Gouden feest van Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier Nieuw Noordhollandsch Dagblad De kiesvereeniging op de schaats Maandag 17 December 1945 TUSSCHEN het geroezemoes van stemmen en de compacte menigte van afgevaardigden, hangt de gezellige sfeer die op de algemeene vergaderingen van den Ijsbond „Holland's Noorderkwartier" traditie is. Zoo was het vooraWZaterdag in de groote zaal van ,,'t Gulden Vlies", waar tevens hef halve-eeuwfeest van den Bond werd gevierd. Eenige deelnemers moesten zelfs in het „schellinkje" neerstrijken, omdat de zaal geen plaats meer bood. En nog voor kapitein Jan Werkman den voorzittershamer ter opening der vergadering opnam, was de rook te snijden en kringelden blauwe wolkjes mee in dien intiemen sfeer, die getuigde van een waren vriendschapsband tus- schen de liefhebbers van de ijssport. Hier en daar zagen wij al de witte ijstrui als een uitdaging aan Koning winter. Jong en oud wa ren op deze bijeenkomst vertegenwoordigd. Een van deze laatste groep, een bijna tachtig jarig lid van de ijsclub Bangert, verzekert ons, al eiken dag het weerbericht te raadplegen, om tijdig de schaat sen uit het vet te kunnen halen. Arme kolenbon zullen andere lezers denken. Maar daar kunnen de ijssportliefhebbers niets aan doen De politiek omvergeschaatst Vinnig koud is de winteravond en de oostenwind striemt de in woners van 't Westfriesche dorpje Oudendijk, die in grooten getale naar het plaatselijk logement stroomen, ten einde daar te ko men tot de oprichting van een kiesvereeniging. De sneeuw kraakt onder de voeten en het ijs is zoo verleidelijk, dat Oudendijk haar politiek vergeet en nog dienzelf den avond plannen beraamt om te komen tot de oprichting van een ijsclub, die tot doel heeft ijs banen te maken en te onderhou den, tevens met het sociale oog merk, tijdelijke werkloozen, die, zooals b.v. Bouwvakarbeiders, des winters vaak „uitgevroren zijn" tijdens de vorstperiode loonend werk te verschaffen. En nauwe lijks is den volgenden morgen het nachtelijk wolkengordijn wegge schoven, of- de plannen worden in daden omgezet. Nog dienzelfden dag heeft Oudendijk- haar kies vereeniging omver geschaatst. De ijsclub had de beste troeven in handen. Vrij spoedig nadien volgden an dere gemeenten als Beets, Alk maar, enz. Er groeide onderling contact*en zoo kwam tenslotte op 21 December 1895 de Ijsbond Holland's Noorderkwartier tot stand. Er volgden tijden van bloei en verval, van ups en downs. Vooral Alkmaar werd 'n bloeiend ijscentrum omdat economische overwegingen mede den stoot er toe gaven. Het vooruitstrevend bestuur van Alkmaar meende n.l. dat tijdens de vorstperiode, ijs banen de eenige communicatie mogelijkheid vormden tusschen het platteland en de markt. Avenhorn en Purmerend ontwik kelden zich eveneens sterk, doch meer uit overwegingen van toeris- tischen aard. Eenige jaren later ging van Alkmaar het initiatief uit. tot het organiseeren van een dorpentocht, zij het van klein for maat. De wereldoorlog kwam, ge volgd door mobilisatie. Het ging bergaf met den IJ.9.N. Boven dien ontstond er een openbaar conflict met den K.N.S.B., dat geen der bonden goed heeft ge daan Twee bonden met eenzelfde doel. Oud-leden van den IJHN zijn toen overgean tot de oprichting van een nieuwen bond en zoo waren er op een gegeven mo ment twee provinciale bonden, die eenzelfde doel nastreefden. De IJHN met 60 clubs als leden en financieel gezond en de con current met slechts vijftien leden en een leege kas. Toen ontbrand, de er een nieuwe strijd, die oor zaak was van het verval der beide organisaties. Opeenvolgen, de kwakkelwinters waren mede schuldig aan dit feit. De activi teit verslapte, mede doordat ve len van meening waren, dat de opkomende motorscheepvaart den nekslag zou toebrengen aan het ijstoerisme. Zij kregen onge lijk. Er moest iets gebeuren, om de ijssport nieuw leven in te blazen.Daartoe ging men over, door in overleg met den KNSB zich toe te leggen op het wed strijdwezen, doch het belangrijk ste, maar negatieve resultaat was een nieuw conflict met den KN SB. Concurrentie aan den elfstedentocht. Felle winters, o.m. die van 1930, brachten plotseling nieuwe activiteit. De Dorpentochtcom. missie schreef een tocht uit, de eerste georganiseerde naast den elfstedentocht. 1500 deelnemers verschenen aan den start. Ruim duizend bereikten de eindstreep. Daaraan kon zelfs de elfsteden tocht niet tippen. De IJHN buigt niet voor den bezetter. De voorbije oorlog bracht een nieuwe breuk met den KNSB. De gemachtigde voor de sport, instelling van den bezetter,schoof den IJHN op het tweede plan, doordat de bond onder supervisie van den KNSB kwam te staan. Zooveel als mogelijk was, ont trok de IJHN zich daaraan, zoo dat de verstandhouding er zeker niet prettiger op werd. De bond moest den naam veranderen. Erg lang heeft de bezetter van deze wijziging geen pleizier gehad, want op deze vergadering kon kapitein Werkman, onder luiden bijval van de aanwezigen, mede. deelen, dat op voorstel van het bestuur deze opgedrongen naams verandering teniet gedaan zou worden. Thans is het dus weer 3e Ijsbond „Hollands Noorderkwar tier". Gecombineerd jaarverslag. De secretaris-penningmeester, de heer J. Trouw, bracht daarop het gecombineerde jaarverslag 9ver de twee laatste vereenigings jaren uit. Hij memoreerde, dat de ontwrichting van het spoor wegverkeer het onmogelijk had gemaakt, een jaarvergadering uit te schrijven, waardoor het ver slag over 1943-44 toen in de pen bleef. De ijslooze winter 1543-44 leverde weinig werkzaamheden op. In den afgeloopen winter was dit anders. Er kon worden ge schaatst op meerdere banen dan ooit het geval is geweest, een gevolg van de inundaties. Doch de menschen hadden weinig lust aan genoegens te denken, waar zooveel leed geleden werd. Bo vendien waren de meeste ijsclubs gehandicapt door tekori aan ma teriaal en personeel. Op organi satorisch gebied werd er echter hard doorgewerkt, vooral in ver band' met de reorganisatie van den Ned. Schaatsenrijdersbond. De centralisatie werd zoo ver ge. dreven, dat er stelling tegen ge nomen moest worden. Op propa. gandistisch gebied werd veel werk verzet. In meerdere dorpen werden lezingen met lichtbeelden gehouden. Het jaarverslag wijdde ook eenige regels aan de nagedachte nis van de eere-leden J Rob, J. Cock en C. L F Sarlet. De geldmiddelen. Vooral door de gevoerde pro paganda en de actie tegen de reorganisatieplannen van den Ned. Schaatsenrijdersbond heb- be>» de uitgaven de begrootings- cijfers hier en daar overschreden Volgens de becijfering voor 1946 is een saldostijging te verwach ten. Het geldbezit is intact ge bleven. Het aantal aangesloten clubs onderging geen wijziging en bleef 131, met rond 25 000 leden. Het batig saldo bedroeg 2222.De bond is dus kern gezond. De club van dertien gedecoreerd. Dertien leden werden, gezien hun kwart-eeuw lidmaatschap, tot leden van verdienste gebom bardeerd en hen werden de fraaie insignes overhandigd. Het betrof de neeren J. Ph. Klokke, K. Groen, J. Wallenburg, P. Nieuw/oer, D. Steensma, P. Brouwer, P. Bierdrager, B. Dub- beld, J. Boot, S. Kriel, F. de Beurs, J Hoogvorst en J. Kunst. De nieuwe prominenten. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen-de hee. ren; mr. H. W. Vliegen (Amster dam), voorzitter; J. Trouw (Ab coude), J. Werkman (Alkmaar), C. Meeuwig (Hoofddorp), G. K.' Oud (Purmerend), P. Preijer Jr. (Krommenie), H. G. Rijs (War- menhuizen), J. W. Teerink (Alk. maar) en H. Limpers (Wieringer- waard). Districtsvoorzitters. Tot districtsvoorzitters werden benoemd: Noorderdistrict: W. Kaan (An. na Paulownapolder). I District Niedorp: W. Keetman (Winkel). District Alkmaar: A. J. Baren- drecht (Schermerhorn). Distirct Zaanstreek: G. Twaalf, hoven (Uitgeest). District Medemblik: Jb. Man tel (Opperdoes). District Hoogkarspel: S. Reus (Grootebro'ek). District Hoorn: J. D. Groet (Hoorn). District Purmerend: Jb. Boot (Purmerend) District Waterland (W.): B. Dubbeld (Den lip). District Waterland (O.): G. Karmelk (Monnikendam). District Amstel- en Vecht streek: J. Trouw (Abcoude) Culinair intermezzo. In de pauze volgde een zeer geapprecieerde afwisseling in den vorm van een gemeenschappelijk diner, waaronder het gezelschap Berkhout, tusschen de gangen door, de aanwezigen heeft bezig, gehouden. De kersversche voorzitterymr. H. W. Vliegen, die de ijssport een warm hart toedraagt en in dit verband een nationale figuur ge noemd mag worden, heeft ver volgens van den scheidenden waarnemend voorzitter, den heer J. Werkman, het presidium over genomen, nadat hem het insigne, dat door de drie vorige voorzit ters reeds was gedragen, op de 'Borst was gespeld. Mr. Vliegen mocht, namens den bond, van broederorganisa ties bloemen en gelukwenschen in ontvangst nemen en hem werd een cadeau in den vorm van een barometer overhandigd. Reorganisatie. Na dit intermezzo heeft de heer J. Trouw de reorganisatieplannen uiteengezet en in het juiste licht gesteld, hoe de IJHN het hebben wil. Hoe interessant dit onder werp ook is, wij kunnen, gezien de plaatsruimte, hierop niet na der ingaan en willen ons beper ken tot de kernweergave. De IJHN staat vóór decentralisatie met een coördineerend hoofd, een groote organisatie nl., die afgevaardigden uit de provinciale bonden opneemt, dit in tegen stelling met den KNSB, die de leiding aan eenige menschen wil overlaten De bond zal zelf wed. striide" -Uzetten voor korte en lange y voor amateurs zoo wei als roepsrijders. Contacten zullen gelegd worden met bui- tenlandsche organisaties, speciaal met Scandinavië!*- De heer Vliegen heeft een en ander onderstreept en er op ge wezen, dat de bond het niet zal dulden, dat één enkele organi satie de lakens uitdeelt, zonder dat anderen een stem in het ka- nittel kunnen uitbrengen. T.a.v. den KNSB zei hij: de teerling is geworpen, wij gaan geen stap achteruit. Hij verkreeg vrij man. daat van de vergadering in dezen geest de begonnen werkzaamhe den voort te zetten. Medegedeeld werd, dat Pur merend de eer zal genieten, op de volgende vergadering de af gevaardigden binnen haar muren *e hebben. Commissies. In de commissie voor het ijs toerisme zullen zitting hebben de heer en: V. Kaan, J Trouw en G. Twaalfhoven. De commissie voor het organi seeren van dorpentochten zal be. staan uit de heeren: J. Boot, J. Trouw en J. Werkman. De commissie voor de wedstrij den zal bestaan uit de heeren: J. Boot, V. Kaan, W. Keetman, C. Meeuwig. G. K. Oud, H. G. Riis en J. Werkman. Dan kwam, veel te vroeg voor de afgevaardigden, het slot van deze bijeenkomst, die een de monstratie was van saamhoorig- heid, ondanks de gevarieerde nluimage en waarbij de hechte ketting der vriendschap weer eens extra was opgepoetst. P. S. ALKMAAR GEMEENTESECRETARIS WORDT BUITENGEWOON HOOGLEERAAR Naar wij bij informatie ten stadhuize vernemen, is dezer da gen de benoeming afgekomen van onzen gemeentesecretaris, mr. A. Koelma, tot buitengewoon hoog- leeraad in de bestuurswetenschap pen, het gemeente- en provin ciale recht, aan de Ned Economi sche Hoogeschool te Rotterdam. De functie van gemeentesecre taris blijft mr Koelma normaal waarnemen. HERDENKINGSREUNIE Van 150 lotgenooten Ruim 150 personen, allen lot genooten van de groote razzia door de Duitschers het vorig jaar in Alkmaar georganiseerd, kwa- men Zaterdagavond in Hotel „Irene" bijeen, na door het orga- niseerend comité aan het station te zijn ontvangen. De president van het comité memoreerde in een kernachtige herdenkingrede de gebeurtenis sen van den noodlottigen dag, nu juist een jaar geleden. Met een minuut stiite werden de gevalle nen herdacht De heer J Zoon zong vervol gens het lied .Vrouwenleed". Een declamatie door den heer C. Els- wijk van „De 18 dooden" maakte op de aanwezigen grooten indruk. Onder leiding van den heer P. Pover werden eenige schetsen, liedjes en voordrachten ten too- neele gebracht, meerendeels flit sen uit het „Lager"-leven. Den voorzitter, die als kamp leider voor de jongens goed werk had, verricht, werd als blijk van waardeering een schrijfbureau aangeboden. Ook de dames van de Alhmaar- sche reünisten lieten zich niet onbetuigd en boden, bij monde van mevr Schoen-Habich, even eens eenige geschenken aan De verdere avond werd gevuld met een gevarieerd bal. KERST VERRAS SING VOOR OUDEN VAN DAGEN Van binnen en buiten de stad gaven reeds velen blijken van belangstelling voor de actie „Een kerstverrassing voor de ouden van dagen". Er zijn voornamelijk veel bij dragen in geld binnengekomen, waarvoor het comité echter gaar. ne waf versnaperingen zou koo- pen. Doch zonder bonnen gaat dat niet. Weet iemand daar nog raad op? Zijn er wellicht onder onze stadgenooten, die voor dit doel nog een versnaperings- of gebaks bon zouden kunnen afstaan? De ze worden dan gaarne uiterlijk Zaterdag 15 dezer ingewacht bh het comité, adres: Langestr. 87. AFC-NIEUWS Jong Holland 1—AFC 2 2—4 AFC 3Alcm. V. 5 5—1 AFC b—Vitesse b 0—3 Een schrale Zondag. AFC 1, 4 en 5 werden afgekeurd. AFC 2 wist een 20 achterstand in te loopen en zoowaar te winnen met 42. AFC 3 schudde een van zijn lastigste tegenstanders van zich af en wist te winnen met 51. De a aspiranten moch. ten thuis blijven en b verloor met 3—0. Alzoo wisten AFC 2 en 3 zich in de bovenste regionen te handhaven. AFC'ers denkt om a.s. Woens dag de laatste training van het jaar. Toont jullie goede cluble den, door dezen keer eens allen aanwezig te zijn. A.s. Zondag speelt AFC 1S VW 1 aan de Westerweg. Heel Alkmaar komt dan naar den Westerweg. Dus tot Zondag!! P.P.C. POPULAIR OPERA-CONCERT Zoo maakten we weer kennis met een nieuwe groep Neder- landsche zangeressen en zangers, die ons weer eens kwamen be wijzen dat ze evengoed thuis zijn in het „Bel canto" van de Opera, als hun collega's uit het verre zuiden, die daarvan voor heen het alleenvertooningsrecht schenen te bezitten. Het uitge breide program werd vlot afge werkt en bood groote afwisse ling in zake de opera-literatuur. Toen Henk Weimar zijn entrée had gemaakt met een aria van Verdi, was het pleit reeds ge wonnen. Deze zanger beschikt over een grandioos en sonoor klinkend basgeluid, plus intens muzikale voordracht. De sopraan Corrie Couvreur zong zeer arti stiek een aria uit Les Pêcheurs de Perlees van Bizet. Gré Brou- wensteijn, boeide vooral door dramatische expressie, en had alzoo met een aria uit Cavalevia Rusticana van Muscagni veel succes. De alt Riek van Veen zong prachtig beschaafd o.a. een aria uit Samson en Dalilah van Saint-Saens. De bariton Frans van de Ven trof ons door tem peramentvolle voordracht even als de tenor Robert Schlegel. Dat de duetten en wel in het bijzonder het bekende kwartet uit Rigoletto veel succes hadden behoeft wel geen betoog. Zéér terecht moest in het succes dee len de pianist Gerard Terwipl, die de klavier-begeleiding on voorbereid op zich had geno men, maar toch zijn taak voor treffelijk en muzikaal volbracht. Na het hooren van zulke pri ma opera-zang, komt toch het verlangen op een dergelijke groep in de opera te hooren. Een opera-voorstelling al is het dan ook in beperkte bezetting zou hier zeker kans van slagen heb ben en het is o.i. wel de moeite waard, dit in overweging te nemen. De zaal van 't Gulden Vlies was matig bezet, maar met en thousiaste luisteraars, die het aan welverdiende waardeering niet lieten ontbreken. W. Schreurs. LANGEDIJK L.T.B. VERGADERING* Dezer dagen hield de LTB een vergadering in de Burg, welke zeer g'oed bezocht was. De voorz. deelde mede, dat voor den LTB zitting had den in de Commissie voor de her verkaveling van het Geestmeram- bacht de heeren G. Koopman en Jae. Weel. Van den Plantenziektenkundigen Dienst was 'n schrijven ingekomen over de bestrijding van .den Colorado kever. N. a. v. een ingekomen schrij ven van den secretaris van den LTB afd. Alkmaar, werd gesproken over den kostprijs van de kool. De gem. seizoenprijs voor roode kool is f 13.70 per 100 kg. met 'n wekelijksche ver hooging' van 72 et.; gele kool f 13.40 wekelijksche verhooging 67 et.; wit te kool f 9.90, wekelijksche verhoo ging 52 ct. Momenteel is de prijs voor roode en gele kool f 8.50 'en voor Deensche witte f 5 per 100 kg. Bij de laatste prijsverhooging' was wel de prijs van dé rood en gele kool flink omhoog gegaan, maar de Deensche witte prijs was stiefmoe derlijk behandeld. Hiertegen werd critiek geuit. De heer J. Kos Veilingleider N. M.B. wees er op, dat deze prij zen door ondeskundiger) waren vast gesteld want anders had men het product Deensche witte beter moe ten beloonen. Gewezen werd op het feit dat de zuurkoolfabrikanten strij den voor 'n hetere prijszetting van het product zuurkool. Gevreesd werd dat deze fabrikanten drukkend werkten op de prijs van de Deensche witte kool. Vervolgens kwamen aan de orde eenige voorstellen van de algem. vergadering van den LTB op 13 Dec. a.s. Voorstellen. Een voorsel van de afd. Zuider- meer om bestuursleden, die 65 zijn niet méér te herkiezen vond alge- meenen bijval evenals 'n voorstel van den Kring West-Friesland om gaan tot het vormen van 'n iJtsc fonds. De afd. Westwoud stelde voor om immigratie te bevorderen m Kath. verband. Ook met dit voorstel ver- ??r3e "vergadering zich accoord Med^SS?ee,d weI"d dat de retraite voor LTB leden zal worden gehou den van 12—15 Jan. 1946. Er hebben zich voot deze retraite 50 personen opgegeven. y De NoordermarktboTKl ^he^f^bif'de dwr 9Tm,issÏS ',n voorstel inge diend tot algeheele herziening van de tuinbouwHeeltvergurmingen Ge wezen werd op de herhaaldelijk naar voren gebrachte bezwaren als teelt- vergunningen in handen van handel f ^e vergunning in handen van landbouwers. De heer Jac. Weel zou gaarne zien dat bij de verdeeling van teelt- vergunnmgen over de bedrijven re- Kening' zou worden gehouden met rroeveel werkkrachten een bedriif werkte. J ,_3?e heer J. Kos Kz. vroeg of de N MB ook 'n schema had gemaakt hoe of de teeltvergunning dan verdeeld moest worden. De voorz. zeide dat dit niet was geschied. De voorz. deelde mede dat de con- voor de tuinbouw f 2.50 per HA bedraagt. Deze contributie zal slechts een jaar geheven worden. Het volgende jaar komt er 'n nieu we regeling. Vervolgens werd medegedeeld dat er 'n Commissie was gevormd welke tot doel beeft om het Geestmeram- bacht uit de put te helpen. Deze commissie heeft 'de volle sympathie van den Voedselcommis1- saris. a Er zijn 10 paarden voor het Geest- merambacht aangeschaft! Deze paar den zullen in de verschillende dor pen worden ondergebracht. Tuinders die hun land goed Willen laten be werken kunnen zich opgeven om een ploeger met 2 paarden te krijgen. De kosten bedragen voor ploeger plus 2 paarden f 30.— per dag. Het 'doel van de commissie in het algemeen is om te komen tot betere grondbe werking. In de rondvraag vroeg' de heer B. Frederiks hoe het stond met de prijszetting In de toekomst. Garan deert men de tuinders loonende prijzen? Dit punt heeft de volle aandacht, en algemeen was het gevoelen dat er loonende minimumprijzen zouden moeten worden vastgesteld. De heer C. Kraakman wees op de onrust onder de tuinders in verband met de maatregelen van de geldzui- vering. Worden we heelemaal weer uitgekleed door den fiscus? De voorz. deelde mede dat ook dit punt de vnU»> b*>eft van Bc» TT r* R K. VOLKSBOND De R K. Volksbond hield de zer dagen een vergadernig in het kader van het Winterprogram. Cfp deze vergadering zou gesproken worden over „Het herstel van den godsdienstzin" De Pai er- spreker was echter door ver- voersmoeilijkheden verhinderd. De voorzitter van de afdeeling hield ter vervanging een speech over het communisme. De voor zitter deede mede, dat arbeiders, die wegens vorstverlet werkloos werden, opgenomen kunnen wor den in de zgn „overbruggings regeling" Voorts werden de le den aangespoord Herwonnen Le venskracht te steunen. De voor zitter, de heer J. Stoop Pz„ hield vervolgens zijn rede over het communisme Spr behandende achtereenvolgens de economische ontwikkeling in Rusland na 1917, de communistische politiek in het binnenland en haar houding te genover het buitenland en de Kerk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2