Wildernis in de Wieringermeer Minister Kolfschoten speelt open kaart! Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 De voorgeschiedenis van het drama van de Wieringermeerboeren die niet konden geloo- ven in de naderende ramp. - Geslagen, maar niet gebroken. - Aan 'n nieuwe toekomst wordt gebouwd Maar 1946 zal een oogstjaar zijn Vrijdag 21 December 1945 r*RAUWE EN GEBARSTEN GROND, waaruit eens fiere korenhalmen welig omhoog schoten. De sloten en poelen vol goor en roestig water. Een weg gegolfd als een carton, maar overigens vast en waarover men geruischloos loopt door het leem dat aan de steenen kleeft. Alleen de opritten van de brug gen zijn voor de kracht van het wilde water bezweken en hier zijn de klinkers met geweld van elkaar gerukt. Gave daken, steunend op muurresten, herinneren aan de veilige beschutting, die zij eens geweest zijn voor pioniers, die in dit land geploe terd hebben, de vruchten van hun zwoegen met het jaar zagen toenemen, totdat door een zinlooze daad hun dit alles ontnomen werd. Scherp staan de vele kerktorens tegen de lucht geteekend en het lijkt aanvankelijk of hier de geesel van het water zijn vernielende kracht niet heeft kunnen uitwerken, maar dichter- bn gekomen kijken we dwars door het kerkgebouw heen. HET HOUT van het struikgewas is dood en het eenige leven is het geklop van een arbeider, die ergens aan het breken is, een breken, dat noodig is voor „we deropbouw". Een gevoel van troosteloosheid en verlatenheid dreigt zich van ons meester te maken, als wij even zijn achter gebleven om op een bepaald punt de verwoesting van nabij te aan schouwen, maar gelukkig een der tigtal meters voor ons uit, wande len de overige leden van het ge zelschap en gindsch in de verte staat de autobus die ons straks weer naar de bewoonde wereld zal terugbrengen. Even denken wij aan het onver getelijke oogenblik op dien nood lottige 17de April, toen ons, ter wijl wij op een heel andere plaats in Nederland vertoefden, in een heel dichtbevolkte stad, het be richt bereikte „de Wieringermeer- polder is onder water gezet". Een nieuwe uiting van bruut Duitsch geweld. En er kwam een brok in onze keel, omdat men ons iets ont nomen had, waarop wij als Neder landers zoo trotsch waren en onze gedachten gingen onmiddellijk naar deze zwaar beproefde men- schen uit, die van huis en hof verdreven werden en in korten tijd een veilig heenkomen moesten zoeken. Thans zien wij met eigen oogen het niet te beschrijven beeld van verwoesting en wij vragen ons af: hoe kan dit ooit weer goed worden? Maar de rentmeester-dijkgïaaf van den Wieringermeerpolder u hebt het reeds begrepen dat onze beschou. wing hierover handelt Ir. A. Ovinge verzekert ons. dat in 1946 weer geoogst zal worden. Reeds een zeventigtal gezinnen zijn weer in den polder teruggebracht en velen hunkeren om hier weer de hand aan den ploeg te slaan. Men wil terug naar zfjn grond. Uit alle provinciën ziin destijds de menschen naar den Wieringermeer polder getrokken en allen, zonder uitzondering verlangen weer om er terug te komen. Als de autobus ons door den polder rijdt, zien wij niets dan verwoeste huizen, maar een verrassing' is de ontdekking van een man die als een zaaier over het land stapt en iets uitstrooit, dat den grond voor groei weer geschikt moet maken. Het is als een symbool van het doorzet tingsvermogen en niet te schokken vertrouwen in een betere toekomst, die ons Nederlandsche volk na elke ramp hebben gekenmerkt. Elders lig gen frlsch-Toode dakpannen gesta peld. Neen. niet bij de pakken neer zitten. maar onversaagd aan het her stel werken. Ja, deze gedachte is troostend en beurt ons op na de gedeprimeerde stemming waarin deze barre woestenii ons op het eerste gezicht moest brengen. Ver dwenen zijn de eens zoo schoone dor. pen Middenmeer. Slootdorp en Wie- rin verwerf. Maar was het geen vreugde-kreet, die door het land ging. toen de Mi nister door de radio mededeelde "de Wieringermeerpolder is droog?" De heer C. Kriin. die als voorzit ter van de Commissie voor Wederop bouw in Medembi'k het gezelschap journalisten, dat den tocht door den polder ging maken', verwelkomd waarschuwde ons reeds, dat wij dat "droog" niet te letterlijk moesten nemen. Op 11 December des morgens 9 uur werd het peil van 5 Meter minus NAP bereikt, waarmee practisch de geheele oppervlakte van den polder was drooggevallen, maar er is nog veel water in tochten en plassen, j dat in den grond moet wegzakken of door het gemaal weggezogen. Na 8 dagen kan men niet verwachten, dat alle overtollig water verdwenen is en desolaat blijft de aanblik, als men niets anders dan verwoeste huizen ziet en hier en daar een stuk huis raad, dat wie weet hoeveel meters door het binnenstroomende water is meegesleurd. Het opblazen van den dijk toch geen verrassing. Voor de leidende figuren van de Wieringermeer was het opbla zen van den dijk toch geen ver rassing, maar niemand geloofde aanvankelijk in een dergelijke zinlooze daad, waarmee geen en kel strategisch belang gediend kon zijn. Reeds op 10 Februari hadden de Duitschers doorsnee-teeke- ningen van den dijk gevraagd. Zij begonnen te graven en gaven voor, dat zij den dijk wilden ver sterken. Maar aan dit fabeltje hechtte men ook geen geloof. Tot Paschen hoort men er weinig over, maar kort daarna verschijnt een deputatie van Duitsche officieren, die beveelt, dat het werk in een versneld tempo moet. geschieden. Zaterdag daarop wordt 'n spring lading geplaatst. In Wieringerwerf nemen de be stuurders van den polder reeds de noodige voorzorgsmaatregelen door o.a. het archief in veiligheid te bren gen. In den nacht van Maandag op Dinsdag komt dan om half 4 het be richt dat de dijk de lucht in zal gaan. De onheilsmare wordt van huis tot huis doorgegeven. De dorpen zijn in rep en roer. Men redt, wat er nog te redden valt. Het is een hopelooze taak. Om 12 uur zal de dijk er aan gaan Er .zijn boeren, die nog niet in het dreigende ongeluk willen ge- looven, zij kunnen het niet verwer ken en gaan bij elkaar op bezoek. Een enkele boer werkt zelfs nog op het land, als het water reeds komt aanbrullen. Dan begint de uittocht. Een droeve stoet, dien den uitgang van den polder zocht. Duitschers staan te controleeren om onderdui kers te vangen. Een officier, wien men gevraagd had, of het waar was, dat men den dijk liet springen had reeds ronduit verklaard: "Ja, van avond is alles onder water. Misschien komen er onderduikers te voor schijn." In twee etmalen is de polder vol gelopen. Als opzichters naar het gaan kijken, staan de Dir'tschers dreigend met hun geweer. Donder dag vaart een reddingsboot rond. In de boomen hangen katten. Kippen drijven op pakken stroo rond. Hon den janken op de daken en vele boeren zijn nog in hun huis, dat onder water staat, gebleven om hun inboedel tegen de roof der Duit schers te beschermen. Andere men sehen kruipen angstig op een terp bijeen. Zij worden in veiligheid ge bracht. Ruim een week later deelt de Duitsche Weermacht mee, dat het Oppercommando betreurt, dat het zoover gekomen is. Toestem ming wordt gegeven om de ga ten te dichten, waarvoor de Duitschers materiaal toezeggen, maar als de Directie van de Zui derzeewerken 40 Liter benzine vraagt, is die er niet. Het grootste probleem, waarmee men bij den wederopbouw op dit oogenblik worstelt, is het gebrek aan woongelegenheid. Bij onge veer 40 boerderijen is alle behui zing verdwenen.. De woningen, waarvan de fundeeringen nog goed zijn gebleven, wil men zoo spoedig mogelijk weer optrekken. Verder worden met den meesten spoed schuilketen op het land ge maakt, opdat de boer straks bij het werken op den akker zich ten minste eenigszins kan bergen. Er moeten ook verschillende sociale voorzieningen getroffen worden, waarbij niet in de laatste plaats het scholenvraagstuk een rol speelt, als men bedenkt, dat de zeven scholen, die er waren, vrij wel met den grond gelijk zijn ge maakt. Voor wat de geestelijke verzorging betreft, in Middenmeer komt een noodkerk uit Zwitser land. die ten dienste van alle ge zindten is. Het nieuwe dijkgedeelte is, ten einde 'loveel mogelijk te kunnen opschieten om de gaten heen en aan de IJsselmeerzijde hiervan gelegd. Als een herinnering aan de gaten blijven twee door een insnoeiing met elkaar verbonden meertjes over, die straks een aardige onderbreking van het 'andschap vormen. H. K. H. Prinses Juliana heeft Woensdagavond de eerste op voering van het Kerstspel, dat door jongeren van alle gezindten in de oude St. Bavo te Haarlem opgevoerd werd, bijgewoond. De Prinses arriveert in de kerk begeleid door Ds. Heyn. (Anefo P.) Kopstukken der N.S.B. voor het gerecht Voor het Amsterdamsche Bij- - „„v,„ zonder Gerechtshof zullen bin- i hiihSn ctaau ncvlfit hechtnenkort terecht staan mr. Zon- dervan de leider van de W.A., J. Te Middenmeer, waar geen en-| kei spoor van de winkelstraat, I waaraan 150 huizen stonden, over-1 bleef, is trotsch en onverzettelijk het gebouw van het Domeinkan-' van den maaier, in 1942 door de bevolking aan de Directie aange boden, week niet. Als onderschrift draaft het: „Hier werd een toe komst geboren. Bouwt voort". Deze woorden zijn niet alleen in steen gebeiteld, maar ook in de harten van allen, die in de Wie ringermeer werken en vol ijver aan een nieuwe toekomst bouwen. IVE MINISTER VAN JUSTITIE heeft het, zooals wjj gisteren reedsj'gg zeiden, in de Tweede Kamer hard te verduren gehad. Verschil- j 509' lende sprekers hebben hem ock Donderdag het vuur na aan de sche nen gelegd, al werd er niet veel nieuws meer verteld. De instelling 511 van de tribunalen werd betreurd. De Minister heeft het eenig juiste standpunt ingenomen: hij heeft open kaart gespeeld, er geen doekjes om gewonden, fouten toegegeven, geen uitvluchten gezocht, maar alleen houvast gezocht in wat hij noemde: „reëel besef van de buiten alle proporties liggende moeilijkheden die de Regeering heeft aan getroffen. v. Geelkerken, de plaatsvervan gend leider van de N.S.B en ir. Huygen, de secretaris-generaal van de N.S.B. OFFICIEELE BONNENLIJST Voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 (23 December 1945 t.m. 5 Januari 1946). Elk der volgende Geeft recht op bonnen hetkoopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601 500 t,m. 506 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 100 gram koffie 100 gram cacao 125 gram boter 250 gram marg. 100 gram vet 100 gram kaas 509 510 Minister Kolfschoten geloofde daarmede zoo sterk te staan, dat hij tot nog toe weinig tegemoet koming betoonde tegenover wen: schen, welke de Kamer dringend heeft geuit, en toch betroffen dit wenschen. die buiten de moeilijk heden lagen, waar de Minister op doelde. De procureur-fiscaal Zoo was er nogal bezwaar, ook van juridischen aard, tegen het besluit om de dossiers voor de tribunalen te laten voorbehande- len door de procureurs-fiscaal. Men vreesde daarvan ook opont houd. De Minister deelde dit be zwaar niet. Hij verklaarde uit drukkelijk, te streven naar snelr heid om de politieke zaken af te doen. De Minister achtte het in schakelen van de procureurs-fis caal. ook terzake de invrijheid stelling door dr. Kortenhorst en Mr. Wendelaar ernstig bestreden, door de omstandigheden gerecht vaardigd. Hij was zijn pleidooi begonnen met te erkennen, dat het een drukkende atmosfeer was, waarin deze moeilijke materie moest worden aangevat. Begrijpelijk was het, cfat men onmiddellijk na de bevrijding maatregelen eischte. De moeilijkheden, welke men bij het uitvoeren dier maatregelen onder vond, waren zeer vele. In die moei lijke tijden is onrecht gedaan. Er zijn onschulcfigen vastgezet. De re geering verkeert in de pijnlijke po sitie, dit onverbloemd te moeten er kennen, doch zij stelt zich op het standpunt, dat een en ander een ge- RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 22 DECEMBER HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 12.00 Trio Hegediis; 12.35 Harry de Groot's Vibrafoonsex tet; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramofoon- muziek; 15.00 Orkest Ted Powder; 15.30 Engelscbe les; 16.00 Orkest; 16.45 Boekbespreking; 17.00 Bas en piano; 17.30 Jan Musch, 70 jaar; 17.45 Gramofoonmuziek; 18.00 Cantabilé- septet; 18.30 Rijk Overzee; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage; 19.30 Radio film-show; 20.00 Nederland herrijst; 20.15 Gramofoon; 20.30 Het Aether Restaurant; 21.30 Hoorspel; 22.00 De- Speellieden; 22.15 Mensch en Maat schappij; 22.30 "Novelty Serenaders"; 23.00 Nieuws; 23.20 Avond wij ding; 23.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 14.05 Tumbouwpraatje; 15.00 Gra mofoonmuziek; 17.00 Kinderhoorspel; 17.30 Kinderzang'klas; 18.00 Nieuws; 18.30 Gevraagde platen; 19.30 Voor de Nederlandsche Strijdkrachten; 20.00 Ensemble Jetty Cantor; 20.45 Het Omroeporkest; 21.45 Avondwij ding; 22.00 Nieuws; 22.20 Gramofoon. In verschillende plaat_ sen in Azerbeidsjan heb ben volgens Russische berichten de Iraansche troepen gecapituleerd. Edda Clano, Musso lini's dochter en we duwe van Graaf Ciano, is veroordeeld tot twee jaar verbanning. Horthy is door een der Hong'aarsche oorlogs misdadigers verant woordelijk gesteld voor de deportatie v. 700.000 Joden uit Hongarije. De Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken heeft drie Fransche juridische hoogleeraren afgevaardigd naar het Hof voor Arbitrage te Den Haag'. In Enge land is een wetsvoorstel gepubliceerd tot na tionalisatie der kolen mijnen. De Iraansche Minister van Binnen- landsche Zaken is afge treden. om' plaats te maken voor een natio nalist. Het Amerik. bureau voor buiten landsche economische aangelegenheden heeft voorgesteld het Riin- en Ruhrgebied v. Duitsch. land af te scheiden. Het Bijz. Gerechtshof te Groningen is haar zit tingen begonnen, waar bij de advocaat-fiscaal 3 doodvonnissen eischte Dezer dagen is vice- admiraal Zeger Rijser, adjudant i.b.d. van HM de Koningin, overleden. De tijdelijke Acade mie te Eindhoven; die tijdens de bezetting der Noordelijke provincies de universiteiten ver ving is gesloten. Een Tsjecho-Slowaaksche handelsdelegatie is te Rotterdam aangekomen ter regeling der han delsovereenkomsten. De middensluis te IJ- muiden is door de "Stad Vlaardingen" aangevaren, waardoor zoowel sluis als schip schade opliepen. Te Hengelo is een fiscale razzia gehouden op per sonen die verdacht werden de maatregelen der fiscus te ontduiken. In Limburg is een stichting' tot stand ge komen voor een regio nalen omroep; die te Beek zal worden opge richt en waarvoor spe cifiek Limburgsche pro blemen zullen worden behandeld. volg is van de overgangsperiode. Men stond voor een ontzaglijke taak die met besluiten alleen niet te vol brengen is. Te Londen is de berech ting voorbereid, maar niemand heeft daar kunnen weten, op welk oogenblik het land zou worden be vrijd en welke toestanden men hier precies zou vinden. Toch zou men een meer overzienbare organisatie gewaardeerd hebben. De ministe? deed een beroep op reëel besef van de buiten alle proporties lig'gende moeilijkheden, die de regeering heeft aangetroffen. De regeering is zich bewust van de onvolkomenheden van het Be sluit Politieke Delinquenten 1945. Een en ander is het gevolg van de snel heid, welke gewenscht wordt met de afdoening' der zaken. De tribunalen te belasten met verlenging yan be waring is niet mogelijk. Dit zou de berechting zelf te veel ophouden. Men moet hier een klein stukje rechtszekerheid opofferen. Men ver- lieze ook niet uit het oog, dat de achtergrond van het besluit niet is de bewaring, maaT de invrijheid stelling. Er is geen reden vrijlating te associeëren met Kerstmis. Dat zou een vrijlating en masse worden zon der dat onderzocht zou zijn, welke gevallen inderdaad licht zijn. Het inzien van dossiers door raads lieden heeft de volle aandacht van den minister. Door de groote veel heid zijn er vele moeilijkheden. Van de 19 tribunalen zijn er nu 18 inge steld. Alleen Alkmaar is er nog niet. Binnenkort zullen alle kunnen star ten. Ter zake de interneering is de regeering voornemens zich nauwkeu rig' te houden aan de adviezen der tribunalen, zoodat de beslissing in hoofdzaak bij den rechter blijft be rusten. De minister brak hierna zijn rede af om die Vrijdag te vervolgen. Hij zal dan nog verschillende sprekers beantwoorden, o.a. de heer Goed hart Parool) die als voorstel, om ruimte te krijgen in de gevangenis sen. kwijtschelding van straf van n iet-politieke gevangenen aanbeval! Inderdaad is zijn motief juist, n.l. dat wii van de kampen zoo spoedig mogelijk af moeten. De doodstraf is ook nog niet behandeld, maar dat komt Vrijdagmiddag. Verschillende voorstanders van onmiddellijke -uit voering van die straf, vogels van diverse pluimage, hebben zich laten hooren. Bisschopswijding van Mgr. Boeten De bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Baeten, den' niguwen coadjutor van den bisschop van Breda, zal door den omroep in een reportage worden uitgezon den. Deze uitzending heeft plaats op Donderdag 27 December a.s., des avonds om 20.01 uur over Hilversum II. 512 513 514 515 516,517,518, 519 520 521 B 41, B 42 A 43 B 43, C 43 B 44 100 gram vleesch 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 400 gram brood lyt liter melk 3 liter melk 1 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 600, 601 682,603 604 605 606 607 608 6«9 610 611, 612,613, 614 615 D 41, D 42 E 41 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 600 gram suiker 100 gram cacao 250 gram boter 125 gram marg. 100 gram kaas 5 liter melk 100 gram vleesch 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 05 2 rants, tabaks artikelen (geen import-cigaretten) V 05 100 sjram chocolade of suikerwerken X 05 2 rants, tabaks artikelen (geen import-cigaretten) De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 29 December a.s. De bonnen voor vleesch zullen in den vervolge gedurende twee weken geldig zijn. De bonnen 516, 517, 518, 519. 611, 612, 613, 614 zijn derhalve geldig t.m. 5 Januari. Op de suikerbonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gram suiker meer verstrekt. Deze 100 gram suiker wordt beschikbaar gesteld als een extra rantsoen ter gele genheid van Kerstmis en Nieuw jaar. Voor de week van 30 Dec. t.m. 5 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruchten, tabak, versnape ringen, zeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 December a.s., van 12 uur des middags af, worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 24 Dec. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moet aldaar de bon 520 voor aardap pelen worden ingeleverd. In de week van 30 December t.m. 5 Januari moet bij de cen trale keuken bon 516 of 611 wor den ingeleverd voor vleesch.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3