NIEUW Ministers over ht BRANDENDE PROBLEMEN IN IRAN IS DE TOESTAND VERSCHERPT MAANDAG 17 DECEMBER 1945 BUREAUX K.B. toe Annexatie-vraagstuk is niet van de baan DE WANKELE POSITIE VAN FRANCO De interesse van Frankrijk Geen anti-clericalisme meer in Italië Uithongering van Teheran verwacht De zetel der Vereenigde volken Geen aanklacht tegen het driemanschap Geen extra-aardappelen meer Qaahle nieuws Geen audiëntie De deblokkeering voor loonen en salarissen ERNSTIGE ONTPLOF FING TE ROTTERDAM Drie dooden en een zwaar gewond PARTIJRAAD R.K. STAATSPARTIJ NIET NETJES NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18809 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Valk van str. 14 OP EEN PERSCONFERENTIE te Nijmegen, waarbij ook de Minis ters Reel, van Schaik en Ringers aanwezig waren, heeft Minister president Schermerhorn verklaard, dat het probleem der annexatie niet van de baan is. Het probleem van de westgrens van Duitschland is het probleem van Nederland's oostgrens. In de naaste toekomst zal zeker internationaal contact over het onderwerp van de Duitsche grenzen plaats hebben. De Gaulle heeft ten aanzien van het Ruhr- gebied duidelijke taal gesproken en het kan Nederland niet onver schillig blijven, wat daarmee gebeurt. NA DE VERKIEZINGEN zal aan de Staten-Generaal een definitieve wettelijke regeling in zake de schadeloosstelling aan oorlogsgetroffenen worden voor gelegd. De huidige regeling is slechts een voortzetting van die van 1940. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen de schadeloosstelling aan individueele' personen en de collectieve maat regelen. Wat er later met het rentelooze crediet zal gebeuren, is afhankelijk van de conjunctuur, die b.v. over .drie jaar anders kan zijn dan nu. Minister Ringers wees erop, dat door gebrek aan materialen niet aan ieder gegeven kan worden, wat hij noodig heeft. Dikwijls zullen wij op het buitenland aan gewezen zijn. Zoo zal er deze maand glas uit België komen. Als alles lukt zal volgend jaar het glas-probleem opgelost zijn. Ook de kwestie van het vrij laten der politieke gevangenen en de zuivering kwamen ter sprake. Minister-president Schermerhorn herhaalde, dat het vrijlaten der politieke gevangenen in een snel ler tempo zal geschieden, maar dat men het niet moet associeeren met Kerstmis. Politieke gevangenen en zuivering. Minister Beel betoogde, dat het onmogelijk is voor de zuivering algemeene richtlijnen aan te ge ven, voordat zich een zekere ju risprudentie heeft gevorrfid. Hij keurde het af, dat, Zooals in Bra bant en Limburg, gemeenteraden en ambtenaren wegens terugkeer van een gestaakten burgemeester, op hun beurt in staking gingen. Er zijn tot nu toe ruim 300 bur gers en 600 leden van het perso neel van het departement van binnenlandsche zaken, den bui tendienst inbegrepen, ontslagen. De grensbelemmeringen tusschen Nederland en België, zoo deelde Minister Beel verder mede, zullen in de naaste toekomst niet opge heven kunnen worden. Zij hou den verband met economische en monetaire maatregelen. De verkeersproblemen Minister van Schaik besprak de verkeersproblemen. Men moet bewondering hebben voor hetgeen de Spoorwegen ondanks groote moeilijkheden nog tot stand we-, ten te brengen. Er bestaat eerder gevaar, dat men den dienst zal moe ten gaan inkrimpen dan dat tot uitbreiding overgegaan kan worden. %jfen de 4000 bussen, die ons land telde, zjjn er nog 300 over. Er zullen voorloopig 13 vliegvelden in orde gemaakt worden. Rjj de registratie van motorvoertui gen is gebleken, dat er 200.000 zijn. doch dat slechts 90.000 daarvan een rijvergunning hadden. Er is een prioriteitsbeginsel op gesteld. waarvan als eerste voor komt de geneeskundige dienst, verder de noodvoorziening, ver volgens de overheidsbedrijven en daana de industrieele bedrijven. Als nu blijkt, dat er wagens rij den, die ook nuttig werk doen, dat echter minder urgent is, dan van de drie eerstgenoemde categorie- en. dan kunnen deze wagens ge vorderd worden. Op een vraag, waarom de voor raad turf in het Oosten des lands niet naar de groote steden ver voerd kan worden, verklaarde Ministe van Schaik, dat de voor raad niet zoo erg groot Hs en bo vendien de vervoermiddelen ont breken. De Spaansche troonpretendent Don Juan heeft zijn programma ontvouwd, waarbij hij als zijn' wensch te kennen geeft, dat de Spanjaarden vrij hun wil ken baar maken. Hij meent tie mogen hopen, dat men zich ten gunste van de monarchie uitspreekt Een door Franco georganiseerde volksstemming zou hij weigeren aangezien -diens regime geïnspi reerd is door de totalitaire syste men van de as, in strijd met den aard en de tradities van het Spaansche volk. Alles moet ge daan worden voor het vestigen van een zoo democratisch moge lijk regime Don Juan verklaar de tenslotte zich bij de beslis sing van het volk te .zullen neer leggen. In Frankrijk bestaat uiteraard groote belangstelling ten aanzien van de door Spanje te voeren politiek De Fransche regeering heeft een nota naar de Engelsche en Amerikaansche regeering ge zonden; waarin zij verzoekt deel te nemen aan de beraadslagingen over haar relaties met de Spaan sche regeering. Zij is bereid met Franco te breken, zoodra deze regeeringen het ook doen. Aan individueele leden van de ver bannen republikeinsche Cortes en regeering wil zij toestemming verleenen om naar Frankrijk te komen, teneinde in contact te treden met de oppositie in Spanje „Wij hebben het clericalisme en het anti-clericalisme begra ven", aldus zeide Pietro Nentii in een te Padua gehouden toespraak. „Wij zullen komen aan het mo ment, waarop de katholieke ar beiders, de atheïsten en de on- geloovlgen elkander loyaal de hand zullen schudden in naam van de gezamenlijke sociale be langen". Nenni gaf in zijn toe spraak een uiteenzetting over a< positie van de socialistische par tij gedurende de afgeloopeni re- geeringscrisis en op het oogenbiik en verklaarde, dat de socialisten de antlclericale acties van het verleden niet meer zulle» her nieuwen DE VAL VAN TABRIZ is thans officieel toegegeven. Het is vrijwel zeker, dat de provinciale garnizoenen zich over zullen geven. Op Teheran na is Tabriz de -grootste stad van Iran. Het garnizoen van Tabriz was slechts 400 man sterk. De ministerraad en de generale staf te Teheran gaven «geep bevel toen de „demoeraten" binnendron gen. Nadien werden alle verbindingen met Tabriz verbroken. NDIEN HET GARNIZOEN zich verdedigd zou hebben, dan zou zulks een groot verlies aan men- schenlevens hebben beteekend. Den rebellen viel een groote voor raad wapenen en voorraden le vensmiddelen in handen, aange zien het garnizoen voor een lang beleg was uitgerust. Er waren reeds voorzorgs maatregelen genomen. In de Nationale Bank te Tabriz zullen dë „democraten" niets vin den, want men kende reeds eer der het bestaan van een „scha- duw-directie" met een volledigen staf, om de regeeringsambtenaren te vervangen. De bezittingen van de bank werden overgedragen aan de „British Imperial Bank" te Tabriz. De leuze, dat Azerbeidsjan zelf standig wil zijn binnen het kader van den Iraneeschen staat, wordt te Teheran beschouwd als een voorwendsel om tot verdere uit breiding van de beweging te ko men en ten slotte de centrale re geering in handen te krijgen. Er is alle aanleiding toe te veronder stellen, dat de oproerige beweging niet tot Azerbeidsjan beperkt is. Te Tabriz verklaren de „demo craten" openlijk, dat zij den weg bereiden voor de andere provin cies. De Russische congijl te Dazvln zou, volgens dit bericht, reeds een bezoek hebben gebracht aan Ka-, raj op ruim 30 K.M. van Teheran om belasting- en pachtvraagstuk- ken te bespreken. "i Men verwacht geen 'direc- ten aanval op Teheran, omdat de stad een sterk Iraneesch garnizoen heeft. Men ver wacht veeleer terroristisch optreden om de stad uit te hongeren en de regeering te verzwakken. Op het paleis Soestdijk werd het geschenk van de welpen der padvinderij te Dublin aan de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet, bestaande uit drie schaapjes, door den heer T. R. A. ,W. Weenink aangeboden. H. K. H. Prinses Juliana tooit een der diertjes met een lintje. De kleine Margriet kijkt belangstel lend toe. iAnefo/'t Sticht P.) De voorbereidende commissie der organisatie der Vereenigde Volken heeft met 30 tegen 14 st. en 6 onthoudingen besloten, de algemeene vergadering voor te stellen, den zetel der organisatie in de'Vereenigde Staten te ves tigen Het bureau van de groote ad viescommissie van de illegaliteit deelt mede, dat van een verzoek harerzijds tot het instellen van een vervolging van het drieman schap der Nederlandsche Unie, bil het Bijzonder Gerechtshof te Am- setrdam, geen sprake is. Een aantal weken achtereen hebben personen ouder dan vier jaar wekelijks een kg. toeslag op hun aardapelrantsoenen ontvan gen. welke toeslag bestemd was voor de vorming van een kleinen wintervoorraad De volgende wegk wordt dit kilogram voorschot niet meer ver strekt. Degenen, aie telkens den toeslag van het weekrantsoen hebben afgezonderd en bewaard, beschikken thans over een voor raadje van negen kg., dat geleide lijk ln dezen winter door inhou ding van een gedeelte van het normale rantsoen verr'ekend zal worden. Het verdient aanbeveling regel matig een gedeelte uit het nieuwe weekrantsoén te veryerschen. In den leeftijd van 48 jaar is in den afgeloopen nacht te Den Haag onverwacht overleden de bekende radio-journalist en ken ner van Indië, de heer G. A. van Bovene Z H Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 18 Decem ber géén audiëntie verleenert. Op 16 December zou de re geling van deblokkeering voor loonen en salarissen ook ten aanzien van girale rekeningen eindigen. Blijkens een he denmorgen afgekomen aan vullingsbeschikking wordt de ze regeling echter bestendigd. Zij is thans neergelegd in een algemeene vergunning. Gisterenmiddag tegen één uur heeft ini een opslagplaats van munitie in den Kralingerhout te Rotterdam een ernstige ontplof fing plaats gehad, waarbij drie dooden te betreuren zijn en een persoon- ernstig werd gewond. Het ongeluk gebeurde bij het op ruimen van door de Duitschers achtergelaten springstoffen, met welke werkzaamheden zich de aannemer S. Groenewegen uit Rijswijk belast had 'De ontplof fing was zoo hevig, dat twee ar beiders onherkenbaar werdeni verminkt, namelijk de 21-jarige L. C van Vliet uit 's-Qravenhage en H. van Veen uit Watleringen. De aannemer zelf, alsmede de 38- jarige chauffeur C Bruin moes ten met ernstige wonden in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister De toe stand van de gewonden was gis terenavond nog niet zoodanig, dat zij gehoord 'iconden worden. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast de politie nog steeds in het duister. Het onder zoek wordt bemoeilijkt, door de omstandigheid, dat een der over levenden, die in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opge nomen. nog steeds niet gehoord is kunnen worden in verband met den ernst van zijn toestanid. De tweede gewonde, namelijk de aan.neme- vrn bet wev'-. A O "S- newegen. uit Rijswijk, is later aan' zijn verwondingen bezweken Zaterdag 22 December om 11 u. zal de Partijraad der R.K Staats partij in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht zijn 23ste vergadering houden. De wnd. voorzitter zal in deze bijeenkomst verslag uit brengen over de werkzaamheden en het beleid der partij tijdens de bezetting en na de bevrijding. Wat betreft den aandrang, uit geoefend om tot naamswijziging der partij over te gaan, stelt het Partijbestuur zich open voor be vredigende suggesties, welke ech ter tot heden, nog niet zijn bin nengekomen. Het Partijbestuur stelt voor, de waarneming van het partij voorzitterschap door mr. dr. P. J Witteman te doen voortduren tot na de algemeene verkiezingen. Ter vergadering zal door prof. mr. C P M. Romme, voorzitter van het Nationale Centrum, het in tweede lezing door de natio nale leiding van het centrum voor staatkundige vorming vast gestelde ontwerp urgentie-pro gram worden ingeleid. pROFESSOR RüMKE is hoog leer aar aan de Rijks universiteit te Utrecht. In de psychiatrie. Hij weet veel van karakterkennis en houdt zijn licht niet onder de korenmaat. Heeft hij desalniettemin tij dens de bezetting niet vol doende karakter getoond of is hij slachtoffer van de zuive ringsziekte die nog niet schijnt uitgewoed? Wij weten het niet. in elk geval is hij ge staakt. En nu, na zeven maan den, krijgt hij een berisping, waarmede de „staking" auto matisch is opgeheven. Dat kan allemaal. Maar die berisping moet prof. Rümke uit de krant vernemen. Kijk, dat vind ik niet netjes. Er zijn, ondanks alle vernieuwingswil, zekere vormen in acht te nemen, vooral door een departement van „Opvoeding" en dan toch in elk geval zeer speciaal te genover iemand die hoogleer aar is. Prof. Rümke heeft nu> per open brief, zijn ontslag aangevraagd, als protest tegen deze houding. En daarin heeft hij groot gelijk. Er zijn al meer zulke dingen gebeurd, en dan moeten de departementen, die niet willen hooren, maar voe- len,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1