NIEUW HITLER HERSTEL yAN NIJMEGEN een nationaal belang lachte om de goedgeloovigheid DINSDAG 18 DECEMBER 1945 BUREAUX DE KOMENDE PARTIJRAAD Rusland moest een „aardsch paradijs" voor de Duitscfiers worden HET INVASIE-PLAN Churchill en Eisenhower waren het niet eens Secretaris-generaal der Vereenigde Naties Waarom niet 100 pet. vergoed? De jeugd helpt Putten DE ROTTERDAM5CHE VERRADER IN BEROEP Handhaving van het doodvonnis gevraagd DE JEUGD EN DE VREDE Bezwaar tegen de term „democratisch" om- 41e jaargang NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ts 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal NUMMER 10810 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 De katholieke staats partij gaat met den a.s. Partijraad te Utrecht officieel op gang komen. Het is in den begin ne een beetje met horten en stoo-' ten gegaan en dat horten is nog niet geëindigd. Want nauwelijks is de nieuwe secretaris, de heer Mr F j. Duijnstee, een beetje ingewerkt, of deze is alweer tot een andere functie geroepen. Hij is n.l benoemd tot hoogleeraar aan de r.k. Universiteit te Nij megen, die haar roep tot verjon ging in elk geval verstaat Bezat zij in prof. v. d Brink, ook lid van het Partijbestuur, reeds de jongste hoogleeraar in een vijf en twintigjarige, de nieuwste prof,1 mr Duijnstee, is een-en-dertig! Intusschen is de Partijleiding er in geslaagd, in den persoon van dr l. A. H Alberinig. Lyceum- leeraar te Breda en majoor bij het M.G., een nieuwen candidaat voor de functie van secretaris te vinden. Bovendien zal, naar wij vernamen, mag dr Stokman ge heel aan de Partijleiding worden verbonden en tot hoofdredacteur van „De Opmarsch" worden be noemd. Dit kan slechts als een aanwinst worden beschouwd. De Partijraad zal zich a.s Zaterdag met verschillende belangrijke din gen bezighouden. Teekenend voor de onvoldoende concretiseering van de vernieuwing is intusschen, dat het Partijbestuur nog niet over „bevredigende" suggesties inzake de naamswijziging be schikt! Stellig is dit niét het voor naamste punt van de agenda. Be langrijk is de definitieve vaststel ling van het Urgentieprogram. Wij hopen nog nader na te gaan, welke beteekenende veranderin gen in het eerste voor-ontwerp zijn aangebracht Het belangrijk ste punt is misschien wel het voorstel van het bestuur, om het volwaardig lidmaatschap van de Partij open te stellen voor Katho lieken vanaf 23 jaar. Tot nog toe. was dat 25 jaar. In zooverre was de Yartij er een van kiesgerech tigden Z11 zal dat in de toekomst blijven," indien het aangekondig de wetsontwerp aangenomen wordt, om dien kiesgerechtigden leeftijd te bepalen op 23 jaar De mogelijkheid daartoe bestaat reeds in de Grondwet. De moge lijkheid van „verjonging" in de Partij wordt daardoor weer aan merkelijk vergroot. Wij hopen, dat er een nuttig gebruik van ge maakt zal worden De bureaux van de provinciale griffie van. Noord-Holland zullen op Maandagen 24 en 31 December a.s gesloten zijn. EEN ZEER VERTROUWELIJK memorandum betreffende de be spreking van Hitler met Rosenberg, Lammers, Keitel en Goering onthult hoe in de hoogste Duitsche kringen verbazing bestond over de goedgeloovigheid der collaborateurs in geheel Europa, die van meening waren, dat Duitschland in het beiang van Europa vocht. In deze conferentie, welke gehouden werd op 16 Juli 1941, in Hitiers hoofdkwartier, wees Hitier op het feit, dat een blad in Vichy (Frankrijk) de meening had uitgesproken, dat Duitschland den strijd niet voor zichzelf, doch voor geheel Europa voert en dat geheel Europa dus Duitschland terzijde moest staan. Het zoo welbekende geluid dus, dat alle collaborateurs hebben laten hooren. Deze opmer kingen, aldus^ Hitier, konden vooreerst alleen maar in Duitschland van belang zijn en het was daarom noodzaak nooit voor de wereld de doeleinden van den strijd open te leggen. Daarvoor is ook geen als we zelf maar weten, Prinses Beatrix kon maar noo- de scheiden van een der in- woonsters van het poppenhuis, dat zij en haar zusje Prinses Irene hadden meegebracht voor de kinderen, die in het Kabouterhuis te Amsterdam, dat Zaterdag door H. K. H. Prinses Juliana officieel werd geopend, verpleegd worden. (Anefo-Raucamp P.) rede wat wij willen, zoo vervolgde Hitler. Wat wij de wereld vertelden over onze motieven wordt slechts door tactische redenen bepaald. Wij moeten hier juist zoo handelen als in de gevallen Noorwegen, Denemarken, Nederland en Bel gië. Ook toen hebben we onze wa re doeleinden niet openbaar ge maakt. Daarom zullen wij blijven voorgeven, dat wij genoodzaakt waren Rusland te bezetten en dat het in het belang van de inwoners van dat land is, dat wij zorgen voor de voorziening met voedsel, transport enz. Niemand zal in staat zijn te doorzien, dat wij uit eindelijk heel andere doeleinden hebben. Hoe de koek te verdeelen Het was volgens Hitiers eigen woorden in 1941 alleen nog maar de kunst om de reusachtige koek Rusland zoo goed mogelijk te ver deelen J%n er voor de Duitschers een „aardsch paradijs" van te maken. Daarbij moest natuurlijk worden begonnen met de pacifi catie, die naar de meening van den fuerer het best kon worden voltrokken door iedereen neer te schieten, die niet in het gareel wilde. Uit de rapporten van Goerings bureau hooren we voorts nog, dat het. graansurplus van Rusland niet moest worden bepaald door de grootte van den oogst, doch door de vermindering van het verbruik door de Russen zelf en daarom zouden, na de Duitsche overwin ning, Leningrad, Moskou en het geheele Woudgebied geen graan meer ontvangen. Zuid-Rusland zou zijn blik op Europa .moeten richten en voor zijn granen alleen betaling van Duitschland ontvan gen als het bereid was Duitsche oroducten te koopen. En dan ci- teeren we letterlijk „Iedere poging om de bevolking van het Moskou- sche industriegebied te redden van hongerdood door het graan van de zwarte aarde zou gaan ten koste van hetgeen beschikbaar is voor Europa. Het zou Duitsch- lands oorlogskracht verzwakken en zijn macht om de blokkade te doorstaan ondermijnen. Dit moet absoluut duidelijk en goed worden verstaan". Wat vleesch betreft, verordende Goering. dat alles wat kon worden ingeblikt in Rusland moest worden afgeslacht. Dit zijn slechts enkele grepen uit het ont zettend vele materiaal, dat kapi tein Sam Harris te Neurenberg over de plundering van Rusland overlegde. De leidende figuren In de N.S.D.A.P. hadden plannen om t' godsdienstonderricht in Duitsch land te vervangen door onderwijs in de nat. soc. levensbeschouwing. Zij overwogen- de samenstelling van een soort nat. soc. katechis- mus, die eerst in de partij, doch later op de scholen zou moeten worden ingevoerd. Een brief van Bormann, pesoonlljke adjudant van Hitier aan Rlbbentrop, welke zich onder 't vele tegen de partij leiders gerichte bewijsmateriaal bevindt, brengt bijeonderheden aan het licht over de gedachten die daaromtrent in de hoogste kringen werden gekoesterd- Bormann somde in zijn brief verschillende christelijke leerstel lingen op die nooit door het nat. soc. zouden kunnen worden er kend. Als zoodanig noemde hij de positie der christelijke kerken te genover de rassentheorie, tegen over „vernietiging van minder waardig leven", tegenover huwe lijk en priestercelibaat. Bormann achtte het noodzake lijk een soort „kleine katechismus" van de nat. soc. levensbeschou wing samen te stellen. Die zou, juist zooals de christelijke kate chismus niet direct in de school moeten worden gebracht doch eerst in de opvoeding van de par tij en in later stadium in de school. In Bormann's katechismus zouden onder meer de „wet van de dapperheid" en „het gebod om het bloed zuiver te houden" als voornaamste leerstellingen gelden Voor radio New York heeft een der naaste medewerkers van ge neraal Eisenhower eenige bijzon derheden verteld over de ontwik keling van het invasieplan Hij kwam daarbij te spreken over een ernstig conflict tusschen Churchill en Eisenhower, dat bij na geleid had tot het aftreden van den. Britschen premier Chur chill namelijk maakte bezwaar tegen het landingsplan in Zuid- Frankrijk. Einde Juli 1944 meen de hij, dat de troepen, die deze operatie zouden uitvoeren, beter in Noord-Frankrijk konden wor den gebruikt. Gedurende een be spreking met Eisenhower tracht te Churchill zeven uren lang den generaal over te halen zijn krijgs plan te wijzigen Hoewei Ike zeer op Churchill gesteld was. was hij niet bereid van de militaire logi ca af te wijken en hij weigerde dus pertinent zijn vriend ter wille te zijn Het geschil liep zoo hoog, dat Churchill verklaarde te vree zen, dat hij thans niet anders kon dan aftreden. Maar Eisenhower bleef op Zijn stuk staan. De New York Times meldt uit Londen: „Het kiezen van de Ver eenigde Staten als zetel van de organisatie der Vereenigde Naties, maakt het bijna onvermijdelijk, dat de functie van secretaris generaal door een Europeaan zal worden uitgeoefend. -De namen, die bij de afgevaardigden van de voorbereidende commissie het meest worden gehoord, zijn die van de heeren Van Kleffens en Spaak, den Nederlandschen, resp. Belgischen minister van buitenlandsche zaken" VAN DE GELEGENHEID, dat de Regeeringsvoorlichtingsdienst vorige week te Nijmegen een persconferentie had belegd, had het „Actie Comité Opbouw Nijmegen" gebruik gemaakt op zijn beurt de Nedcrlandsche journalisten uit te noodigen, kennis te willen ne men van de nooden der stad. Na een samenkomst in hotel Atlanta, werd een wandeling door de ruïnes der stad gemaakt. De klemtoon viel daarbij telkens op het feit, dat Nijmegen zes maanden lang frontstad is geweest. TIJDENS de samenkomst sprak na een inleiding van den heer J. Daniels, de heer Duyvis uitvoe rig over de onrust, die er in Nij megen heerscht tengevolge van het feit, dat de regeering de schade vergoeding aan oorlogsslachtof fers baseert op de waarde van 10 Mei 1940. Ook het achterland van Nijmegen, Nbord-Limburg en de Betuwe, heeft ^zwaar geleden. De' schade is zoo groot in deze stre ken, dat. als 1940 de basis voor uitkeering moet zijn, dit een ver arming van het geheele Zuiden zou beteekenen. Er staat dus een nationaal belang op het spel, want een verarmd Zuiden beteekent een blok aan het been van Ne derland. De regeering wil wel aan de scheepvaart en aan Philips voor honderd -procent vergoeden, waarom dan niet aan de ande ren! Wal verwoest werd In Nijmegen zijn 400 zakenpan- den weg, waardoor het geneele zakencentrum is weggevaagd, over de 60 straten zijn radicaal verdwenen. Verder werden 7 ker ken verwoest, universiteitsgebou wen. 16 hotels en 20 restaurants, 35 café's, banken, 4 bioscopen en 2260 huizen, zijn met den grond gelijk gemaakt. Er zijn 13000 zwaar beschadigde huizen. Nijmegen werkt, het werkt aan een nieuwe toekomst en het re kent daarbij op de hulp en den steun van geheel Nederland, om dat het In den oorlog voor geheel Nederland da slagen opving. Rondom Arnhem hangt de roman tiek van een verloren slag. In Nijmegen werd een slag gewon nen. Deze, voor Nederland gewon nen slag, bezorgde Nijmegen enorme verliezen. Het is na Rot terdam en Den Haag de «meest verwoeste stad van Nederland. Het telde 2200 dooden en 5500 zwaar gewonden. Het moet voor geheel Nederland een plicht van dankbaarheid zijn, Nijmeggn te steunen in zijn energieke pogingen zich van de geleden schade te her stellen. De stichting „Putten's Jeugd" mag zich gezien den korten tijd van haar bestaan in een bijzondere belangstelling verheu gen. Uit alle deelen van ons land komen overschrijvingen binnen. In enkele plaatsen werden op initiatief van inwoners welda digheidsconcerten en kunstuit voeringen gegeven ten bate van de stichting Een firma heeft buiten haar financieele deelname toegezegd gedurende drie maanden) alle portokosten te zul-j len betalen. /*-- Op alle mogelijke wijzen men zond o.m uit net Zuiden een groote pop om te verloten wordt reeds medewerking ver leend. Het gironummer van de stichting is 877 ten name van de Kasvereeniging N.V. te Amster dam. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft de zaak behandeld tegen Cornells Kooiman te Rotterdam, die door het Bij zonder Gerechtshof ter dood was veroordeeld wegens het verkoopen van een aantal distributiekaarten, die hij vanwege de illegale landelij ke organisatie voor onderdui kers had ontvangen, en waar van hij de opbrengst ten eigen bate had aangewend en bo vendien wegens -het verraden van een vergadering van ille gale werkers aan de s.D. De Duitschers deden tijdens deze bijeenkomst een invai en een illegale werker werd dood geschoten. De verdediger, mr Th. L W. H. Goeman, schetste den levens loop van verdachte, die in zijn hart een fel tegenstander was van het nationaal-socialisme. Hij is aanvankelijk een fel illegaal wer ker geweest De man heeft nooit de consequenties van zijn daden begrepen. Een controle op de uit reiking der kaartten was er niet en toen de fraude uitkwam, zat hij in het nauw. Later 'heeft hij nog gelden voor de slachtoffers verzameld-. Verdachte verklaarde zelf, dat hij bevreesd was, dat men hem uit den weg zou ruimen, toen het bedrog uitkwam. Hij wilde liever blijven leven om nog goed te ma ken, wat hij misdaan had. De advocaat noemde het feit zeer gruwelijk en een ver zachtende verklaring had hij niet vernomen Er zijn wel menschen voor minder dui- velsche daden veroordeeld en daarom wroeg spr. het beroep te verwerpen. Uitspraak op 14 Januari a.s. HET NATIONALE WERKCEN TRUM „Nederlandsche Jeugd gemeenschap" zond ons een com muniqué over de Wereldjeugd- connferentie. welke in November j.l. te Londen «werd gehouden -Da aanwezigheid van de Nederland sche delegatie, waartoe ook ver tegenwoordigers van de katholie ke jeugdbeweging behoorden, is van groot belang geweest voor de Nederlandsche jeugd, gezien het internationaal contact en de in ternationale banden, die daar zijn aangeknoopt. Oradahks princi- pieele verschillen kwamen er een verrassende eensgezindheid en de innige wensch naar voortgaande samenwerking tot uiting De vruchten daarvan zal de geheele Nederlandsche jeugd reeds in de nabije toekomst kunnien genieten. Bij het voorstel tot een nieuw op te richen organisatie, die den naam Wereldfederatie van demo cratische jeugd zou dragen heeft de Nederlandsche delegatie zich van stemming onthouden, omdat zij tegen het opnemen van de term: „democratische" was. Ge zien de over het begrip democra tie bestaande verschillende op vattingen als bijv Engeland ett Rusland hebben, werd ter confe rentie geweigerd hiervan een be schrijving te geven Dit voelde da Nederlandsche delegatie als een bezwaar en een tweede reden van haar verzet zag zij hierin, dat de Wereld Jeugd Federatie zich met bijvoeging van het adiectief de mocratisch. fundeerde op de mo- menteele internationale machts verhoudingen, hetgeen een on juiste basis is ter bereiking van het gestelde uiteindelijke doel, n.l. het bevorderen en voor de toekomst mede verwerkelijken van den wereldvrede

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1