NIEUW ielen US 1946 KARDINAAL DR. J. DE JONG Overeenstemming te Moskou HÜ vervoer Jkmaar dewind sen DONDERDAG 27 DECEMBER 1945 BUREAUX Spontane huldiging door Utrecht's Katholieken „Te Deum", „Aan U, o Koning der Eeuwen" en „Wilhelmus" Truman wijst op de Bergrede Wuivende diplomaten en juichende menschen EINDELIJK VREDE IN CHINA? HET EINDE ONS ZELF BLIJVEN ember 1945 voor uw ingzaken J te ver- idua it itutk 7 en 4287 3den, wel- 5 het niet lea zooals :n, dat da pgeroepen van de aur: Directeur is. n wat nog ch opgeeft 'n bewijs, vorderden en thans nt in ter- e 4 lessen; rekening r of post- v. 1.30-5.30 ,LEF. 3750 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 10816 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Lood.sgra.cht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Wan onzen eigen redacteur) I^E KATHOLIEKEN van het Sticht hebben wel op zeer bijzondere wijze'Kerstmis gevierd. In vreugde, zooals iedereen, omdat dit het eerste Kerstfeest gold, dat werkelijk een vredesfeest was, maar daarnaast was er in hun hart ook jubel en blijdschap, omdat zii een kardinaal in hun midden hadden. Geen Kerkprins uit een vreemd gewest, hoe hooggewaardeerd zulk een gast ook zou zijn, maar een kardinaal, dien zij reeds jaren als een geestelijken vader kennen, een eminenfajbestuurder der eigen kerkprovincie, wiens leiding zii steeds zoo gaarne ('gevolgd hebben. Op geen mooier tijdstip kon de hooge uitverkiezing van den Utrechtschen Aartsbisschop vallen en telkens, wanneer men katholieken spreekt, familieleden of kennissen, komt het gesprek vanzelf op het voorrecht, dat de stad ten deel viel door een kardinaal in haar midden te mogen hebben. Ja waarlijk, de benoeming van mgr. de Jong tot kardinaal, is naast de hooge onderscheiding voor dezen edelen priester en fij nen zielkenner, ook een voorrecht voor het geheele Nederlandsche katholieke volk, in het bijzonder voor de Utrechtenaren, en tref fend en juist was de opmerking van Mgr.. toen Hij zijn benoeming vernam, dat het voor hen een te leurstelling geweest zou zijn, in dien aan die verwachting niet was beantwoord. Vele geloofsgenooten hebben de pauselijke vlag uitgestoken en ook aan het Aartsbisschoppelijk Paleis wapperen nu de vader- landsche driekleur en de geel- wite vlag met het wapen van Z. H. den Paus, die duiden op het grootsch gebeuren van deze da gen. Ministers op audiëntie. Maandagmiddag kwamen de Minister-president Prol. Ir. W. Schermerhorn en de drie katho lieke ministers, Mr. H. A. Th Kolfschoten, dr. L. J. M Beel en Ir Th. S. G. J M van Schaik hun opwachting bij den nieuwen kardinaal maken. Hun bezoek duurde van vier uur tot kwart over vijf. Vele bloemstukken, die in het paleis staan opgesteld, getuigen van de belangstelling in verschil lende kringen van het geestelijk en maatschappelijk leven. Op eersten Kerstdag, na de Pontificale Hoogmis, die de Kar dinaal-Aartsbisschop in de Kathe-, drale Kerk aan de Lange Nieuw- straat celebreerde, hebben de ka tholieken op spontane wijze den kerkvorst gehuldigd, nadat in de kerken onder de H.H. Missen was medegedeeld, dat voor de ver- President Truman heeft, ter gelegenheid van het Kerstfeest, een toespraak gehouden tot het Amerikaansche volk. Door de liefde, welke de voornaamste boodschap is, die *door het kerstfeest wordt gebracht, zou e wereld de oplossing vin den voor al haar ziekten. Ik geloof, dat er op het oogen- blik niet één probleem in dit land in de geheele wereld is, dat -niet Truman zou kunnen worden opgelost, in dien 't in den geest van de Berg rede zou worden aangepakt. Wij moeten ons zonder ophouden in spannen om de profetie van Je-! saja waar te maken: „Zij zullen hun zwaarden omsmeden tot ploe gen en hun speren tot sikkels. Het. eene volk zal het zwaard niet te-; gen het andere opheffen, en zij zuüen geen oorlog meer leeren." schillende parochies langs de route, die de bisschoppelijke auto zou volgen, bepaalde punten wa ren aangewezen. Pontificale Hoogmis Het is een aloude traditie, dat" de katholieken op de kerkelijke Hoogtijdagen uit alle deelen der stad zich opmaken naar de ka thedraal. om daar de Pontificale Hoogmis bij te wonen, een plech tigheid, die ook uit muzikaal oog punt van belang is. Het zangkoor van de Metropolitane kerk heeft altijd een goeden faam genoten, vroeger dank zij de voortreffe lijke leiding van den begaafden Johan Wininubst, van welken zoo betreurden kunstenaar Sjef van Eerden een waardig opvolger is. Thans werd een nieuwe Mis van dén jongen componist Jan Mul, die den sprekenden titel „L'homme désarmé'' draagt, ge zongen. een werk. dat diepen in druk maakte De Aartsbisschop werd bij het opdragen van de H. Mis geassis teerd door den Officiaal van het Aartsbisdom, Mgr. F. H v. 4 Loo en praeses G. Hartman van het groot-seminarie te Rijsenburg resp als diaken en subdiaken, terwijl als presbyter-assistens fungeerde. De proost van het Me tropolian Kapittel. Mgr. J. G. v Schaik, -Mgr D. Huurdeman. Vi caris-generaal en oud-plebaan J. B. A. Batenburg weren troon- diakens Na de H. Mis zongen de geloovigen gezamenlijk het Gre- goriaansch Te Deum Een storm van enthou siasme bij het Paleis. Intusschen hadden zich langs den geheelen weg tot aan het Aartsbisschoppelijk Paleis in de, Maliebaan vele menschen opge steld. die den Kardinaal, toen deze in fle auto langs kwam, lui de toejuichten. Politie en verken ners zorgden voor de goede orde De grootste belangstelling had zich uiteraard voor het paleis ge concentreerd, waar verkenners met hun kleurrijke vlaggen en banieren een eerewacht vormden. Met het vriendelijke gelaat van altijd booig de beminde kerkvorst* naar het publiek om voor deze hulde te danken. Daarna ver scheen Zijne Eminentie nog voor het raam boven den ingang en een storm van enthousiasme' ging onder het volk op, zoodra het achter het glimmende glas. het purper van zijn bisschop en kardinaal gewaar werd. Een der secretarissen haalde van de zij ramen de gordijntjes weg, zoodat men van alle zijden Nederlands kardinaal kon aanschouwen Dan zong men spontaan het „Aan U o Koning der eeuwen" en Zijne Eminentie zou juist weer verdwijnen, toen de menigte het Wilhelmus aanhief. Een hulde, die door haar een voud opnieuw een getuigenis was van kinderlijke groote aanhanke lijkheid. Wij vernamen, dat-Kardinaal de Jong zijn zetel In Utrecht blijft behouden, welke stad daarmee voor goed tot kar- dinaalstad is verheven, daar het in de bedoeling ligt, dat aan het Aartsbisdom het kar dinalaat ook voor de toe komst verbonden blijft. De zgn. „Atlantikwal"waarmede de Duitschers de geallieerde invasie hoopten te kunnen stuiten, wordt geslecht. Een ver wrongen hoop ijzer en puin is al wat er overblijft van de enorme betonnen gevaarten, die op den boulevard te Ostende waren opgericht. (Friezer P.) ER IS GOED NIEUWS van de conferentie der drie ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou. Er zou, volgens berichten van verschillende persagentschappen, overeenstemming zijn bereikt over de manier van werken bij de a.s. conferentie voor de opstelling der vredesverdragen. Vastgesteld is, welke landen telkens zullen deel nemen. Aan de conferentie van den Raad van Ministers van Bui tenlandsche Zaken te Londen begin Januari te Londen te houden, zullen ook Frankrijk en China deelnemen. De moeilijkheden, welke er bestonden en die nu voor een groot deel overbrugd zouden zijn, schenen aan den buitenkant vooral de procedure, dus de werkme thode, te betreffen, maar de werkelijke oorzaak zit natuurlijk veel dieper. Het schijnt nu echter in elk geval den goeden kant op te gaan, vandaag wordt een slot-communique verwacht. De Reuterberichten uit Moskou spannen zich in, de wereld kond schap te doen van de goede stem ming, welke op de conferentie heeft geheerscht en steeds den omgang tusschen cte leidende per sonen heeft gekenmerkt. Bevin zong kerstliedjes en zoowel hij als Byrnes hebben zich in het openbaar vertoond op het bal- con van het Bolsoi-theater te Moskou, waar Molotoff de armen van Byrnes en Bevin lot de jui chende menschenmenigle omhoog bracht. Stalin gaf ter eere van de beide buitenlandsche ministers een diner. Een brief van den Pause lijken Internuntius. Zoowel uit binnen- als buiten land bereiken den nieuwen kar dinaal schriftelijke en telegrafi sche gelukwenschen. De meest belangrijke felicitatie was zeker die van den Pauselijken internun tius Mgr. Giobbe, van wien Zijn Eminentie op Kerstavond een hartelijke gelukwensch ontving, waarin de Pauselijkê afgezant zijn leedwezen erover uitdrukt, dat hij den nieuwen kardinaal eerst nu zijn gelukwenschen kon aan bieden, een gevolg van de ver-, traagde berichtgeving, zooals Mgr. Giobbe opgeeft. Hieruit valt dus op te maken, dat Mer. Giobbe vanuit Rome reeds een officieele kennisgeving omtrent de benoeming van Mgr. de Jong tot Kardinaal ontvangen^ heeft, waarover hij dezen van daag te Breda, waar beide prela-' ten elkaar bij gelegenheid van de bisschopswijding van Mgr. Baeten zullen ontmoeten, ongetwijfeld zal inlichten. H. M. de Koningin zond tele grafische gelukwenschen, terwijl zeker ook vermelding verdient net telegram van Mgr. Spellman uit New York. Verder brachten de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. Dr. L. H. N. Ridder van Rosenthal en het gemeentebestuur van Utrecht hun gelukwenschen schriftelijk - terwijl B. en W. Vrijdag persoonlijk den nieuwen Kardi naal zullen -komen complimentee ren, Verklaard is. dat slechts zij, die de wapen stilstandsver dragen hebben onderteekend. hun handtee- kening zullen plaatsen onder de vredesver dragen De Raad van Ministers van Buitenïandsche Zaken te Lon den zal eerst 'n reeks voorbe reidende werk- Molotoff zaamheden regelen en daarna een conferentie bijeenroepen van' de yijf groote landen, met de ver tegenwoordigers van al die geal lieerden, die daadwerkelijk aan den strijd in Europa hebben deelgenomen, waarmee,dus vast staat, dat ook Nederland aan de ze conferentie zal deelnemen. Overigens zijn niet alle berichten even duidelijk noch overeenstem mend. De vier groote mogendhe den zullen deelnemen aan de op stelling van het vredesverdrag met Italië, terwijl dat met Fin land slechts behandeld zal wor den "met Engeland en Rusland Hoe het precies met Hongarije Bulgarije -en Roemenië gaat. is nog niet duidelijk Intusschen hebben politieke waarnemers te Londen de mee- nitlg uitgesproken-, dat de her stelde politieke samenwerking' tusschen de landen der Groote! Drie pok zal leiden tot overeen-»; stemming inzake het probleem' van> de controle over de atoom-1 energie Op eersten Kerstdag is er van af des avonds vijf uur bilna ze ven uur onafgebroken vergaderd Het was de langste zitting van- de conferentie. dDe samenwerking tusschen de landen van de Groo te Drie is noodzakelijk voor een duurzanien vrede voor de menschheid, verklaarde een com mentator van Radio-Maskou La ten wij het best» er van hopen. De Reutercorrespondent te Tsjoengking, Doen Campbell, meldde Eersten Kerstdag, dat generaal Tsjow en Lai, de voornaamste communistische afgevaardigde in Tsjoeng- king, heeft medegedeeld, dat de communistsche partij een „officieel en schriftelijk vast gelegd" voorstel voor onvoor waardelijke wapenstilstand zou overleggen, indien de regeeringspartij Kwomintang en de communisten na een onderbreking van vijf weken de onderhandelingen officieel weer hervanen. „Wij wen- schen onmiddellijk den strijd te staken, hetgeen belang rijker "Is, dan alle andere dingen", zei generaal Tsjow. NEW YORK, 27 Dec. (Reuter). Volgens een ontvangen bericht uit Moskou is d-e conferentie der drie ministers van Buitenland sche Zaken vannacht om 3 uur, Engelschen tijd, geëindigd en heeft Byrnes verklaard, dat de conferentie „zeer opbouwend" was. EEN BR1TSCH BERICHT meldtdat er uit Londen 'n aanbod zou zijn gedaan door een Engelsche combinatie, om de „Telegraaf", die sinds de bevrijding niet meer mocht verschijnen, op te koopen. Niet alleen, omdat dit een middel zou wezen, om 'n ongewensch- te krant weer terug te krijgen, dient de betrokken instantie hier schrap te staan. Er is re den, om er op te wijzen, dat de perszuivering nog een andere kant heeft. Wij moeten onze pers, evenals geheel onze staatsinstelling en ons maat schappelijke levenvrij houden van vreemde invloeden. Wij moeten ons zelf blijven. Wij hebben in den oorlog onze eer behouden, wij moeten haar ook behouden in den strijd om den vrede. Ik lees in een poli tiek urgentieprogram: „een goed geregelde verhouding tot het buitenland eischt de door voering van het beginsel, dat vreemde invloeden, die niet strooken met de wezenlijke karaktertrek van den Neaer- landschen Staat, met alle kracht worden j/eweerd". Een goede verstaander, niet waar? i. K li. Lnnses Juuana over handigt als voorzitster van het Ned. Roode Kruis in Den Haag aan het 5Q0.000ste lid van iiet Ned. Rooue Kruis, mevr. de wed. G. 'W. Vleeming uit Arn hem, een oorkonde. (Thuring P

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1