN HOORN In Den Hoorn werd de ouwe Sin terklaas waarschijnlijk wel, in de meest opgewekte stemming1' gevierd Ondanks regen en wegen, welke uit sluitend uit kuilen schijnen te be staan en daarbij de Egyptische duis ternis. werden vele omwonenden naar Den Hoorn getrokken en ze hebben ren er vele origineele gedaanten te bewonderen. Tot negen uur bleven de meesten in de hoofdstraat paradeeren en de jury welke zitting had in de Lagere School had een zware taak om de prijzen *oe te kennen. Langzamerhand stroomde "I.ooris- manswelvaren" vol; het was er gezel lig'en de kastelein was er in geslaagd om zijn gasten met bijna vooroorlog- sehe dranken te verrassen. Er werd druk gedanst' en klokslag tien uur begon de prijsuitreiking. In de jeugdgroep werd de eerste prijs veroverd, door "Bakertje" en rie tweede door "Narretje", terwijl in de g"roep volwassenen de prijzen als volgt werden verdeeld; le prijs Teddy en Berry; 2e prijs Bruidspaar; 3e oriis Nederland helpt Tndië; 4e prijs Sneeuwwitje en de Prins; 5e prijs Heden en verleend; 6e -rijs HARK; 7e priis Ghandi (m. geit) Be prijs Sint en Piet; 9e prijs Naai sters en werksters; 10e prijs Texel's oaartje. De Fakir en de diverse personen in "ud-Hollandsch kleedij gestoken ver dienen zeker ook vermeld te worden. De verloting van een haan bracht f 50.op en kwam aan het "Helpt Tndië-fonds" ten goede. De haan werd veroverd door een afd. Stoottroepen van de Geza astroepen. (Hoe kan het nok* anders!) In de allerbeste stemming werd er *ot 2 uur doorgedanst. Vermelden we nog" dat Wim Bakker een paar van -ijn populaire liedjes zong op veler „erzoek. Of ze insloegen behoeven we u niet te vertellen. Ook in Den Hoorn werd bewezen, ^at Texel, waar na de zware klappen welke er in het voorjaar vielen hard 's aangepakt, ook op zijn ttjd weer od zijn eigen typische manier aan zijn -ozonde volkshumor uiting kan ge ven. VOLKSHERSTEL wortelt in den goeden geest der ille galiteit. De geest van eensge zindheid, bereidheid en offer vaardigheid. De geest der velen, die goed en bloed veil hadden voor het behoud van land en volk De geest van honderden dappe ren, die vielen. Onder hen, die reeds voor de capitulatie^ aan „Volksherstel" bouwden, zijn er, die in de laatste oogenblikken nog het offer van hun leven brachten. Zij legden getuigenis af van onze groote hersteltaak. Hun bloed zal ons werk bevruch ten. Daarom bouwen wij met vertrouwen verder. Wij noodigen allen, wier taak ligt op het ter rein van materieel, physiek en moreel herstel, uit m „Volks herstel" samen te spreken, ge zamenlijk den bodem te bereiden om voor elkander de stimulans te vormen in eigen verband den bodem te bewerken, die nooit vruchtbaarder is geweest dan nu na de geeseling der bezettings- iaren. En dit zoo intens mogelijk met totaal behoud van zelfstan digheid. MOET SIAM ONAFHANKELIJK BLIJVEN? In Siameesche kringen is ver. klaard, dat de van Britsche zijde gestelde eischen op economisch en politiek gebied, indien deze door Siam zouden worden inge willigd,. tengevolge zouden heb ben. dat Siam in een semi-kolo- nialen toestand zou terugvallen. Angerika wil onafhankelijkheid van Siam. Met ingang van '2 December a.s. wordt de indeeling van het land in zgn. stad- en landgebied gewijzigd; de volgende distribu tiekringen worden als stadgebied beschouwd in Noord-Holland: Alkmaar, Amsterdam, Bever wijk, Bloemendaal, Bussum, Cas- tricum, Edam, Haarlem, Heem stede, Den Helder, Hilversum, Landsmeer, Laren, Monniken dam, Nieuwer-Amstel, Velsen, Weesp. Wormerveer, Zaandam. Alle overige kringen behooren tot bet landgebied. Zooals bekend mogen de aard appelbonnen met den opdruk „land" niet in stadgebied worden gebruikt. yANDAAG begint de confe rentie te Moskou. Deel nemers daaraan zijn de drie ministers van buitenlandsche zaken van Amerika, Rusland en Engeland: Byrnes, Molotoff en Bevin. Het kan een belang rijke conferentie worden. Men zal trachten, de grondslagen te verstevigen voor de interna tionale samenwerking. Eener- zijds moet dat toch van de Groote Drie komen zoo is de politieke realiteit nu een maal anderzijds zit er in deze samenspanning van de drie Grooten een gevaar. Wij hopen, dat de drie ministers ook daar open oog voor zullen hebben en dat de rechten van andere, minder-grooten, van middel-grooten en kleinen, er kend zullen worden, niet met woorden alleen, maar ook met daden. Sinds het uiteengaan der ministersconferentie van Londen, eind September, is de conflict-stof in de wereld niet verminderd. Wij denken aan Iran waar de democraten in de veel-b esproken provincie Azerbeidsjan zich autonomie verschaffen en waar de Russen van een al te actieve rol wor den verdacht. Intusschen wordt Engeland door de enorme fi- nancieele transactie, steviger in de armen van Amerika ge dreven. President Truman zal er, met een speciale boodschap aan het Congres, spoed achter zetten OVERZICHT Het programma voor morgen is nog aangevuld met de le klasse ontmoeting EMMADOS. StormvogelsDFC is uitgesteld en NeptunusSparta omgezet. In de 3e klasse B ontvangt GVO de club uit Den Helder in plaats van Zaanlandia, terwijl in afdee- ling C DTSHRC en in afdeeling D SuccesSchagen is toegevoegd. Het programma voor morgen is voor Amsterdam wel van zeer groot belang. Het gaat hier als het ware om de leiding in afdee- ing I, n.l. VolewijckersAjax Beide rivalen staan er als volgt voor: Volewijckers 4 4 - - 8 18-8 Ajax 3 3 - - 6 13-4 Over het algemeen acht men de fbuisclub met haar schotvaardige voorhoede favoriet, maar Ajax zou Ajax niet zijn wanneer zij juist deze zware opgave niet tot een goed einde bracht. Verder zullen de thuisclubs hier het leeuwendeel der punten krij- Ten. In afdeeling II heeft DHC een beste kans de leiding te krijgen. Ze behoeft hiervoor slechts van HBS te winnen waartoe ze o.i. vel in staat is enFeijenoord heeft een vrije dag. Verder is het van belang wat de Amsterdamsche clubs in deze afdeeling doen. want willen ze er geen spijt van gehad. Er waren j pv,;-jonnnrr1 en 'DHC nn de voet tamelijk veel gemaskerden en hoewel ^Jenoora en llilL op ae voet ook lrier niet de g*rootsche figuren j volgen dan moet gewonnen wor van Den Burg werden benaderd, wa- den In het Oosten zien we de favo riet Go Ahead wel weer winnen. Tubantia is het slachtoffer voor morgen. In het Zuiden is B. V. V. N. A. C: de big match, terwijl in het Noor den de verrichtingen van Hee renveen de belangstelling trekken 2e klasse In afdeeling A hebben de Alc- marianen vrij. Dit is jammer want vorige week waren ze er juist zoo goed in. De Boys krijgen weer een lastige opgave, n.l. ZFC op bezoek. Er moeten echter noodig weer wat winstpun ten komen dus wacht ons een pittige strijd. OSV heeft nu KFC een vrije dag heeft, een beste kans de lei ding weer te heroveren, maar daarvoor moet in Wormerveer ge wonnen worden. 3e klasse In afdeeling B zal Zaandijk wel voortgaan met haar overwin ningenreeks. Helder gaat naar Krommenie. Het zal ons benieuwen hoe onze Heldersehe club in haar nieuwe omgeving start. Hollandia krijgt bezoek van KW. Zullen nu de eerste puntjes eens geno teerd kunnen worden? In afdeeling C is D. T. S. H. R, C, voor dit rayon de big match. De return match is er wel vlug. Vo rige week was het gelijk spel. We verwachten mprgen een ander resultaat. 4e klasse In afdeeling A is Watervogels Oudesluis do groote strijd. - Gaat LSVV eens in Wieringer- waard van de club van die naam winnen! In afdeeling B is Alw. Forward. Sijbekarspe] omgezet De Hoornsche club zal wel alles in het werk stellen om te winnen. Hetzelfde kan van WW, dat aan de spits gaat. gezegd worden, al achten we Grashoppers even min als DES een gewillig slacht offer. MFC kjopt Sporters, terwijl West-Friezen tegen Andijk wel een goed kansio heeft. N. H. V. B, le klasse C De belangrijkste wedstrijd in deze afdeeling is ongetwijfeld de plaatselijk ontmoeting Alkm, Boys 3 AFC 1. Niet alleen het plaatselijke is hier belangrijk, maar ook het feit, dat beide ploe gen ongeslagen aan den kop gaan. Waarschijnlijk wordt dus hier uit gemaakt, wie voorloonig aan den spits zal blijven. De AFC'ers wacht geen ge makkelijke taak, maar daar ook AFC over een zeer goed elftal be schikt, zal het wel spannen op het Boysveld. Alc. Victrix 4 ontvangt bezoek van Koedijk. We verwachten hier een overwinning voor de thuis club. De Randers (de nieuwe naam voor Oudorp), zullen met SVW, dat op bezoek komt, weinig moeite hebben. In deze afd. ontvangt HSV be zoek van Meervogels. De Meervo- gels zullen tegen de Heilooërs niet veel kans hebben. VIOSBerdos zal wel in het voordeel van Berdos uitvallen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3