Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSlad en RDmlreU ALKMAARSCHE KINDEREN IN ENGELAND Blozende gezichten en grappige kleeding NOODSCHOUWBURG Voor tien joar onder dak D1 BOEREN ETEN GEEN MARGARINE Grensregelingen tusschen bedrijven (2aalsle nieuws VOLKSHOOGESCHOOL TE BERGEN Cursussen voor jonge mannen Woensdag 19 December 1945 ALKMAAR ACHT EN VEERTIG blozende gezichten van even zoovele Alkmaarsche kinderen keken nieuwsgierig en vergenoegd uit de coupévensters toen de trein, die hen van Londen naar Bath zou voeren, het typisch Engel- sche station binnenreed. En wei nige oogenblikken later reed een specials autobus hen naar de Argyle Church Schools. Veel be kijks trokken onze kinderen toen zij na een autotocht van 10 min. het schoolgebouw binnenstapten. Een redacteur van het plaatselijk nieuwsblad wijdt enkele regels aan onze jeugd en beschrijft vooral de in Engelsche oogen grappige kleeding van de jon gens, daarbij kennelijk doelend op de donkerblauwe regencape's, die men in Engeland niet kent. Bepakt met ransel en broodzak geschenken van het Amerikaan- sche Roode Kruis, stonden zij, ietwat onwennig, in het school lokaal, in afwachting van de komst van hun pleegouders, en in de hoop, dat hun pleegouders hier, even goed voor hen zullen zijn als die van het Sussex Dis trict, waar zij reeds zes weken vertoefd hebben en vertroeteld zijn. Acht en veertig labels-met vol- ledigen naam en adres bengelen er aan de revers der jeugdige globetrotters, om hen vooral te beletten gevonden voorwerp te doen worden. Dan traden de pleegouders naar voren, om voor ca. 2 maan den beslag te leggen op hun „boy". Een der jongens, Piet Blok, die meende, dat niemand hem zou accepteeren, omdat bij het afroe. pen van zijn naam niémand naar voren trad, had moeite zijn wa terlanders te bedwingen, doch een zekere mr. Scott ontfermde zich toen over hem. En het ge zicht, dat klaar stond om te hui. len, plooide zich onmiddellijk tot een glimlach. Het laat zich dan ook aanzien, dat zij hier even spoedig op hun gemak zullen zijn als m hun vorig verblijf, 't kamp m Sussex, een overtuigend be wijs, dat het plan, geopperd door het Bath-Alkmaar Adoption Ap peal Committee, de Bath Rotary Club en de Standing Conference 0 i Organisations, een gelukkige greep is geweest. Na een langen tijd van stilzwijgen waarin veel voorbereidend werk is verricht, is er belangrijk nieuws over Noodschouwburg te Alkmaar. Op 20 November jl. is tusschen de Lremeente en het voorloopig bestuur dep Stichting een overeenkomst ge sloten, waarbij de Gemeente voor den j r-,Y?n t*en iaar cte Korenbeurs aan de Stichting afstaat om deze tot Noodschouwburg in te richten. Een verheugend bericht voor de vele Alkmaarsche vereenigingen op tooneel-, revue-, operette-koorzang muziek- en sportgebied, die binnen afzienbaren tijd de gelegenheid zul len hebben hun uitvoeringen te geven ln_een êösd geoutilleerde omgeving. De inrichting zal eenvoudig zijn, maar aangepast aan de eischen des tijds en vooral voldoen aan aller dringenden wensch, een ruim tooneel waarop de prestaties tot hun recht komen. Daar de in te richten schouwburg tevens een goede gelegenheid zal bieden voor congressen, tentoonstel lingen, wedstrijden en bijeenkomsten van groot formaat, zal Alkmaar door den Noodschouwburg "De Koren beurs" meer nog dan thans het cen trum worden van maatschappelijk en cultureel leven. Zoowel voor de Alkmaarsche ver eenigingen als voor de burgerij in haar geheel een belang', om met alle kracht te steunen en te bevorderen. De Gemeente zal door een ver tegenwoordiger in het Stichtingsbe stuur vertegenwoordigd worden, waardoor een goede samenwerking tusschen Gemeente en Stichting is verzekerd, hetgeen de zaak slechts ten goede kan komen. Van belang is zeker ook, dat bij de inrichting van de Korenbeurs prac- tisch geen materialen zullen worden gebezigd, die bestemd zijn voor of onttrokken worden aan den weder opbouw van de getroffen gebieden. Door de Gemeente zijn voorwaar den gesteld, dat het gebouw des Vrij dags voor beursbezoek beschikbaar blijft, terwijl tevens is bedongen dat ln overleg met de Stichting ook op andere dagen door de Gemeente over het gebouw kan worden beschikt. De handel behoeft dus niet bevreesd te zijn een plaats van samenkomst te zullen missen, Integendeel; hij zal de beschikking krijgen over een gebouw dat veel meer comfort biedt dan de huidige Korenbeurs. Aldus opgesteld, verdient het Nood- schouwburgplan de warme belang stelling van alle Alkmaardërs. Een lang gekoesterde wensch kan in vervulling gaan: "In Alkmaar een goede schouwburg!" Laten alle Alkmaarders door hun financieele bijdragen medebouwen aan hun schouwburg. Giften, groot en klein, kunnen worden gestort bij den penningmeester der Stichting, den heer J. J. Beerents, Juliana van Stol berglaan 30 te Alkmaar, bij wien tevens alle inlichtingen zijn te ver krijgen. De "reeds ingeschreven "Steunpila ren" en Bouwers" kunnen hun di ploma een dezer dagen tegemoet zien ■E SECRETARIS van den FNZ de heer J. A. Geluk, heeft Maandag jl. op de vergadering van den Bond van op Coopera- tieven Grondslag werkende Zui. velfabrieken in Noord-Holland eenige problemen aangesneden, die voor den boerenstand en de zuivelfabrieken van veel betee- kenis moeten worden geacht. Hij sprak er over, dat 't vraag, stuk der uitvoering van de over heidsmaatregelen op zuivelgebied nog niet tot oplossing is gekomen De FNZ propageert daartoe op heffing van het Bedrijfschap en de Bedrijfsgroep, om daarvoor in de plaats te stellen één ander orgaan, in verticalen zin opge bouwd, waarbij behalve het zui velbedrijfsleven zelf. ook de vrije organisaties op dit terrein worden ingeschakeld. In de thans bestaande organen zijn de vrije organisaties niet ge kend en daarom zullen alle over. heidsmaatregelen stroef blijven werken. Zoo zal het doel van den minister om de boeren mar garine te laten eten, in plaats van hun eigen boter, ook be slist niet bereikt worden. De tactische fout werd gemaakt om dezen maatregel af te kondigen, zonder dat eenige boerenorganisatie hierin ge kend werd en het is moeilijk den menschen nu nog te doordringen van» de noodza kelijkheid er van, eenvou digweg omdat men er niet doordrongen van wil raken. De sluiting der bedrijven, de rayonneering van den melkaan- voer en de bevriezing der melk- leveranciers aan bepaalde bedrij ven is een tweede kwestie, die m dezen kring beroering wekt. Men heeft den boer voorgeschreven aan welk bedrijf hij zijn melk heeft te leveren. Dit levert den boer zonder eenigen tegenweer aan den fabrikant over. De coö peraties zijn hierdoor dikwijls in een onmogelijke positie gekomen Alvorens echter aan de bevrie zing een eind kan worden ge maakt., moet eerst een betere „uitbalanceering" der melkprij zen plaats vinden. Wat de stil gelegde bedrijven betreft, deze zullen op een bepaald tijdstip weer moeten kunnen gaan wer ken. Bij besprekingen met den Minister van Landbouw is hier- ,voor 1 Maart 1946 gekozen. Het kwam den heer Geluk gewenscht voor, dat deze bedrijven reeds thans het recht wordt ge geven met bun eigen leveranciers te gaan afrekenen en den klein handel te gaan uitoefenen. Bo vendien aehtte spr. het noodza kelijk, dat aan deze bedrijven een zoodanige vergoeding wordt uit gekeerd, dat zij nog tot een be hoorlijke afschrijving en rente betaling kunnen komen. De coöperatieve bedrijven zul len goed doen met elkaar te rade te gaari, wat gedaan kan worden om bedrijven, die men meent dat beter gesloten kunnen blijven, te combineeren met buurtfabrieken Overigens is het na opheffing der bevriezing van belang, dat de bedrijven met elkaar grensregelingen treffen, om te voorkomen, daf onnoodige wrijvingen ontstaan, en te bereiken, dat de melkaan- voer der bedrijven zoo eco nomisch mogelijk wordt ge regeld. Bijzondere aandacht besteedde de heer Geluk voorts aan de kwa liteit onzer producten, die tot den hoogsten top moet worden opge. voerd, mede ten behoeve van onze positie op de wereldmarkt. De mogelijkheden van elk arti kel ging spr. uitvoerig na, daar bij propageerend een betaling naar kwaliteit, ook van de melk zelf GODSDIENSTDIPLOMA A Opgave voor nieuwen cursus. Alle 25 candidaten, die opgin gen voor het diploma A, slaag den. A.s. Zondag van 10.30 tot 11 uur is er gelegenheid zich op te geven voor den nieuwen cursus aan de Pastorie, Breedstraat KERKCONCERT Voor dit concert, gegeven dqor Jaap Stotijn (hobo) en Feike Asma (orgel), hadden we zéér zeker veel bezoek verwacht, maar de uitkomst was geheei anders. Niettegenstaande de Ka- pelkerk goed verwarmd was, wa ren er ruim geschat een zestig tal bezoekers. Na een brillante ouverture van Handel voor orgel speelde Jaap Stotijn Sonate in Es van Joh. Seb. Bach en gaf hier van een meesterlijke en intens muzikale interpretatie. Ook de melodie van Rachmaninoff en de variaties van Jul. Weismann ge noten een vertolking, zooals men dat slechts van een kunstenaar van groot formaat kan beleven. Ook Max Reger's aria voor hobo en orgel boeide door sublieme voordracht. Het orgelprogram le_ verde behalve de knap en mo dern aandoende variaties van Jacob Bijster niet veel nieuws op. Allegretto van Guilmant en Toccata van Dubois zijn werken welke meer effect, dan diepte bezitten, en bovendien zooveel worden gespeeld, dat de geeste lijke inhoud uitgeput schijnt te geraken. Maar voor Teike Asma weer een goede gelegenheid om zijn virtuositeit te demonstreeren De.Kerstmelodiën, vakkundig bewerkt door Jan Zwart, kunnen zeer goede diensten bewijzen, maar zijn in muzikaal opzicht voor een concertprogramma niet belangrijk genoeg. Dat Feike Asma de orgelbege. leiding van den solist Stotijn keurig verzorgde behoeft wel geen betoog. We hopen dat de geringe be langstelling voor een dergelijk concert tot de uitzonderingen mag behooren. Of zou met deft oorlog ook de interesse voor de kunst bij het publiek verdwenen zijn? W Schreurs. SLUITINGSUUR VAN CAFé'S VERLENGD De wnd. Commissaris van Po litie te Alkmaar maakt namens den burgemeester bekend, dat het sluitingsuur van café's enz. in de gemeente Alkmaar, overeenkom stig het bepaalde in art. 130 der Alg'emeene Politieverordening dezer gemeente, wederom is vastgesteld op 24 uur. NEDERLAND HELPT INDIE Geldinzameling in Januari Ook in Alkmaar is onder auspiciën van de afd. Alkmaar van de Kon. Vereen. Oost en West een plaatselijk Comité "Nederland Helpt Indië" op. gericht, onder eere-voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. Mr. F. H van Kinschot, met medewerking van Het Ned. Roode Kruis, UW, Ned. Volksherstel en den heer B. Bels, directeur van het Bureau voor Oor logsslachtoffers. Het comité "Nederland Helpt In- die" verleent haar medewerking bij de verzorging en huisvesting' van de repatriandi uit Nederlandsch Indië en is hier reeds zoover gekomen, dat voor een 600-tal personen die niet bij familieleden kunnen worden onder gebracht, in de omliggende gemeen ten, als Bergen Schoorl en Egmond onderdak kan worden gevonden Hoewel nog niet vaststaat hoeveel menschen over het geheele land on dergebracht moeten worden, is het wel gewenscht dat het comité over meerdere adressen beschikt waar alsnog menschen onderdak zouden kunnen vinden. De verschillende aan_ vragen die gedaan worden, wettigt 't vermoeden dat er nog verscheidene families zijn die gaarne hun mede werking willen verleenen tot huis vesting van een of meerdere men schen die uit Nederlandsch Indië zullen^ aankomen. Daarom doet het comité hierbij een oproep aan deze personen, zoo spoedig mogelijk schrif telijk opgave te willen doen. Het is noodig' bij de opgave hiervan, zoo volledig mogelijk inlichtingen te ver strekken omtrent de gelegenheid van huisvesting (beschikbare kamer(s), afzonderlijk of opgenomen in familie verband enz.). Buitendien is het ge wenscht opgave te doen of de men schen in pension kunnen komen, welke pensionprijs, of er gelegenheid bestaat b.v. bij opname van een ge zin voor zich zelf te zorgen, enz. Ter oriënteering1 diene, dat de re patriandi gedurende de eerste maan den van dubbele bonkaarten worden voorzien om hen zooveel mogelijk weer op krachten te brengen na de vele faren van ontbering, terwijl iedere repatriant 2 eenheden brand stof zal worden toegewezen. Het Landelijk Comité verzocht ook aandacht te besteden aan het inza melen van kleeding daar de meeste repatrieerenden van alles zijn beroofd Na de vele jaren van ontbeering in de kampen onder het Japansche juk in een tropisch klimaat, zullen de menschen bij ons grillig klimaat het gemis aan warme kleeding' zeer ze ker ondervinden. Het plaatselijk Comité heeft deze aangelegenheid aandachtig bestudeerd en is van meening dat het in dezen tijd met met een aanvraag bij de bevolking kan komen voor het afstaan van kleeding' daar reeds meerdere malen voor ~de geteisterde streken van ons land een dergelijke inzameling is gehouden. Mochten er niettegen staande toch personen zijn die iets af willen staan voor onze landg^e- no ten die zoo zwaar geleden heb ben in de tropen, laten zij dit dan even te kennen gwen aan het se cretariaat van het Comité Alkmaar. Misschién is het toch nog mogelijk dat er clubjes van dames gevormd worden die door vermaken van be hoorlijke kleeding iets warms voor de kinderen zouden kunnen maken of iets kunnen breien? Wij hopen het van harte. Voorts ligt het in het voornemen van heit plaatselijk Comité Neder land Helpt Indië in de eerste week van Januari 1946 een collecte te hou den, terwijl de plannen tot het hou den van een Indische week eveneens begin Januari 1946, reeds vaste vor men hebben genomenm. Hierover zul ten t.z.t. nadere mededeelingen vol gen. Het Secretariaat van het Plaatse lijk Comité Nederland Helpt Indië is gevestigd: N. J. Hofman, Kerk plein 9 te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Roelfina W., d. v. Be rend Schoonbeek en F. H. Weijl; Wilhelmus T., z. v. Simon Boekei en J. M. Hendriks; Clasina G. C., d. v. Nicolaas Bruin en M. Groothuizen; Gferardina J. E., d. v. Jan H Dogger en Antonia G. de Haas; Cornells," z. v. Willem C. Speets en A. Joman; Gideon, z. v. Johan Schoen en G: W: F. Ferwerda; Ieke H., d. v. Rinze Jellema en S. Goenga; Johanna, d. v. Leonardus van Buel en G. M. Wuur- man; Agatha J. E., d. v. Jan van Dijk en A. M. Ursem. Overleden: Catharina C. Norder, oud 6 maanden; Elisabeth Schuijte- maker, oud 81 jaar en wed. van P. Hoek Spaans; Ernst van der Laan, oud 77 jaar en wedn. van M. Hoits- ma; Helena Hoogstraaten, oud 70 jaar en geh. met J. Molenkamp. VOORMALIG CITY-THEATER HEROPEND „Remember the day". Het voormalig City-Theater, aan de Doelenstraat, indertijd ge. exploiteerd door den heer J. Weber Jr. en na de bevrijding wegens lidmaatschap van de N.S.B. van den eigenaar onder beheer gesteld, zal met ingang van Vrijdag a.s. opnieuw zijn deuren openen. De nieuwe exploitant, de heer W. Kessler, heeft aan het inte rieur heel wat moeten dokteren, doch thans kan de bioscoop, die in den vervolge „Cinema Ame- ricain" zal heeten, behoorlijk voor den dag komen. Het ligt in de bedoeling Zater. dags en Zondags voorstellingen te geven en wel om 2, 5 en 8 uur. Op werkdagen is er eiken mid dag om 3 uur matiné en om 8 uur een avondvoorstelling. Vrijdagavond a.s. om 8 uur heeft de heropeningsvoorstelling plaats-, voor welke gelegenheid de exploitant beslag heeft gelegd op „Remember the day", „Herin ner den dag". BOOMENVREUGDE IN DE COMANSSTRAAT In de Comansstraat was het boomplantdag. Het devies luidde hier: „De oude boomen uit nood gezamenlijk verbrand, maar.... weer nieuwe boomen gezamen lijk geplant". Dit gebeurde nu 'gistermiddag. De door de buurt- commissie gekochte^" boomen, welke zijn aangeboden aan de gemeente, werden door de kin deren der straat geplant, vak kundig bijgestaan door den plant soenendienst. De vlaggen wap perden feestelijk en meermalen klonk het speciale boomenlied, waarin de jeugd werd gewezen op de beteekenis hunner daad, waarop steeds een driewerf hoera daverde. De planters van den plantsoenendienst deelden in de feestvreugde onder het genot van een uitstekend hf»»tje. De be woners der Comansstraat kunnen met voldoening op dezen histo- rischen dag terugzien. Buurtr commissies, wie volgt..? LANGENDIJK BOEKEN VOOR ONZE ZIEKE MILITAIREN Zieke militairen uit de provincies Noord-Brabant en Limburg worden allen opgenomen in 'n militair hospi. taal te Brussel (België). In dit hos pitaal worden ook verpleegd de in den oorlog gewonde soldaten van de Prinses Irene Brigade. Daar er mo menteel nog geen vrij personenver keer tusschen België en Nederland mogelijk is, zijn deze militairen meestal verstoken van bezoek van familie en bekenden. Teneinde deze gewonde militairen te heipen aan goede leesboeken doet het Ned. Volksherstel afd. Langediik een beroep op alle ingezetenen om voor deze zieken boeken beschikbaar te 'stellen. Laat ieder burger zijn boekenkast eens nakijken en één of meer exemplaren voor dit mooie doel afstaan. De boeken kunnen worden ingeleverd aan het voormalige ge meentehuis te Broek op Langendijk: aan het Bureau van NVH in de Ö.L. School te Zuid-Scharwoude; aan de Secretarie van het Gemeentehuis te Noord-Scharwoude of ten huize van ■ien heer H Hart te Oudkarspel. HEERHUGOWAARD R.K. TOONEELVEREENINGING De R.K. Gemengde Tooneel- vereeniging Parochie St. Diony- sius heeft, onder leiding van Jos. Groenland, in studie het tooneel. spel „Amor in de pastorie", van Jac. Ballings. Zij hoopt dit eind Januari op te voeren. BURGEMEESTER VAN TEXEL Tot burgemeester van Texel is benoemd de heer G. D. Re- horst, die hetzelfde ambt be kleed heeft in Callantsoog. OUDORP OUDORP HELPT INDIE De collecte, welke j.l. Zaterdag ten bate van Indië gehouden werd heeft 1361.05 opgebracht. Voor deze klei ne gemeente is dit een groot succes. De opbrengst is ruim f 2.50 per gezin AKERSLOOT VERPACHTING PONTVEER Het gemeentelijk pontveer is ver pacht aan den heer J. Vennik Jr. LOCO-BURGEMEESTER Tot loco-burgemeester der gemeen, te is benoemd de heer P. Schou ten Sr. COMMANDANT MARECHAUSSEE De Kon. Marechaussee heeft een nieuwen postcommandant gekregen door de benoeming van den heer Puts te Uitgeest. R.K. HARMONIE "ST. CAEC1LIA" Onze R.K. Harmonie St Caecüia IS geheel nieuw in elkander gezet. Het bestuur is vernieuwd met jonge krachten, die de vereeniging sterk zullen opbouwen. Doch alles brengt zijn kosten mede en muziek kost nu eenmaal veel geld. Daarom zullen de leden bij u aan huis komen met een verzoek u te mogen inschrijven als donateur. Zet ook u uw schouders onder dit mooie werk, zoodat de R.K. Harmonie zich kan opbouwen tot een g'roote vereeniging. BURGERBRUG PROPAGANDACLUB „ST. PAULUS" Tweede lustrum. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der propagandaclub „St. Paulus" werd Zondag jl. de H Mis opgedragen tot intentie der propagandaclub, waaronder alle leden tot de H. Tafel nader den. Na de H. Mis werd. er een gemeenschappelijk ontbijt ge houden voor alle leden, in het parochiehuis. Na het ontbijt bleef men nog eenigen tijd gezellig bij. een. LIMMEN HANDEN AF VAN PROJECTIELEN De heer A. Baltus, die in het duin aan hét werk was, vond eenige projectielen. Hij trachtte er een te ontleden, met het ge volg. dat dit projectiel ontplofte. De heer Baltus werd ernstig aan de linkerhand verwond en het is waarschijnlijk, dat hij dit li chaamsdeel zal moeten missen. In het St. Elisabeth Ziekenhuis, waarheen het slachtoffer onmid dellijk werd vervoerd, zal hij langer en tijd moeten worden ver pleegd. Van 719 Januari en van 28 Januari9 Februari worden op de in het prachtige duinterrein tusschen Bergen en Schoorl ge legen Volkshoógeschool „De Zandhoeve" twee volkshooger schoolcursussen voor jonge mant nen gehouden. Tot de maatschappelijke vraag, stukken, die in inleidingen of studiegroepen behandeld worden, behooren voor den eersten cursus o.a. „de technische ontwikkeling van den landbouw in Engeland, Rusland en andere landen gedu rende dezen oorlog en de betee kenis dier ontwikkeling voor on. zen Nederlandschen landbouw", „de sociale verhoudingen in den landbouw", „stad en platteland", „het bevolkingsvraagstuk, en daarmee samenhangend: annexa tie en emigratie (o a. de moge lijkheden in Frankrijk) en voor den tweeden cursus o.a. „moge lijkheden van industrialisatie in Nederland en in het bijzonder in Noord-Holland", „sociale verhou dingen in de industrie", „de waarde van ons geld". Het programma van beide cur. sussen omvat naast practisch werk, sport en spel inleiding en studiegroepen ter verrijking van het cultureele leven, b.v. het zien van schilderijen, muziek en zang. letterkunde. Bovendien telt elke cursus minstens één ex cursie. om iets meer te leeren van clfe geschiedenis en aard van het eigen gewest of van het be drijfsleven. De cursussen zijn bestemd voor jonge mannen zoowel uit de stad als van het platteland, zoowel boerenzoons als arbeiders, stu denten en kantoorbedienden. -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2